MAAS- EN TWEEDE BLAD Zaterdag 31 Mei 1913. No. 1872. Reclames Mededeelingen enz BUCHAM'S PILLEN Japonstoffen Twee Bladen. IN HOCSIGNO WSES Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Ingezonden. „Een land, waar enkel bijzondere scholen zijn, zou zich zeer wel kun nen bevinden. Het onderwijzen is geen taak van de regeering. De Kegeering moet alleen voor een publiek onderwijs zorgen, omdat de bijzondere personen gemeenlijk te kort schieten." Thorbecke. Tuiubouw. Zij (de vrijzinnigheid) zijn voor de echte vrijheid bang als voor den dood, en wij alleen geven haar de koninklijke eere. Dr. A Kuyper. Voor Huis en Hof. (20 Cents per regel.) >3 B HOOFDPIJN BIJ EEN VROUW IN DE MEEST NIEUWE - VANAF DE GOEDKOOPSTE TOT DE MOOISTE SOORTEN. Bit de Pers. Ten tijde onzer vaderen was de leus „Liever Turksch dan Paapsch thans moet ze luiden„Liever Paapsch dan Modern op theolo gisch-, en „Liever Paapsch dan Liberalistisch op politiek gebied. Ds. S. H. Buytendijk. Plaatselijk Nieuws. Invordering 's Rijks Directe Belastingen, De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat het kohier no. 6 van de belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het belastingjaar 1912/1913 invorderbaar verklaard op den 27 Mei 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 29 Mei 1913. De Burgemeester, BOUMAN. ZONDAGSRUST. De Sabbath heeft tweeërlei beteekenis. De hoogste is om te rusten van den ar beid, ten einde den Heere te dienen. De andere bedoelt om den mensch zijne min of meer uitgeputte lichaamskracht weer te doen aanvullen. Ofschoon ook de Christen zijn geheele leven zijn God moet en wil dienen, ver hinderen de noodzakelijk aardsche beroeps bezigheden, om zijn ziel tot den Heere op 'e heffen. Opdat deze toch aan Zijn eere zou komen en de ziel door meer innige gemeenschap de noodige verkwikking ont vangen, verordende Hij, dat de arbeid op een telkens wederkeerenden dag moest stil staan. Die dag was Hem gewijd en viel juist na een tijdperk, dat de mensch ook lichamelijk rust behoefde. In een blad als dit biedt alleen die be teekenis van den Sabbath een punt van overweging aan. Vast staat dus, dat ieder mensch op een rustdag aanspraak heeft. Want God schiep 't lichaam aldus, dat de mensch niet altijd kan doorwerken. 6 werkdagen putten den mensch tamelijk uit. Dit heeft men uit vijandschap tegen God wel eens ontkend en beproefd om Zijn werk te verbeteren. De Fransche revolutie in 't laatst der 18e eeuw bepaalde, dat van 10 dagen er een de rustdag zou zijn. Maar 't duurde niet lang. Men kon 't niet volhouden. En de gehate Sabbath van vanouds werd weer ingevoerd. Ook de dierenwereld behoeft zijn rustdag. Gelijk 't gebod zegt. En ook dit overtreedt men niet straffeloos. Op Java waren twee tramwegmaatschappijenze bedienden zich van paarden. Die maatschappij, welke Zon dags niet reed, kon de paarden in beteren toestand houden dan de andere. Op de Christenen rust dus de plicht, om zooveel mogelijk de Zondagsrust te bevor deren. Door middel van het bewerken der volksopinie en door de wetgeving geschiedt dit. Zuivel- en andere fabrieken, booten en treinen kunnen den arbeid, op enkele uit zonderingen, niet zoo zeer in 't bijzonder aan te geven, den arbeid staken. Zoo ge niet het personeel rust, waarop het van Godswege recht heeft. Ieder der werknemers is nu voor het besteden van dien rustdag verantwoordelijk. Bedoeld wordt, dat hij dien zal gebruiken in den geest, waarvoor hij den rustdag krijgt. Met in een café uren lang te zitten,, in een pleiziertrein te stappen of in onge bondenheid te leven, doet hij juist het tegendeel en misbruikt aldus de hem nog restende kracht. Maandaghouders willen we door de Zondagsrust niet kweeken, We pogen den