Woensdag 21 Mei 1913. 28ste Jaargang JN°. 1869. voor de Zuidliollandsclie en Zeeuwüehe Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. JEH* W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */B maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertenties en verdere Administratie franco w e zenden aan den Uitgever. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Quasi-wetenschappelijk, Het Vrije Ruilverkeer goochelt in zijn jongste vlugschrift weer eens met cijfers. Het geeft een lijstje van de prijs stijging van verschillende artikelen in Duitschland sedert 1879. Daaruitblijkt, dat vooral sedert 1900 de prijzen in belangrijke mate naar boven zijn ge gaan Maar wat zegt dit lijstje nu tegen de »protectie« in het algemeen en tegen minister Kolkman's wetsontwerp in het bijzonder? Natuurlijk minder dan niets. Immers in Engeland en in Nederland zijn de prijzen "sedert 1879 eveneens belangrijk gestegen. De »duurte« is een internationaal verschijnsel, dat waarlijk niet alleen in Duitschland wordt geconstateerd. »Teuerungszu- lagen« zijn ook elders niet onbekend. In den strijd over het Tariefont- werp-Kolkman zegt dit lijstje ook daarom absoluut niets, wijl alle op gesomde artikelen, behalve boter, of worden vrijgelaten of althans niet hooger belast dan nu reeds het geval is. Natuurboter wordt hier te lande niet ingevoerd; wel uitgevoerd. Een prijsverhoogende tendenz kan dit recht nooit hebben. De Duitsche agrarische politiek wekt over het algemeen onze bewondering niet. Maar wanneer het Vrije Ruil verkeer met een stalen gezicht komt vertellen: »Het is de praktijk der protectie, die in Duitschland den vleeschnood heeft doen ontstaan®, zeggen wijsöij zijt of niet op de hoogte of gij stelt de feiten verkeerd voor.® »Duitschland's vleeschnood® ontstond vooral door de meerdere wel vaart. Het vleeschverbruik klom van even 30 KG. per hoofd en per jaar in 1880 tot ruim 1 2 KG. in 1912. In het »vrijhandelende« Nederland is het slechts 33 KG. Daarom voeren wij uit en komt Duitschland 5 a 6 pet. te kort. Aten wij hier te lande even veel vleesch, dan zouden wij niets behoeven uit te voeren. Ja, sterker: dan zouden wij geen 5 a 6 pet., maar ruim 28 pet. te kort komen. De Duitsche veeteelt is in de laatste dertig jaren wel degelijk belangrijk vooruitgegaan.Het Vrije Ruilverkeer« constateert, dat er sedert 1908 een achteruitgang is. Maar dat verschijnsel valt gemakkelijk te verklaren. De jongste telling in Duitschland had plaats na het droge jaar 1911 toen er gebrek aan veevoeder was. Men neemt thans weer een belangrijke vooruitgang waar. De argumenten van »Het Vrije Ruil verkeer® maken misschien op onkun digen indruk. Wie beter ingelicht is, haalt over de quasi-wetenschappelijke vertoogen van deze vereeniging de schouders op. Ds. Hogerzeil. Wat ook is een eere voor onze Kamercandidaat. Zoo goed gezien. Dat hij de Kerk laat rusten. Hij voelt zich op en top antirevo lutionair dat isman van Recht. Hij vraagt nietzijn er op Flakkee veel Hervormden Wordt er door de Hervormde dominees Gereformeerd gepreekt? Komen er veel menschen in de Kerk Zouden de Hervormde dominees mij steunen of tegenwerken Niets van dat alles. Hij vraagt slechts steun van Anti revolutionairenvan alle antirev. öf ze Hervormd dan wel Gereformeerd, dan wel Luthersch of Doopsgezind zijn, zooals dit op Flakkee dan ook voor komt. En dat standpunt is 't eenig juiste. Onze Centrale heeft in haar midden een Doopsgezind predikant; twee of drie Hervormden president-kerkvoogd; Hervormde notabeien en diakenen naast Gereformeerde ouderlingen en domineesNed. Herv. schoolmeesters naast Gereformeerden en nooit, neen nooit is de hartelijke samenwerking ooit gestoord. Hoe komt dat Omdat we allen Antirevolutionair zijn en onderschre ven hebben het politiek program van 1878. En wat de broeders nu verder kerkelijk zijn, laat ons, ja 't moet er maar kras uitlaat ons