EERSTE BUI. r Zaterdag 21 Juni 1918. Antirevolutionair 28ste Jaargang IV. 1878. Orgaan voor de Kiiidfitollaiidscïie en Keeuirsche Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Hotel llestauranl W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën ess verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Het cijfer, waarmee ons Statenlid uit de bus is gekomen, is laag. Niet hooger, dan we vermoed hadden en steekt zeer ongunstig af bij vroegere cijfers die door hem of door zijn col lega's bij de Flakkeesche stembus zijn y t behaald. Die cijfers hebben echter dit onmiskenbare voordeel dat ze een ba ken zijn in zeeeen waarschuwing om met 't oog op een nieuw échec in 1916, maar dat ons waarschijnlijk een zetel zal kosten, wat nu nog ternauwer f heid voorkomen is, alle pogingen in 't 4 werk te gaan stellen om andere toe standen te verkrijgen. Zeer zeker: we zien invloeden wer ken, die de Rechterzijde op Flakkee niet kan tegenhoudeninvloeden, die buiten 't Staatsleven als zoodanig staan, maar gevolg zijn van't verleden en de historie op Ons Eiland De jaren liggen achter ons, dat heel Flakkee een brandpunt was yan Rechtsche en Linksche actie I Wat heerlijke tijd was dat I Nog voelen we heimwee naar en vermeien ons in die stampvolle ver gaderingen van Links en Rechts, waar f sprekers en debaters, ieder met eigen gaven en talenten, optraden, om hun meeningen te zeggen over de vragen van den dag. En al vlogen er splinters links en rechts om de ooren toch was 't een heerlijke tijd voor Rechts en voor Links, omdat er actie was, en strijd; en door dien strijd liefde en samenbinding en volharding, die al maar door bleef aanhouden, totdat er verslapping kwam in onze gelederen de spreekbeurten verminderdenhet debat staaktede vergaderingen zelfs in den winter met eigen Kiesvereeni- ging saai werden en elk vonksken van heilige aandrift doofde. Toch werk te Links door; al maar harder, hoe meer ze onze lusteloosheid en futloos heid aanschouwden en ze maakten er een voor hen nuttig gebruik van. Al harder werkten ze, omdat ze zagen, dat èn Kerk èn Openb. School hun actie vruchtdragend zou maken. De Vrij zinnigheid zag de vruchten hangen liet ze rijpen nog eenige jaren en lachte glundertjes, dat ze zoo gemakkelijk zoo heel gemakkelijk te plukken waren, omdat ze goed rijp waren. Goed rijp geworden door de geestelijke onmacht van de Kerk en de geestelijke kracht der Openbare School. 't Is de Kerk en de Openb. School, die aan de Vrijzinnigheid de vruchten in den schoot werpen. Niet zonder actie, da's van zelfs. Want de Vrij zinnigheid stuit nog op 't ouderhart, dat bloedend de verwildering en (de gezagsondermijning der aanstaande kiezers in den dop, gadeslaat maar 't jonge geslacht is aan de ouders ontgroeid en ernstige woor den baten niethet ontbindings proces is reeds te verhier helpt geen ander medicijn, dan de opbloeiende actie van 't Kerkelijk leven met tucht en vermaan en een wegkwijnen van de Openbare School in haar betreu renswaardige leusNeutraliteit, juist waar we aan een positief Christendom zoo groote behoefte hebben. En onze weinige propagandaen onze onmacht om Kerk en Openbare School te reformeeren en de wrange vruchten zoet te maken en 't goed ge bruik dat de Vrijzinnigen daarvan maken, dat bracht ons de nederlaag Voeg daarbij andere factoren van plaatselijken aard, zooals vriendelijke liberale burgemeesters, die je helpen, hoe je links moet leeren stemmen kakkerlakken onder de Rechtschen, die met elk lib. vriendelijk gezicht wat in genomen zijngedienstigheden en hulpvaardigheden, die innemen, maar onze Partij schaden, als ze een zwakke ling gratis worden aangebodengratis, want 't loon komt wel terecht bij