H.J.van Dorp, WINKELIERS. Di. B. P. OFFRINBA c JAC. VRIJ II! i De Balkan-Oorlog. j. VOLWERK-VAH GELDER, I DAVID HARTOSS JACZ. n L: SPAARBANK m Advertentien. Zs GRONDBORINGEN 811 DIERGAARDELAAN 36 ROTTERDAM. «w JA0. VRIJ. If! 3 SI t De welbekende en bekwame libe rale Hoogleeraar Buys schreef reeds in de Gids van 1891 Men heeft ook moeite nog vast te houden aan de gedachte, dat wij ten slotte nog leden zijn van éénzelfde volksgemeenschap, tot samenwerking verplicht. Bijenteelt. (De Honigoogst.) Buitenland. ENGELAND. BELGIË. ITALIË. AMERIKA. Gemengd Nieuws. Grootste Inrichting; van de stad. Wilt gij prima Olienoten bekomen tegen lagen prijs, stuurt u bodenaar Vredenbrecht Botersloot ROTTER DAM. Ie. kwaliteit Olienoten 100pond f13. 50 pond f6.75. tevens het oudste adres voor alle soorten Kussentjes, Drop, Polkabrokken alle soorten 3 en 5 Cents Chocolade en 200 soorten xj2 Cents snoep voor de tafel. - TABAKS' EN SIGARENPIJPEN - 55 55 Het beste adres vooralle Gouden- en Zilverwerken is van ouds bekend bij Westdijk B 292, M1DDELHARNIS. Hond- en Tandarts, (Kunsttanden en gebitten.) Stationsweg 25, ROTTERDAM. Spreekureneiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 9IC Oudste adres voor burgerlogies. LOGIES 60 CENT PER NACHT. Straatweg, Nieuw-Helvoet. van het Departement „MIDDELHARNIS en SOMMELSDIJK" der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3% rente 'a jaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 6—7 nar, ten kantore van den Thesanrier-Boekhouder r ft J M 4 a ffi i 2N i Jammer alleen, en een pijnlijke glimlach komt op Groen's gelaat, als hij 't bedenkt jammer alleen, dat deze Christelijke vrien den dat in '57 niet begrepen en ons in tien jaren tijds tweemaal tien jaren hebben opgehouden en driemaal tien achteruit ge bracht 1 Zoo wandelt Groen voort aan de zijde van zijn gastheer, door de lommerrijke lanen van den alouden Prinsentuin. Soms antwoordend, dan weer peinzend Zietalles groeit en groent 1 En zoo is ook een begin van ontwa king onder het Christenvolk van Nederland. Niet het minst in Friesland. Morgen, op de jaarvergadering van »Christelijk-Natk>naal« zal hij het openlijk getuigen »Ik weet, dat in Nederland, dat inzonderheid ook op dezen Frieschen bodem waar ook het kiesrecht voor het vaderlandsch en Chris telijk belaDg niet ongebruikt bleef, vele kiezers en niet-kiezers, vele vaders en moeders de lammeren der kudde gebracht verlangen te zien onder de hoede van den eenigen Herder.* Er i s een ritseling van leven 1 Oud-Holland is niet dood Maar ach 't is weer Holland. Zooveel hoofden, zooveel zinnenIeder maalt zijn eigen meel! Morgen op de jaar vergadering zal 'tweer blijken. Daar is vooreerst het voorstel-D e B r a u w. Goed bedoeld, ja I 't Wil de mogelijkheid openen, dat de gemeenten ook de bizondere school subsidiëeren Groen schudt het grijze hoofd een »pop - ken* is het, meer nietZitten niet in de gemeenteraden de felste vijanden van positief Christelijk onderwijs Dan is daar nog 't voorstel-G r a t a m a. Dat de gemeenten verplichten wil, om net zooveel aan de bizondere school uit te keeren, als naar proportie aan de openbare daar is veel goeds in Groen is het sympathiek maar het tast den wortel niet aan Ook is daar 't voorstel-E lout. Terug te keeren tot de facultatieve splitsing Pijnlijk trekken Groen's lippen zich samen Heeft hij 'tdan in 1861, op de stichtings vergadering der Chr. Nationaal zoo te vergeefs bewezen, dat en waarom dit n u niet meer kan? Zie, dat was altijd de ellende. Elk speelt op eigen fluit. Ieder loopt zijn eigen paadje. En Groen heeft het de laatste jaren zoo onvermoeid in de hoofden gehamerdDe oorzaak van alle ellende zit in