I f iL Buitenland. DE BALKAN-OORLOG. ASIË. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. it Bliksemafleiders. Wanneer wij de dag bladen volgen, blijkt het, dat na ieder on weer de noodige ongelukken zijn te ver melden, en valt het op, hoe vooral de boerderijen dikwijls getroffen worden en verbranden. Te verwonderen is dit niet. Juist de boerderijen staan dikwijls afzon derlijk, als het hoogste punt van eene om liggende vlakte bouw- en weideland, en vormen daarom een aantrekkingskracht voor de electrische voDk, den bliksemstraal. Ongerekend nog de angst, en de soms per soonlijke ongelukken is de schade, door onweders aan boerenbehuizingen toege bracht dikwijls belangrijk. Veelal worden dan ook ter bescherming boomen geplant, die echter vaak schade toebrengen aan de beste juist vlak bijhuis gelegen stukken bouw grond, en in vele gevallen blijken niet af doende te zijn. Een bliksemafleider op het huis, die de electriciteit geleidt naar een kolk, welput of het grondwater, be schermt de woning als deze soms door den bliksem mocht getroffen worden en werkt daarenboven steeds mee aan het ontladen van de dreigende donderwolk. Men ziet ze nog te weinig. Een koele melkkelder. Dat op vele boer derijen het lokaal, waarin de melk bewaard wordt, de melkkelder, dikwijls niet aan de gestelde eischen voldoet, kan ieder weten, die op vele hofsteden komt. Over de ver schillende eischen willen wij nu niet uit weiden, doch bij enkele nader stilstaan. De melkkelder moet koel en luchtig zijn, niet te warm en dompig. Natuurlijk hangt dit veel af van diepte, inrichting, ventila tie en plaatsing op het Noorden. Maar zelfs in den besten kelder kost het moeite, om het in de warme dagen koel te houden. Daarvoor de volgende raadMen opene het raam kelder of kamer en hange daarvoor een of meer linnen lakens, die vooraf in zuiver water goed nat gemaakt zijn. Door deze vochtige lakens wordt veel warmte voor de verdamping van het water ver bruikt, die aan de lucht, welke in- en uit- stroomd, onttrokken wordt. Men heeft hier door eene afkoeling van 4 a 5 gr. Cels. ver kregen. Deze afkoeling moet niet alleen plaats hebben, als de zon in het raam schijnt, doch ook daarna; om een goed resultaat te krijgen, moeten de lakens her haaldelijk nat gemaakt worden door be spuiten of begieten. Boerinnen, probeert dit eenvoudige en kostelooze middel Obsebvator. Tusschen Serviërs en Bulgaren. De commandant der troepen, die te Ra- zlok opereeren, seinde dat de Servische troepen de dorpen Bransco Dobrlnutch in brand staken en zich vervolgens in Zui delijke richting terugtrokken. Wreedheden van Montenegrijnen. Volgens een officieel bericht verwoesten de Montenegrijnen dorpen, die zij plat branden en waarvan zij de bevolking mar telen. Deze zijn ook al niet beter dan de rest. Bulgarije en 1 urkije. Men meldt uit officieuse bron, dat de Turksche troepen hun opmarsch op Bul- gaarsch grondgebied voortzetten, overal brandstichtend en plunderend. Zij bereik ten het dorp Karatitsch, op den weg naar Kizil Agatsch. De bevolking, die langs de grens woont, vlncht verschrikt naar het binnenland. Duitschland en het optreden vanTurkije. Niettegenstaande de groote belangstel ling, die Duitschland nog steeds voor Tur kije koestert, kan het de oorlogzuchtige houding van de militaire partij, en in het bijzonder die van Enver bej, niet goed keuren. Turkije kan Europa niet voor een voldongen feit plaatsen, Duitschland is van meening, dat Turkije tevreden moet zijn met de vastgestelde grens Enos-Midia en dat onder deze omstandigheden de grens zich met meer in het voordeel