koud als marmer. En zoo denkt onze Kamercandidaat er ook over. Hij treedt dan ook niet op als Ned. Herv. predikantdaar zouden we be slist tegen protesteeren dat zouden we absoluut beletten. Maar hij treedt op als antirev. Kamercandidaat en is toevallig dominee in de Ned. Herv. Kerk, met welk laatste ambt we ons best kunnen vereenigen. Daarom gaan alle Gereformeerden voor hem in 't vuur en blijft niemand thuis. Daarom ook zullen alle antirev. in de Herv. Kerk hem met kracht steunen en komen tot den laatsten man bij de stembus. Zóó scharen zich dan eendrachtelijk rondom den antirev. Hogerzeilèn Hervormden èn Geref. èn Doopsge zinden èn Lutherschen èn Roomsch- Katholieken, en alle medestanders, die het Socialistisch beginsel gram en de Unie-liberale politieke tinnengiete- rij moe zijn. Zoo gaat 't eenparig naar Rechts tegen Links. En moge Links vallen. Voor jaren. Er gaan allerlei geruchten door Ne derland, dat als Links 't wint de pensioenwet Talma van de baan gaat, den 70-jarigen het pensioen wordt ingetrokken. de invalieden worden uitgescha keld. het fonds der Kustverdediging wordt ingetrokken de Christelijke School aan banden gelegd. de zedelijkswetten worden ver zwakt. de zending in Indië zal worden tegengewerkt. Dat zijn geen looze klanken. Dat zijn uitlatingen van allerlei liberale sprekers en schrijvers in de Kamers en in de liberale Pers. Die staan zwart op wit. Maar dat moest men toch eens dur ven om dat alles in te trekken of er aan te knabbelen: dan zit het Libe rale Kabinet geen twee jaar. Maar 't zou toch een grenzenlooze brutaliteit zijnl Nochtansdat alles kan voorkomen worden. Geen man van Rechts blijve thuis. Geen man van Rechts steune met woord of daad, nu niet en bij de stem bus niet, één liberalen candidaat. Waar de toekomst zóó staat, dat de Liberalen slooperswerk willen be ginnen, wijzen we hen onverbiddellijk de deur. Alle man moet tegen zoo'n gedoe, van heden af vinnig in 't geweer. Nog 4 weken en dan is 't Staten- en Kamerverkiezing; 'tis dus maar kort dag. En alle Anti's moeten welbewust, wetende wat hen wacht, de verkiezing tegen. Met mannenmoed.! Zonder opzienbarende drukte. Maar toch werken rondom zich, bij buren en kennissen om te overtuigen. En er moet maar één doel zijn: mr. Patijn moet voor Zierikzee niet meer naar de Kamer. onzen De Wilde met vlag en wimpel er door. Staatspensioen? och arme! Kijk maar eens naar Denemarken. Hoe meer je spaart, hoe minder dat je krijgt Want in Denemarken krijg je op 65- of 70-jarigen leeftijd naar behoefte. Wie een huisje overgespaard heeft; of nog wat geld heeft om bij zijn kinderen onder dak te komen krijgt niemendal»je hebt het niet noodig,® zegt de Regeering dan. En of je dan al roept.»maar ik heb vroeger daarvoor uitgezuinigd,« je krijgt nul op 't rekest, je hebt uit- gezuinigd en daarom krijg je niets. 'tls een mooi stelsel, dat Staats pensioen ïh en buiten de Hamer. Staatspensioen W eg er mee. Staatspensioen is pure bedeeling. Je betaalt geen cent prem:egaat 's Zaterdags naar den Armmeester, om een aalmoesje asjeblieft. En moet 'teen Staatspensioen wor den zooals mr. Patijn dat voorstelt, dan betaalt de arbeider toch premie in den vorm van Pensioenbelasting, die hij opleggen wil als hij Minister van Finantiën wordt. Staatspensioen is den Nederland - schen werkman, met goede werk handen aan zijn lijf, onwaardig. In Denemarken is 't volk bij de be deeling van kindsbeen opgegroeid Kerkelijke en Staatsbedeeling is daar één. Maar in Nederland heeft men een afschrik van kerkelijke bedeeling en Armenhuis. En van de Staatsbe deeling niet minder. DaaromWeg met de Staatsbe deeling. En premie betaald: 4 cent in de le en 6 cent in de 2e klasse. Staatspensioen Onredelijk. Wie in de eene gemeente woont, krijgt meer dan die in de naburige woont. Het pensioen wordt vastgesteld door Burgemeester en Wethouders of een expresse commissie. Alle bedee ling, zelfs in de eigen gemeente, be rust op willekeur. En afgunst en jaloezie van burgers onderling of uit aangrenzende gemeenten is steeds 't gevolg. Rechtsgelijkheid is er niet. En met wat je krijgt, moet je tevree zijn. Of je buurman vijf gulden krijgt en je zelf drieje moet je onderwerpen. 