Woensdag 25 Juni 1913. 28ste Jaargang N°. 1879. voor de Znidliollandsclie en Zeeuwselie Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜÏTGSVÜR W. BOEKHOVEN. SOMMELSDUK. Telefoon Intercomn. Ho. t. Advertentiën 10 «ent per regel en i/% aaal. Reclames ^0 per regéi. Boekaankondiging 5 Ganr per regel en «aal. Bienst&anvr&gen ®a Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beeS&ar. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentie® ess verdere Administratie franco tee te zenden aan den Uïtsrever Tot lidmaat aangenomen De S. D. A. P. maakt er ernst van. Ze heeft haar herstemmingsvoorwaar den aan de Concentratiemannen opge legd zoo ongeveer in de termen, waarin de Kerk aan de jongelui, die openbare belijdenis alleggen van hun geloof, ze afvraagt, 't Is in de rol. De Concentratie ijverde voor de Ned. Herv. Kerk. De witte das was zoo helder als de sneeuw. En dies, getrouw aan die stoflage en het uitgestreken gezicht dier Kerkelijke voorvechters, vraagt Troelstra: Waar de S. D. A. P. reeds meer malen uwen naam heeft afgelezen en geen klacht van met clericalisme be smet te zijn tot ons is gekomen, zoo is 't, dat we U heden, voor 't aan gezicht onzer partij de volgende vragen doen: Erkent gij als eisch van urgentie 't Algemeen Kiesrecht voor mannen? Erkent gij opheffing van de grond wettelijke uitsluiting der vrouw van 't Kiesrecht Erkent gij 't Kiesrecht der vrouw zonder uitsluiting van niet-maat- schappelijke welgestelden Zijt ge bereid U tegen 't regres- recht der Eerste Kamer te verzetten f Zijt ge genegen art. 369 der Talma- wet uit te voeren? Zijl ge er voor dat die wet wordt ingetrokken Hubrechtwat is hierop uw ant woord. Boissevan 1 EsmeijerElandRoo- denburgRoodhuizen van der LoeffVis'ser! van IJzendoorn Van Doorn Dolk Fock I de Jong de Gast) Heeres! Jannink! van Raaltel DrionVollenboven Ter Spill Teenstra! Lieftink Knobel! Wat is ulieder antwoord En deemoedig buigen ze 't hoofd en klinkt 't plechtig Ja door de Partij gelederen Nog een mooie zegen van Troelstra om als flinke mannen op de bres te staan als aanstonds in de Kamer dat Algemeen Kiesrecht aan de orde komt, nog eens het zegelied de Socialisten- marschen onder den indruk der plechtigheid verlaten de lidmaten hun plaats en ontvangen de felicitaties van Vliegen, Mendels, Hugenholz, van Leeuwen, Wijnkoop, Spiekman, Heij- koop, Koomans, Sannes en Ds. van der Heide, de ouderlingen en diakenen van de Partij. En Borgesius huilde onder 't gehoorEn Patijn. En Rink En Lasonder! zaten met der zakdoek in de hand. 't Was dan ook machtig aangrij pend 1 Die ure is onvergetelijk Tot lidmaat der S. D. A. P. aangeno men op 25 Juni 1913. Geen steun Bij de herstemmingen, zoo was 't eenparig besluit der drie coalitie- ipartijen, zou aan den concentratie- 'Candidaat geen steun verleend worden. Sociaal-Democraat en concentratie moeten 'tmaar met elkaar uitvechten. ïRechts blijft thuis In Amsterdam moet Ketelaar 't "maar uitvechten met Gerhard. In Den Helder mr. De Meester met 'Thomassen. In Hoogezand mr. Rink met Spiek man. In Leeuwarden Thomson met Troelstra. In Schoterland mr. Limburg met Mendels. In Veendam Herman Snijders met mr. Sannes. In Weststellingwerf prof. Kohnstam en Hugenholz. In Winschoten dr. Bos en Hermans. In Zaandam mr. Limburg met Duys. In deze 9 districten zijn aftredend Ketelaar, (lib.) die wel terugkomt. De Meester, (lib.) die terugkomt. Mr. Rink, (lib.) die waarschijnlijk valt. Thomson, (lib.) die waarschijnlijk valt. Mr. Limburg, (lib.) die waarschijn lijk valt. Dr. Bos, (lib.) die waarschijnlijk valt. Alleen met de uiterste krachtsin spanning kunnen de vier laatstge noemden het winnen. 