Mi Antirevolutionair Orgaan and IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. I nis. 7103 ustrie in n brand- Car ba- ene, Spi- as. Deze gelijk en rd door rdiger op anden J. :ijde. Dm 6967 worden ggend en ;neet en nt franco RIJVING 1MINDE- cN! O >AI Ic ineeren, at zulks eerwerk en tijde eren wij 6186 irzekert O •II voor de Zuidliollandsche en Zeeuuiehe Eilanden. SOMMELSDUK. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. *j* Verspreiding door de Pers. Een der uitstekenste middelen om de partij te verbreeden is de Pers. Meetings zijn best. Onderlinge vergaderingen, de zooge naamde onder-onsjes in deKiesv, zijn best, maar daar kleeft dit bezwaar aan, dat je er menschen ontmoet, die al Rechts zijn, terwijl de half-rechtschen te schuw zijn om mee te komen. Niet of door die stille propaganda in eigen Kiesv. zoo in den wintertijd, kweekt men wel rotsvaste anti's, die met 't gesprokene weer winst kunnen doen op den akker en in de werkplaats, maar niet altijd hebben zulke eenvou dige kiezers 't vermogen en de gaven om hun collega's volkomen en atdoende van antwoord te dienen. Nochtans ze werken goed. Maar de Pers is 't beste middel. Elke week treedt deze vrind de kamer binnen. Elke week heeft hij hetzelfde te zeggen in een anderen vorm. Door advertenties, plaatselij k bericht, Schooi en kerkberichten, houdt hij de belang stelling wakkerals verslaggever van de Gemeentezaken prikkelt hij tot meelevendoor uit en van de Kamer wat te vertellen, brengt hij de huis- genooten met de Staatszaken in nauw verband; door hem worden scheeve voorstellingen van den tegenstander recht gezet. In één woordde Pers is een der krachtigste middelen om den menschen inzicht te verschaften in de beginselen, die met elkander den strijd hebben aangebonden. Uitzetting, verbreiding der Pers moet dus hoofdzaak blijven. En een zich scharen van vele anti's rondom die Pers is dringende eisck. Wie 't alleen van de Redactie ver wacht, is een dwaas. Wie 't alleen van den Uitgever verwacht, is ook een dwaas. Maar de Pers moet door 't heele antirev. volk gesteund worden. Dan, en dan is er hoop op winste voor de Partij. En doet men dat niet, dan gaat Flakkee nog meer achteruit. Voorlichting en nog eens voorlichting en nog eens voorlichting door de Pers en deze gesteund door alles wat Rechts staat is het beste middel om vooruit te komen. Doch helaaszullen onze waarschuwingen wellicht afstuiten op de ingezonkenheid en matheid en lusteloosheid velen onzerze vallen wellicht in kouden asch, 't zij zoo maar de waarschuwing is gegeven uit liefde voor 't beginsel en uit zucht naar verheffing onzer partij. In en buiten de Kamer. Buitenland. De legerwetten in dm Rijksdag. BELGIË. De nieuwe belastingen in België. Het vrouwenkiesrecht in Noorwegen. Het vrouwenkiesrecht in Italië. De moordenaars van Mahmoed Sjefket Pasja. RUSLAND. Rusland en de Balkan-bondgenooten. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. jur- NBETER «■■■- LER ÏKERS IN AN N/1.30 /ST - H IN KK/NG eetaaij. 's, Bolbego- Margarieten, jobelia, Ver eren, Zinia's, Jontbretia's, inleggen van 'oor hergroei loting gratis. 7026 marktprijs. c EN RHEU- )EL ZOEKT (WALEN. H ANKER 5 5 OF 8 0 th Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdags Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 €mi, Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uiTesvEB Te!e#<oo* ïmteireowim. Mo. t. AdvertsEÉiëa 10 aent psr regel en s/s maal. Reclames SO per rageL Hoekannkondiging 5 Cent per regel en Va maai. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor «Se Kedaefse foesSeissd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitarever Amice I Wanneer ge dezen brief ontvangt, zijt ge bekend met den uitslag der verkiezingen. Aller hart is in deze dagen vol van het geen staat te gebeuren. De spanning is groot. Wanneer ik zoo zie op den uitslag der Verkiezingen voor de Prov. Staten in Over- ijsel geeft het mij moed en zie ik thans de toekomst nog niet donker in. Friesland is zoo ongeveer »lood om oud ijzer.* Eu toch is het ook weer niet waar, Ge weet dat de liberalen het hazepad hebben gekozen voor de rooien,* zoodat zij verzwakt uit den strijd komen. Met het prijs geven, zonder zich aan den slag te wagen, wordt toch de erkentenis uitge sproken dat men zich gewonnen geeft. Ge kunt er op rekenen, dat deze daad gevol gen zal hebben. Mr. Troelstra heeft trouwens als goede politicus reeds de vuist laten zien, en duidelijk te kennen gegeven, dat de »rooien« de exegese van het concentratieprogram sullen leveren. Wat in Friesland is gebeurd, zal overal worden gezien. Van achteren moeten de liberalen niet klagen. Ze zijn voldoende gewaarschuwd. Is het niet door eigen sprekers, dan toch door de sprekers van rechts. Dat de liberalen zwak zijn, weet ge. Hun zwakte komt verder zeer duidelijk uit in de wijze waarop zij propaganda maken. Aan razen en tieren, gepaard gaande met liefde voor de Herv. kerk, komt geen einde. De heer Drion lamenteerde het honderd uit. Ik ben er van overtuigd dat hij aanvan kelijk met de noodige zakdoeken op reis gegaan is, om na gemoedelijke woorden gesproken te hebben, de tranen op te van gen. Toen zijn list ontdekt werd, en het wereldkundig werd, dat hij niet eens tot de Ned. Herv. kerk behoorde, begon hij te vloeken. De bladen melden zulke dingen. Is de heer Drion in het licht gesteld, op andere plaatsen kwam de felheid der liberalen even gelijk uit. Verheel je, dat men te Middelburg in het vuur ging voor een Jood. Deze zal de be langen en het heil der Herv. kerk behar tigen! Ik geloof het gaarne. Waar de moderne het geloof in den levenden Christus heeft uitgeschud, en het ideaal stelt in den »dooden* Christus, kan men ge8n beter verdediger van de Herv. kerk vinden, 't Is echter diep treurig, dat er nog halzen* zijn die zich door z®o iets hebben laten beetnemen. Ik noem zulke praktijken schandelijk. Denk nu niet dat de liberalen alleen schuldig staan. Velen dergenen, die vroeger tot de Christ. Hist, behoorden deden aan dat spelletje mede. Of deze d wal enden spijt zullen krijgen Ik hoop het om der Christenen wil. Of het berouw te laat zal komen 't Is moeilijk te zeggen. In dezen vooruit zien, gaat niet gemakkelijk. Let echter op, dat ze alle schuld van zich zullen werpen, en Dr. Kuyper de schuld geven. Deze is en blijft de zondebok. Doch laat me voorloopig over dergelijke dingen zwijgeD. Als ge dezen ontvangt, leest ge aan dachtig den uitslag der verkiezingen. Weet ge waar ik zeer nieuwsgierig naar ben? Naar den Brielle Ik heb eene vergadering bijgewoond in dat stadje. Ds. Van Lummel van Zuidland sprak er. De vergadering werd geleid door Ds. Die- mer. In het inleidend woord, sprak hij, dat de Christelijke partijen bij deze gelegenheid den Brielle wilden hebben. Lukte het nu niet den Brielle in te nemen, dan over vier jaar zeker. Ik lachte een weinig in mlj- zelven toen ik deze stoute taal hoorde, 't Klonk wel wat vreemd in mijn ooren. Den Brielle dacht ik, is orerwegtnd libe raal. Hoe zal dat woord in vervulling treden Bij nadenken echter moet