werknemer des Zondags te brengen waar hij behoortin zijn gezin,, waarvan hij de leden in de week soms zelden ziet. Hoe kan hij anders zijn plicht als gezinshoofd waarnemen, als opvoeder zijner kinderen vervullen? Vraag het maar eens aan onze spoorwegconducteurs. In hunne gezinnen, ook in andere, moet de vrouw alleen opvoedendaar draagt zij een dubbelen last. Bovendien verzwaren, wie zoo den Zon dag tot eigen phizier doorbrengen, vele soorten van menschen op dien dag het leven. Conducteurs, kellners, enz. loopen en draven den ganschen dag tot verraoeiens tee. Aldus vermoordt men zijn eigene teedere gevoelens. Zelf is men blij, dat de vermoeiende dagtaak rust, maar gunt an deren dit niet. Zit gemakkelijk neder, laat zich heerlijk bedienen, zonder eenig naden ken of eenige wroeging, dat een ander zich om des broods wille zoo afslooft. Of zegt met een sentimenteelen zucht: die men schen moesten toch Zondags rust hebben. Natuurlijk wordt van den Christen ge- eischt, dat zijn leven een voorbeeld van Zondagsrust is. Dan mogen we wel aan de post denken. Geen stukken op de bus doen, die voor Zondag niet kunnen over komen. Hier ligt een mooi arbeidsveld voor Kerkeraden, om de gemeenteleden te be werken, dat ze den postdirecteur schrifte lijk hun verlangen kenbaar maken, dat ze op Zondag niets wenschen te ontvangen. Voor ons mag de post op Zondag niet werken. Zij nog aangestipt, dat de binnen komst van een brief op Zondag allicht aanleiding geeft tot gesprekken, die geen betrekking hebben op Zondagsheiliging. Dit streven van ons is niet zonder vrucht gebleven. Ook van niet-godsdienstige zij zag men in, dat meerdere Zondagsrust ge- wenscht was. Men richtte vereenigingen op, om die te bevorderen. Toch staan wij op een steviger standpunt, omdat ons uit gangspunt is, dat de Heere de rust den menschen gebiedt. En hoeveel te meer we propaganda maken voor Zondagsrust, hoe meer onze regeering in staat zal zijn, ons een nieuwe Zondagswet te geven. Want die we bezitten, is verouderd. Waar de maatschappij uit een of andere oorzaak tekortschiet, om voldoende Zondagsrust te geven, treedt de regeering helpend op. Zeker, een strengere toepassing der nu be staande wet zou zeker goed doen. Maar dit staat ook vast, dat de liberalen niet zooveel voor Zondagsrust voelen als wij. Stemme daarom iedereen steeds rechts, want, dit vergete men niet: Zondagsrust baant den weg tot Zondagsheiliging. "NAVORSCHER. Tot de werkzaamheden van de Rijksserum- inrichting te Rotterdam, een inrichting- welke steeds meer door veeartsen, veehou ders, pluimvee- en konijnenfokkers wordt geraadpleegd, behoort ook het bereiden van verschillende sera en cultures ter bestrij ding van ziekten onder onze huisdieren en ter verdelging van schadelijk gedierte. Bij dit laatste denken wij aan de muizen en rattenplaag, die vooral na zachte 'win ters het platteland zoo sterk kan teisteren. Zij trad na den zachten winter van 1910- 11 in sommige streken in hevige mate op aan gras en graan, suikerbieten en aardap pels werd enorme schade aangebracht, voor groote sommen werd vernield. Maar ook geregeld op andere tijden komt die plaag bij vele landbouwers en particulieren voor, en daarom willen wij hier eens opmerkzaam maken op hetmiddel, dat genoemde inrichting daartegen heeft bereid en dat reeds in vele gevallen met bevredigenden uitslag is toege past. Op vele plaatsen is met de ter be strijding der ratten en muizen bereide oul- turen met succes gewerkt, duizenden Liters zijn naar alle streken des lands verzonden. De resultaten waren op sommige plaatsen schitterend, op andere weer minder goed hetgeen vaak ligt aan een minder juiste toepassing. Men moet er n.l. voor zorgen, dat de met cultuur gedrenkte stukjes