AG der maand RIJ HAAS- SN TWEEDE BLAO I li k t Zaterdag 21 Juni 1913. No. 1878. 1 >RINGEN NVERF IS. Twee Bladen. Reclames Mededeelingen enz, tan de 6089 rkrijgbaar per 20 cent. 21 ree en Overflakkee, )orstraat Ooltgens- 7084 gelden aan leden rs. n op tegen 3 iet-leden. nnen dagelijks wor- ij een der leden van /rijdags 68 uur en uur. 5825 )MAN, Dirksland. itraat 122 zp, voor burgerlogies. ENT PER NACHT. nd, 6644 Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Ingezonden. Yoor Huis en Hof. Laudbouw. 20 Cent per regel. Uit de Pers. Plaatselyk Nieuws. ■ril [ER te spreien. MOZES BE HAAS, uwerij, Sommeïsdijk. 'Conisn. No. 4, prima kwaliteit versoh I verkrijgbaar. it Rundvleesch, a Boterhamworst. ïinaal gesneden. eit rolpens verkrjjgbaar. Billijke prijzen. eraberolen 6353 tfieuw-Helvoet. ongas, plaatste tot Ringen voorBron- 90 boringen, waar- e eilanden Voorne fede en Overflakkee 6166 Isehe ondervinding pf, soliedst en goed- Uw Dw. Dnr. fAO. VRIJ. v n 9) jjHIUtVIHIIHl een yaï yaii yertron- laaroi vooraf waar Dt! nde «oliede leiarai jraat 122 |de Mannenhuis) irdam gericht door ARBEI- evertZEEGRAS BED- KAPOK STELLEN, VERMENGDE JAVA .75, f 10,50, f 12.enz. :llen met gega- 'OOMDE veeren f 17.50, f90.-. KAPOK MA- S VULLING EN AF- f8.50. SPRINGVEER SLUITEND SOLIDE anaf f 10.ONZE BE- VEEREN STELLEN era. Veeren bedstel 1 en 1 molton deken 1 •trassen en LET WEL. vertrek ALLES COM- f42.50 f48.— MET SCHRIFTELIJKE GA- ERENOMEERDE REC- v.p. niet te vergelijken 1WAARDIGE soorten ertrekken goedkooper m die ook WIJ kunnen EN en overtrekken in en in prijzen van f 1.60 f2.75 f3.50 f4,50 f6.— ■7 IJZEREN LEDIKAN- jeneden iedere concur- GENGEMAAKTE MAS- ledikanten 2 persoons 14.50. Steeds grooten SIE, WOLLEN en 8A- et vullen van kapok en bedden kan men dig zyn. Boven f 10. eken Cadeau, g adres 6328 ude Mannenhuis) lerdam >3 y.LWefl. FJnMer 18 - ROTTERDAM. V» 1 IN HOC SIGN0 WSES LANDWEER. Inlevering van rijksgoederen. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- melsdijk maakt bij deze bekend, dat de in het verlofganger register van de landweer dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der landweer, die in den loop van het jaar 1913 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de landweer we gens volbrachten landweerdiensttijd, op grond van art. 31, laatste lid, der Land- weerwet al de hun voor Rijksrekening verstrekte voorwerpen, met uitzondering van het zakboekje (dus wapenen, voorwer pen van ledergoed, kleeding- en uitrus tingstukken, reglementen en dienstvoorschrif ten) moeten inleveren te Middelharnis, in de bewaarschool op Woensdag, den 2 Juli 1913, des namiddags 12.30 uur. Men zie verder aanplakbord. Bij de inlevevering moeten de verlof gangers in BURGERKLEEDING verschijnen. Sommelsdijk, den 19 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. DRINKGEWOONTEN. Bedoeld wordt de gelegenheid, waarbij men sterken drank gebruikt. Hoe zouden ze zijn ontstaan Als een uiting van feest vreugde en om anderen, als men om een of andere redenen verheugd is, daarin te doen deelen. Oud zijn ze, om maar in ons vaderland te blijven. De krachtige Batavier hanteerde ferm en flink de reusachtigen drinkhoorn en vertoonde zijn behendigheid om dien in één teug te ledigen. Het geslacht der mid deleeuwen deed zijn meesterschap zien. De gilden en schuttersmaaltijden beminden een hartigen drank. De later uitgevonden alco hol vond hier een duchtig vereerder. Veel te kunnen drinken stond fier. En hoe is 't nu De drinkgewoonten zijn er nog. Op vergaderingen brengt alcohol gezelligheid. Dikwijls is er zonder hem geen vergadering denkbaar. Denk hoe hoog de eerewijn staat. Wie alcohol die plaats niet gunt, is een domoor. Verstaat geen vriend schap, weet niet, wat een vriend toekomt. Toch mag men den schenker stellig vragen, waarin die vriendschap ligt. In de bedoeling wel, dat is zeker; maar 't middel deugt niet. Natuurlijk wordt hier in 't algemeen gespreken. God is Schepper van den alco hol. 