't Zal van de thuisblijvers onder Links afhangen of de vier aftredende concentratieleden er komen. Maar gezien de cijfers, zal 'tpoot aan spelen worden. Wat Wettstellingwerf betreftHu genholz blijft zitten. En Duys in Zaandam. Vergif. In Frankrijk zijn soldatenbetoogin- gen gehouden tegen het onder de wapenen houden van de lichting, die in October vrij zou komen en tegen de drie jaar dienstplicht. Een der afge vaardigden interpelleerde over deze zaak en over de gedane huiszoekin gen o. a. in de bureaux van't Alge meen Verbond van den Arbeid en de Arbeidsbeurzen. De soldaten moeten streng gestraft worden, zei de afgevaardigde(clericaal), maar hoe denkt men op te treden tegen hen, die rustig in hun redactie- bureaux het vergif bereidden, dat de soldaten tot hun oproerig gedrag dreef. Wil men hen ongestoord voort laten werken. Het Algemeen Verbond van den Arbeid moet als de aanstich - ter beschouwd worden van alles wat er gebeurd isen de afgevaardigde noemde in zijn requisitoir dat Verbond een »vereeniging van misdadigers» in wier instructies gezegd is, dat men in geval van legermobilisatie de spoor wegen bedreigen moest Ook in Nederland komen zoo van tijd tot tijd zulke betoogingen voor, die men desertie of wegloopen noemt. Ook in Nederland heerscht in't leger een woelige geest en de Minister van Oorlog, Colijn, vond middelen om zulke voor den dienst ongeschikte 't leger uit te zetten en van de vloot te jagen. Maar die zijn vaak slechts de slachtoffers. Doch hoe straft men hen, en hoe zal een misschien nieuwe Vrijzinnige regeering straffen hen, die op de redactiebureaux het vergif bereiden, dat de jonge recruten aan steekt en verderft 't Leger draagt de wapenen, maar hoe Met de bajonet naar de discipline gericht P Zoo ja P Dan is 't vergif al zeer doorgewerkt. Wat baat een leger, dat de tucht en de discipline veracht? WTaarin verzet wordt aangemoedigd als be wustwording van vrijheidszin? En discipline gelijknamig wordt geacht met vrijheidsroof. Schuldig staan de slachtoffers, maar nog meer zij, die 't vergif bereiden. %*S Vrouwenkiesrecht. In Amerika zijn nu 9 Staten en Staatjes, die 't Vrouwenkiesrecht heb ben ingevoerd. In Wijoming sinds 1869 volledig. In Colorado sinds 1893 volledig. In Idaho sedert 1896 volledig. In Utah sinds 1896 volledig. In Oregon sinds 1911 volledig. In Nevada en Wisconsin sind 191L volledig. In Californië sinds 1911. En dezer dagen is in den Staat Illinois een soortgelijke wet aangeno - men, terwijl de voorstanders van Vrouwenkiesrecht in Ohio en Michigan pas een échec hebben geleden. Ook in Nederland staat 't voor de deur, als de meerderheid Links wordt. Doch in wat vormen aan wie 't zal gegeven wordendaarover moet de Concentratie 't maar met de Sociaal Democraten eens zien te worden. Die strijd belooft wat. En dan nog 't Staats pensioen We zullen pikante debatten krijgen in de Tweede Kamer? Ze vliegen elkaar waarschijnlijk in de harenOch neen, 't is Troefstra troef. In Europa is er nu Vrouwenkies recht of komt 'tin Boheme, Denemar ken, Italië, Finland, Noorwegen, IJs land en Zweden. Over Engeland, dat dagelijks door zijn kiesrechtfuriën in opspraak is, kunnen we zwijgen. In Australië in al de Staten Zuid en West-Australië, Wallis, Tasmanië, Kweensland, Victoria, sinds 1895 tot 1907. Idem in Nieuw Zeeland sinds 1897. Er kan dus in Europa en Amerika nog heel wat gepropageerd worden eer 't Vrouwenkiesrecht er is of gelijk waardig is met dat van den man. In en buiten de Raiuer. Landbouw. Amice Zonder twijfel ziet ge met verlangen uit naar een brief. Over het algemeen is de moed er niet beter op geworden. De coalitie heeft klappen gehad; of beter gezegd, zij die tot de coalitie behooren hebben m gevoelige nederlaag geleden. Ge moet echter niet denken dat ik de toekomst zoo donker inzie. Integendeel, als christen heb ik geen reden om moedeloos te worden. In voorspoed zijn we immers dankbaar, en in tegenspoed geduldig, ter wijl we weten dat Gods vaderlijke hand, wanneer zij slaat, reden heeft om een slag te geven. Zoo leidt de tegenspoed tot de vraag: waartoe* en waarom* Op deze vraag een antwoord te geven is niet altijd ge makkelijk. Eerst na ernstig zelfonderzoek kan een antwoord worden gegeven. Ik ge loof de plank niet ver mis te slaan, wan neer ik zeg, dat een voor mij duidelijk ant woord kan worden gegeven, De uitslag der Eerste stemming geeft een duidelijk antwoord. De concentratie is er nog heel wat slechter afgekomen dan wij. Alleen de socialisten kunnen zeggen, dat zij een schitterende overwinning hebben behaald. En daaruit kan veel worden ge concludeerd. De concentratie heeft meteen leugen in de hand gewerkt. Verdiend heb ben de liberalen deze totale