TWEEDE BLAD. Zaterdag 5 Juli 1913. No. 1882. Twee Bladen. Reclames Mededeelingen enz. Dit nummer bestaat uit Ingezonden. Voor Huis en Hof. Hit <le Pers. BEXCHAMS PRLEN B Plaatseijjk Nieuws. IN HOC SEjNO WSES LANDVERHUIZING. Reeds in Genesis lezen we, dat de aarde, niet gedeeltelijk, maar geheel, den mensch tot woonplaats is gegeven. Een dichte op- eenhooping zou te veel kwaad stichten Nu nog zoekt men den verdierlijkten mensch in de groote steden. Daar slijpt en spitst het uitvaagsel zijn veelzins uitstekend ver nuft om door kwade praktijken in zijn onderhoud te voorzien, ten einde in alle liederlijkheid 't geld te verbrassen. Aldus wilde de Heere door het gebod om de ge- heele aarde te bewonen in dienst der alge meens genade die groote uitwassen stuiten. Maar de mensch moest weer tegenstreven, wilde niet verspreid worden, bouwde, daar de levensomstandigheden noodzakelijk met een verstrooiing dreigden, Babels toren. Ieder weet, hoe de Heere toen toch Zijn doel bereikte: door de spraakverwarring. Toch, en dit houde men in 't oog, trok ieder niet naar eigen willekeur de wereld in. God vormde groepen, die ieder een eigen taal spraken. Zoo verwijderde groep na groep zich van 't middelpunt. Ze gaven 't aanzijn aan volken, ieder met een eigen taak, waarvan ze meestal onbewust waren, door God belast Niet zelden werd die split sing voortgezet. Zoo ontstond Israel, uit Abraham voortgesproten. Op al die volken zag de Heere neder, om te beloonen of te straffen, naar noodig was. Dit gold evenzeer van de heidensche natiën, als van 't volk Israel, waaraan God de voortplanting van 't zuivere geloof had toevertrouwd. Doch Israel week af: 't haalde zich meer dan eens Gods toorn op den hals. Destraf kwam. De vijand, hongersnood teisterden beurt om beurt 't land. Heel 't volk ontving de be proeving. Dan verwachtte de Heere des volks verootmoediging. Gelukkig dan de Israëliet, die zijne zonde bekende. Maar soms leek zoeter de ontvluchting, de verhuizing naar een ander land. Zoo deed de onvrome Jood, om zich aan Gods straf fende hand te onttrekken. We zien aan 't Elimelech. De toen heer- schende hongersnood bracht hem niet op de knieën maar tot zelfredding. 't Huisgezin trok naar de vruchtbare, broodgevende velden van 't heidensche Moab. Daar zou men den hongerdood zeker ontgaan. De eerste tijdingen van beterschap in Kanaan zouden Elimelech weer naar zijn woonplaats Bethlehem roepen. Doch God laat zich niet bespotten. Elimelech en zijnen twee zonen baatte de milde overvloed niet, ze stierven. En Naomi, van Ruth verzeld, keerde arm weerom, zij bevroedden de redenen duidelijk. Landver huizing om Gods toorn, die een volk of natie treft, te ontgaan, is dus verzet tegen den Heere, miskenning Zijner groote liefde, die wil terecht brengen. Heeft iemand echter zijn brood, dan kan toch nog wel de zucht tot landverhuizing opkomen. Indien de trek tot rijkdom hem begeesterd. Dit is zonde. Zoo iemand blijve, waar hij is. Zijn goed bestaan is een be wijs van 's Heeren gunst. Dit dient erkent. We hebben op niets aanspraak. Toch mogen we naar meer streven onder gebed. De hand des vlijtigen zal gezegend worden. Alleen de begeerlijkheid mag niet gevoed. Anders wil men arbeidende schatten ver gaderen, de gierigheid, die zoovele teedere gevoelens doodt, neemt toe, evenzoo de gehechtheid aan 't aardsche. Omgekeerd staat het, zoo een reeks van jaren van immer worstelende armoede of een rij van rampen als een aanwijzing kun nen dienen, om 't brood in beter oorden te verdienen. Als door familie en betrekkingen, woon achtig