RECHTS. RECHTS. He He mMi iets,' RECHTS. Stem zóó, als ge Rechts stemt Stemt COLIJN «MI U Mm mijpii Han ooi; iets. t HOGERZEIL. KOOIMAN. PATIJN. HOGERZEIL. KOOIMAN. PATIJN. En voor Stad, Bommel eu geldt, wie Rechts wil: CO LIJN. HEIKOOP. ROODHUIZEN. 't Onderwijs en 't Recht. Hoe groot is't Ouderdoms pensioen? Kiest Ds. HOGERZEIL Stemt niet op Links. Hoe groot is de premie? Weezenrente. Onder welke vlag? Christendom en politiek zijn twee begrippen, die elkander in onze dagen volkomen uitsluiten. HMaar de worsteling en de strijd, die heel ons volk diep in 't hart grijpt, geldt al teen deze hoofdvraagwelke de geest zal zijn, die de geest van ons volk zal be heer schen. Dr. Huyper. 2. De welbekende en bekwame libe rale Hoogleeraar Buys schreef reeds in de Gids van 1891 Men heeft ook moeite nog vast te houden aan de gedachte, dat wij ten slotte nog leden zijn van éénzelfde volksgemeenschap, tot samenwerking verplicht. Uw kaart, die ge van den Burgemeester op 't dorpshuis ontvangt, ziel er aldus uit Stemt ge Rechts, dan maak t ge h et rondje zwart, dat in het blokje staat vóór den EERSTEN naam. Geen namen doorschrappen. Geen enkel teeken. hoe klein ook er vóór of er achter zetten. Alleen 't rondje zwart maken. Uw biljet ziet er dan zoo uit De Stembus is open van 85|uur. Is UW oproepingskaart verloren gegaan of vergeten, op 't Gemeentehuis krijgt ge een ander. Vergeet echter die kaart niet; dat voorkomt moeite. centen is f 424,32 (424 gld. 32 cent.) Die som wordt met 325 vermenig vuldigd: of 137,904 gld. Die 137,904 gld. wordt gedeeld door de 1768 premieweken: is 78 gld. Bij die 78 gld. komt nog 14 procent der premiën of ruim 56 gld. Hij krijgt dus bij een ongeluk 134 gld. Indien ten minste de invaliditeit blijvend is of een half jaar heeft ge duurd. Is de arbeider in de derde klasse, dan krijgt hij 182 gld. op zijn 50e jaar, bij 't breken van arm of voet. Op Flakkee bedraagt dus de Invali- diteitsuitkeering op 50-jarigen leeftijd öf 134 gld. öf 182 gld.: dat hangt af van het loon, dat men verdiende en dus van de premie, die men betaalde en van het aantal premies. Hoe meer premies men betaalde, hoe meer men trekt. In de stad, waar men meer verdient, krijgt een arbeider in de 4e loonsklasse 229 gld. per jaar, als hij op 50-jarigen leeftijd te zwak wordt. Wie nu al boven de 16 jaar is, krijgt minder, omdat hij minder premies be taald heeft. Wie de Invalieden helpen wil, stemme De Staatspensioeneerders geven den Invaliede geen cent. De Staatspensioeneerders rekenen alleen met de 70 jarigen. Kroniek door Lonpull. (Soc. dem.) Over de beginselen, waarvan 't Bijzon der en 't Openbaar onderwijs bij 't leeren der kinderen uitgaan, gaat 't in dezen strijd niet in de eerste plaats. Het is duizendvoudig herhaald en van beide zijden erkend, dat er een klove gaapt tusschen 't Neutraal Onderwijs ter eener, 't Christelijk Onderwijs ter anderer zijde. Dat 't laatste, gedachtig aan 't Woord des Heeren „het zaad zal hem dienen" zich tot taak stelt in alle vak van onderwijs de kinderen te wijzen op levèn en stervenop zonde en genadeóp hemel en helop den Eeni- gen Troost, dien 't kind bij allerlei levens lot en. levensloop, levenskracht M levensinzinkingvóór en in 't graf noodig heeft om gelukkig en wel geluk zalig het leven door en uit te gaan. Maar dit zoo zijnde, is thans de strijd toch over