Buitenland. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Visscherij. Ingezonden. wij de hoeve, bewoond door J. H. Zeedijk. Dit is een der weinige plaatsen van dit gedeelte van Plakkee waar vee wordt ge fokt. De heer Zeedijk had de moeite ge nomen om al zijn koeien in de eene wei en zijn jonge beesten in een andere wei, vlak bij de woning te drijven. De uitste kende verzameling van het type Zuid-Hol- landsch vee werd door ieder bewonderd. Daarna werden de stallen en de schuren bezichtigd, en menig veehouder uit Zuid- Holland mocht den heer Zeedijk benijden, in zoo'n uitstekende en practische inrich ting zijn bedrijf te kunnen uitoefenen. Nadat de heer Zeedijk door den leider der Excursie den dank der deelnemers was gebracht voor zijn ontvangst, zocht een ieder zijn rijtuig weer op om den tocht te vervolgen. Eerst wachtte ons echter nog een verrassing. Een der dochters van den huize toch was de bruid, en nadat eenige heeren binnen waren geweest om de bruid hunne hartelijke gelukwenschen aan te bieden, werden door de bruid in eigen per soon de bruidssuikers rondgedeeld. Na een driewerf hoezee kon nu inderdaad de tocht worden voortgezet. Rijdende te midden der vruchtbare landouwen van dit gedeelte van Flakkee, had ieder de gelegenheid te merken hoe hoog de cultuur hier staat. Na een ommegang door Middelharnis zelf, kwam men aan het station. Hier hadden de heeren Mijs en Van der Koogh er voor gezorgd dat liet buffet ruim schoots voorzien was van allerlei dranken welke zij als gastheeren den deelnemers aanboden. Onzen liartelijken dank aan deze gastheeren voor dezewelkome versnapering. Of deze op prijs werd gesteld, vraag het de juffrouw achter de toonbank. Nog nooit had zij zoo'n gedrang aan het buffet bijgewoond, nog nooit had zij in die laat ste koude maanden, 't zoo warm gehad Twee uur precies vertrok de tram naar Ouddorp. Geen kaartjes of tienrittenboekjes van mevrouw waren noodig, daar de Rotter- damsche Tramweg Mij. voor een extra-tram had gezorgd. Nu begon de tocht door het Westelijk gedeelte van liet Eiland. Ook hier had men volop gelegenheid zich een oordeel te vormen over het landbouw bedrijf, zooals het hier wordt uitgeoefend, ofschoon de bodem zelf op verschillende plaatsen niet meer van die uitstekende kwaliteit bleek te zijn als bijv. bij Middel harnis. Na een half uur rijden hield de tram midden in het land stil; wij zijn gekomen bij de proefvelden. De heer J. Lodder heeft de moeite ge nomen zelf hierheen te komen, om zoo doenlijk alle vraaglustigen te beantwoorden. En er was veel belangstelling en dus werd er veel gevraagd, méér zelfs dan de heer Lodder kon beantwoorden. Vooral het Kruisingsproduct van Wilhelmina en Essex werd met belangstelling gadegeslagen. Nadat allen weder waren ingestegen, waren wij in enkele minuten in Ouddorp, waar wij verwelkomd werden door het Bestuur der Afdeeling Goedereede. Na de eerste begroeting werden wij verzocht eerst naar het Hotel Akershoek te gaan, en of schoon de leider der Excursie wel eerst wat tegenwerpingen maakte, daar dit in 't geheel niet op 't Programma stond, werd hem beduid, dat hij in dit bijzondere ge val, dan maar even van het programma moest afwijken, terwijl hij de verzekering ontving dat toch alles bezien zou worden wat op 't programma stond. Zoo wandelde men in optocht door Oud- dorp's straten en rondom de aloude kerk naar Hotel Akershoek. En zeker heeft deze extra wandeling niemand berouwd, want nog niet waren alle deelnemers in de groote eetzaal bij elkaar, of van tallooze champagneflesschen ontploften de kurken, waarna de voorzitter der Afdeeling Goedereede de heer Lodder het woord nam, om namens de leden der afdeeling hun vreugde te uiten, dat het Hoofdbestuur dit jaar de Excursie naar hun streek had geleid. Hij noemde het een voorrecht zooveel leden der Hollandsche Mij. van Landbouw in hun midden te hebben, en dronk op alle gasten, hier vertegen woordigd. Hierna nam de heer J. van der Koogh, on der-Voorzitter der Mij., het woord, om na mens het Hoofdbestuur en alle deelnemers