ill a Tegen de Vrijzinnigheid.' Dü. floprzell, Golllii en Se Wilde. Vóór Rechts. jfe RECHTS. EIGHTS. Ds. EOGEEZEIL. ii1 1 y 11 11 1 i; ;s 1 I f 1 -Jt Kroon en Volk. Dat 1§ een strüd, die veel eer uit de geestenwereld In 't leven van 't volk en in den boezem der \atie indringt. Een periode van onmacht Het is een strijd waarin men allengs meer den Christus zeivenZijn Naam, Zijn WoordZijn werk tracht terug te dringen. Moet de Blanke man weg? Moet de Zendeling weg? Minister Talma, Bestrijding van Zedeloos heid. Meent niet, dat Ik gekomen ben om vrede te brengen op de aarde; Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maar het zwaard. Matth. 1034. De Ziektewet of De arbei ders-ziekteverzekering. Toch droef! Nog droever. 't On Hoe groot is 't Invaliditeits pensioen? fc hi' livti m 1 ifSj Ijil iiU 1 g i' ra Si alleen opkomt uit't geestelijke leven! Neen, driewerf neen! 't is geen per soonlijke strijd, 't Is een beginselenstrijd. En hoe nobel een liberaal Candidaat ook zij, hoe sympathiek, alle man van Rechts hier en in gansch Nederland heffe de vaan der beginselen op In 't propagandaboek van de Vrijz. Conc. komt op bldz. 9 deze zinsnede voor De Grondwetsherz. wordt tevens dienstbaar gemaakt aan Staatsrechte lijke proefnemingen ten aanzien van de verhouding tusschen Kroon en Volk. De Conc. wil die verhouding besten digen. Hoe is die Hoe treurig is die, door Lib. begeerd. Oud-Minister Cort van der Linden schreef op bldz. 62 van zijn werk „Richting en beleid der Lib. partij Eindelijk een zelfstandig Staats hoofd, als 't groote vliegwiel om de beweging der staatsmachine onaf hankelijk te maken van 't doode punt." Hij schreef ook op bldz. 51: De vraag nuwaar is in den Staat de bron van macht, is voor den liberaal niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar. Nog gratie Gods noch bijzon dere voorrechten ('t Oranjehuiskun nen als machtsbron geldenalleen bij het vólk ligt de bevoegdheid om over de regeering te beslissen. Hij schreef ook op bldz. 55 Het Vólk is souverein, niet omdat in haar de bron van macht liggen moet, maar ligt. Prof. Buys schreefDe Koning is de verteqenwoordiqer der Natie. (Niet 't hoofd Thorbecke schreef: Vólksmacht is de bron van wat de staat worden en scheppen kan. Troelstra 1897De lib. partij is> zooals mijn vriend van der Goes terecht heeft gezegd, de politieke koningsmoordenaar geweest in Neder land; de lib. partij heeft 't Neder- landsche koningschap zijn feitelijke macht ontnomen. Ziedaar, uit enkele aanhalingen, die met talloos velen kunnen vermeerderd worden, hoe de liberalen zich de ver houding voorstellen van Kroon en Volk. In 't propagandaboek wordt geklaagd, dat door do Grondwetsherz. dat zal veranderen, 't Is ook zóó. De Grondwetsherziening zal die zoo genaamde „historische" ontwikkeling tegenhouden en gevenniet aan 't Volk, niet aan de kiezers, ««et aan de 2 Kamer niet aan eenig Minister, maar aan Hare Majesteit, de Koningin de alleen aan haar toekomende Wetgevende macht, regeerend bij de gratie Gods. Niet 't volk is souverein. Niet de wet is souverein. Hare Majesteit is geen vliegwiel geen ornament of versiering; geen uit voerder van den wil der kiezers of der Natie: maar zij regeert en gebiedt en heeft dit te doen naar den woorde Gods, luisterend naar de wenschen van haar onderdanen. De A. R. partij juicht van ganscher harte zoo'n herziening toe. En voorstanders van een juiste ver houding tusschen Kroon en Volk zijn De heer Roodhuizen vertelde in 1910 te Den Helder„Het portemonneecon- servatisme, dat z'n wijsheid put uit een bibliotheek bestaande uit één boek, en dat ééne boek uit één blad, welk blad is hun belastingbiljetdat con servatisme, dat niet vraagt naar recht en billijkheid en menschelijkheid, doch zijn geweten toeschroeft met 't Kaïns woord „Ben ik mijn broeders hoeder", heeft in 1909 't Ministerie, dat aan 't roer was gehandhaafd.'