Advertentien. Plaatselijk Meuws. Middelharnis. De beproeving der brand spuiten zal plaats hebben op Woensdag 14 Mei en wel spuiten 1 en 3 's avonds half zes en spuiten 2, 4 en 5 'b avonds half zeven, Oude Tonge. Schadepostje. Dinsdag middag moest een varken van I, d. Winter wegens verstopping afgemaakt worden. Wel vroeg Tengevolge van het mooie weer vermaakten eenige jongelui zich met zwemmen. llelissant. De slagerij van J. Kaslander aan de dorpsstraat alhier, is deze week geopend. Goedereede. Daar er de vorige week door den zeevisscher J. 't Mannetje een besomming van ruim f 100,werd ge maakt, zijn er deze week een twaalftal gar- nalenvisschers zeewaarts getogen. Ouddorp. Maandag had de landbouwer P, Tanis het ongeluk door het schrikken van een paard van een kar te vallen waar door hij zijn been brak. Gemeenteraad. Rechtzaken. Kerk en School. (wodsdieiistoefenliigeii. Gereformeerde Kerk. Gereformeerde Gemeente. Vrije Gereformeerde Kerk. jDoopsgezinde Kerk. De Fomlsentuarkt. Ondertrouwd JOHs. BIERENS Mz. J. E. DE WIT Ad. Zuid-Beierland, 7015 Sommelsdijk j J 2 Mei 1913. Ondertrouwd T. v. d. MERWE Pz. 7011 IN A. VAN GURP JoH.d. Dubbeldam 30 April 1913. Ooltgensplaat j Huwelijksvoltrekking 15 Mei. a.s. Getrouwd JOHANNES KOSTEN Lz. JANNETJE NIEUWLA ND Fd. die mede namens wederzijdsche fami lie hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 7009 Dirksland, 30 Mei 1913. Zoo de Heere wil en zij leven gp hopen onze geliefde Ouders f£ Arie Hoogzand Adriaanlje Verbiest op 8 Mei hunne 50-jarige Edityereeniging te herdenken. 7001 Sommelsdijk Mei 1913. Haga, punt 6 eerst in behandeling genomen, n.l.Verslag van de inspectie van het verplegingsmateriaal op 21 Maart 1913 door den secretaris. De secr. deelt mede dat hij, op verzoek van Dr. Bruins, het verplegingsmateriaal heeft geïnspecteerd en leest vervolgens de lijst van het in het magazijn aanwezig zijnd materiaal alsmede van datgene wat in bruikleen is afgestaan, voor. Komt in behandeling punt 5 Rekening over 1912 door den Penningmeester. Deze rekening, gecontroleerd door de heeren Jji, Koert en Anth. Mijs, toont aan dat de inkomsten bedroegen f 243.73 en de uitgaven f 141.45J alzoo een goed slot van 102.27 J. Intusschen is Dr. van Hage ter verga dering opgekomen en wordt door den voorz. in kennis gesteld met zijn benoeming tot lid van 't bestuur. Zijn Edel Gestr. ant woord als volgt: »Met een enkel woord wil ik u dankzeggen voor 't vertrouwen in mij gesteld. Ik hoop van harte m'n plaats waardig te zijn en 't zal me aan genaam wezen, met u in 't belang van Het Groene Kruis» werkzaam te zijn. 7 Rondvraag en sluiting. Op de vraag van den. voorz. of nog iemand iets in 't be lang der vereeniging heeft te vragen of te zeggen, vraagt en verkrijgt de heer Jn. Koert het woord en stelt voor, den Edel Achtb. heer Jhr. C. W. Stern te benoemen tot eerelid der vereeniging. Worlt besloten. Daarna is het woord aan den heer P. Bisschop, die zijn ontevredenheid uitspreekt over den betrokken bode, belast met het medebrengen van ijs.