van Tur kije ten noorden van de Ergene-rivier kan uitstrekken. Rusland en het optreden van Turkije De correspondent van de //Eigaro" te Petersburg meldt, dat de Russische regee ring besloten is om zeer energiek op te treden, ten einde Turkije tot eerbiediging van het verdrag van Londen te dwingen. Echter zou zij er oprecht naar streven, aan haar optreden het collectief karakter te verleenen, noodig voor de handhaving des Europeesche solidariteit. De corres pondent verklaart vuorts in staat te zijn, Ruslands's plannen als volgt nauwkeurig te kunnen vaststellen. Rusland zal eerst een diplomatiek, ge- zamelijk optreden der mogendheden te Constantinopel voorbereiden en vervolgens den stoot geren tot een gemeenschappe lijke vlootbetooging. Tenslotte zal Rusland ingeval van nood ook in Armenië optre den. De Italiaansche regeering zou zich volmaakt bij deze drie door Rusland voor gestelde stappen van het gemeenschappe lijk optreden aansluiten, en slechts als scha deloosstelling voor zichzelve den atstand van een eiland in de Egeïsche Zee eischen. Rus land zou hiertegen geen bezwaren hebben. De Vredeskansen. De Montenegrijnsche minister-president Voekoviteh en de Grieksche gedelegeerde, Panas zijn te Belgrado aangekomen. Het gerucht gaat, dat alle afgevaardig den zich naar Boekarest zullen begeven. De koning van Griekenland verklaart in zijn antwoord, dat het niet in zijn be doeling ligt, Bulgarije te verkleinen, maar hij wenscht waarborgen, dat de vrede aan Griekenland en de bondgenooteu de voor- deelen zal brengen, waarop zij recht heb ben. Een wapenstilstand zonder waarborgen zou GriekeAand de macht zijner overwin ningen ontnemen. Indien Bulgarije er in toestemt vredesvoorwaarden te aanvaarden die niet verschillen van de vredesprelimi- nairen dan is Griekenland bereid zijn af gevaardigden naar Roemenie te zenden. Het antwoord van den Servischen ko ning is van gelijke strekking. De revolutie in Zuid-China. De opstandelingen deden Woensdag ochtend een aanval op het arsenaal van Tiangjang. Deze aanval werd des avonds hervat, maar met verliezen afgeslagen. De aanvallende troepen telden ongeveer 3000 man, het garnizoen bedraagt 2000 man. De opstandelingen werden voorts ge dwongen, zich van Hsuchoufu in het Noor den van Kiannsu, terug te trekken. Zij hebben zich naar Liuhweikan in de provincie Anhwei begeven om versterkingen af te wachten, Juan Sji-Kai verklaarde, dat hij met zijn kruisers alle vaartuigen met op standelingen aan boord in den grond zou schieten, onverschillig onder welke vlag zij voeren. Een ander bericht, uit Nanking, en uit Duitsche bron, meldt, dat er onder de opstandelingen toenemende oneenigheid heerscht. De bevolking koestert vrees voor plundering, daar de opstandige troepen hun achterstallige soldij eischen. Aan de //Morning Post" wordt nog uit Shanghai gemeld, dato 23 Juli, dat de revolutie onder de breede lagen der be volking geen sympathie vindt. Er doen reeds geruchten omtrent een overeenkomst tusschen de strijdende partijen de ronde. Uit dezelfde stad wordt aan de '/Daily Telegraph// geseind, dat het genoodschap der Koumingtang voornemens is een be weging tegen de vreemdelingen op touw ts zetten, gelijk aan die der Boxers in 1900. De rebellen hebben de bruggen in het Zuidelijke baanvak van den spoorweg TientsinPakhoi vernield en de ingeneurs belet, de schade te herstellen. De gemeenteraad van Shaeghai heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de Chineezen voor iedere wanordelijkheid bin nen het setlemeut gewaarschuwd worden en heeft een poging van de rebellen we ten te verijdelen, de