vernietiging. Hoe of het ga, al wat liberaal is, is en blijft diep afhankelijk van mr. Troelstra. Ze spraken van een verjongingskuur welke de liberale partijen wachtte. Als de heeren maar begrijpen dat hun de beide beenen zijn afgezet. Met de handen mogen zij nog wat zwaaien, loopen zullen zij niet meer. De socialisten hebben de groote voor- deelen te boeken, gelijk ik zeide. Of deze voordeelen van blijvenden aard zijn Een ontkennend antwoord moet ik hierop ge ven, als de Christenen in het land hun roeping verstaan of leeren verstaan. God heeft hen door deze nederlaag veel te zeg gen. Ge hebt in den Bijbel de geschiedenis van Israels nederlaag voor Aï wel gelezen. Deze nederlaag was het gevolg van het materialisme dat iemand bezielde. Achan had nl. een prachtig kleed en geld gestolen. Zijn oog was van den Heere afgedwaald en het materialisme had hem bekoord, Hij vertrouwde meer op het goud en het zilver, dan op den levenden God. Niet eerder was de zege voor Israel weggelegd, voordat deze ban uit hun midden was weggedaan. Die zonde is de oorzaak van onze neder laag. Het socialisme heeft de afgod »Materi- alisine* uitgedragen, Veler oogen zijn be- tooverd door het aanbod dat zij deden. Voor een prachtig kleed en een handvol geld heeft men het geestelijke prijsgegeven. De liberalen droegen denzelfden afgod uit. Gouden bergen werden beloofd, en men heeft hen geloofd. We zullen nu zien, wat er van de belofte van afgod >Mammon« komt. Geloof me, dat de volgelingen be schaamd zullen uitkomen, en dat het eind zal zijn, dat men meer dan genoeg krijgt van een denkbeeldige kip die gouden eieren legt. Van alles komt niets terecht, terwijl de armoede steeds meer zal worden gevoeld. Voordat vier jaar voorbij zijn, zullen we weer moeten kiezen voor leden van de Tweede Kamer. Niemand zal meer verblijd zijn dan de aanbidders der afgoden. Men heeft de oogen gesloten voor het meerdere, nl. de geestelijke zijde van het leven. Zoo iets wreekt zich. Ge moet echter niet den ken dat ik alleen de liberalen van deze zonde beschuldigGe weet beter. Evenmin dat ik alleen het oog heb op den werk man, óok de werkgever staat schuldig. In de laatste tijden is het recht duidelijk ge worden dat men voor het geestelijke weinig over had. Met een vroom praatje« scheen het dat men tevreden was. Zij die arbeiden in het geestelijke, klaagden steen en been. Klacht op klacht werd geuit. Van verbete ring aanbrengen is geen sprake geweest, ondanks dat de loonen stegen, de boeren voorspoedige jaren hadden. Er werd geld verdiend. Maar tegelijkertijd werd de zonde van gierigheid gevoed. Meermalen hoorde ik dat de collecten in de kerken op gelijk pijl bleven. Zoo iets teekent dat de afgod Mammon* het »Materialisme« werden ge diend. Tevredenheid heeft deze dienst niet gebracht. De ontevredenheid nam hand over hand toe. Nu schrikken de bezitters. Geen wonder. Ze zien de toekomst thans don ker in. Als dat zoo doorgaat, zullen de belas tingen verdubbelen, en zullen ze toch moe ten missen wat zij nu hebben ingehouden. Ik wijs u op dit eene verschijnsel. Maar ge kunt het doortrekken. Men werd met de mond o zoo geestelijk, ja overgeestelijk, doch met het hart was men o zoo vlee- schelijk. Zoodoende is de actie gedood. Er was geen geld voor de propaganda der christelijke levensbeschouwing. Met een »gaat heen en wordt warmt werd men heengezonden. Nu ja, in de laatste dagen gaf men een vijfje of een tientjeAlsof daarmede goed te maken was, wat men jaren had verzuimd. Ik ken zelfs plaatsen, waar men bij onze christen-voormannen geen cent los kon krijgen. Heel vromelijk zeide men nog: »Wij werken om de spijze die niet vergaat't Is mooi't Is fraai Alsof de mededienaars van Mammon, door hen practisch in het Materialisme onder wezen, nog zouden medewerken om hen in hun z.g. geestelijke, doch metterdaad overgeestelijke d. i. niet-geestelijke beschou wing te sterkenGeloof me de tuchtroede brengt iemand ter plaats, waar het woord niet gehoord wil worden. Natuurlijk zien ze wel in dat de con centratie-partij totaal machteloos is. 