- Hij acht het zeer wenschelijk, dat ook de bode af en toe goede nota nemen zal van den ijsvoorraad, ten einde hot ijs op tijd zal worden besteld. De heer Abr. Jongeling, hierop antwoor dende, betreurd het, dat deze zaak ook nu weder te berde moet worden gebracht In de najaarsvergadering van 't vorige jaar (aldus Jongeling) is er over die ijs- kwetsie reeds een dito discussie gevoerd en zou graag zien dat er thans afdoende gehandeld werd. Hij stelt daarom voor, om den magazijn meester D. Westdijk met de geregelde in spectie der ijskist te belasten, daar hij toch de man is die toezicht moet houden over de der vereeniging toebehoorende goederen. Tevens stelt de heer Jongeling nog voor, om den magazijnmeester een boekje te ver schaffen waarop de bode, die het ijs be steld, dagteekend; dit zou z. i. den maga- zijnmeeeter vergemakkelijken om voor een geregelden ijsaanvoer te kunnen zorgen. Wordt besloten. Alsnu komt Dr. van Haga aan 't woord zich bereid verklarende, om gedurende de wintermaanden een paar keer een lezing te houden over medische onderwerpen. Dit vriendelijk aanbod een aangenamen indruk op de leden makende, zegt de vereeniging bij monde van den voorz., Z. Edel Gestr. vriendelijk dank voor zijn bereidwilligheid. Thans niets meer aan de orde zijnde, en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Sommelsdijk. De hoofdprijs van de Sommelsdijksche verlo'ing, zijnde 3 vette koeien, viel ten deel aan den heet Vlieger, veldarbeider te Zierikzee. De 5de prijs van de Sommelsdijksche verloting, zijnde een tweejarige zwart bonte os, viel ten deel aan B. Beket, veld arbeider alhier, hetgeen voorwaar een buitenkansje voor hem is. Op de Woensdag 30 April j. 1. ge houden veemarkt zijn aangevoerd ruim 200 runderen, 13 paarden en eenige manden biggen. Handel tamelijk vlug. De 14 jarige zoon van K. Kievit had het ongeluk, terwijl hij naar de zol der ging, te vallen, zoodat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Mochten lezers van dit blad voor werpen van huisvlijt-arbeid van de beide laatste winters hebben vervaardigd, dan worden zij verzocht die in den loop van de aanstaande week voor de huisvlijtten- toonstelling in te zenden bij een der be stuursleden van den Volksbond »Afd. Middelharnis-Sotnmelsdijk* zijnde de heeren Db. Bruining en Officier te Middelharnis en Mast te Sommelsdijk. De tentoonstel ling hoopt het bestuur te doen plaats vinden in de Pinksterweek. Het aantal kiezers bedraagt alhier voor de Tweede Kamer 726, voor de Prov. Staten 725, vcor den Gemeenteraad 654, De eerste zitting van den Militieraad zal voor déze gemeente gehouden worden op Woensdag 7 Mei des namiddags half twee ten gemeentehuize te Dirksland. Deti Bommel. Toen de knecht van slager Buth het besteld aan 't adres zou bezor gen, viel eensklaps den bodem uit de aan zijn arm hangende mand en plofte heel den inhoud spek op de straat neer. »Hij liet op z'n »uithangbordc zien wat er van binnen >ie koop* was Dat men nooit te oud is om te leeren, constateerde ook de 70-jarige J. D, toen hij zijn brandend petröleum-toe- stel van olie zou voorzien eu heel het toestel in brand vloog. Hoewel erg ver schrokken behield hij toch zijn tegenwoor digheid van geest en smeet spoedig de brandende 3-pitter in een emmer water waardoor de brand gebluscht werd. Hij zelf bekwam een lichte kwetsuur aan de hand, Terwijl A. B. bezig was met hout hakken, stak de naast hem zittende kleine jongen onverwachts zijn hand uit en kwam zoodanig in aanraking, met de bijl, dat onmiddelijk verbinden noodzakelijk was. Tot groote tevredenheid der koopers is de melkprijs weer met 1 cent verlaagd en gebracht op 4 cent De keuring der ingeschrevenen voor de militie, lichting 1914, dezer Gemeente, zal plaats hebben te Dirksland op Woens dag 7 Mei a. s. des nam. half 2 ure. De huizen en schuur van de erven de weduwe J. Verweij Az. is bij afslag afgemijnd koop I door P. W. v. Vug'; koop II door C. Snijder Pz. en koop III door G. Zweerus. Toen de heer W. Arends aan het fietsen leeren was, had hij het ongeluk >hals over kop* de sloot in te