28sle Jaargang iV. 1873. voor de Znidhollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. Woensdag 4 Juni 1913. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES De Antithese. hoitErzeil- m toe. I W. BOEKHOVEN, SOMMELSDtJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën eis verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Er zijn maar twee wegen ten leven en ten dood, Gode levende in Christus Jezus. Der zonde tot den dood. Er zijn maar twee gevolgen: Jezus gezet tot een opstanding of tot een val. r~ Er zijn maar twee richtingen: Wie V y.iét vóór Mij is, is tegen Mij. Er zijn maar twee doeleinden: Wie niat vergadert, die verstrooit. Er zijn maar twee opvattingen Wie zeggen de menschen, dat Ik ben? En Petrus antwoorddeGij zijt de Christus, de Zone Gods. Kruist hem! Kruist hemLaat Barabbas los. Er zijn maar twee begeertenUw wil geschiede gelijk in den hemel al- zoo ook op der aarde. En de koning sprak: Is dit niet het groote Babel, dat ik gebouwd heb tot een huis des koninkrijks door de sterkte mijner macht en ter eere mijner heerlijkheid? Er is slechts tweeërlei werk: Laat uw licht alzoo schijnen voor de men schen, dat zij uwe goede werken mo gen zien en uwen Vader, die in de hemelen is, verheerlijken Noch steekt .men een kaars aan en zet die onder i.en korenmaat. Er is slechts tweeërlei zedeleer Hebt uw vijanden lief, zegent ze die u vervloekendoet wel dengenen die u haten en bidt voor degenen, die u geweld aandoen. Ben ik mijns broe- ders hoeder i Er is maar tweeërlei zaad: En een ander deel viel in de goede aarde en gaf vrucht het één honderd, het an der zestig, en het ander dertigvoud. Omdat het geen wortel had, is het verdord. Er is maar tweeërlei aalmoesHebt acht, dat gij uwe aalmoes niet doet voor de menschen om van hen gezien te worden, anders hebt ge geen loon bij uwen Vader, die in de hemelen is. Opdat uw aalmoes in 't verborgen zij. Er is maar tweeërlei bouwWant 't was op de steenrots gegrond. En het viel terstond, 't was op een zand grond gebouwd. Er is maar tweeërlei jukWant Mijn juk is zacht en Mijn last is licht. Heb de wereld niet lief. Er is maar tweeërlei gebed En als gij bidt, zoo gebruikt geen ijdel ver haal van woorden. En de tollenaar op de borst slaande, zeideGod, wees mij zondaar genadig. Er is maar tweeërlei boom: Alzoo iedere goede boom brengt voort goede vruchten en een kwade boom brengt voort kwade vruchten. Er is maar tweeërlei dienstGij kunt niet God dienen èn den Mammon. Hij zal óf den eenen haten en den anderen liefhebben. Hij zal den eenen aanhangen en den anderen verachten. Er is maar tweeërlei zorg: Daarom zijt niet bezorgd, zeggende: Wat znl- len we eten of wat zullen we drin ken of waarmede zullen wij ons kleeden Maar zoekt eerst 't Konink rijk Gods en zijn gerechtigheid. Er is maar tweeërlei poortGaat in door de enge poort. Want wijd is de poort en breed is de weg, die tot het verderf leidt en velen zijn er die door dezelve ingaan. Er is maar tweeërlei rust. Er blijft dan een ruste over voor 't volk van God. Wee den gerusten te Sion. Er is tweeërlei troostTroost, troost Mijn volk, zal ulieder God zeggen, spreekt naar het hart van Jeruzalem en roept haar toe, dat haar strijd ver vuld is. Er is tweeërlei hoop Hoopt op den Heer', gij vromenIs Israël in nood, er zal verlossing komen, Zijn goed heid is zeer groot. De hoop nu, die gezien wordt, is geen hoop. Er is tweeërlei vertrouwenEn David sterkte zich in den Heere zijnen God. Vest op prinsen geen vertrouwen. Er is tweeërlei lijdenUit de diep ten roep ik tot U, o Heere De droef heid der wereld werkt den dood. Er is tweeërlei levenlk ben de Weg, de Waarheid en het Leven die in Mij gelooft zal leven, al ware hij ook gestorven. En leefde overdadig en prachtig. Er