'NEN. G, ;N ICK IER. Woensdag 16 Juli 1913. ^8sie Jaargang N°. 1885, voo i* de ZuidhollamlscBie en üeenwselie Heilanden. Centr. Antir. Kits*. i Antirevolutionair Orgaan mi 1 >upons. (ting. este! 9 fecten. 6494 Stellen. rtenünrwerïen. ■ancaster, IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Op Wo9nsdag 16 Juli a,s. hoopt de Centrale te verga deren met afgevaardigden en belangstellenden in de Zondagschool, 's middags 3 (nstraat 12-14. iet succes ■Iden. ,»«b glas. it «vaschtafel Telephoon 4. felef. 2942 ing. K It gemaakt in tje» igsringen. 1"en Krullen al 6435 60 cM. lang 1R1CHTING- VINE Lx f ïhouwerij ,175 relei. 1946. e Gor- nncn eeden. breedten c.M. slin. 3n, Yoet- rmen en Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Gent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Wonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDUK. Telefoon InitcrcoimM. Mo. AdvertenMën 1.0 cent per regel sa ®/a maal. SeoisiaeB §0 per regel. Boekaankondiging g Cent per regel en maal. Bienstaanvragen e® Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groots letters en vignetten morden berekend maar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 cuir. Alle sinlikeis voor de Redactie tsestemd, Advertentiën en verdere Administratie fraiaeo toe te asendeai aan den Uitgever Namens het Bestuur De SECRETARIS. Te hooge verwachting. Of door de politieke partijen ge sproken wordt van Algemeen Kies recht, of van 't onvervalschte Alge meen Kiesrecht, of van Algemeen Kiesrecht met vooruitzicht op Vrou wenkiesrecht zonder maatschappelij ken welstand als een der grondslagen hoe men 't ook noeme't is ons altijd voorgekomen, dat vooral van Sociaal democratische zijde de verwachting veel te hoog gespannen is aangaande den invloed, die van dat Kiesrecht uitgaat. Natuurlijk hoopt de Soc. De mocraat op een nog sterker toename r van 't aantal Socialistische Kamerle den en Raadsleden en koestert de verwachting, dat dan de Wetgeving zoo democratisch zal zijn, dat er al lerlei stoffelijke voordeelen uit't Bin nenhof in den schoot der Arbeiders klasse zal worden ingeworpen. Zeker, ook van Sociaal-Democratische zijde is er meer dan eenmaal tegen de hooge verwachting gewaarschuwd en gezegd: laten we door 't Algemeen Kiesrecht op afrekening met de toekomst alvast maar zien te krijgen, wat er te halen is: 't zal wel meer wezen dan thans. Maar al is dat zoo, dan staat daar tegenover, dat dat zelfde Algemeen Kiesrecht, eenmaal zich keerende tegen de handelingen der Tweede en Eerste Kamer, een zwaard wordt, dat bij de stembus met groote macht zich tegen de regeerende colleges kan overplaat sen. Algemeen Kiesrecht is, als alles voor den wind gaat, voor een politieke partij een prachtig middel om nog meer vooruit te komen, maar ook 1 o wee! als de wind gaat liggen en 't politieke seizoen verandert. Dan slaat 't zulke partijen tot machteloosheid, waarvan ze niet spoedig genezen. 't Kiesrecht in 't algemeen wordt meesttijds te hoog aangeslagen, en 't werk van vakvereenigingen en aller lei corporaties, zoo ontstaan in den dagelijkschen trein van 't leven, te laag. Het werk, dat zoo vóór en na de stembus wordt afgemaakt in aller lei organisatie, in allerlei vereeniging, in allerlei Bond, in allerlei federatie staat veel hooger. Dat maatschappe lijk »kleine« werk brengt altijd veel meer voor den strijd dan 't algemeen 'Kiesrecht. En da's natuurlijk. Een Kabinet of een Raad onder 't Alg. Kiesr. gekozen heeft rekening te houden met de heele Natie en daarom moet het altijd den gulden