Ingezonden Stukken Uitslag Verkooping. Gemengd Nieuws, VERKIEZ1NGS VARIA. Burgerlijke Stand. Rerk en School. Godsdienstoefeningen. I)e Fondseiiumrkt. Middelharnis, d.d. 16 Juni j.l. No. 85, daarbij mededeelende, dat bij hun geen be zwaar bestaat tegen de verlenging met zes maanden van den ontruimiugs termijn der onbewoonbaar verklaarde woningen No 45 45a, 45b, en 40, waarna de raad éénparig besloot aan H. H. Ged. Staten dezer pro vincie te verzoeken bovenbedoelde ver lenging te verleenen. 7e. Wordt voorlezing gedaan van een adres van J. Hoekman Fz. e. a. d.d. 17 Juni j.lbaarbij verzoekende bepalingen te maken, dat het slop tusschen A. de Reus en J. Hoekman Pz. niet met voertuigen en rijwielen bereden mogen worden. De Voorzitter geeft toezegging daarop toezicht te laten houden. 8e. Wordt voorlezing gedaan van een adres van den heer E. F. de Hondt, Hoofd der School alhier, d.d. 12 Juni j.l. daarbij, onder overlegging eener geneeskundige ver klaring verzoekende om de ambtwoning, door hem bewoond, te doen vergrooten met een doelmatige ruime slaapkamer ge lijkvloers. Dit adres wordt tot nader aangehouden. Tenslotte wordt met éénparige stemmen goedgevonden om ter voorziening in de behoefte aan kasgeld een tijdelijke leening aan te gaan ten bedrage van f 500. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter deze vergadering De copie van Ingezonden Stukken, die niet gepiaatit zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid derKedactie en Uitgever. Mynheer de Redacteur 1 God heeft een twist met Nederland. De verkiezingen voor de Tweede Ka mer zijn geëindigd. Wat de eerste stemming deed vreezen, is thans wer kelijkheid geworden. Liberalen en so cialisten vormen nu de meerderheid in de nieuwe Kamer, indien zij samengaan de liberalen (37) met de 18 sociaal democraten. Deze laatste partij is ge weldig vooruitgegaan (van 7 op 18 leden) met hulp der liberalen wel he allermeest. In dezen afloop der verkiezingen lig menigerlei waarschuwing. Er blijkt dui delijk uit, hoe zich vereenigd hebben Z1J die zich niet willen onderwerpen aan den levenden God, zooals Hij zich in Zijn Woord openbaart. Zij, die naar rede en geweten handelen hebben den strijd saamgestreden tegen hen, die naar Openbaring en geweten wenschen zich te richten En aldus komt duidelijk aan den dag, dat de strijd gaat om de handhaving der Christelijke grondslagen, die nog steeds niet geheel zijn vernietigd. Zoo gaat de strijd op het gebied van Staat, Kerk, School, Gezin, Wetenschap en Kunst. Een strijd waarvan Dr. Maxwel (Les phénomènes psychiques, p. 8) zeide „Het is niet een conflict, dat tusschen wetenschap en openbaring ontstaat, het is een strijd op leven en dood." En hij voegt er bij„Het schijnt zelfs, dat de doodstrijd van het Christelijk dagma een aanvang heeft genomen." Een andere waarschuwing is: Is wel bij hen, die als (het Woord Gods de H. Schrift belijden, wel allereerst ge dacht aan den wil des Heeren, in Zijn Woord? geopendbaardMarnixschreef reeds in zijn „In en buiten de Kamer" „Er is een ban in het leger: de zonde van lust naar het materialisme, los van het geestelijke", De strijd is te voeren immers niet in de eerste plaats om het stoffelijke voor deel, maar wel om de geestelijke be langen allereerst. Zoo herinnerde Prof. Lindeboom van Kampen in Februari 1910 over: „de gerechtigheid in het volksleven". Hij schreef dan1) de sociale kwes tie< is niet een zaak van welwillend heid en barmhartigheid of van tijds omstandigheden, maar van recht en gerechtigheid, in zoover de Socialisten hierop den nadruk leggen, moet ook hun stem worden gehoord. 