ik zeggeD, dat hij wel gelijk kon hebben. Wanneer ik let op het onhebbelijke optreden der liberalen, door van onze mannen geen enkel woord te willen hooren, .alsmede de ontevreden heid in hun eigen kringen, waardoor de socialisten in sterkte toenemen en daar tegenover stel de schitterende opkomst bij gelegenheid dat Ds. Van Lummel sprak, er geen wanklank werd vernomen, kan de sluitrede wel worden getrokkennu of over vier jaren nemen wij den Brielle in. Een paar openbare onderwijzers smeer den 'm. Dat is een zeer gunstig teeken. Volgelingen hadden zij niet. Zoo behoort het. Die heeren zijn soms de toonaangevers. Het versje dat zij bij die gelegenheid zongen, vond geen instemming Gelukkig, dacht ik, zoo gaat het goed. Zoo behoort het. Die predikers der verdraagzaamheid moeten er uit, en zich onverdraagzaam toonen. Onder onze lui was een zeer opgewekt politiek leven. Ik hoorde een tamelijk getal leden* der Antirev. Kiesvereeniging noemen, terwijl twee jaar geleden niets van dat alles was. 't Zal wel groeien, als. de actie maar blijft. Een volk, levende tusschen zooveel liberalen, is een volk vol helden moed, en wint, al wordt een slag verloren. Ik moet u echter nog een ding zeggen. Ge hebt in den Brielle een orthodoxe predikant bij de Herv. kerk. Deze had men ook verzocht lid te worden van de kies vereeniging. Weet ge wat hij had gezegd, gelijk men mij vertelde Zooiets was in strijd met de heiligheid van het ambt*. Ik ken hem niet, maar ik wil wel zeg gen, dat ik zoo'n merkwaardige editie van een Herv. predikant wel eens wilde zieD. 't Lijkt wel een „naaktlooper" uit de dagen van Thomas Munster. Als hij nog eens opgepakt wordt, en in een kooi te kijk wordt gesteld, ga ik ook eens zien. In 1913 is zoo iets de moeite waard. Laat echter de stad den Brielle niet alleen in de actie volharden. In vele dorpen heeft men de liefelijke gewoonte om tevreden te zijn bv. met één antirev. raadslid in den gemeenteraad. Men is bang dat zij deze zetel zullen verliezen, en speelt daarom „mooi weer" tegen de liberalen. Voor actie is men dan bang. 't Zou een ramp zijn als mijnheer »die of die* er uitgewipt werd. Weet ge hoe ik er over denk Overal waar zoo iets wordt gezien, moeten onze lui zóó beslist optreden, dat de liberalen hen niet meer willen. Natuur lijk worden ze dan vervangen door liberalen. Zoo iets is echter geen verlies. Als onze lui om die éóne altijd mooi weer moeten spelen, gaat de actie dood, en is men zelfs bang voor onze sprekers. Ik* moet u eerlijk bekennen, dat zoo'n ellendige wijze van doen den liberalen zeer gevallig is. Als onze raadsleden niet zorgen, dat de liberalen tegenzin in ben krijgen, uit oorzake van hun beslist optreden, dienen de kiezers te zorgen, dat de liberalen het land krijgen. Allen er uit, is mijn idee, wanneer er toch geen kracht van hen uitgaat. Hoe eerder hoe beter. Een vertegenwoordiger in den Raad zit er toch niet voor zich- zelven, maar hij wordt gekozen om onze beginselen niet onder stoelen en banken te steken. Als hij getrouw is, zullen de libe ralen wel zorgen voor een >vooiuit met zoo'n fijne.Daar moet het heen. Dan wordt bet district rijp voor gezonde propagande. Het maakt onze lui warm voor den strijd. Maar omgekeerd, worden ze verlamd, en zullen onze lui zeggen„och, pas op voor propaganda. We maken slapende honden maar wakker." Ik kan mij in zoo iets niet vinden. De lui in den Brielle thans ook niet meer. Als door propaganda de geesten wakker worden, leert men het geestelijke zwaard hanteeren, zoekt men het voedsel