Zaterdag 28 Juni 1913. 28ste Jaargang N°. 1880. 3 voor de ZuitUiollaiidscIte en Zeeuwsche Eilanden. DERDE BLAD. Geen KflpoIbGildGII meer. H. J. van Dorp, Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Advertenties. W. BOEKHOVEN. DIERGAARDELAAN 36 ROTTERDAM. «9 SOMMELSDIJK. Advertenties 10 cent per regel en l/i maal, Beoiames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/i Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentfën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever Dit de Pers. Vrijzinnige voorlichting. De vragen beantwoord. Laat u niet beetnemen, het volgende Een goede maatregel. Schandelijk. Het Caudijnsche juk. Linksche onmacht. En dat zijn nu de partijen, die Rechts in de minderheid willen brengen Geen van beide kunnen zij er thans aan denken, uit eigen kracht 51 zetels te ver krijgen. Geen van beide wil de verantwoordelijk heid voor de regeering op zich nemen 1 Maar wat dan Wat dan Aanbevelend, B. HAiGENS. Dirksland Photograaf, Grootste Inrichting van ae stad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVSB VelefooG IatercoMH. No. 2. ,t Gebeurde Maandag j.l. week in Goes schrijft de Zeeuwsche Courant. Ze hadden een samenkomst in >De Prins* de Vrijzinnigen. Elite-menschen geen volksverdommers waren er tegenwoordig. Spreker heeft 't, natuurlijkover 't tarief. Daar kan men over liegen zooveel men wil I Een uit z'n verband gerukte uitspraak van Dr. Kuyper geeft aanleiding tot een grap! Spr. heeft in Openbaringen van de Heilige Schrift iets gevonden over de Tariefwet. Daar Staat dat niemand mocht koopen of verkoopen, dan die een merkteeken had. Daar lachte de elite om En dan gaat Spr. uitleggen wie dat ge zegd heeftn.l. het Beest uit de Open baringen. En dat beest had twee horens en een stem als een draak. Een stormachtig applaus belette den Spr. voort te gaan. Twee der aanwezigen, die deze spotter nij niet langer konden aanhooren stonden op om te vertrekken. De elite merkte dit op en een groote vreugde over die »dom- pers* komt over de vergadering. Met voet- getrappel wordt hen uitgeleide gedaan. Wij nagelen vast Zulke verdraagzaamheid leert zeker de openbare school Kenteekend de vrijzinnige concen tratie 1 Doet ons zeker niet met vertrouwen de belangen der Herv. Kerk in haar handen toevertrouwen! Ons arme volk moet wel verblind zijn, dat het aan zulke volksvoorlicgters (lees verblinders) de meerderheid in de Volks vertegenwoordiging tracht te bezorgeD. Men weet, hoe het bestuur der S. D. A. P. besloot aan al de concentratie-candidaten vragen te stellen, van welker beantwoording de steun der S. D. A. P. afhankelijk werd gemaakt. In dien geest werd aan het concentratie comité geschreven. Dit commité antwoordde daarop in een mets zeggend, ontwijkend schrijven, met advies aan de concentratie-candidaten, om naar dit antwoord te verwijzen zonder meer. Maar de meeste candidaten durfden dit niet aan. Slechts een viertal voldeed aan dit advies. ■Alle anderen, zijnde de heeren Van Doorn, De Gast, Van Raalte, Esmeier, •Eland, De Jong, Teenstra, Jannink en Fok, beantwoordden de vragen hun door de S. D. A, P. gesteld bevestigend. Zij gingen onder het roode juk door. Zij deden de dubbele betaling, waartegen de overzichtschrijver in het Handelsblad zoo had gewaarschuwd. Het is wel een vloed van socialisme, die over de concentratie henengolft in deze dagen. Zóó hadden we het ons metterdaad niet kunnen voorstellen. De heer G. v. d. VI. te O. schrijft on der het hoofdje Waaraan men den uitslag der eerste stemming ook moge wijten, dat staat wel voor een ieder vasthonderden kiezers 'hebben links gestemd uit vrees, dat rechts bleef het aan het bewind het tarief zou verhoogen. Dit doet ons aan