in andere landen of werelddeelen, in verband met genoemde oorzaken, de weg als 't ware wordt geëffend. Zulke voor beelden van 's Heeren leiding zijn er, dienen tot bewijs. Nog iets anders dringt tot landverhuizing. Een ouderpaar ziet voor zichzelf vol doende kans voor levensonderhoud, maar zit verlegen met zijn talrijk gezin. Daar voor lijkt de toekomst duister. Gierigheid is dus hier de drijfveer niet, alleen wil men zijnen kinderen een behoorlijk bestaan ver zekeren. En dit mag. Dat noemt ieder een redelijken voorzorgsmaatregel. De geheele aarde is toch den mensch tot woonplaats gegeven. En zoo wordt nu dit, dan in dat gezin de wensch tot verhuizing geboren. Maar toch past hierin zelfonderzoek naar de drangredenen. Men wil toch met 's Heeren goedkeuring gaan. Lang duurt soms die worsteling, verzwaard door de gedachte van 'tvaderland, zooveel liefs te moeten scheiden, waarschijnlijk voor altijd. Bang en pijnlijk is die strijd voor 't gemoed. Soms meent men, dat de Heere de Wegwijzer is, dan weer de duivel de influisteraar. Tot eindelijk 't besluit valt en de tocht wordt aanvaard. Ook van 't eiland Goeree en Overflakkee zijn er gegaan. We hopen van met den Heere. Hun welvaart spoort weer anderen aan. Want God werkt door middelen. Ga iedere landverhuizer met Hem. NAVORSCHER. »De eenige goeclkoope en gemakkelijke manier van verduurzamen van groenten is wel het drogen. Zeer gemakkelijk kan dit o.a. geschieden met doperwten, snijboonen, slaboontjes, selderij, peterselie en andere soepgroenten, ja, zelfs met peentjes en wel zoo, dat ze behoorlijk toebereid, bijna niet van versche groenten derzelfde soort zijn te onderscheiden. Maar men denke er aan, dat men slechts groenten van eerste kwa liteit moet drogen en niet zulke, waar toch »niet veellneer aan is«. Het drogen heeft ten doel het watergehalte, dat van 70 tot 90 pet. uiteenloopt, belangrijk te vermin deren, zonder dat de stoffen, die iedere groente haar eigenaardigen smaak verleenen, verloren gaan en zonder dat ze hun natuur lijke kleur verliezen. De voorwaarden kun nen echter alleen ten volle vervuld worden als men over een doelmatig ingericht droog- toestel beschikt, waarin voortdurend een stroom heete lucht over de op horden uit gespreide groenten strijkt, terwijl de lucht, als zij vocht opgenomen heeft geregeld ontwijkt. Sommige groenten, zooals peentjes moe ten gesneden en eerst opgekookt worden. Wie een grooten tuin heeft, verdiend de kosten der aanschaffing van een droogtoe- stel spoedig, doordat hij groenten bewaart, die anders verrotten, omdat men er tijdelijk te veel van heeft. Putten bij huis. Meestal bouwt men een put gemakshalve zoo dicht mogelijk bij den stal of het woonhuis. Daar ook de beerputten en mestvaalten zoo dicht mo gelijk bij den stal worden aangelegd, ligt de weg voor verontreiniging van alle kan ten open. Gewoonlijk is men gerust als de beerputten gebouwd zijn uit waterdicht materiaalmen moet echter minstens één- maal per jaar de wanden nauwkeurig in- specteeren, daar er vaak groote scheuren door verzakking ontstaan. Zakputten zijn steeds af te raden, zij staan veel te licht aan verontreiniging bloot. Men kan daar voor eischen, dat de geheele zijwand on- doorlatend is tot op de diepte, waar ver ontreiniging is buitengesloten. Is men gesteld op open putten, waar de lucht steeds kan toetreden, dan moet de put van boven met zeer fijn gaas worden afgedekt, terwijl de wanden minstens 30 c.M. boven den grond moeten uitsteken. Postelein zaaien. Postelein is een groente, die in korten tijd klaar is en daarom