. Is de daarin besloten profetie uitge komen? Het is voor geen tegenspraak vatbaar, dat 't Kabinet wars zich toonde van alle conservatismeja zelfs, integen deel, werd Staats-Socialisme als boe man opgeheven door Links, om tal van Rechtschen van hun eigen Kabinet af te schrikken. Al te demokratisch, klonk zelfs een enkele stem van Rechts. 't Kabinet toonde zich vijand van dat door Roodhuizen gedweepte en ge striemde Conservatisme. En daarbijgeen periode van on macht. Veel goeds werd ingediend of kwam alree tot stand Pensioneering van invaliede en oude werklieden. Idem van gemeentelijke ambtenaren. Idem van wed. en weezen van min dere militairen. Idem van leeraren aan bijz. Hooge Burgerscholen. Idem van wed. en weezen van min dere werklieden aan de werkplaatsen van Zee- en landmacht. Ziektewet. Ontwerp tot verkrijging door landar beiders van land met woning in eigen dom of van los land in pacht. Subsidie aan bijz. Hooge Burgerscho len. Subsidie's aan Gemeenten, die een H. Burg. school hebben. Hoogere subsibie voor schoolbouw. Steenhouwerswet. Tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in t broodbakkersbedrijf. kende vijandschap tegen dat werk Gods de zending werd veracht, miskend en te gengewerkt. Later, toen de goede vruch ten in beschaving en welvaart onder de gedoopte heidenen zich in elke streek openbaarden, waar de Eeuwige Naam in de zielen ruischte, verbeterde dat inzicht en kwam er samenwerking tus schen Rechts en Links om de zende lingen te steunen en de zending te be- vordoren met regeerings maatregelen. Helaas! dat in de Eerste Kamer nog pas geleden door een hoog geplaatst Liberaal woorden zijn gesproken, die met bange vrees vervullen, of heden nog bij 't Liberalisme diezelfde mede werking kan verondersteld worden. De Rechtsche partijen sparen geen moeite en geld om de zending door middel van 't onderwijs uit te breiden om de heidenkinderen door christelijk onderwijs te brengen tot wegwerping van afgoden en tot 't eeren van den Eeuwigen God. En nu ontbrandt een hevige strijd 't Liberalisme en Socialisme verzet zich hier en in Indië met alle macht tegen die propagandaen we vreezen 't erg ste, als Links overwint. Dan wordt de zending tegengewerkt 't christelijk zendingsonderwijs gefnuikt en 't werk Gods tegengestaan in onze schoone Koloniën. Een Linksch kabinet heeft altijd vij- Verbeterde arbeidswet voor fabrieken en werkplaatsen. Zedelijkswetten. Achterstandswetten. Herziening der Kinderwetten. Wet tot opheffing van de bezwaren betreffende 't onderzoek naar 't vader schap. Verhooging van t' Successierecht voor groote kapitalen. Wet op de Nat. militie herzien. Tot verbetering der Kustverdediging. Herziening der Wet op 't Middelbaar onderwijs. Idem der Armenwet. Radenwet. Visscherijwet. Schepenwet. Boterwet. Vógelenwet. Tariefwet. Toeslagwetje voor onderwijzers. Verbetering der traktementen der of ficieren en onderofficieren en minderen der zeemacht. Getuigt dit alles van onmacht Roemde niet ieder den minister van Justitie Nelisse; en niet minder diens opvolger, den te vroeg ontslapen Regout. Hoe klinkt niet overal de lof van den Minister van OorlogColijn. En dien van Minister Talma. Is Koloniën niet in goede handen? Was Idenburg geen uitstekend