't Is volkomen waar Maar als dit oorkussen gebruikt wordt om op te slapen, kunnen we er op rekenen dat de verharding nog zal toenemen, en dat, als ze wakker ge schut worden, het te laat is. Een oprechte Christen loopt echter zoo ondoordacht niet voort. Hij verootmoedigt zich, en vraagt naar hetgeen God behaagt. Hij zal met mij tot de ontdekking komen, dat de oorzaak gezocht moet worden in de zonde van het Materialisme Voor zooverre hij er schuldig aan staat, zal hij met woord en daad strijden tegen de zonde van gierigheid. Ik beloof u dat ik in de eerste tijden eens zal informeeren of er voor de ware geestelijke belangen meerdere offervaardig heid wordt gevonden, en niet een nog meerdere gehechtheid aan het stoffelijke. Natuurlijk niet alleen bij debeziiters,maar ook bij hen die door lichaamskracht het brood verdienen. Er is een ban in ons leger. Dezelfde ban als bij Israël voor Aï, nl. de zonde van lust naar het materialisme, los van het geestelijke. Voor het geestelijke gevoelt men weinig. Bij velen letterlijk niets. Die in het geestelijke arbeiden geven het bewijs te zien. Klacht op klacht. Moede loosheid heerscht onder hen, omdat hun natuurlijk leven kommervol doorgebracht wordt. Ze zoeken langs andere wegen in hun lichamelijke nooden te voorzien. De propaganda verdwijnt. Men heeft voor het geestelijke niets over. Zij weten genoeg, nl. de dienaars van het Materialisme. Zon der het te willen, loopen ze en laten an deren loopen in den tempel waarin mr. Troelstra de priester is. Ik ben echter niet moedeloos, integen deel. Israel werd van de ban verlost. Israel bond den strijd aan tegen deze zonde. Ook het christenvolk zal zich verootmoedigen en den strijd aanbinden met woord en daad tegen deze zonde. En dan Dan zingen wij weder ter eere van God die ons een oog en hart heeft gegeven voor het geestelijke èn stoffelijke, èn voor de har monie, welke tusschen deze moet bestaan. Als het ongeloof in stoutheid toeneemt, gelijk in dezen het geval is, zal het ge slagen worden. Zie dus dat de propaganda oogenblik- kelijk voortgezet wordt. Klop eens aan bij uw kennissen, en zie een som bijeen te krijgen, om in de wintermaanden sprekers te laten optreden om de christelijke begin selen in zake het leven uiteen te zetten. Zorg dat uw buurman onze bladen leest. Geef ze hem gratis, en praat eens met hem over de stukken die er in staan. Zoo wor den de avonden kort, en ge zijt medewer ker om de liefde tot het christelijk levens beginsel uit te dragen, Ge kweekt tevens een nieuwe propagandist. Al stoot ge het hoofd eens, daar moet ge niet om geven. Zoo iets is mij zoo vaak overkomen, dat ik het bijna niet meer gevoel. Ik laat het bij dezen. D. V. de volgende week weer. Ontvang mijne hartelijke groete tt. MARNIX Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Dit spreekwoord geldt gewis ook, waar 't betreft het helpen van een of ander ge was door middel van deze of gene kunst meststof en dan vooral van de snelwerkende. Nog onlangs zagen we daarvan,een heel aardig bewijs. Van een stuk haver, dat prachtig mooi was opgekomen, gelijk met 't zaaien was ook al 150 K.G. chili gegeven werden enkele plekken op vallend geel. D'e »kouweIijke« kleur stak scherp af tegen het mooi donker groen van de rest. Al van verre was de grens zicht baar. De boer vroeg ons oordeel over dit verschijnsel en onzen raad, Wij schreven 't toe aan 't feit, dat in de laagste plekken, want daar was de kwaaie het ergst te zien, gebrek aan opneembare stikstofver bindingen zou zijn, waarom ons antwoord luidde Strooi terstond op die „plekken* wat chilisalpeter. Geef gerust tegen 1J a 2 baal per H.A". „Maar 'k heb geen korrel meer in heel de boerderij en tusschen bestellen en hier hebben verloopt wel minstens een week", „Tracht dan wat te leenen bij een goeden buur." Aldus geschiedde. En nog geen halven dag daarna was onze raad opgevolgd. Alleen één plekje moest overschieten, wegens uitputting van den voorraad. Dit stukje belooft o zoo weinig. En toch zal 't per slot een heel voor- deelig hoekje blijken. Want 't roept den boer nu al maar toe: Wilt ge helpen, helpt dan spoedig 1 En ook Tijdens de groeiperiode mag op geen boerderij de chilisalpetervoorraad geheel uitgeput zijn

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1