nu en dan dient te worden gezaaid, anders is alles in één keer klaar en is het eten van postelein gauw afgeloopen. De stengeltjes zijn spoedig taai en zuurveel hooger dan 10 c.M. mag men ze, zal ze smakelijk blij ven, niet laten worden. Heeft men te veel, dan is het een groente, die zich gemakke lijk laat steriliseeren. Zomersnoei. In het jongste nummer van »0bst-und Gartenbau« wordt gewezen op eenige belangrijke suoeiwerkzaamheden, die verricht moeten worden aan de jonge loten van de appel- en pereboomen. Het snoeien van de jonge loten heeft dit voordeel, dat de wonden maar klein zijn, en dadelijk weer heelen, terwijl alle sappen en voedingsstoffen nu aangewend worden op blijvende deelen van den boom, die niet weggesnoeid worden. Vooreerst worden alle loten weggesnoeid, die naar het midden van den boom toe groeien, dan diegenen, die mededingers zijn van de geleide loten, of die overbodig zijn, daar er takken genoeg zijn. Deze zomer- snoeiwerkzaamheden zijn bedoeld voor die boomen, die nog jong zijn en vorming noodig hebben. OBSERVATOR. Liberalisme op z'n vuilst Op welke wijze men ook in Kampen van vrijzinnige zijde gestreden heeft, mag uit het volgende blijken. Eerst heeft men som mige eenvoudige Hervormden in den waan gebracht, dat als de rechtsche partijen over wonnen, de groote St. Nicolaaskerk weer Roomsch moest worden. Hoe fijn de strooi biljetten waren opgesteld, blijkt uit dit meesterstukje van liberalistische verleuge- ningspolitiek KIEZERS GI] ALLEN, die UW stem den heer BEU MER denkt te geven, laat varen de gansche Rechtsche Partij, die z:ch bij voorkeur Calvinisten noemen, maar wanneer Calvijn hun tegenwoordige wer ken kon zien, zoo zou hij zich omdraaien in zijn g af. Men pocht dat men steunt op God en Zijn Woord. GROOTE LEUGENS I ROME IS HUN GOD, dat is hun steun. Wanneer de A.-R. alléén streden, we zouden de pet voor hun afnemen. Maar nu P Men is van bin nen en buiten Christelijk en bezit de waarheid alleen. Men ijvert voor Chris telijk onderwijs, waarom zorgt de CHRIS TELIJKE REGEERING niet voor den Bijbel op alle Scholen Ze hebben lang genoeg tijd gehad, om zoo'n wetje te maken. Kan men zijn kinderen beter aan een Chr. School toevertrouwen als aan een Staatsschool Leeren ALLE Chr. Schoolmeesters den Bijbel als Gods Woord te gelooven. Wat de HERVORMDE KERK be treft, wanneer die door de Rechtsche Partij beschermd zal worden, mogen we wel zeggen met David»Laat ons in Gods handen vallen maar niet in de handen van menschen*. GIJ ALLEN, HERV. die Uw naam hebt gegeven, ter aanbe veling der Rechtsche Candidaat, WAT GEEST BEZIELT U Ge weet dat de voorman der Rechtsche parij, Dr. KU1 PER de HERV. KERK noemt i>een verdwijnend Kerkgenootschap en over Haar smalend spreekt, noemende Haar »OUDE JUFFROUW*. Alzoo allen die Dr. Kuiper navolgen, WENSCHEN DEN ONDERGANG DER HERV. KERK. In het Elburgsche verkiezingsnummer lezen we van nuttige leefregelen op 13 Juni o.a. van 't gebed voor Heemstra en Mackay. Durft ge daarvoor bidden P Uw hoop op overwinning is op Rome ge vestigd, ontken dit niet God hangt er (met alle eerbied gesproken) voor u maar als een lap bij aan. En als ge straks zegevierend uit den strijd komt, dan zegt uw mond »Gode de eer*. Maar God is van zoo'n eer niet gediendwant in 't rechtsche leger staat naast God, Moeder Maria als Godin Denken nu de Chris telijke menschen, dat het genoeg is God half te eeren Zoo zal straks gekozen worden Dr E. J. BEUMER tot blijd schap van Paters en Nonnen. Wilt gij dit voorkomen stemt dan den candidaat. J. C. DE GAST. Eenige leden