Woensdag 30 Juli 1913 28sle Jaargang N®. 1889. voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwselie Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Crisis-pijn W. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij roornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSD1JK. Advertentiën 10 cent per regel en maal, Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. DlenstaanTragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Gfroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «Ie Hedaciis bestemil, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever 't Zal wel Augustus worden, eer de zaak weer wat vlot looptdat was de eerste klacht, dien men uit aller mond kon hooren een klacht als gevolg van de een paar dagen na de herstemmings. Volksartikelen, waarin werd bewerd „Wij, Socialisten, aanvaarden de ver antwoordelijkheid van een ministirieël leven niet. Wij, Socialisten, willen 't wel met de Concentratie op een ac- coordje gooien door de oorlogsbegroo- ting te helpen aannemen, wanneer zij, Concentratie wederkeerig het Algem. Kiesrecht ons aanbiedt, maar samen met haar de regeering te aanvaarden neen, daar danken we feestelijk voor." Natuurlijk kreeg toen iedereen de overtuiging dat dat een gehaspel moest worden. De Concentratie had in haar leidende Persorganen geschreven Sa men uit en samen thuiswij Concen tratie aanvaarden gerust de verant woordelijkheid van de uitspraak der herstemmingsstembus, maar dan diene de S. D. A. P., die met ons meegestre den heeft, die zelfde verantwoordelijk heid met ons mee te dragen. En zie daar komt opeens de kink in den kabel door de Volksartikelen: „Jullie, Concen tratie, kunt doen en dreigen watje wil, maar we blijven uit 't Kabinet«. Nu lust het ons niet, de beweegredenen nog eens te herhalen, waarom de S. D. A. P. niet mee wil doen aan een Kabi- nets samenstelling; 't is bekend, dat de meerderheid, de overtuiging heeft, dat een Concentratiekabinet met rugge steun van de socialistische Kamerfrac tie a 18 man sterker staat dan een vrijzinnig-socialistisch Kabinet. 't Is bekend, dat op de pas gehouden partij conferentie der S. D. A. P. een meerderheid en een minderheid was een meerderheid, die tegen zitting nemen was en een minderheid, die er voor was. Een minderheid, die er voor was, omdat ze geloofde, dat dan 't Algem. Kiesrecht beslist zou komen, en door de Socialistische ministers zou worden door gedreven, koste wat kost. Een meerderheid, die er tegen was, omdat ze in een ministerieële Dand om de liberale en socialistische ministers, en in een wapenstilstand in 't Kabinet en in de Kamer en in 't Land gevaar zag voor haar stembussucces in de toekomst. De kiezers zouden dan gaan verslappen in hun liefde voor de soci alistische partij, als ze zagen, hoe broederlijk liberaal en socialist samen werkten in de Kamer, in 't Kabinet en bij tusschentijdsche verkiezingen. En toen nog de uitschrijving van 't buitengewoon Socialistisch congres op 26 Augustus, dat echter nu weer in getrokken is, omdat op de Partijcon- lerentie 't besluit is gevallen te blijven buiten 't Kabinet. Zoo zit dan de Natie in een moeras De Liberalen verkoch ten zich aan de Socialisten op den herstemmingsdag; ze schreven mooie briefjes aan mr. Troelstra over de aanvaarding zijner voorwaarden aan gaande 't Kiesrecht voor mannen en vrouwen en Staatspensioenin woe- sten zeteljacht om de f 2000 salaris renden ze, naar de wijs waarop zoo menig beginselverzaker jaagt naar een plaats tot dekking van 't veege, in gevaar zijnde hachje, naar de S. D. A. P. en nu zit de Natie in de grootste penarie. De Coalitie moest den genadeslag krij gen ze heeft een harden klap gehad, 't valt niet te ontkennenmaar wat heeft de Concentratie en de Socialist nu bereikt? En dit is de geweldige crisis- pijn, die de Linkerzijde voeltze heeft de Rechterzijde vleugellam geslagen, maar staat nu voor de heele Natie als een verdeelde, machtelooze hoop, die met de victorievlag op de veroverde veste, verlegen rondkijkt naar de slachtoffers, die op 't slagveld liggen verlegen het oog laa' dwalen op eigen leger en dat van den bondgenoot, maar nu niet weet, hoe ze van de overwinning partij moet trekken. Een olifant is op haar stembuslot gevallen, maar wat moet ze met dat beest beginnen De