rijden. Daar de ajuin haast geen waarde heeft, hebben sommige landbouwers het stroo er afgehaald en de putten aan weer en wind overgegeven. Dirksland. De vrouw van A. Marcus, had in 't begin dezer week het ongeluk mei de schoonmaak van de tafel te vallen, terwijl de vrouw van H. Bechtum van een ladder viel. Beiden bezeerden zich zoodanig dat geneeskundige hu'p noodzakelijk bleek. De Donderdagavond gehouden Zang uitvoering onder leiding van den Directeur P. J. Vlasveld, mag zeer goed geslaagd heetcn. Een talrijk publiek mogt daardoor een genotvollen avond doorbrengen. Wegens vertrek naar elders, nam ds Directeur als zoodanig afscheid van zijne vereeniging. Jammer voor haar, dat ze hem zoo spoedig moet missen. Gaarne wenschen we haar spoedig een bekwamen opvolger toe, en roepen den heer Vlasveld een hartelijk vaarwel toe I Het kohier van den hoofdelijk en omslag dienstjaar 1913, ligt gedu.-ende 5 maanden ter gemeente secretarie ter inzage. Dinsdag ontstond bij K. T. aan het havenhoofd alhier een begin van brand, die door de bewoners zelf werd gebluscht. De schoorsteenmantel werd beschadigd. Assurantie dekt de de schade. Een 1-jarige stier van den veehou der J. L. werd in de weide zoodanig door een paard getrapt, dat hij op een wiel- slede naar de schuur moest worden ge haald. Ter eere van Prinses Juliana werd Donderdag, op H. D. H. verjaring, door het muziekgezelschap Apollo* op de straat en in de muziektent eenige vaderlandsche liederen ten beste gegeven, doch van wege het onweder met regen vergezeld, was het om acht uur afgeloopen. Ook werd, behalve uit het gemeentehuis, van eenige particu liere gebouwen de driekleur uitgestoken. Tegen 8 Mei a, s. des avonds ten half acht ure worden door de heeren T. Lodder Czn., D. Breen en P. Th. v. d. Berg, belanghebbenden opgeroepen, in het Logement de Gouden Leeuw*, tot het samenstellen van een commissie, om Neer- lansch 1 oo-jarig onafhankelijkheid fees telijk te herdenken. Verslag van het verhandelde in de Open bare vergadering van den Baad der Ge meente Den Bommel, op Vrijdag XI April 1913 des namiddags 3 uur. Aanwezig met den voorzitter, alle -leden. De voorz. opent de vergadering met gebed. De no tulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekenrd. Alvorens met de on derwerpen vermeld op de agenda een aanvang wordt genomen, staat de voorz. van zfjn zetel op en zegt het volgende Mijne Heeren I .Zooals u allen zekerlijk be kend ia, ben ik met ingang van 16 April a. s. benoemd tot burgemeester der Gemeente Woer den. Toen ik op 20 Mei 1911 hier in uwe vergade ring voor de eerste maal als nwen vooiz. optrad heb ik nw aller steun en medewerking ingeroe pen ter behartiging der belangen onzer Gemeente welnn, het is me thans een voorrecht hier te con- stateeren dat ik ter bereiking van mijn streven hierin niet te vergeefs bij n heb aangeklopt. Steeds waart gij bereid mij uwe medewerking en steun te verleenen inzake onze gemeente be treffende, en zeg heeren leden van het Dagelijks Bestuur, hierom hartelijk dank; alsook beu ik. zeer erkentelijk voor de goede samenwerking en plichtsbetrachting van den Gemeente Ontvanger en havenmeester en der overige ambtenaren, be trokken by het bestuur der Gemeente. Moge diezelfde samenwerking en steun ook mfln opvolger ten deel vallen en spreek den wensch uit dat het u allen wel moge gaan en bovenal dat de Gemeente Den Bommel onder Gods besten segen in bloei en welvaart moge toenemen". De heer Borgdorff bedankt den voorz. voor de har teljjke woorden den Raad toegeoprokenjen is zeer- erkenteljjk