middelweg bewandelen. Staats- politiek is altijd een politiek van veel wikken en wegengeven en nemen van negotiaal sjacheren, al neemt men dat woord in den goeden zin. Een Natie is zóó samengesteld, dat men altijd voorzichtig moet zijn niet anders dan algemeene voorwaarden eneischen te stellen, die voor de eene groep zelfs nog te ver en voor een andere nog niet ver genoeg gaan. Gansch anders is dat met 't sociale kringetje, waarin men zelf leeft. Daar kan men op den man af, zonder politieke koop manschap en varenskunst eischen stellende vakvereeniging kent haar pappenheimers, haar ledenwat ze presteeren en wat ze tegenover den vijand van hun vereeniging durven bestaan. Ze zet dus haar bakens tame lijk precies uit en heeft daarom meest al succes. En dat succes, al is 't maar klein, geeft nieuwen moed; en die aangewakkerde macht verheft 't be wustzijn, dat er nog meer te halen is en zoo, langs dien weg krijgt men in een vierjarige periode veel meer gedaan, dan wat ook een zoodanige periode van Kamer- of Raadszitting zou kunnen geven. 't Alg. Kiesrecht valt door heel Europa tegen, 't Gaf nergens wat men verwachtte. De werkelijkheid bleef altijd verre onder 't ideaal. Maar de vakactie gaf meesttijds meer dan men geloofde. De groote steden. Het is niet te ontkennen, dat blij kens de Stemmingen voor Staten, Ka mer en Raad de groote steden brand punten gaan worden van socialisme. In 36 stedelijke districten was er een toename van 43258 tot 87210 kiezers een vermeerdering met 100 L/(j. Am sterdam liep van 14000 op 26000 Rotterdam van 5 op 14 duizend Den Haag van 3 op 9 duizendUtrecht van 2 op 4 duizend, en zoo kan men allerlei steden noemen, die een ver hooging in stemmencijfer zagen voor Bood. Nu ligt daar niets bevreemdends in; niets dat verrast. Het Socialisme wast in alle Landen daar het meest, waar de industrie en de handel zich het meest ontwikkelen De klassestrijd openbaart zich natuurlijk daar het felst, waar Kapitaal-opeenhooping da gelijks in Arbeids ver meerdering open baart, Hoe meer 't Kapitaal zich in een stad concentreert, des te meer ook de Arbeid. Waar Handel tiert en nijverheid bloeit en scheepvaart voor uitgaat ziet men ook den Arbeid als grootere kracht en macht op treden en is er dus voor den Klassenstrijd belijder gelegenheid te over om pro pagandistisch te werk te gaan. Op 't platteland is dat niet zoo. De verkie zingen hebben geleerd, dat in 56 landelijke districten de socialisten maar met 18000 stemmen zijn vooruitge gaan. Dat is niet veel, bij de steden vergeleken, zooals we boven cijfers noemden. Op 't platteland neemt het Socialisme wel toe, maar is daar veel meer een gevolg van den onverschil ligen geest, die onder jonge menschen vooral leett en die met een: »Ikword ook socelist« vandaag op een Socia list en morgen weer op een ander stemmen. De landelijke bevolking ziet zoo niet, en voelt zoo niet den klasse- strijd. Wel brengt de Pers hen aller lei berichten over »uitzuigerij« en »hongerloonen« en »uitbuiten« enmeer van die gepeperde woorden, maar aan den lijve voelen de meeste plattelands arbeiders er een beetje van. Ze er kennen zelf, dat ze 't tegenwoordig veel beter hebben dan hun ouders en grootouders 't ooit gehad hebben. Daarbij op 't platteland is er meer ernstig, godsdienstig leven. Men hoort Zondags de kerkklok tonen men ziet sabbatsstiltemen weet van buren en familie, dat ze té kerk zijneen met ander geeft nog een zekeren plooi aan 't godsdienstig levenlegt nog wat beslag op de menschen. Gansch anders in een stad, wat we niet