brood alleen des avonds met droog weer worden neergelegd, want de bacteriën verliezen hun werking, als zij aan den invloed van de zon blootgesteld worden; terwijl bij regen het middel zoodanig wordt verdund of zelfs geheel ^weggespoeld, dat geen resultaat meer is te verwachten. Het is aan te be velen oudbakken brood te nemen hoe meer dit is uitgedroogd, des te meer cultuur kan het opnemen. Bij de bestrijding der mui zenplaag op weilanden komt het voor, dat de muizen niet van het brood eten, heel vaak eten ze liever de jonge malsche grassprietjes op en laten de cultuur onaan geroerd. Er kan daarom niet genoeg op ge wezen worden reeds vroeg in 't voorjaar met de verdelging te beginnen, eensdeels, omdat er dan veel minder muizen zijn en anderdeels, om dat het ongedierte dan niet zoo goed in de gelegenheid is ander sma kelijk voedsel te vinden. Bij de aanvrage aan de Rijksserummrich- ting ten behoeve van muizen verdelging op landerijen is het zeer gewenscht de grootte in Hectaren aan te geven, daar als regel 1 Liter per H.A. moet worden gebruikt. Het bezwaar, dat de stukjes brood niet opgegeten worden, geld ook voor muizen en rattenverdelging op graanzolders, meel- pakhuizen, magazijnen voor kruidenierswa ren, enz. Bij rattenverdelging moet men er ook om denken, dat deze dieren vaak meer de stukjes in hun verzamelplaatsen slepen, dan ze opeten. De stukjes brood droogen daar spoedig in en hebben geen werking meer. Als men dit merkt, is het beter het brood geheel fijn te kruimelen en er dan met behulp van de cultuur een papje van te maken. In de tuinen en op buitenplaatsen, waar men vaak last van ratten heeft, zonder direct de gaten en schuilplaatsen te ken nen, is het goed eenige dagen achtereen gewoon brood met water gedrenkt op ver schillende plaatsen neer te zetten. Spoedig merkt men, waar dit het snelst wordt weg gehaald op die plaatsen legt men dan brood gedrenkt met cultuur zoodoende krijgen ze zooveel mogelijk bacillen naar binnen. De cultuur is onschadelijk ge bleken voor honden, katten kippen, enz., terwijl men ook niet bevreest behoeft te zijn voor ophooping der cadavers. De aan. getaste dieren slepen zich, door dorstgevoel gedreven, naar drinkplaatsen, slooten, enz., om daar te sterven. Niet dadelijk, maar eerst na dagen, soms pas na 4 a 5 weken, merkt men de gevolgen. Heeft men direct afdoend succes, dan herhale men de aan wending tegen herhaalde besmetting zijn de zieke dieren niet bestand. C. B. Eenvoudig middel tegen slakken. In een Belgisch tijdschrift van reeds voor vijf tig jaren vinden we het volgende middel aan de hand gedaan tegen slakken. Op een vochtigen hoek van een pad legd men eenige versche bloemen van de gewone accia (Ro- binia pseudacacia) bij elkander en bedekt die met eenige bladeren van denzelfden boom. Als men dit 's avonds doet, komen de slakken zelf van verre afstanden naar deze geurige en zoetachtige bloemen toe kruipen, zoodat men ze den volgenden mor gen in menigte bijeenvindt en kan vernie tigen. Mieren verdrijven, Niet zelden wordt ge klaagd over mieren, die in kassen, schuren en woonhuizen binnendringen en daaruit hoogst moeilijk te verdrijven zijn, omdat men gewoonlijk niet in staat is het nest of de nesten, met behulp van kokend water te vernietigen en daarbij het grootste deel der inwoners te dooden. Kan men een mieren nest bereiken, dan kan men met kokend water, des avonds er in gegoten de plaag meester worden, maar waar dit niet het geval is, daar kan men met behulp van allerlei middeltjes gewoonlijk ^slechts een zeer poover resulaat verkrijgen. Afdoende middelen zijn er niet vele toe te passen, In een Fransch blad wordt aanbevolen eeü paar groen beschimmelde citroenen welke men daartoe eenigen