Zaterdag 17 Mei 1913. g8,le J aargang N". 1868. ITER I NT voor de Zutdliollandsclie en Zeeuwse lie Eilanden. NEN. EISTE BLAB. Co. 1 I 1 ND Antirevolutionair Orgaan BOER. IN HOC SIGNO VINCES Effecten. 1 Veendam. n 0/ ÏO© im 'm .VERZEKERINGEN. Hotel Restaurant R. C. t l ff LEE-Moonen. W. BOEKHOVEN. Stoffen, Lancaster, eren. K SOMMELSD1JK. Advertentiën 10 cent per regel en maal. Reclames 30 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Vs*aal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den tJitg'ever straat 12-14. et succes ilden. jen glas. t waschtafel t, J Tafel, 1 armerhlad, 3 In pitch pine LHAR NIS RES „STEIJN." en f 5©,— anaf f-100,tot ten, tegen uiterst 3. id op huizen en 4 V4 °/0. De rente S4- >owel ten onzen 5774 »teenhouwerij 173,175 Telef. 1946. 4M. sering epaste Oor- in, Unnen afelkleeden. ïtie diverse breedten en 180 c.M. s, Muslin. uté's. t, Vellen, Voet- ichtschermen en Wat men ook aan Minister Talma ten laste legt Ten laste legt Wie doet dat Geen sterveling in Nederland. Zelts de liberalen erkennen de enorme werkkracht van dezen man r erkennen, dat er nog nooit aan de Groene Tafel een dominee heeft ge zeten met zooveel sociale kennis, met zulke talenten om een onderwerp te verdedigen. Of 'tde Arbeidswet was; of de Visscherijwetof de Steenhouwerswei; of de Invaliedenwetof de Ziektenet altijd en in alles, bij elk artikel was hij slagvaardig en volkomen der zake kundig. Dat de Liberalen tegen 't Pensioen stemden; tegen de Invaliditeittegen de Ziektewet, bewijst niet, dat die wetten niet deugden, maar dat ze hatelijk zijn tegen dit Kabinet en hate lijk tegen de arbeidersbelangen. Hoe vindt een Liberaal den moed om de 70-jarigen hun 104 gulden te ontzeggen, die ze aanstonds zullen ontvangen, als dit Kabinet blijft, f Het is ons een raadsel, hoe de po litiek iemands hoofd zoo op den hol kan brengen, dat hij zegt«Omdat die wet van Rechts komt, daarom moeten we ze niet.« Voor Rechts hindert dat niet, maar wel voor de 70 jarigen. Deze menschen kunnen er uit leeren, dat ze niet bij Links moeten wezen om hun belangen behartigd te zien. Trouwens, wie de historie nagaat, vindt op elke bladzijde erkentenis van onmacht bij 't Liberalisme om nu eens een echte Nationale wet tot stand te brengen. Een wet is er, waaraan Mr. Borgesius zijn naam te danken heeftde Ongevallenwet, een goede wetmaar mede door krachtige hulp van Rechts tot stand gebracht. Rechts heeft altijd helpen opbouwen, waar 'tden minderen man betrof. Links, door de politiek vertroebeld, trekt zich van Rechts at en steunt de ontwerpen noode of in 't geheel niet, Ja maar, zegt men de Liberaal wist wat beters en omdat dat er niet kwam, stemde bij tegen. Bedoelt men Staatspensioen? Och arme. Wie nu niet willens blind is, ziet toch, dat er van Staatspensioen niets komt, als Links wint. Dat weet Links zelf ook wel. Als het wint, komt er Vrije verzekering, komt er premiebetaling of totaal niets. En toch stemmen ze tegen de Pen sioenwet. Tegen de Ziektewet. 't Is in één woord een heillooze, on verantwoordelijke politiek, die de Liberalen hebben gevoerd. En zou men aan zulke politici zijn stem geven. Van de arbeiders, die hun toekomst begrijpen, niet één, die aan zoo'n partij nog steun verleent. Zij zouden hun eigen belang met voeten treden. En zoo onnoozel is de arbeiders wereld nooit. Mr. Van Houten schreef in zijn laatsten staatkundigen brief De eerste en voornaamste betee- kenis van de aanstaande verkiezin gen is die van een referendum (volksstemming) over dwangver zekering en tariefsverhooging. Hoe komt de Oud-cninister tot zoo'n kijk op de zaken Niet één enkel leider van Rechts behoeft ook maar de minst mogelijke moeite te doen, om aan de kiezers het tegendeel voor te houden. De dwangverzekering is van de baan en de Staatspensioneering is van de baan door de aanneming van het wets ontwerp Talma. De pensioneering met premiebeta ling is