behoeven uit te pluizen. De groote steden bezitten geen ker ken genoeg en geen predikanten ge noeg om dat godsdienstig leven te kweeken, wat op 't platteland juist wel 't geval is. Nu, deze omstandig heden èn opeenhooping van Kapitaal naast Arbeidèn de ontaarding van den godsdienst; èn de meerdere ont wikkeling van 't Volkèn meer oog voor de Sociale verzorging van lichaam, huisgezin en familiedie omstandig heden doen 't stemmingcijfer der So cialisten in den steden stijgen. Op 't platteland werken deze factoren in veel mindere matemaar ze werken. Toch staat 't voor ons vast, dat de Groote Steden op den duur zullen ophouden Socialistisch te zijn. Een kentering kan niet uitblijven. Wanneer de Socialisten bij de Raadsverkiezingen gaan overwinnen (en de toeleg van Rood is, om daar zijn krachten vooral te gaan inspannen) komt de Socialis tische politiek onmiddellijk onder de oogen van de heele burgerij en deze politiek zal op den duur de oogen openen ook van de werklieden Want de politiek van een Gemeenteraad is in hoofdzaak finantieele politiek. Maar daf is een allergevaarlijkste politiek, vol voetangels en klemmen. En 't staat voor ons vast, dat juist de socialis tische finantieele politiek de strop zal zijn, waaraan de Socialisten zich zul len doen hangen. Want 't is toch zoo klaar als de dag, dat als 't stoffelijk welvaren 't eenige doel is, er eenmaal een grens moet komen aan de uitgaven, zal heel 't Gemeentelijk leven niet gaan kwijnen. Dan komt de reaclie! Dan krijgt de Socialist de schuld en is zijn vertrouwen wegl V er draagsaamheid. De Maasbode verhaalt een schunnige historie van liberale onverdraagzaam heid. Bij den tocht van de groother togen van Luxemburg door Brussel stonden overal langs den wegschool kinderen geschaard om Hare K. H. en 't Koninklijk echtpaar te huldigen maar kinderen van katholieke scholen waren nergens te zien Het Nieuws van den Dag te Brussel heeft dat zaakje onderzocht en wat bleek Dat het Schepencollege last gegeven had aan 't onderwijzend personeel van de Openbare Scholen om zich met de kinderen op pad te begeven en zich te plaatsen langs den Koninklijken stoet. Bat dit bevel qegeven is op 't laatste oogenblik, opdat de Katholieke scholen er geen kennis van zouden krijgen voor en aleer de plechtigheid was afgeloopen. Toelichting na dezen cursieven zin is overbodig In plat Hollands zou men zeggen: da's gemeen. In de politiek noemt men dat »ge- meene«liberale onverdraagzaamheid. In en buiten de Kamer Voor Huis en Hof. t, J Tafel, 1 amerblad, 9 In pitch pine 7C25 n 6690 lea handel. 'ij reeds bij ïïitg&VKB: Amice t Een gelukkig verschijnsel acht ik het dat steeds meer Hervormde predikanten publiek voor den dag komen. Tot voor korten tijd, zoudt ge bijna gaan denken, dat er alleen maar predikanten werden gevonden, die half of geheel naar het modernisme over helden, en van Joden en Socialisten heil verwachten voor de kerk. De vijandschap tegen den Christus heeft zich echter zoo driest geopenbaard dat de halven en bevreesden uit huis zijn gedre ven, en door den moed gedrongen, spre ken. Jammer dat zij niet eerder uit den dommel zijn ontwaakt. Toen ds. Hooger- huizen e.a. zagen dat zij »beulswork« ver richten, door den Anti-Christelijken geest als beschermer van de Herv. Kerk te zien optreden, werd het hun te kras. Ze riepen met alle macht »halt« 't Was te laat. De kiezers hepen door. In dezen is de opmerking van prof. Fabius van beteekenis n.l. wanneer een liberaal adviseert een socialist te stemmen, jaagt men eigen kiezers