I Electrische Verfmalerij. I Vernissen en JaplaRen. Plan Stonverf. Zaterdag 8 Mei 1918. 28ste Jaargang Nl°. 1864. Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidltollandsclie en Zeeuwsclie Eilanden. Derde Blad. I Van den Helm €o. Hen geroot belang!! I IN HOC SIGNO VINCES Advertentien. Hotel en Restaurant van RENIN ESSE Hoogstraat 126, BOTTERDAM. W. BOEKHOVEN. vil SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/i maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Voor Huis en Hof. Land- en Tuinbouw. Voor den kooper en gebruiker van Thomasslakkenmeel Uit de Pers. En wat doet men onzerzijds. Afniaab-sy ateem Te slap. Een groot verschil. De school waaraan enz. Het beste in de stad voor Logies. Voor Dineeren speciaal ingericht. Mant ait door lage prezenvlugge, ette en lindelijke bediening. 5677 Let vooral op Hoogstraat 126. Nieuwe haven z.z. 34, Rotterdam. Aan paticulieren wordt beBÜst niet verkocht. voor ieder landbouwer is een Milwaukee Maaimachine aan te schaffen. Onderteekende levert ze met kamwielen en op ketting tegen zeer voordeelige prijzen en op proef, ook de sexonia Hooischudders en de Duitsche en Engelsche Hooiharken zijn tegen zeer concureerende prijzen verkrijgbaar bij 6495 J. HOLLEMAN A.Jz. - Zuidzijde - EEN BOMMEL ■.•LIP. 3 ï.i Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. No. 2. Savoye-kool. De kool moet met kokend wa ter overgehangen, uttgelekt zijnde, gestoofd worden met wat melk, boter en notemus- kaat. Marmelades en confijten. Potjes of stop- fleschjes, waarin marmelade moeten worden bewaard, moeten zeer schoon zijn, met ge kookt, lauw water worden omgespoeld, daarna gezwaveld en onmiddelijk gekurkt, en niet weer geopend worden voordat de marmelade er in wordt geschept. Omdat marmelades, eenmaal aangebroken, niet lang frisch blijven, is het raadzaam kleine potjes of fleschjes te gebruikenook moeten zij, eenmaal gevuld, op een koele, droge, vorstvrije plaats in donker worden bewaard, met een etiket, waarop de naam van den inhoud en het jaartal worden vermeld. Het klaren van de suiker kan geschieden door een pond suiker met een kwart liter water zoolang te koken en af te schuimen, totdat het geheel helder is. Bijzonder helder kan de stroop worden gemaakt door onder het koken het tot sneeuw geklopte wit van een ei er in te mengendat neemt al het schuim in zich op. Omelette. Een paar eieren worden met een beetje melk of water en wat meel tot een dun, vloeibaar deegje geklopt. We gie ten het in een koekepan, waarin We voor af een klontje boter hebben laten smelten, en bakken 't op een matig vuur gaar. 't Is goed, om telkens de omelette even met een mes op te lichten: de boter kan er dan onderloopen, waardoor 't gebak luch tig wordt. Poffertjes. Men klopt 2 eieren vijf minu ten, met een weinig zout, voegt er een half pond bloem bij en een halve liter lauwe melk. Besla dit deeg flink, totdat het ge heel glad is, en doe er dan een stukje gist, met suiker en warme melk vermengd, bij een ons goed gewasschen krenten, een ons dito rozijnen, en een half ons gesnipperde sucade roert men er ten slotte doorheen, en laat het deeg een half uur rijzen. Men bakt er poffertjes van in de poffer- pan, met boter besmeerd. De pisang als 0. I. vrucht kan men stoven, bakken of in meelboslag gewenteld braden als appelbeignets. Om te stoven, snijdt men ze dwars midden door (natuur lijk van de schil ontdoen) en stooft ze met wijn, suiker en kaneel, evenals peren. Des- verkiezend kan men de saus met een wei nig sago bindenom te bakken worden ze in de lengte doorgesneden en iedere helft in boter of vet bruingebakken. Als beignets worden ze aan dikke schijfjes gesneden en in een stijfgebonden beslag gewenteld, ver volgens in een potje vet bruin gebraden en met suiker bestrooid opgediend. Niemand heeft meer behoefte aan gezond verstand en helder oordeel dan een moeder of opvoedster; om te kunnen weten wan neer zij moet tegen gaan en wanneer toe geven. Beleefdheid en voorkomenheid zijn ook in huis de hoodspillen, die de raderen van het gezellig verkeer zonder schokken of botsen doen loopen. o Een flink geschuurd tinnen bord is voor gebruik beter dan een zilveren bord, dat niet schoon is. —o— VOOR HUIS EN KEUKEN: Wollen dekens kan men zeer goed was- schen in een oplossing van zout, in lauw warm water. Daarin laat men de dekens ongeveer een half uur staan, stommelt ze dan goed uit en herhaalt die