't Juiste gebruik is voor den mensch. Alcohol werkt schadelijk. De geneesheer, die hen aanbeveelt, zoekt ge met een lan taarn. De arts vertelt u, dat alcohol de bloedvaten verkalkt. Dronkaards sterven vaak aan een beroerte: de slagaderen breken door hunne hardheid.Een dronkaards lichaam is een ruïne, in plaats van een tempel Gods. Maar de matig gebruiker is immers geen dronkaard. Neen, doch hij heeft zijn drink gewoonte. Maar ze hebben hem in de macht: hij kan een dronkaard worden, 't Gaat licht. In zijn huis drinkt men naar vaste gewoonten dagelijks. Daar buiten zijn ze welkom: visite, nieuwjaar, verjaardag, enz. Och, ga ze zelf maar uitbreiden. En de ijzeren vuist des drankduivels omgrijpt ons, voor we 't weten. En hij is sterk. Er verdrinken meer menschen in 't glas dan in den Oceaan. Er is maar een weg; ziet tegen die ge woonten te verzetten, er boven te staan, ze in de macht te hebben. Wie zich te zwak voelt, worde onthouder. Bidde God om kracht. Zoo kan meer dan een trek ons in de macht hebben: rooken, schaatsenrijden, fietsen. En is, in algemeenen zin, dat niet juist onze zondige, verdorven aard, uit 't Paradijs meegebracht, dat we naar al die lusten, door den duivel ingegeven, luisteren? Met het kwade redeneert men niet, maar zegt kortweg: neen. Dat was ook Eva's schuld. Inplaats, dat zij, wat haar werk was, den duivel uit het Paradijs joeg, be gon zij een gesprek. We moeten dus kunnen weigeren, als de alcohol, sigaar of pijp of wat dan ook, aangeboden wordt. God schiep ons toch zoo, dat we meester van de genegenheden waren, 't Is toch diep vernederend, als we in dezen strijd onderliggen. Ons te kunnen beheerschen is eene onafwijsbare eisch. Aan ons het zeggenschap. Niet aan de stof. Nog iets spreekt een woordje mee. Wel- levenheidshalve, 't is immers zoo hartelijk gemeend, wil men 't aangebodene niet wei geren. Doch die vrijheid moeten we elkaar gunnen, om te veronderstellen, dat eene weigering oprecht is en derhalve 't opdrin gen opgeven. Dat is ware wellevendheid: een anders vrijheid ongerept laten, zijn wil boven de onze stellen. Aanhouden is on wellevend. Alcohol diént ter verwarming, zegt men, en 't is waar. In een spirituslichtje doet hij goed dienst. En 't verwarmt den mensch van binnen ook. Doch maar tijdelijk. Nu, dat neemt men ook aan. Veoral bij een koud karwei. Dan kan men zich versterken meteen. In zoo'n glaasje zit dan toch maar bijzonder veel. Dat mag toch wel ietwat nauwkeurig onderzocht. Alcohol doet 't hart sneller slaan, zoolang hij in 't bloed is en verwijdt de bloedvaten; die bij de huid liggen verspreiden dus meer warmte. Maar dan treedt de koude weer in. Zoo komt en verdwijnt de sterkte ook zoo snel. En put den arbeider ook. Door Gods bevel loopen over de spieren zenuwen, die be letten, dat ze met al hunne kracht werken. Alcohol heft die belemmerende werking op. Na een glas gaat veel kracht verloren, dus een tweede volgt. Dat snelle verbruik maakt een mensch krachteloos. Zoo ook bij krank zinnigen. Na eene groote krachtsontwikke ling in een aanval van woede zijn ze slap. Bij drenkelingen is een meerdere hartwer- king wel noodig. Toen Napoleon in 1813 in Rusland over de Berezina trok, sprongen