voor de aangename wijze,'waarop met den Burgemeester is samengewerkt en spreekt den wensch uit, het den voorz. en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats moge welgaan en vraagt hierom Qods«zegen af. De heer van Weel sluit zich b(j de woorden van den heer Borgdorff ten zeerste aan en alhoïwel het hem spjjt den Burgemeester te zien vertrekken, toch niet kan nalaten, daar dit Toor Z. Edel Aohtb. een groote promotie beteekent, hem hartelijk geluk te wenschen en hem veel goeds in zijn nieuwe standplaats toe roept. Voor kennisgeving worden vervolgens aange nomen de navolgende ingekomen etukken a. Het verslag van de plaatselijke commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over 1912. b. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1912 welke beide stukken voor de leden ter visie zullen worden gelegd, c. Ben schrijven van H. H. Geil. Staten, 8 April j.l. A n* 438/° (le Afd.ten geleide hebbende aan een ter kennis neming van den Baad ge zonden afschrift van het Koninklijk besluit, 31 Maart 1913 betreffende mededeeling der benoe ming van den heer Jhr. O. W. Stern tot bur gemeester der Gemeente Woerden, met toeken ning van gelijktijdig ambtsontslag als burgemees ter der gemeente Den Bommel. d. Een schrijver van voornoemd collega waar jj goedgekeurd wordt teruggezonden het door den Baad vastgesteld Kohier van den Hoofdelijken Omslag tot een bedrag van 4716.35. Thans komt aan de orde: 1. Rekening Burgerlijk Armbestuur over 1912. De voorz. bied den Baad aan de door den ad ministrateur vau het Burgerlijk Armbestuur aan B. en W. ingezonden rekening over het afgeloopen jaar 1912, sluitende in ontvangst f 6114.86 en in uitgaaf ƒ2701.alzoo met een batig slot vau ƒ2418.85 en wijst tot onderzoek dier rekening aan, de heeren Rosmolen, van Weel en Jongeling. De voorz. doet vervolgens mededeeling dat naar aanleiding van punt 3-4 op de agenda, betref- lende het verleenen van ontslag aan den Secretaris en daarna aanwijzing van een tijdelijk Secretaris deze punten vau de agenda als vervallen kunne» worden beschouwd, daar hij met het oog op het door hem aangekocht huis te Woerden, hetwelk niet eerder ontruimd zal zijn dan 1 Juni a. s., zijn vertrek eerst tegen 1 Juni b.b. zal plaats hebben, zoodat deze zaak later in behandeling kan worden genomen. De heer Jongeling vraagt of de waarnemingen dezer betrekkingen niet in strijd zijn met de Gemeentewet waarop de voorz. den heer Jongeling nader toelicht en duidelijk maakt dat de wet zich hiertegen geenzins verzet. 2. Benoeming leden stembureau voor de ver kiezing in 1913. Ba gehouden stemming blijkt dat worden benoemd in het stembureau voor de stemming en zoonoodige herstemming der Tweede Kamer tot leden: de h. h. F. J. Knoop en F. G. Jacobs en tot plaatsvervangende leden de h. h. A. van Weel en W. J. Bosmolenvoor de stemming en zoo Jnoodige herstemming voor do Prov. Staten: tot leden de h. h. B. Jongeling en As- van Weel en tot plaatsverv. leden, de h. h. F. J. Knoop en P. G. Jacobs; voor de etem- ming en zoonoodige herstemming van den Ge meenteraad, tot leden de h.h. W. J. Bosmolen en A. van Weel en tot plaatsverv. leden de h. h. Knoop en Jongeling. 3. Wijziging begrootypg 1913. Naar aanleiding der suppletoire geldleening in verband met de volbrenging der oprichtiug der gemeenschappe iijke gasfabriek, geveBtigd te Oude Tonge, wordt met aigemeene stemmen besloten de begrooting dienst 1913 te wijzigen. 