tijd op een vochtige plaats heeft gelegd, neer te leggen op plaatsen, waar mieren komen en van waar men ze wil verdrijven. De reuk zou de mieren verjagen. Pluimveefokkerij. Alle kippenrassen zijn nu in den voornaamsten leg- en broeitijd. Van ganzen en eenden neemt men de eieren weg en laat er maar één in 't nest liggen, om tot voortgaan met leggen aan te sporen. Uitgekomen kiekens geve men krachtig (ei)- voeder en reeds na de eerste 14 dagen een weinig beendermeel onder het voeder, op dat de beenderen goed gevormd worden. Al het jonge goed zal uitstekend tieren, als het vleeschvoeder krijgt, 't Is onmoge lijk, hoe snel het zich dan ontwikkelt. Men geve daarom alle mogelijk gezond vleesch- afval gekookt en fijngemaakt en zorge steeds voor dierlijke voeding. Dikwijls komen juist in het voorjaar de gevreesde kippenziekten (diphteritis en diarrhee) voor, ten gevolge van kou vatten. Wie zijn kippen goed ver zorgt, zal 't spoedig bemerken, als de kip pen iets mankeeren en bijtijds de noodige maatregelen er tegen kunnen nemen. Denk er om, dat peterseliezaad vergif is voor de kippen ook daarom moeten ze uit den moestuin blijven. Een nieuw slaapmiddel (Uit „Volksge- suntheit"). „Ik leed" zoo schrijft iemand in dat tijdschrift geruimen tijd aan zenuwachtige slapeloosheid zonder dat de door mijn dokter aanbevolen middelen eenige hulp konden ^brengen. Op zekeren nacht, toen het bijzonder erg werd, ontdekte ik, dat mijn neusslijmheid totaal opgedroogd was, zoodat het ademen mij onmogelijk werd. Om dit euvel te verhelpen, nam ik twee kleine vlokj es wondwatten (geen sali- culwatten), doopte deze in zuiver water en schoof ze zoo ver mogelijk in mijn neus, waarop het ademhalen dadelijk makke lijker ging. En dat niet alleen, ik werd ook plotseling moe en het duurde geen 10 mi nuten, of ik sliep diep en vast. Na eenigejuren werd ik weer wakker, maar dezelfde ope ratie deed mij dadelijk opnieuw inslapen. Toen ik de kuur eenige weken had voort gezet, was ik volslagen van mijn slapeloos heid bevrijd. Thans gebruik ik het middel alleen nog maar als ik laat in den nacht na langdurig verblijf in druk gezelschap thuis kom. Verzorging Kamerplanten Bladbegonia's. Deze zeer sierlijke kamer planten dient men ieder voorjaar te ver potten. Zij verlangen een zandigen aard soort met wat mest of bladgrond er door. Zij eischen doorloopend een warme lichte standplaats, doch mogen niet direct in de zon staan ook nat maken der bladeren is verkeerd. Voor het welig groeien der bladbegonia's mag de kamerlucht niet te droog zijn. 's Winters moet men deze plan ten slechts weinig begieten. Araucarea's (is Tafeltjesplanten). 's Zo mers buiten of in eene veel openstaande kamer of serre, regelmatig gieten en veel spuiten, 's Winters plaatsen in een koel doch vorstvrij vertrek en weinig gieten, echter niet totaal laten uitdrogen. De Arau carea's eischen een lichte grondsoort, b.v. bladaarde met grof zand. Om 't andere jaar in 't voorjaar verpotten en oppassen, dat de stam niet dieper in den grond komt staan dan te voren. Te warme standplaats en te veel water in den winter doet de meeste Araucarea's kwijnen. Voor het gezin Kinderen zijn geen ta pijten. »Dit mag men wel eens aan enkele opvoeders herinnerenwant nog zijn er die meenen, dat men uit de kinderen, evenals uit de tapijten, al slaande de ongerechtig heden kan wegkloppen". Observator. komt alleen door storingen, die alleen aan vrouwen eigen zijn. Zij komen door een eenvoudige oorzaak, maar 11 deze wordt spoedig verholpen door g KLEUREN ZIET ONZE COLLECTIE. Proeve van Volksvoorlichting Het s'ond erzwart op wit. Wie 't hoort vertellen, gelooft het niet en vindt de »bak« te grof. Maar 'r is alevel géén grap. 