voor de Zuidliollandselie en Zeeuwirlie Eilanden. H. DE WILDE Zaterdag 7 Juni 1913, '4SHle Jaargang Nw. 1874. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Hotel Restaurant W. BOEKHOVEN. K i Vóór H05EE2EIL en COLIJN en DE WILDE, I R. C. F. y. i LEE-Mooneii. SOMMELSD1JK. Alle stukken voor de itedactïe bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ultaeever Nog enkele dagen en de Prov. Stem bus zal profetie worden van de Kamer verkiezing. Voor Flakkee is de keuze gemakkelijk en loopt in ééne stem ming afvan herstemming is geen sprake, 't Is de heer de Wilde, het zittend lid. Het Fiakkeesche volk brengt voor de Statenverkiezing meesttijds een 600 tot 1000 stemmen meer uit op den Rechtsche dan op den Linksche en deze cijfers geven ons vrijheid om te gelooven, dat de heer de Wilde er nu ook wel weer komen zal. Toch is voorzichtigheid eisch. Als Rechts slecht opkomt, denkende ons Statenlid komt er toch wel! zou dit een leelijke streep door de rekening kunnen geven en een ontmoediging tegen Dinsdag 17 Junide Kamerstrijd. Daarom moet rechts op 13 Juni uiterst trouw opkomen, en dan, neen we twijfelen niet of de heer de Wilde komt er met vlag en wimpel. Konden we dat van ds. Hcgerzeil ook maar zeggen. Maar 't verleden is i geen waarborg voor zoo hoog gestemde begeerte. Nochtansnooit gewan hoopt en gedaan, wat de hand vindt rom te doen. 't Is onze plicht ijverig te zijn, afgedacht van 't succes; zoo zij ons aller gedachte en wat er dan kome, dat komtmaar er zij toch geen zelfverwijt. Is die er, dan is er een wrong in je leven gekomen en een wrong, met lange napijn. Daarom elkaar opgewekt, aange vuurd en gepropageerd van huis tot deur, met mond en penmet ernst en aandrang, in waarheid, wars van politiek bedrog aan geen enkele zijde en gestemd op ons trouwe Statenlid. Wat Rechts staat, stemt Rechts wat Links staat stemt Links. Schar relpolitiek komt in deze ernstige dagen niet te pas. Geen hinken op twee ge dachten, maar beslist en vastberaden partij gekozendat is mannenwerk. Waarom zullen we dan Links met kloeke overtuiging bestrijden en zon-- der den minsten schroom tegen haar partij kiezen? Omdat ze deRede huldigt naast er varing en historie terwijl Rechts dat zelfde doende, erkent en* belijdt, dat de Rede door den zondeval verduis terd, elk oogenblik getoetst moet wor den aan de Goddelijke Openbaring, die voor den Liberaal op 't terrein van 't Staatsrecht waardeloos wordt verklaard. Omdat ze aanstuurt op Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen en de A.R. partij van dat kiesrecht om verschillende redenen niet is gediend. Omdat ze aanstuurt op Staatspensioen als een vogel in de lucht, terwijl de wet Talma bijna in 't Staatsblad staat. Omdat ze dreigt met intrekking van de Wet Talma, wat we een ramp zouden achten voor den werkman. Omdat ze stemde tegen de Ziekte wet Talma, die we een zegen be schouwen voor de werkmansklasse. Omdat de Landsverdediging in haar handen nooit veilig is geweest en een weggaan van Minister Colijn een in zinking der Defensie zou beteekenen. Omdat de mindere woelige Mili tairen, door dit Kabinet aan Gezags onderwerping telkendage herinnerd, bij Links grootere vrijheid zullen er langen, die we in 't belang van orde en tucht in 't leger en op de vloot gansch niet begeeren. Omdat het Concentratieprogram over de Defensie zwijgt, en een sprong in 't duister, waar 't onze Vrijheid en Onafhankelijkheid en Neutraliteit geldt tegenover andere Landen, door ons niet wordt begeerd. Omdat 't Bijzonder Onderwijs in handen van Links minder zal ver zorgd worden dan bij Rechts en we een Gelijkstelling, een volkomene, ons tot einddoel hebben gesteld. Omdat we van Links voor de Kers tening van Indië tegenwerking ervaren. Omdat we 't Tarief (hoewel hier Links en Rechts zijn vóór en tegen standers