bewerking nogmaals in nog zulk een oplossing. Goed wringen, uitkloppen en spoedig drogen. Witte Wollen handschoen wascht men in een lauw sopje van salmiakzeep en spoelt eenige malen in lauwwarm water na. Oranje-marmelade. U neemt 4 groote, mooie sinaasappelen op 1 citroen, laat ze na goed afwasschen, 24 uur in water staan en kookt ze in een halven liter schoon water, totdat ze gaar zijn. Nu worden de vruchten gewogen, en neemt men evenveel suiker als de vruchten zwaar zijn. Die sui ker kookt men met het water, waarin de vruchten gekookt zijn, totdat de stroop vereischte dikte heeft. De vruchten worden met schil en al, zonder pitten fijngesne den en bij de suikerstroop gevoegd, en dan kookt men alles opnieuw, tot ook de mar melade zeer dik is geworden. Men bewaart ze in gezwavelde fleschjes of potjes met een blaas of perkamentpapier gesloten. Obsbrvator. 1. Men koope slechts het bekende Tho- masmeelmerk en late zich het gehalte van het waarde-bepalende phosphorzuur schrif telijk garandeeren. 2. Men berekene den prijs van het Thomasmeel naar het gehalte aan totaal- phosphorzuur. Van hoe hooger gehalte de meststof is, des te werkzamer, maar ook des te duurder zal zij zijn. Thomasmeel moet ongeveer 1420 pCt. phosphorzuur bevatten. 3. Men moet Thomasmeel in den stillen tijd, dus in April, Mei of Juni betrekken, daar men het dan in den herfst bijtijds bij het omploegen van 't stoppelland kan aanwenden. De voorjaarsprijzen zijn lager dan die in den herfst. Phosphorzuur- verliezen heeft men ran het bewaren niet te duchten. 4. Thomasmeel kan langen tijd voor het zaaien gegeven worden. In 't bijzonder voor zomerzaad en hakvruchte reeds in den herfst, op hooiland en weiland in den herfst en den winter, eventueel ook reeds in den zomer, na de eerste snede. 5. Voor het winterzaad kan men het Thomasslakkenmeel uitrstrooien van het stoppel-omploegen tot aan het zaaien, en ook later nog wel indien men in verzuim is gebleven als overbemesting, zelfs over een lichte sneeuwlaag. 6. De stikstofverzamelende gewassen (vlinderbloemige planten), als klaver, lu zerne, wikke, erwten, serradella, lupine) moeten een voorraadsbemesting met Tho masmeel ontvangen, omdat deze eiwitrijke planten dan veel meer massa en korrels leveren. 7. Naast stalmest worde bij halm vruch ten Thomasmeel aangewend. Deze stof is in den stalmest in niet genoegzame mate aanwezigen is toch onontbeerlijk voor de kor relvorming en de stevigheid van den halm. 8. Aan hakvruchten (voeder- en suiker bieten e. d.) moet Thomasslakkenmeel rijkelijk worden toegediend, dewijl het phos phorzuur het rijpen en het suikergehalte gunstig beïnvloedt, de hakvrucht zelve duurzamer en voedzamer maakt. 9. Thomasmeel kan, zonder gevaar voor verlies, vermengd worden met kainiet, kalizout of mergel. Bij gelijktijdige aan wending van stalmest en Thomasmeel moet öf de laatste meststof eerst gestrooid en zoo mogelijk licht ingeëgd worden, waarop men den stalmest laat volgen, of men strooit het Thomasmeel uit nadat de stalmest is ondergeploegd. Thomasslakkenmeel en zwavelzure am moniak moet men niet vermengen, dit zou stikstofverlies kunnen geven. 10. Thomasmeel kan op iederen bodem en bij elke vrucht met het beste gevolg aangewend worden. Men geve de meststof in des te sterker giften, naarmate de bodem zwaarder en de tijd reeds verder verstreken is. C. B. De openbare onderwijzers gaan weer front maken voor de openbare school. Dat is natuurlijk hun recht. Zijn ze in gemoede overtuigd, dat het huidige kabinet >een aanslag* pleegt op de openbare school en dat die »aanslag« misdadig is dan hebben ze van hun kant gelijk daartegen front te maken. Alleen de strijdmiddelen zien er soms wel ietwat verdacht uit, dat is in de jaren van de schoolwet-Ruyper gebleken. Maar afgedacht daarvan is hun actie een zaak die lof verdient, voor zoover er de ijver uit blijkt, waarmee ze die zaak dienen. Daar heeft men nu b.v. weer het vol gend bericht, dat we in het >Handelsbl.