TWEI van de Herstemming op 25 Juni ter verkiezing van Leden der Tweede Kamer W li Zater T7~exüslsLXÏxxg* clex ■vexlx:oxtixxg,exx EINDSTAND: gekozen 25 Katholieken, 11 Antirevolutionairen, 7 Christelijk Historischen, 2 vrij Christelijk Historisch, 20 Unieliberalen, 7 vrijzinnig Democraten, 10 Vrij Lib., 18 Soc. Dem. 45 Rechts 55 Links. Buitenland. Geiuengd INieuws. 0 Dri O (lie (VL) Vrije Liberaal. (UL) Unie-Liberaal. (VD) Vrijzinnig-Democraat. (AR) Anti-Revolutionair. (CH) Cbristelijk-Historisch. (Chr. Soc.) Christelijk-Sociaal. (CD) Christen-Democraat. (RK) Roomsch-Katholiek. (SDAP) Soc. Democr. Arbeiders Partij (SDP) Sociaal Democratische Partij. (Aftr.) het lid dat thans het district in de Kamer vertegenwoordigt. Alkmaar. Jhr. mr. P. v. Foreest (VL aftr.) Gek. J. R. Snoeck Henkemans (CH) Amersfoort. Jhr. mr. H. v. Asch v. Wijck (AR aftr.) Mr. W. H. de Beaufort (VL) Gek. Amsterdam I. Dr. H. F. R. Hubrecht (UL aftr.) Gek. J. W. Smit (RK) Amsterdam II. J. R. Snoeck Henkemans (CH aftr.) Mr. M. Mendels (SDAP) Gek. Amsterdam V. Th. M. Ketelaar (VD aftr.) Gek. A. H. Gerhard (SDAP) Amsterdam VII. G. A. A. Middelberg (AR aftr.) W. Boissevain (VL) Gek. Amsterdam VIII. W. de Vlugt (AR aftr.) A. B. Kleerekoper (SDAP) Gek. Amsterdam IX. W. H. Vliegen (SDAP aftr.) Gek. Mr. V. Rutgers (AR) Apeldoorn. Mr. W. K. graaf v. Bylandt (CH aftr.) Gek. J. Esmeijer (VD) Appingedam. J. H. A. Schaper (SDAP aftr.) Gek. A. Zijlstra (AR) Arnhem. K. Eland (UL aftr.) Gek. Mr. J. A. de Wilde (AR) Bergen-op-Zoom. L. D. J. I. Ram (RK aftr.) W. J. F. Juten (RK) Gek. Beverwyk. W. C. J. Passtoors (RK aftr.) Mr. N. Roodenburg (VD) Gek. Brielle. A. Roodhuijzen (UL aftr.) Gek. A. Colijn (AR) Dordrecht. Mr. M. Schimm v. d. Loeff (UL) Gek. H. C. Hogerzeil (AR) Enschedé. G. Elhorst (AR aftr.) J. W. Albarda (SDAP) Gek. Franeker. W. P. G. Helsdingen (SDAP aftr.) Gek. A. Colijn (AR) Gorinchem, Mr. P. E. Briët (AR) Mr, Visser van Yzendoorn (VL) Gek. Gouda. Jhr. mr. W. van Doorn (UL aftrGek. Mr. J. A. de Wilde (AR) 's-Gravenhage I. K. ter Laan (SDAP aftr.) Gek. C. Smeenk (AR) Gek. Gek. (CH) Gek. 's-Gravenhage II. Mr. W. Dolk (UL aftr.) J. A. Snoeck Henkemans (CH) Groningen. Dr. D. Bos (VD) Mr. G. W. Sannes (SDAP) Haarlem. Mr. D. Fock (UL) Jhr. mr. D. E. van Lennep Den Helder. Mr. Th. H. de Meester (UL aftr.) Gek- C. Thomassen (SDAP) Hoogezand. Mr. P. Rink (UL aftr.) H. Spiekman (SDAP) Gek. Hoorn. W. J. E. H. M. de Jong (UL aftr.) Gek. G. D. Wesseling (RK) Kampen. Dr, E. J, Beumer (AR) Gek. J. C. de Gast (UL) Leeuwarden. L. W. J. K. Thomson (UL aftr.) Mr. P. J. Troelstra (SDAP) Gek. Leiden. Mr. J. E. Heeres (UL) Gek. Mr. P. E. Briët (AR) Lochem. Mr. G. Jannink (UL aftr.) Gek. Mr. A. baron v Heeckeren v Keil (AR) Middelburg. J. H. Blum (AR aftr.) Mr. E. E. van Raalte (UL) Gek. Ommen. Mr.Bichon v. Ysselmonde (CH aftr. Gek. Dr. J. Th. de Visser (CH, coal.-cand. Ridderkerk. Mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde (AR aftr. F. W. J. Drion (VL Gek. Rotterdam I. B. J. Gerretson (CH H. Spiekman (SDAP Gek. Rotterdam II, H. Spiekman (SDAP Gek. Dr. W. B. van Staveren (AR Rotterdam IV. J. F. Heemskerk (AR aftr. Joost van Vollenhoven (VL Gek. Rotterdam V. Mr. A. de Jong (AR J. ter Laan (SDAP Gek. Schoterland. Mr. J. Limburg (VD aftr. Mr. M. Mendels (SDAP Gek. Utrecht I. Mr. J. H. W. Q. ter Spill (VL Gek W. C. baron Röell (CH Utrecht II. J. S. F. van Hoogstraten (AR aftr. Dr. Gek. Gek. J. van Leeuwen (SDAP Veendam. Herman Snijders (VD Mr. G. W. Sannes (SDAP W eststellingwerf. F. W. N. Hugenholtz (SDAP aftr. Gek. F. Kohnstamm (VD Winschoten, Dr. D. Bos (VD aftr. L. M. Hermans (SDAP Zaandam. J. E. W. Duys (SDAP aftr. Mr. J. Limburg (VD Zuidhorn. E. M. Teenstra (VD aftr. A. Zijlstra (AR Zutphen. F. Lieftinck (UL J. R. Snoeck Henkemans (CH Zwolle. A. baron van Dedem (CH aftr. J. M. Knobel (VL Gek Gok. Gek. Gek. Gek. ENGELAND. DUITSCHLAND. De Balkaiibondgeaooten. DENEMARKEN. TURKIJE. UITSLAG wat meer van haar stoof achter 't gor dijntje worden weggehaald. De tijden veranderen en wij, ook de vrouwen, met hen. Maar zij breke niet de albastenschaal van waar vrouwengeluk I In de jongste bijeenkomst van den .In ternationalen Vrouwenbond* heelt Dr. Gei- trud Baumer de Vrouwenbeweging in het algemeen behandeld en de reeds op zich zelf veelzeggende vraag besproken >Wat heeft deze beweging ons gebracht Zullen wij in de toekomst in den maatschappe- lijken arbeid weten te vinden, wat wij er tot nog toe niet in vonden pc Deze geleerde vrouw is teleurgesteld. Eerst leek haar en haar zusteren alles zoo schoon, 't Was haar, alsof ze uit de slavernij van Egypte verlost waren, die vrouwenNiet meer de mindere van den echtgenoot. Het huiselijk gesloof afgeschaft .Vrij* voelden zij zich. En ze zagen de dag komen, dat de vrouw in elk opzicht dezelfde rechten hebben zou als de man En reeds kwam de ontnuchtering 1 Naar Vonza in het Hbl. vertelde, zei mevr. dr. Gertrud Baumer er ronduit van .Thans ia een nieuw geslacht geboren dat met lederen dag de volkomen vrijheid dichter xiet naderen, de rechten grooter ziet worden. Maar het achat die rechten minder, omdat het de oude gebondenheid nimmer gekend heeft, en de nienwe rechten de problemen niet op gelost hebben En het gaat zich afvragen, of men gewonnen of verloren heeft. Of het oude leven in gebondenheid niet mooter en gelukkiger was. De studeerende vrouwen voelen zich ont nuchterd tij benijden de vrouwen van een vroe ger eeuw." Hoort ge hier de kreet der smart Het roepen van 't gewonde hart De hand werd uitgestoken, om het geluk der vrouw te grijpen, dat eindelijk, na vele, vele eeuwen was ontdekt geworden en 't blijkt een schitterende zeepbel te zijn, die berst en verdwijnt. Ik las daarvan iets in De Vrouwveer- tiendaagsch blad gewijd aan de onderlinge opvoeding der vrouwen, dat bij Masereeuw <k Bonte te Rotterdam wordt uitgegeven is, hoewel vlak tegen ons over staande in levensbeschouwing, de dingen raak en frisch zeggen kan. Daarin wordt de geschiedenis geschetst van Sophie Kovalevskyeen zeer begaafde Russsche vrouw, die a's groo'.e wiskun- stenares een Europeesche vermaardheid kreeg en dan ook van alle zijden werd gevierd en ongetwijfeld duizenden moderne jonge meisjes jaloersch op zich zal hebben gemaakt. Haar >ge1uk« stijgt ten top, als zij in 1888 den >Bordinv-prijs wint en dien te Parijs persoonlijk in ontvangst gaat nemen. De eerste starre aan den wetenschappelijken hemel verwelkomen haarzij is de heldin op wetenschappelijke bijeenkomsten, diners en soireeszij wordt gevraagd, gevierd, gefêteerd Het regende brieven en gelukwenschen van alle kanten En toch schrijft Sophieen 't klinkt als een noodkreet van een arm, verschrompeld vrouwenhart>Ik heb me nog nooit zoo ongelukkig gevoeld als op dit oogenblik. Ik ben ongelukkig als een hond.