er; alleen de 70 jarigen krijgen zonder premie thans hun pensioen. Stel dat Links wint, dan kan 't cijfer voor de Concentratie toch niet veel hooger zijn dan 43; en ze heeft ge zegd, dat ze dan de verantwoordelijk heid voor haar eigen program, met Staatspensioneering dus, niet aan vaardt. Met de Socialisten kan Links het brengen tot 43 plus 10 Socialisten of 53maar dan, alweer naar de uit spraak der Concentratieleiders, laat men zijn program los en dus ook de Staatspensioneering. Of is men zoo onnoozel, dat in een zoogenaamd Zakenkabinet het «neu trale® vraagstuk Staatpensioen kan behandeld worden. Maar dan vergist men zich zeer, Voor de Oud-Liberalen is dat vraagstuk een zuivere beginsel kwestie. Voor de vrijz. Democraten is 't ook altijd een principieel punt van het program geweest om premie te heffen. Alleen de Unieliberalen waren hier de politieke scharrelaars. Als er ooit een heviger strijd ont branden zal, waardoor de Concentratie uit elkaar springt en 't nieuwe Zaken kabinet duikelen zal, is 't juist om en door de Pensioneering. Daarover zou een Liberaal Kabinet gewis en zeker struikelen. De meeningen laten zich op dat punt (want 't raakt ook de portemonnee) niet samensmelten. Dus: dat critieke puntje blijft van de politieke agenda. Maar wat dan? De wet Talma niet uitvoerenintrekken Ho maar! dat gaat niet zondereen nieuwe wet, die 't besluit der Koningin inhoudt, dat de wet Talma wordt in - getroken. En durft, de Concentratie dan heusch te hopen, dat zoo'n wet tot intrekking van 't Pensioen een meerderheid zal vinden in de Kamer. Neen, die meerderheid is er dan pas, als de Oud-Liberalen zwart op wit, bij handslag op plechtige verzeke ring, de .gewisheid hebben dat er geen staatspensioen voor in de plaats komt dat er vrijwillige ver zekering komt met staatssteun. Dat intrekken van Talma's wet gaat zóó gemakkelijk niet. Afgedacht nog van de groote oppositie, die er in 't Land zou ontstaan in de arbeiders wereld, die al van 1885 heeft gewacht op een pensioentje en die zich niet meer met een kluitje in 't riet laat sturen door Unie-liberalen en con sorten. Dat intrekken van Talma's Pensi oenwet zou voor de Concentratie de slechtste gevolgen hebbenèn er kwam een groote scheur in de Link- sche partijenhet nu met moeite saamgeroepen gezelschap vloog uit elkaarèn de oppositie in den Lande zou tot groote omzichtigheid manen; waar dan nog bijkomt, dat de in- M Gedempte Boerensteiger 63A, 63B 1 Rotterdam. DINERS 60 cent en booger. LOGIES MET ONTBIJT f 1 en f 1.25 Aanbevelend, trekking van Talma's pensioenwet ook het vraagstuk der finantiën naar voren schoof; en in deze jaren een netelig vraagstuk! Waaruit moet dit Staatspensioen betaald worden? Uit het Tarief niet, volgens Links. Goed, maar waaruit dan En 't Zakenkabi net ziet zich dan weer voor een prin- cipiëele vraag gestelddirecte of indirecte belastingenpensioensbe lasting op arbeiders of verhooging van successierechten of wijziging der Inkomstenbelasting. Neenmr. Van Houten behoeft niet te schrijven, dat Rechts de Dwang verzekering voor afgedaan voorstelt en de kiezers misleidt Laat Links dan maar eens den moed hebben om Talma's wet in te trekken. Dat durft ze niet. Dat is haar dood. Op 23 Oct. heeft in de Centrale Kiesv., Ds. Hogerzeil zich gepresen teerd. Zijn rede viel in goeden smaak en de wijziging van art. 192 der Grond wet (onderwijs), was uit 'thart ge grepen. De Pensioenwet Talma voor de arbeiders zou hij met hart en ziel gesteund hebben. Trouwens Ds Hoger zeil beweegt zich op alle gebied, waarin voor den onbeschermden Nederlander van Rijkswege hulp en steun is te krijgen. Alles wat den werkman en den burgerstand, die vaak in de ver drukking komt, op kan heffen, vindt in hem een warme pleitbezorger. Ds. Hogerzeil is geen onbekende in Neder land. Bijna geen Provincie of hij is er opgetreden. En een candidatuur voor de Tweede Kamer is in meer dan 3 