der Excursie den dank uit te spreken voor een zoo keurige ontvangst als het Bestuur der Afdeeling Goedereede. hen hier had be reid. Hij verzocht den Excursionisten een driewerf hoezee aan te heffen ter eere van den heer Lodder, zijn mede-bestuursleden en de verdere aanwezige leden der Afdee ling, aan welk verzoek luide en van harte werd voldaan. Na dit even onverwacht als welkom extra nummer van het programma, werd de wandeling naar de cichoreifabriek aan vaard. Van onder tot boven werd deze zeer interessante fabriek bekeken en de leden dezer coöperatie werden niet moe op alle vragen te antwoorden. Om naar de meestoof te komen, kon men den landweg gaan, maar men kon ook een wandeling over den zeedijk maken. Degenen die dit laatste hebben gedaan, hebben, kunnen genieten van het prachtige gezicht, dat zoo'n breede riviermond of zeeboezem oplevert. Bovendien waren wij uit piëteit verplicht deze oude bron van welvaart voor de Ouddorpers een groet te brengen. Door alle eeuwen heen toch zijn de Ouddorpers bekende zeelui geweest, en menig schip in nood werd door hen in be houden haven gebracht. Gezien het vergevorderde uur, kon het bezoek aan de meestoof niet zoo lang du ren als aan de cichoreifabriektoch werd de geheele bereiding uitgelegd en was ieder in de gelegenheid het marktproduct te be zien onder een glaasje. Het eigenaardige toch hiervan is, dat zoodra het poeder aan de lucht wordt blootgesteld, het donker bruin wordt en zijn waarde verliest. Na een ferme wandeling werd nu weder Hotel Akershoek bereikt, waar de bijna „dampende soep met balletjes" ons reeds wachtte. Zooals onder aan het programma was meegedeeld, waren er vele leden der Afdeeling, die mee wenschten aan te zitten aan dezen gemeenschappelijken disch, zoo dat de groote zaal geheel gevuld werd door bijna negentig personen. Dat de stem ming tijdens dezen maaltijd er in zat, zal ieder kunnen getuigen. Lof ook aan den eigenaar van het Hotel en ziju helpers, of liever helpsters, die in één uur tijd zoo veel en zooveel goeds hebben weten aan te dragen.'1 Nog voor het einde van den maaltijd nam alweer de heer Van der Koogh het woord, om allen dank te zeggen die mee gewerkt hadden om deze Excursie der Hol landsche Mij. van Landbouw zoo uitstekend te doen slagen. Nadat nogmaals de heer Lodder 't woord gevoerd had en de heer Vernède den dank der Excursionisten aan den Secretaris der Mij. had uitgebracht voor diens leiding, terwijl deze weer op zijn beurt de heeren J. van der Koogh en A. A. Mijs bedankte voor de hulp die zij hem bij de uitvoering van dit planhadcjen geboden, moest aan de ^gezelligheid een eind gemaakt worden, daar de extra-tram stond te wachten en deze, ter wille van den dienst, niet later dan het aangegeven uur mocfit vertrekken. Een hartelijk afscheid van onze gulle gastheeren en de terugreis begon. Wat er op dezen terugreis al gesproken is over landbouwbelangen en niet-landbouwbelau- gen, zou mij te ver voeren. Laat ik vol staan met te zeggen, dat de proefvelden noch de cichorei, de prachtige tarwe noch de bieten, dezelfde belangstelling genoten als 's morgens. Maar van tijd tot tijd rinkelden de ra men van de tram van een uitbundig lachen zooals alleen menschen kunnen lachen, die een welbesteden dag achter zich hebben. DE BALKAN-OORLOli. Tusschen Serviërs en Bulgaren. Ben Servisch detachement, gekampeerd le Bonegrad op 20 K.M. afstand van de grens, werd door een detachement Bulga ren aangevallen. Na een gevecht dat den geheelen dag duurde, werden de Bulgaren door de Servies verslagen. Tusschen Grieken en Bulgaren De rechtervleugel van het Grieksche leger, opmarcheerend in de richting Neorokop, stiet den 15en Juli op een sterke Bul- gaarsche troepenmacht te Brodi, op 30 K.M. ten NoordOosten van j Serres. De Bulgaren werden verslagen. Roemenië en Bulgarije. Het orgaan der liberalen, de //Averul'/, Boekarest meent, dat op het oogenblik, nu Roemenië al zijn troepen in het veld heeft gebracht, van onderhandelingen geen sprake meer kan zijn Er blijft voor Bul garije niets anders over dan