voor de Zuldliollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. Woensdag Juli 1918. Antirevolutionair 28*te Jaargang N°. 1881, IN HOC SIGNO VINCES SOMMELSD1JK. Alle stukken voor die fitedacüs feesten®«i, Advertenties® en verdere Administratie franco toe te aendeas aai® alen Uitgever De S. D. A. P. nam toe in breedte en in diepte In 1897 kwam ze met candidaten uit in 35 districtenin 1901in 53 dis tricten in 1905in 76 districten in 1909 in 86 districten en nu in 1913 in 92 districten. Van meer belang is echter de toe name in de diepte. Het aantal bedroeg in 1897: 14,751 stemmen In 1901: 39,338. In 1905:65,664 In 190983,362 en thans 145,416. (Anderen, zoo Het Volk zeil spreekt van 144,375. 't Komt er op geen 1000 opaan; 't is al wel zoo! Trouwens de andere cijfers wor den ook verschillend opgegeven, 't Scheelt enkele honderden). Tusschen 19011905 ging in 14 van de 53 districten hun stemmencijfer achteruit. Tusschen 1905 —1909 ging in 25 van de 76 districten hun stemmenaantal Tusschen 1909—1913 gingen in 8 van de 92 districten die stemmen achteruit. Natuurlijk worden hier alleen be doeld de districten, waar men voor den 2den keer uitkwam. Waar men voor 't eerst met een candidaat kwam, is zelf van vergelijking geen sprake. In percenten uitgedrukt staat 't met de vermeerdering zooVan 1897—1901 met 112°/0. Van 1901—1905 met 45%- Van 1905-1909: met 21% Van 1909 -1913: met 70%. Van 1897-1913, dus in 16 jaar met 't 10-voudn.l. van 14,751 tot 145,416, De grootste groei is in de steden. Amsterdam van 14,718 op 26,918. Rotterdam 5,976 14,267. Den Haag 3,598 9,033. Utrecht 2163 4,232. Groningen 1,167 2 575. Haarlem 989 2,771. Arnhem 1,051 1 932. Dordt 827 2,054. Leiden 511 640. Zaandam 3,456 5 389. Zutfen 599 1069. Zwolle 752 1316. Leeuwarden 2,528 3 738. Alkmaar 255 1,604. Delft 761» 1319 Deventer 212 935. Gouda 543 999 Den Helder 650 2,171. Maastricht 1178 1,690. Middelburg 483 1,198. Nijmegen 841 1,362. In 36 stedelijke districten een toe neming van 43,258 op 87,210 of 44,000. In de andere 56 districten dus 62,000 min 44,000, of 18,000. De Verslaggever van de N. R Gt. heeft 't over de Eerste Kamer en 't daar behandelde Kustverdedigings fonds. Nu moet j'em eens hooren. Nu het Regeeringskasteel van de coalitie in lichte laaie staat en ette lijke mannen van Rechts in hun wanhoop niets beter weten te doen dan zich onledig te houden met de stichtelijke vraag, hoe in den dub belen zin van het woord den rooden haan te zetten op het dak van 't gebouw, dat eerlang het uitgebrande vervangen zal. Nu de kans op blusschen van den alomdreigenden electoraten brand den mannenbroeders zelf vrijwel uitgesloten schijnt. Nu de driestarschrijfer van De Standaard het hooge woord »Wij zijn thans in de oppositie« heeft gesproken. Nu alles voor de rechterzijde ver loren en verspeeld schijnt, beijvert de meerderheid onzer Eerste Kamer zich om de kustverdedigingswet als een laatste dierbaar kleinood in veiligheid te brengen. Let nu op dat 4 voudig NuVoel jem. En dat durft nog drukteverkoopen, nu de Concentratie zelt zoo gehavend is uit den strijd gekomen. Ze hadden gerekend op 45 en 10 Socialisten. En nu 't is er 37 met 18 Socialisten. De Coalitie steekt nog boven de Concentratie uit. De Coalitie heelt er 45. Die man is zeker zenuwachtig van de narigheid, waarin Hollands libe ralisme verkeert. Wat Eau de Cologne asjeblieft voor dien verslaggever Deze is Voorzitter der Christen-So cialisten. Hij telegrafeerde aan 't Socialistisch bureau: „Achttien. Rravo. Hartelijk geluk gewenscht". Is deze Bond „Christelijk"? In Art. 1 van zijn program staat, dat die Bond de gemeenschap is van hen, die van zins en willens zijn te leven uit 't begin sel der eeuwige Goddelijke liefde, gelijk dit ten volle in Jezus Christus open baar is. Dat is een mooi artikel. Maar hoe kan nu een Voorzitter namens dien Bond, in naam van de liefde, die Chis- tus aan 't Kruis openbaarde als Borg en Verzoening een B:avo!telegrafeeren aan een partij, die met Christus Zoen- verdienste spot en 't uitspreekt't Al gemeen Kiesrecht is onze verlosser. Maar mijnheer v. d. Zee? wat verstaat ge dan toch onder Christus en Christen