2) De gerechtigheid kan niet worden gekend en beoefend zonder de Heilige Schrift, daarom kunnen de Christenen niet meedoen met Socialisten en anderen, die met de H. Schrift erkennen als het onfeilbare Woord Gods, 3) De gerechtigheid door de H. Schrift geleerd, zocht eerst het recht van God en daarna het recht der menschen. Christenen, in de hoogte en in de laagte, die in de practijk deze orde omkeeren, doen hun belijdenis oneer aan, en helpen de Socialisten en an deren de wegen banen voor ongeloof en revolutie. De indruk van den afloop der ver kiezingen brenge ieder, die het Woord des Heeren stelt boven de rede en het verstand, tot schuldbelijdenis voor den Allerhoogste: »Wij en onze vaderen hebben gezondigd.* Daar is immers geen ding bij geval, maar alles door Gods bestier. En de kinderen Israëls geven ons het voor beeld van de gewenschte omkeer. Zij werden verdrukt, als zij afweken van den Heere en Zijne Wet vergaten Doch riepen zij in hunne ellende. Hij redde en verloste hen »Om Zijns Naams wil*. De Heere bewaarde Zijn volk en rukte het uit, opdat zou bekend wor- veelt, terwijl Rechts dit onder bedekten den Zijne sterkte en almacht, Zijne ge nade en barmhartigheid. Wie zijne zonde belijdt en laat, dien zal barmhartigheid geschieden! Doch riepen ze in d' ellenden Den Heer ootmoedig aan, Hij deed hun angsten enden, En hen 't gevaar ontgaan; Hij zond Zijn krachtig Woord, Hij deed hen bij Zich schuilen, Bracht hun genezing voort, En rukte z' uit hun kuilen. (Ps. 10710) En waar zoo in alle dingen tot het Woord moet gekeerd worden om ware wijsheid te vinden, geve de Heere het licht van Zijnen Heiligen Geest om de waarheid te verstaan, opdat de waar heid vrij make. Want, in allen strijd is noodig niet alleen verstandelijke kennis van de Waarheid, maar ook bevindelijke ken nis van den levenden Christus. En dit is toch het geloof dat de wereld over wint, vast en zeker. Ouddorp, 26 Juni 1913. Ds. VAN DER KOOIJ. Mooie woordenPrachtige woorden Maar de A.R. partij op Flakkee weet, dat in 't jaar '09 de Rechtschen op Ouddorp uitbrachten 121 stemmen meer dan de Linkschen. En dat in 't jaar '13 dat cijfer maar 13 was. Zoodat de Rechtschen 108 stemmen achteruitgingen Kan Ds. van der Kooij ër niet een handje aan helpen, dat dat cijfer ver betert Aan mooie woorden na een stembus hébben toe o zoo weinig behoefte Maar we hebben noodig daden vóór een stembus. Daden vooral door een predi kant. Niet zooals Ds. van der Kooij deed om in de Verkiezingsdagen, toen 't er spande3 weken vacantie te ne men om in Holland rustig zijn pijp te zitten rooken. Zulke daden niet. De Heere heeft een twist met Nederland, maar daarachter moeten Herv. dominees hun vijandschap en futloosheid en heu len met de Liberalen, niet verbergen De oogen van heel Flakkee zijn open en ze hebben de meeste Herv. dominees in der zak. Adieu, dominee. (RED.) Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s. v. p. een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor mijn dank. Staatsbelang, partijbelang of eigen belang. Met belangstelling heb ik den eersten aanloop der verkiezingen zoowel voor leden der Provinciale Staten als voor de Tweede Kamer nagegaan, waar bi ik met voldoening de ontwikkelde actie van Links en Rechts in de pers heb gevolgd. Nu eenmaal de stemming tot het verleden behoort, wat betreft he kiezen van vertegenwoordigers voor Staten en Tweede Kamer voor den Gemeenteraad stel ik er weinig belang in nam mijne belangstelling na den eersten slag toe, wijl ik neiuwsgierig was welk standpunt de groote pers zoowel van links als van rechts bij de her stemmingen zouden innemen. Dit stand punt nu door die pers ingenomen, hoewel door mij verwacht, bevredigd mij geens zins. In de eerste plaats dan, zie ik de linksche pers en met hen natuurlijk de partij besturen der Concentratie tot wachtwoord stellen het »houd links*. Waar nu leden der concentratie stemd moeten worden is dit alleszins duidelijk, jloch waar het gaat tusschen een Coalitie-candidaat en een Sociaal Democraat is dit minder duidelijk. Wel wordt deze onduidelijkheid ten deele opgelost door de pers met te zeggen de Coalitie moet minderheid worden en dus is het beter een Sociaal-Democraat te stemmen dan een Coalitieman maar dit verandert toch geenszins de diepgaande meeningsverschillen die er bestaan