regeeringsbank en de telegraaf in handen te krijgen. Jliddelharnis, De milicien verlofganger O. van Nieuwenhuize van de lichting 1908 bij 't Reg. infanterie, is opgeroepen tegen 5 Aug, voor herhalings oefeningen om alsdan in zijn garnizoen te Middelburg aanwezig te zijn. Door de feestcommissie is Maandag te Hellevoetsluis een eerepoort aangekocht en alhier aangekomen om ook hier dienst te doen bij het te houden onafhankelijksfeest. Maandag had B. de Korte het onge luk met eep wielslede zijn eigen kind over te rijden, thuis gebracht zijnde bleek het gelukkig nog al niet van ernstigen aard te zijn. Stad aan 't Haringvliet. Na ruim twee weken in deze gemeente werkzaam te zijn geweest is de baggermachine naar Sommelsdijk vertrokken. Waar een zwaar geladen schip, de haven anders niet kan binnenkomen, zal de uitbaggering voor de schippers ongetwijfeld van zeer groot be lang zijn. Tegen W. D. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het motor- en rijwiel-reglement. Door den burgemeester alhier is ver gunning verleend tot inenting van varkens. Deze maatregel werd getroffen in verband met voorkomen van vlekziekte. Eene openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Donderdag 3i Juli a.s. 's voormiddags 11 ure. De grintbakken aan den Ouden- en Nieuwen Stadschen Zeedijk zijn nu bijna allen van beton. Aan den Ouden Stadschen Zeedijk heeft men er zelfs kopstukken op- geplaatst, naar we vernemen voldoen de bakken uitsiekend. Bij het stoeien had de vorige week M. K. het ongeluk zijn arm zoodanig te kneuzen, dat geneeskundige hulp onmiddellijk moest worden ingeroepen. De dartele jeugd zij toch eenigszins voorzichtig in de vacantie. Den Bommel. Door den landb. Jan Melissant is eene van verschillende merken voorziene postduif gevangen, dewelke aan zijn adres kan worden afgehaald. In de vroege aardappelen wordt veel ziekte aangetroffen; ook de latere soorten vertoonen boven den grond een zeer op merkelijke gedaanteverwisseling, hetwelk bij velen de vrees voor het ergste heeft doen ontstaan. Dirksland. Zaterdag jj.l. scheen den Ring alhier het mikpunt van ongevallen. In den vroegen morgen haalde Bode Both zijn wagen met waren uit de bergplaats de wagen kantelde omver. Met een pijnlijk been voor hem zelf en eenige schade, aan enkele waren liep dit ongeval af. Een poosje later reed den landbouwer Troelja met paard en wagen langs de gracht, het paard schrikte van de met zink bedekte vuilniskar zoodat dit zaakje in het water terecht kwam. Met eenige moeite werd alles, zonder ave rij weer op de wal gebracht. In den na middag zakte eenige passen verder een voer hooi gedeeltelijk op straat door een deffect aan den wagen en ten slotte reden daarna bij de Gasthuissteeg een paar wiel rijders zoodanig tegen erkander dat de eene genoodzaakt was oumiddelijk zijn rijwiel bij de hersteller te brengen, om te doen re- pareeren. Tot Wijkverpleegster aan het Groene Kruis alhier is tegen half September be noemd, Mejuff. E. J Meier uit 'sGravenhage die de benoeming heeft aangenomen. De Burgemeester heeft met verlof, de Gemeente voor een paar weken verlaten. Bij een oogenbhk afwezigheid van zijns meester deinste het paard van den Molenaar Landheer achteruit waardoor de wagen met eenige zakken meel er op in de sloot geraakte. Met een kleine schadepost aan het meel liep het ongeval af. Goedereede. Door den Stations Kof fiehuishouder Jan Franke, is bij B. en W. vergunning aangevraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein. Door den heer D. Lodder alhier is 12.0478 H.A. bouwland, gelegen in den Pol der Nieuw