in dien extra- kouden winter een paar honderd Nederlan ders in de rivier, waarin natuurlijk ijsschot- sen dreven, om twee bruggen te bouwen. Napoleons brandewijntractatie bleef achter wege. zoowel onder als na den bouw. Of de bouwers nadeel ondervonden door 't ijskoude water of 't missen der gewone hartversterking meldt de geschiedenis niet. Drinkgewoonten, hoe hard vindt de visite het, als kleine broer of zus, die met be- geerige oogen de gevulde glaasjes naar de monden der gasten zien- gaan en keeren, nu niets krijgt. Wie den kleine niet iets gunt, heeft geen hart voor kinderen. Zoo'n schaap zit er bij en zou niets krijgen. Die smeekénde blikken zijn niet te weerstaan. Het moet de suiker onder uit 't glaasje proeven Op eens is 't kind, waarvan men 't gezichtje, komiek vertrokken, gadeslaat, 't geestelijk middelpunt van de grooten. Dwaze opvoedkunde in dubbelen zin. Men kweekt onbewust drankzucht en hoogmoed. Drinkgewoonten. Geen loting voor de nationale militie zonder alcohol, treurig. Wie niet meedoet, is een lafaard. Eere juist hem, die als iemand van hoogen moed zijne spottende kameraden durft weerstaan Drinkgewoonten. De ambachtslieden, bij u in 't werk, worden getracteerd. Natuur lijk om uiting te geven aan uwe dankbaar heid, dat ze den boel opknappen. Goed, maar als ge nu iu alcohol geen heil ziet, moet dat dan niet gerespecteerd? Moet ge dan van gierigheid verdacht? Er is toch wel een andere weg om uw genoegen te doen blijken. Dat moet, eischt de ware wel levendheid, den ambachtsman toch om 't even zijn. Hij staat toch wel zoo hoog, dat hem de vorm der tractatie onverschillig is. Die bedoeling is niet, dat die minder zou zijn. Dit ter voorkoming van misverstand. Om alles saam te vattenwie 't goed met iemand meent, bieden o zoo weinig alcohol aan. Maar hij zelf moet het zoo vaak mogelijk weigeren. Te allen tijde moeten we kunnen zeggen, dat eene weigering ons nooit zal berouwen, dat we onzen lust onder de knie hebben. We kunnen weigeren als 't moet. NAVORSCHER. Een boekweitziekte bij witte dieren. Fa- gopyrismus heet het optreden van bepaalde ziekteverschijnselen bij witte dieren, die met boekweit worden gevoederd en tege lijkertijd blootgesteld worden aan zonlicht. Bij zwarte, of in hoofdzaak zwarte dieren treden onder diezelfde omstandigheden de ziekteverschijnselen niet op. Bij witte mui zen en marmotjes, die met boekweit werden gevoerd, konden door belichting (zonlicht) in het algemeen de huidaandoeningen en andere ziekteverschijnselen worden opge wekt, welke zoo goed bekend zijn bij schaap en varken. Voorts werd opgemerkt dat reeds enkel het voeren van boekweit aan witte muizen en witte of lichtgekleurde marmotjes en konijntjes voldoende is om bij deze dieren, wanneer zij in diffuus dag licht worden gehouden, na langer of korter tijd den dood te veroorzaken. Kort vóór het intreden van den dood traden verlam- lings-verschijnselen op en verminderde de ademhalingssnelheid. Bij lijkopening kon een ziekelijke aandoening van alle inwen dige organen worden geconstateerd. Zoowel de schil als de kern van de boekweit brachten dit resultaat teweeg. Vond de voedering plaats in donker dan bleven de dieren gezond. o-o Flesschen van papier. Tot dusver was, enkele uitzonderingen daargelaten, het glas het eenige materiaal, waaruit flesschen werden vervaardigd. Nu verneemt men van de nieuwste stof om flesschen van te ma ken n 1. papierhet is Amerika, dat het voorbeeld geeft. In de Vereenigde Staten vinden deze nieuwe papieren flesschen reeds een ruim afzetgebied, bijvoorbeeld voor het dagelijks gebruikte