de stembus voor Gemeente, Provincie of Kamer. Elke knik van zulke vriende lijke en behulpzame heeren kost ons een stem. Voor de Vrijzinnigheid niet te duur betaald. En zoo zijn er meer plaatselijke omstandigheden Neen I geen Tarief wet is de schuldgeen Staatspensioneering maar de geeste lijke grondslag ontbreekt waarop de kiezer zijn Rechtsche stem moet bou wen. En die geestelijke grondslag kan alleen door actie gelegd worden. Door een Pers, die zich moet uitzetten door vergaderingen en samensprekingen door een altoos kloek getuigen en be lijden door een eendrachtdie één doel in 't oog heeftn.l. de val der Vrijzinnigheid op Flakkee. Verminde ring van haar invloed in elk geval. DaaromMannen van Rechts:'wordt weer moedig, al is er ook reden tot ontmoediging. Enorm is de stijging der socialis tische cijfers. Omdat we 't geheele Land in zoo'n kort artikel niet kun nen uitcijferen, geven we maar enkele frappante cijfers. In Franeker waren bij de Prov. Staten de liberalen verplicht van hun 5 aftredenden er 2 te laten vallen. En van achteren, uit de cijfers blijkt, dat de socialisten er nog wel meer hadden kunnen vragen, wat trouwens wel terecht zal komen in 1916. Op de aftredende liberalen waren uitgebracht 5700 stemmen en op den socialist 5621trouw hebben de libe ralen bij eerste stemming op de soci alisten gestemd en deze trouw op de liberalenom zoodoende, op eigen lijfsbehoud bedacht, de coalitie te kunnen weren. 't Doel is bereikt, maar twee socia listen nemen nu de plaats van twee aftredende liberalen in. Zie de cijfers in Leeuwarden, de provinciale hoofdstad't centrum eer tijds van 't oppermachtige liberalisme en nu De aftredende liberalen had den 3300 tot 3600 stemmen en de socialisten 4000 tot 4600er verre boven Zelfs de coalitie kwam met 6 a 700 stemmen boven de liberalen uit; en een herstemming tusschen 5 socialisten en 1 R. Kath. en 1 Chr. Hist, en 1 Antirev. en maar 2 libe ralen is 't gevolg. Drie liberalen vielen uit. Maar waarom zoover gegaan. Zie naar Flakkee, naar Zierikzee, naar Brielle, naar Rotterdam, en zooveel andere districten, waar 't socialisme met merkwaardige cijfers voor den dag komt. En nu leven we nog maar in een overgangsperiode, 't Ontbindingspro ces bij Links is nog niet volledig en 't algemeen kiesrecht met even redige vertegenwoordiging is nog niet ingevoerd. De Liberale UuieenVrijz. Democraten moeten rood worden op straffe van ondergaDg. Zij moeten bij elke stembus naar leuzen luisteren, die hen door de socialisten zijn voor gezegd en owee 1 als ze het laten. Ze Stotlcrdaiu. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1 en ƒ1.25 Aanbevelend, I R. C. F, y. i LEE-Moonen, En zoo staat in ons Vaderland ook de strijd te aanvaarden van Socialisme tegen Calvinisme. Waarschijnlijk door beide in getemperd licht voorgedragen. Revisionisme is nu al de lampekap, waardoor de roode lichtstralen wat gebroken worden. En coalitie is het lamp ornament, waardoor de vlam in sommige benauwden van hart en zwakken van oog voor steiler Gere formeerde beginselen wat tanen zal. Ook bij deze verkiezing deed het zoogenaamde hooge cijfer der militaire uitgaven weer opgeld en wekte men den schijn alsof de Linkerzijde zich daartegen verzette of zou verzetten. Opmerkingswaardig in dat opzicht is de uitlating van 't Eerste Kamerlid, Oud-Minister Staal in zijn bijgevoegde Nota over 't Fonds der Kustverdedi ging, waarover in die Kamer het Voorloopig Verslag is uitgebracht. Op blz. 851 van de Handelingen der Eerste Kamer staat dit: Wat de finantieele kwestie be treft, wil ik slechts aanteekenen, dat ik ten volle overtuigd ben, dat alsnog belangrijke bedragen noodig zijn voor een goede en doelmatige inrichting