voor de ZuidSiollandsclie en Keenw§che Eilanden. Woensdag 33 Juli I9i3. 8"- Jaargang N*. 1887. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Gent. 0TTGEY8E W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. •aNelefoora Intea-eossM». No. Advertentiën 10 oent per regel en maal, Kooiames 10 per regel. Boek aankondiging Cent por regel m KMeutavngeR en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. Groote letters es vignetten worden oerekjanfd naar de plaatsruimte dis zij bestaan Advertentiën worden ingewacht tot DiWdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %ISe sluMtesu votsr de BetJaef!? bestemd, Advertenllëa ess verdere Atfmlnistr*?- fr*neo loe n - ie- gg- ve Verzoenlijk. De Nieuwe Ct. Vrijliberaal, bevat eeu ingezonden stuk dat beter vóór de stembus ware ingediend. Die inzender schrijft De felheid en het onsympathieke karakter van den onlangs gehouden verkiezingsveldtocht doen mij de volgende vragen stellen Is het niet mogelijk, indien binnenkort een ka binet optreedt met de verwezen lijking der s enkele punten van het concentratieprogram te trachten de twee kwesties uit den weg te ruimen, die reeds geruimen tijd de bron zijn van zooveel minderwaar waardig gedoe- schoolkwestie en tariefwet Zou 't ondenkbaar zijn in de eerste kwestie een kompromis tot stand te brengen, waarbij bijzondere scholen 95% van alle kosten, on verschillig welke, mits waarborgen voor deugdelijk onderwijs worden verleend, vrij hoog gesteld minimum voor 't aantal leerkrachten, enz, enz. een en ander gepaard met waar borgen voor neutraal onderwijs op kleine plaatsen tenzij aldaar alle inwoners van één kleur zijn Er »moet« toch eindelijk een op lossing komen, die een zekere be vrediging brengt, al is het ook niet aan allen. Laat men aan beide zij den niet het onmogelijke verlangen, anders is over 100 jaar de politieke strijd nog even vergiftigd als nu. En dan noemt hij als tweede kwes tie, die op te ruimen is: Het Tarief. Commissies uit Rechts en Links moes ten eens samen overleggen, wat er aan 't Tarief mankeert en hoe die verkeerdheden zijn weg te ruimen. Geen akademische bespiegelingen, maar concrete voorstellen aangaande een of ander Tariefartikel. De inzender in 't Vrij-liberale blad wil dus Algemeen Kiesrecht, Staats- pensioneering en daarna nog oplossing van de Schoolkwes ie en wegneming van rechtsche bezwaren tegen tarief posten, die nu huns inziens veel te laag staan. Er blijkt ook uit 't stuk, dat hij, liberaal, den politieken strijd ver giftigde! acht, wat onzes inziens geen kant of wal raakt. Eu is hij vergiftigd, dan steke deze liberaal de hand in eigen boezem of zijn partij daarvan ook de schuld draagt, waarvan er nu pas een komt, die 95 °/0 subsidie wil gevenen die nu pas komt vertel len, dat aan 'tTarief toch fouten kleven, die er hoe eer hoe beter uit moeten. Doch dat daar gelaten. Maar als de heele Concentratie voor de stembus zoo verzoenlijk eens was opgetreden, wat zou de uitslag dan, ook voor de Concentratie, een gansch anderen kunnen zijn, en nu zit de natie in 't moeras. V 95 pCt. iDe liberale inzender, waarvan we 'in onzen vorigen driestar spraken, wil 95 pCt. subsidie geven en tarief- herziening. De goeie man komt te laat. Eerst den boel in lichte laaie zetten en dan, nu er 18 socialisten in de Kamer zijn, gaan blusschen. 'tls verzoenlijk! ge wis, maar met een luchtje er aan. 