4. Aanschaffing kooi ter opbrenging van arre stanten. De voorz. zegt dat hij zioh verplicht stelt deze saak alsnog in behandeling bij den Baad te brengen en bij zijn collega te Oude Tonge in oogenschonw heeft genomen de in die gemeente voor dit doel gebezigde kooien, voor welke ,men een aanvraag heett te doen bij Z. Exc. den Heer Minister van JuBtitie en waarvan de kosten circa f60 per stuk bedragen. Tevens heeft hij opmeting laten doen van het onde telefoonkantoor, hetwelk juist geschikt was voor de plaatsing van zulk een kooi. Voorts licht hij den Baad nog toe dat hjj het thans voor het doel bestemde lokaal voldoende acht en beveelt ook, met bet oog op de geringe koeten van aanschaffing en de goede aangewezen plaats zijnde het oud telefoon kantoor, aanschaf fing daarvan ten zeerste aan. De h. h. van Weel, Bosmolen en Knoop achten den aankoop met het oog op den financiëelen toestand der Gemeente op het oogenblik niet gewenscht, waarop het voorstel van den voorz. in rondvraag gebracht zijnde, verworpen wordt met 6 tegen 1 stem. Voor het voorstel van den voorz. stemde de heer P. G. Jacobs. Van de gewone rondvraag na behandeling der aankondige punten, wordt gebrnik gemaakt cfoor het lid F. J. Knoop welke wijst op den slechten toestand van het Stoolhof waarna bij acclamatie wordt besloten, B. en W. op te dragen, het Stoofhof te laten af bikken en te begrinten. De heer van Weel steld daarna nog voor, een begrooting van kosten op te vragen voor het doen bestraten met klinkers van het Stooihof en deze raming te behandelen bij de Gemeente- begrooting over het jaar 1914. Verder niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Arrondissement» Rechtbank. Kamer van strafzaken. Zitting van Dinsdag 29 April. Vernietigd werd het vonnis van den kan tonrechter te Sommelsdijk, waarbij de 39- jarige verlofhouder P. C. C. uit Melissant, ter zake Drankwetovertreding werd ver oordeeld tot 2 boeten van f 0.50 subsi diair 2-maal 1 dag hechtenis, opnieuw werd hij veroordeeld tot 2-maal f 0.50 boete, subsidiair 2-maal 1 dag hechtenis. Officieel Gedeelte. Predikbeurten op Zondag 4 Mei 1913 Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, 's avonds 6 uur Ds. Polhuis van Stad aan 't Haringvliet. Middelharnis, vm. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Bruining. Middelharnis, Evangelisatievm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. Van Dam van Gouds. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, vm. en 's nam., doopsbediening, Db. Emmen. Langstraat, geen opgaaf ontvangen. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, vm. 9,3) en 's av. 6uur,doopsbed. Ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, vm. Ds. Addink. Dirksland, vm. 9 en 's nam. 2 nnr, doopsbediening, Ds. Steenbeek. Beide keeren Collecte voor de Chr. School. Melissant, vm. en nam. Ds. Kroese. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Goedereede, vm. 9,30, en 's av. 5,80 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, geen opgaaf ontvangen. Middelharnis, vm. 9,80 en 's av. 6 uur Ds. Goedhui van Weesp. Stad aan 't Haringvliet, vm. 9,80, en 's av. 5,30 unr Ds. Esselink. Den- Bommel, vm. 9, 's nam. 2, en 'a avonds 5,30 nnr, leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 0, en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, vm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Lantlng Em. Pred. te Bussum, Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Ouddorp, geen opgaat ontvangen. Dirksland, geen opgaaf ontvangen. Meliseant, geen opgaat ontvangen. Herkingen, geen opgaaf ontvangen. