ELMOU TWEEDE BLftO. Ccntr. Until. fa. Zaterdag 12 Juli 1913. No. 1884. Twee Bladen. Op Woensdag 16 Juli a.s. hoopt de Centrale te verga deren met afgevaardigden en belangstellenden in de Zondagschool, 's middags 3 uur Eeclames Mededeelingen enz. BUCHAJ1S P1UEN IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit Uit de Pers. Pieter Jelles, de slimme orgeltrapper. 20 Cent per regel. :sa: Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Namens het Bes'uur De SECRETARIS. We lezen in de »Graafschapper« onder het hoofdje: (Een verhaal uit onze dagen.) Als we ons niet vergissen, kwam negen jaren geleden, in 1904, in de Alblasser- waard 'n gelijkenis voor tot teekening van den polititken toestand van die dagen. 'n Politieke gelijkenis dus, zoo ge wilt, waarin veel leering school voor hen, die niet ziende blind en hooiende doof zijn. We gelooven, dat ze nu in 1913 nog meer het werkelijke leven nabij komt, dan toen ze werd geschreven, waarom we het verhaal hier laten volgen. De allereenvoudigste onzer lezers kunnen het snappen. Rustenburg is een stad in ons vaderland. Ge vindt ze wel op geen kaart aangetee- kend, maar toch bestaat ze en telt onge veer 50.000 inwoners. De stad heeft éen merkwaardigheid, waarop groot en klein trotsch is. In 't midden der stad d.1., op het markt plein, staat een groot schoon gebouw, reeds eeuwen lang geleden opgetrokken. Uit welke straat men het marktplein ook nadert, steeds wordt men getroffen door de sierlijke bouworde, de kunstige gevels, de slanke torentjes 't is een gebouw uit den schoonen tijd onzer vaderen, toen ze zoo bouwden, dat we nog als hulpe- looze kinderen erbij staan en vragen Wat was toch wel 't geheim van hun wonder bare kunst p« Men noemt dit gebouw het Volkspaleis en 't is de merkwaardigheid van Rusten burg, die elk vreemdeling móét zien. Maar er is meer. Dat paleis zelf bevat nóg een merkwaar digheid. Daarin staat, op de galerij boven den hoofdingang, een orgel, zóó groot, zóó schoon van klank, dat het na 't orgel uit den Haarlemschen St. Bavo natuurlijk gerust het eerste van Nederland mag heeten. Nog zijn echter de merkwaardigheden niet ten einde. Tweemalen 's weeks gaan de deuren van het Volkspaleis open en stroomt de bevolking naar binnen, om te genieten van de eenig-mooie orgelbespelingen, die dan gegeven worden en waarbij de voornaamste muziekmeesters uit de stad medewerken. De Rustenburgers zijn zeer muzikaal en kunnen van den kleinste tot den groot ste als echte kenners over de muziek 00 - deelen. Deze eigenschap schijnt erfelijk in de geslachten en daaraan moet het zeker wor den toegeschreven, dat telkens om de drie of vier jaren, bij meerderheid van stemmen, door de burgers zelf wordt uitgemaakt, wie als muziekmeesters het orgel in het volks paleis zullen bespelen. Nu was den laatsten keer de keuze des volks gevallen op mannen die zeer veel liefde eo eerbied hadden voor de chris telijke kunst. Dat was op de wekelijksche uitvoeringen zeer goed te merken. Statig ruischten de psalmen Davids door de gewelven; gewijde muziek trof de har ten de wondere orgelklanken huppelden tot Gods eer en zongen Zijn lof. Nu eens grepen ze de hoorders, die ademloos luisterden, met forsche hand in 't geweten dan weer fluisterden ze zacht van liefde, van rust voor vermoeiden, van zaligheid voor 't hart. En bij dit alles werden de nationale liederen niet