't ls bij dien man vrees voor de so cialisten, maar niet het oplaaiend rechtsgevoel: dan had hij éér, vóór de stembus moeten spreken. En waar schijnlijk is het zijn bedoeling om door lonken naar Rechts de nachtmerrie uit zijn bezwaarde hersenen te ioozen «Geef die Rechtschen dan in vredes naam maar 95 pCt., dan komen ze misschien bij ons, en samen vechten we dan tegen Rood.« Waarschijnlijk voelt die Vrij-Liberaal, dat hij bij zijn eigen partijgenooten op steun tegen Rood weinig kan hopen, gezien het bekende »zich verkoopen« aan den Socialist, zooals zelfs de Oud-Liberalen op 25 Juni, den herstemmingsdag deden. En nu zoekt hij heul en hulp bij ons Als de Concentratie zoo had gere deneerd als deze inzendera/s ze in haar stembus-program had geschreven: «Beëindiging van den Schoolstrijd door aanbod van 95 pCt, subsidies; als ze had geschreven: «Samenwer king na de stembus over accoord- zoeking met de Tariefwetals ze had geschreven: Algemeen Kiesrecht voor mannen en deur-open-zetting voor gehuwde vrouwen«en ze had dan Staatspensioen blijven plaatsen tegen over Talma's premiebetalingdan waren er aanrakingspunten geweest tusschen Rechts en de Concentratie. Dan had de strijd hoofdzakelijk ge- loopen over Staatspensioen en Premie. En dat had dan maar eens uitgevoch ten moeten worden door de kiezers. De school was dan buiten geding ge bleven De Tariefwet had zakelijke bespreking in alle meetings mogelijk gemaakt, 't Algemeen Kiesrecht was naar achter geschoven, omdat dan de door de Socialisten kunstmatige ge kweekte warmte geen uitwerking had op de groote massa's. En dan hadden de kiezers maar eens uitspraak moeten doen over premie en niet-premie. Maar dan zou 't resultaat gansch anders zijn geweest. Dan waren de Oud-Liberalen even als nu versterkt uit de bus ge komen, want 't volk is in zijn geheel niet tegen premie. Dan waren de Unie- Liberalen gezakt en de Vrijzinnig- Democraten nog meer dan nu. Dan had de Coalitie de winst gehad en de S. D. A. P. was er onder gegaan. Maar ge vergeet de groote steden, zegt iemandMet uw verlofDoor de herstemmingen, door 't overloopen van de Concentratie heeft Rood winst geboekt, maar bij eerste stemming stond het er slecht bij. Overal op twee districten na, waren de Rooden in herstemming. En als dan het herstem mingsadvies van de Concentratie eens had geluid, zooals het volgens hun manifest had moeten luiden: «Op! tegen de Klassenstrijdmannencn, dan had je ook in de groote steden eens wat anders gezien. Maar nu was 't op 25 Juni: »vóór de klassenstrijders« en daardoor ver loor Rechts. Alsalsals 'tBaat niets meer nog bespiegelingen te hou den maar de inzender in de Nieuwe Crt. gaf ons aanleiding om op den afgeloopen strijd in te gaan en te erkennen, dat die schrijver goed heeft gezien, maar te laat. Het berouw komt na de zonde. Gelukkig, als het dan nog maar komt. Centraal Comité van Vrijzinnig- Hervormden. Dit Comité beoogt om in de Herv. Kerk de Vrijzinnige idee te doen over winnen. Het maakt er propaganda voor en zooals men weet heeft 'took op Flakkee zijn tente opgeslagen te Sommelsdijk in 't bekende gebouw aan den Langeweg. Art. 1 van de Statuten luidtDe Vereenig van Vrijzinnige Hervormden in Nederland is een vereeniging van hen, die willen samenwerken om in de Ned. Herv. Kerk het vrijzinnig element te handhaven en te versterken Wie 18 jaar is hetzij man of vrouw, met en zonder belijdenisattest, kan lid worden, mits Hervormd. Wie tot die Kerk niet behoort kan buitengewoon lid worden. De contributie