tus schen de Concentratie en Sociaal-Demo cratie. Laatstgenoemde partij is en blijft de m. i. gehate klasse-partij, die lijn recht tegen do Concentratie indruischt en dus omreden van Staatsbelang niet gesteund mag worden Daartegenover staat wel het partij belang en het eigenbelang dat de Con centratie de Sociaal-Democraten steunt om des te sterker wellicht straks als regeeringspartij te kunnen optreden. Doch m. i. moest hier het Staatsbelang, waar het dan toch feitelijk omgaat, voorop worden gesteld. Vandaar zag ik liever een kleine rechtsche meerderheid, dan een samengevlochten meerderheid van Links met toename van leden der Sociaal Democratische partij, wier toe leg hot is slechts een bevoorrechte klasse in het leven te roepen en het op den ondergang van de huidige maatschaijpij te doen is. Een dergelijke houding als bovenstaan de door de Concentratie en haar pers is ingenomen, houdt de Coalitie met ïaar pers er op na. Zij bevelen wel niet openlijk de Rooden aan, doch laten de kiezers vrij uitgaan om te stemmen wie zij willen of anders maar geheel ;huis te blijven als het gaat tusschen de partijen van Links. Links heeft dit nog voor dat zij openlijk Rood aanbe- term of zooals dit wel eens gezegd worde onder de roos* doet. Maar nu ook Rechts cosequent moest zijn, had zij de leden der Concentratie bij de her stemmingen, waar_het tusschen linksche Candidaten gaat moeten aanbevelen en steunen. Hier gaat evenals bij de Concentratie het partij- en eigenbelang m. i weer boven het Staatsbelang. Des te meer Rooden in de Kamer gebracht, des te krachteloozer de te verwachten linksche meerderheid als regeeringspartij. Beiden èn Concentratie en Coalitie gaan nu een partij steunen die het verst van hen afstaat, omda Rood den klassestrijd predikt en eerst genoemde partijen, hoewel verschillenc in richting dit hoofddoel gemeen hebben de bestaande maatschappij te handha ven en naar eigen inzichten te verbe teren. Rood wordt dus als ik dit zoo noemen mag door de Bourgoise partijengesteunc omdat dit het meest met het partij- en eigenbelang strookt, waardoor en hier op leg ik den nadruk „het Staatsbelang over het hoofd gezien. M. i. wordt het dan ook hoog tijd. dat er verandering komt, Laat Concentratie en Coalite bi; de herstemmingen niet langer tegen el kaar opstaan, maar elkander bij her stemmingen steunen. Mijn doel is nutuurlijk niet om hier de groote kopstukken der partijen een lesje tot leering te geven, want he spreekt van zelf, dat zij zeer zeker me breeder en ruimer blik op den politieleen toestand zien dan ik, die alleen belang stel in de groote worsteling tusschen de Staatspartijen, doch alleen een kleinig heid wil bijdragen om het Roode gevaar met alle kracht te bestrijden en derhalve het hiervoor aangevoerde partij- en eigenbelang terzijde te stellen en he Staatsbelang alleen in het oog te houden. Het »houd links* en „de kiezers vri laten bij herstemming" is gelijk aan he spreekwoordmundus vult decipi, Hoogachtend, Herkingen, EenLinlcsche Kiezer, Het onderste latijn beteekent: De wereld wil bedrogen zijn. Maar hier was geen bedrog in 't spel, doch hooge ernst, De Concentratie is, vóór iemand een kok gaf, met pak een zak naar 't So cialisme overgeloopen. Ds. vanHoogen- huizen noemde het „verkocht".En waar de Concentratie zich verkocht, zich overleverde met huid en haar aan Roode gevaar, daar zou onze Coalitie alle eergevoel, alle eigenwaarde (nie eigenbelang) uitgeschud hebben, als ze nu nog geadviseerd had:Helpt Links Ons wegtrappen en ze nog helpen Dank U. Oorlog is oorlog. We hebben ons Vaderland hartelijk lief, maar gek zijn we niet. En nu zi de Concentratie met der gebakken pe ren. Wat nu? vroeg dezer dagen een Concentratieorgaan. Net als Troelstra in 1903, toen de spoorwegstaking mis lukte Wat nu Ons antwoord isHoepel op met je 37 mannetjes en vraagt Troelstra, daar hoor je bij. Staatsbelang is een mooi woord, maar als de liefde van éénen kant moet ko men, hebben we maling aan 't Staats belang, want dan beteekent dat woord laten trappen op je nekEn da nooit. De Concentrate heeft een minne streek uitgehaald. En de Coalitie heeft zich daar fier tegen verzet met 't Kiezers blijf thuiswant hoe je ook stemt, is toch alles Rood. Red. NIEUWE TONGE. Het huis schuur en erf staande aan de Kerkring alhier, toebehoorende aan de Coöperatieve Zuivelfabriek „de Hoop" is bij de afslag aangelopen op de inzet zijn f 2200 door van J. Paasschen. De „bewuste" proletariër stemt rood 't Is gebeurd op een stembureau in onze omgeving, aldus schrijft de »Schev. Ct.