« zagen Waakt voer Uw School t Dit is de titel van een blaadje, dat als »Ouderblad« van »De Bode*, het orgaan van den Bond van Ne- derlansche Onderwijzers) in een oplaag van 500 000 is gedrukt. In woord en beeld wordt gewezen op het groote gevaar, dat voor de openbare school dreigt, wanneer bij de Juni-verkiezingen de tegenwoordige regeering bestendigd wordt. Vijfhonderdduizend exemplaren, geen kleinigheid 1 In woord en beeld worden een halt millioen gezinnen bewerkt voor de openbare school en tegen het rechtsche ministerie. Wij, antirevolutionairen, weten wat we daartegen zeggen moeten, de schoolstrijd heelt ons geschoold en ons de argumenten bij massa aangebracht. Maar honderden zijn er, die niét op de hoogte zijn. En deze worden nu overstroomd met den stortvloed van lectuur, die de Bond door het land stuwen zal. Wat wordt daartegenover door ónze mannen en vrouwen gedaan Door hen, die in ónze scholen arbeiden P Zullen die hun woord spreken voor het behoud van het ministerie, opdat alzoo hiin idealen bereikbaar zullen zijn P O. Ct. Er wès een booze broeder. En hij had zelfs aanhang. Een broeder, zóó boos over het afmaak- systeem ter bestrijding van 't mond- en klauwzeer, dat hij voor min. Talma geen voet meer wilde verzetten én blij zou zijn, als die viel. Dat was nu al te gek. En zulke booze menschen komen uit ..zichzelf weer bij. Want al viel Talma, dan was dit sy steem nog niet gevallen. Ongeoorloofd is o. i. het afmaken niet, maar hatelijk toch wel. En, waar nu de ervaring en de rappor ten uit het buitenland, vooral in den laat- sten tijd, waarlijk niet ten voordeele van het afmaken zijn, daar was 't een goede gedachte ons Centraal Comité in opdracht te geven, zich over deze zaak tot den be trokken Minister te wenden. Er is veel kans op succes. Immers, reeds kon worden medegedeeld »uit goede bron*, dat een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen voor mond en klauwzeer bij den Raad van State hangt*. 't Is dus juist omgekeerd. Wie de kans wil openhouden, dat spoe dig verandering kome in deze onaangename zaak, moet juist er voor ijveren dat onze Minister van Landbouw aanblyven lean. Friesch Dagblad. Vóór den aanvang der Deputatenverga- dering werden spontaan liederen aangeheven. Het Wilhelmus* en »Zij zullen het niet hebben* klonk geestdriftig door de zaal. Toen echter de organist het »Wien Neêrlands bloed* inzette, zweeg de heele scbare van tweeduizend man bot stil. Men liet hem kalm heel de melodie uitspelen, maar niemand viel in. 't Schijnt een kleinigheid, schrijft de »Nieuwe Haagsche Courant*. Maar toch is het dat niet. Het was een daad van een volk, dat geen water-en-melkkost verdraagt. Die is te slap. Wij vonden het een flink bewijs van de goede stemming, die heel de vergadering kenmerkte. Er bestaat, dit is niet tegen te spreken, tusschen de mannen van Links en die van Rechts 'n groot verschil. Van beide zijden verwacht men van den triomf zijner beginselen het heil voor heel het volk. Maar de vrijzinnigheid wil de Staatsmacht in diénst stellen van de verbreiding der vrijzinnige beginselen. Ze wil in den grond der zaak geen we zenlijke vrijheid van onderwijs, vreezende dat het volk, van die wezenlijke vrijheid gebruik makende, zich aan den vrijzinnigen geest zal ontworstelen. Wij antirevolutionairen daarentegen wil len niet met Staatsdwang en Staatsgeld het volk dringen en dwingen, dat het zich in onzen geest zal ontwikkelen. Wij verzetten ons juist principiëel tegen het begunstigen van een bepaalde richting door den Staat. Hoezeer wij er van overtuigd zijn, dat alleen in den triumf van ons beginsel het volksgeluk ligt, willen wij niet ^dwingen om in te gaan Wij wenschen, dat de Staat rekening zal houden met het feit, dat niet alle volks groepen dezelfde denkbeelden koesteren. Wij willen aan alUn volkomen vrijheid van beweging gunnen, en gelijke kansen om zich naar eigen inzicht te ontwikkelen. Vandaar onzen strijd voor de >vrije school voor heel de natie.* Vandaar ook ons opkomen voor die volksgroepen aan wie de gelijke kansen* nog niet worden geboden. De Graafschapper. Ziehier een advertentie, uit de Schoon- hovensche Courant geknipt Terstond gevraagd tegen hoog loon, voor vast werk, in de Bodengravensche Meije. Huis dis- pontbel. Vereischtengoed kunnende melken en 2 of meer kinderen plaat sen op de openbare School in de Meije. Brieven franco onder lettersV.O., aan den Boekhandelaar T. SANDERS, Bodegraven, Blijkbaar, voegt de Ned., hieraan toe, is de openbare school in de Bodengra vensche Meije noodlijdend. De vrijzinnige boer, die haar aldus helpt verzorgen, levert weer eens een staal van de manier, waarop »de natie aan de school wordt gehecht.* En dat spreekt dan van geestelijke vrijheid Specialiteit in DOKSCHMACHIHES. -:- PRIJSCOURAHT franco oj aaumai.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 9