ijs wordt van geen andere ver pakking gebruik gemaakt; ook boter, vet, margarine en een aantal levensmiddelen worden in zulke papieren flesschen, die dan van model veranderen, verpakt en ge leverd. Van een hygiënisch standpunt be schouwd, biedt het nieuwe artikel het voor deel, dat zoo goed als geen stof kan doordringenen vooral, dat bij den verkoop van levensmiddelen de koop er weet, dat hij telkens een volkomen nieuw omhulsel ont vangt. VOOR DE KEUKEN Rijstrand met gestoofde vruchten. Een ons rijst wordt goed afgewasschen met lauw water en een weinig zout, vervolgens in een liter melk gekookt. Men voegt er als ze gaar is, drie lepels suiker en een kleine hoeveelheid opgeloste gelatine aan toe. Men klopt een theekopje room en voegt die bij de rijst, zoodra ze bekoeld is, dan vult men den rand en plaatst dien op ijs. Zoodra voor 't opdoen de rand is gestort, doet men de gestoofde vruchten kersen, morellen, abrikozen of rabarber in het midden. o-o Rijst d la Marengo. Een half pond rijst wordt in kokend water gedaan, met een weinig zout, even geblancheerd, vervolgens met koud water, afgespoeld. Dan kookt men ze, met melk en een weinig zout, tot een dikke brij. Vier lepels suiker laat men even in een kopje water koken, totdat zij lichtgeel begint te wordendan plaatst men het pannetje even in koud water. Nu doet men de suiker bij de kokende rijst, en roert er een lepel rum doorheen. Men doet de massa in een vuurvasten schotelneemt het wit van twee eieren, tot schuim ge klopt doet er wat suiker en geraspte ci troenschil doorheen, en legt het op de rijst, die men in een goed warmen oven, licht bruin laat worden. o-o Poulet met kerry en rijst. Men kookt een pond kalfspoulet in kokend water, met wat foelie en zout, gedurende een half uur, (niet te veel water, V. liter), daar voegt men bij een ons goed gaar gekookte rijst, een lepel kerry, een geklopt ei en een paar lepels boter. Doe alles in een vuurvasten schotel, met stukjes er boven op, bestrooi het met gestampte beschuit of paneermeel, en laat het schoteltje bruin worden in den oven. Obseevatob. Melk- en Melkgebruik. Melk is een waardevol voedingsmiddel. Is zij afkomstig van normale dieren, dan bevat zij, behalve de afscheidingen der bloedvaatklieren, zeer gewichtige fermenten, die de spijsverteering en assimilatie bevor deren, en voorts voedingsstoffen als eiwit, vet, melksuiker, lecithine, en mineraalstof- fen, als phosphorus, kalk, ijzer, enz. Eén Liter goede melk bevat ongeveer 35 gram eiwit, 40 gram melksuiker 35-40 gram vet. De bekende arts te Karlsbad Dr. A. Lorand zegt in zijn werk: „Oud worden en jong blijven" van de melk, dat zij is het voed sel, dat een aantal van onze gewichtigste organen het best kunnen verdragen, zon der dat ze meer werk behoeven te doen. Bij vleeschkost daarentegen zoo zegt hij wordt van de werkzaamheid der lever en der schildklier veel gevorderd. Ook worden die organen, welke de verschillende voedingstoffen moeten assimileeren (in eigen lijke voedingsstoffen veranderen) en heur vergiftige bestanddeelen moeten verdrijven, door melkvoeding het minst in beslag ge nomen. Daardoor komt het ook, dat lever en nierlijders zich het beste gevoelen bij een overwegende melkvoeding. Ook aan de nieren bekomt een voeding zoo schrijft deze arts verder welke een weinig zout bevat, zooals melk, het beste, terwijl rauwe melk ook gunstig werkt (misschien door het gehalte aan gistingsstoffen en melk suiker) op de ontlasting. Gekookte melk stopt eerder. Voor patiënten, die aan bloed- vaatverkalking lijden, is een overwegende melkvoeding eveneens