onmiddellijk en geheel aan de eischen van Roemenië toe te geven. Zoo niet, dan zullen de Roemeensche troepen verder marcheeren. De nieuwe Turksche veldtocht. Uit Parijs wordt gemeld, dat gedurende de wekelijksch audiëntie der gezanten bij Pichon, die Woensdag plaats had, een ver klaring bekend werd, die de grootviziers Saïd Halim pasja, den vertegenwoordigers der groote mogendheden te Gonstantino- pel gegeven had. De gezanten hadden zich naar den Turk^chen premier begeven, ten einde ophelderingen over de huidige militaire operaties van Turkije te erlangen. De grootvizier antwoorde, dat Turkije zich wederom geheele vrijheid van handelen veroorloofde en geen rekening meer hield met het te Londen onderteekende vredes verdrag. De cholera in het Servische leger. De correspondent der //Frankfurter Zei- tung// te Belgrado heeft van een met hem bevriend Servisch officier d d. 5 Juli den volgende brief uit Uskup ontvangen //De cholera woedt op de geheele linie Kriwo- lakKuprulu. Tot voor twee dagen kwa men te Kriwolak en Kuprulu dagelijks 160 gevallen met doodelijken afloop voor. Men kan zeggen, dat in deze geheele streek het aantal sterfgevallen aan cholera per dag minstens 150 bedraagter waren da gen, waarop het dubbele aantal overleed. De sanitaire maatregelen zijn ten eenenmale onvoldoende. De soldaten sterven aan den weg of worden in verlaten loopgraven ge bracht en daar aan hun lot overgelaten. De militaire partij wil desniettemin nie's van een vrede weten, voor wij niet in de nabijheid van Sofia staan. Het opper commando verlangde, dat Pasitsch's samen komst met Yenizelos en de Bulgaarsche onderhandelaars niet te Nisch, maar te Uskub gehouden zou worden, alleen om zelf een hartig woordje te kunnen mede- spreken. Het legerbestuur is overigens van meening, met een verlies van 60.000 man het einddoel te zullen bereiken ik geloof, dat alleen door ziekten een veel grooter aantal menschenlevens verloren gaan. De Bulgaarsche wreedheden te Serres. Een correspondent van de //New-York Herald'/ heeft een bezoek gebracht aan Serres, waar hij zich met eigen oogen overtuigd heeft van de wreedheden, door de Bulgaren bedreven. De eerste stad, die hij op zijn tocht daarheen bereikte, was Demir-Hissar, waar juist een Grieksche bisschop en twee priesters werden begra ven. Van deze drie slachtoffers waren de oogen uitgestoken en de ooren, vingers of handen afgesneden. Toen hij Serres be reikte, vond hij daar in de straten geen lijken meer liggen, daar deze reeds alle waren begraven door de Grieksche troepen. Op zijn wandeling door de voor driekwart ge deelte uitgebrande stad ontmoette hij eeni ge personen, behoorende tot het kleine gedeelte der bevolking, dat aan de gru welen der Bu'garen bad weten te ontsnap pen. Dezen vertelden hem, dat niet alleen comitadjis de stad plunderden, maar ook Bulgaarsche officieren 't bevel ga v< n de stad in brand te steken en allen die weerstand boden, te mishandelen. Verscheidenen der slachtoffers werden met petroleum over goten en levend verbrand, terwijl anderen in hunne huizen werden opgesloten, die daarna in brand werden gestoken. Het feit, dat de Oosfenrijksch-Hongaarsche en Ita- liaansche consul niet in staat waren de geweldplegingen tegen te gaan, zelfs ten opzichte hunner landgenooten, wordt door de Grieken als het beste bewijs beschauwd. dat de Bulgaren zich als onbeschaafde wilden gedroegen. Zes notabelen uit Serres die door de Bulgaren naar de bergen waren vervoerd, werden na hevig gefolterd te zijn, ter dood gebracht, daar het bedon gen losgeld niet op tijd kwam. De mis handelingen, waaraan sommige Grieksche vrouwen werden onderworpen, tarten alle beschrijving. Biiinculauri. Het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam seint ons: Wij vernemen, dat het voorstel van Dr, Bos tot het aanvaarden van driesociaal democratische ministers portefeuilles definitief afgewezen is in een bijeenkomst der Soc.