in de pers van onze richting en elke lezer wordt een strijder. Wanneer ik dan verder zie, dat de man nen der linkerzijde ontevreden zijn, is het een strijd tegen een muitende bende. Om „rood" denk ik thans niet. Daar eet men zich dood aan haat en nijd. Die zullen „het gaan" wel verleeren. Nijd, zegt Salomo, is verrotting der beenderen. Geloof me, dat ik het woord door Ds. Diemer gesproken, onderschrijf. „Nu of over vier jaar"! Ik weet trouwens dat de avond waarop Ds. Van Lummel sprak, burgers uit om liggende plaatsen warm heeft gemaakt. Vierpolders, Zwartewaal, tot nu toe „een dooie hoek," waar nimmer een spreker van onze zijde optrad, smeekten om een spre ker. Tinte, Rockanje, misschien even dood zag het leven. Oostvoorne wilde niet ach terstaan. Zoo ziet ge, dat al wordt bij deze ge legenheid geen één stem gewcanen, Ds.Van Lummel een rijken zegen op zijn arbeid achterlaat. Al de omliggende dorpen komen in roering. Wie het geestelijke voedsel ge proefd heeft, zal anderen verwakkeren. Mij dunkt, afgedacht van de verkiezin gen, zullen die plaatsen Ds. Van Lummel dringend verzoeken om eens te komen spreken, 't Gaat mij trouwens even gelijk, als die warm gewordenen. Vol vuur keerde ik huiswaarts. Geen deksel van een doofpot kan dat geestelijke vuur dooven. Ik heb geen spijt deze ver gadering bijgewoond te hebben. Ik hoop, dat het politieke hout het vuurtje bran dende mag houden, zoodat de kiesvereeni ging in den Brielle èn Ds. Van Lummel èn Ds. Diemer mogen zien dat de vlam hoog uitslaat. Ik wilde u bij deze gelegenheid niet te veel schrijven over het algemeene. Het bij zondere zal uw aandacht ook wel trekken. Ontvang mijn vriendengroet, tt. MARNIX. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft in tweede lezing de in de legerwetten voorgestelde vermeerde ring van het aantal manschappen goedge keurd met uitzondering wat betreft de ca valerie. Van de voor dit wapen gevraagde zes nieuwe regimenten werden er overeen komstig het besluit der begrootingscom- missie drie geweigerd. De regeering heeft het wetsontwerp over de nieuwe belastingen bij de Kamer ingediend. Zij rekent er op, grootendeels langs indirecten weg de inkomsten des rijks met 40 mill, francs te vermeerderen De nieuwe belastingen hebben betrekking op de winsten der maatschappijen, op aan- deelen, motorrijtuigen, cinematograafthea- ters en verhoogde successierechten. Ook de invoerrechten op alcoholische dranken zullen verhoogd worden. Dit laatste ontwerp werd reeds op den dag der indiening met 87 tegen 67 stem men aangenomen, waarop ook de Senaat het aannam. NOORWEGEN. Het Noorsche Storthing heeft met al gemeene stemmen de uitbreiding van het stemrecht aangenomen, waarbij aan de vrouwen het zelfde kiesrecht wordt verleend als aan de mannen. De commissie, belast mee de herziening der Grondwet, heeft zich, reeds geruimen tijd met de kwestie van het vrouwenkies recht beziggehouden en in den loop van de vorige maand een voorstel ingediend, waarbij de Grondwet in dier voege gewij zigd wordt, dat aan vrouwen het kiesrecht zou worden verleend. Dit voorstel is thans aangenomen, Het aantal kiesgerechtigden in Noor wegen wordt hie. door met 225.000 ver meerderd. ITALIË De debatten in de Italiaansche Kamer over het voorstel, om den vrouwen het kiesrecht te verleenen, waren schitterend welsprekend maar de groote meerderheid der Kamer bleek toch aan de zijde te staan van signor Giolitti, die verklaarde, dat, afgezien van de verdiensten of de nadeelen van de onderhavige zaak, het oogenbiik