der Herv. Kerk. Achter dit pseudoniem verschuilt men zich. Men durft geen naam noemen, om dat men zich zelf schaamt over dit vuil. Al in de misère. Het droeve lot van zekeren doorluchten Jaapje, die pas getrouwd was en toch reeds direct in de misère zat is en wordt door den volksmond voortdurend bezongen. Ook na het politieke huwelijk van vrij zinnigheid en sociaal-democratie komt reeds in den roes der eerste liefde de ellende. Toen men Woensdag de overwinning vierde, wist menigeen al niet goed wat nu te beginnen. Mr. Fock b.v. in Haarlem eindigde in den feestjubel met een Leve de Koningin maar het woord bestiert hem op de lippen toen hij dacht aan de 2755 stemmen op mr. Troelstra die hem de victorie bezorg den. In het deftige Utrecht drukten de socia list Dr. van Leeuwen en de vrij-liberaal Mr, ter Spill elkaar op het podium in de feest- vergadering hartelijk de hand. Dat ging nog. Maar toen? Zingen Wat P Het Wilhelmus ging niet, ook het Wien Neerlandsch bloed was niet internationaal genoeg. Daarom Wij leven vrij, wij leven blij. Verdrukte proletaren en uitbuitende ka pitalisten zongen het uit volle borst. De heele V'erelendungstheorie lag te gen de vlakte. Zoo begon het Woensdag al. Sinds zette zich het lijdensproces eiken dag verder voort. De toestand is moeilijk, buitengewoon moeilijk, zucht de een na den ander. De socialisten moeten beloven niet tegen de oorlogsbegrooting te stemmen zegt de een. De concentratie-mannen zijn niet te ver trouwen, krabbelen reeds terug prut telt de ander. Daar is nog gelegenheid te over om la ter van de misère te verhalen. Rotterd. Orthodoxie en Politiek. Van allerlei zijden maakten bij deze stembus orthodoxe predikanten van de Ned. Herv. Kerk zich op, om de vrijzinnigheid en daardoor indirect de S. D. A. P. de overwinning te verschaften. Dat is zoo'n droef verschijnsel. Daar waren vooreerst mannen als ds. Van Hoogenhuijze en ds. Van der Flier met hun wachtwoordDe dood aan de Coalitie. Dan waren er de predikanten, die dr. V. d. Lear volgden en 't zelfde lied zon gen, zij 't ook in ietwat meer democratischen toonaard. Er waren de mannen van de reeds lang bestaande Protestantenvereeniging, met hun manifestKiest in geen geval een man der Coalitie*. Mannen van bekende ortho doxe richting. Een ds. Schreuder uit Arn hem, zelfs een ds. Kropuit Rotterdam, die niet slechts orthodox is in ruimer zin maar door eigen geloofsovertuiging er toe gekomen is de gereformeerde belijdenis van harte te aanvaarden. Zij allen tegen de Coalitie. Niet slechts tegen de »roomschen«. Niet slechts tegen de »gereformeerden«. Maar ook tegen mannen van onverdacht hervormden zin, als baron Van Dedem, graaf Van Bijlandt Snoeck Henkemans I Boven hen verkiezen zij de Roodhuij- zen's en de Kleerekooper's om aan dezen de belangen toe te vertrouwen van het pro testantisme en van de Ned. Herv. Kerk. Zelfs mr. Ankerman deugt niet. Al was hij zelf predikant. Ds. Coolsma te Groningen ging er ge weldig tegen hem te keer, wel was Anker man predikant geweest, maar nu was hij in hart en nieren coalitie man. En art. 171 was in zijn handen niet vertrouwd Zoo ging 't er naar toe. Christenmannen hebben, onder den roep dat het tégen Rome ging en voor het Protestantisme Rome niet kunnen treffen en verscheidene echte, hervormde, protestanten uit de Kamer trachten te wer pen. Zoo red'den zij 't vaderland. Zoo red'den zij de Kerk Onze Courant. Praten en doen. Zoo is 't meermalen gegaan. De liberalen praten over dingen en de mannen van Rechts doen het. Hoevele jaren en jaren hadden de open bare