een ander punt, hoewel niet los van de beginselen, zoo even ontvouwd. Thans is aan de orde de vraagHeeft eenige Overheid 't recht een groote groep van bevolking op 't terrein van onderwijs te onthoudenwat 't aan een andere groep met milde hand aan biedt. Het Openbaar Onderwijs gunnen we geen énkel voorrecht, hoe klein ook, meer dan aan 't Bijzonder. En ook andersom: we eischen voor de Bijz. School geen enkel voorrecht of recht meer op dan voor de Openbare. We vragen alleen: laat 't gruwelijk onrecht eindigenVoor goed eindigen, dat ons van 1840 tot 1889 smadelijk is aangedaan door Liberale Kabinetten dat sinds 1889 onder de macht van Rechtsche kiezers, Rechtsche propa ganda, Rechtsche oppositie in en buiten de Kamers en Rechtsche Ministers is getemperd. Maar getemperd onrecht is nog geen Recht. En we vragen om gelijke be rechting, om precies gelijken finan- tieelen onderstand, zooals de Op. School die ook vraagt. 't Is ons niet in de eerste plaats om 't Geld, om de Subsidie te doen. Als morgen aan den dag 't Openbaar Onder wijs zich los wil rukken van den Staats ruif, we zullen met hen medegaan naar de Koningin en zeggen„Van nu voortaan geen cent voor 't Onderwijs uit de Schatkist." Laat de Op. School ons maar oproepen om van de Staats- banden los te komen in geldelijk op zicht we staan aan haar zijde en zullen, zonder één cent subsidie, net als eertijds, voor onze eigen Scholen zorg dragen maar de Op. School zal ons daarvoor nooit oproependat durft ze er niet op te wagen. Maar houdt zij dan de Staatsruif vast, wij laten hem dan ook niet los. En krijgt zij meer dan wij, dan zullen we tegen dat onrecht protesteeren totdat er recht ge daan is in 't vrije Nederland. We zijn wars van onrecht. We wil len 't Liberalisme en Soc. hierin niet volgen; maar we gunnen hen en ons zeiven op 't terrein der School een vol komen gelijkwaardigheid. Daar strijden we nu voor; al jaren lang en de Grondwetsherziening kan die gelijkwaardigheid brengen. Daarom uw stem uitgebracht op de mannen van Da's niet voor allen gelijk, maar hangt af van de premie, die men be taald heeft. Zij, die als jongen beginnen te betalen, krijgen op 70-jarigen leeftijd, in de le klassef 2,33. 2e f 2,80. 3e f 3,73. t 4e f 4,66. 5e f 5,60. Maar als, zes maanden na de afkon diging der Wet, art. 369 gaat werken, krijgen alle arbeiders, die 70 jaar zijn en daarboven, een jaarlijksch pensioen van 104 gld., indien zij slechts aanne melijk kunnen maken, dat zij in de laatste 10 jaar 156 weken gewerkt hebben en voor dat pensioen be talen zij geen halven cent premie. Wordt echter de Pensioenwet Talma door de Linksche partijen, bij een over- .winning hunnerzijds, ingetrokken, dan krijgen de 70-jarigen niets geen duit. Maar krijgen ze dan geen Staats pensioen Ze krijgen geen duit; want als de Linksche groepen met Staatspensioen komen, stuiten ze onverbiddelijk op de Eerste Kamer, wier groote meerderheid dat Staatspensioen verwerpt. Voor de huidige 70-jarigen is de val van 't Kabinet Heemskerk een ramp, die niet te overzien is. Ter wille dier 70-jarigen, dier oude en vaak versleten menschen, roepen we 't alle kiezers met den hoogsten ernst toe Komt hij in de Kamer, voor dit dis trict, dan is de kans grooter, dat dit Kabinet blijft en dus de 70-jarige 104 gld. krijgt binnen weinige maanden. Wint Links, dan zal in 't Parlement