* Wat was het geval P Een man had haar lief en zij beminde hem. Maar hij wilde haar geheel bezitten en niet gedeeltelijk. Hij wilde, dat zij vrouw voor hem zijn zou, enkel vrouw, een echte huisvrouw Hij vroeg haar zoo roerend >enkel zijn vrouw* te willen zijn. Dat kon ze niet, tweeslachtig wezen, dat ze geworden was. En toen nu te Parijs de bewonderaars harer wetenschap zich om haar verdron gen en er voor den minnaar, die de vrouw liefhad geen plaats of tijd sch'er o"erbleef, ging hij heen, bitterlijk bedroefd van ziele Zoo kan hij zijn huiselijk geluk niet bouwen Laten we Sophie niet veroordeelen. Het werd haar dood. Nog een jaar jaren sleepte zij 't leven voort. Graag, zei ze vaak, zou ik ruilen met de gewoonste vrouw, maar dan omringd door wezens in wier hart je de eerste plaats inneemt. Nog eensIs werkelijk de »mode ne vrouw* op weg naar 't geluk Of zou de aloude Christelijke wijsheid ook. hier het ware geluk beloven en geven UITKIJK. Het bezoek van Poincaré aan het Engel- sche hof. De politieke gebeurtenis van deze week was het bezoek van denpresident derfransche republiek aan het Engelsche hof. Van Dinsdag fot Vrijdag was Poincaré de gast van Ktning George. Bij den feestmaaltijd in het Backing- hampaleis heette de koning president Poin caré welkom. In zijn antwoord zeide president Poin caré »Ds vriendschap, die thans beide vol keren verbindt, is aan beide kanten diep in de volksziel geworteld, In den loop der ernstige gebeurtenissen, die gedurende eenige maanden elkander hebben opgevolgd die gedurende zoo langen tijd Europa in spanning hielden en die 006 nu nog onze beide regeeringen erns'ige bezorgd heid doen koesteren, hebben wij dagelijks de weldaden kunen constateeren van een en tente, die onveroorloofd heeft in ononderbro ken samenwerking en volkomen eensgezind heid de gestelde kwesties onder het oog te zien en rustigde gewenschte oplossingen voor te bereiden, Frankrijk zal voortgaan, zich moeite te geven, opdat ook in de toe komst de san nwerking niet verstoord worde». O ver de politieke beteekenis van het bezoek van Poincaré verklaarde de Fran- sche minister van Bnitenlandsche Ziken, Pichon, aan een medewerker van de //Daily Mail//, dat de president te Londen aange legenheid te regelen had, die niet langs den gewonen diplomatieken weg geregeld kon worden. Overigens diende het bezoek uiisluitend om de vriendschapsbanden tus- schen Engeland en Frankrijk nog nauwer aan te halen. Aanslagen tegen automobielen. Trots alle nasporingen der poli'ie zijn de misdadigers, die met een z waren staal draad de wegen in de nabijheid van Ber lijn voor automobilisten levensgevaarlijk maken, nog steeds niet gevangen geno men. Er werd opnieuw in de nabijheid van Wannsee een dergelijke misdaad beraamd, doch niet ten uitvoer gebracht. Een daar patrouilleerend gendarme bemerkte intijds den staaldraad die meer dan twaalf meter lang, doch niet groot genoeg was om den geheelen weg te overspannen. De gendar me stelde zich in een hinderlaag op. De misdadigers schijnen dit echter bemerkt te hebben en namen de vlucht. In diplomatieke kringen beschouwt men den toestand als aanmerkelijk verbeterd, naar aanleiding van de volgende gebeurte nis ln een door den koning van Bulgarije aan den tsaar van Rus'and gericht tele gram, verklaart koning Ferdinand, dat hij de arbitrage van den tsaar aanvaardt, in d? verwachting, dat het scheidsrechterlijke vonnis niet al te zeer zal afwijken van de bepalingen van het BnlgaarschServisch verdrag van 16 Maart'1912. In het tele gram wordt verder aanged ongen op een zoo spoedig mogelijke uitspraak van het scheidsrechterlijke vonnis, dat den koning naar hij ho apt, in staat zal stellen tot de demobilisatie van zijn leger over te gaan. Het gerucht gaat, dat Servië er in toestemmen zal om de geschillen met Bul garije aan een scheidsgerecht te onder werpen. Bijzondere pogingen om Servie hiertoe te brengen zijn door Engeland, in overeenstemming met Rusland, onderno men. De grondswetherziening in Denemarken. In de zitting van het Folkhething wa ren alle nieuwe