onderwijzers niet geklaagd eu gevraagd dat ook zij zouden opgenomen worden in het Rijksfonds voor weduwen en weezen, opdat ze zekerheid zouden hebben, dat hun betrekkingen na hun dood niet onver zorgd zouden achterblijven. Hun vraag werd niet gehoord Tot in 't eind min. Kuijper kwam en hun recht deed op hun klacht. Met de gemeente ambtenaren hetzelfde verschijnsel. Het Weekblad van den Bond van ge meente-amtenaren schrijft: >De aanneming der Wetsontwerpen is verzekerd. Daarmede zal de Regee ring en de Volksvertegenwoordiging dui zenden gemeente ambtenaren aan zich hebben verplicht*. Zoo was dus de gang van zakenDe liberale ministers praatten er weieens over, maar Kuijper en Heemskerk deden het. Tóch waren gewoonlijk de openbare onderwijzers, de liberale burgemeesters, se cretarissen e. d. g. er 't eerst bij, als er tegen een kabinet van Rechts geroepen moest worden, dat het zoo weinig deed. Wij vragen aan niemand, dat hij zijn politiek standpuud verloochenen za'. Dat spreekt vanzelf. Maar een weinig erkente lijkheid hadden we weieens af en toe ver wacht. De erkenning dat er toch wel waar lijk van een Rechtsche regeering ook nog wat goeds komen kan, dat L:nks verzuimde te geven 't Heeft zoo nooit mogen zijn. Onze Courant. Wie zijn nu hlij. »Er zal nu geen tariefwet komen Zoo ju:cht men in liberale en socialistische cou ranten. Wie juichen nog meer De groothandelaars en hun verkiezings agenten en verder allen die door hun val- sche leuzen en bedriegelijke berekeningen misleid zijn. En wie juichen er nog meer De buitenlanders. Ze kunnen nu hun waren onbelast invoeren. Zij kunnen nu den Nederlandschen fabri kant bij tal van artikelen de concurentie onmogelijk maken, tenzij dan, dat deze het weer weet te vinden in de lage loonen zij ner arbeiders. Voor de verkiezingen wilde men 't niet ge looven. Maar nn Lees dan wat buitenlandsche bladen schrij ven, als zij den uitslag der verkiezingen in Nederland bespreken. Van alle kant wordt er geroepen: De uitslag is voor ons, buitenlanders, al wat we wenschen kunnen. We blijven meester op de Nederlandsche markt. Slechts een voorbeeld. De Tijd deelt het volgende mede: De hoofdagent voor Nederland, de heer L. van het huis Piper Heidsieck (Frankrijk) schonk in de laatste week ruim 1000 flesschen champagne voor de medewerkers aan de verkiezing tegen standers van de tariefwet. Deze mededeeling zegt, dunkt ons genoeg- 2>De Graafschapper*. Frankrijk ter voorbeeld. Let eens op Frankrijk. Daar is aan de orde, als men weet, de Wet op den 3-jarigen dienstplicht, die op het Fransche volk tienmaal zwaarder mi litaire lasten oplegt dan ons volk te torsen heeft. En wat ziet men daar Sterk verzet van 't socialisme. Wat zeer wel te begrijpen is. Maar men ziet er tevens, hoe al wat Links staat er niet Socialistisch is, tot de roodste radicalen toe, begrijpt hoe 't hier geldt de verdediging en 't welzijn des va derlands en daartoe de zwaarste militatre offers aanvaardt. Niet tot hun genoegen. Maar omdat ze begrijpen, dat het niet anders kan. En vergelijk daar nu eens mee de hou ding van onze Linkerzijde. Van onze vrij zinnigheid. Onze Courant. 