art. 194 der Grondwet, handelend over het onderwijs Daarop richtte hij zijn geschut. Maar jawelelk laadt wederom zijn ge weer en schiet op zelfgekozen doel 'n Zucht ontglipt Groen, als hij den Prinsentuin verlaat en zich met zijn gast heer huiswaarts begeeft. Zaaien, weenend zaaien, is altijd z ij n werk. Het zij zooG o d heeft hem dat werk opgelegd. En morgen, als hij de vergadering van »Chr. ^ationaalc presideert, zal hij het wederom den broeders aanzeggenArtikel 194 moet vallen 1 Vallen ja! wanneer? Maar klonk niet een kleine vijftig jaren later in datzelfde Leeuwarden, de juichtoon, dat we uit het diensthuis uitge leid zijn en staat thans niet de mei boom in de kap Broeders verspelen we dien zegen nooit, door ons slap aan te stellen in den strijd UITKIJK. Be illussie oneer vaderendat men de kiemen van verdeeldheidhier altijd zoo kwistig gezaaidhet best zou verstikken door aan de gemengde volksschool vast te houden is op bittere teleurstelling uitgeloopen want de instelling die vrede bren gen moest, is juist de steen des aanstoots bjj uitnemendheid ge worden. Wat verstaat men (onder honigoogst Het ontnemen van den overvloed van den gewonnen honig bij afname derontwikke ling der bijen. Is er veel meer honig aan wezig dan noodig is voor de bijen om van te leven en het broed te voeden, dan is de oogst goed; in andere gevallen slecht soms zoo armzalig, dat in den winter de bijen moeten gevoederd worden. Er* is te oogsten, wanneer alle ramen en cellen gevuld en het meerendeel der cel len verzegeld zijn. Sommige imkers zijn te haastig en nemen zelfs ramen met honig en broed. De onrijpe en met voedersap be vuilde honig verzuurt en bederft. Voorjaars- honig uit koolzaad, ooftbloesems, paarden- bloem en dergelijke is zeer geneigd tot zuur worden, dewijl hij onrijp uitgeslingerd wordt. Zomerhoning, zooals die van de Linde, is niet zoo licht aan bederf onder hevig, en bij deze soorten is het nog mo gelijk door langdurige kunstmatige verdam ping het overmatige vocht te verwijderen en zoo verkoopbaar te maken. Bij vasten bouw in korven is het oogsten een lastig werk men moet de ra men uitbreken tot groote stoornis der bij en en geeft aanleiding, door het morsen van honig, tot rooven. Het onttrekken van den honig aan de raat geschiedt met den honigslinger, be staande uit een metalen of houten cylin der, waarin een as: de raampjes daaraan vastgehecht, kunnen ronddraaien. Door de middelpuntvliedende kracht wordt de honig uit de te voren ontzegelde Cellen geslin gerd tegen den wand van het vat, op welks bodem het neervloeit. Het uitslingeren van heidehonig gaat minder gemakkelijk, tot vóór enkele jaren was dat zelfs niet mo gelijk, Gewoonlijk laat men de met, heidehonig na ontzegeling uitlekken. Zoodoende verkrijgt men lekhoning. Men kan hem ook koud, of lauw gemaakt, uit persen. Dan krijgt men pershonig, die ge woonlijk door koekbakkers gebruikt wordt. Een goede oogst hangt af van de bijen van den imker, van de plaats of destreek en van het weer. Iedere liefhebber en be oefenaar der bijenteelt geeft in zijn buurt geen koolzaadvelden, geen boekweit, geen accacia's, geen linden, waarop de bijen het noodige kunnen vinden. Daarom zijn vele imkers genoodzaakt met hun bijen te gaan reizen. Eerst brengen zij hun volken naar het lage land waar wilg en paardebloem en els den bijen stuifmeel en nectar geven vervolgens trekken zij naar de mosterd en koolzaadvelden, liefst daar, waar ook kla ver belooft te bloeien; daarna gaat het naar de boekweit, eindelijk zoekt men de bloeiende heidevelden op. Verstandige landbouwers en oofttelers zien gaarne den imker met zijn volken ko men en noodigen hem zelfs daartoe uit; zij