ministers en bijna alle afgevaardigden aanwezig. De voorzitter las een mededeeling van den minister-pre sident voor, waarin bekend gemaakt werd dat de koning den vroegeren Deenschen gezant te Weenen en te Rome Erik von Scavenins tot minister van Buitenlandsche Zaken benoemd had. De minister-presi dent hield hierop een redevoering, waarin hij o.m, het volg nde zeide *Het ministerie is van plan den Rijks dag vroeger dan gewoonlijk n.l, reeds in September, bijeen te roepen. Het wenscht de herziening der grondwet zooveel moge lijk te bespoedigen. Om de eenheid in hel parlement te bevestigen en te versterken, moeten, zoolang over de grondwetsherzie ning beraadslaagd wordt alle kwesties, die vroeger tusschen de drie partijen oneenig- heid verwekten, ter zijde gesteld en geen nieuwe kwesties, die een oorzaak tot strijd kannen zijn, opgeworpen worden. In de eerste plaats zal het ministerie 1 wat zijn wetgevende arbeid betreft, zich met het vraagstnk der grondwetsherziening bezig houden. Het ministerie heeft de leiding van 's lands zaken niet gezocht, maar de politieke omstandigheden hebben het met deze leiding belast//. De minister-president legde in het Lands- thing dezelfde verklaring af waarna de buitengewone Rijksdagzitting gesloten werd De moordenaars van Mahmoed Sjefket. De twaalf ter dood veroordeelden wer den op het plein Bajazst geexecuteerd kapitein Kiazim het eerst. Alle veroor deelden legden een kalme houding aan den dag en begaven zich met vasten tred naar de plaats der terechtstelling. Brutale inbraak. Alweer heeft te Amsterdam een bru tale inbraak plaats gehad, tijdens afwezig heid der bewoners. Deze inbraak vond plaats onder dezelfde omstandigheden als die, welke wij voor eenigen tijd mededeelden. Ook de wijze, waarop geopereerd werd door den dief of dieven, stemt bij al deze inbraken op wonderlijke wijze overeen. Steeds wachtte men tot alle bewoners het huis verlaten hadden. En, eenmaal binnengetreden met een valschen sleutel, opende men buffet en waschkast; de rest liet men onaange roerd. Zoo geschiedde het ook bij de inbraak, die eergisteravond in een benedenhuis van perceel Oosterpark 21 plaats vond. De vrouw des huizes was tot 8 uur alleen thuis. Omstreeks dien tijd is zij uitgegaan, om tegen kwartier voor negenen weer thuis te komen. Zij vond toen in de achterka mer gelijkvloers de buffetkast benevens de laden geopend. Doch aanvankelijk sloeg zij daar geen acht op, meenende hier met een slordigheid van een der huisgenooten te doen te hebben. Een kwartier later ging zij naar de bovenverdieping. Daar ontdekte zij tot haar grooten schrik, dat in de alkoof de deuren der waschkast, die zij voor haar vertrek gesloten had wagenwijd openston den. Bij nader onderzoek bleek de lijst der kast te zijn weggestoken, waarna men door middel van een beitel het slot heeft laten springen. De splinters der lijst lagen her en derwaarts verpreid. De inhoud der kast was een weinig dooreen gehaald. Eenige doozen lagen op den grond. Een groot aan tal kostbaarheden, die tusschen het wit goed geborgen waren, had men buitgemaakt. Zoo miste de eigenares o.a. een zilveren beugeltasch, een gouden horloge, een zil veren horloge, een antieke juweelen broche van groote waarde, een grooten zwaren gouden ketting, zes gouden ringen, waar van drie met juweelen bezet. Vermoed wordt, dat de dief in zijn werk gestoord werd door de thuiskomst van de vrouw des huizes en hij, terwijl zij nog in de eetkamer was, zich uit de voeten maakte. Vele kostbaarheden toch liggen nog in de kast, terwijl een som gelds, tus schen het wit goed verborgen onaangeroerd bleef. Zooals