een hevige twist ontbranden, die jaren duren kan over het dan te geven pen sioen en dien tusschentijd worden de 70-jarigen naar 't Kerkhof gebracht, zonder dat ze ook maar één gulden gratis van deze wet ontvangen hebben. Wint Links in Zierikzee, dan wordt dat gevaar grooter. Dan missen de 70-jarigen alles, wat nu Talma aanbiedt. Uit eerbied en medelijden met de 70-jarigen, vragen we, neen drukken we 't u op 't hart: Er zijn in de Pensioenwet 5 loon- klassen Klasse 1 beneden 240 gld. verdienste 20 cent premie p. week. Klasse 2 240—400 gld. verdienste, 24 cent premie p. week. Zooals men ziet is er voor 't platte land vooral met de draagkracht der arbeiders rekening gehouden. In de steden met hoogere loonen en hooger pensioen is de premie gehalveerd, wat ook weer billijk was. Wat wij dan ook uit de arbeiders wereld van Noord tot Zuid vernemen, is een dankbare toon aan Minister Talma voor de inwilliging van de amendemen ten. Van nog niet één* arbeider hoorden we4 of 6 cent is te zwaar. En van de meesten vernamen we dit flinke woord„Met een huishouden met veel kinderen kan 4 of 6 cent nog te zwaar zijn bij droeve levensomstan digheden, maar die 4 cent of 6 cent moeten er gewis afda's onze toekomst. Uit 't oogpunt van niet premiebeta ling behoeft men naar Staatspensioen niet tp hunkeren. De premie-Talma i^, te klein om daarop nog te willen knab belen. Eerst nog iets over de Invalieden. Zij, die bij het in werking treden dezer wet blijvend invaliede zijn, en een leeftijd hebben bereikt, nader bij ko ninklijk besluit te bepalen, krijgen een op dezelfde voorwaarden als Dus: wie niet meer werken kan, maar in de laatste 10 jaar nog 156 weken gewerkt heeft, krijgt als invaliede uitkeering als de wet in werking treedt. door de winnende Linksche concen tratie, dan totdat de linksche heeren al vechtende in de Tweede Kamer onderling over de oplossing, het eens geworden zijn dat er geen Staatspensioen komt, maar premiebetaling en dan be gint 't lijden van de sinds 1885 han gende Pensioenwet van voor af aan. Want de wet-Talma geeft ook wee zenrente. Ze bedraagt voor de kinderen samen V5 méér dan de grondslag is van de invaliditeitsrente, die de overledene zou ontvangen hebben als hij op zijn sterf dag invalide was geworden. B.v. Werkman A. sterft op zijn 50ste jaar. Hij heeft betaald 34 jaar premie in de 3e klasse (400—600 gld. verdienste). Dan is zijn invaliditeitspensioen op dien sterfdag 103 gld. Dan krijgen de kinderen samen 103 gld. plus Vb ervan is '123 gld. en 60 cent. Het art. 82 luidt in de wet aldus „Wettige of natuurlijke, wettiglijk er- „kende kinderen beneden 13 jaar van Klasse 3 400600 gld. verdienste, 32 cent premie p. week. Klasse 4 600900 gld. verdienste, 40 cent premie p. week. Klasse 5 900—1200 gld. verdienste, 48 cent premie p. week. Van deze premiën mag de patroon afhouden Klasse 14 cent. 26 cent. 311 cent. 420 cent. 5 24 cent. De arbeidersbevolking op 't platte land betaalt dus 4 ct. en 6 centen 's Zaterdagsavonds mag de boer die 4 of 6 cent van het weekloon afhou den. We twijfelen er aan, dat er ook maar één boer zou zijn, die die 4 of 6 cent eraf houdt en zeer vermoedelijk zal hij de volle 20 of 4 cent betalen. Maar natuurlijk: daar is geen ze kerheid van en ten slotte moet iedere boer dat voor zich zelf uitmaken. In klasse III betaalt de arbeider 11 cent