Concentratie moet maar een prijsvraag uitschrijven naar de grootste dwaasheid, die er in de verkiezings dagen is begaan En dan komt beslist als antwoord, en deze wordt als de beste inzender bekreond die schrijft: »De grootste dwaasheid was de actie der Concentratie op 25 Juli, toen 't herstemming was«. De Vrijzirnrige kok heeft 't maal bedorven en nu zit de Natie "met de aangebrande peren. De campagne van hare verleugening en ophitsingvan hare stelselmatige aanwakkering van godsdiensthaat en haar stelselmatig naar voren schuiven van Iierv. en Roomsche Kerk wreekt zich op ge duchte wijze. En als de crisis is opge lost, zijn we er nog niet. Dan krijg je de onderlinge verdeeldheid in de Coalitie zelf. Op bijna 77-jarigen leeftijd stierf te 's Hage de Minister van Staat, de gepensioneerde Luitenant Generaal Bergansius, oud-Minister van Oorlog en oud-lid van den Raad van State. Tweemaal aanvaardde hij in een Chris telijk Kabinet een oorlogsportefeuille. Den eersten keer in April '88 in 't Kabinet Mackay en den tweeden keer onder 't Kabinet Kuyper. In '88 was hij een warm pleitbezorger voor den persoonlijken dienstplicht, doch door den val van 't Kabinet ging ook dit programpunt in den doofpot. Na zijn aftreden werd hij Commandant der Stelling Amsterdam, om den dienst met pensioen te verlaten in 1900. In 1901 trad hij voor Eist op als lid der Kamer, maar werd weer als in '88 tot Minister geroepen. Zijn hoofdtaak was toen de uitvoering der Landweer- wetten, als gevolg van de gewijzigde Militiewet door 't Kabinet Borgesius was ook de invoering van snelvuur geschut; de herziening der militaire strafwetten en der Bevorderingswetten voor de officieren. Natuurlijk, dat hij in de stakingsdagen een uitermate zware taak had, zoozelfs, dat na dien zijn gezondheid was geknakt en hij zenuwlijder werd tot weinig inspan- nenden arbeid in staat. In dat zelfde stakingsjaar 1903 werd hij tot Minis ter van Staat benoemd. In '05 trad hij af door den val van 't Kuyperkabinet en leidde daarna een werkeloosleven. Zoo mag van de zen man getuigd, dat hij een rijkbe- steed leven achter zich heeft en de Natie heeft gediend met inspanning van alle lichaams- en zielekracht. Daarom brengen wij aan dezen oud- Minister den tol onzer innige waar deering en hoogachting. Zijn optreden zal in blijvende erkentenis zijn bij alle antirevolutionairen. De Nationale Bond van Prot. kiezers strooide ook op ons Eiland met kwis tige hand zijn brochure uit »de ko ninklijke weg« met aanbeveling van mr. Patijn. Hij schreef toen vóór de stembus Vooral ook daarom vervult dit opnieuw samengaan der Coalitie ons met groote en heilige veront waardiging en is het thans onze onwrikbare overtuiging, dat vóór alles en boven alles, de opzet der gecoaliseerde partijen om, onder een bedrieglijke leuze, de over winning te behalen en de regeer macht te behouden moet worden verijdeld. En de gevolgen P De gevolgen waarmee zoo menigeen zich laat bang maken? De «ootmoedig op God vertrou- wende« ds. Hoogenhuizen riep het twee dagen vóór de herstemming uit de vensters van zijn Amsterdamsche pastorie al zijn medechristenen in de Herv. Kerk toe»0God wat heb ik gedaan 1 De liberalen hebben zich verkocht en de laatste sprankels re ligie moeten nu uit den Staat en uit de Kerk.« Daarvoor had Z.Ew. zich aan God overgegeven. Hij had de gevolgen «ootmoedig vertrouwend aan God overgegeven o zoo zalvend verraadt hij en ver- valscht hij de stembus, totdat hij zich de haren uit het hoold trekt bij het zien op de groote vermeerdering der socialistische Kamerzetels. Ootmoedig vertrouwend op God hielp hij de socialisten inhalen; de coalitie ten onder brengenhet Land in een crisis brengen, die de grootste zorg baartde vrucht verwerpen, die de Coalitie voor de School deed rij pen, en den weg banen tot een tijd van politieke onrust, zooals we die nog niet hebben beleefd. Dat alles veroorzaakte die Bond, die zoo ootmoedig op God vertrouwde, en ootmoedig op God ziende de kie zers beloog en bedroog. Zij gaven de gevolgen aan God over en God gaf de socialisten aan hen över. In en buiten de Kamer. Voor Huis en Hof. eiTGEYBB TeletoGs IntercomH. Ho. 9. Bergansius. *5|t* Aan God overgeven. Die gevolgen geven wij ootmoedig vertrouwend over aan God. Amice t We zijn weer een stap verder. Goed