hierboven reeds gezegd, meent men, dat alle inbraken van den laatsten tijd aan denzelfden dader of daders zijn toe te schrijven. De inbraken toch in de Van Eeghenlaan, Overtoom. Marnixkade, Jan van der Heydenstraat, Weesperzijde ge schiedden onder gelijke omstandigheden. Of er gestemd is. Wij lezen in de Maasbode! Vroeger was het een zeldzaamheid als 90 pCt. der kiezers opkwam, vooral bij de eerste stemming. Thans echter geeft Enkhuizen het voor beeld met ruim 97 pCt,, dan volgt Doeti- kem met 96, daarna Enschede met 95, even als Dokkum, op de hielen gevold door Beverwijk met 94 pCt. Het vroeger onmo gelijke percentage van 93 werd nog uitge bracht door Alkmaar, Ridderkerk en Steen- wijk, 92 pCt. door Lochem en Leiden, 91 pCt. door Eist, Haarlen Oostburg en Rot terdam II, 90 pCt. door Utrecht II, Wijk bij Duurstede, Zaandam Zutphen, Middel burg, Gorinchem en Amersfoort. Bijna 90 pCt. door Gouda, Harlingen, Haarlemmer meer Hilversum, Ommen Tietjerksteradeel en Zwolle. Tilburg en Oosterhoud vormen het an dere uiterste met circa 62 pCt. Neer gestort. De 48-jarige schildersknecht J. Spier dijk, te Rotterdam, sloeg Maandagochtend 8 uur, door kanteling van een vliegenden stelling, die uit het raamkozijn van de derde verdieping hing van pand no. 100 aan de Hoogstraat, op de straat. In zijn val had de man zoodanige kwetsuren be komen, dat de dood na enkele oogenblik- ken intrad. Gasverstikking. In een woning te lerseke heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag een geval van gasverstikking voor gedaan. De slang van een gascomfoor was losgeraakt in een vertrek naast dat, waar man en vrouw en twee kindereu sliepen. Toen de man 's nachts om 4 uur hevig benauwd opstond en naar buiten waggelde, waren de vrouw en de kinderen reeds be wusteloos. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en na veel moeite mocht het gelukken, alle drie weer in het leven terug te roepen. Valsch bankpapier. Te Rotterdam ver voegde zich in een winkel een jonge Duit- sche vrouw, die een bankbiljet van f 100 in betaling gaf. Dit bankbiljet bleek valsch te zijn. De vrouw was echter verdwenen en de politie tracht, met de weinige gege vens, waarover zij beschikt, de vrouw op te sporen. Aan de verschillende politie- en justitie-autoriteiten werd een valsch bank biljet van f 100 toegezonden en het publiek allerwege in den lande gewaarschuwd. Vöorts wordt van het vervaardigen van valsch geld verdacht zekeren Jansen, die te Rotterdam gewoond heeft en thans ver dwenen is. Dit n Candidatenl bedoeld bij a Op heden 2 voormiddags uur bij mij, Sommelsdijk melsdijk), ing van Candidal drie leden va (Alp? NAMEN. Bom G.Lzn. Gideon Graaff de Joppe Dzn. Slis Vroegindewei En is hierv opgemaakt. Gedaan te Voor afschr De Burgen BOUM BTEVIMINC De BURGI melsdijk bre op Vrijdag, morgens ach de stemming van drie pl wegens peril M. Born, J. De candid zijn: BORN GL GIDEON GRAAF JOPPE DJ SLIS VROEGIN Tevens w artikel 128 luidende »Hij die uitgevende, voorschrift neemt, wore van ten hot Sommelsd; Pro 't Verslag den in No van proeve genomen verre kuns ven en of kelijke mest ditmaal be proeven, dt Bij den spel werd Rijnl. roed land dat al teteelt wat Duitsche gele savoyt paardenme werden 2 e per half m1 de kleine c de vele reg tot ontwik alleen de hieruit blij geldelijke den hooge kunstmest f67,81 en kali was minderf 1 kali schaa Op een heer C. 1 op 5 per roeden, ken Mola genwoordi fabriceerd strooisel voorvruch tusschen kenbieten. ten achtt 5 perceele dappelen bloemkool De mc K.G. aard ledig kui velijk 68 dus meer

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2