is voor verspreide leden minstens 1 gld. Voor leden der afdeeling zooveel als 't af- deelingsreglement voorschrijft. De bedoeling is dus duidelijk. Het kerkelijk leven moet gebracht in vrij zinnige baanof wat nog juister is zij, die reeds politiek-vrijzinnig zijn en in hun Kerkelijk leven die gedachte niet zien tot uiting komen, vereenig. n zich. Zij breken dus niet met de Herv. Kerk, maar ze keeren het Gerefor meerde leven in die Kerk den rug toe. Ze maken scheuring in die Kerk en plaatsen daar de antithese tusschen zonen en dochteren van 't zelfde huis. Ze zijn dus voor die Kerk veel ge vaarlijker dan eenige Afgescheidene of Doleerende. Want deze zoeken toe nadering tot de Gereformeerden in de Ilerv. Kerk, maar dat Vrijzinnig Co mité formeert een breuk, scheurt en splijt en vervreemdt van elkaar die in afkomst bij elkaar behooren. Lichtbeelden voor kinderen. Door de commissie voor de straf verordeningen te Rotterdam wordt voorgesteld een verordening vast te stellen betreffende het toelaten van kinderen tot lichtbeeldenvertoonigen. Voor zulke vertooningen mogen geen kinderen beneden 16 jaar meer wor den toegelaten, tenzij het speciaal ver tooningen zijn voor kinderen ot, wan- nee. vóór de vercooning schriftelij ktoe- stemming is verleend door B. en W. na inzage natuurlijk van 't program en met zekerheidstelling, dat er niet stiekum van dat program wordt af geweken Nieuws is zoo'n bepaling niet. In andere steden van ons land, en we meenen ook reeds in steden van 't Buitenland (daar zelfs nog eerder dan hier in Nederland, omdat.er^de exploi tatie al was, vóór Nederland er aan dacht) is die bepaling reeds in werking 't Was en is noodig We hebben daar rare staaltjes van gelezen, wat zoo n bioskoop voor kinderen reeds durfde te laten zien. Het program leek on schuldig en moeders gingen er met haar kinderen heen, om diep teleur gesteld en geërgerd terug te keeren met 't vaste voornemen nooit meer zóó'n plaatste bezoeken. Al zulke exploitaties zijn in 't begin voor alle mensehen te genieten. Maar 't nieuwtje raakt er af en dan gaan de directeuren speculeeren op de hartstochten om hun geldzaak- je te kunnen handhaven. Dan gaat 't van goed naar kwaad en van kwaad tot erger, tot 't eindelijk voor een fatsoenlijk mensch ongenietbaar wordt. In en buiten de Kamer. Land- en Tuinbouw. Amice Ge weet dat op politiek terrein de duis ternis heerscht. Hoe of de uitkomst zal zijn? Gelukkig de mensch die vasthoudt aan de waarheid, „de Heere regeert, Hij is met hoogheid bekleed, H. M. heeft dr. Bos de opdracht gegeven een ministerie te vormen uit de geheele linkerzijde. De geheelelinkerzijde betee- kent zooveel als allen die tegen het zittend Kabinet overstonden. Men zou zeggen, dat dit zaakje als van een leiendakje zou gaan. Immers de linkerzijde heeft eene schitte rende overwinning behaald. Aan de feest vreugde,, kwam geen einde. Men was van de linkerzijde dol van pret. De bezinning kwam echter. Men begon zich achter de ooren te krabben, frontste het voorhoofd. Men zag spoedig in dat het alles behalve gemakkelijk zou gaan. Ge kunt er op rekenen, dat de kopstukken der lin kerzijde zich bewust zijn dat zij de over winning hebben behaald met zeer laaghar tige middelen. Het eenvoudige volk liet zich bang maken voor alles en nog wat. De tariefwet stelden zij voor, als stoffelijke ellende te zullen brengen. Me dunkt dat diezelfde eenvoudige lui thans wel vragen zullen: *Maar hoe komt het toch dat de buitenlandsche fabrikanten zooveeljduizendenjhebben geofferd voor deze verkiezingen?