is tweeërlei spraakWant gij zijt 't niet die spreekt, maar 't is de Geest uws Vaders die in u spreekt. Er is tweeërlei taalEn de schapen hooren Zijne stem. Babel: Spraakver warring. Er is tweeërlei vreesVrees niet voor degenen, die 't lichaam dooden. Maar vreest veel meer Hem, die beide ziel en lichaam kan verderven in de hel. Er is tweeërlei vondstDie zijn ziel vindt, zal haar verliezen. En die zijn ziel zal verloren hebben om Mijnent wil, die zal haar vinden. Er is tweeërlei wijsheidlk dank U, Vader, Heere des hemels en der aarde, dat Gij deze dingen voor de wijzen en verstandigen verborgen hebt; en hebt zeden kinderkensgeopenbaard. Er is tweeërlei waardeeringEn al de scharen ontzetten zich, en zei den Is deze niet de Zone Davids Maar de Farizeeën dit gehoord heb bende, zeiden Deze werpt de duivelen niet uit dan door Beëlzebul den overste der duivelen. Doch genoeg. Er is een klove tus- schen de menscheukinderen Op alle terrein des levens diep gapende. Wie die antithese ontkent, loochent de Heilige Schrift; loochent de onder scheidene uitingen van den geest, hoorbaar in zegen en vloekgebed en spotwa irheid en leugen liefde en haato trotschheid en deemoed oprechtheid en valschheidgeloof en ongeloof; aanbidding en verguizing; trouw en ontrouwhardvochtigheid en zachtmoedigheidwraak en zelf verloocheningegoïsme en menschen- mindienstwilligheid en slavernij godsvrucht en demondienst. Er is een politieke antitheseDe Natie naar God öt de Natie los van God. En 't is ook deze laatste, die dezen verkiezingsstrijd beheerscht. Met ernst vragen we uWelke zijde der antithese kiest gij Rechts gaat ten strijde voor Geen Staatspensioen. In Frankrijk, Duitschland, Zweden en Noorwegen, Belgie enz. is premie betaling. Jaurès, de leider der Fransche so cialisten. is er vóór. Bij de behande ling van de Ouderdomsverzekering aldaar, zei hij Als 't een misdaad is om vóór die premieheffing te stemmen, dan is 't een misdaad, die de arbeiders klasse zelf ons heeft opgedragen. De mijnwerkers, in 1885 op 't congres te Saint-Etiennede spoor wegbeambten in 1898, hebben ons gevraagd vóór ontwerpen te stemmen die een premiebetaling door de ar beiders inhielden. Die premiebetaling zal het loon van den arbeider ten slotte niét minder doen worden. Evenals de verkorting van den arbeidsdag, den arbeider meer tijd latende om zich te ontwikkelen en te organiseeren, zoo zal ook deze pensioenwet, die haar de zekerheid geeft voor de toekomst, de arbeiders klasse sterker maken in haar eischen. De mijnwerkers en spoorbeambten vroegen om premie, ter wille der toekomst. En wat de Socialisten in Nederland begeeren is onmogelijk. Het congres hunner partij nam in 1908 de volgende motie aan Een recht op ouderdomspensioen worde ingesteld voor arbeiders en daarmee gelijkgestelden op 60 j. leef tijd, alsmede een weduwen- en wee- zenpensioen, al de kosten te dragen door den Staat. Eeninvaliditeitspensioen eveneens op kosten van den Staat, die een gedeelte dezer kosten dient te ver halen op den werkgever. Prof. Treub heeft De Vaderlander (Staatspensioen) eens dit antwoord gegeven: Als ik naast haar 30 'millioen voor ouderdomspens. reken op totale kos ten van 60 millioen daarenboven voor invaliditeits-, ziekte-, weduwen en weezenverzekering, zal zij echter erkennen, dat door mij zeer be scheiden gerekend wordt Mijn »vadérlandsche« vriend, hoe krijg je die som bijeen En nu kunnen de Socialisten mooi praten't geld is ermaar daarom heeft de Wetgever 't nog niet. De Socialisten willen geen Minister zijn Ja, kijk, zóo kan men wel loven en bieden Maar er is geen een Socialist, die 't als Minister zelf zou uitvoeren. Met propagandapraa'jes schiet je in de praktijk nieis op Beloven, maar ook volbrengen wenscben Staatspensioen een leugennaam. Elout, liberaal schrijver, noemde de Staatspensioneering een vergrijp tegen de waarheid Staatspensioneering is het geven van aalmoezen onder den leugen- naam van pensioen. Leugennaam, want pensioen kan alleen voortvloei en uit dienstbetrekking tusschen den pensioengerechtigde en den pensioengever. Het was dan ook niet minder dan volksmisleiding, waaraan de heer Goeman Borgesiuszich schul dig maakte, toen hij te Wognum het zoogenaamde Staatspensioen gelijk soortig maakte met ministerpensioen. 