EU BLAB. H. C. Hoger zeil. r H.C. HOGERZEIL Zaterdag 14 Juni 1913. 28ste Jaargang V. 1876. Antirevolutionair Orgaan voor de Znidltollaiidsclie en Zeenwsche Eilanden. Rechts. H. C. Hogerzeil A. Colijn. RechtsS IN HOC SIGNO VINCES Hotel Restaurant Stemt Rechts. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Rechts tegen LinksEen 5 jarige periode ligt achter ons, waarin prach tige wetten zijn tot stand gekomen. En in de toekomst staat aan de orde te komen de Grondwetsherziening met haar nieuwe Schoolwetartikel; met haar nieuwe Kiesrechtregeling, zooals door de Rechterzijde en met name door de A. R. partij al zooveel jaren is bepleit. Wat de toekomst brengen kan als Rechts blijft? WAAKT Een Kabinet van Rechts is een waar borg voor groote daden op Schoolter- rien en Sociaal terrein. Voor Vader land en Koloniën. Voor Troon en Altaar. Kiest daarom 't Is schandelijk zooals de Vrij zinnigen bezig zijn de Ned. Herv. Kerk in de politiek te brengen. Men moet zich toch al heel zwak gevoelen, wanneer men met zulke middelen strijdt tegen de Rechterzijde. Per sonen, die nooit ter kerke komen, geen cent voor de Kerk over hebben, vaak niet eens lid zijn van de Kerk, poseeren nu als verdediger dier Kerk. Is 't niet meer dan treurig dat men zoo de Ned. Herv. Kerk misbruikt. Wij protesteeren daartegen met alle kracht. Daarvoor hebben we de be lijdenisschriften dier Kerk te lief en zijn we aan de beginselen onzer Dordtsche Sjnode te zeer gehecht. Te zeer, dan dat wij ze in de politiek misbruikt zien. Terecht is door onzen Candidaat ds. Ilogerzeil daarop meermalen gewezen. En hij mocht daarop wijzen, als zelf tot die Kerk behoorend en dus dat misbrui ken meer dan eenig ander gevoelde en er door gegriefd werd. Ieder, die 't wel meent met die Kerk, ergert zich daaraan Neen 1 de Vrijzinnigen zijn niet de pleitbezorgers dier Kerk, maar dat zijn al haar trouwe leden. Neen! de Ned. Herv. Kerk heeft geen gevaar van de Rechterzijde te vreezen. Wie dat zegt, is niet op de hoogte of ziende blind. Juist onder dit Kabinet heeft de N. H. Kerk steun ondervonden. De N. H, Kerk te Overduikel kreeg in 1910600 gld.voor jaar lij ksch traktement. Op de Staatsbegr. 1913 werden niet minder dan 4 nieuwe posten gebracht voor Ned. Herv. ge meenten. Te Feijenoord 1500 gld. Te Nieuw Weerdinge 600 gld. Te Spaarndam 1200 gld. Te Ede 2000 gld. Alles per jaar. Aan verschillende tuchtscholen werden onder 'tKaty. Heemskerk predikanten en godsdienstonder wijzers aangesteld, vrijwel uitslui tend behoorend tot de N. H. Kerk o.a. als directeur van een der tuchtscholen werd benoemd een N. Herv. predikant. Hoe durft men nu zeggen, dat door dit alles de Kerk wordt afgebroken Neen, niet van de mannen van de Rechterzij is vrees te verwachten, maar wel van 't Ongeloof en Moder nisme, dat de Kerk ondermijnt. Het Liberalisme en 't modernisme schaden de N. H. Kerk. Dat doet af breukdat is groote gevaar voor die Kerk; en daartegen kan niet ernstig genoeg gewaarschuwd. Daartegen moet de strijd gaan van allen, wie hun Kerk dierbaar is en die vasthouden aan haar belijdenis. Want daarom, en daarom alleen gaat 't: om hand having harer belijdenis En al dezulken stemmen dan ook gaarne den Candidaat voor 't district Zierikzee Dat artikel regelt de uitbetaling van de traktementen aan de predi kanten. Hoe denkt daar nu de Rechterzijde over Wil men dat bij de Grondwets herziening veranderen. Geen sprake van. Wie dat de kiezers wil wijsma ken, hij liegt. H DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1 en f 1.25 Aanbevelend, I R. C. F. T. 1. LEE-Moom Duidelijk, voor geen tweeërlei uit legging vatbaar, heeft men zich aan de rechterzijde uilgesprokenalles blijft gelijk het thans is en waar noodig zal de Ned. Herv. Kerk finan- tiëel gesteund worden. Maar wat de Linkerzijde doen zal, weet niemandomtrent dit punt laat de concentratie zich met geen woord uit. Maar wel staat vast, dat o.a. in het werkprogram van den Vrijz. Dem. Bond staat: Ter volledige toepassing van 't beginsel van scheiding van Kerk en Staat, verlangt de Bond: losmaking van de geldelijke banden tusschen den Staat en de Kerkge nootschappen. Losmaking dat zegt genoeg en men zij op z'n hoede. Van Rechts is niets te vreezen. Laat u door niemand in deze ver kiezingsdagen zand in de oogen strooien. Onze Candidaat voor 't distr. Zie rikzee is lid der Ned. Herv. Kerk. We schrijven dit niet. om in den politieleen strijd te hengelen naar Ned. Herv. stemmen, want