heeft) gaarne zagen tot stand komen, ziende den groei en bloei der Beschermde Natiën rondom ons. Omdat we uit 't oogpunt van Be noemingen voor allerlei ambt, van Links verwachten de oude toepassing van uitsluiting der andersdenkenden. Omdat we een Kabinet van Links bij de huidige politieke verhoudingen slechts kort aan 't Bewind zullen zien en de nationale tijd met allerlei peu terige wetsontwerpen zal worden zoek gemaakt. Omdat van een Kabinet van Links geen Grondwetsherziening te wachten is, zooals door dit Rechtsche Kabinet is ingediend en we van harte deze Herziening toejuichen, al ware 'tal- leen om art. 192 't Onderwijsartikel. Omdat een voortduren van de Rechtsche Regeering een nieuwe pe riode inluidt van nieuwe Sociale wetten een bestendiging is van onpartijdige benoemingen en waarborg voor de handhaving van den Landsvrede. Daarom stemmen we tegen Links. De dorpen Stad, Bommel en Plaat kiezen met ons mee voor de Staten verkiezing. Voor de Kamerverkiezing gaan ze op Colijn. Dit laatste opgemerkt voor zeer eenvoudige menschen, die denken dat er op de andere 10 dorpen twee antirev. Kamerleden gekozen moeten worden. Door de groote Liberale Pers is de Militiewet Colijn zeer gewaardeerd en door de liberalen in de le Kamer aanvaard. Maar de Vrijzinnigheid in de 2e Kamer stemde tegen. Slechts stemden vóórmr. Tydeman, mr. Van Karnebeek en Beaufort. Hierover is een Vrijz. professor, J. de Louter slecht te spreken en hij schreef in de Tijd spiegel Over de eischen eener goede legerinrichting bestaat sedert lange jaren groot verschil van gevoelen tusschen deskundigen, dat wordt ge voed en bestendigd door 't gebrek aan ware belangstelling van volk. Dit verschijnsel gaf onlangs aan de liberale partij in de Tweede Kamer den Treurigen moed om te stemmen tegen een onmiskenbare verbetering der Militiewet van 1901, welke uit haar eigen kamp was voortgekomen en Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT flenf 1.25 Aanbevelend, w welker leemten en gebreken door niemand werden ontkend. Den treurigen moed! Om tegen te stemmen tegeneen wet, die ons aanzien in Europa verhoogt. En nog treuriger is 't, dat in heel 't Concentratieprogram geen letter over de Defensie wordt gezegd, waar aan de verdeeldheid in 't Liberale kamp en Socialistenvrees niet vreemd zijn. OP DEW UITKIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent, Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. 0ITG1BYBR Telefoon Intercoms*. No. 9. Ad verte® tien 10 eent per regel en '/j maal. Reclames t0 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */i maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. mSTE SM). Vrijdag 13 Juni Statenstemdag. Waarom tegen Links Een scherpewelverdiende af straffing. Het Gooien lert" Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Toch beloofd deze Wet een belang rijke versterking onzer weerbaarheid en dientengevolge van ons aanzien in Europa. »Zij« zou een nieuwe japon krijgen, zoo als ze sinds haar trouwen nog niet had gehad. In de vacantie zouden ze samen naar Amsterdam gaan en dan zou ze een japon mogen uitzoeken bij Hirsch, op 't Leidsche Plein piek fijn Met vacantieals »alles« achter den rug was. »Alles« zag op de verkiezingen. Want ziehier het geheim van de nieuwe japonHaar man had een hoofdambt, een heele nette betrekking, op 'n b'roo, waar je 's morgens om tien uur begon en om vier uur je natte pen droogde voor dien dag met van twaalf tot half twee tijd voor den alunchi niet te druk dus, al mocht ie waarlijk z'n zomer vacantie wel hebben de menschen smoezelen over zoo'n b'roo-m'neer, dat die daar geen zweetje haalt ze moesten 't es weten neen, dan de krantenschrijvers, die hadden een leventje, die schreven één regeltje en knipten er tienterwijl haar man alles schrijven moest en soms nog ver zinnen