vergelenin eindelooze vari aties wisten de bespelers de volksliederen van eeuwen her te brengen tot oor en hart van het tegenwoordige geslacht, »Zóó is ons orgel nog nooit bespeeld*, zeiden velen. Anderen echter waren het daarmee niet eens. Dat waren zij, die vroeger het orgel bespeeld haddenzij en hun vrienden. Zij werden wee van al die statige en gewijde muziekzij hielden niet van een Bach zij hadden meer op met een Wagner of 'n Strauss zij minden een vroolijk wals- wijsje en een luchtig operastuk. Zij waren niet klassiek aangelegdzij waten meer >modern< en hielden van een „liberaal liedeken". Hun twee muziekmeesters bij uitnemend heid waren de heeren Jan Hendrikus, Liberaal en Krijn, Vrijzinnig-Democraat. Met hun vrienden stelden ze alle pogin gen in 't werk om hun verloren zetels voor 't orgel in 't Volkspaleis weer in te nemen. Daar echter de tegenwoordige muziek voor velen groote bekoring had, vreesden ze zeer, bij de volgende stemming 't weer te verliezen. Maar wat gebeurt. Sinds eenige jaren had zich in Rusten burg nog een muziekmeester gevestigd, zekere meneer Troelstra, bijgenaamd Pieter Jelles de Koude. Die hield er weer een andere soort van muziek op na. Zijn lievelingsstukken waren 't Marianne lied, de Achturenmarsch, het Stembuslied, de Marseillaise, enz. Ook die mijnheer Pieter Jelles moest van Chr. kunst niets hebbeD. Ook hij spande al zijne krach'en in om de mannen van de Christelijke kunst van achter het orgel weg te krijgen. Vandaar, dat de heeren Jan Hendriicus, vrijzinnig liberaal en Krijn, vrijzinnig democraat zeer lief en vriendelijk tegen over hein waren. Geen onvertogen woord werd tegen hem geuit. Wel erkende ze, dat hij soms een 2-dwaasheid* beging, maar daar bleef het dan ook bij. Zij adviseerde dan ook, om wanneer het straks bij de herstemming (usschen een aanhanger van Pieter Jelles de Roode en een man tan de christelijke kunst kwam te staan, men dan aan den eerste de voorkeur diende te geven. Liever 'n rooje, dan een man van de christelijke kunst, was hunne leus. Toch waren er, die zoo maar niet op stel en sprong met dit advies konden mee gaan. Je kan dien Pieter Jelles de Roode toch niet al te best vertrouwen. Je moet hem ter dege in de gaten houden, zeiden ze tegen Jan Hendrikus en Krijn. Pas maar op, hij wil ook op z'n beurt mee spelen. Wij moeien van zijn socialistische deunen in ons Volbspalets niets hebben. Pieter Jelles de Roode, die dit hoorde begreep zeer goed, waar hem de schoen wrong. »Laat ons vrij uitspreken, mijne heeren sprak hij. »lk begrijp zeer goed, dat de Rustenburgers voor mijn mutiek nog niet rijp zijn. Als we 't winnen, laat ik daD ook graag het orgelspelen geheel aan U over I Liberaal eD Democraat kijken 'em onge- loovig aan 2 En jij dan vragen ze. »Ik,« zegt de Roode, »ik stel mij te vreden met de nederige rol van orgel trapper »Top«, juichen de beide anderen. Jij wordt orgeltrapper,* En achter z'n rug stooten ze mekaar aan over dien onnoozelen Pieter Jelles, die 't orgelspelen heelemaal aan hen wil overlaten. Het pleit is beslecht. Met een paar stemmen meerderheid is voor de eerstvol gende jaren aan Jan Hendrikus, Vrij zinnig liberaal; aan Krijn, Vrijzinnig - democraat en aan Pieter Jelles de Roode, Sociaal-Democraat de zorg voor 't pa leisorgel opgedragen. De dag der eerste uitvoering kwam. Pieter Jelles is al vroeg op z'n post. Hij is echter niet alleen, maar hij heeft enkele zijner vrienden, arbeiders, met ge spierde, behaarde vuisten meegebracht. »Wat moeten die?