'tls volksmisleiding, schreef deze liberaal. En 'tls niets te veel gezegd. De Ministers betalen wel degelijk hun pensioen. Ga ook in de onderwijswereldalle duizenden van Bijz, en Up. Onderwijs betalen hun premie. Ga in de Amb tenaarswereld Ga naar labrieken en werkplaatsen, waar fondsen aan ver bonden zijn 't is overal premiebetalen. Staatspensioen is een leugennaam 'tis Staatsbedeeling. Staatspensioen en Zwendelpolitiek. Spiekman, de Socialist schreef 25 Mei 1909 in het Volk Het is een nieuw bewijs, dat de Unie-liberalen, die eenerzijds gaan venten met de leuze staatspensio- neering en anderzijds zoowel de ergste tegenstanders van dat be- ginsel als van alle overige arbei dersrechten in de Kamer helpen, met die leuze eigenlijk maar een zwendelpolitiek drij ven. In Rotterdam IV steunden de Unie liberalen den heer Plate, vijand van Staatspensioneering. In Utrecht steun den ze Karnebeekin TielTydeman in AmsterdamBlooker. De Oud-Liberalen, vijanden van Staatspensioen, zijn door de Unieli- liberalen in de Kamer gebracht. Ooit slechter politiek gezien. Spiek man had volkomen gelijk. En bij deze verkiezing gaat 't krek eender. Toreest in Alkmaar, Tydeman Tiel, Marchant als tegenstander (vrijz. dem.)ze wor den overal door de U-L. gehandhaafd. En toch willen de "U-L. de pleit bezorgers van Staatspensioen zijn. 't Is zwendelpolitiek. Geen staatspensioen. Prof. Greven, liberaal, moest voor de Vereeriig. voor de Staathuishoud kunde en de statistiek een advies geven over de wet Talma Wat zei deze liberaal Voor nog krasse ouden van dagen (valiede ouden) is een pensioen zeker begeerlijk, maar niet onont beerlijk'. Invaliditeit daarentegen maakt zelfstandig bestaan onmoge lijk. Verzekering tegen invaliditeit moet dus 't hoofddoel zijn. En Minister Talma gaf beide: èn verzekering tegen ongelukken bij den arbeid, afgedacht van de bekende Ongevallenwet, èn pensioen. Duizenden zijn er, die door asthma, slechte borst, gedeeltelijke blindheid, pijnen en rheumatiek, hartkwalen, nieraandoening enz, enz. hun derde van een daggeld niet kunnen ver dienen. Wie anders 6 gld. per week verdient, moet het er met 2 doen door zijn lichaamsgebrek maar nu komt de Minister te hulp en geeft invaliedenfente naar de premiën en de jaren, die ge hebt betaald. Zoo doen de Staatspensioneerders niet. Ze willen alleen zorgen voordeouden van dagen. Om de gebrekkigen denken ze wel, doch weten geen weg om ze te helpen. Staatspensioen is zeer onvoldoende hulp; de duizenden arbeiders moeten missen, wat naar ieders begrip, ook van prof. Greven, een eerste ver- eischte is. De een is vroeger invalide dan de ander en moet dus vroeger gepensio neerd wordendoch zóó gaat 't bij 't Staatspensioen niet. Voor 't Staatspensioen b.v. 60 jaar stellen? Afgedacht van de finantiën, gaat dat óók niet, omdat dan de in- valiede 50 jarigen enz. er weer buiten vallen; en er weer onnoodig binnen vallen de 61-jarigen enz. die nog goed werken kunnen en aan geen pensioen behoefte hebben, maar 't toch zullen krijgen, tot ontzaglijke scha van de schatkist. Talma zocht in invaliditeitspensioen de kracht; en als bekroning en afslui ting van dat stelselhet pensioen van 70-jarigen. Talma's wet is er. Links stemde tegen en dat zal ze bij deze stemming tot grief worden aangerekend, Geen enkele werkman stemme op Links. Maar ieder steune met woord en daad Iü en buiten de Kamer. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag eu Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Cent, Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon iEfereonaaB. S3®. 8. Advertentiën 10 Cent per regel ea maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en </8 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Amice Ik erger me in deze dagen geducht, en maak me wel eens boos. Ik hoop echter dat ik verkeerd zie. Weet ge de oorzaak? Ik zal het u zeggen. In de laatste tijden heb ik hier en daar eens acht gegeven op het lezen van cou ranten. Tot mijn verbazing zag ik bij sommigen geen courant. Bij anderen, die met een liberaal een liberaal blad lazen. Op de vraag, of de liberaal nu ook met hen een blad der rechterzijde lazen, ont ving ik een ontkennend antwoord. Onwille keurig dacht ik bij de propagandalist der linkerzijde aan het woord dat de kinderen der duisternis zijn voorzichtiger in hun gedrag dan de kinderen des lichts in hun geslacht. Ik wilde wat gaarne dat onze lui zoo bij de pinken waren als de mannen van de »rooie vaan.« De rooien hebben er slag van om de geest van het volk te vergiftigen. Ze leven van twist en tweedracht zaaien. Helaas, dat het oog en hart er zoo weinig voor open is, en dat onze nalatigheid dub bele krachtsinspanning vraagt in dagen van verkiezing. Ge hebt misschien eenzelfde levenservaring opgedaan dan ik in deze tijden. Toen ik nl. de candidaat der rechterzijde hoorde spreken, kwam een sociaal-democraat in debat. Erg handig was hij en toch zoo oliedom. Hij las in het debat allerlei citaten voor uit allerlei couranten, die voor circa twee jaren waren verschenen. Uit die gegevens concludeerde hij in het heden, om toch gehoor te geven aan deze klachten. Zoo handelen nu de »bewusten. Ze zeggen natuurlijk niet dat dezelfde bladen die »toen« zoo geschreven hebben, in de laatste tijden een loflied hebben doen hooren over de daden van het Kabinet. Gij weet zoo goed als ieder ander, die met zijn tijd medeleeft, en geregeld onze Christelijke bladen leest, dat er wel eens klachten zijn gevallen, wijl de vrees be stond dat het Ministerie niet klaar zou komen met de sociale wetgeving. Natuurlijk is zoo iets te prijzen. Daaruit sprak een verlangen naar de oplossing van de sociale kwestie. Ieder onzer, door ervaring geleerd, wist dat van liberale zijde geen heil was te wachten. Zij beloven veel doch deden en doen niets. Voorheen teekende men Staatspensionee ring als boerenbedrog. Voor zooverre Minister Veegens met een wet kwam, was het verplichte verzekering, doch de invalieden konden als bedelaars met een mand aan den arm het land door gaan. Nimmer heeft het liberalisme ernst ge maakt met hun beloften. Wie eens steelt, is altijd een dief, zegt het spreekwoord. Maar wie altijd liegt, heeft nimmer recht op vertrouwen." En thans schrijven we 1918. Nu beloven de liberalen Staatspensionee ring. Hoe komen ze aan het geld? Vraag het PatijnHij is nog zoo eerlijk geweest dat hij in de donkerheid liet doorscheme ren, dat er nog een nieuwe belasting was te wachten, en dus nog een belastingbiljet in huis zouden krijgen. Gevolg was, dat wie thans bv. f 10,belasting betaalt, zeker kan zijn dat het verdubbelt. Natuurlijk weten de liberalen zoo goed als de besten dat hun idee nimmer ver werkelijkt zal worden. Ze hopen alleen maar, dat de lui zoo oliedom zullen zijn om het thans te gelooven. Al hun mooie beloften zijn ijdelheid, en er nog bijgevoegd, aan de ijdelheid onderworpen. Op dat punt zijn de rooien eerlijk. Ze kleeden het liberalisme in zijn onbe-

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1