Is Uw Christendom bedolven, onder uw Socialisme V Wat nu De StandaardNaar constitutionee- len eisch moet Links gecombineerd in 't Kabinet optreden, gelijk het gecom bineerd ten slotte onder één vlag streed en eerst zóó won. Elk voorwendsel voor een Zakenkabinet valt hier weg. Met name door de vragen die mr. Troelstra aan de in herst. gekomen liberalen voorhield en waarop hij hun een volmondig Ja afperste, is er onder de zegen pralende groepen eenheid van program, althans voor de naaste be komst. Mocht men nu, in flagranten strijd met dezen vaststaanden c.onsti- tutioneelen regel, toch op een Kabinet van Zaken aansturen, dan wete men wel, dat wij van Atirev. zijde in geen geval hiertoe de hand leenen. Ook twijfelen wij niet of de beide andere partijen (Chr. H. en R.K.) zullen er evenzuo overdenken natuurlijk zijn beide geheel vrij, maar kozen ze anders dan zou van zelf elke verstandhouding met deze partijen voor ons wegvallen. Het Volk(S.D.A.P.): Wij eischen als logisch gevolg van onzen jarenlan- gen kiesrechtstrijd, als logisch gevolg van deze verkiezingcampagne een kiesrechtministerie. Wij eischen een kiesrechtministerie en van dat ministe rie eischen we, dat 't een begin make met [de invoering van het staatspen sioen. Dat de inv. wet zou worden in gevoerd, is ondenkbaar. Maar even on denkbaar is, dat een nieuw kabinet het pensioentje voor de oude arbeiders, dat een verkregen recht is, zou te niet doen. Integendeel, het moet worden aangevuld, uitgebreid ook tot hen, die niet loonarbeiders waren, of die niet korden voldoen aan Talma's eischen. Deze beide eischen zijn 'f logisch gevolg van de stembusuitspraak van gisteren. De lelegraaf: De eenige oplossing zal dus zijn een zakenkabinet met een program van actie voor welks rech- tige uitvoering concentratie en sociaal democraten zich verantwoordelijk stel len. Gelijk zuivere politieke zeden trouwens gebieden te doen. Het Handelsblad: De aangewezen konstitutioneele weg zal dus zijn, dat getracht worde een regeering van aanhangers der concentratie en leden der S. D. A. P. samen te stellen. Wat dan wel zal moeten gebeuren, ieder weet en begrijpt het reeds. Want wel is voor geen enkel program van één der partijen een meerderheid verkre gen, toch zijn er enkele punten van politiek beleid, waarvoor de kiezers zich zeer duidelijk en vastberaden hebben uitgesproken zoowel omtrent Grondwetsherziening in verband met 't kiesrechtvraagstuk als omtrent 't ouderdomspensioen is de uitspraak van deze verkiezingen duidelijk genoeg. Het Centrum: De Conc, heeft een linksche meerderheid gewild in verhand met de Socialisten en wat 't voor naamste is: hare candidaten hebben bij de herstemmingen op één uitzon dering, de voorwaarden van de zijde der Soc.-dem. gesteld, aanvaard. Daar mee is 't vrijz social, blok bezegeld, zoodat de lib. en soc. thans een ge meenschappelijke meerderheid vormen met al de verplichtingen, welke zulk een meerderheid naar constitutionee- len eisch medebrengt. Wij ;ijn nieuws gierig naar het regeeringsprogram der overwinnaars Wat nu? We gaven enkele Pers stemmen. Maar de overtuiging groeit bij den dag, dat we in 't moeras zit ten. Erg genoeg, als dat lang moet duren. Maar 't zal er over een jaar wel anders uitzien in Nederland, 't zal de Concentratie leelijk opbreken De Ned. schrijft«Wat onze houding tegenover deze laatste groep (oud-L.) betreft deze kan en mag niet anders zijn dan ruiterlijke en openhartige minachting. Een man als Drion, den renegaat van 't Katholicisme (d w. z. vroeger Roomsch), tot geen kerkge nootschap behoorende, te zien optre den als verdediger van de Ned. Herv. Kerk tegen de, gelogene, aanslagen van een geloovig Hervormde als Baron van der Borch van Yerwolde, wekt bij alle weidenkenden slechts hart- grondigen weerzien. MinachtingDaar kan Ridderkerks nieuwe afgevaardigde 't mee doen. En de rest der Oud-L. dito. In eo buiten de Kamer. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 5© €est. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nussmers 5 Cent. 