het beste. Reeds honderden jaren geleden ried Bo- rudelot, de beroemde lijfarts van den groo ten Condé en van de Zweedsche koningin Christine, al zijn patiënten aan, zeer veel melk te gebruiken, waarvan hij geloofde, dat ze >het bloed deed herleven*. Het beste is de melk, wanneer ze versch van de koe, nog met de warmte van het dier wordt gedronken. Ze blijft dan, even als andere verwarmde vloeistoffen, maar kort in de maag dit werd ook geconsta teerd van koude, rauwe melk, in tegen stelling met koude gekookte melk. Dat melk door koken haar waardevolle eigen schappen voor het grootste deel verliest, ja zelfs dan nadeelig kan werken, werd naar Dr. Lorand meedeelt doorproeven bij dieren overtuigend bewezen. Bekring voederde kalveren van onderscheidene boer derijen in Maagdenburg en op landgoede- rijen in Bohemen en Hongarije met afge kookte en rauwe melk, om ze met elkaar te vergelijken. Spoedig zag men een groot verschil in het gedijen der dieren. De met ge kookte melk gevoede kalveren vertoonden verschijnselen van rachitis (Engelsche ziekte). Ook trad een op scorbut (scheur buik) gelijkende toestand op, en verschei dene dieren stierven aan uitputtende diarrhee. Bij kinderen kan men dezelfde verschijnselen en bovendien de Barlouwsche ziekte waarnemen, wanneer zij gekookte oververhitte melk, die zooals in groote steden dikwijls voorkomt, niet geheel versch is, krijgen. Dr. Lorand beveelt dan ook dringend aan alleen rauwe melk te gebrui ken en deze alleen dan tot 60 of 70 gra den te verwarmen, wanneer de herkomst verdacht is. Is de melk van onbekende of twijfelachtige herkomst, dan moet vooral aan patiënten worden aangeraden de melk te koken of gesteriliseerd te drinken»daar de tuberculose evenals ander infectieziekten zonder twijfel door de melk van dieren op menschen overgebracht kan worden«. Heb ben echter de proeven van den veearts uit gemaakt, dat het dier gezond is en niet reageert op tuberculine, en hebben we ook de zekerheid, dat de melk niet gedoopt is door een of andere vloeisiof, welke bacte riën bevat, vervalscht of door vaten ver ontreinigd is, dan kunnen wij zonder be denken de melk rauw drinken. Het geluk kigst is daarom degene, die eigen koeien of geiten bezit, en ze in een goed geluch- ten stal of nog beter, buiten kan houden. C. B. B EEC HAMS P1UEN zijn reeds meer dan zestig jaren het meest gebruikte huismiddel van de geheele wereld. Een Hoogedelgestreng Anaiphaheet. Onder dit opschrift lezen we in de Ne derlander »Het Kamerlid voor Hoorn, de Hoog edelgestrenge heer De Jong openbaar on derwijzer, is door de concentratie aan gewezen om in haar off cieel propaganda- boek het onderwijsvraagstuk te behande len. Hij doet dit op de gewone waar dige wijze, en onder meedeeling van nieuwe feiten van zóó ernstigen aard dat dunkt ons, den meest verblinden voor stander van het vrije onderwijs wel de oogen moeten opengaan. »Met kracht* zoo zegt hij >zullen wij ons verzetten tegen de clericale pogingen, die de vernietiging der open bare school beoogen. Onverzwakt willen wij den Staat als eersten plicht opleg gen voor 't peil der volksontwikkeling te wakeD. Dat de volksontwikkeling niet veilig is, als ze gesHd wordt oDder de hoede van den clerus, bewijsfde ervaring in clericale landen afdoende. In het cle ricale Spanje kunnen 6o menschen per ioo, lezen noch schrijven. In België be loopt het aantal van hen, die lezen noch schrijven kunnen, gemiddeld 30 per 100 en slechts in ééne provincie is het aan tal analphabeten ongeveer 20 ten too. De volksontwikkeling bleek in die landen in de banden der geestelijkheid