Stellendam, onder de gemeente Stellendam, gemijnd voor de som van f 8460 Schipper W. Groenendijk, krabde een puistje door op de knie, waardoor dat lichaamsdeel zoodanig opzwol, dat de doc- ter moest worden gehaald, die bloedvergif tiging constateerde. Zaterdagochtend viel de i1/2 jarige Ch. Hakkenbrak van den zolder en kwam op zijn hoofd terecht. De geneesheer con stateerde een lichte hersenschudding. Zuidland, Een reeks ongelukken. Reeds Maandagmorgen vroeg, sloegen de paarden voor de boerenwagen van den landbouwer J. v. Beek te Simonshaven aan den hol, liepen een hekwerk van een heul omver en renden een hooiweide ïd, waar dan dit en dan dat deel der wagen terecht kwam, totdat eindelijk de test dezer wagen 't ondersten boven in een greppel terecht kwam. De meerijdende arbeiders kwamen grootendeels met den schrik en eenige kneu zingen er af. Minder liep het goed af met den knecht B. Molendijk, die bij de kneu zingen nog het linkerbeen brak. 2e bedrijf. De dienstboden van de land bouwer J. Zoeteman Maandagmorgen huis waarts keerende van het melken, hadden het ongeluk vlak bij stee te kort te draaien met de karos, toen plotseling het paard begon achteruit te loopen. De boer dit ziende greep nog de teugels van het dier, maar het onmogelijk kunnende houden viel het heele zaakje den dijk af. Wonder boven wonder was niets stuk en ging alleen de melk te loor. De meisjes waren nog intijds van den wagen gespron gen. Maandagavond. Minder goed liep het met de dochter van den veehouder A. Lugtenburg alhier af. Haar vader willende bij staan met het hooi lossen, viel ze boven van den hooitas af en bezeerde zich zoo inwendig, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Haar toestand was van morgen (Dinsdag) naar omstan digheden bevredigend. Yerleden week werd de stoomdorsch- machine van den heer Lekkerkerk alhier voor het eerst weer in gebru.k gesteld en wel ter dorsching van een s'uk koolzaad, dat zeer goed beviel. Door Job van der Hoeven alhier werd een graanmaaier met zelfbinder aan geschaft. 't Wordt tegenwoordig een heele machinale wereld, daar ook eerstdaags de vlasserij van den heer Peters, voor het repen met de machine zal geschieden. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Melissant op Woensdag 23 Juli des v.m. ten 10 ure. Voorz. de Ed. Achtb. heer Burgemeester Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opende de vergadering met gebed, daarna worden de notulen der vorige openbare vergadering gelezen, en onver anderd vastgesteld. 1 Ingekomen stukken Missive van de Commissaris der Koningin dato 1 Juli inhoudende de herbenoeming van Mr. C. Zaaijer tot Burgemeester der Gemeente Melissant, Dirksland en Herkingen met ingang van 9 Juli 1913. Idem van den Commissaris der Koningin, waarbij gemeld wordt dat aan Mr. C. Zaaijer Burgemeester der gemeente Melis sant verlof wordt verleend, met ingang van 26 Juli a.s. zich buiten de Gemeente op te houden tot 18 Aug. mits de waarneming zijner functiën wordt opgedragen, aan den oudsten Wethouder. 2 Procesverbaal Boeken en Kas van den Gemeente-Ontvanger. In kas op 25 Juni j.l. f 866,58°. Boeken en registers waren eveneens in orde bevonden. Tegelijkertijd was de Armenkas opgeno men, waarin aanwezig was de som van f 186,42°. 3 Mededeeling van de Voorz. dat de nieuwe brandspuit alles afgetrokken en inbegrepen, gekost heeft de som van f 594,10. 