fis, Zaterdag 12 Juli 1913. voor «Ie Knidlioll«ind§che en Zeeawsclte Eilanden. i BESSIE Ml. r I I Antirevo lutionair 28ste Jaargang JN°. 1884. Orgaan K IN HOC SIGNO VINCES .enog ff Hotel Restaurant frgoed. ikee attent te chaft voor het |en en specia- te gebruiken 6986 tOlIlUEL. w. boekhoven/ SOMMELSDIJK. Alle slakken voor de K&edactfe bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. iboedels enz. 6S4« ons. In dit anti klerikale orgaantje, wordt in een Hoofdartikel de »lafïe houding® besproken van De Tijd (r. kat.); de Maas- en Scheldebode en de Neder lander. De Tijd had verweten, dat het anti tariefcomité geld voor de verkie zing had gekregen van buitenlandsche exporteurs. De Maas had verweten, daf de Liberalen geld van de Chineezen hadden ontvangende Nederlander nad geïnsinueerd, beleedigend gespro ken over de vrijzinnige kamerleden. De Tijd was laf, de Maas »het fanatiek kuiperorgaantje« was laf en de Ned. was laf. Nu hebben we de vaste over tuiging, dat noch de Tijd, noch de Ne derlander zelfs van 't bestaan van een Flakkeesch liberaal orgaan Vooruit iets afwetendat ze van dat Blaadje nooit geboord hebben en het hen ook totaal koud laat of dat orgaan er is en hoe 't er is en wat het zegt of ver zwijgt. Wij behoeven dus niet te zeg gen De Tijd en de Nederlander zullen er zelf wel op antwoorden, want, nog eens: 't bestaan zells van dit Blaadje Vooruit is hun totaal onbekend en maakt ze niet warm ot koud. 't Kan ze niet schelen. Heel anders is 't echter met de Maas. 'elf een dwergblaadje kijkt het ook naar zijn soort. En wat de groote Bladen niet de moeite waard achten om er nog notitie van te nemen, in dit geval; critiek van Vooruit; daar is de Maas bereid om over de »!affe houding« van de Maas iets te zeggen. En dan staat 't als een paal boven water, dat in 't Bataviaansch Nieuws blad van 12 Juli 1912 een manitest is verschenen, waarin stond.: "Het ligt in de bedoeling de bijeengebrachte gelden ter beschikking te stellen van de hoofd besturen van de Liberale Unievan den Bond van vrij Liberalen en van den vrijzinnig-democratischen Bond Vol gens dat zelfde indische Blad schreven verschillende Chineezen voor aanzien lijke bedragen ineen en ander was samen al 8000 gld. Vooruit moet dus niet zeggen, dat we »laf« zijn om dat aan de Concen tratie te verwijten. We constateerden een feit. Durft Vooruit 't loochenen? Dat kan ze niet. 't Is laf van, de Concentratie om de dubbeltjes der Chineezen aan te pakken en met 't geld van deze vreemde onruststokers in onze Koloniën, politieke tegenstan ders in Holland te bestoken. Da's erger dan lat. Dat juffrouw Westmeijer onze partij in 1905 »bankjes« wist te bezorgen, is waar; maar moet Vooruit dat als tegenargument tegen de Chineezen ge bruiken Mag een particulier in Neder land geen geld voor de strijdkas ver zamelen? En de Concentratie heeft toch zelt ook de hulp aanvaard van Ned. vrouwen in dezen politieken strijd. Waren alle Antirev. vrouwen maar bereid om gelden te verzamelen, dan zou er in onze strijdkas wel zooveel komen, dat we om de 8009 gld. van de Chineezen, die de Concentratie voorloopig kreeg zouden lachen. Dat argument van juffrouw West meijer is van stroo. Maar en hier komt de ware laiaard voor den dagVooruit bedeelt»Juffrouw West meijer ontving geld om er den gevers een ridderorde voor terug te doen ont vangen®. Maar dat durft ze nu niet te Lalïe houding t Het was lat en in flagranten strijd met 't politiek program, dat de Con centratie is opgetreden als schuts- vrouwe van de Ned, H. Kerk en in allerlei onwaardige strooibiljetten die Kerk naar voren heeft geschoven om er de Coalitie mee te treffen. Het was lat en onwaardig de R. Kath. Kerk en haar rechtmatige actie als boeman te gebruiken in een politie ken strijd waar door geen enkel Minister aanleiding gegeven was, ook maar aan eenige Kerk, en aan de R. Kath. gansch en al niet, eenig voordeel te bezorgen. Als er nog van bevoordeeling sprake was, dan had de N. H. Kerk moeten worden genoemd. Het was laf en onwaardig over de Tariefwet allerlei