* Natuurlijk moeten zij be grijpen dat wij binnen korten tijd al die centen moeten opbrengen. Zoo goedgeefs zijn die heeren anders niet. Ter anderer zijde lieten vele eenvoudigen zich vrees aan jagen met de kerk. Hoe schandelijk zij er in geloopen zijn, zullen ze thans wel weten. iXocIi "het is te TaaCMen heeft in die dagen niet willen luisteren naar goeden raad. Thans huivert menigeen. Een moderne boer sprak ik dezer dagen Och, zoo zuchtte hij, konden wij het nog eens overdoen. Die geest begint steeds meer zich te openbaren. Het volk als volk is te zeer aan Oranje gehecht, als dat het niet gevoelt, welk een diepe wonde onze geeerbiedigdo koningin is toegebracht, wijl zij een vijand van het Oranjehuis moest raadplegen over de han gende kwestie. Alles te zamen genomen begrijpen de dolle ridders der rede zeer goed, dat het mis moet loopen. En niet maar ten halve, maar geheel mis. De bedriegelijke hand wordt arm. Deze regel geldt hier ook. De een voor den an der tracht de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. Mr. Troelstra sprak van drie Ministerzetels aan de socialisten Daar voor, dacht hij, zouden de liberalen niet te vinden zijn. Zijn de berichten waar, dan heeft dr. Bos drie zetels aangeboden. Daar door komt mr. Troelstra in de war. Zoo iets had hij niet kunnen denken. Het koint hen niet gelegen. Als de socialisten zelve moeten handelen, loopt het beslist op hun ondergang uit, In het afbreken zijn de heeren sterk. Slooperswerk verrichten heeft de liefde van hun hart. Opbouwen is echter een kunst die moet geleerd worden. Dat kunnen ze niet. 't fs mijn overtuiging dat de heeren menige slapelooze nacht, doorbrengen. Het gaat hun als ieder ander. Een paard op hol te jagen kan een kind wel, Een hollend paard tot stilstaan te brengen is zoo goed als onbegonnen werk. De wagen komt zoo gemakkelijk in de sloot terecht, terwijl de inzittende gevaarlijke wonden oploopen. Daaraan heeft mr. Troelstra geen zin. Hij heeft in „het Volk" geschreven dat de li beralen en roomschen de verantwoordelijk heid maar op zich moesten nemen. Verbeel jeDe Roomschen en de liberalen Ik ben er van overtuigd dat de Roomschen zich beleedigd zouden gevoelen, wanneer zij wer den aangezocht. De Roomschen zijn door de anti-papisten uitgespeeld om de kiezers 1 vrees aan te jagen, Zij zouden zich laten leunen om zitting te nemen in een Kabinet door mr. Troelstra uitgedacht? Geloof me dat de namen van Regout voldoende waar borg ziju dat nooit een Roomsche zich zou geven. Rome heeft een te positief beginsel om met een „half doode" op weg te gaan, en voortgedreven'te worden door de vuist van Troelstra. En wat zouden de liberalen van zoo iets wel zeggen Hoe beslist hebben zij in wij len Min. Regout het Christelijk beginsel van Rome leeren kennen! Dr Bronsveld, ds. Hoogerhuize zouden van schrik hterven. Ge ziet dat de overwinnaars met de overwinning verlegen zitten. Zonder socia listen zouden de mannen der concentratie de regeeriug aanvaarden, spraken zij vóór de verkiezing. Na de verkiezing moeten zij drie Ministerzetels der socialisten aanbieden, terwijl de laatsten niet willen. Wat moet er van terecht komen »Met onwillige hon den is het slecht hazen te vangenGelooft ge niet met mij, dat er een protest van de kiezers zal uitgaan! Wanneer Hare Majes teit in September de Kamers opent, terwijl een