over de grens. Ze komen niet zoo gemakkelijk terug. Een socialist echter voor een enkele keer stem mende op .den liberaal, blijft socialist. De een blijft wat hij is, de ander wordt ge dreven in een plaats waar men hem niet gemakkelijk weer laat gaan. Verblijden doet het mij echter dat er een ontwaken komt onder de Herv. predikanten. Zij beginnen het Laodiceër-jasje uit te trek ken, en naar eisch hunner roeping alarm te blazen. Zoo geeft de Heere te zien, dat als de bidders zich in Laodicea thuis ge voelen, de vloekers gebruikt kunnen wor den om de slapers wakker te schudden. Simson sprong op, toen zijne vrouw riep de Filistijnen over u, o SimsonTelkens werden de Filistijnen overwonnen totdat zijne haren geknipt waren. Als overwonnene werd hij weggevoerd. Natuurlijk zal ik niet zeggen, dat het thans zoo ver gekomen is. Zoo iets voegt mij niet. Een andere vraag is, of de vriendelijke waarschuwing van den heer Savornin Lobman ten vorige jare gedaan, den heere Hoogerhuizen c. s. niet tot nadenken had moeten steunen. Hij waarschuwde n.l. met klem van redenen de kerk niet in de poli- tiék te betrekken. Men moester op rekenen, dat als de kerk als politiek wapen moest dienen, men de kerk aan den vijand kon verliezen, In elk geval had de tegenstander geen reden om de kerk te sparen. De heer Lobman had ongetwijfeld geleerd uit het feit dat de zonen van Eli de ark uitdroegen in den strijd tegen de Filistijnen, en de ark moesten prijs geven aan den vijand. Of ook mogelijk dat hij dacht aan het ernstige woord van verma ning, toen Petrus Hem met het zwaard wilde verdedigen. De Heere sprak toen wie het zwaard trekken, zullen door het"zwaard vergaan. Deze regel is van algemeenen aard, en gold in geen geval op dat speciale feit, al stond dat speciale feit niet los van het generale. Hadden de heeren maar geluisterd naar den heer Lobman, of beter gezegd, hadden ze maar gedacht aan het woord des Heeren. Ze hadden zich duizendmaal bedacht voordat zij het pad der dwaasheid hadden bewandeld. Nu zal de kerk de slagen moeten dragen, waaraan men de kerk heeft bloodgesteld. De anti-Christelijke geest is losgelaten. We kunnen er op rekenen dat de verwoestingen in dezen aangebracht, niet gering zijn. Men heeft aanvankelijk met de hulp der modernen willen overwin nen, doch men zal zien, dat dezen zich niet zoo gemakkelijk laten terug zetten. De kerk is midden in het politieke leven ge plaatst. Laat men thans rekening houden met het feit dat het jaren strijd en moeite zal kosten, voordat zij weer staat, waar zij stond. 't Socialisme lacht natuurlijk met art. 171. Indien het aan iets lak-heelti, dan is het aan de kerk. 't Tooneel heeft veel meer de liefde van het hart. Van den levende Christus heeft het een hartgrondigen afkeer. Beulswerk verrichten, wilden de heeren niet. Zij behoeven dat werk niet te verrichten. Dat zal het socialisme volgaarne overnemen. Ik zie nog, dat het evengelijk gaat als in de dagen der revolutie. Men huppelde om den vrijheidsboom, en preekte opjden Zondag, 't Eind is geweest dat 't de meest droevige dagen heeft doorworsteld, en dat de pre dikanten honger en gebrek hebben geleden. Dwaalt niet. God laat zich niet bespotten. Zoo wat de mensch zaait, zal hij maaien, kwade samensprekingen bederven goede zeden. Laten de kerkelijke politieke dominees nimmer vergeten dat geloof en ongeloof nooit zamen kunnen gaan. En als men elkaar de hand reikt, zal de winst zijn aan de zijde van het ongeloof. De stembus in dit jaar heeft het bewijs weer geleverd. De lichtzijde