teekeningen aan te plakken, die met de waarheid vloekten en een indruk moesten teweegbren gen alsof de Minister van Financien de grootste uitzuiger was, die er op twee beenen rond liep. Het was lat en onwaardig van ver schillende politieke tinnegieters, die in dezen verkiezingsstrijd op traden, het volk op te hitsen tegen een zittend Kabinet, waar men vooruit wist, dat de Concentratie aan haar verplich tingen en beloften, uit eigen aandrift en door eigen succes, niet kon voldoen. En 't allerlafste was, dat diezelfde Concentratie, toen ze zag na afloop van de stemming op 17 Juni, dat er maar 12 Linkschen gekozen waren bij 47 herstemmingen, nog vóór de S. D. A. P. iets had gerept over voorwaar den van samenwerking bij de herstem ming, zij met pak en zak naar de Socialisten overliep, die toen haarde wetten voorschreef, haar dwong tot beantwoording van de Socialistische vragenlijsthaar dwong, om in haar beangstigenden zeteljacht, bang voor 't verlies van 2000 gld. maar bereid tot verloochening van haar beginsel; dwong om te verheerlijken, wat ze in de verkiezingsdagen had plachten te verbrandendwong om terwille van nog wat politieke macht in de Tweede Kamer den weg te bewandelen, dien zij, kleine groep van Socialisten, h&ar, zoo eenmaal machtige Liberale partij, voorschreef. Dat was allerlafst. Daar en dat was een fatale inzinking van alle politiek eergevoel bij Staatslieden van den eersten rang. Niet bij die parasieten, die op den afval tieren en teren, want zulke lui zijn tot alles in staat, als ze maar door de politiek vooruit kunnen komenhet hoe kan ze minder schelen 1 Neen Vooruit behoeft waarlijk niet te schrijven, dat het diep medelijden heeft met het coalitieslachtotïer, nl. de redacteur der Maas. Zulke praatjes zijn te flauw om er nog op uit te halen. Veelmeer zouden we U het Concentratieslachtofier kunnen noe men, die op Troelstra's slachtbank ligt te hijgen. Maar medelijden hebben we toch wel met Uniet als concen tratieslachtoffer, maar als orgaan van die eenmaal groote Partij, die weer poogde den ouden roem binnen te halen, en weer als de Een en Ondeel bare op te treden, om weer allerwege zijn brute macht ons te laten voelen, en nu na zwaren strijd van weken en maanden ter nauwernood waardig Hotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT 1 en 1.25 Aanbevelend, I R. C. F. T. 1. LEE-ttoonen. is de sleep te zijn, die door den Socialis- tischenstöomer wordt voortgetrokken. Als lid van de Eerste Kamer voor Zeeland is gewipt de Antirv. mr. Lu- casse. Als lid dier Kamer is voor Fries land gekozen de heer H van Kol, de Sociaal democratische wereldtoerist, die zoowat heel de wereld heeft door kruist en op 't oogenblik ergens in Mantsjoerije onder de Jappanners ver toeft. Zuid-Holland koos dr. Kuyper, die allang dood is en doof Zeeland koos mr. Fokker, lid der Staten, die volgens Vooruit, zooveel propaganda gemaakt heeft voor de Vrijz. beginse len op Schouwen en Duiveland, zoodat mr. Patijn er van heelt geprofiteerd zelfs bij deze laatste stemming. Nu, als die mijnheer Fokker dan nog eens begint over »Pompe en verzui- pen« en over »den klare en de brande wijn® dan kan dat een fijne speech worden op 't Binnenhof. Van Kol als S. D. A. P'er over de uitzuigerij in onze Koloniën, zijn stok paardje en dan mr. Fokker over de Oranjebitter uit Zierikzee ha, ha de eerbare Eerste Kamer gaat haar deftige ernst vaarwel zeggen I De eerste Socialist is in de Eerste Kamer, 't Hindert niets. Maar de Li beralen in Friesland moesten hem slik ken, willens of nietwant anders was hun eigen candidaat ook niet gekozen. 