be zien was bet beter te zeggenWe zijn weer een stap achteruit gegaan. Geloof me dat ik met steeds meer belangstelling de gang van zaken naga. Dr. Bos had den socialisten drie zetels aangeboden. Met dat aanbod zat zelfs mr. Troelstra in de maag. Dat de Kamerleden een knieval voor den rooden burchtheer deden, streelde mr. Troelstra. Hij had echter niet kunnen denken dat een Kabinetsforma teur eenzelfde knieval zou doen. Zoo iets kwam hem niet gelegen. Hij had voorheen met de zweep gedreigd. In de laatste dagen met de vuist. De socialisten houden van veel geweld maken. Van afbreken leven zij. Thans echter moesten zij de glacé-hand schoenen aantrekken, en het heertje» spelen. Wat zouden de heeren doen? In „Het Volk" was het een springen van den hak op den tak. De benauwdheid werd bij den dag grooter. Mr. Troelstra .zag in dat het met zijn partij ellendig zou gaan. Natuurlijk zijn er altijd die niet doorzien, welke de gevolgen zijn voor de toekomst. Mr. Troelstra echter wel. Echt socialistisch zou het congres een uitspraak doen. Zoo was het voornemen. Hadden de afgevaar digden gezegd „de portefeuilles aanvaarden", zoo moesten de leiders gehoorzamen. Had den zij omgekeerd zich uitgesproken, na tuurlijk hadden ze gehoorzame onderdanen moeten zijn. De wil des volks is het een en al. Nu snap ik het niet, waaruit de solialistische macht voortvloeit, dat de heeren een congres kunnen afcommandeeren. Hadden de heeren deze macht wel Enfin, in de heilsleer der rooien ben ik niet thuis. Zooveel snap ik echter, dat de aristocraten onder de democraten zamen vergaderd hebben. Tegenwoordig waren 21 aristocraten. Na wikken en wegen hebben ze het besluit genomen om geen minister zetels te aanvaarden. Acht heeren waren er vóór en dertien tegen. Na stemming werd het volk gecommandeerd niet een congres te houden, 't Zal der bewuste ar beiders wel goed zijn. Al is het hun niet goed, zal het ook niet baten. De leider, ik zou bijna zeggen, de socialistische keizer of koning heeft gesproken en daarmede uit. Zoo iets is dan weer democratisch. Het heet dat men geen koning in die krin gen wil. Het zal wel waar wezen. De rug van den zot roept om slagen. In naam der vrijheid zit men te wachten op den tyran. Ik hoop echter om der wille van de be wuste, dat God ons land spare voor die toekomst. We waren echter mooi op weg. Gelukkig dat dit gevaar voor het heden afgewend is. Wat zal dr. Bos thans doen? Ik weet het niet. Twee wegen staan open. In de eerste plaats kan hij een ministerie samenstellen dat van a tot z de socialis tische programma's aanvaardt zonder zich socialist te noemen of ook kan hij een ministerie vormen dat zich ten doel stelt alleen de zaken gaande te houden. Som migen willen nog een derde uitweg aan prijzen, nl. de tijding aan Hare Majesteit brengen, dat het hun niet mogelijk is. Het laatste wil er bij mij niet in. Be- hoorende tot het denkend-deel-der-natie" mag ik zoo iets van de liberaleu niet den ken. Daarom komen maar twee gevallen ter sprake. Een zaken-Kabinet kan er op rekenen, dat het begroet wordt met kei- steenen. Schandelijker zouden de kiezers niet bedrogen kunnen worden. Van alle kanten zou het steenen regenen. Geen regenscherm zou heu kunnen beveiligen. Binnen enkele weken gingen de heeren naar huis. Blijft dus het eerste. Maar ook dan wordt het bedrog openbaar. Immers, ge weet wel, dat de heeren heb ben gezegd dat zij alleen met een liberale meerderheid wilden regeeren. Ieder weet echter dat er geen liberale meerderheid is. Het aanbod der socialisten gedaan legt daarvan getuigenis af. Zoo blijft de vraag open: hoe komt het dat ge nu toch de regeering aanvaardt Daarop moet natuur lijk een antwoord worden gegeven. Ik durf nu reeds zeggen, dat het antwoord daarop gegeven niemand bevredigen zal. De heeren zitten met de gebakken peren, De politieke wagen der liberalen zakt steeds dieper in het moeras. Er is geen trekken aan. Een politieke Simson zal noodig zijn om de wagen op den vasten bodem te brengen. Zoek nu maar bij de linkerzijde naar zoo'n krachtfiguur Ge vindt dezen niet. De rooien durven niet, de liberalen kunnen niet, en de rech terzijde wil voorloopig niet. De liberalen zien geen uitweg. Ze ver wachten binnen zeer korten tijd een Kamer ontbinding. Alle liberale bladen roepen