Provinciën besproken. Dat hij tot de Ned. Herv. Kerk be hoort, is aan de Centrale totaal on verschillig. Hij zelf stelt er een eere in, daar predikant te zijn en zou tot den laatsten oogenblik voor haar pal staan als een heldmaar dat is zijn eigen zaak, niet die van de Centrale Kiesv. Op deze vergadering vraagt men niet naar een Kerk; niet naar iemands kerkelijke belijdenismaar daar vraagt men alleen onderschrijft ge het aangenomen politiek progam, gaat ge met 't getroffen accoord mee, dat op 24 April bezegeld is. En dat accoord was: pal staan voor de vrije School. Dat en dat alleen is het strijd punt, waarom het in hoofdzaak gaat. Al was een candidaat een Jood, als hij de Vrije School wil in deze periode, dan was hij onze man. De Kerk staat er bij dezen strijd mijlen buiten. OP DEN UITKIJK. fl rr >- - mmm - -a-~* - - J-C" Si £pu=«» w - ©SÜ55 SKWiJHS Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. ÏÏIT9EYBR Telefooa iatercovB. No. 3. 5883 -m,. 'f 6690 Pensioen aan 7O-jarigen. i' Dat zit nog. Niet de Uniliberalen beheerschen dan 't Zakenkabinet, maar de Oud- Liberalen zijn de toonaangevers op 't terrein der Verzekering. r Direct nabij de Hoofdateeg, Ds. Hoger zeil. Ze hebben groot gelijk En daarnaast toch nog weer veel groo- ter ongelijk. Dat schijnt tegenstrijdig. Maar 't kan toch zeer goed samengaan zooals ik mijn lezers hoop aan te toonen. Her is op 't oogenblik al politiek, wat de klok slaat en dat zal nog wel een paar maanden zoo blijven ook. Wie wekelijks en dagelijks »uitkijkt«, ondergaat daar ook den invloed van, dat is niet tegen te spre ken. Ik stel belang in al, wat ik zie en zoo heb ik in de jaren van mijn publiek schrij verschap al heel wat onderwerpen van zéér onderscheiden soort, behandeld. Maar 't is mijn schuld niet, als ik de eerstvolgende weken gedurig weer in de politiek terecht kom, want Nederland weergalmt van de politiek dezer dagen, van den Dollard tot aan de Schelde, >van 't een tot 't ander end Nu zijn er menschen, die met elkander een achtbaar, zelfs eerwaardig gezelschap vormen en die van plan schijnen een partij a part in den stembuszang voor hun re kening te nemen. Dat zal niet mooi klinken. We hebben de sopraan en alt der Co alitie tenor en bas van de Concentratie en de »rooden« werken er door henen met bromstemmen och 1 men hoort wel eens een wanklank, maar de partijen hebben al zoolang met elkaar gezongen, het lóópt. Als daar nu echter nog een stem door heen zingen gaat, noch Rechts, noch Link en gansch niet >rood«, dan zal dit slecht harmoniëeren, vrees ik. Maar laat ik ter zake komen. Een zeker deel der Nederlandsch-Her vormde predikanten, als wier tolk ds. Van Hoogenhuijze optreedt, geeft de Chr. Hist. Unie den afscheidsbrief, zegt de Coalitie vaarwel en maakt zich op tot bescherming van de belangen der Ned. Herv. Kerk. Hoe gróót dat deel is, kan zelfs bij be nadering niet worden gezegd, ^Talrijke, zeggen de bladen van Links, die met hen in rapport slaan. In Juni, vertrouwen we, zal het wel talloos* ge worden zijn, want Links heeft men, laat ik 't maar verklappen, 't gebouw zijner hoop gevestigd op de hooge hoeden dezer eer waarden. Dat lijkt sommigen bedenkelijk. 't Valt wat meê, zeggen wij. Wie wat langer in de politiek heeft mee geleefd, weet dat het met dat verschijnsel der dominees-ongerustheid net gaat als met dat der zonnevlekken't keert regelmatig weer, maar verdwijnt ook wederom zonder sporen achter te laten, We hebben het meer gehad. Denk maar aan 't jaar 1897, toen dr. Bronsveld de woordvoerder was, zooals nil ds. Van Hoogenhuize. 