weten, dat de bijen bij de bestuiving en bevruchting der bloesems van onderschei dene cultuurgewassen en der vruchtboomen een beteekenisvolle rol spelen. De vredesJcansen. Minister Grey ontving afzonderlijk de voornaamste vredesafgevaardigden ieder van hen bleef een kwartier op het ministerie van Buitenlandsche Zaken, De maatregelen voor deze audiëntie werden getroffen na de laatste gezantenconferentie. Grey zou aan Danef verklaard hebben, dat er, volgens het oordeel der mogendheden, geen gele genheid meer was voor discussie en dat het vredesverdrag onmiddellijk geteekend moet worden, zooals het was, ongeacht of de oorlogvoerenden daartoe bereid waren of niet. Danef verklaarde bereid te zijn, om onmiddellijk te teekenen. Grey deed een zelfde mededeeling aan Gennadius, wees er op, dat elke discussie een langdurige vertraging tengevolge zou hebben, en voeg de er aan toe, dat alle wijzingen, die een algemeene discussie zouden vragen, verme den moesten worden. Dat verklaarde hij was het besluit der gezanten. De afgevaar digde Gennadius meende dit besluit aan zijn regeering te moeten mededeelen en haar instructies te moeten afwachten. Minister Grey deelde aan den Servischen gedelegeerde Novakovitch mede, dat de Balkan-afgevaardigden, die niet bereid zijn het vredesverdrag te onderteekenen, op andere maatregelen der mogendheden kun nen rekenen. Vervolgens las Grey het be sluit der gezanten-conferentie voor en wees er op, dat reeds een week nutteloos onder handeld wordt. Novakovitch meende met het oog op de nieuwe en onverwachte houding der mogendheden aan zijn regeering hiervan mededeeling te moeten doen en haar antwoord te moeten afwachten. Bij de ontvangst der vredesgedelegeerden deed sir Edward Grey aan Osman Nizami pasja dezelfde verklaringen als aan de an dere gevolmachtigden. Osman Nizami pasja antwoordde, dat zijn delegatie het eerst te Londen gearriveerd was en reeds op den dag van aankomst bereid was, om de vre despreleminairen te onderteekenen. Ook thans is zij daartoe bereid. Ofschoon Tur kije er evenveel belang bij heeft als elk der geallieerden, om wijzigingen in de be palingen van het vredesverdrag aan te bren gen, heeft het zich daarvan onthouden, teneinde een spoedige onderteekening zoo veel mogelijk te vergemakkelijken. De jongste arrestatie van mrs. Pankhurst. W eer is de leidster der Engelsche mili tante suffragettes gearresteerd. Mrs. Pank- ^hurst was op 12 April voorwaardelijk in vrijheid gesteld wegens den slechten staat harer gezondheid, gevolg van haar honger staking. Zestien dagen later, op 28 April was de termijn van vrijlating geëindigd, en had de aanvoerdster der kiesrecht-//petro- leuses'/ zich weer aan de gevangenis moeten aanmelden. Daar zij echter wegbleef, wérd een bevel tot arrestatie tegen haar uitge vaardigd, dat echter voorloopig niet ten uitvoer werd gelegd, daar haar gezondheids toestand nog steeds slecht was. Hetgeen niet belette, dat eenige detectives haar woniug te Woking, bij Londen, nauwkeu rig in het oog bleven bonden. Maandag bemerkteu deze politiebeambten dat een leege auto voor het hoofdkwartier der suffragette-generaal8che stilhield. Even later verscheen mevrouw Pankhurst en stapte in den wagen. Dadelijk kwamen de detectives te voorschijn. Een hunner beval den chauffeur, zijn zetel te verlaten, waar op de andere aan mevrouw Pankhurst mededeelde, dat hij, nu zij blijkbaar in staat was om haar woDing te verlaten in de treurige noodzakelijkheid was, beslag op haar te leggen. Zoo reed de auto, in plaats van naar de vergadering van suffragettes te Londen, waarheen mevrouw Pankhurst zich volgens ïaar eigen zeggen had willen .begeven, naar het gerechtsgebouw in Bowstreet. 