'tls een fraai stelsel, dat Staats pensioen UITGEVER Telefoon Intereonun. No. 3. Z Dat moesten ze eens* durven. 't Zal bij een verlies onzerzijds toch geen vier jaar zitten, want ze zijn hopeloos verdeeld op de hoofdpunten Staatspensioen en Algemeen Kiesrecht. Amice 1 De Kamerleden zijn naar huis. Tenzij er iets zeer buitengewoons plaats grijpt wor den geen zittingen meer gehouden voor September. Eerst krijgt ge dan de sluiting, en daarna de opening der nieuwe Kamer. Van ganscher harte hoopt gij met mij dat al de rechtsche Kamerleden terug kee- ren. Als het mogelijk was, zou ik zelfs gaarne zien dat enkele districten nog ge wonnen werden. Natuurlijk zou mijn blijd schap buiiengewoon groot zijn als Den Brielle en Zierikzee omgingen. Wanneer ik op enkele verschijnselen let, komt het mij voor dat onze candidaten kans hebben. Er heerscht onder de libe ralen een lamlendigheid. Ze gevoelen zich verslagen, omdat zij verslagen zijn. Ze zit ten totaal verlegen. Wat moeten ze, als ze de meerderheid bij ongeluk behalen In het negatieve zijn ze sterk. Iets positiefs hebben ze niet voortgebracht. Hun politiek is een springen van den hak op den tak. Net eekhoorntjes! Met ver wondering ziet ge naar die beestjes. Zoo ook naar de liberalen, 't Concentratiepro gram is gebleken een te vroeg geborene. Nu reeds is het afgewerkt. Niemand neemt het voor dit ongelukkige product meer op. Ze schamen zich voor het tweede blanco crediet dat zij vragen. Al hun kracht zoe ken zij in de belofte dat zij de sociale wetgeving Talma zullen intrekken. Maar ik ben zoo vrij daaraan ten zeerste te twijfelen. Mogelijk is zoo iets, wanneer zeer, teer onverstandige staatslieden als Ministers optraden. Kwamen er nog verstandige Ministers, geloof me dat deze zich wel duizendmaal zouden bedenken. Maar wat dan Wat zal men antwoorden, wanneer er gevraagd wordt: „waarom hebt ge zoo iets beloofd, terwijl ge het niet hebt ge daan Een liberaal ministerie zou een doodge boren kindje zijn. Met afbreken hebt ge nog geen nieuw huis. Sociale wetgeving hebt ge van de liberalen niet te wachten. De Groene Amsterdammer, een echt li beraal blad, heeft het onomwonden ver klaard. Het blad heeft geschreven: „Van „de liberale partij groote staatkundige be- „ginseldaden te verwachten gaat niet aan, „Voor sociale hervormingen is zij allerminst „in de wieg gelegd. De vrijheidsidee heeft, „hoe luid ook uitgesproken, haar altijd een „weinig bezwaard, de rechtvaardigheid, in „één woord, een „moreele politiek" heeft „haar nooit kunnen behagen, haar politiek „en haar taktiek warenhet „opportunisme." Me dunkt deze woorden zijn naar waar heid gesproken in 1904. Tot op dit oogen- blik is dit woord bevestigd. De kiezers zijn er goed van overtuigd. Alleen „fijnen- haat" kan de kiezers drijven, hét pad der dwaasheid te bewandelen. En wat dan Voorheen werden de ruiten alleen inge worpen bij de „fijnen", maar nu moeten ze eigen ruiten inslaan. Ze zullen zich wel bedenken, en dus in Den Brielle en Zie rikzee den candidaat der rechterzijde steu nen. Wij moeten natuurlijk alles doen om onze candidaten er te brengen. Niemand onzer mag thuis blijven. Ik moet u nog op iets wijzen, dat niet van belang ont bloot is. Ik had n.l. „de Meiboom in de kap" ge kocht. Aan een liberalen heer vroeg ik of hij belang stelde, het woord te lezen. Met graagte nam hij het aanbod aan. Onderwijl vernam ik dat hij andere liberalen de le zing ook had gegeven, zoodat velen inzage hebben genomen. Toen iemand van eigen partij mij vroeg, heb ik geweigerd. Ik dacht: laat hem ook een kwartje uitgeven. Zoo goed als ik zeker een tien tal