4 Adres van de Commissie tot viering van het 100-jarig bestaan van Neerlands Onafhankelijkheidwaarbij wordt gemeld, dat zij voornemens is, om op 19 Aug. een schoolfeest te organiseeren voor de kinde ren der beide Scholen, welke alsdan op de meest gulle wijze zouden worden onthaald. Daarom verzoekt zij bij dezen den Raad beleefd, voor dat doel, een kleine subsidie te verleenen uit de gemeentekas. W. g. C. A. Bakker, Voorz. Voorz. Eenigen tijd geleden is er een offerte gemaakt, van zeer mooie platen, die bij gelegenheid van Neerlands Onafhankelijk- heidsfeest, aan de schoolkinderen zou uitge- gereikt worden. Deze platen waren 50 bij 60 cM., zijn ge drukt op carton en mede volgens de be schrijving zullen ze er mooi uitzien de mooiste welke ik tot nog toe gezien had. Ze zijn of moesten besteld zijn voor 7 Juni 1.1., en nu hebben B. en W. het maar gewaagd, om ze te bestellen, in de hoop, dat zulks wel goed zou zijn, daar ze aan de kinderen der Openbare, zoowel als der Biz. school zullen worden uitgereikt. Daar voor hebben de kosten f 41,40 bedragen. Alsnu stelt B. en W. voor deze platen ter beschikking van de Commissie te stellen, om aan ieder schoolkind één dezer platen uit te reiken. Wanneer ik nu de bedoeling van de Com missie goed begrijpt, zou zij boven deze platen nog gaarne een kleine subsidie ver langen, tot tractatie uitsluitend van school kinderen Daarvoor was echter de meerder heid van B. en W. niet te vinden. Na een korte discussie stelt dhr. van Beek voor, boven de platen nog f 20 sub sidie uit te keeren. Dhr. Sieling. Ik vind er nog wel iets tegen. Men gaat rond met een lijst, en wat daar nu opgeteekend wordt, is gedeeltelijk voor het feest, en gedeeltelijk voor de tractatie der schoolkinden. Wanneer de Gemeente nu subsidie geeft zal die uitslui tend gebruikt worden, voor de kinderen. Maar nu weet ik zeker, dat er een aantal particulieren juist gegeven hebben, met het doel tot tractatie dier kinderen, en nu vind ik, dat wij in dezen de Commissie niet in de hand moeten werken. Het voorstel van dhr. van Beek in stem ming gebracht zijnde, wordt met 4 tegen en 3 voor verworpen. 5. Verzoek van dhr. J. Mijnders A. Wz. om van de Gemeente een strookje grond te huren met het doel, om er des nachts 4 a 5 stuks rundvee op te bergen. Dit verzoek werd toegestaan om tot 31 Juli daarvan gebruik te maken, tot zijn zaak in orde gemaakt is. Voorz. Dan heeft Mijnders nog gevraagd, om op datzelfde perceel een schuurtje te mogen bouwen, wat dan alleen gebruikt zal worden tot berging van landbouwge reedschappen. Hij betaalt nu op het oogen- blik f 0,65, maar als dan zou hij bereid zijn f 0,75 per roede te betalen. Wordt zulks goedgekeurd dan zal men daaromtrent het contract moeten wijzigen, daar daarin niet van een schuurtje gespro ken wordt. Goedgevonden. 6. Onderzoek der geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden de heeren Kooman en van Beek, en het nieuw gekozen lid, de heer J. A. van Nieuwenhuyzen. De heeren van der Velde en Polder wer den met deze zaak belast, welke de daartoe noodige stukken in orde bevonden, mitsdien tot toelating werd besloten. (Tijdens het onderzoek hadden de H. H. Kooman en Van Beek de vergadering ver laten.) Voorz. Daar het waarschijnlijk de laatste vergadering is, welke door dhr. Keur wordt meegemaakt, zou ik mij aan ondankbaarheid schuldig maken, zoo ik niet een enkel woord van dank tot dhr. Keur sprak, voor hetgeen hij in den tijd dat hij in den raad gezeten heeft, in het belang der Gemeente gedaan heeft. Er is voor ieder een tijd van komen en een tijd van gaan. Nu heeft Keur den tijd welke hij als Raadslid zitting ge had heeft, volgens zijn beste overtuiging in het belang der Gemeente werkzaam ge weest, en daarom bevelen wij ons in aan gename herinnering bij U aan. Deze woorden worden met dank door de heer Keur beantwoord. 