'Ö1TG3VSE W. BOEKHOVEN. feleföosa ÏEtereoBam. Ho. 8. Adfertentiia 1.0 cent per regel en maai. Reclames §0 per regel. Boekaankondiging i Gent per regel e® %^aal« Menstuum-agen m Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. ©roots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte di© rij beslaan 1 Mvertentiën morden ingewacht tot Dinsdag- en Vrgdagmorsren 10 uur. Bood. Hphtfirint Wat een drukte Daan van der Zee. Minachting tegenover de Oud- Liberalen. Amice Ge hebt. onwillekeurig met groote be langstelling nagegaan de schandelijke prak tijken van liberale zijde bij gelegenheid van de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. Ge weet, dat men van die zijde niet vies is, om al wat vuil is uit te stallen. Er is echter een toeneming in brutaliteit en onbeschaamdheid. Men komt eindelijk aan het station dat genoemd wordt »door de wol heen geverfd.* Dat de rechterzijde tegen dergelijke prak tijken niet op kan bieden, acht ik een zegen. Verheel je de schandelijke truc om den naam van ds. Schreuder van Arnhem te gebruiken op een strooihiijet ter aanbeveling van den candidaat der linkerzijde De man wist bet eerst niet. Toen bij het wist, was hij er handig bij om tegen zoo iets te pro testeeren, en in plaats van hem uit te spelen als man van links, aan ieder kennis te geven dat hij rechts stemt. Met de predikanten in de classis Kampen ging het hetzelfde paadje op. Wereldkundig had men gemaakt in Het Handelsblad (en natuurlijk werd het gretig door de liberale bladen overgenomen) dat de Herv. predi kanten de coalitie niet zouden steunen, en dus direct of indirect de candidaat der liberalen zouden helpen. Ter elfder ure las ik echter het bericht, door de betrokkene predikanten onderteekend, dat het geheel niet waar was, en dat zij wel degelijk den candidaat der rechterzijde zouden steunen. Een andere predikant uit de ring Kampen, nl. van IJselmonde heeft zich ook niet ge schaamd om tegenover zulke fatale leugens de waarheid te spreken. Zoo moet bet gaan. Voortaan mogen de predikanten wel be ginnen met wereldkundig te maken, wien zij zullen steunen. »De stemming is ge heim* staat voor hen niet in de wet. De liberalen zijn wel zoo vuil om al wat veilig moest zijn, van die veiligheid te berooven. Niets is hen langzamerhand meer heilig, en alles is schijnbaar in die kringen geoorloofd. Ge moet deze feiten eens goed onthou den. Wanneer De liberalen »klop< krijgen, roepen ze allen in koor, dat de predikan ten zich van de politiek moeten onthouden. Het predikambt staat te hoog om zich in de politiek te werpen. Hoe ernstig dit door de liberalen gemeend was, heeft deze verkiezing duidelijk ge maakt. Gezegend werden alle predikanten, die voorheen nimmer aan de politiek deden,* doch thans de partijen tegen de coalitie kozen. Op het schild werden geheven de malcontente predikanten onder de Christ. Historischen. In Ommen is het spelletje begonnen. Het heeft zich voortgezet op de vergaderingen. Ommen was feitelijk een vrucht van ds. Hoogerhuizen en ds. Wagenaar. Men waande zich sterk, en zou op eigen beenen staan. Aan den raad van bekwame mannen stoorde men zich niet. Men liep in het dolle door. En wat is het eind geweest? We hebben nu de uitslag der herstem mingen en weten dus de stand van zaken. Reeds voor de herstemmingen waren de oogen van vele predikanten opengegaan. Haastig lieten de orthodoxe predikanten, u bovengenoemd, een biljet rondzenden, waarin zij den raad gaven om thans de mannen der rechterzijde te kiezen. Het biljet kwam 11,59 onder de oogen der kiezers. Ik verheug mij zeer in deze kentering. Als de les welke zij thans geleerd hebben voor de toekomst maar wat geeftEr zijn men- schen die altijd het onderste uit de kan willen hebben. Alles zelf, anderen niets. Natuurlijk hebben zij de vrijheid hun wen- schen bekend te maken. Als ze maar be grijpen dat de anderen dezelfde vrijheid hebben. Wat moet er in deze dagen toch veel omgaan in het hart van de personen die z g. alle openbare scholen wilden Chris- tianiseeren Me dunkt het hart moet ineenkrimpen van pijn nu mede door hun verdeeldheid brengen in de Christelijke gelederen, mr. Troelstra de algeheele overwinnaar is in den strijd. Van liberale zijde boorde ik, dat men verwachtte dat de socialisten 13 zetels