's Middags verscheen de recalcitrante dame voor den rechter, die haar mededeelde, tot zijn spijt genoodzaakt te zijn haar weer naar de gevangenis te sturen, om daar haar straf uit te zitten. Mevrouw Pankhurst ging geweldig te keer, en raasde en tierde over het onrecht, dat haar was aangedaan en de bewaking, waarvan zij het slachtoffer was geweest. Dat alles was de schuld van de regeering, zoo verklaarde zij, en zij zou toch door blijven gaan met protesteeren, in de ge vangenis, zoowel als daarbuiten, en haar campagne niet beëindigen, voor en aleer de vrouwen het kiesrecht hadden. De rech ter hoorde de klachten van mevr. Pankhurst geduldig aan, waarop deze per rijtuig weer naar de HoIIoway-gevangenis werd ge bracht. Naast en achter dit voertuig reden vier auto's mee, met suffragettes volge laden, die niet ophielden den geheelen weg langs luidkeels haar bekenden strijdkreet uit te gillen. Groote brand op de tentoonstelling te Gent. Op de wereldtentoonstelling brak brand uit. Het café Zillerthal en het Indische paleis werden geheel een prooi der vlam men. Menschenlevens zijn niet te betreuren. FRANKRIJK. Een overwinning van het cabinet Bar thou. De Kamer behandelt het wetsontwerp, waarbij de minister van Oorlog gemachtigd wordt de noodige uitgaven te doen voor het onder de wapenen houden van de lichting, die thans het tweede jaar van haar dienst tijd eindigt. De Kamer is zeer woelig, de uiterste linkerzijde interrumpeert voortdurend en verscheidene socialisten protesteeren tegen het wetsontwerp. Naar aanleiding der bestrijdingen stemt Barthon toe, dat de buitenlandsche toe stand thans wellicht geen aanleiding geeft tot dezelfde vrees als eenige weken gele den, maar mag men thans zeggen, dat de toestand niet opnieuw plotseling kan ver ergeren Op het oogenblik vertragen moeilijkhe den van allerlei aard het sluiten van den vrede. De minister vraagt, of er iemand zou zijn, die, een vergelijking makend met het naburige leger durft volhouden, dat het niet noodig is, nieuwe maatregelen te nemen. Op dit oogenblik is de nationale ver dediging de meest gebiedende vorm, de opperste uiting van de verdediging der Republiek als zoodanig//. De Kamer nam hierop met 386 tegen 165 stemmen het eenige artikel van het wets ontwerp aan waarbij aan den minister van Oorlog machtiging wordt verleend, om de noodige uitgaven te doen, in verband met het onder de wapens houden der derde lichting. Zeker berichtgever uit Rome wijst op de groote moeilijkheden, waarmede de Italiaansche regeering in haar nieuwe ko lonie Tripolis te kampen heeft, daar de tegenstand der Arabische stammen, in weerwil van het sluiten van den vrede met Turkije, onverminderd voortduurt. Zoo wordt uit Derna nu weer een tele gram gepubliceerd volgens hetwelk bij het gevceht van 16 Mei aldaar aan Italaansche zijde 184 man gedood en 279 gewond werden. Een protest van president Wilson. Naar de //Lokal-Anzeiger// uit New- York verneemt, heelt de president der Vereenigde Staten, Wilson, een vlammend protest tegen de tegenstanders der tarief- hervormiDg gepubliceerd. Hij zegt o.a., dat Washington wemelt van agenten en fabrikanten, die met allerlei unfaire mid delen, zooals omkooping, kuipen, enz. be proeven de tarief her vorming tegen te wer ken of te verhinderen. Zij, die de grootste voordeelen plukken van het tegenwoordige tarief, geven reusachtige sommen uit voor allerlei mededeelingenaan het pu bliek, waarin betoogd wordt, dat de nieuwe tariefwet het land zal ruïaeeren. Het grootste publiek, dat geen agenten te Washington heeft, moet weten welke duistere krachten aldaar aan hel werk zijn, om de openbare meening te vergiftigen. Köpenicks. Uit