alles behalve gewaarborgd*. Ontsteld grepen wij naar de officieele statistiek en vonden daar dat het percentage der analphabeten in Bel- gie van 21.66 in 1880 onder het laatste liberale kabinet,- in 1909 onder de op eenvolgend katholieke regeeringen tot 7 percent geslonken was. Waar hier aan opzettelijke misleiding Datuurlijk niet te denken valt, blijft geen ander conclusie over, dan deze, dat dit Kamerlid en kweekeling der school «waar- aan de natie gehecht is", geen >7" van een >30'' kan onderscheiden. Het is mogelijk dat, zooals de schrij ver zegt, de volksontwikkeling in de handen der geestelijkheid niet geheel vei lig is. Doch het schijnt ons vooralsnog toch nog bedenkelijker, haar, zooals, naar uit het bovenstaande blijkt, in de Openbare School hier te lande nu en dan geschiedt, aan analphabe en toe te vertrouwen," Er is ook nog 'a professor, die in de schrifturen van dezen geleerden heer De Jong het eind van alle tegenspraak vindt. Als «Het boekje van mijnheer De Jong* het zegt, is het zoo. Het is te hoopen dat het vertrouwen van dezen bewonderaar van mijnheer De Jong, prof. Muller, thans candidaat der «protestanten* in district III door deze dingen niet al te zeer geschokt worde. 'n Professor en een analphabeet hooren niet bij elkaar. Wil men nog ander bewijs van de on juistheid van dezen mijnheer de Jong, men leze het volgende staatje. Op de 100 ingelijfden bij de landmilitie konden, blijkens het Regeeringsverslag 19101911, noch lezen noch schrijven: 1908 1909 1910 Noord-Brabant 1 3 2,02 ',37 Gelderland *>3 ','7 1,01 Zuid-Holland 1,21 0,76 0,56 Noord-Holland 0,89 0,77 0,63 Zeeland 1.23 0,90 ',33 Utrecht ','3 0.67 1,03 Friesland 2,11 2,30 1,22 Overijsel i,7S 1,38 1,04 Groningen 3,73 2,37 1,56 Drente 4,33 4,52 2,13 Limburg ',77 ',97 1,19 Drenthe staat alzoo bovenaan. De pro vincie is door en door vrijzinnig. Dan volgt Groningen. Ook overwegend vrijzinnig. De schrijver uit het vrijzinnige propa- gandaboek, dat veel heeft van leugen- en lasterboek, zij dus een weinigje meer be scheiden. Sommelsdijk. Dinsdagmorgen geraakte van den landbouwer J. A. Slis een span paarden in een sloot aan den Langeweg, De wagen, beladen met chili-salpeter, werd evenals de paarden met veel moeite op het droge gebracht. Dit ongeval liep met eenige materieele schade af. De collecte, welke Woensdag jl. langs de huizen der ingezetenen is gehouden voor den gewapenden dienst heeft opgebracht de som van f 12.55s. Door de vereeniging tegen drank misbruik (Volksbond) te Middelharnis, is aan mej. L. Kastelein en den heer W. K. van Diiel een bronzen medaille uitgereikt, resp. voor ingezonden handwerk en tee- kening. Donderdagavond had het zoontje van den heer J. C. de Gast het oDgeluk aan den stadschendijk met zijn fiets van den dijk in een sloot te rijden waardoor hij zijn linkerpols kneusde en geneeskundige hulp werd ingeroegen, Middelharnis Woensdag (kreeg de heer J. D. de Graaf zoodanig en klap van een paard tegen zijn hand dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. De Collecte voor de gewapenden dienst gehouden langs de huizen heeft op gebracht de som van ruim 15 gulden. De zoon van A. Mans alhier vertrekt 28 Juni a.s. naar Noord-Amerika om al daar het klompenmakersvak uit te oefenen. Stad aan 't Haringvliet. De land bouwersknecht D„ had deze week het on geluk, met een paard waarop hij zat in de sloot te raken. Het dier waarop D. ge zeten had trapte zoo hevig in 't nat dat D. verscheidene leisels opkwam. Deze week vertrokken van uit deze gemeente een dertigtal menschen om op de „Tien Gemeten" te gaan