zouden krijgen, 't Is geworden 18. Hoe vernietigend voor de liberalen. De liberale partij is totaal te gronde, en komt er nim mer weder boven. Ze is te diep vernederd. Welk een heldenmoed bewezen de libe ralen die in herstemming kwamen. Allen hebben het hoofdbestuur gelaten voor wat het is en haastig hebben zij persoonlijk aan mr. Troelstra een bevredigend ant woord gegeven, op de door hem gestelde vragen. De eerste audiëntie van Z.Exc. Troelstra was schitterend. Zwegen zij, zoo zouden zij de stemmen der rooien moeten missen. De heer De Gast heeft het hoofd ook gebogen. Zooiets had ik wel verwacht. Gelukkig voor den man dat hij niet ge kozen is. Ge zoudt eens zien hoe dezen in de Kamer er van langs zou krijgen. Een oude politieke rot weet nog onder de banken te kruipen. Maar nieuwelingen, wier politieke leven nog een fatsoenlijk begin moet maken, kruipen altijd zoo weg, dat de striemen dubbel diep in den rug geslagen worden. Laat hij er maar nimmer weer om denken zich candidaat te laten stellen. Op een liberaal dorp mogen dit soort liberalen in den gemeenteraad heele pieten zijn, geloof me, dat ze op het breede veld van politiek doodgedrukt worden. Van geen daad zullen de liberalen meer berouw krijgen, hoop ik, als van deze daad. Ik gevoel zeer goed, dat zij niet anders konden. Het begin van hun strijd wees heen naar het einde. 't Concentratieprogram was een en al socialisme. Hoe zouden zij kunnen terug- keerenEerst de kiezers naar de roode vaan gedreven en nu dezen zich er onder scharen, moesten zij wel volgen. En zij zijn gevolgd. Welnu, wij hebben thans mr. Troelstra als eerste Minister, al is het dat hij geen portefeuille aanvaart. In Het Volk spreekt hij thanswij zullen hen wel »mores« leeren. Hij heeft gelijk. Een partij waar alle zelfstandigheid uit verdwenen is kau niet anders dan door de zweep worden gere geerd. Dat mannen als ds. Hoogerhuizen en Wagenaar e. a. nu eerst het gevaar zagen, is mij onbegrijpelijk. Ge weet, ik ben maar een boertje* op politiek terrein. Maar mijn z. g. Staats- mansblik van den kouden grond, heeft dit zien aankomen. De liberalen moesten hier heen. Zelfs al hadden de liberalen eene meerderheid zonder de socialisten, dan nog was de toestand evengelijk. Ge hebt toch het program maar te lezen. Predikant zijnde in Amsterdam en Rot terdam, zou ik de heeren wel eens willen vragen: Ziet gij van dat Christelijke zoo veel bij de liberalen Me dunkt, dat zij het getal kerkgangers gemakkelijk konden tel len. Misschien dat de laatste maand en kelen naar de kerk heeft gebracht. Let a.s. Zondag eens opGe ziet hen niet meer. Als ge gelegenheid hebt, moet ge er eens acht op slaan. Onbegrijpelijk is het mij dat zulke man nen uit de historie nog niet geleerd hebben dat de liefde der liberalen tot de kerk allemaal kool is. Van een beslist orthodox predikant op een eenvoudig boerendorp, hoorde ik eens, dat hij in de 14 jaren dat bij predikant was geweest slechts drie keer een tweetal liberalen in de kerk had gehad. Dat zijn nu de kerkbouwers. In het jaar 1913 wordt men eindelijk" ontnuchterd, nu het liberalisme het besliste anti-godsdienstige element in den arm neemt. Nu schrikt men. Men had in 1813 reeds moeten schrikken, toen de kerk ontkerkt* werd wat het beginsel betreft. Het revolutionaire beginsel zegevierde, ondanks herstel van onze on afhankelijkheid En nu leeft men in het teeken van het anti-Christelijke beginsel. Uit Kuypervrees ea anti-papisme is men begonnen het anti-Christelijk beginsel te sterken en aan te wakkeren. Nu de roode golf te sterk aanwast, slaat hun de vrees om 'thart. Zooiets verblijdt mij. Als het maar niet van tijdelijken aard is Dan zal het de wijkenden uitdrijven om weer ge meenschap te zoeken met hen die den levenden God erkennen als Heere. Wij. Christenen, gaan geen pleizierige tijd te gemoet. Maar de ware eenheid wordt in dagen van druk geboren. Als meu van Hervormde zijde de Gereformeerden niet meer ais bijloopers beschouwt, doch hun de hand reikt, zal den vijand het wapen om met de kerk te speculeeren ontnomen zijn. 't Is mij onbegrijpelijk dat men zoo

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1