voor de Zuldlftollandsclie en Zeeuwsclie Eilanden. EEKSTE M r Ons Statenlid DE WilDE. m Zaterdag 24 Mei 1918. 288le Jaargang N°. 1870. Antirevolutionair Orgaan yoor una, mr De Wie. IN HOC SIGNO VINCES Hotel Restaurant W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Nationaal Christelijk Schoolcongres. E@clam.es Mededeelingen enz Madame Bigeon zegt dat de Pink Pillen een wonderdadig middel zijn. OP DEN UITKIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. uiraaviB Advertentiën 10 cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/i maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 dent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Op aansporing der Vereeniging van chr. onderw. en onderwijzeressen in Ned. en Indië werd den Hen Mei 1912 een vergadering gehouden van ver tegenwoordigers van allerlei School- vereenigingen, waarin besloten werd gezamenlijk een Nationaal Christelijk Schoolcongres te organiseeren, te hou den in het najaar van 1913. De dagen zijn nu vastgesteld nl.: 9, ld en 11 October te Utrecht, 't Secretariaat is te Amsterdam bij den heer J. Th. R. Schreuder, Frans van Mierisstraat 84 Eere-Voorzitters zijn dr. A. Kuyper en jhr. mr. de Savornin Lohman Het Bestuur bestaat uitdr. Woltjer, dr. de Visser, Schreuder, Brants, Bremer, Oosterwijk en Oosterlee. v Op de dagen van dat Congres zal er voor de leden een tentoonstelling gehouden worden, van wat ten be hoeve van het christelijk lager, mid delbaar en gymnasiaal onderwijs in den handel wordt gebracht. Er worden algemeene en sectie- of afdeelings- of aparte vergaderingen gehouden. De Algem. Vergaderingen op Donderdag-, Vrijdag-, Zaterdag morgen en Zaterdagmiddag op 9, 10 en 11 October. Er zijn drie secties: A. Schoolopvoeding en Schoolon derwijs. B. Schooldifferentieering en School- hygiène. (Soort van Scholen, Gezond heid). C. Schoolwetgeving. De Algem. Vergaderingen worden gehouden in het gebouw Park Tivoli; de sectievergad. ten deele in Tivoli en ten deele in Café Buitenlust, Maliebaan te Utrecht. De Tentoonstelling is in Tivoli. Programma Alg. Ver gad. Donderdag 9 Oct. 11 uur. Openings rede door prof. Woltjer èn Mededee- lingen. 12 uur. Opening der Tentoon stelling. Vrijdag 10 Oct. 912 uur: 1. Op welke wijze kan op de Chr. School voor Lag., Middelb. en Voorbereidend Hooger Onderwijs de karaktervorming der leerlingen behartigd worden. In leider: prof. Woltjer te Amsterdam. 2. Experimenteele psychologie. In leider prof. Bouman te Amsterdam. (Eperim. psych =- wat is proefonder vindelijk van het zieleleven bekend geworden Zaterdag 11 Oct. 9 —12 uur. 1Rich tingen in de opvoeding. Inleider prof. Bavink. 2. Middelen en wegen ter christi- aniseering der Openb. School; inlei der dr. Kromsigt te Amsterdam. Programma der Sectie Vergad. Sectie A. 1. De ontwikkeling van den Waar heidszin. 2. De aanschouwing in liet Chris telijk onderwijs. 3. Het karakter van het Godsdienst onderwijs op de Scholen in onder scheiding van het door de Kerk gegevene. 4. Is het gewenscbt, dat op inrich tingen van Voortgezet onderwijs o.a. Kweekscholen, jongens en meisjes hetzelfde onderricht ontvangen? Sectie B. 1. Scholen voor Zwakzinnigen. Welke kinderen zijn zwakzinnig. In hoeverre is het zwakzinnige kind vatbaar voor godsdienstige, zedelijke en verstandelijke ontwikkeling. 2. Kleine Scholen. 3. Vrije en Overheidsscholen in de Grondwet. Art. 192 en Unierapport. 4. Is sanitair toezicht op de Chr. School gewenscht? (sanitair ge zondheid, toezicht van dokters.) Sectie C. 1. De organisatie der Vrije School. 2. De Vergad. van het Schoolper- soneel. 3. Het onderwijs aan bewaarscholen en klassen van Voorbereidend Lager Onderwijs. 4. De ineenschakeling van 't Lag. Ond met 't voortgezet onderwijs. (M. U. L. O. enz.) Laatste Algem. Verg. (Zat. 24 u. 1. Is het wenschelijk over 3 jaar weer zoo'n Schoolcongres te houden? 2. Is het wenschelijk een vaste ver tegenwoordiging te vormen van alle O nder wij sorganisaties 3 Wat kan er gedaan worden ter bevordering van de wetenschappelijke beoefening der christ. opvoedkunde. 4. Is het mogelijk meer eenheid en volledigheid te brengen in het ver zamelen van statistische gegevens be treffende 't Chr. Onderwijs. 5. Sluitingsrede. Conditiën. 1. Een Schoolvereeniging wordt lid van 't Congres tegen betaling van 5 gld. Ze hebben 't recht één afge vaardigde te zenden. 