«. Een kiezer komt binnen, ontvangt uit handen van den voorzitter zijn stem kaart en gaat het stemhokje binnen. De man zoekt en scharrelt daar wat rond, maar kan blijkbaar niet vinden wat hij zoekt. Ten slotte, ten einde raad blijkbaar, wendt hij zich tot den voorzitter met de vraag Waar is het roode potlood want ziet u, hij wenschte den sociaal-democraat te stemmen en moest dus rood stemmen. Dat er gelachen is om dezen bewusten klassestrijder, dat behoeft zeker niet ver meld. Het kiezersvuur nog niet gedoofd. Een kiezer te M„ die, om spoediger aan het bureau te zijn, met een bootje een wij de vaart overstak, geraakte daarbij te wa ter, flink kopje onder. In deze positie, men leze druipnat, vervulde hij zijn kiezers plicht, daar de tijd het niet toe liet droge kleeren te halen. Een kieskeurige kiezer. Uit een van de Rotterdamsche stembussen kwam een bil jet te voorschijn, waarop dwars door de namen van de candidaten was geschreven „geen keus bij". Belangrijke diamantdiefstal. Toen Maan dagmorgen de chefs der bekende diamant firma Eduard van Dam te 's Gravenhage en te Antwerpen gevestigd, uit de kluizen der fabriek te Antwerpen de daarin gebor gen onafgewerkte partijen zouden halen, om die weer aan de werklieden uitte geven, bleek de geheele voorraad diamanten ver dwenen. Er was letterlijk niets in de kluizen achtergelaten. De Antwerpsche recherche speurt naar de daders van dit brutale stuk. De firma is tegen inbraak verzekerd. De diefstal moet door zeer geslepen leden van het inbrekersgilde gepleegd zijn. Men staat er verstomd van, hoe zij er in konden slagen, de dikke stalen platen der kluizen te verbreken. Bij de kluis werd een geheele verzame ling moderne inbrekerswerktuigen gevonden o a. verscheidene instrumenten om de stalen bepantsering der kluizen te doen smelten. In het geheel werden zeven kistjes met onafgewerkte partijen diamant ontvreemd; de kistjes waren ter plaatse opengebroken, nadat zij uit de kluis waren gehaald. De waarde van het ontvreemde wordt op 50.000 frs. geschat. Met het onderzoek van deze zaak is be last de hoofdinspecteur der recherche te Antwerpen, de heer Collaert Bouvy. Reeds heeft de politie het oog op een aantal personen, die gedurende de laatste dagen in de nabijheid der fabriek rond zwierven en wier zeer verdacht voorkomen opviel. Mishandeling door de marechaussee. Er is bij de justitie een klacht ingediend door den heer N., wonende aan de Utrechtsche- weg te Arnhem, die Donderdagavond Onder- langs per rijwiel zonder lantaarn naar huis reed en werd aangehouden door twee ma rechaussees, door wien hij zou mishandeld zijn. Volgens den heer N. zou hij de hem aanhoudende marechaussees allerminst on behoorlijk bejegend hebben en hun zelfs zijn potlood hebben aangeboden, toen van een der marechaussees het door deze bij het noteeren van klagers naam gebruikte potlood de punt brak. Klager werd toen plotseling in de boeien geslagen, welke stevig werden aangedraaid waardoor hem veel pijn werd veroorzaakt en ten slotte werd hij zelfs aan die boeien voortgesleept. Een ooggetuige, de heer A, v. T., een zeer vertrouwbaar en geacht stadsgenoot eveneens aan den Utrechtsche- weg wonende, bevestigde de waarheid van het door den heer N. in zijn klacht gere lateerde feit en was vol verontwaardiging over de den heer N. aangedane mishande ling. Het is te liapen, dat, mocht de hier vermelde klacht blijken juist te zijn, de justitie niet zal schromen alsdan een ernstig straf op te leggen, daar de burgerij zich in de eerste plaats veilig moet weten in handen van de beambten, die met de hand having der orde en de bescherming van personen en goederen zijn belast. Melissant, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, geen opgaaf ontvangen. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, leeakerk. Doopsgezinde Kerk. Oaddorp. geen opgaaf ontvangen. SOMMELSDIJK. Geboren Jacobus, z. v. Martinus Bertus Groenendijk en Klaasde TroostCatharina d. v. Daniël den Hollander en Dina Kas telein Jacob z. v. Jacob Grootenboer en Klazina Wilhelmina van Antwerpen. Ondertrouwd: Cornelis Troost, oud 25 jaren, wonende te Boskoop, en Jaeomientje Breur, oud 21 jarenEliza van der Velde oud 24 jaren; wonende te Middelharnis en Kaatje Palingdood, oud 25 jaren. Getrouwd: Arend Cornelis Koning, oud 24 jaren wonende te Middelharnis en Aartje Razeuberg, oud 29 jaren Cornelis van Hui zen, oud 24 jaren wonende te Ouddorp en en Jacoba Troost, oud 30 jaren. OverledenMaatje Kastelijn, oud 72 ja ren, echtgenoote van Cornelis Jacob Mos- terdijk. MIDDELHARNIS, GeborenJannetje, d. v. A. v. d. Sluijs en G. N. v. d. Hoek. Teuntje, d. v. Jan de Boed en J. P. Kornet. Ida, d. v. L v. d. Groef en P. v. d. Tol. Elizabeth, d v. Elizabeth Smit. GehuwdHuibert Gerrit Pas, 34 j Sommelsdijk) en Gijsje Muller, 32 j. DEN BOMMEL. GeborenJohanna d. v. du Prée en Dina Timmer. Gehuwd: Pieter, Huijer oud 48 jaar Anuetje van Gelder, oud 35 jaar. SOMMELSDIJK. De heer D. K. H. Thierrij heeft zijne be noeming tot onderwijzer aan deO. L. school te 's Gravenzande. met ingang van 1 Sept. a.s. aangenomen. BÊIELLE. (te en Officieel Gedeelte. Predikbeurten op Zondag 29 Juni 1913 Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, 's vm. 9,30 uur Ds. "Westrik. Middelharnis, vm. 9,30 en 's avonds 6 uur, Ds. Bruining. Middelharnis, (Evangelisatie), vm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. Muller van Gouda. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Ten Bommel, vm. en 's av. Ds. Emmen. angstraat, geen opgaaf ontvangen. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, vm. en 's av. Ds. Verkerk. (Cieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. He-kingen, vm. Ds. Addink. Dirksland, vm. 9 en 'sav. 6,30 uur Ds. Steenbeek. Melissant, v.m. en nam, Ds. Kroese. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Goedereede, vm. 9,30 uur Ds. Van der Kooij van Ouddorp. Ouddorp, geen opgaaf ontvangen. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, vm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. Stemp» hoort van Veenendaal. Stad aan 't Haringvliet, vm. 9,30, voorb. H. A, Maandel. Ooll. en 's av. 5,30 uur Ds EsseliDk, Den Bommel, vm. 9, 's nam. 2, en 's avonds 6,30 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, vm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Hubregtse van 's Gravenpolder, Stellendam geen opgaaf ontvangen. Ouddorp, vm. 9 en 's nam. 2 uur leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, vm., nam. en 's avoDds Ds. H. Kieviet. Op de jl. Woensdag gehouden classicale vergadering waren tegenwoordig 29 ouder lingen en 23 predikanten. Na een kort woord ter verwelkoming opende ds. Brui ning van Middelharnis met gebed, waarna de scriba ds Polhuijs van Stad aan het Haringvliet de notulen van de vorige ver gadering voorlas, die'goedgekeurd en ge- teekend werden. Voorts las ZEw. het ver slag voor van de voornaamste zaken door het classicaal bestuur verricht. Daarna hadden de verkiezingen plaats en werden herkozen ds. J. Polhuijs, ds. Emmen en ds. De Gidts, de eerste als scriba en de laatste als aseessor; met hunne secundi ds. Bax te Simonshaven; ds. Hoogendijk te Stellendam en ds. Feenstra te Ouden hoorn. Voor het prov. kerkbestuur werd herbenoemd ds. M. J. Wentink te Nieuwe Tonge en als secundus ds. de Gidts te Goedereede. Na eene korte pauze werden de wetsvoorstellen behandeld, waarvan I, III, IV en V werden aangenomen ter vast stelling doch II met groote meerderheid werd afgewezen. De verschillende ingeko men voorstellen van personen en vereeni- gingen omtrent proponentsformule, gods dienstonderwijzers en anderen werden met groote meerderheid aangenomen ter opzen ding aan de Synode, waarna de praeses met dankgebed de vergadering sloot. 