wieden voor 20 cent per uur. Wanneer de arbeiders liever per gemet aannamen kon dit ook ge schieden. De uitslag der stemming ter verkie zing van een lid voor de Tweede Kamer was in deze gemeente als volgt Uitgebracht 207 stemmen. Van onwaarde Colijn, 79 stemmen. Heijkoop to Roodhuizen 118 Groot dagloon. De veldarbeidster Timmers alhier, had bij het wieden het ge luk een tientje op te delven. Zeker moedigd zoo iets wel aan voor anderen. Een kind van B. W. had het on geluk al spelende te water te vallen. Met het hoofd bleef het in de modder steken. Gelukkig werd dit door M. S. opgemerkt die het kind ook van een wissen dood redde. Heeft men eenige jaren geleden aan den ouden Stadschen zeedijk proeven ge nomen met betonnen grintbakken deze schij nen zoe goed te bevallen, dat ook vele aan den nieuwen Stadschen Zeedijk worden geplaatst, Deze week sloegen de 2 hitten, bespan nen voor een wagen, van den broodbak ker B. op hol. Bij een draai gekomen, kantelde de wa- en en viel met i nzittenden van den dijk. De inzittenden kwa men met eenige schram men vrij, de materieele schade was groot. Den Bommel. Door Gt. Goemaat is een postduif gevangen, gemerkt Out Tarn boat 258 n> In den nacht van 16 17 dezer, zijn op verschillende plaatsen in deze gemeente minderwaardige platen aangebracht, waarop o.a.«Tegen de Tariefwet*. Van welke zijde deze soort van propaganda, behoeft wel geen nader betoog «ledige vaten klin ken het hardts Het bederfwekkend blad «De Ploeg* wordt hier helaas nog door enkele jonge lieden gelezendat zij ook verstaan mogen hetgeen zij lezen Naar Verluidt, is tijdens het onweder van Dindag j.l. door den hagel nog aan merkelijke schade toegebracht aan de kleine vruchten, inzonderheid aan de suikerpeen. Oolfgensplaat. Bij de j.', Dinsdag gehouden stemming van een lid der Tweede Kamer, D.strict Brielle werden in deze ge meente uitgebracht 428 stemmen. Hiervan verkreeg de Heer Colijn 252 st. de Heer Roodhuizen 139 en den Heer Heijkoop 31 stemmen. Van onwaarde 4. Door of vanwege het Bestuur der Afd. Ooltgensplaat der Zuid-Holl. ver. «Het Groene Kruis* is alhier een commissie van eenige dames gevormd welke een rondgang doen door de gemeente tot het verkrijgen van gelden en voorwerpen, beDOodigd voor het houden van een faccyfair. De opbrengst dezer verkooping zal dienen tot het aan schaffen van meerdere verplegingsartikelen voor behoeftige gezinnen. Oude Tonge. Tot Rijksveldwachter is alhier benoemd den heer Jansen uit Rot terdam. Dirksland. Dat beloofd al vast. Voor de uijen die nog moeten groeien wor den nu reeds prijzen besteed van f 2,50 tot f 3,00 de Heet Houd moed dus uijenteelers. Aanstaande Zaterdagavond hoopt bij gunstig weer de zangvereeniging Exelsior een uitvoering te geven op het terrein rondom de Ned. Herv. Kerk, aanvangende half acht. Stellendam, Door de Antrev. kiesver- eeniging Nederland en Oranje is met al- gemeene stemmen candidaat heelt gesteld de heeren Joh Nagtegaal en T, Meijs bei de wethouders altredende. Goedereede. Van den arbeider K. v. d. W. bleef Woensdag plotseling zijn varken dood. Hij verkocht het cadaver voor f 6, alzoo een schadepost van on geveer f 50. De vorige week had vrouw de V. het ongeluk zoodanig met haar hoofd op een emmer te valler, dat zij aan dat lichaams deel twee gapende wonden kreeg, die door den heelmeester werden verbonden. De vorige week werden door enkele ingezetenen reeds nieuwe aardappelen ge dolven. De uitkomst was bevredigend en over de smaak kan niet worden geklaagd^ 1 11 M 15 1 1 r U I J ■I il Hl '4

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3