is, gelijk ik opmerkte, dat de Laodiceër-geest onder de orthodoxe predikan ten wakker geschud is. Laat hen than3 wakker blijven. Ze zijn dan ook wakker gelijk de modernen wakker waren. De laat ste hebben zich geducht geweerd. Mij zijn plaatsen bekend, waar de moderne predikant afkondigde: mannen stemt links. Van een orthodoxe predikant weet ik, dat hij o zoo vroom aan de gemeente leerde, dat zij als Christenen zich niet met de politiek moeten inlaten. Ik moet in deze den moderne prijzen, en den orthodoxe af valler. Toch wil ik rondweg uitspreken, dat als wist, dat ik zoo'n Laodiceër-dominee moest kiezen, ik stichtelijk zou bedanken daaraan medewerking te verleenen. In de dagen der reformatie (1600) -tintelde het hart van ieder Christen over de dingen die zich voordeden. Wie de thans verouderde preeken leest, voelt dat die predikanten hun roeping verstonden. Maar wie strijdt nu toch als een Miinchhauzer God geeft ons thans een anderen tijd. De vraagstukken die hoofd en hart vervullen zijn van geheel anderen aard. Zouden de orthodoxe dominees den struisvogelen gelijk moeten zijn Een dwaas is het die het ge looft. Wij hebben te letten op de teekenen der tijden. Blind en verblind is iemand die Rome van 1600 nog bestrijdt, en de socia list vrijspel laat. Ik gevoel mij gelukkig, nu ik een ontwaker onder deze mannen zie. Laat hen thans geholpen worden door de leden der gemeente. Bezoek uw dominee in deze dagen, en vraag hem preeken te leveren, waaruit blijkt dat hij niet leeft in 16 of 1700, maar in 1913. Nu zij wakker zijn gemaakt door den anti- Christelijken geest hebben zij slechts te kiezen tusschen ^beulswerk* verrichten, of op te komen voor land en volk en kerk en staat het licht dat God onstoken heeft. Ge bemerkt dat ik met de predikanten medeleef, en hen wil laten medeleven. Werkelijk, ik zoek het beste voor hen en de hunnen. De Laodiceër-geest hangt mij de keel uit. Ontvang mijne vriendelijke groete t.t. MARNIX. Goed drinkwater voor mensch en vee. Het water in de polderslooten wordt dik wijls sterk met faecaliën en afval veront reinigd. Op de beken, kanalen of rivieren monden vaak uit riolen van fabrieken, enz. Bij plaatselijk onderzoek treft men soms om de boerderij een afgesloten gracht aan, waaruit men door een duiker het wa ter voor het vee betrekt. Dit grachtwater wordt dikwijls door huisafval, mest, boom bladeren, enz. verontreinigd en bevat een verbazend hoog gehalte aan organisch stof fen en bacteriën. Het gebruik er van veroor zaakt soms doodelijke maagdarmontsteking. Is ook het grondwater op deze boerderijen niet te gebruiken, dan is de beste weg het drinkwater door buizen uit het open pol derwater te betrekken. Moet men in de zandstreken zijn toe vlucht nemen tot kolken voor drenking van het vee, dan dient er voor gezorgd, dat de dieren wel kunnen drinken, maar verder niet bij de bakken kunnen komen om er in te loopen, of het te verontreinigen met hun uitwerpselen. 't Onderzoek van tal van monsters wa ter aan de Rijksserumiurichting te Rotter dam heeft doen zien, dat z.g. oppervlakte water en dan uit zakputten het slechtst is, terwijl het nortonwater meestal goed is. Zoo bleken bij de onderzoekingen in 1911 van nortonwater 72 pCt. der monsters goed te zijn, van welputten 44 pCtvan zak putten 23 pCt., van putten 4ë pCtvan regenwater 55 pCt., van slooten, kanalen, beken of rivieren (oppervlakte water) 29 pCt. i - m Gevaar bij onweder. Over het algemeen is men bij onweer in huis veiliger dan

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1