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen, Oude Tonge, leeskerk. Onddorp, geen opgaaf ontvangen. DIRKSLAND. Ds. H. Kieviet van Aagtekerke die het beroep naar deze gemeente aannam, hoopt Maandagmiddag 12 Mei aanstaande van zijn gemeente afscheid te nemen, en Zondag 18 Mei d.a.v. zijn intrede alhier te doen, na bevestigd te zijn door Ds. D. C Overduin van Ridderkerk. OUDDORP. Zaterdagavond heeft de Anti. rev. klesvereeniging eene vergadering gehouden, waar in als spreker op'rad den heer Mackaay. Na het ziügea van Pè. 25 6 gaat de voorz. der vereeniging, Ds. K. W. Rössing voor in gebed, waarna hij een enkel woord tot opening der vergadering spreekt en vervolgeus het woord geeft aan den heerj. P. Mackaay, Hoofd der Chr. school alhier. Na een korte inleiding vergelijkt spr. den toe stand-van het Chr. onderwijs voor een halve eeuw bij het dal van Achor, het dal der beroe ring. Immers, eminente mannen als Groen van Prinsterer, Eloutv. Soeterwoude en v. Hogendorp werden als onruststokers, als lastige sujetten van de deur gewezen. De kleinen werden geknepen daarvan kunnen de Hoofden vau Chr. Scholen te Winterswijk, Deiuum, Wommels, Nieuwerkerk a/d IJsel ge'uigen, die leerlingen, van hun scholea zagen vertrekken, omdat de ouders gedreigd wer den met intrekking der bedeeling. Daarvan kunnen de bewoners van Buiksloot en Nieuwendam spreken, waar de Unie collecte ver boden ot de inzamelaars verdacht werden ge maakt, zoodat ze met jnstitie in aanraking kwa men. Minister Kappeyne maakte het niet beter dan zijne voorganger Heemskerk. In zUn mond zou het woord gepast hebben,H. heeft U met geeselen gekastijd, maar ik, K., ik zal het met schorpioenen doen. 8pr. geeft vervolgens eeD kleineschetsder wet van Kappeyne en noemt eenige p-oteaten, die ia den lande daartegen opgingen, o. a. van Patri monium en de Vereeniging van Chr. 8. om ver volgens meer in den breeds uit te weiden over het volkspolitionnement, dat geteekend was door 470.000 personen en 421 kerkeraden. Evenwel onderteekende de Koning de wet, nadat Kappeyne hem op zijn manier had ingelicht. Nog eens maakte spr. de vergelijking van den toeBtand van het Chr._ ond. met het dal van Achor, maar, voegde hjj er aan toe, maar de Deur der Hope zou opengaan. Nog in hetzelfde jaar gaf Jhr. de 8avornin Lohman den stoot tot oprichting der Unie: Een school met den Bijbel, die jaar Hjks giften voor het Chr. Ond. inzamelt, dit jaar meer dan een ton gouds. Behalve dat spanden, de voorstanders voor Chr. ond. zich meer in, ontwikkelden grooter actie, zoodat het hun 11 jaar later gelukken mocht in de 2e Kamer een meerderheid te beha len tengevolge waarvan het Kabinet Mackay op trad, dat al spoedig met wijzigingen in de onder wijswet voor den dag kwam, die door spr. genoemd werden. In 1905 heeft de onderwjjs-novelle Kuyperons weder een stap nader tot het doel gebracht, maar toch van gelijkheid tusschen Op. en Bijz. Ond. zijn we nog verre af. Immers de Op. sch. worden behalve van Rijka- ook van Gemeente belasting in stand gehouden en van deze laatste mogen de Chr. sch. afblijven. Deze moeten door giften en schoolgeld het hoofd boven water trachten te houden en dan concur reeren tegen de Offenb. school, die behalve Rijks- en gemeentegeld soms nog extra subsidies krijgen. Spr. citeert in dit verband een stukje uit de „Maas", waarin o.a. staat, dat op Flakkee extra ontvingenGoeree 2600, Herkingen 875, Me lissant 1200, Middelharnis f 6125, Stad f 2900, Stellendam f 200). Alsnu komt Bpr. tot de grondwetswijziging. Allereerst doet hij de vraagWie is in de eerste plaats aansprakelijk voor zjjn kinderen. Zijn antwoord daarop