2026 Juni. De afgeloopen week, onder gunstige om standigheden begonnen, bracht wederom eenige teleurstelling, vooral toen Europa, onder invloed van de minder gunstige Balkan-berichten, als verkoopster optrad. De strijd die in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gevoeid wordt tusschen den Demokraat en de geldmannen is ook al een van de oorzaken die het zakenleven dwarsboomen beide partijen staan sterk tegenover elkander en niet te ontkennen is het, dat de dollar de macht heeft, om verstoringen op de geldmarkt te doen plaats hebbenvandaar dan ook de zorg van president Wilson voor het geldwezen, met de bedoeling een wetgeving tot stand te brengen om te voorkomen dat groote en kleine ondernemingen niet door de geld markten vernietigd kunnen worden. De weigering van de Interstate Commerce Commission om de tarief verhooging goed te keuren, heeft de New-Yorksche beurs ontstemd en moet de plaats gehad heb bende daling aan deze weigering worden toegeschreven. De oogstberichten uit de Unie tot ons komende, luiden over het al gemeen gunstig en zullen ook thans we derom gewicht in de schaal doen leggen, hier en daar mag er eenige schade door droogte of onweer zijn aangericht, doch dit blijkt op de opbrengst geen invloed van eenige beteekenis te hebben, zoodat de verwachtingen hoog gespannen zijn, dientengevolge zal daarvoor tegen het na jaar veel geld vereischt worden, doch daar tegenover staat dat het tijdelijk voor dat doel verstrekte geld, in ruimer mate bij de Banken terugkomt. Te Londen vond gis teren de gewone rescontre plaats, vreesde men verleden week voor moeielijkkeden, thans schijnt men meer geruster te zijn, aangezien de koersverschillen met het vorige rescontre niet zeer groot zijn. Op de Amsterdamsche beurs was de stemming ook lusteloos, evenals te Londen en andere Europeesche beurzen voor Steels, Amalgamated Copper en Smelting bestond weinig belangstelling en gaven terugloo- pende koersen te zien, terwijl de overige industrieele waarden als Car Foundry, American Can, Central Leather en Hide Leathers, mede van een flauwe stemming blijk gaven. Van de Spoorwegwaarden traden vooral de 2e Mexicanen op den voorgrond door een aanmerkelijk koersverlies, naar men wil op finantieele moeielijkheden in Mexico en op een bericht van aftreding van den president dezer maatschappijvrij levendig was op sommige dagen de handel in Rocks, Eries, Missouris en Rails, terwijl Ontario's gezocht werden op een aangekondigd di vidend van 2 pet. Petroleumwaarden. Bij verminderde om zetten was deze afdeeliug eerder zwakker te noemen. Koninklijken en Geconsolideer- den waren prijshoudend. Rumeensche soor ten, met 't oog op de toestanden in den Balkan, in reactie. Zeer vast waren Schi- baieffs op de verwachting van gunstige mededeelingen in de jaarvergadering, welke heden te Londen wordt gehouden. Mijnwaarden. Indische soorten flauw vooral voor Redjang's, doch voor lichtere soorten, als Guyana Goud en Ketahoen iets beter gestemd, Great Cobar prijshou dend, met weinig handel. Tabakken. De groote soorten, voorna melijk Deli Maatschappij en Deli Batavia waren iets milder gestemd, terwijl van de lichtere aandeelen Deli Cultuur en Bindjey gevraagd werden overigens was in deze afdeeling de handel beperkt, zonder noe menswaardige transacties. Rubberwaarden. De betere prijs van het product te Londen oefende weinig of geen invloed op de rubberaandeelen uit, alleen Deli Batavia en Nederlandsche Rub ber waren iets beter gestemd.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 4