niet gunstig was voor eene uitbreiding van het kiesrecht. De motie-Martini werd met overgroote meerderheid van stemmen verworpen. Slechts 9 afgevaardigden stonden op bij de stem ming, de rest van de bijna voltallige Ka mer bleef zitten en bracht aldus zwijgend haar veto uit. TURKIJE. Een officieel communiqué meldt, dat de autoriteiten, vernomen hebbend, dat zich eenigen der moordenaars van Mahmoed Sjefket pasja in een huis in de voorstad Pera bevonden, de deur van dit huis deden sluiten, en de moordenaars aanmaanden zich over te geven, Dezen schoten, als eenig antwoord op de agenten van politie, die terugschoten. Politie en een afdeeling militairen belege ren thans het huis. Men zegt, dat verschei dene agenten gewond zijn. Een later ontvangen bericht meldt, dat het beleg om bij vijven geëindigd was. Men had toen den kapitein Kiaznn, den Luitenant ter zee Mehmed Ali en een ze keren Chefki, die eveneens zee officier heet te zijn, gearresteerd. Het Petersburger telegraaf-bureau be vestigt, dat Tsaar Nicolaas van Rusland den Ssten Juni uit Moskou aan de ko ningen van Bulgarije en Servië een tele gram zond van den volgenden inhoud Het Bulgaarsche en Servische volk hebben aan Rusland opgedragen, elk meeningsver- schil, dat over de uitvoering der bepalin gen van het Bulgaarsch-Servische verdrag mocht ontstaan, te beslechten. Ik verzoek derhalve Uw Majesteiten trouw te blijven aan de op u genomen verplichtingen en de bijlegging van het huidige meenings- verschil tusschen Bulgarije en Servië over te laten aan de beslissing van Rusland. Daar ik mijn ambt als scheidsrechter niet opvat als een voorrecht, doch als mijn ern- stigen plicht, geloof ik Uwen Majesteiten te moeten mededeelen, dat de oorlog tus schen de bondgenooten mij niet onver schillig zou kunnen laten. Ik stel uitdruk kelijk vast, dat de staat, die den oorlog beginnen zou, tegenover de Slavische zaak daarvoor antwoordelijk zal zijn. Ik behoud mij alle vrijheid voor, wat de houding be treft, welke Rusland zal aannemen na af loop van een zoo misdadigen oorlog. De strijd zal door dit krachtig optreden zeer waarschijnlijk voorkomen worden. Reeds wordt bericht, dat Bulgarije en Servië de scheidsrechte)ijke uitspraak van Rusland aanvaard hebben. Jacht. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuidholland. Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 2 Juni 1913 no. 102; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Zaterdag 19 Juli aan staande, en dat mitsdien vanaf dat tijd stip de uitoefening der jachtbedrijven, ver meld in art. 15, litt. d. f. en h, der Jacht wet, is geoorloofd wordende tevens herin nerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der Jacht in deze Provincie, krachtens welke die Jach ten niet anders mogen plaats hebben dan op en langs het water, mitsgaders op moe rassige landen. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is alsmede in het Provinciaal Blad en in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 4 Juni 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd. SWEERTS. Sonuuelsdjjk. Door den Bond van beetwortelsuikerfabrikanten zijn de beide weegbruggen van de gemeente opgenomen en in orde bevonden. Middeiharnis.j J. Reevers alhier is aangesteld als stoker aan de gasfabriek te Boskoop. In de Geref. Kerk alhier is Zondag eene extra gift van f 25.gecollecteerd. Men verzocht ons te melden dat met de naam L. van Groningen in een der advertentie's in ons j.l. Zaterdagnumn .1

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1