« vraagt Jan Hen drikus, boven komend. »Helpen trappen, als ik moe wordt,* zegt De Roode. 't Spel begint. Ja, dat is weer de muziek van voorheen luchtig en los. De heer Vrijzinnig-Liberaal begrijpt echter dat de overgang niet te groot mag zijn en daarom vlecht hij bij zijn spel een variatie op 't Wilhelmus in. Dat klinkt wat statig en 't is een volkslied. Maar, ineens, midden in 'n regel pffgeen wind meerHij kan op de toetsen drukken, maar klanken krijgt hij niet. Woedend springt hij op van z'n bank, en vliegt met z'n vriend Vrijzinnig-De mocraat achter 't orgel, om te zien wat eraan hapert. Daar staat Pieter Jelles op z'n dooie gemak naast de trappers. »Man, wat scheelt ge roept Vrijzin nig-Liberaal. »Trap dan toch I* »'k Doe 't nietis 't koppig antwoord, 'k Doe 't niet, of je moet uitscheiën met dat Oranje lied »Maar ik zal toch mogen spelen, wat ik wil De heer Jan Hendriksen, Vrijzinnig- Liberaal staat op zijn teenen te wippen van toom. Met de grootste kalmte kijkt Pieter Jelles hem 'n oogenblik aan. »Jij kunt spelen, wat je wilt,* zegt hij spottend, »maat ik trap »D'r afder uit I* schreeuwt nu Vrij zinnig-Liberaal in de hoogste woede. Onmiddellijk echter scharen z'n vrienden zich om de De Roode, 2. Bij de trappers kom je niet,* zegt deze sarrend. »Dat was atspraak*. Tandenknarsend gaat Vrijzinnig Libe raal naar voren 't volk wordt oügeduld g, maar aau 't Wilhelmus durfï hij zich niet meer wagen. Krijn, Vrij zinnig-Democraat bleef nog even achter, Pieter Jelles staat nu weer te trappen en zegt onderwijl: >Aan u nog 'n woordje, meneer Vrij- zinn.g-Democraat. Als '1 strakjes uwbeuid is, dan zult u me 'n pleizier doen, meter eens enkele regels van 'l Stembuslied en de Marseillaise doirheen te spelen, »Dat doe 'k niet!* is 't antwoord, »wat moeten de menschen wel denken »Dan speelt u niet*, zegt De Roode, >denk erom meneer ik trap Eu of Vrij .innig-Democraat hoog spong of !aag, Pieter Jelles, Sociaal- Democraat bleef onvermurwbaar. Midden onder z'n spel stuurde de trapper hem 'n boodschap »Denk om m'n voorwaarde!* En zoo geschiedde 't, dat het verwon derde volk geheele regels en stukken der roode liederen hoorde en leerde. Genoeg. Hier is het niet noodig 'n toepassing er aan toe te voegen. De toepassing ligt er op. De kiezers hebben de vraag: »Zal Pieter Jelles de Roode orgeltrapper worden ja ol' neen bevestigend beantwoord. En wel op zoo'n wijs, dat hij er recht op heeft meer dan orgeltrapper te wordeD. Door met de vrijzinnigen in bond ge- meene zaak te hebben gemaakt, om het orgel uit de handen der coalitie te krijgen heeft hij er zelfs recht op, om aan het klavier te gaan zitten, om enkele van z'n roode liedjes te spelen. Bij LICHTE aandoeningen aangewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. Sommelsdijk. Door Burgemeester en Wethouders is het luiden der torenklok op .Zondagavond afgeschaft. üliddelharuis. J. Witvliet alhier is Dinsdag per brandcaid en verder per stoom boot naar Rotterdam vervoerd naar 't ge sticht »Eudokia« om aldaar een operatie te ondergaan. De vrouw van R. v. d. Valk welke in 't begin dezer week aan 't aalbessen plukken was, kreeg een onbeduidend wondje aan haar hand, 't welk naderhand op begon te zetten, bij geneeskundig onderzoek