en de patroon 21 cent. In klasse IV betaalt ieder (werkman en patroon) de helft, zijnde 20 cent. In klasse V idem; ieder 24 cent. „een verzekerden vader hebben na het „overlijden van dezen recht op een „weezenrente, mits de vader in hetge- „not van invaliditeitsrente was of 40 „premiën in rekening kon doen brengen. En art. 83: „Recht op weezenrente hebben ook na „het overlijden van de verzekerde moe- der wettige of natuurlijke, wettiglijk „erkende kinderen beneden 13 jaar, die „vaderloos zijn of wier kostwinner de „moeder was, mits de moeder in 't ge- „not van invaliditeitsrente was of 40 premien kon in rekening doen brengen. I Valt het Kabinet, dan staat een tijd-' vak van verwarring of van nietsdoen voor de deur en de Weezenrente ligt tegen den grond. De Rechtsche kiezer, niet één uit gezonderd, heeft recht te weten, wat ze aan ds. Hogerzeil in de 2e Kamer hebben zullen. Hij heeft 't Concept, pro gram van Actie op 24 April aanvaard en als antirevolutionair is hij dus ver plicht aan de totstandkoming van dat grootsche werk mee te werken, wat hij ook beloofd heeft te zullen doen. Hoe luidt dat aangenomen Program van Actie. Aldus: 1. Aan het zittend Kabinet de voort zetting van de Bewind voering mogelijk te maken, door het verleenen van par lementairen steun aan de ingediende Wetsontwerpeninzonderheid voor wat aangaat de voorstellen tot wijziging van de Grondwet, met name in zoover deze bedoelen le. het Grondwettelijk vast leggen van de formule»Bij de gratie Godsc aan het hoofd van Wetten en Koninklijke besluiten2e het herstel van het eenheids begrip in 't hoogste gezag. 3e de invoering van het Gezins hoofdenkiesrecht en 't kiesrecht van hiermee gelijkgestelden. 4e de vrijma king van het onderwijs. Stuiting van de geldelijke bevoor rechting van het openbaar boven 't bij zonder onderwijs uit de kassen der Overheid, en zulks onder stipte eer biediging van beider onderscheiden op voedkundig beginsel. 3. Veiligstelling van Land en Koloniën tegen inval van buiten. 4. Afwerking van de sociale wetgeving onder eerbiediging, zooveel dit kan, van het particulier initiatief. 5. Betere regeling van de openbare vie ring van den Zondag. 6. Al hetgeen uit 't Program van Actie van 1897 nog onafgewerkt bleef, wordt ondersteld aangehouden te zijn. Wie dus ds. Hogerzeil kiest, koopt geen kat in den zak. Hij is vóór Grond wetsherziening, vóór Recht der Bijzon dere Schoolvóór Huismanskiesrecht vóór de erkentenis, dat de Koningin uitspreke Haar regeeren bij Gods ge nade alleen; vóór de ware wetgevende macht der Koningin alleen in Hare handen en met niemand gedeeldvóóx de nationale Verdediging en de uitga ven daaraan verbonden; voor de vei ligstelling van de Koloniën tegen Chi nees of Japanees; voor sociale wetten mits de Staat zooveel mogelijk zijn handen thuis houdt en het aan de burgers zelf overgelaten blijft. Zoo'n program vuurt den ijver aan. En niemand blijft thuis, maar stemme flink en zonder bedenken De illussie onzer vaderen, dat men de kiemen van verdeeldheid, hier altijd zoo kwistig gezaaid, het best zou verstikken door aan de gemengde volksschool vast te houden is op bittere teleurstelling uitgeloopen, want de Instelling die vrede bren gen moest, is juist de steen des aanstoots bfj uitnemendheid ge worden. A rif SÉ' 'v^ij

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3