liberalen heb blij gemaakt, zoo kan hij het ook. Ge ziet uit dit verschijnsel dat de lui met verlangen uitzien naar den voorheen verachte Christen-Staatsman. In eigen familie is het trouwens zoo'n ver warde boel, datzede deur uitloopen. Liberaal en socialist moeten samenspannen, zal er sprake zijn van een „misschien-winnen." Maar hoe zal het er dan uitzien Het komt mij voor dat een levensbeeld gegeven is te Spijkenisse, waar de heer Roodhuyzen heeft gesproken. Iemand vertelde mij, dat hij zijn rede niet ten einde heeft kunnen brengen. In de zaal zaten n.l. eenige socialisten. Ze dachten op visite te komen, en neef Rood huyzen de hand te kunnen geven. Maar jawel. De spreker maakte het zoo bont, dat er een geroep opging: »dat lieg je, dat lieg je,< èn de heer Rood huizen moet geweken zijn voor de socialis ten. Zietdaar het beeld der toekomst. De liberalen moeten de leiding overgeven aan mr. Troelstra. IIj zal spreken, en ey mogen zwijgen. Wie kan in zoo'n huis leven? Immers niemand. Dat men van liberale zijde den moed heeft om zich nog te vertoonen, snap ik niet. In elk geval verschijnen ze in be- grafenis-tennue. Zwarte hooge hoed op het hoofd, en witte das voor. De eene hand reiken ze aan de rooien, de andere aan de kerk. Met een gewichtig gezicht hopen ze in het zwart-lakensche pak onnoozele kiezers te vangen. Ze geven voor dat zo de kerk o zoo lief hebben. Menigen dominee zouden ze wel willen aaien, in de stille hoop levende dat dezs de indruk krijgt, dat er beterschap zal worden gevonden. Toen ze jong waren spotten ze met den Bijbel, liepen ze de kerk voorbij. Nu, nu ze oud geworden zijn be loven ze dat het beter zal worden, indien en daar komt ds aap weer uit ds mouw, indien de dominee's maar zorgen dat zij gekozen worden, wat zooveel zeg gen wil, dat hun een eervolle begrafenis wordt bereid. Vooral de heer Drion schijnt sterk de kerk te propagandeeren. Hij maakt de lui bang dat de Rechterzijde de kerk onderste boven zal halen. Met betraande oogen, de witte das voor, en hij zou zelfs de hoed willeu verwisselen met kuitbroek en steek, gaat hij het land door het heil ts zoeken voor de Herv. kerk. O, die kerk ligt hem zoo na aan het hart. gelijk hij uitgeeft. Wie het geloove, geloove het. Zelf gelooft hij het ook niet. Want 't is gebleken dat hij zelf niet eens lid is van de Herv. kerk. Noch naar zijn woorden, noch naar zijn werken zullen de kiezers handelen, wanneer zij werkelijk het heil zoeken van de kerk. Ge gevoelt toch met mij, dat de zaken voor de liberale partij hopeloos staan? Als ge nu maar doet, wat uw roeping is. Zorgen voor propaganda. Hanteer eerlijke wapens, en de kiezers zullen u moeten volgen. 't Is waar, in Den Briel en Zierikzee wonen vele modernen, maar toch ben ik overtuigd dat het meerendeel van de tegen woordige politiek der linkerzijde niet ge diend is. Een uitweg is er niet meer. De halven zijn verdwenen. De strijd wordt steeds meer beslist, zoodat het wordt »vóór of tegen.» We beleven wat dat betreft een ge zegende tijd. Ik ben blijde dat ik in deze dagen mag leven. Nu de tegenpartij als een blinde zoekt naar den wand, en tracht zekerheid te krijgen, is het de tijd om de Christelijke beginselen uit te dragen. Van u wordt getrouwheid geëischt. Indien de Christenen getrouw zijn, zal de Heere de moeite en opofferingen met zijn zegen bekronen. Eindelijk zullen wij van de tyrannieke overheersching der libe ralen verlost worden. De ouders zullen hunne kinderen terug ontvangen, die het ongeloof in wreedheid uit der ouderen handen heeft gerukt, om ze op te voeden in de wegen des ongeloofs, dat steeds stouter en driester zijn begin selen uitspreekt. Strenge meesters regeeren niet lang. De maat is eindelijk vol. De Christen-ouders hoop ik, hebben dit jaar stof om God te danken, dat Hij ge zorgd heeft, dat wij iu de vrijheid mogen leven.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1