7 Gemeente Rekening over 1912. Ontvangsten f 14015,34 Uitgaven f 13705,68° Saldo over 1912 f 345,65° Deze werd voorloopig vastgesteld. 8 Armen Rekening over 1912. Bij deze verwijderden zich B. en W. en werd presideum door den heer van der Velde als oudste lid waargenomen. Ontvangsten f 7596 41 Uitgaven f 5710.34 Batig saldo over 1912 f 1886,07 Nadat B. en W. binnengekomen waren, werd deze rekening onder dankbetuiging goedgekeurd. 9 Af- en overschrijving op de Begrooting 1913. Goedgekeurd. 10 Verordening volgens Art. 178 der Ge meentewet van Melissant wordt goedgekeurd. 11 Reglement Burgerl. Armbestuur. Voorz. Volgens de Nieuwe Armenwet is het Reglement herzien, en zijn hier en daar de Art. eenigszins uitgebreider gemaakt moeten worden. Na voorlezing wordt het goedgekeurd, en zal het aan Ged. Staten worden opgezonden. 11 Voorstel van B. en W., uitmakend het Burgerlijk Armbestuur om van het z.g. Melissantsche pad een rijweg aan te leggen. Voorz. Wij hebben door den heer De Groot, opzichter te Dirksland een begroo ting laten opmaken van de kosten, benevens een plan, en dan zou de rijweg 5 M. breed worden, met aan weerszijden een berm van 1,25 M. en een greppel voor de afwatering. Tevens is dan het plan dat dezen berm voor voetpad zouden kunnen gebruikt wor den, daar de rijweg' met het bietenvervoer, al te smerig is, en zulks is dan voor de voetgangers gemakkelijk. Wij meenden dat het een goede gelegen heid was, om de verbinding in stand te houden van den dijk naar het dorp. De heeren weten, dat over het aanleggen van dien weg reeds meer gepraat is, nu snijd het mes van twee kanten. Wanneer andere gemeenten een weg aanleggen ten behoeve van de passages, dan is aan zooiets der gelijks meestal een groot nadeel verbonden daar dan de uitgaven nog al belangrijk zijn.' Wij verkeeren echter hier in een geluk kige omstandigheid, daar er voordeel aan verbonden is voor de gemeente, waarom nu deze gelegenheid geboden wordt, o.i. deze niet te versmaden is. Baron Mr. Pape zou zijn grond in erf pacht af willen staan, voor 18 cent de roede dus dat is zeer billijk te noemen. En waar de kosten rekening U wel zeer zal interreseeren, zal ik dezelve noemen, in de eerste plaats. De aanleg wordt begroot op f 2420,50, verder voor onderhoud de eerste jaren f 45, ik moet hier nog bij voegen, dat het de bedoeling van het Armbestuur was, om wanneer de weg aangelegd was, deze aan de gemeente over te dragen. Vervolgens aan den heer J. A. Kwak daar hij nog 9 jaar huur aan de in dien omtrek benoodigde grond heeftf 258. Van 4 andere huurders van tuintjes sa men f 20. Aankoop woning van J. Ruit f435 enz. In totaal een bedrag vormend van f 3326,70 dus daarvoor zouden we een geldleening voor aan moeten gaan van rond f 3500, broers 95% tegen 4% 's jaars, af te lossen in 35 jaar, zoodat dit een gemid delde rente van f 70 jaarlijks vordert. Daar komt dan het jaarlijksche onderhoud bij enz. tot een bedrag van f 300 jaarlijksche kos ten voor de gemeenteen daarmede zullen we dan gedekt zijn. Wij meenden dat zulks in het belang der gemeente zou zijn, daar wij een goede gelegenheid scheppen voor de menschen om in de gemeente te komen. En f 300 is niet zoo'n groote uitgave, daar er zooals ik daareven reeds opmerkte be langrijke voordeelen aan verbonden zijn, daar de beschikbare grond dan in erfpacht kan uitgegeven worden, en we nu weer een nieuwe gelegenheid openen om te bou wen, want toen het plan nog aanhangig was, waren reeds 2 aanvragen gedaan, zoodat er wel animo voor zal zijn. De bedoeling is om het dan in erfpacht uit