van onze levende strijd krachten en van onze doode weer middelen en dat ik 'tgeld, dat de Regeering daarvoor noodig heeft, allerminst haar zou willen onthou den. Zie, zoo spreekt nu een Oud-Mi nister Unie Liberaal. Hij is er ten volle van overtuigd, dat de grens van uitgaven belangena nog niet is bereikt dat de levende strijdkrachten en de vestingen en de vloot nog millioenen moeten kosten eer 't er wat op lijkt en hij dat geld geven wil. En toch laten Unie Liberalen, vooral in dagen van verkiezing, 't den volke merken, dat zij eer voor inkrimping dan voor uitzetting zijn en zoo voegen ze er dan als boerenbedrog nog bij en welke inkrimping heel gemakkelijk kan totstandkomen, als Links maar regeerde. De heer Staal heeft er een anderen kijk op en op hem zouden we de veiligstelling van ons land wel durven neerleggen, ware 'tniet, dat ons de Nacht van Staal nog in 't geheugen zat en deze Oud-Minister getoond heeft, zijn werkelijke inzichten op te offeren voor enkele partij eischen van het militair program der Unie-Libe ralen. Maar zoo is ook 't bewijs geleverd, hoe elke Staatsman in verval komt, die eigen meening overboord werpt en aan den leiband gaat loopen van een partijprogram, dat eischen en politieke leugen inhoudt, die alleen voor een verkiezing en een stemdag beteekenis hebben. De Oud Minister deed in die Nota zelfs nieuwe uitgaven aan de hand De Regeering kome met een voor stel tot uitstelling van een weer fond -, wil men een vestingfonds, waaruit met bekwamen spoed de verbetering van de geheele Vesting Holland ware tot stand te brengen en ik zal volgaarne bereid zijn haar bij dat voorstel te steunen Bezuiniging Maar de Oud-Minister haat ze als een dronkaard een glas water. De Nat. Bond van Protest, kiezers volgde volgens zijn brochure »De Koninklijke weg Als dat waar is, is die route weinig in tel bij 't publiek en is 't waarschijn lijk aan den modder en 't vuile stof te wijten, dat die weg wel door dat clubje maar niet door 't publiek, ge zocht is. In Druten had Diferee 960 stemmen. Er zijn 6671 Kiezers. In Eist had Muller 2906 stemmen en de tegen candidaat 5418 In Den Haag III had Muller 500 stemmen. Er zijn ruim 15000 k ezers In Haarlem had ds. W. H Lieftink 291 stemmen. Er zijn 10974 kiezers. In Katwijk had Muller 135 stemmen. Er zijn 10378 kiezers. Ziedaar de povere uitkomst. En reken er gerust Eist af, omdat daar Muller dienst deed als liberaal candi daat. Niet als Protestant, maar als doodgewoon liberaal tegen den Coali tieman, den Roomsch Kath. Van Wijn bergen. Zoo uitgecijferd wandelen op De Koninklijke Weg een kleine 2000 wandelaarsmaar (en we blijven in 't beeld) langs de zijpaadjes wande len 48000 menschen. Was 't, vroegen we, juist aan het stof en vuil te wijten, dat ds. Lieftink en ds. van Hoogenhuize en ds. Kwast en ds. de Jong en prof. Muller en consor ten (het 12 tal van 't Hoofdbestuur) dat juist zij 't hoofdpad kozen; maar de nuchtere kiezers de «zijpaadjes 1« Ja, waarlijk, ook in de politiek loopen professoren vaak achter den ploeg, en behooren ploegers in den katheder te zitten. Domheden vaak vindt ge onder de toga's; nuchtere wijsheid onder de grove kiel van den werkman. Van der Flier in Beverwijk 218 st. Er zijn 15863 kiezers. Van der Laar in Doetinchem 902 st. Er zijn 12696 kiezers. Keuchenius in Gouda 226 st. Er zijn 10711 kiezers. Idem in Haarlemmermeer 740 st. Er zijn 13290 kiezers. Eijkman in Kampen 693 st. Er zijn 8093 kiezers. Idem in Leiden 148 st. Er zijn 7460 kiezers. Van der Laar in Ridderkerk 416 st. Er zijn 9075 kiezers. Keuchenius in Rotterdam I 109 st. Er zijn 12248 kiezers. Van der Laar in Rotterdam IV 227 st. Er zijn 17817 kiezers. Keuchenius in Wijk bij