2. Een lid van 't Schoolbestuur be taalt 1 Rijksd.2 leden samen 4 gld.; 3 leden 5 gld. samen. 3. Een Afdeeling van Chr. O. en Onderwijzeressen betaalt 1 Rijksd. en heeft 't recht 1 afg. te zenden. 4. De onder 1, 2 en 3 genoemde personen ontvangen alle geschriften. 5. Onderwijzers kunnen lid worden a 1 gld. Wie 't verslag verlangt be taalt 1.50 gld. 6. Het geld wordt opgezonden naar den heer A. Oosterwijk, penningm. van 't Congres, Marconistraat 68 te 's-Hage. 7. Wie nog lid wil worden schrijve aan den heer Schreuder, bovenge noemd. 13 Juni en 17 Juni. "Vrijdag en Dinsdag zijn hoogst be langrijke dagen voor Flakkee. Vooral de Dinsdag 17 Juni, wanneer het stemming is door heel Nederland voor de Tweede Kamer, en dus ook in ons district Zierikzee. De Vrijdag, d.i de Statenverkiezing, wanneer de heer de Wilde naar de bus gedragen wordt, zal een profetie zijn van den Dinsdag, die volgt. Ons Statenlid komt er met een flinke meerderheiddaar hopen alle Rechtschen voor te zorgen voor onzen de Wilde, die al zooveel jaren zit, die een mooien staat van dienst achter zich heeft; een man overal bekend wegens zijn ernstige beginselen over tuiging zijn trouwe en altijd kloeke belijdenis, hetzij in de Staten of daar Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT fl en f 1.25 Aanbevelend, I R. C. F, y. i LEE-Mooncn. buitenvoor onzen de Wilde blijft niemand thuis. Neen niet denkenhij komt er toch wel I Hij zal er wel komen, daaraan twij felt niemand, ook niet van Links maar we zijn het aan de beginselen en aan hem verplicht, dat meerder- heidscijfer zoo hoog mogelijk op te voeren. In 1907 had hij 1000 stemmen meer dan de vreemdeling Van Santen. Nu staat een Eilander tegen hem overde heer Van der Koogh uit Mid- delharnis; op 1000 stemmen rekenen we dan ook niet; 't zal wel wat min der wezen. Nochtans, juist omdat een eilander tegen hem over staat, moet het ons een eere zijn de meerderheid ten top te voeren zóó, dat heel Holland zegt »Te drommel, in dat Flakkee hebben de Anti's het stemmen ook nog niet afgeleerd." Flakkee gaat achteruit voor de Anti's, zeggen de Liberalen. Binnenkort is 't een liberaal district, roepen ze nu al publiekelijk uit De Wilde zal nog eens vallen Warmer zal vallenVegtel zal vallen en dan wordt deze laatste Gedeputeerde af: daar loeren ze op; daar werken ze voor. Nu zal dat zoo'n vaart niet loopen de liberalen hebben wel eens gehoopt en geloofd, dat heel Nederland aan hun voeten zou liggen; maar 't is toch voor hen miserabel uitgekomen. Want 't Liberalisme wordt, krek an dersom, door heel Neerland op de teenen getrapt. Baas, overheerschend, zooals 50 jaar terug, zijn ze nergens meer. Ze zijn niet eens meer baas in der eigen huisdaar voert mr. Troel stra 't woord hij zegt, hoe ze der huis houden moeten inrichten. En de li beralen knikken deemoedig: »'t is goed, oom!« We willen maar zeggen, dat de Liberalen al zooveel idealen hebben zien breken. Dat ze op Flakkee hard werken is waar. En hard werken is een der voorwaarden voor succes. Maar winnenen binnenkortdaar zullen de Anti's voor zorgen, let maar op 13 Juni, dan komt uit de bus Wee den overwinnaar! Er is een kernachtig woordvae victiswee den overwonnene. Maar.... we draaien 't om. Wee als Links wintWee I niet voor ons, maar voor hen. Ze zijn onbekwaam om te re- géeren en een oprecht Liberaal sprak 't tot ons uit: »ik hoop, dat Links verliest.cc Ik wensch je 'tzelfde gaven we be leefd ten antwoord, en hij lachte fijntjes. Maar zoo denken er duizenden ern stige liberalen over, die de geschie denis van 190507 nog niet vergeten zijn of die (Karnebeek, Drukker, Treub hebben de Kamer nu al vaarwel ge zegd) de donkere wolken zien op doemen. Links staat machteloos door ver deeldheid. Het Concentratieprogram was een roode vaan in de mist; maar 't ding is opgerold en in de kast van mr. Patijn opgeborgenen de mot zit er al in. Neen! als zij winnen dan wee den overwinnaar. Doch daaromlaat Flakkee wak ker zijn. Wakker voor Aanleg voor barbier. Wil je je bij den neus laten nemen, laat je dan scheren, Hannes Zoo'n barbierswerk oefenen de Lib. in verkiezingsdagen. Moet je weten In Nov. 1903 schreef't Utr. Dagblad over de Drankwet: »een met groote zorg overwogen »en doorwrocht ontwerp, een naar •worm en inhoud goed stuk wet- »werk.