't Is wis, waar en wezenlijk gebeurd .en we zullen straks man en paard, krant en pagina noemen. Het is een vrijzinnige udskuikerigheid, die haar weerga zoekt, maar nergens vinden kan. Een stommiteit, waarvoor een ezel zich zijn lange ooren rood schaamt en waar voor de minste vrijzinnige loopjongen een draai om zijn hersenkas krijgen zou. Men weet, hoe de vrijzinnigheid aast op kerkelijke fortuintjes. Van 't concentratie program rept ze weinig meer. Het »trekt« niet ggnoeg. 't Moet gaan tegen de »papen« en tegen de ^fijnen*. En de Ned. Herv. kerk moet uit groot gevaar gered Welnu hoor dan hoe 't ging. Ergens in ons vaderland aan 't slot komt het nader bewijs verschijnt een vrijzinnig weekblad weiks redacteur aan dat kerkelijk kluifje sabbelt, dat het vet hem langs zijn kin druipt. Die man is op de hoogte. Hij Weet waar 't gevaar schuiid voor de Ned. Herv. kerk. In de CJtrechtsche Universiteit. Waar prof, Noordtzij werd benoemd. Na de heeren Visscher en Van Leeu wen. De man zit op zijn bureau. Leest een berichtje in de krant. Springt op van vreugde. Daar heeft me waarlijk Min. Heemsker k alweer een hoogleeraar aan die universiteit ter benoeming voorgedragen. Dat is nu nommer vier. Wéér zoo'n Kuyperiaansche »prof.« En dat vlak voor de verkiezingen Heemskerk, Heemskerk, wat hebt gij du toch een dwaze streek uitgehaald. Maar wij, vrijzinnigen, wij. zullen er gebruik van makenW ij staan op de bres. Zijn wij niet de aangestelde verdedigers der Ned. Herv. kerk? Welaan bij óns zal zij veilig zijn De man grijpt naar zijn pen. Doopt diep in den inkt. Schrijft en laat drukken >De benoemingen van de professoren Visscher, Van Leeuwen en Noordtzij en nu weer van Obbink aan de de U- trechtsche Hoogeschool waar voorname lijk Ned. Herv, predikanten worden op geleid, zijn zoovele bewijzen, dat de co alitie een gevaar voor de Ned. Hetv. kerk is.* Ja, waarlijk het s aat er. Zwart op wit gedrukt en bij duizenden in 't district verbreid. >En nu weer van Obbink Nee, maardie is goed 1 Obbink was juist de candidaat van de Bronsveld-mannen, die verleden jaar tegen over Noordtzij in aanmerking kwam. Dat deel der Hervormden, die toen zoo boos waren over de benoeming van prof. Noordtzij, hadden juist Obbink gewild. De ethische theoloog. De geestverwant van deD overleden Valeton Nu wordt hij benoemdnu hebben dus alle orthodoxen in de Ned. Herv. Kerk hun zindu hebben met name de saam- geloopen ^verdedigers* dier kerk hun zin gekregen en nu komt daar een vrij zinnige redacteur, die dus Dógal behoort tot het >denkend deel der natie*, en ver klaart dat die benoeming een gevaar is voor de Ned, Herv. Kerk! Dit is nu het summum. De genarrekapte zotheid. Zóó heeft de kerkelijke koorts sommige vrijzinnige leiders en voorlichters te pakken, dat ze geen zwart van wit meer kunnen onderscheiden. Zoo steekt hun de heete zubht, niet om de liberale beginselen te verdedigen, die zijn allang zoek maar om door antipapisme en Kuyperhaat toch maar zeteltjes te winnen. En nu man en paard. Het is te vinden in De Noordwesthoek van Overijssel, vrijzinnig weekblad, het nommer van Woensdag 14 Mei 1913, pagina twéé. En om 't spel volkomen te doen zijn, staat er aan den kop »Uitgave der Cen trale Vrijz. Kiesvereeniging in het district Steenwijk.* De gansche vrijzinnige partij in dat dis trict, neemt dus in haar officieel orgaan dezen klinkklaren onzin, dezen potsierlijken leugen, dit kerkislisch gestook vlak tegen de feiten zelf ingaande voor haar rekening Bij zoo iets staat men stom. »Friesch Dagblad*. Kort verslag der rede van Prof. Diepenhorst. In wetenschappelijke bladen van hoog gehalte, maar ook in liedekens van Speen hof wordt in onze dagen de strijd geschetst tusschen Rechts en Links. Landdagen wor den uitgeschrevenpartijdagen georgani seerd propagandaclubs laten hun licht schijnen ja zelfs uit Indië komen verschijn selen van meedoen aan den strijd. De groote vraag is aan de orde of dit Rechtsche Kabinet moet bestendigd, dan wel plaats maken voor een Kabinet der Concentratie. Het is dus noodig, dat we de daden van dit Kabinet beoordeelen en dan wil ik be handelen 1. De defensie. 