reeds, voordat het ministerie gevormd is zorg oogenblikkelijk voor propaganda. Ik geef hun gelijk. Elke propaganda brengt hen in nog dieper ellende. Ze kunnen met het roode concentratie-program niet terug. Wel vooruit. De liberaal drijft eigen partij- genooten hals over kop naar de roode ge lederen. En daarom, we zijn een stap achteruit gegaan, en indien God het niet verhoedt, een stap nader bij den ondergang van land en volk. De ontevredenheid zal bij den dag toenemen. Het volk wordt op de re volutionaire school onderwezen in de re volutie. Geloof nu, dat de liberalen de toekomst nimmer hebben doorzien, omdat zij het heden niet begrepen. Ze hebben een een vormigheid willen kweeken, welke niet be staat en bestaan kan. Ze ontvangen het loon voor verdienste. Een volksmenigte met leugen en bedrog opzwiepen gaat gemak kelijk. Ontroerde gemoederen tot kalmte te brengen is ieders werk niet, en in geen geval het werk van iemand die leeft uit het revolutionaire beginsel. Met mij zult ge de verslagenheid kunnen opmerken die in ongeloofskringen heerseht. Ze zijn ver legen met de overwinning. Het scheepske zeilt in troebel water, en in moeraspoelen. Hoe geheel anders onder het Christelijk Kabinet. De wateren waren helder. Al zeilde het schip niet hard, wijl het met tegenwind had te kampen, het ging vooruit. Thana gaat alles achteruit. Geloof me, dat de klippen in deze wateren niet zicht baar zijn, en dat het lek groot zal wezen, wanneer het schip daarop stoot. Het wordt voor de liberalen een Titanic-reis. En wat dan Als christen ben ik niet moedeloos. De Heere regeert. Op zijn tijd zal Hij redding brengen, en de rechter zijde zal volkomen gerechtvaardigd worden. Al is de leugen nog zoo snel, de waar heid achterhaalt haar wel. Ontvang mijne hartelijke groete t.t. MARNIX. Het kweeken van Kanaries. Tot het kweeken dezer vogels, behoeft men niets anders dan eene broedkooi en voorts zorg te dragen, dat zij in den broeitijd niets anders te eten bekomen dan harde eieren, droog broodkruim (zonder zout) en eens in de 2 of 3 dagen een weinig papaver zaad. Ongeveer half April moeten zij voor zien worden van vlas, zacht hooi, wol, mos en andere droge zelfstandigheden, opdat zij daarmede hun nest kunnen bouwen, hetgeen doorgaans 3 dagen duurt. Wanneer het wijfje 8 of 9 dagen gezeten heeft, is het noodig de eieren te onderzoeken, door ze zorgvuldig bij de einden tegen de zon te houden, en de dan nog helder zijnde weg te werpen. Wanneer de jongen met het stokje moe ten worden groot gebracht, moeten ze reeds den achtsten dag, met nest en al, van de moeder genomen worden. Te voren moet reeds het voedsel bestaan uit een deeg van gekookt raapzaad, geel van ei en kruimels ongezouten brood met een weinig water. Hiermede moeten zij alle uren gevoed wor den. Dit deeg mag niet te nat zijn en moet dagelijks hernieuwd worden, tot dat de jongen zich zeiven kunnen helpen. Het wijf je broed gewoonlijk drie malen in het jaar, doch legt ongeveer vijf malen, telkens vier tot zes eieren. Boonenwater als vlekkenwater. Het wa ter van witte boonen heeft de eigenschap vlekken te verdrijven uit alle soorten van goed. De kleur van 't goed lijdt er volstrekt niet onder. Daartoe laat men goed droge witte boo nen koken in een zekere hoeveelheid water zonder zout. Hoeveel water men neemt, hangt af van de sterkte, die men 't boonenwater geven wil. Als de boonen goed week geworden zijn, giet men 't water in een waschbak of kuip en laat 't daarin koud worden. Dan dom pelt men daarin 't stuk goed, dat meu schoonmaken wil, of ook alleen dat deel, waar de vlekken zitten. Dit wascht men daarin flink uit. Zeep moet men niet ge bruiken. Alle verf vlekken, als ze ten minste niet te oud zijn of de kleur verbeten hebben, vetvlekken, wijnvlekken enz., worden hier door verdreven, zoowel uit wit als uit geverfd goed. De boonen behoeven natuurlijk niet weg geworpen te worden. Als men ze zout, voor ze koud geworden zijn, kunnen ze best ge geten worden. Zijden, wollen en katoenen stoffen wor den als nieuw, als men ze op deze manier in lauwwarm boonenwater wascht. In 't algemeen neemt men op 't pond boonen 4 liter water. Na 't wasschen spoelt men 't goed in lauw water uit, wringt 't een weinig en laat 't drogen.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1