Duurstede 693 st. Er zijn 9632 kiezers. Er zijn dus op De Beukelaar uit gebracht 10 districten: 4372 st.; en er waren ruim 116000 kiezers. Is dus 4 pet. Is dus op 25 man er 1. Waarlijk, als.de Liberale Persdag in dag uit dat Blad van Van der Laar uitspeelde tegen de Coalitie, dan heeft die Per den invloed daarvan veel te hoog p geslagen. Dan heeft die Pers, in tros oei water visschend, aan en door dat net weinig gevangen. En als, wat mogelijk is, de Coalitie er onder gaat bij deze herstemming, dan is 't niet door de minne aantij ging van Van der Laar, dagelijks her haald en door de Lib. Pers graag overgenomen en verspreid: dat de Coalitie verleugent; maar dan is 't alleen door den enormen vooruitgang van 't Socialisme. De Lib. Pers meende de Coalitie te slaan met Van der Laar; en ze keek zich daarop zóo blind, dat ze niet zag, hoe Troelstra bezig was de concentratie aan zijn zegekar te bin den. De Lib. Pers dacht ons te slaan met een verdacht wapen, en nu zit ze zelf in zak en asch over de Socia listische cijfers; gebonden als de con centratie nu is door de Sociaal-Dera. partij aan handen en voeten. OP DEW UITKIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij voomitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom»*. Wo. 2f. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maai. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Onze achteruitging op Flakkee. Aftakeling van H Liberalisme. Gedempte Boerensteiser 63A, 631) Direct nabij de Hoofdsteeg, moeten opschuiven; al maar opschui ven, totdat er over eenige jaren geen anderen naam meer gehoord wordt dan Zwart tegen Rood. Nog een tien tal jaren en 'tproces is uitgewerkt; dan mogen de Unie-liberalen den maam nog dragen, maar in al hun program en Kameroptreden zijn ze de socialisten gelijk, of ze moeten toezien, dat hun aantal zetels overal slinkt. Natuurlijkde vlag kan on besmet blijven, maar dan moet er worden gerekend, dat het succes kleiner wordt. De 40 millioen. nDe Koninklijke Weg". De Beukelaar. Langzaam kwam hij aanstappen. Z'n voeten in groote, wit geschuurde klompen handen diep in de broekzakken stompje pijp in den mond, met den kop naar beneden altijd, in al deze din gen, dezelfde: Jan Horsteling. Zóó was hij nu al vier keeren bij me geweest; altijd in 't laatst van Maart; tel kens weer om een kind aan te g en, dat hij met April op school wou doen. Ik mocht 'm wel Hij had het beter kunnen hebben in de wereld. Zijn vader was een boer geweest, in vrij goeden doen. Maar toen die tegen de zestig liep, was hij hertrouwd en dat was zijn ongeluk geworden I 't Was dan ook een dwaas ding, dat tweede hu welijk en 't heele dorp had voorspeld, dat het misgaan moest. Het was dan ook mis gegaan. En de kinderen uit het eerste huwelijk moesten nu maar zien, hoe ze 't best weg kwamen en in hun levensonderhoud konden voorzien. Zoo was Jan spoorwegarbeider geworden en woonde in een eenzaam wachthuisje, 'n heel eind de lijn op. 'tWas nu de vierde keer Drie van zijn kinderen had ik al op school en ze leerden goed. 't Was 'n heel eind voor hen, met name bij winterdag. Meer dan een uur moesten ze loopen, om de chris telijke school te bereiken en dat, waar er 'n openbare stond in 't dorpje, tien minu ten van het wach-huisje af. Doch dat was 't ergste met. Ze waren gezond en sterk. Maar als Jan zoo tegenover me zit en zijn verlangen te kennen geeft, dat ik zijn vierde, z'n naamgenoot, »kleine Jan< ge- heeten thuis, ook opnemen zal, komt hiï met z'n hoofdbezwaar voor den dag. >Meester weet, dat we 't niet breed heb ben», zegt hij »We zijn alle dag met z'n achten en ze happ ~t allemaal stevig in hun boterham.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1