-Dem. Kamerfractie, Partijbestuur en re dactie van „Het Volk". De minderheid legde zich bjj de meerderheid neer. Daardoor is het aangekondigd buitengewoon Con gres der S. D. A. P. overbodig ge worden. De Kabinetscrisis. Uit de briefwisseling tusschen dr. Bos en den voorzitter van de Sociaal-democra tische Kamerfractie blijkt, volgens het Volk, dat de weigering van de S. D. A. P. om de drie ministerpoitefeuilles te aanvaarden, tengevolge zal hebben, dat dr. Bos voor de hem gegeven opdracht als Kabinets formeerder zal moeten bedanken. (Men zal zich herinneren, dat de, aan dr. Bos gegeven opdracht sprak van het samenstellen van een ministerie uit de ge heele linkerzijde). Uit het Volk blijkt, dat de verwerping van het voorstel om drie ministersporte feuilles te aanvaarden, in de bijeenkomst van de Sociaal-democratische Kamerfractie, het bestuur van de S. D. A. P. en de redactie van het Volk, is geschied met 13 tegen 8 stemmen. Verpachting van de Visscherij in de Kaai en Haven. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat zij op Zaterdag 2 Augustus 1913, des voormiddags (e r r uur, in het openbaar zullen verpachten Het recht tot het bevisschen van de Kaai en Haven dezer gemeente, en wel voor den tijd van 4 achtereenvolgende ja ren, in te gaan den ien September 1913 en eindigende den 3 ren Augustus 1917. Gegadigden gelieven hunne inschrijvings biljetten, op zegel van fo.225 geschreven, ter gemeente-secretarie in te leveren, vóór of op den dag der verpachting. Sommelsdijk, den 22 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOUMAN, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. Sommelsdijk. Vrijdagmorgen had de wed. H. Visser het ongeluk, terwijl zij de lamp schoon wilde makeD, van een trapje te vallen, waardoor zij haar pols brak. Middelharnis. Zaterdag had het kind van L. M. Langbroek het ongeluk een stuk grffel in het keeltje te krijgen. Genees kundige hulp was noodzakelijk om het te verwijderen. Onze vroegere dorpsgenoote Joh. de Waard is in het gesticht Vrederust nabij Bergen op Zoom Zaterdag aldaar over leden Op Woensdag 23 Juli, des namid dags om hall drie, zal er eene openbare raadsvergadering worden gehouden. Stad aan 't Haringvliet. Meer dan 3 maanden is het reeds geleden dat in deze gemeente een overlijden p;aats had. De laatste aangifte was 12 April 1913. Bij den heer G. v. Loon alhier is een brongasinstellatie gemaakt. Dat deze inrich tingen goed voldoen blijkt uit de vele plaatsen waar zij reeds verrezen. G. Esselink ingeschrevene voor de nat. mil. der lichting 1913 moet op de tweede zitting van den militieraad, die te Dirksland zal worden gehouden eeu nieuw geneeskundig onderzoek ondergaan, De hevige plasregens der laatste da gen doen veel schade aan den landbouw. Het koren en hiervan vooral de haver, is geheel ter neergeslagen, terwijl men onder de aardappelen reeds rotten aantreft. Dit laatste geval is zeker wel een der redenen waarom de aardappelen zoo duur blijveD. Zondag had W. Z. het ongduk in de Kaai te vallen. Gelukkig bleef hij met zijn goed aan een steek haken zoodat zijn Zondagsch pak slechts voor de helft be zoedeld werd of moeder de vrouw op een half nat pak ook gesteld is, valt te be twijfelen. Den Boauiiei. Bij Kor». Besluit is tot Gem. Secr. benoemd, den Edel Achtb. Heer L de Winter, Burgemeester alhier. De heeren P. G. Jacobs en J. Mijs Jnz. hebben hun benoeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. Spelenderwijze geraakte H. B. te wa ter, hij kon zich echter weer spoedig redden. Ooltgensplaat. De Fancy-fair ten voor- deele voor het ^Groene Kruis« alhier heb ben de stoutste verwachtingen overtroffen, door oud en jong, rijk en arm is voorzeker een steentje hier toe bijgedragen. Wij laten hier de cijfers spreken. Ontvangsten f 597,03 Uitgaven116,57s Batig Saldo 2 480,45s Dirksland. Door den Rijksveldwachter J. M. Elenbaas alhier is in den nacht van 18 Juli proces-verbaal opgemaakt tegen J. S. en G, O. te Middelharnis wegens visschen zonder vergunning. Hunne netten werden daarbij in beslag genomen. De vrouw van J. Both (timmerman) bezig zijnde met strijken stiet ongelukkiger wijze haar jeugdig kind dat achter bazr