't Liberalisme moet er overal aan gelooven 't Zijn stroopoppen, die lui. Of waar ze in de meerderheid zijn, hebben ze 't hoogste woord. Drukte verkoopen, als ze baas zijn I En als slaven kruipen, als ze in de minderheid zijn. Als minderheid nu eens fier te zeggenwe vallen met ons beginsel 1 geen denken aan. Bukken, jongens Aannemen Jandrie Soci's Ja, zoo jubelt Het Volk over den val van prot. Diepenhorst (antir.) en Verschure (r.k.) In diens plaats zijn gekozen twee Socialisten. De Raad bestond daar uit 2 Socialisten, 't is nu 14 en wordt wellicht 16. Voor de S. D. A. P. is 't terecht een dag van jubel, maar of 't dat voor de stad zelf ook is, is nog een open vraag. Amsterdam zit onder de schuld. Het percentage van den Hoofdelijken Om slag, nu 5l/k pCt., moet dit jaar al weer verhoogd worden. De opcenten op 't personeel zijn reeds gestegen tot 141 pCt. En nog is 't einde er niet. Zie, als de S. D. A. P. allerlei maat regelen voorstelt in 't belang der ar beiderklasse, zooals ze dat in Amster dam en elders ook doet, dan is daar een goede zijde aan. Maar de kwade kant is deze, dat de Gemeentenaren uit alle standen dat onmiddellijk aan den lijve voelen. Wanneer de enkelegroep der Amster- damsche gemeentewerklieden door Socialistische amendementen f277,000 meer krijgen per jaar, dan is dat voor die werkmenschen een mooi sommetje maar 't hinkende paard komt achter aan in belasting verhooging Wanneer door de S. D. A. P. het voorstel wordt gedaan om in Amsterdam vrijen over tocht te geven op de gemeentelijke veren, omdat deze de bruggen ver vangen, dan spaart dat menigen werk man een aardig centje per jaar uit, maar de gemeentekas moet de duizen den guldens missen, die uit die bron der veren vloeiden. Wanneer door de S. D. A. P. de salarissen van beambten en openbare onderwijzers gestegen zijn, is dat voor die menschen een niet te versmaden voordeel. Maar als Amsterdam daar door ook al meer onder de schuld raakt, en 't heffings percentage toeneemt, dan is er geen reden om Bravo te roepen. Want dan maakt elke sociaal-democraat méér, de finantieele toestand hoe langs zoo meer topzwaar en 't eind is niet te overzien. Bravozouden wij alleen willen roe pen, als door de S. D. A. P. zulk een finantieele toestand kon geschapen worden, dat de inkomsten de uitgaven in elk geval dekken. Dat is voorzichtige finantieele politiek. De rest is waag halzerij op 't finantieele koord. OP DEW UITKIJK. 1 beste in krtikelon gerepa- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomnt. No. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. A - w. nerk, ver- 5679 oots zink jer tenbrugge s hebben I Wie eeft ze per sé )t de kat in 't in alle men de af tot den fosterling over gemeenteraad, lat was lastig, ten slotte, »'t hooren zien rengt ons be- 't Lijkt hier )nien wonen.* nt hier best.« aden zich hier ens. Elk jaar ar of wat 'n 'k kan 'noem leeft t denken, 't half uur hier el en er ko- was 't 1 bedoel je 'aan zijn om oedkoop is.« ze wat geld lat u weet ;e burgerwe- 8 van Dom, dat ik r geen hon- lt misschien n. Die heeft en heet ze.c den naam ^at zijn dat vervolgd. Aan Vooruit. zeggen, want dan stond ze voor lasteraar te boek. en kon zelfs wel eens een proces op der dak krijgen, stel dat dr. Kuyper van 't bestaan en geschrijf van een Blaadje Vooruit af wist en er zich aan stoorde. Gedempte lioerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Lr uit en er in. Bravo! Amsterdam. Er kwam 'n boek op mijn tafel. Het rook nog naar de pers, 't Kan gebeuren, dat ik zoo'n boek wegleggen moet, door tal van bezigheden gedrongen, en er in geen drie weken naar omkijken kan. Ditmaal was 't anders. Juist had ik er een uurtje voor vrij ik zou het werkje eens doorbladeren en 't slot was, dat van bladeren lézen kwam en ik heb het uitgelezen, vrijwel aan éen stuk, met dezelfde gespannen be langstelling, waarmee een ander den laatst verschenen roman uitleest. Dat ligt deels aan mij. Ik ben nu eenmaal verzot op historie, op levensbeschrijvingen en dergelijke kost en 'k heb van stalletjes wel oude, berookte en vermufte, ja vieze geschriften gekocht, als ik maar dacht, m'n lust te kunnen boeten. Doch 't ligt ook aan 't boek. De ^gedenkschriften van ds. Lammert J. Hulstpas bij Kok te Kampen uit gegeven, zijn de moeite van lezen waard, daar gaat niets af. 