we zijn er wars van om in verkiezingsdagen de een ol andere Kerk op den voorgrond te schuiven. Maar omdat de Vrijzinnig heid aan 't hengelen is en in troebel water zoekt te visschen; en zij de Kerk naar voren hebben gebracht en met de Rechterzijde èn niet 't Kabinet daarom moeten we wel tegen 't kie zersbedrog met klem en kracht op komen en zeggenOnze Candidaat is ook lid dier Kerk en geloof van hem, dat hij met alle kracht en ijver waken zal voor de belangen dier Kerk, veel beter dan dit aan eenig Vrijzinnig man is toebetrouwd. En juist in 't belang dier Ned Herv. Kerk, roepen we 't volmondig uit: Wat deed minister Talma voorden Landbouw Is men in landbouwkrin- gen tevreden over hetgeen door hem is gedaan? Het antwoord op die vraag kunt ge vinden in hetgeen 15 Febr. in de Eerste Kamer gesproken werd. De heeren Dojes en ZijIma, afgev. van Groningen, beide practische landbou wers bespraken de begrooting van landbouw 1913. De hr. Zijlma zeide toen o.a.: i>Gelijk steeds wordt erkend is men algemeen tevreden over de re- geeringszorg bij deze afdeeling en staat dit departement onder uitstekende leiding. Het is mij niet bekenddat bij het Ned. Landb.comité of bij de Landbouwmaat- schappijen over deze afdeeling óf klach Inderdaadde getuigenissen van deze beide Groningsche liberalen der Eerste Kamer bewijzen, hoezeer in landbouwkringen gevoeld wordt, dat aan Min. Talma de zorg voor den landbouw uitnemend is toevertrouwd. Wanneer in dit Verkiezingsjaar min. Talma door politieke tegenstanders zoo zeer wordt geprezen, weest er dan van overtuigd, dat hij 't dubbel en dwars verdiend heeft. In 't belang van de landbouwerskringen is het zoo zeer gewenscht dat dit Ministerie blijft. Minister Talma kan nog veel voor hem doen. En krachtig zal hij in zijn werk gesteund worden door onzen Candidaat Maar niet minder door den Candi daat in 't district Brielle: Wie Staatspensioen belooft, geeft GEEN pensioen bij de invaliditeit, ook GEEN weezen-pensioen. Voorbeelden uit Talma's Pensioenwet. Betaalt hij 20 cent per week, dan wordt het pensioen f 5.en zoo hij in de 5e loonklasse 24 cent per week betaalt dan is het pensioen f 6.per week. Een werkman die uit loondienst gaat, door zelf een eigen zaak te beginnen, kan zijn pensioenpremie blijven betalen. hebben daaraan millioenen guldens besteed tien duizenden hebben daar door hunne gezondheid herkregen. Staatspensioen zijn de 10 vogelsin de lucht. Welke zot stelt zich daarmee tevree Beter is de ééue vogel in de hand. Kiest In het Linksche kamp is er beslist geen blijder oogenblik geweest, dan toen op 24 April door de drie Coalitie partijen het politiek accoord werd aanvaard. Hoe luidde dat? Zoo: De drie partijen komen overeen steun aan de regeering te verleenen ter zake van hare voorstellen tot Grondwetsherziening, inzonderheid voor wat betreft art. 192, naardien in haar voorstel tot wijziging van dit artikel, eenerzijds het beginsel wordt vastgelegd, dat door de openbare kassen in de kosten van bet alge meen lager onderwijs op scholen, door ingezetenen opgericht, op gelij ken voet wordt voorzien, als zulks geschiedt ten aanzien van dit onder wijs op scholen van de overheid uitgaande. Dusbijzondere en openbare scho len op gelijken voet behandeld. Nu hebben de Linkschen ons altijd naar 't hoofd geworpen»Jullie zijt geen politieke partij, je bent maar een sc/ioo/partijals de schoolkwestie is opgelost, springt heel de Coalitie uit elkaar. Zeer zekerde Schoolkwestie, als Rechts wint, wordt finaal, afdoende, voor altijd opgelostde Vrijzinnigheid knerse dan haar tanden en schuime van woede: maar 't gebeurt. Wat moesten dus eindelijk de Link schen blij zijn reeds op 24 April :'t accoord was aangenomende school kwestie zou opgelost; de politieke kracht der Coalitie gebroken. Geen blijder maar in tachtig jaar zoo'n briefje lag in 't kerkezakje te Amsterdam, toen Stadhouder Willem II in 1650 gestorven was. De Prins is dood. Mijn gaaf vergroot. Geen blijder ma&r In tachtig jaar. En met variatie zongen ze nu: De Coalitie dood. Onze Vrijzinnigheid uit nood. Die Vrije School was haar eenig cement Dat is door ons altijd erkend. We zullen de Coalitie begraven Ze is nu goed voor kraaien en raven. Wis en zeker, dat tal van zulke liberalen hun gave in 't Kerkezakje hebben verdubbeld op Zondag 27 April, als ze ten minste ter kerk ge weest zijn. De Coalitie zou sterven als politieke partijformatie, als politieke groepeering, wanneer