drietal Socialisten als Ministers zitten, zal de liefde tot Oranje blijken uit het weg blijven om in Den Haag onze koningin hulde te brengen. Ze zal waarschijnlijk door half gevulde straten rijden, terwijl de lin kerzijde daaruit kan zien hoe diep het hart van het volk getroffen is, wijl men wel bewust met den vijand van het Oranjehuis samenspant. En gelooft ge niet met mij, dat het ko mende Ministerie zeer Zwak zal zijn Zoo iets begrijpen *de heeren zeer goed. Eervol zal het niet zijn, en met smaad en schande wordt het overladen. Als de Kamerontbin ding komt, zal het de meerderheid niet meer halen. Natuurlijk ga ik van de ge dachte uit dat ons Christenvolk zijn roeping verstaat, en na de zonde van Materialisme gebannen te hebben, er op uitgaat met het zwaard des Geestes, om de beginselen in Gods Woord vervat uit te dragen. Wanneer de Christenen zich openbaren als Laudiceërs, gaan ook zij mede te gronde, en zal de ramp in de toekomst niet te voorzien zijn. Maar na deze nederlaag kan ik niet ge- looven dat zij nog slapen. Wat zal in deze dagen menigeen met een beschuldigend geweten rondwandelen, wijl hij mede gedaan heeft aan het doen zege vieren van het socialisme Ik zie met belangstelling de gang dei- zaken tegemoet, terwijl mijn hart bloedt onder de dingen die thans gebeuren. Ontvang mijne hartelijke groete tt. MARNIX, Sïe Excursie naar Flakkee. We lezen in 't orgaan van de H. M. van L. Op Vrijdag 4 Juli verzamelden zich een kleino vijftig leden der Hollandsche Mij. van landbouw in het tramstation te Rot terdam, die aan den oproep van het Hoofd bestuur gevolg hadden gegeven om geza menlijk het schoone en vruchtbare eiland Flakkee en Goeree te bezoekon. In de tram werd aan ieder der deelne mers een korte beschrijving van wat men zou zien, uitgereikt, waarbij tevens een lijst der deelnemers was gevoegd, wat de onderlinge kennismaking vergemakkelijkte. Nadat te Spijkenisse de laatste deelne mers waren ingestapt, bereikten wij Hel- levoetsluisaan boord van de stoomboot die ons naar Middelharnis voer, werden met graagte de broodjes cn eieren, bouillon of koffie gebruikt, daar velen al een heele reis achter den rug hadden. Tegen 12 uur bereikten wij Middelharnis- Haven, waar het gezelschap werd opge wacht door de heeren J. van der Koogh en A. A. Mijs. Deze heeren hadden, met nog een 15-tal andere bewoners van het eiland de beleefdheid gehad, aan de Excursionis- ten hunne rijtuigen aan te bieden, welk aaubod door het Hoofdbestuur natuurlijk gaarne was aanvaard. Het was dan ook een aardig gezicht, toen al die rijtuigjes zich in beweging zet ten om den tocht door den Van Pallandts- polder te beginnen. Ja, zoo vreugdevol was deze aanblik dat de Isabel van het ach terste Utrechtsche wagentje, van louter vreugde niet meer wist wat hij deed, wat echter een reden voor de inzittende heeren wa,s, om maar liever in een ander wagentje te kruipen. En nu de Van Pallandtspolder. Keurig stonden alle gewassen er bij, in dit 176 H A groot aaneengesloten bouw land. Bijna geheel gedraineerd, zonder een sloot of greppel, mag dit zeker een voor beeld van een goed gedreven cultuur ge noemd worden. De enkele berkjes die er nog stonden, waren te tellen, en dat in dit kerkjaar 1 Laat ik hier direct bijvoegen dat bijna over 't geheele eiland de afwezigheid van vuil en onkruid algemeen de aandacht trok. Na een kleine drie kwartier bereikten

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1