« Daar komen de verkiezingen van '05 in zicht, en dat zelfde Blad, is 't niet brutaal, schrijft met een stalen aangezicht »een heel slechte proeve van het «wetgevend talent van dit Ka- »binet.« Ooit zoo gezien In '03 alles even wit. in Juli '04 alles even zwart. Die redactie had aanleg voor bar bier, maar in een gekkenhuis. Dat was nu een politieke manoeuvre van het laagste gehalte. En zoo zijn die menschen nog. Min. Talma neemt een amendement over van de Socialisten om de 70 j. zeer gauw te helpen; en Borgesius werd nijdig als een spin en heel zijn gezelschapnu konden zij Talma geen hak zetten en hem den volke voor stellen als den hardvochtigen priester by Jericho. In plaats van recht dank baar te zijn, dat die oude menschen uit den brand zijn, zijn ze boos over de barmhartigheid van den Minister. En zulke menschen steunen 1 Politieke tinnengieterij. Mr. Borgesius, een der koopstukken der Lib. Unie, met mr. Patijn, was in de Kamer op 28 April 1904 vóór de Drankwet; maar zóó krijgt hij er de lucht van, dat een deel der R, Kath. in verzet kwam tegen sommige bepa lingen of hij spitste zijn ooren, en dacht«daar kan ik politieke munt uit slaandaar kan ik (met verzaking van zijn eigen beginselRechts een hak zetten. Hij, altjjd de strijder ge weest tegen 't drankmisbruik, laat zijn goede, oude overtuiging los en hakt op Kuijper, die 't ontwerp in gediend had. Bah I wat politieke gedoe van dien Unie liberaal. Wat doen ze in 1908. Altijd zijn de Unie-L. voor dwang verzekering geweest, altijd voor pre miebetaling ook door de arbeiders; daar krijgen ze er de lucht van, dat metStaatspensioenzieltjes waren te win nen en dat ze den Bond voor Staats pensioen te vrind zouden krijgen. Mr. Borgesius en mr. Patijn en Roodhui zen draaien er der jasje gauw omen zijn plotseling Staatspensioeneerders, vrinden van den werkman, hm! hm! Dat heet in plat Hollandsch geknoei en boerenbedrog. Da's tinnengieterij. Zoo doen geen staatslieden, die voor en uit een vast beginsel leven. Dat zijn staatslui op speculatie uit! Onbetrouwbare menschen in alle opzicht 1 En moeten die gesteund P (20 Cents per regel.) f Telefooo Intercom». No. 2. z Direct nabij de Hoofdsteeg, Men zal begrijpen dat bet recht ia dat Mad. Bigeon de Pink Pillen een wonderdadig middel noemt, indien men weet dat deze dame onlange genezen is, terwijl zü sedert 10 jaren leed aan een staat van bloedarmoede die alle behandelingen^had weerstaan. Dit blijkt uit den hier volgenden brlel: Mad. Bigeon, die te Ch&teaa.du Loir (Sarthe, Frankrijk) woont, avenne de la Qare, schrijft Madams Bigeon. „Ik kan zeggen datjëedert tien jaren, de eerste maanden zijn aangebroken dat mijn ziekte mij met rust laat en h$t is aan nw wonderdadig middel dat ik die overheerlijke verandering dank. 1b was inderdaad Sedert tien jaren bloedarm. Altijd bleek, altijd'zwak en huiverig, voelde Ik wel dat ik te weirpg bloed had. Ik had altijd een ongemak, of wel gehele hoofdpijn, benauwdheid, hartkloppingen ojdnizelingen. Mijn spijsvertering was langzaam. Door voortdurend te lijden, had ik smaak in niets. Ongeveer zeven maanden ge leden, hebben wij, omdat mijn man,die ambtenaar is, verplaatst Werd, moeten verhuizen. De ver moeienissen vah die verhuizing hebben mij geheel ziek gemaakt/Toen besloot ik uw geneesmiddel te nemen, hjbpende dat het voor mij zou doen, hetgeen het voor zoovele anderen had gedaan en dat het zo# slagen mij de gezondheid weer te geven, wat ^ndere middelen niet hadden kunnen doen. Ha eln week van behandeling, heb ik mij van een merkbare verandering in mijn toestand kannen rekenschap geven. Ik had meer eetlust en meer kleur, was helderder en ik gevoelde mij sterker. Ik ben dus met die weldadige behande ling voortgegaan en deze heeft de ziekte over wonnen.' Gedurende vele maanden, zooals ik u reedi zeide, ben ik nu uitmuntend gezond." Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis te Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Pa. DIJKEMA <fc DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen. Scherp heb ik uitgekeken Maar veel licht kreeg ik niet Verleden week zouden dan dominees uit de »groote kerk« bijeenkomen te Utrecht, om met elkander 't gevaar te keeren, dat dreigt van Rome en van Kuyper. Ik was er erg benieuwd naar, En ik heb naarstiglijk de verslagen gelezen, die de groote liberale pers zich beijverde

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1