er bij Maar om nu op de nieuwe japon terug te komenhaar man had ook nog een bijbaantje ook heel net, natuurlijk anders had-ie er allang 'n end aan gemaakt. En dat gaf, dit jaar. Daar kwam de nieuwe japon uit, om van meer andere buite nissigheden maar geen melding te maken je wilt alles voor 'n ieder niet weten maar enfin, van mond in oor gezegd 't zou kunnen zijn, dat er 'n kort buitenlandsch reisje overschootzoo naar den Harz, of naar de Ardennen 'k Was wat nieuwsgierig geworden. s>Zij,« 'n oude schoolkennis van m'n vrouw, kwam 'n nachtje over en zat zoo in 't schemeruurtje te redeneereD. Als je van een vrouw wat te weten komen wilt, of je wilt voor 't een of ander haar toe stemming verwerven, dan moet je ze vooral in zoo'n gezellig schemeruurtje aan 't pra ten brengen. Het toch al weeke vrouwen hart is dan het lichtst te verteederen. In elk geval loopt het kraantje harer wel sprekendheid bij manelicht of 't schijnsel van een schemerlampje makkelijker nog dan bij blakerende zon alleen, je moet het weten open te draaien en ze moet in de stemming zijn. Nu had ik nog weinig acht geslagen op 't gebabbel van de dagjes-logée. Maar dat bij «-baantje pakte me. Bijbaantjes zijn mooie dingen. 't Is zoo en passant meegenomen en kan nog es voor 'n extraa'je gebruikt. Je ge wone inkomen, och hoe gaat dat in bur germans huishouden. Daar is al over be schikt, eer je week of je maand goed en wel begonnen is en als je 't zelf niet doet, dan weten vrouw en kinderen er wel raad mee. Bijbaantjes buitenkansjes Daar figuleert iedereen op. En -als ze maar »net« zijn, gelijk tegen woordig met alle dienstboden het geval is ik zag onlangs al een >zeer nette« dienstbode zich aanmelden, dat is een eer voor een zorgzame huisvader als hij zich zoo'n bijbaantje niet ontglippen laat, wan neer 't komt onder 't bereik van zijn hand. Ik informeerde er dus naar. 'tKon iets voor mij wezen Mij bleek teen, dat m'n vrouws logée's man het bijbaantje had van beroeps debater voor de Nederlandsche vrijzinnigheid. Ik mocht dat gerust weten. Alleengeen naam noemenWant het was zóó gegaanZe hadden 'm bestuurslid gemaakt van een vrijzinnige organisatie en als zoodanig ging hij hier en ginds op debat uit, Dat-ie daarvoor betaald werd was niet meer dan recht en billijk de arbeider is z'n loon waardig, niet maar dat hoefde 't publiek niet te wetenze zouden je na geven, dat je 't om de centen deed hoewel zij wel eens iemand zou willen zien, die voor z'n plezier in de politiek ging Ik stelde haar geheel gerust. Wie de politiek dient, moet ook van de politiek leven, zeide ik. Toen ik nog jong was en pas kwam kijken, noodigde men mij es uit, om aan den overkantpro Deo een spreekbeurt waar te nemen voor een vereeniging, waarin ettelijke rijke boeren zaten en die des ondanks een schrale kas had. Nu, ik nam dit toen aan. De wilde haren der jeugd Maar toen de veerman, die als secretaris van 't bestuur, al heel sterk er op aange drongen had, dat ik komen zou, mij over zette, met m'n vrouw, die verklaard had es te willen hooren of ik wel drie zinnen achter elkaar zeggen kon, wijl ik thuis haar in den regel het woord liet, nu toen de veerman ons had overgezet, stelde hij mij met een breed handgebaar vrij van veergelddat was zijn aandeel in de goede zaak maar voor m'n vrouw was hij zoo vrij, om een stuiver voor z'n moeite te vragen. Trouwens, ze kwam er nog goed af. Om de kas wat te stijven, verklaarde nl. de veerman secretaris, zou men de niet- leden een dubbeltje entree laten betalen. Die bepaling zou dus naar recht ook op m'n vrouw kunnen worden toegepast. Maar met hetzelfde joviale gezicht en breede ge baar stelde hij haar, als de echtgenoote van den spreker, van betaling vrij waarvoor ik hem beleefdheidshalve een sigaar diende te presenteeren Terugkeerend tot m'n apropos De