stond met het heete strijkijzer tegen het oogje dat daardoor ernstig gewond werd, zoodat in allerijl geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Gelukkig keert zich het ongeval ten beste, en denkt men dat de kleine het oogje zal kunnen behouden. Herkingcn. Tijdens het verrichten van een lastige bezigheid op de stelling, tui melde de metselaarsknecht J. v. O. alhier daarvan af waarbij hij zich eenige ontvel lingen toebracht en overigens tamelijk be zeerde. Wonderlijk genoeg liep het daar bij nog vrij goed af. L.l. week werd voor de zooveelste maal wederom een paard met veulen van den Heer J. Warnear alhier een prijs toe gekend. Een gevolg van den grooten toe leg door genoemden heer aangewend ter verbetering van het paardenras. Goedereede. Door den landbouwer F. d. C. Fz. werd een koe verkocht voor den kolossalen prijs van 340 gulden. Vroege peren. Vrijdag 18 Juli werd door de wed. D. Troost reeds een mand rijpe peren geplukt. Aan den heer hurgemeester dezer gemeente is van 20 Juli tot 17 Aug. ver lof verleend. Door P. K. werd een kip op 21 eieren te broeden gezet, waaruit deze week 20 kuikens te voorschiju kwamen. Ouddorp. Zaterdagavond zijn hier de brandbluschmiddelen beproefd, die wederom aan de gestelde eischen voldeden. De hier in den omtrek staande ge wassen staan er dit jaar goed bij. De zandgronden steken cu weer gunstig af bij de lager gelegen polders. Toch brengen de gedurig terugkeerende regendagen veel belemmering in de werkzaamheden. Hoe wel de hooioogst bijna ten einde is, toch wordt het voor de lagere weilanden zeer moeilijk om alles nog goed binnen te krij gen. Met bezorgdheid wordt door den land man de toestand ingezien, vreezende weer een ongunstige oogsttijd tegemoet te gaaD. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Den Bommel op 18 Juli 11., nm. 2.30 ure. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden, behalve dhr Jan Mijs. Na opening der vergadering met gebed worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Na voorlezing van eenige ingekomen stukken wordt overgegaan tot de beëediging van den nieuw benoemden secretaris. Nadat de secretaris de bij de wet ver- eischte eeden in handen van den voorzitter heeft afgelegd, wordt hij door dhr Borgdorff gelukgewenscht met zijne benoeming. Onderzoek geloofsbrieven. De Voorzitter wijst als leden der Com missie van onderzoek aan de heeren van Weel, Jongeling en Rosmolen. Deze vin den de geloofsbrieven in orde, zoodat bij monde van dhr van Weel medegedeeld wordt dat tot toelating der nieuw gekozen leden kan besloten worden. Aldus wordt besloten. Benoeming Commissie in zake reclames Hoofdelijken Omslag. Als leden dier Commissie worden aan gewezen de wethouders en dhr F. J. Knoop. Benoeming Commissie tot het nazien der Gemeente-rekening over 1912 Benoemd worden de heeren Knoop, Jongeling en Rosmolen. Af- en overschrijving begrooting 1913. B. en W. worden gemachtigd tot het doen eener af-en overschrijving groot f 50. Dit bedrag zal van eenige posten worden afgeschreven en geplaatst worden op post Kosten verteringen siembureauxc. Aankoop nieuwe vlag. B. en W. stellen voor eene nieuwe vlag aan te schaffen, hetgeen wordt goedge vonden. Thans niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te VJaardingen binnengekomen de vischsioep »Albatros«, st. J, de Waard, met 15 last haring. GOEDEREEDE. Door de Noordzee-visschers werd de vorige week van f 50.— tot f 65,— besomd. Het hoogste werd gemaakt door J. Tanis Kz. bevarende de blazerschuit G. O. 11. Een stuk geschiedenis. INLEIDING. Allerwege maakt men zich in den lande op om het feest van onze 100-jarige onaf hankelijkheid te vieren. En onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar den tijd der Fransche verdrukking, die vooral in de jaren 18101813 zoo zwaar op ons vader land rustte. Toen de naam Nederland ver dween, ons land een stuk van Frankrijk werd, alleen de heugenis aan de machtige Republiek van weleer, die in Europa den toon aangaf, in de harten der ingezetenen voortlevende, de hoop op herleving van 