2. De geestelijke belangen. 3. de Sociale wetgeving. De spre ker ging nu breedvoerig na en zette duide lijk uiteen, wat de oorzaak geweest was van den val van 't vorige Kabinet, en hoe ter wille van de defensie de Rechtsche partijen hadden gemeend het Bewind te moeten aanvaarden. De nationale landver- dediging was in 't Buitenland zelfs in op spraak gekomen en als Rechts hier niet bijsprong giqg het Leger en de Legeror- ganisatie een donkere toekomst tegen. En met name is minister Colliju de man, die in den verwarden en desolaten toestand binnen korten tijd verbetering heeft ge bracht, zooals door vriend en vijand een parig wordt erkend. Geconstateerd mag en moet worden, dat Colijn de legerorganisatie op pooten heeft gezet en de Natie, uit 't oogpunt, van verdediging, nu reeds zeer veel aan hem te danken heeft. Wat de geestelijke belangen betreft, mag met eere genoemd worden de ministers Nelissen en Regout, die in de zedelijks- wetten een open oog getoond hebben voor de groote gevaren vin pornografie en andere dingen, die voor den geestelijken welstand van een volk toch zoo vaak noodlottig zijn. Daarbij de wetten die be trekking hebben op 't Onderwijs en tot ondergrond hebben de overtuiging, dat de geestelijke belangen met de behartiging der stoffelijke, hand aan hand gaan. Wat de Sociale kwestie aangaat, de naam van ^minister Talma wordt met eerbied en eere genoemd Ongetemd was zijn werk kracht en de opsomming van de lofprijzin gen over zijn optreden zou lang duren. Trouwens ook hem wordt door allerlei man van Links hulde gebracht, al is men 't zelfs niet geheel eens met de wetsontwer pen zelf. Tegenover dit kabinet heeft gestaan een felle oppositie, die in obstructie menigmaal haar kracht zocht en als remmende kracht optrad om de spoedige afdoening tegen te werken. Nadat de spreker een en ander met pak kende voorbeelden had gestaafd, ontvouwde hij 't werkprogram van 't Kabinet, als 't bleef nl. de Grondwetsherziening, waarna met een aangrijpend slotwoord zijn schit terende rede eindigde. Er werd door drie socialisten gedebateerd indien men ten minste dat woord ook ge bruiken mag voor wat gepraat zonder in houd; wat tijdvermorsing zonder beteeke nis voor de vergadering. We doen den heeren debaters geen on eer aan, als we er verder over zwijgen. Beterschap zegt de dokter De vergadering slaagde uitnemend en ruste 's Heeren zegen op 't gesprokene. Onnoodig te zeggen, dat ze op de bij ons gebruikelijke wijze werd geopend en ein digde. Onnoodig te beweren, dat de zaal twee uur aan een, was, één oorEn dat de bewering niet te stout isNog nooit zoo'n spreker op Flakkee geweest. Sommelsdijk. De stemming en de her stemming voor de leden van den Raad dezer gemeente zullen zoonoodig plaats hebben op Vrijdag den 4 en den 11 Juli 1913. Aan den heer H. W. Jaartsveld van Lichtenvoorde is opgedragen het aanbrengen van eene deklaag van basalt- of porfier- steenslag op den Oude), dijk, vanaf de z.g. >Stoof« den Westelijken en den Zuidelijken Achterweg, zijnde eene oppervlakte van 43 50 M2. Donderdag 29 Mei des avonds 7 ï/2 uur had in de zaal van den Heer Spee alhier de aangekondigde vergadering plaats, waar als spreker optrad, de heer W. O. A. KOSTER van 's-Gravenhage, met het onderwerp »De aanstaande Verkiezingen.*-

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3