politieke verkiezingen leverden mijn bezoekster dat jaar een nieuwe japon op en misschieneen buitenlandsch reisje. Dat laatste hing er nog van af, hoe 't met de herstemmingen liep en met de ver kiezingen voor den gemeenteraad. Kon daar een »potje« van gemaakt, dan zouden ze dat speciaal besteden voor een reisje naar het buitenland. Ik merkte op dat het ook wel mocht. Dat debatteeren 'r man ging ook wel een spreekbeurt vervullen was ieders werk nietje moest er machtig veel voor lezen en van honderd-en-een zaken op de hoogte blijvennee, nee 1 die centen wer den zuur verdiend »Zij« lachte toen eens. Zoo'n lachje van ik-weet-m'n-weelje en jij weet het niet. Het prikkelde mij wat. »Niet vroeg ik >'t Kost toch uren en dagen studie, om van al die dingen op de hoogte le zijnU >Dat valt wat mee,« luidde 't antwoord. En met een glimlach van snap je't voegde zij er aan toeMau heit z'n boekie I« Mau, Maurits is de voornaam van 't vrijzinnige bestuurslid, dat debatteerende rondreist. Dat is te zeggen ik noem 'm Mau. 2>Zijnoemde juist een anderen naam, maar die gebruik ik opzettelijk niet. >Mau heit z'n boekie. Daar moest ik meer van weten het ging me steeds interesseeren. Dat »boekie« was een uitkomst. Nu hoefde je zelf van de dingen zoo geen studie meer te makenhet »boekie« deed het voor je dat gaf de dingen gekauwd en wel, zoodat het publiek ze maar voor 't slikken had. Haar man had zelfs meer dan een boekie.Daar had-ie dan zelf nog een knip-boekje bijgemaakt, waar hij allemaal knipsels uit de Rotterdammer, uit de Vaderlander en zulke bladen inplakte. Als je dat dan zette op 't a-b-c en een soort register achterin, och, dan was debatteeren niet moeielijk, placht haar man te zeggen. Als je maar de »durf« had. Toen-ie pas begon, had hij zich thuis, in 't salon, voor den spiegel weieens staan oefenen. Brutaal moest je kunnen doen. Als je begon moest houding en stem zoo zijn, of je den spreker ging verplette ren. Je moest goed laten voelen, hoe ver schrikkelijk >dun« of-ie van avond toch in z'n speech was geweest en in je aller eerste »m'neer de voorzitter,waar je mee begon, moest al zoo iets zitten van de woede waarmee 'n tijger de tanden in z'n prooi zet. Zie je, dat imponeert de lui. Dat geeft cachet aan je debat. En als je dan den weg weet in je boekjes, dan breng je 't een heel eind. Vooral van 'tjaar, zei mijn praatster, had haar man nogal succes. »Hoe dat zoo?« vroeg ik. »Zie je, hij gooit het, als ie maar even kan op de kerk. De Hervormde kerk, zegt-ie, daar kun je dan toch zoo'prachtig mee debatteeren. Dan schilder je de lui voor, hoe Kuyper met de Roomschen in bond het op den ondergang der kerk toe legt nee maardaar heeft Mau pracht-citaten van in z'n boekje staan U Dat kan-ie doen Fijn hoor'k Heb er bij gezeten, toen-ie in 't salon dat t eerst probeerde. Dan slaat-ie z'n linkerhand naar boven en de rechter op de borst en dan moet je 'm hooren zeggenonze dierbare vaderlandsche kerk Dat is eenig Eerst wou-ie >kerke« zeggen, als-ie debatteeren moest, waar veel fijnen kwamen, maar dat heb ik 'm toch afgeraden, want daar kan-ie z'n mond niet zoo voor zétten, als 't hoort je kunt ook overdrijven >Maar jullie hooren immers niet eens bij die kerk« informeerde ik. Welnee lachte ze vroolijk. »Je moet 'tme niet kwalijk nemen, maar ik respec teer jelui in je geloof, je moet ons ook vrij laten nee, wij hooren nergens bij, tegenwoordig. M'n man gaat nog wel eens luisteren naar de voorlezingen over de theosofie, maar dat zal ook wel ophou den, nu na dat gevalletje met die mevrouw Be Be enfin je weet wel, met die profetes, of wat was ze ook P Ik knikte, dat ik 't wist. Enfin, m'n man zegtAl die zwartrokken, een pot nat I Wij doen nergens meer aaD, ja, 'kweet wel dat jullie 'tvreeselijk

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1