Minister en is zijn keus tot Gouv. Generaal niet prachtig geweest? Wat weet men aan te merken op Heemskerk's beleid en Kolkmans finian- tieele bekwaamheden? Waarmee bond ook maar één Minis ter ieders Staatkundige vrijheid? Laat men met bewijzen komen, maar men heeft ze niet. De periode van onmacht begint als Links overwint. Al de heid'nen, door Uw handen Voortgebracht in alle landen. Zullen tot u komen, Heer', Bukken voor Uw aanschijn neer. En Uw Naam ter eere leven. Zoo zong de dichter van den ouden dag. En als een erkentenis van 't groote werk, dat God bezig is te wrochten in Java en China, in onze Koloniën en daarnevens, schreef dezer dagen een professor„Wie een hart heeft voor de zending, werkt niet slechts mee aan het grootste werk dezer eeuw, maar die is ook in bijzonderen zin Zijn mede arbeider; want behalve misschien in de eeuw der Hervorming heeft hij nooit zoo krachtig getoond als thans, dat Zijn Naam is Koning der koningen en Heer der heeren; en bij het werk, dat Hij in onze dagen onder de heidenen werkt, is 't alsof Hij ons toeroept: „ver wondert o menschenkindverwon dert u". 't Liberalisme stond oudtijds in bla- andig gestaan tegen Christelijke Scho len en in onze Oost openbaart zich die vijandschap bij allen, die daar de woordvoerders zijn in die lib. kringen. Bij een overwinning van Links, ver wachten we geen bloei, maar inzinking van 't zendingswerk. En dat moet ver hoed. Daarom, wie de uitbreiding van Gods Koninkrijk beoogt ook in de Heidenwereld, hij stemme geenzinsLinks maar Vriend en vijand looft de werkkracht van den Socialen Minister. Eén staaltje uit velenHeit liberale Handelsblad schreef Wat deze Minister aan zaakkennis en aan werkkacht gepresteerd heeft niet alleen voor dit ontwerp Invalidi- teits- en pensioenwet, maar voor tal van andere ontwerpen gedurende deze vijf jaren n.l. Boterwet. Schepenwet. Visscherijwet. Arbeidswet. Steenhouwerswet. Vogel wet. Radenwet. Invaliditeitswet. (en Ziektewet) is waarlijk reusachtig en verdient al- gemeene bewondering. Misschien is er geen Minister geweest, die zoo ontzag lijk hard en veel' heeft gewerkt. En als men een dubbel Ministerspensioen kon krijgen dan zou deze minister het heb ben verdiend. Ook De Telegraaf prees hem voorde ontembare werkkracht, het talent en de geestessterkte, waarmee hij zijn Pensioenwet heeft verdedigd. Het sociaaldemocratisch Kamerlid Duys bracht hem hulde en viel de Concentratie aan toen de Minister de nu 70-jarigen al dadelijk helpen wilde; met deze woorden: Ik moet eerlijk zeggenIk sta waarlijk paf over wat hier op 't oogenblik van de zijde van de con centratie gebeurt. Kunnen de-heeren vrijzinnigen dan heelemaal niets goeds meer in hun tegenstanders waar- deeren? Kunt gij heeren der concen tratie nu u zelf niet eens een oogen blik boven uw kleine, peuterige partij politiek verheffen en toejuichen wan neer de heer Talma iets goed doet? Moet hij dan toch nog weer worden gekappitteld, ook nu hij zulk een flinke daad doet. Het is inderdaad meer dan ongehoord. Gij heeren van de concen tratie moet ten slotte zelf weten wat ge doet, maar dat 't u waarlijk ernst is met uw heele leus van verzorging van de ouden van dagen enuwcon- centratieprogam na den scherpen aan val op den Minister er zullen er niet veel meer zijn, die daarin ge- looven. Hoe klein, hoe verpolitiekt is het spelletje, dat gij heeren vrij zinnigen thans speelt. Waar was de Concentratie dan boos over? Omdat de 70-jarigen na 6 md. der inwerking treding van de Wet al pensioen zouden trekken. Ze dachten, dat 't pas na 3 jaar