den vooravond van de hertsemming vragenzijt gij, links-stem mers er zoo zeker van, dat een links mi nisterie niet met een tariefver hooging ko men zal 2.0ok een vraagzegt wellicht een le zer. »En de vrijzinnigen hebben juist he mel en aarde bewogen om de tariefwet te keeren»En nu zouden ze er zelf mee komen Inderdaad dat schier onmogelijke is mo gelijk Frisch eens even uw geheugen op. Van 1901 tot t905 hadden we het Mi- nisterie-Kuyper. Dat kwam ook met een Tariefwet. Herinnert ge u nog, hoe de vrij zinnigen er toen ook moord en brand over geschreeuwd hebben? Ze hadden succes. Het Ministerie-Kuyper moest aftreden en van de Tariefwet-Harte kwam niets. Zeer tot vreugde van het buitenland, dat nu ton nen gouds uit het schatrijke Holland kon blijven sleepen. Het Fransche blad Journal des Débats schreef dan ook direct na de val van het Ministerie-Kuyper »Voor ons, buitenlanders, beteekent uitslag een onbepaalde verdaging van hoo- ger tarief en het blijven standhouden in Nederland van den vrijhandel. In zoo verre kunnen wij, buitenlanders niet an ders, dan ons van harte over dezen uit slag verheugen*. Dat zijn woorden, die waard zijn in de ze dagen gelezen en herlezen te worden. Maar goedde tariefwet was dan in 1905 van de baan. Het Ministerie-De Meester trad op. En kwam met een tarief wet. Men noemde het heel leuk >een tech nische herzieningvan het tarief. Maar dat was niet anders dan een be drieglijken, verkapten term voor tariefver- hooging. Dat wisten de vrijzinnigen zelf ook wel. Het vrijzinnig orgaan >Hou en Trouw schreef in die dagen >De schatkist moet meer gevuld, om sociale wetgeving te kunnen betalen. Een gedeelte van dat geld zal worden ver kregen door een technische herziening van de Tariefwet Zoo ziet men dat de vrijzinnigen de ta- riefverhooging slechts schuwen als er een Christelijk Ministerie valt onderstboven te kegelen. Is dat gelukt dan komen ze zelf er mee. Bah 1 wat een bedriegelijk gedoe toch De linkerzijde loopt storm tegen de voor gestelde tariefsherstemming. Maar zou Links meerderheid gewor den alles uit de directe belastingen kun nen putten Geen kwestie van I Om een bedrag van minstens twintig millioen te ver krijgen, zou ook zij het tarief niet onge moeid kunnen laten. Alleen zou zij misschien meer de fiscale rechten willen verhoogen, die wel drukken, maar geen enkel voordeel opleveren. Kolkman daarentegen zoekt in fiscale rechten d. w. z. rechten op ar tikelen als thee, koffie, petroleum niet zijn kracht. Hij verhoogt deze rechten niet Neen, hij belast vooral elders vervaardigde frabricaten, die evengoed hier te lande gemaakt kunnen worden. Hij helpt niet al leen de schatkist, maar steunt ook de eigen nijverheid, geeft aan patroons en arbeiders meer werk. Dat vinden de agenten van buitenland- sche huizen verschrikkelijk, maar wij achten het een goeden maatregel. »De Merwebode.* Fel bestookt werd in dezen verkiezing- strijd de Christelijke school. Krasser als een der openbare-onderwij zersbladen zich uitliet, kan het echter niet. Hier volgt het citaat »De Christelijke school randt aan op de meest brutale wijze de kinderlijke on bevangenheid, sticht onder de jeugd dui zenden malen meer onheil, dan alle on eerbare uitstallingen van boek- en plaat werk, prentbriefkaarten en Nieuw-Mal- thusiaansche middelen, waartegen onze brave Christelijke regeering zoo fel te keer gaat,* Is het niet schandelijk? O, als men toch eens volop de macht bezat 1 Men deed als in Kappeijne's dagen »De Merwebode.