Heerlen schrijft men aan het Volk; Verleden week Donderdag meldden zich op mijn Willem-Sophia twee opzichters van het staatstoezicht op de mijnen voor controle. Ze verlangen gummi- pakken, meterstokken en koperen lampen, hetgeen hun alles bereidwillig werd ver strekt. Na zich te hebben verkleed daalden de heeren in de mijn af, om hun belangrijke taak te vervullen. Eu belangrijk was hun taak in hooge mate. De eerste post, die gecontroleerd werd, werd stilgelegd met het oog op de slechte lucht; de tweede dito, en eveneens de derde, vierde en vijfde post. De lucht was derhalve wèl miserabel Met de wijze waarop door de arbeiders verbouwd wordt konden de heeren zich ook niet vereenigen, weshalve de arbeiders van twee posten bestraft werden wegens slechte verbouwing. Toen er in de afdeelingen niets meer was te controleeren, togen de heeren terug naar de schacht. Zij achtten zich verplicht, daar volgens hun opvatting een deel der miju in een zeer verwaarloosden toestand verkeerde, daar het houtvervoer stil te leg gen hetgeen oogenblikkelijk geschiedde. En de dsor hen gegeven opdracht, om het hout te brengen naar het niet door hen gecontroleerde deel van de mijn, werd met dezelfde stiptheid uitgevoerd. Op hun ver zoek moest daarop de hoofdopzichter naar beueden komen, omdat er in de mijn eigen lijk niets in orde was. Of de hoofd opzichter aan het verzoek dier heeren vol daan heeft, weten we niet, maar wél, dat, toen de beide heeren van het staatstoezicht 'n nieuwen post controleerden, ze daar werden aangesproken met: „Zoo, kumpel!" De twee pseudo-opzichters van het staats toezicht op de mijnen waren daarop heel vlug verdwenen. De lucht was toen weer frisch op de vijf posten, de verbouwing goed en hout kon weer vervoerd worden naar dat deel der mijn, waar het gebruikt moest worden. En 't slot: allen hebben hartelijk gelachen om de geslaagde bak. Jammer alleen, dat deze goed geslaagde grap ging om een weddenschap van 5 liter jenever. N. R. Ct. Een bekentenis. Het echtpaar De Vos te Leeuwarden heeft bekend, hun doch tertje met zoutzuur te hebben vergiftigd. Een serenade. Men meldt ons uit Vlissingen. Dinsdagavond bracht de ver- eeniging >Vlissingen Vooruit* namens de burgerij met het muziekgezelschap »Ons Ge noegen* ter gelegenheid van den verjaardag van de Engelsche Koningin een ovatie aan den commandant van het Engelsche jacht. Eerst werd het Engelsche volkslied ge speeld, hetwelk door de bemanning staande werd aangehoord. Na de uitvoering van enkele nummers werd het bestuur van >Vlissingen Vooruit* door den commandant van den valreep ontvangen. Bij monde van den heer Fonteyn, vice- voorzitter, werd hij gefeliciteerd met Hr. Majesteits' verjaardag en de erkentelijkheid betuigd, dat hij deze ovatie wilde ontvangen. De commandant antwoordde eveneens erkentelijk te zijn en de gelukwenschen te zullen overbrengen. Daarna werd het be stuur en de muzikanten aan boord genoo- digd en getrakteerd. Er werd eenig vuurwerk afgestoken. Verdwenen klepels. Toen men dezer dagen te St. Maartensdijk zich naar den toren begaf teneinde een onderzoek in te stellen of het carillon nog te bespelen zou zijn, wanneer het mechanisme wat in orde werd gebracht, ontdekte men dat uit al de klokkeD, ten getale vau 17, de klepels wa ren verdwenen. Langer dan twee jaar kun nen zij nog niet weg zijn, want bij een herstelling aan den toren in 1911 waren zij nog aanwezig. (M. Ct.) Ontrouwe kinderjuffrouw. Door de marechaussees te Harderberg is gevan kelijk naar Zwolle overgebracht de kinder juffrouw van mevr. Dilling, gelogeerd bij mevr. de wed. A. van Munster aldaar. Zij wordt beschuldigd op verschillende tijd stippen