bleek het bloedvergiftiging te zijn. Door den heer L, Koudijzer is ontslag genomen als bestuurslid van het zieken fonds. Naar men ons meedeeld is D. Kos ter Lz. benoemd als stuurman op de visch- sloep M.D. 10, genaamd Johanna Hendrika reederij de heeren Kolff zood. Den uitslag van de gehouden her stemming op Woensdag 9 Juni voor een lid van den gemeenteraad is als volg Uitgebracht 556 stemmen Van onwaarde 6 stemmen Geldig 550 slemmen J. C. Boin 263 stemmen C. T. Zeedijk 287 s emmen Gekozen de heer C. T. Zeedijk. Den Bommel. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat bij den landb. P. Luijendijk thans een appelboom in vollen bloei staat, terwijl ze rijk met appelen beladen is en deze reeds de grootte van een kippenei hebben. Dezer dagen werd door L. Mijs bij schipper Mast nog een H.U puike juin scheep gebracht. Wel iets buitengewoons. Bij de op 10 Juli j.l. gehouden herstemming ter vervulling van eene plaats in den Gemeenteraad, is gekozen de heer Job. Mijs Jzn. L.l Donderdagmiddag werd door eenige arbeiders een vreemdsoortig geluid gehoord, doch wisten niet van welken kant het kwam. Toen zij onwillekeurig naar boven keken, bemerkten zij dat juist een vliegmachine boven hen passeerde, welke voor het bloote oog zeer goed zichtbaar was. Onde Tonge. Tot Directeur der Gas fabriek Oost Piakkee is alhier benoemd de heer Tissing. Nieuwe Tonge. Woensdag hebbende kinderen van de 2 hoogste Klasien, met het onderwijzers personeel een reisje ge maakt naar den Haag en Scheveningen zij vertrokken des 's morgens half 6 en kwamen om half tien met de tram weer in de gemeente begeleid door het muziek gezelschap //Apollo// de kinderen waren alle zeer voldaan over hetgeen zij hebben genoten ook droeg het beste weer er toe bij dat alles in goede orde is afgeloopen. Dirksland. Aan de Zomerstraat (hoek Voorstraat), zal een bestelbus geplaatst worden voor Cokes aan de Gasfabriek die des morgens 8.30 en 1 uur 's namid dags gelicht zal worden. Herkingen. Ingevolge Art. 12 der Keur van het Waterschap '/Dijkring Piak kee// zal in verband met Art. 2, 3 en 4 op 17 Juli a.s. door het Bestuur van voornoemd Waterschap schouw worden ge dreven. Onderschat niet het gevaar van brand. Dat ondervonden deze week de werklieden van den landbouwer van S. onder deze gemeente. Blijkbaar het vuur voor koffie- koken niet totaal gedoofd, was dit opge- liikkert, en had gemeenschap verkregen met eenige omliggende bossen oud stroo, doch ook met een nog zoo goed als nieu we jas, die natuurlijk verbrande en alzoo een flinke schadepost opleverde. In de maand September, wanneer volgens de Gemeentewet de herkozene „of nieuwe leden van den Raad zullen zitting nemen zal o.a. ook de verkiesing van een Wethouder moeten plaats hebben door het zich niet herkiesbaar stellen van den Heer A. Munters. Melissant. Onder eerevoorzitterschap van Z. Edel achtb. den Heer Burgemeester is in deze gemeen e een commissie gevormd om het 100-jarig bestaan van Neerlands on afhankelijkheid feestelijk te vieren. De jongeheer A, Joppe slaagde voor het toelatingsexamen tot de hoogere bur gerschool met 5-jarige cursus te Schiedam. De Heeren T. Kooman. L. van Beek en J A. van Nieuwenhuijzen heb ben hunne benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente aangenomen. Stellendam. Woensdagavond had het zoonlje van C. v. W. het ongeluk, van een wagen te