de School kwestie werd opgelost. Kiezers 1 Wie de vreugde der Link schen nief verstoren wil over de op lossing der Schoolkwestie en de ver nietiging der Coalitie: Stemme met mannenmoed Deze Courant versohijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Cent. Buitenland bij vooraitbetaling f4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoui. Mo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en */i maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Dinsdag ter Stembus tegen Links. Geen Vrouwenkiesrecht, waarmee door de Vrijzinnigen zoo gedweept wordt en dat ze al jaren lang op hun program hebben staan. Geen algemeen Kiesrecht, dat de Sou vereiniteit Gods loochen t en gegrond is in de Volksmacht en den zoogenaam- den oppersten Volkswil en door de Vrijz. sinds 1848 wordt gepropageerd. Geen blijvende bevoorrechting der Openb. School uit de Gemeentekas, zooals de Wet dit nu nog eischt. maar recht voor allen, van wat kleur of geur ze ook zijn. Geen ondermijning van het gezegend Zendingswerk in onze Koloniën. - Geen tegenwerking van het Rechtsche deel der Natie in zake benoemingen van rechtsche mannen op allerlei ter rein. Geen oorlogsverklaring aan de zwakke takken van Nijverheid, die bescher ming van noode hebben en waar de werklieden met zooveel werkeloosheid hebben te kampen. Geen holle leuzen overeen Volksleger, waarmee de programs der Vrijzinnigen gevuld zijn, en die ons zelfstandig volks bestaan in de waagschaal stellen en 't den vijand overgeven. Geen gevaar voor losmaking der finan- tieele banden tusschen Kerk en Staat, zooals de Vrijzinnigen die in hun be ginsel van scheiding van Staat en Kerk hebben uitgesproken. Geen verwatering van de Koninklijke Macht bij de gratie Gods, die de Vrijz. zoo gaarne zien. Geen besnoeiing der Zedelijkheids- wetten, waartegen de Vrijz. heeft ge ageerd. Geen nietsdoen op 't terrein der School, zooals de afgev. de heer Kete laar dit in zijn eigen liberalen Minister Rink, met ernst gispte en wraakte bij 't vorige Kabinet. Geen intrekking van de Pensioenwet, die den 70 jarige over eenige maanden 104 gld. aanbiedt. Geen politieke leeglooperij zooals van een toekomstig Zakenkabinet is te wachten, datgeen zaken doet, en voor de Natie geen enkele nationale wet tot stand brengt, V De Ned. Herv. Kerk misbruikt. Art. 171 der Grondwet. Het is juist dr. Ruyper, die er op aangedrongen heeft, dat art. i71 blijft gelijk het is. Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Rotterdam. - De Regeering laat in haar ontwerp tot Grondwetsh. art. 171 onveranderd. Het is juist 't politiek accoord der rechtsche partijen, dat dit artikel on veranderd blijft in de Grondwet. Minister Talma en de boeren. ten over gebrek aan medewerking öf teleurstelling van den Minister zijn gerezen. Veeleer 't tegendeel.a De hr. Dojes sprak reeds te voren Wanneer in latere jaren Z.Ex. de Min. van Landb., Nijverheid en Handel eens zal terugdenken aan zijn werkzaamheid als Minister en de lijst van tot stand gekomen wetten, afkomstig van zijn Departement zal inzien, dan ben ik er van overtuigd, dat Z.Ex. niet de minst aangename herinneringen zal hebben bewaard van den tijd, dat hij meer in engeren zin als min. v. Landbouw is werkzaam geweest. Minister Talma en de arbeiders. Ouderdomspensioen. Een werkman betaalt op 16 jarigen leeftijd 11 cent per week in de stad, en krijgt op 70- jarigen leeftijd een pensioen van f 4.— per week. Invaliditeitspensioen Een timmer man of ander werkman, die bijv. op 56-jarigen leeftijd door zwakte of on gesteldheid niet meer in staat is zijn werk te verrichten en dus dan geen gewoon loon kan verdienen,maar slechts tot hoogstens een derde van zijn loon komt, krijgt een pensioen van 1 3.40 of f 4 25 of f 5.15. Verzekering voor hen, die ophouden in loondienst te zijn. Een jongmeisje, dat van haar 16e tot haar 23ste jaar verzekerd was, gaat trouwen. Zij neemt nu de pensioenverzekering voor eigen rekening, en krijgt dan pensioen op 70-jarigen leeftijd. Duizenden gehuwde vrouwen en kleine bazen kunnen daardoor verzekerd blijven. Geneeskundige behandeling. Behalve de pensioenen zal hij, die dreigt inva lide te worden of reeds invalide is, ook geneeskundige behandeling en opneming in een zieken-inrichting kunnen krijgen. De Duitsche instel lingen voor Invaliditeitsverzekering In deze richting doet Staatspen sioen niets. Goede tijding voor Links.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1