geld, kleinodiën en ondergoederen van hare meesteres te hebben ontvreemd. Reeds herhaaldelijk was er nu dit dan weer dat vermist, doch men had geen vermoeden, wie de dader(es) zou zijn. De wed. van Munster had in de huiskamer een porte- monnaie op tafel gelegd, waarvan zij den inhoud kende. Zij verwijderde zich eenigen tijd en bij haar terugkomst bleek er 4 gulden uitgenomen te zijn. Er was onder- tusschen niemand dan de kinderjuffrouw in de Kamer geweest. Nu werd haar ge vraagd of zij die f 4 uit de portemonnaie had genomen, hetgeen zij ontkende. De marechaussees werden gehaald en ook voor hen bleef zij pertinent ontkennen. Bij on derzoek op hare kamer kwamen uit een koffer eenige kostbaarheden en andere ju- weelen te voorschijn, volmaakt indentiek met de vermiste voorwerpen. Nochtans bleef zij ontkennen, zoodat zij werd weggebracht naar Zwolle om voor den officier van jus titie te worden geleid. ^Diefstal en heling. Door de Leidsche recherche zijn drie personen aangehouden, die verdacht worden sinds jaren grond stoffen voor de vervaardiging van sajetten te hebben ontvreemd, ten nadeele van een der eerste wolfabrikanten te Leiden. De eene verdachte, die trouwens reeds heeft bekend, was in dienst der fabriek en moest de balen met wolafval van de eene fabriek naar de andere vervoeren per schuit en zette dan elke reis als de gelegenheid gun stig was een baal af, die werd ingepalmd door de andere twee mannen, zoogenaamde opkoopers. Het totaal bedrag van het ont vreemde beloopt wel f 500. Gedood. Bij het aanzetten van den motor van een motorrijwiel vloog een der onderdeelen tegen het hoofd van C. v. d. Loo te Waddinxveen. Hij werd zoo ernstig verwond, dat hij in het Van Iterson-zie- kenhuis te Gouda, alwaar hij was over gebracht, spoedig overleed. Verpletterd. Maandagavond was de 8-jarige jongen H. Verschoor, die aan de Rotterdamsche Maashaven Z.z. met andere jongens aan het spelen was, op de tree plank geklommen van een trein petroleum- tankwagens, die, komende van de etablis sementen te Charlois, zich voortbewoog in de richting vau het goederenstation Feije- noord. Hij viel er af, geraakte onder de trein en vier wagons gingen hem dwars over het lichaam, zoodat hij onmiddellijk dood was» Relletjes. Dinsdagavond om 7 uur had op de Zeedijk te Amsterdam een rel letje plaats, tusschen de politie en burgers, zulks naar aanleiding, dat een politieagent een troepje opgeschoten jongens en meisjes, die onderling twist met elkander hadden, tot doorloopen aanmaande. De politie moest de menigte met den blanken sabel uiteen drijven. Eenige der grootste belhamers wer den naar het politiebureau Warmoesstraat overgebracht. Photograaf, Vraagt Prijs, stuurt U Bode. was, is, 611 Müft HET ADRES voor het koopen uwer huishoudelijke artikelen, als GLAS- PORCELEIN en AARDE WERK, GEEMAILEERDE NIH HELE en BL1HWARENGAS- ARTIKELEN, GALANTERIEN, ZEEMLEER, SPONSEN en BORSTELWERK. Ruim gesorteerd in Ring, hoek Kerkstraat, Sommelsdijk. De melsd no. 5 1 inkom invord 1918, is ter komen zijnen voet, So co Gevestigd sedert 1840. N.B. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanaf f 5,— aan koop naar verhouding, bij f 10, geheel. TELEFOON 8611. 5283 .'I r TC Aanbevelend, 6644 y.Lfei F.Mülöer BoeiwisclmarlÓ - ROTTERDAM. IN voor Water- en Brongas, plaatste tot op heden 78 inrichtingen voor Bron- B gasgebruik totaal 290 boringen, waar- B van 90 pCt. in de eilanden Voorne en Putten, Goedereede en Overflakkee en IJselmonde. 6166 Veeljarige practische ondervinding daarom vertrouwdst, soliedst en goed koopst adres. Aanbevelend, Uw Dw. Dnr. C. KOLFF A, Cz. 6322 Middelharnis, O

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2