20 Cent per regpl. Een verstandige halsmoeder I zorgt er ALTIJD voor 1 BIJ DE 1IAAD te hebben. Sommclndijk. De heer H. Ch. Veglel, lid der Prov. Staten voor het district Mid- delharnis is in de vergadering van de Prov. Staten van Woensdag 2 Juli jl, herbenoemd tot lid van Ged. Staten met 45 stemmen, terwijl 31 in blanco waren uitgebracht. Tegen A. V. van Dirksland is proces verbaal opgemaakt wegens het des avonds rijden op de fiets zonder van een lichtge vende lantaarn voorzien te zijn. Woensdagmorgen kwart over negen kwam de Fransche aviateur Brindejonc over onze gemeente vliegen, komende van 's-Gra- venhage waar hij 8.55 was opgestegen, op weg naar Parijs, waar hij des middags omstreeks 4 uur is aangekomen. Deze kranige vlieger vloog van Parijs over Ber lijn, Warschau, Dwinsk, St. Petersburg, Gatschina, Reval, Stockholm, Malms adl, Kopenhagen, Hamburg naar 'a-Gravenhage. ftliddelharnis. De uitslag der stem ming voor 3 leden der gemeenteraad is als volgt: Uitgebracht 554 stemmen, van on waarde 13 st. Volstrekte meerderheid 271, hiervan verkregen J. C. Born aftr. 266, J. Braber 272, C. Kolfï 297, E, de Lint 238, J. v. d. Slik 244 en C. T. Zeedijk 257 st. Gekozen C. Kolf! aftr. lib. en J. Braber lib. Herstemming tusschen J. C. Born, aftr. antir. en C. T. Zeedijk, lib. De herstemming zal plaats hebben Woens dag 9 Juli. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum op 1 Juli als politieagent is aan den heer Reevers door den burgemeester een couvert met geschenk overhandigd. Dinsdag had alhier bij den bakker S. Wielhouwer een begin van brand plaats. De buren, welke direct ter hulp snelden, bluschten met eenige emmers water het vuur en voorkwamen zoodoende erger ge volgen. Binnenkort zal zich hier metterwoon vestigen de burgemeester van Oude-Tonge. Een huis aan de Voorstraat wordt reeds in gereedheid gebracht. Stad aan 't Haringvliet. Uitslag verkiezing. Uitgebracht 196 stemmen. Van onwaarde geen. L. Braber Bzn. lib. (aftr.) 107. L. Braber JLz. ch. 81. J. v. Dis. a.r. 74. J. Koert. lib. (aftr.) 120. Alzoo zijn de aftredenden herkozen. Met het hooisnijden had W. D. het ongeluk in het prikkeldraad te grijpen. Hierdoor ontstond zoo'n wonde dat gen. hulp ingeroepen moest worden. De koopman J. Kamerling had het ongeluk dat zijn hit op hol sloeg, de wa gen in ijzingwekkende snelheid medene- mehde waar J. K. in was gezeten, op de kaai had hij het ongeluk tegen een paal te rijden, waardoor alles omkantelde. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Onze dorpsgenoot de heer A. Gou- mare legde met goed gevolg aan de Zee vaartschool te Groningen af, zijn stuur mansexamen voor de kleine zeevaart, Tengevolge van het openkrabben van een puisje ontstond bij de vrouw van L B. bloed vei gif tiging. De dokter trof de noodige maatregelen. Den Bommel. Het kohier op Bedrijfs en andere inkomsten over het belastingjaar 191213, is den 26 Juni j.l. den Ontv. ter invordering ter hand gesteld, Bij de gehouden verkiezing van 2 leden van den Gemeenteraad op Woens dag 2 Juli j.l., zijn uitgebracht 202 stem men. Daarvan hebben op zich verworven dhr. P. G. Jacobs 111 stemmen, Joh. Buth 100, Job Mijs Jnz. 93 en Jan Mooijaart 91 stemmen gekozen, dhr P. G. Jacobs. De vroege aardappelen geven hier over 't algemeen geen groot beschotook de kwaliteit Iaat nog veel te wenschen over. De herstemming tot aanvulling van ééne plaats in den Gemeenteraad, is be paald op Donderdag 10 Juli a. s. Ooltgenplaat. De uitslag der j 1. Woensdag gehouden stemming voor twee leden voor den gemeenteraad is als volgt. Uitgebracht 369 stemmen, onwaarde o. W. J. Donkesloot Lz. (A. R.) 189. W. Korteweg Lz. (Lib en Kerkel.) 166. A. J G. van Rossum, (Lib.) 145. A. Wagner. A. R. aftr.) 207. zoodat geko zen zijn de Heeren W. J. Donkersloot Lz. en A. Wagner. Oude Tonge. De landbouwerskecht J. Hagens kreeg zulk een klap van een paard dat hij bewusteloos neer viel. Het vlas is van 't jaar zoo goedkoop

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3