zou zijnmaar de Minister nam een [sociaal democratische wijziging over. Nu had de Concentratie een stok minder om te slaan. Om die flinke daad van den Minister waren de Vrijzinnigen boos. Kleine politiek, die der concentratie. Wie mr. Patijn niet stemt, stemt voor 't Kabinet. Vb'or den uitstekenden Minister Talma. Wijlen minister Regout heeft zich een eerezuil gesticht in zijn strijd vóór de publieke zedelijkheid. Hij wijzigde art. 240 van het Wetboek van straf recht voegde nieuwe artikelen daaraan toe en dreigde zware straffen tegen alle publieke vuil, dat eertijds ongestraft op de markt kwam. Strafbaar is hij die vuile geschriften verspreidt, ten toon stelt, aankondigt (1 jaar of 3000 gld. boete). Strafbaar is hij die vuile geschriften aanbiedt aan kinderen beneden 16 jaar. (6 md; 600 gld. boete) Strafbaar is hij die middelen verkoopt tot voorkoming van 't moederschap. Strafbaar is hij die vuile, prikkelende geschriften aanplakt. Strafbaar is een meerderjarige, die met een minderjarige van 't zelfde ge slacht zijndeontucht pleegt. Strafbaar is iemand, die een minder jarige door giften, beloften, misbruik van gezag, door geweld, dwingt "tot hoererij. Strafbaar is de vader, moeder, voogd, die zijn minderjarig kind tot hoererij aanspoort. Strafbaar is elke houder van een huis van ontucht en daarvan een beroep maakt. Strafbaar is alle vrouwenhandel. Strafbaar is elke deskundigedie aanstaande moeders voor den bestemden tijd in behandeling neemt. (3 jaar zitten!) Strafbaar is 't hazardspel. Ieder Nederlander keurt al de genoem de zonden afof men Antirev. dan wel Liberaal isdan wel Sociaal-Democraat Roomsch-Katholiek of Lutheraandie zonden verfoeit men. En daarom was deze Wet-Regout een echt Nationale Wet, omdat ze 't heil der Natie wilde bevorderen. Wanneer bij een volk het zedelijk be sef inzinkt en de zonden varfSodom en Gomorra hand over hand toenemende sterftecijfers rijzen ook door den dood van jonge moeders en de geboortcijfers dalen door de walgelijkste middelen, dan voelt elk Nederlander, dat er zware straffen op zulke handelingen moeten gesteld worden. En de te vroeg gestorven Minister, die aller hulde verdiende en van deze plaats hem nog aangeboden wordt, deins de voor die straffen niet terug. Toch heeft de Vrijzinnigheid ook hier tegengewerkt. Daar óók, als op zooveel ander gebied, bleek de Antihese, die èn bij Koning schap, èn bij 't Kiesrecht èn bij de Gra tie Gods èn bij de Kerk èn bij de School èn bij de Zending telkens en telkens voor den dag komt. En wat is die antithese anders dan Menschelijke Vrijheid tegenover Godde lijke Ordinantie. De Vrijzinnigheid keurt de onzedelijk heid afmaar wil toch in vrijheid zijn handel en wandel besturen en is van elke beperking een vijand, naar zijn beginselen. Daarstaat tegenover de Rechtsche levensbeschouwingde Over heid mag en moet de Vrijheid der zede loosheid binden. Dwang is geoorloofd en der Natie ten zegen. Dit laatste standpunt is dat van onzen Candidaat. Daarom steune men Dit wetsontwerp werd op 25 April jl. in stemming gebracht en aangenomen met 58 tegen 22 stemmen. Tegen ook mr. Patijn en mr. de Savornin Lohman. De Socialisten stemden allen vóór. Wat zei onder meer mr. Troelstra Het stelsel der verplichte verzeke ring waarop dit ontwerp berust, wordt door ons wel voor de ouderdoms- pensioneering, doch niet voor de ziekteverzekering afgekeurd; de be zwaren tegen 't ontwerp zijn dus niet van principieelen aard en kun nen later door wetswijziging worden ondervangen, terwijl in ieder geval de arbeiders erdoor worden