te geven voor 40 cent de roede, en zijn wij er in geslaagd, de uitgegeven gelden in 35 jaar af te lossen, dan heeft het Arm bestuur of we kunnen ook wel zeggen de gemeente een voordeel van meer dan f 400 jaarlijks, zoodat daar ook nog wat in zit. Dit is M.H. in het kort een overzicht ge geven van hetgeen de weg aangaat. Verlangt een van de Heeren er het woord over. dhr. Joppe wenschte deze zaak nog aan te houden tot de volgende vergadering, op- dat er eens over nagedacht kan worden. Voorz. Dan moet ik even opmerken, dat er in de vorige vergadering in Mei 1.1. al reeds over gesproken is, dat er zooiets aan de hand was. dhr. Keur. Volgens het plan zullen 110 boomen geplant worden, worden deze dan door één of meer personen geleverd. Voorz. Dat zal misschien wel door een Maatschappij geschieden, maar zoover is het nog niet, als dan zullen we wel zien. dhr. Sieling. Het is natuurlijk in dezen het doel van Mr. Pape om zijn land aan den weg te krijgen, en wanneer wij nu die weg niet aanleggen, krijgen we het land niet in erfpacht, en wanneer we nu deze grond aankoopen, dan kan wanneer de weg aangelegd is, gerust de pacht van die tuintjes 5 cent hooger gesteld worden, daar nu de peeën en dergelijke met den krui wagen uitgereden worden, wat alsdan met paard en wagen kan geschieden. Het is dan ook een gelegenheid welke ons nooit meer geboden wordt, wijl deze een geld zal kosten. den heer Van Beek. Maar daardoor zal dan toch de H. Omslag verhoogd moeten worden. Voorz. Ik kan U beslist verzekeren, dat zulks niet zoo is, wanneer ik U zeg, dat we verleden jaar uit gewone middelen f 500 getrokken hebben voor een brandpuit, waar door ook den H. Omslag niet verhoogd moest worden, dan gaat men zooal eens nadenken wat men in het belang der ge meente kan doen, en nu was onze aan dacht hierop gevallen. Dan komt er nog een voordeelige omstandigheid bij nl. wan neer nu Art. 369 van de Invaliditeitswet in werking treed, dan hebben verschillende menschen een pensioen van f 2, zoodat dan van onze bedeeling wel f I gekort zou kunnen worden, dus dat z,ou per jaar in totaal f 400 voordeel zijn voor de Armenkas. Den heer Kooman. Zou men de menschen volgens de Wet, wel mogen korten Voorz. Dat zal het Armbestuur uitzoeken. Den heer Polder. Ik meen niet, dat het in 't algemeen belang is, wanneer aan de sobere bedeeling der menschen nog geknib beld wordt. Den heer Sieling. Nu worden de men schen bedeeld, maar bij het in werking treden der Invaliditeitswet komen ze onder pensioen, dat is heel iets anders. Want dan hebben ze een vast inkomen, zoodat ze niet in die mate in de bedeeling komen. Die nu f 2,50 krijgt, en dan nog 2 a 3 Invaliditeitsrente trekt, zou wel f 1 kunnen missen. Het is niet alleen een vooruitgang in geld, maar ook den komende menschen, om iets waar ze recht op hebben. Den heer Van Beek. Maar is er nu wel zooveel bouwgrond noodig, er is toch ge noeg gelegenheid bij den tram. Den heer Sieling. Wij zien nu toch aan de aanvragen dat er liefhebbers zijn, en er zijn er ook wel geweest, welke zeidenIk zou daar gebouwd hebben, als er gelegen heid geweest was, en is de leening een maal afgelost, dan gaan wij winst maken. Voorz. Ik vind dat er weinig tegen te zeggen is, daar de financiën der gemeente bizonder goedstaan, en daar komt bij, dat wij dan het voordeel gaan trekken, daar anders de particuliere eigenaars zulks doen. Den heer Joppe. Voor welken prijs zou die grond dan uitgegeven worden Voorz. Ik heb het reeds gezegd, op Me lissant is de gewoonte 40 cent, dus dat soms wel -

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2