't Stel u de positie eens voor. Deze bedienaar des Goddelijken Woords heeft drie en zestig jaar het Evangelie ge predikt. Sinds een paar jaar emeritus, is het toch ten vorigen jare nog gebeurd, dat hij tot driemaal op éen Zondag preekt. En dan daarbij Welk een leuze 1 Geboren in een achterbuurt van een Overijsselsch zanddorpsken en thans eme ritus in het westen der Vereenigde Staten. Als jongen heeft hij de Afscheiding in Nederland beleefd en als grijzend predikant moest hij voor de tweede maal, thans in Amerika, een afscheiding medemaken. Van schaapherder werd hij predikant. Allang in de pastorie ging hij nog talen leeren, om zijn bediening te beter te ver vullen, en toen hij ginds over zee 's winters met zijn vrijen tijd als dominee in een kleine, verspreide gemeente geen raad wist, ging hij met zijn kinderen naar school, om de eerste beginselen van het Engelschzich eigen te maken. Lang tuurde ik op 's mans portret. Och! 'n Joris-goedbloed was hij niet. Dat kon ik in die vastberaden trekken wel lezen Daar zullen aan dien man wel harde en scherpe kanten geweest zijn en misschien, in zijn lange leven, hebben verscheiden menschen zich daartegen gestooten. Die man gaf niet meê, op zijn hoog voorhoofd zetelt een vaste wil en de opslag van zijn oog en de lijnen van den neus spreken zelfs van onverzettelijkheid, die langs 't kantje van stijfhoofdigheid gaat Tóch een man, om eerbied voor te koesteren en om, ja ook 1 om van te houden. Die man heeft karakter. Jaik heb ze in mijn jeugd gekend, die koppeü, zooals hij er een heeft,de mannen, die het eerste geslacht vormden na de Vaders der Afscheiding; die als kind en jongelÏDg die beweging meemaakten en naar ds. Cock en van Raalte reeds ter hagepreek gingen. Plooibare manneD neen 1 dit niet. En als jongelingen waren we eigenlijk bang voor hen, want ze konden je zoo onverhoeds voor de vraag stellen, of je jezelf al met het gansche hart tot God had bekeerd, dan wel of je nog woonde in de tenten der ijdelheid en wandelde op het pad der zonde. Ze konden soms zoo op den man af gaan en den zondaar zoo forach aanpakken Maar, ze konden ook zoo feeder in 't gebed alles en een iegelijk opdragen aan de rommelende ingewanden van Gods barm hartigheid, dat ,het een diepen indruk maakte op het jonge gemoed en niet zel den tot tranen bewoog. Zekerze hadden hun gebreken. Lang niet allen voelden zoo goed als deze ds. Hulst het gebrekkige hunner op leiding. Dat ging met hèm zóoEerst op de boerderij in zijn lusschenuurtjes zich ver trouwd gemaakt met de >Kern« van Franc ken »je« dogmatiek in dien tijd toen naar Hoogeveen op de particuliere opleidingsschool van ds. Kok en binnen 't jaar, ja met een goed halfjaar al preek- student. Een geschreven predikatie was daarbij contrabande, hoogstens mocht er een schets gemaakt en met dat schetsje moest dan de student maar op stoel 'n bijbel, 'n tekst en 'n schets, daar moest hij 't mee doen. Dan ging het wel eens onbeholpen. Hoe zou het anders kunnen I Maar toch hebben we in dien tijd, laat het dan zijn onddnks die eigenaardige en onvolmaakte opleiding niet zelden volks predikers gekregen, die in Gods hand het middel waren, om roering te brengen in de dorre doodsbeenderen; die in een gansche streek door Gods bestel een réveil brach ten en wier naam en nagedachtenis nóg bij velen tot zegening is. Van den man terug op 't boek. 't Is vol van typische opmerkingen. Bij de laatste stembus, toen overal de waarheid op haar kop werd gezet, hebben de vrijzinnigen aan de Rechterzijde verwe ten, dat die den Bijbel van de School ge bannen heeft. Eerst kwamen n.l. de Roomschen tegen het bijbelgebruik op en later waren het de GroeDianen, die den Bijbel van de school en de ^christelijke deugden* uit de school wet wenschten. De feiten zijn even anders. De jonge Hulst, die omstreeks het jaar 1835 school ging, had een meester, dia dan des Vrijdags nog in den Bijbel liet lezen. Maar ter sluiks. En de jongens wa ren er op gedresseerd, hun bijbels vooral goed in de lessenaars op te bergen. Tot dat op zekeren Vrijdag een jongen achteloos zijn bijbeltje had laten liggen en onverhoeds de schoolopziener binnenkwam. Die neemt het ^verboden boek* op en I

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1