* Onder de „Kroniek" schrijft het Geref. Jongelingsblad. Recht geslagende Concentratie versla gen, de roode springvloed der S. D. A. P. gestegen. Ziedaar den uitslag der groote stembusworsteling van Dinsdag j.l. kort samengevat. Arm vaderland, hoe is met uwe dierbaarste en heiligste belangen een ellendig spel ge speeld van kerkistischen haat en dolle op- zweeperij door het zwendelcomité der Anti- Tatiefwetbeweging. De bewegingen der Chr. Socialen en Ned. Protestanten hebben den Antirevolutionairen van sommige hunner vaste districten beroofd, De verantwoording van deze heeren politici van het slag van de Laar, Hoogerhuize, Keuchenius, enz. is ontzettend. Zij hebben welbewust eenige honderden kiezers van Christelijken huize trachten te misleiden, om ons land en Indië aan de ontkerstenende macht van een verlept liberalisme, voort gejaagd door de karwats van Troelstra, prijs te geven. Zouden die heeren »christelijke politici* nu waarlijk aan den avond van 17 Juni Gode hun vurig dankgebed hebben durven opzenden Zoo Ds. van Hoogerhuize c.s. nu vrede hebben, nu hij toch het ongeloof ook in de stad zijner inwoning weer wat vaster in de gestoelten der eere ziet zitten Kan hij het voor God verantwoorden, dat hij zijde lings heeft medegewerkt, dat Amsterdam nu weidra 4 Sociale afgevaardigden in de Ka mer zal hebbenRotterdam 3 enz., zoodat er zeer waarschijnlijk S. D. A. P.ers in de Kamer zullen komen. Zullen de Chr, Socialen als van de Laar 't nu op hun geweten durven laden distric ten als Leiden, Kampen, Amersfoort in handen der vijanden van alle positief-christe- lijke staatkunde te brengen Helaas 1 hun fanatisme staat voor niet. In Amsterdam spraken Dinsdagavond de vrijzinnigen feestvergaderingleiders het open lijk uit: >de vervloekte* tariefwet is nu in elk geval van de baan, en de aanval op het openbaar onderwijs en de kerstening van Indië zijn nu afgeslagen (applaus)*. Ziedaar het resultaat, dat Hoogerhuize, van de Laar, Keuchenius enz. moedwillig hebben zoeken te bevorderen. Vreeselijk. Echter, wat de mensehen ten kwade ge dacht hebben, kan en zal God zijn zaak ten goede doen gedijen. Dat is in 1905 gezien, na den val van het Kabinet-Kuyper, 't Zal ook nu weer blijken, zoo Gode 't belieft. De Concentratie is politiek ge storven, den 17 Juni j.l. Nooit meer kan het vrijzinnigendom in Nederland zelfstandig een ministrieele meerderheid vormen. Troelstra is nn de man aan de linkerzijde. Hij ver overt niet het proletariaat, maar de kleur- looze middenstofde kleine bourgoisie, opgevoed op de Openbare School, die Troel stra ook veroveren* wil, gelijk hij al open lijk heeft aangekondigd. De Ossendorpiaansche Bode dorst verle den week dan ook er al in te roemen dat de Vrijzinnigen nu al blijken gaven op hun meetings de absolute neutraliteit der Open bare School volkomen geslikt te hebben zoodat ook de z.g. staatkundige neutraliteit er van kracht wordt d.w.z. de beteekenis van Oranje ook voor 't huidig Nederland er totaal kan en mag en moet genegeerd worden. Zoo worden de tijden ontzettend ernstig voor ons oude Nederland. God de Heere komt met zijne oordeelen land, land, land hoord des Heeren Woord. Laat u tuchtigen, ook gij partijen der Rechterzijde. Inzonderheid de Chr,-Hist, en A.-R. partij kunnen gelouterd uit deze stembusbeproeving te voorschijn komen. Onzuivere elementen weken nu wel los. 't Echte beginselgoud gaat weer glansen. Poli tiek staat de A.