't volksbestaan niet gansch deed ondergaan. Toen de geweldige Napoleon, door ontem- baren heerschzucht aangevuurd, ons heel Europa slaafsch aan zijn voeten te zien knielen, om zijn voet met minachtend ge baar op eiken vorstenuek te zotten, tal van legers vormde, saamgesteld uit jongelingen van de aan hem onderworpen volken. Hoe veel krachtige zonen moest ook ons vader land leveren, door hem als kanonnenvleesch tor slachtbank geleid. Soldaat te worden stond gelijk met elkaar nooit weer te zien. Want als de krijgers, als hun diensttijd om was, met brandend verlangen naar hunne dier bare betrekkingen wilden, klonk bet spottend uit Napoleons mond„ik zal u ontslaan, als ge 80 jaar zijt". Ook op meer stoffelijk gebied drukte hier des dwingelands hand. Het machtige Enge land vergat zich met Napoleon te spotten. Tegen dit rijk kon zijn krijgsmansgenie geen oorlogswapenen ontdekken. Door den handel, dien de Britsche natie met Europa's vastland dreef en die het rijk maakte, te fnuiken, zou hij der Britscheu luipaard breidelen. Daar klonk door Europa het be vel, dat niemand Engelsche koopwaren mocht betrekken. Nu stegen de prijzen der levensmiddelen ongehoord koffie, suiker en tabak kostten ongeveer 3 gulden het pond, Nog meer ellende volgde. Brutaal ver klaarde Napoleon, dat, al wie geld geleend had aan de voormalige Republiek, '/3 daar van moest afstaan. Van Va deel werd dus maar rente betaald. Genoeg, om te zien, dat onze natie bij den dag verarmde. E11 was 't verdiend Ja, want de woorden van den verdreven Stad houder Willem V, door hem bij zijn ver trek in 1795 gesprokenGod heeft een twist met Nederland om zijne zonde, be helsden waarheid. Doel was de zedelijke loutering des volks. Hoe schandelijk was ons volk afgeweken, dronk het met gretige teugen het gif der revolutie in. Hoe week met den Calvinistischen godsdienst bur gerdeugd. En men begreep de slagen, kuste de roede, vraag naar God, boog zich diep. De Heere zond redding. Napoleon, die aan 't volk een catechismus had gegeven, waarin hij als een soort god moest geëerd worden, werd geknot in de hoofdstad der kussen. Zijn er woorden te vinden, om te schetsen de blijdschap bij 't hooren van de ver schrikkelijke nederlaag in Moskou Eu die vreugde klom bij de tweede vernedering te Leipzig. Hier greep men weer moed. Van Hogendorp, Van Limburg Stirum, Van der Duin van Maasdam hieven zich met de aloude veerkracht in Den Haag, waar nog een afdeeling Fransche soldaten lag, op, tooiden zich met de geliefde Oranjekokarde op straat, vormden een voorloopig bestuur en riepen den zoon van den gevluchten Stadhouder weer in 't land. Waarom hem en niet een ander? Waarom hem den ko ningstitel aangeboden Waarom wachtte men van 't Oranjehuis redding? Omdat de geschiedenis meer dan eens op die vraag had geantwoord, 't Was niet de eerste maal, dat een Oranje redding bracht aan 't hachelijk vaderland. Van dat Huis ging als 't ware tooverkraeht uit. En daarom was het een onuitroeibaar volksverlangen in 1813 om weer een telg uit dat Oranje huis aan 't hoofd van den Staat te zien geplaatst. De Heere voldeed daaraan, Hij gaf ons 't smaderlijk verdreven geslacht terug. Hij had daaraan eene bestemming opgedragen. Met dankbaarheid zien we er op terug. En die zal stijgen, als we de werkzaamheden van dat stamhuis meer van nabij gadeslaan. Want God had 't geslacht der Oranjevor sten uit Duitschland geroepen, om ons vrij te maken van Spanje, voorvechter te zijn van gewetensvrijheid, 't Calvinistisch geloof te beschermen en om vrijheid van Staat en Kerk te bevestigen. Handhaving van dat geloof stond bovenaan op hun program. Daarvoor hebben ze goed en bloed opge offerd. Waar wij nu onze onafhankelijkheid in 1813 aan dat Huis te danken hebben en we weer 100 jaren onder zijne regeering mochten leven, stijgt met de vreugdekreten over dat heerlijk feit mede een jubeltoon van dank over dat Vorstenhuis naar boven, voelt ieder zich gedrongen om den Heere te bidden, om de troonbelagers van nu in

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2