vallen, waardoor het een zijner polsen kneusde. De kneuzing is niet van ernstigen aard. Donderdag zou C. K. leeren fietsen. Alles ging goed, tot hij bij den schooi- achterweg zijn draai verkeerd nam en hals over kop in de bermsloot terecht kwam. Met, een nat pak fietste hij naar huis. Deze week arriveerde voor rekening van de firma Jansen een te Workum (Pr.) gebouwde blazer, A. Roon Gz. is als schip per op het vaartuig geplaatst. Dezelfde firma is nog een blazer wach tende. A. de Jager kocht deze week een z,g. jacht van schipper Jelier te Otiddorp op dit vaartuig zal C. v. Ours als schipper varen. De visschersvloot beslaat thans uit 45 vaartuigen. Goedereede. In den tuin van C. van Gelder werden, met klemmen, 13 ra'.ten gevangen. Als in eiken tuin eens meerder werk werd gemaakt tot het vangen dezer diertjes, zouden die aardbeien-snoepers aar dig opgeruimd kunnen worden. Naar men zegt, zal de Muziekver- eeniging Apollo* Zaterdag 19 Juli a.s. eene uitvoering geven aan het strand te Ouddorp. Ouddorp, 10 Juli 1913. Heden had in de Openbare School alhier de jaarvergade ring van den Flakkeeschen boerenbond plaats, 2 localen waren flink bezetbesloten werd het volgend jaar de zomervergadering te houden te Ooltgensplaat De rede van den heer A. J. Lako over 2 Rationeel e Koudbloed fokkerij* was zeer duidelijk en lokte daverend applaus uit. Besloten werd dat onder leiding van de heeren J. Warnaer te Melissant en P. v. Schouwen te Oude Tonge het volgend jaar een excursieel wordt gehouden naar de groote paarden- keuring te Brussel, waarvan de voorbe reiding in handen van het Dagelijks Be stuur is. Vervolgens werd het in die school gevestigd museum bezichtigd waarna in 't Hotel Akershoek werd gedineerd, ongeveer 70 personen zaten hier aan. Tenslotte vmg de rijtoer aan. In 19 rijtuigen werd eerst gereden naar den vuurtoren, vervolgens naar >Strandlust< waarna de reizigers met den tram die te 5.30 vertrok naar hunne haard steden terugkeerden, 't Weer was den ge- heelen dag allerprachtigst, waardoor de rijtoer voor menig Flakkeeer al de bekoor lijkheid van het landschap open legde. Op het dorp zelf was het een ongewone drukte. Donderdag hadden een aantal leer lingen der Chr. School met hunne onder wijzers een uitstapje gemaakt naar Rotter dam. Naar aanleiding van dit uitstapje heeft een gewetenlooze grappenmaker de ouders der kinderen in onrust gebracht, door een gerucht te verspreiden, alsof een der kinderen zou verdronken zijn. De on waarheid daarvan werd gelukkig 's avonds nog bevestigd. De plicht van ieder is om zulke liegende onrustmakers op te sporeD, en openlijk te schande te maken Met het plukken en vervoer van aalbes sen, is het dit jaar niet zoo druk als an ders. Ook de prijzen zijn minder als ten vorige jaar. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redactie. Mag ik langs dezen weg het lezend pu bliek in kennis stellen dat ondergeteekende niet de schrijver is van het stukje getiteld „De verkiezingen en Ds. Westrik", voor komende in uw j.l. Dinsdagnummer? Ik moest me tot dezen maatregel wenden, aangezien ik er door verschillende personen over ben lastig gevallen. Dankend voor de opname, Sommelsdijk, A. ZAAIJER. Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw veelgelezen Blad. Een goed aandenken. Nog versch ligt ons in het geheugen, de Provinciale en 2de Kamerverkiezingen waardoor Nederland was in rep en roer, maar bij dit alles den uitslag voor onze antirevolutionaire partij niet rooskleurig is te noemen, hierover niet verder, de tijd zal het leeren. Hoewel wij niet verslappen, maar des te meer elkander moeten toeroepen j Waakt en Bidt«, want de Satan gaat om als een brieschenden Leeuw, ook om te verslinden, ons politiek, en Staatkundig leven, Kerk en School, Huisgezin en Maat schappij, over dit alles dienen wij als ware Christenbelijders Gods onmisbaren zegen in te roepen, „die toch alles bestuurt door het Woord zijner kracht, en zonder Zijn wil er geen haar van ons hoofd vallen kan, en wat wij soms ten kwade denken heeft God ten goede gedacht, wiens wan is in Zijne handen om het kaf van het koren te scheiden. Daarom pal te staan, óók als het geld ons plaatselijk belang, dat wij daar ook mannen mogen zien zitten, die opkomen voor den naam en de zaak des Heeren, en het toch niet altijd loopt over straatvernieuwing, muurbeschoeiïng, vuil niswagens enz. enz., maar dat ook menig maal aan de orde komt deze vraag„Heere wat wilt gij dat we doen zullen. Schier enkele dagen geleden kort voor de verkiezing voor 4 Leden van den Gemeen teraad alhier, durfde iemand mij beweren te zeggen, dat zoo de raad overwegend rechts bleef, ja zelfs sterker rechts, wat ze dan ook geworden is, dat de Gemeente Oud-Beijerland zijn welvarendheid zou ver liezen, ik voor mij daarop weinig antwoor dende, achtte het niet zoo'n veldslag maar ook alweer (de tijd zal het leeren) wat is dan ook alhier geschied bij de verkiezing op 2 Juli j 1., voor de gemeente aan de beurt van aftreding waren 4 leden allen moet ik zeggen mannen met groote sym pathie, achtenswaard in menig opzicht maar toch nog zoo verschillend in opvatting want het waren 2 antirev. en 2 eerste klasse liberalen, 1 van de 2 antirev. wenschtte niet meer in aanmerking te ko men wegens hoogen leeftijd, zoodat we ge noodzaakt waren als Antirev. Kiesver- eeniging te dezer plaatse een candidaat te plaatsen, die zijn voorganger mocht na volgen welke tal van jaren, met nauwge zetheid aan zijn roeping heeftvoldaau. God de Heere schenke Hem rust, na verdienden arbeid op al zijn wegen. Maar aan het zoet gefluit van den Libe ralen Vogelaar, hebben wij antirevolutio nairen geen oor gegeven, om zoo als ze hadden voorgesteld, de zetels van beiden kanten te behouden. Maar we zagen ons Verplicht ook twee Candidaten te plaatsen, tegenover onze linker Candidaten, alzoo kwamen onze burgers voor een 8-tal Can didaten te staan, omdat ook van zelf de liberalen ook met 2 tegen candidaten kwa men. En we mogen het zeggen dat door onze goede organisatie en trouwe opkomst ons werk met zegen is bekroond. Bewijze Aantal Kiezers 783 Uitgebracht 728 Van onwaarde 7 Geldige st. 716 Volstrekte meerderheid 359 Uitgebracht op J. Blom aftr. lib. 382 st. L. den Boer aftr. antirev. 418 A. Hoogenboom lib. 308 C. Hoogenboom antirev. 371 P. A. de Klerk aftr. lib. 313 A. Koopman lib. 283 G. van Nes antirev. 380 Abr. Schipper antirev. 382 Hieruit blijkt dat de antirev. nog eens trouw zijn opgekomeD, en hun beginsel niet hebben verzaakt, om hun 4 Candidaten zoo schitterend te zien gekozen, stelle God hun nog tot een zegen in onze Gemeente. U mijnheer de Redacteur dankend voor de opname. Uw Lezer, G. VOORDIJK. Oud-Beijerland, 9 Juli 1913.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3