gesteund in geval van ziekte, daar de werk gevers verplicht worden de helft der kosten van de geldelijke uitkeering te dragen. Bovendien echter bestaat in de gegeven politieke omstandig heden geen redelijk uitzicht, dat een betere oplossing zal worden gegeven. Bij verwerping van dit ontwerp zou integendeel ivellicht een slechter stelsel worden ingevoerd. De sociaal-democraten betreurden 't ontbreken van geneeskundige hulp maar juichten toe het ziekengeld a 70 percent van 't daggeld; 180dagenlang en evenzoo de uitkeering bij zwanger schapte rekenen van den eersten dag af, dat de vrouw niet werken kan; en evenzoo de uitkeering bij bevalling zoolang als de moeder ziek is. Maar omdat ze de overtuiging had den, dat die ééne grief nl. zelf betaling van den dokter niet opwoog tegen al 't andere, dat zoo aanbevelenswaardig was; en omdat ook voorloopig niets beters te krijgen was, stemden ze vóór. 20 liberalen stemden tegen. Hoe groot is de premie? Nog onbe kend. Art. 53 zegt: „Door Ons worden voor 't gebied van iederen Raad van Arbeid de premiën vastgesteld. Zij wor den ten minste éénmaal in de vijf jaar herzien." (Een Raad van Arbeid telt minstens 25,000 inwoners). De Concentratie stemde tegen deze ziektewet. Tegen de Invaliditeitswet. Tegen 't Kustverdedigingsfonds, ter versterking onzer Nationale onafhan kelijkheid. De Concentratie wil de Pensioenwet intrekken, als zij wint; en de heer Eland (lib.) liet doorschemeren, dat ze ook 't Fonds ter Verdediging zouden laten rusten. Wat onverantwoordelijk gedoe van zulke liberale leidslieden. Afbreken kunnen ze wel! Maar op bouwen, ho maar. Schoorsteenvegerswerk d. i. zwart maken is geen kunst; en slooperswerk doen is niets veredelend. Maar wilt gij kiezers, zwart maken, dan alleen het witte rondje vóór den naam van centen is Die so vuldigd Die 13 de 1768 Bij die der prein Hij kri Indien blijvend duurd. Is de dan krijg bij 'tbrel Op Fla diteitsuit öf 134 g van het dus van en van fl premies i trekt. In de krijgt eei 229 gld leeftijd Wie n minder, taald het Wie de De St Invaliede De alleen rrn /"'N/WV De Wet-Talma is niet enkel voor de 70-jarigen. Ook en vooral zelfs voor de Inva- lieden, die door hun arbeid een arm of been breken of andere arbeidsgebreken opdoen, waardoor ze maar één derde dagloon van vroeger kunnen verdienen. Wie dus, door de Invaliditeit, in plaats van 1 gulden per dag, maar 33 cent kan verdienen, krijgt Invaliditeits pensioen. Hoeveel Eerstens moet hij drie jaar premiën hebben betaald (150 weken.) Heeft hij betaald van 't 13 jaar af tot zijn 16edan heeft hij al recht op invaliditeitsuitkeering, als hij een been breekt door den arbeid. Stel nu een arbeider A die 3 jaren premie heeft betaaldhij krijgt een ongeluk op zijn 50e jaar en hij is dan in de tweede loonklasseDan is de rekening zoo Van 16 jaar tot 50 jaar is 34 jaar 34 jaar is 34 maal 52 weken of 1768 weken. In 1768 weken is betaald door ar beider en boer samen 1768 maal 24 Over der en leeren in dezer Het is beide zl gaapt t ter een> anderer aan 't zal hem alle val wijzen en genat gen Trot lot en leyensin noodig zalig he Maar strijd t< niet lo ontvom vraag groote i van on een ano biedt. Het ,1 r Seen e II .k meer andersc School meer o We onrech dat o is aanL dat sii Rechtsi ganda, de Ka getemp. Maai Recht, rechtin tieelen die ooi 't Is 't Gel< morgei wijs zi ruif, v. de Kc voorta' uit de ons m bandei zicht zullen, eertijd drager ons d. ze er zij da hem meer onrecb daan We len 't volger zeiven komer Daa lang

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 10