-R. partij, met geheel de rechterzijde, onoverwinnelijk sterk. De Concentratie is verpletterd. Over eenige jaren moet rechts weer in 't bewind. Spoediger dan men wel denkt, zal wellicht een algemeene veikiezing ons volk weer roepen. Want politiek gaan we nu 't moeras in. Een Vrijzinnig ministerie wordt een nog slechtere editie van politiek beieid, dan 't Ministeriede Meester. Daarom, niet vers.» Bij de herstemming kan n el gewonnen Kampen, Leiden, Ameisloou, Utrecht II, Ommen enz. De druk heeft de Antir. Partij groot gemaakten de Coalitie in elkaar gesmeed. Welnu de komende periode zal desgelijks zegenrijk werken. Daarom zegt den kinderen Israels dat ze voorttrekken. Die met ous is, is Meerder dan die tegen ons zijn. Luctor et emergo. De Vrijzinnigen kunnen nu ntet meer zingen»Weg met de Socialen, leve Wil- helmien*. Zij moeten 't alles van de rooden hebben. Maar wij blijven vrijuit zingen Mijn schild en mijn betrouwen, Zijt Gij o God, mijn Heer 1 En Den Vaderland getrouwe Blijf ik tot in den doedt. Den Koninck van Hispanién Heb ik altijd geëerd. Geref. Jongelingsblad. Het is voor de Liberalen van ouden stempel, voor mannen als De Beaufort c.s., wel hard, zooals ze thans onder den zweep slag van de Sociaal-democraten door moe ten; maar er is niets aan te doen. Troelstra is hun tot heer en meester geworden. Met zijn bestuur vormt Troelstra een Raad van beroerte, die aan al wat van de Concentratie is, de wet stelt. Zelfs zijn nu de pertinente vragen aan de heeren voorgelegd, waarop ze kort en goed te antwoorden hebben. Troelstra zal die antwoorden dan door Duys laten onderzoeken. Zijn ze goed, dan zijn ze van verkiezing zeker. Zoo niet dan krijgen ze de kastijding thuis en moeten beterschap beloven. Vreemd toch. Door heel de Linksche pers is het al door één smaden op Rechts, dat onder Rechts één man de wet stelt, zonder dat er ooit bewijs te leveren viel van zulk vragen aan een candidaat. Maar juist wat ze Rechts nahouden, gedoogen en dulden ze zelf, ja halen ze met vlag en wimpel binnen. Het Caudijnsche juk wordt door Troelstra opgezet. Daar moeten de heeren een voor een onder door. Voor niemand consideratie. Niet een krijgt vrij doorgangsbiljet. En terwijl nu de heeren van de Con centratie, Borgesius, Drucker, Bos en Tyde- man incluis, zich buigen en bukken om onder dat juk door te gaan, vroolijken ze elkaar op, en zingen samen een strijdzang tegen het clericalisme. Weg met de papisten, weg met de fijnen 1 En als ze dien prach- tigen strijdzang nog half in de keel hebben, wippen ze onder het juk door. En Troelstra die 't ziet en met de zweep in de hand er bij staat, roeptBraaf zoo, jongens! In 191^7 krijg ik heel je bende nog wel verder. Maakt dat je 't nog beleeft. (>Standaard«.) In een vinnig debatje met de Telegraaf schrijft het Volk. >Laat ons nu nog eens precies zeggen hoe de zaken op het oogenblik staan. De concentratie wil de verantwoordelijk heid voor de regeering niet aanvaarden, als zij niet minstens 21 Kamerzetels heeft. De S.D.A.P. wil de verantwoordelijkheid voor de regeering niet aanvaarden, als zij niet minstens 51 Kamerzetels heefi. In dit opzicht staan beide dus gelijk. »In een ander opzicht echter is er verschil. De concentratie groeit van de 51 zetels .af. De S.D.A.P groeit naar de 51 zetels toe. Dat is de lijn, door het kiezerskorps sedert 1897 ge trokken. Als dus één der twee partijen het recht heeft, aan de andere haar ge brek aan praktischen zin te verwijten, is het de S.D.A.P.* Is het. niet prachtig Hier wordt in ronde woorden door een Linksch orgaan erkend, dat de groepen der Linkerzij niet kunnen en niet willen regeeren. En nu tracht men het ook met alle ge weld aan de Rechterzijde onmogelijk te maken, te regeeren 1 Waar is toch de redelijkheid bij zulk een oppositie P En wat te denken van hen, die er straks toe medewerken, om bij de onmacht van Links te voegen de onmacht van Rechts? Het ware de ongelukkigste blanko-poli- tiek, die ooit werd vertoond (Centrum Voor slechts f 29.00 lever ik een solied 2 per- soons Veerenbed, Peluw en 2 Kussens. Ook tegen zeer concurreerende prijzen solide Oliejassen en Oliepüpen.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 9