't Was curi eus, hoeveel Bronsveldiaansche kiesvereeni- gingen er in een half jaar opschoten, als ware wonderboomen. Maar 't ebde al gauw De besten ontwikkelden zich tot chr. hist, kiesvereenigingen en kozen reeds na vier jaar Rechts in plaats van Links en van de rest haalde geen io®/0 het vijfde levensjaar. Zoo zal 't nu wéér gaan. Ja 't zal zoo'n vaart niet loopen, omdat nü de Chr. Hist. Unie zooveel steviger is. In 1897 ging het tegen de gehate Standaarde nü vinden deze predikanten zoowel »Stan- daard* als »Nederlauder tegenover zich. Ze hebben groot gelijk Deze Hervormde predikanten Maar let nu goed op, waarin ik hun gelijk geef. Daarin hebben ze gelijk, dat ze met hart en ziel staan voor hun kerk. Dat eeren wij antirevolutionairen in hen. Zoowel de gereformeerde, als de hervormde of luiersche antirevolutionairen. Als hun kerk hun koud liet, dan waren zij, met alle respect gesproken, geen knip voor hun domineesneus waard. Als de predikanten niet meer pal staan voor hun kerk, wie zullen het dan doen 1 Het is hun dure roeping, Zelfs in hun vrees voor art, 171 der Grondwet, waarin de uitbetaling der trac- tamenten geregeld wordt, zie ik niet in de eerste plaats vrees voor hun eigen brood maar liefde voor hun kerk, voor welke zij uit wijziging van dit artikel schade vreezen. Dus daarin hebben ze gelijk. En dat wilde ik eerst even op den voor grond schuiven om met des te meer klem en kracht te kunnen betoogen, dat zij toch ongelijk hebben. Wat ik dan nü ga doen. Deze predikanten zien hun kerk door vijanden omringd, met name door twee. De eene vijand is Rome. De andere vijand is Kuijper met zijn als zij het zéér ten onrechte noemen I afscheidingsbeginselen. Ik spreek daarover nader. Maar hierin hebben deze mannen on gelijk, dat ze den allergrootsten vijand over "t hoofd zien, n.l. het ongeloof. De leden die de Hervormde kerk door overgang tot Rome per jaar verliest, zijn te tellen en worden ruimschoots opgewogen door de overgangen in omgekeerden zin. Overgan gen naar de gereformeerde kerken komen eveneens slechts sporadisch voor. Maar hoeveel duizenden er jaarlijks door de prediking des ongeloofs van kerk en gods dienst vervreemden, ddt is eenvoudig niet te zeggen. Dien gróóten vijand, zien ze niet. Daarin hebben deze predikanten groot ongelijk. Ja, sterker nog! Als er te Utrecht aan de hoogeschool professoren benoemd worden in de godgeleerdheid, die van harte in stemmen met het geloof, gelijk dat van de vaderen overgeleverd is en de studenten daarin onderwijzen dan verheugen zich deze predikanten daar niet over, maar ze mokken en mopperen, omdat die hoog leeraren een weinig sterker het lijntje van Calvijn aantrekken, dan zij zélf plegen te doen. Déünn hebben zij ongelijk Doch daarin niet allèèD. Groot ongelijk hebben zij, door niet te kunnen of te willen inzien, dat wij met de roomsch-kathohekei eenzelfden strijd hebben tegen dat ongeloof de grootste vijand niet al leen van hun kerk, maar van de gansche chr. religie. Wij zwijgen niet tegen Rome. Net zoo min als Rome tegen ons. Dat vragen noch eischen we van elkan der Ieder verdedigd zijn eigen standpunt en ik zou die dominees weieens willen vra gen, ot ze uit hun kring iemand noemen kunnen, die zoo historisch- juist en streDg- wetenschappelijke het pleit voor Luther opgenomen heeft, als ónze prof. R. H. Kuijper het indertijd deed in zijn rectorale rede en nu weer begonnen is in de »Stem- men des tijds*. Maar tegenover het ongeloof trekken wij met Rome samen op; dat is onze christenplicht En dan die andere vijandKuyper met zijn >afschetdingsbeginselen«. Laten zij eens eerlijk zijn. Heeft de beweging, waardoor in de vo rige eeuw de gereformeerde kerken zijn ontstaan, de Ned Herv. kerk goed gedaan of kwaad P Ik beweer van goed. Het valt waarlijk niet moeilijk aan te toonen, dat de orthodoxie in de Hervormde kerk tienmaal sterker staat nü dan een halve eeuw geleden toen het modernisme er hoogtij vierde. De beweging op kerkelijk gebied heeft ook in de Herv. Kerk op menige plaats de slapers wakker geschud en leeren vra gen naar de oude paden. Er ontstond een wedijver. Die, zekersomtijds min-edel was gelijk alle menschelijke actie. ™v3C

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1