is: Niet de Staat, ook niet 'de Kerk, maar de ouders. Die ouderB zijn scheppers onder God. Zjj hebben aan hun 'kind het leven geEchonken en zjjn verplicht om te zorgen voor alles, wat dit leven met zich brengt. Ons standpunt moet dus zij n„De school aan de ouders." Zoo heeft het ook de huidige regee ring verstaan. Vandaar de grondwetsrevisie, die als nu door spr. eenigzins wordt toegelicht. Komt er dan vervolgens door nadere onderwijs wetgeving gelijkheid tnsschen Op. en Bjjz. ond. dan is er een eerlijke concurentie mogelijk. Dan znllen we zien, of het meer dan een leus is: De Bjjz. Sehool regel, de Openbare aanvulling. De praktijk zal het leeren, zei eens een liberaal. Nu wij gelooven, dat dit woord waarheid zal wordenimmers in 1857 waren er 58 Chr. Scholen in 1891 509, en in 1913 1080 terwjjl er nog veie nieuwe gebouwd worden. En dat geschiedt, terwijl we in drnk zittenwat zal het dan zjjn, als we gelijkheid van publiek en kassen hebben. Wanneer we ons den drukte binnenbrengen, waaronder de Chr. sch. gezucht heett, dan komt heilige toorn over onsdie heilige toorn wekke ons op tot rechtvaardige actie, actie om voor zooveel ons mogelijk is, het hnidige kabinet te trachten te behouden. De voorzitter brengt spr. den dank der verga dering over. Deze sluit vervolgens, na het zingen van ps. 84, de vergadering met dankzegging. De collecte, gehouden ten voordeele van de Chr. sch. alhier, bracht 7.27' op. Wij brengen hierbij gaarne onze hulde aan den heer Mackaay, die hierbij zich niet alleen heeft betoont een warm pleitbezorger te zijn voor de Chr. School, maar het ook op ondubbelzinnige wijze in zijn rede liet uitkomen, dat de belangen van het Chr. Onderwijs het best bij het huidige Ministerie zijn toevertrouwd. Wij koesteren dan ook de verwachting dat bij de komende stembusstrijd, meer dan ooit een actie zal worden ontwikkeld door onze Ch onder wijzers. Wij hopen nogmaals in de gelegenheid te zijn om eene rede van den heer Mackaay bij te wonen. 25—30 April 1913. Ons verder bezig houdende met Wilson's tariefvooorstellen, beloofden wij in ons vorig overzicht, daarop terug te komen en rest ons nog iets daaromtrent te zeggen. Wat betreft de beinvloeding van het re sultaat der staal- eu ijzerindustrie, tast men geheel in het duister Slechts de ver klaring van den heer Schwab, kort geleden in een interview afgelegd, kan als vinger wijzing dienen. Genoemde heer dan ver klaarde, dat zijne Maatschappij de Bethlehem Steel Cy, hare nieuwe etablissementen juist daarom in het uiterste westelijke gedeelte van het land had opgericht, omdat hij vrij zeker was dat, buitenlandsche producten, met name Belgische, de vracht tot daar niet zouden kunnen verdragen, wilden zij nog met die zijner maatschappij vermogen te. concureeren. De kleeding- en modezaken zullen on getwijfeld in gunstiger positie geraken. Niet alleen zal de invoer met mindere moeite en tijdverspilling gepaard gaan, doch de ver koopprijzen rler ingevoerde artikelen zullen aanmerkelijk lager gesteld kunnen worden, waardoor de omzetten bepaald zullen toe nemen. Op het finantiëel resultaat der spoorwe gen zullen de wijzigingen beslist gunstig werken. Door verlaging der verbruiksarti- kelen immers, zal de vraag naar loonsver- hooging minder dringend worden, misschien zelfs hier en daar aanleiding tot verlaging geven en de prijzen der benoodigde matrialen in den loop der tijden eenige re ductie onder gaan. Oppervlakkig beschouwd, lijkt er dus in het algemeen niets zoo bijzonder verontrus tends in het bloote feit der tariefwijziging aanwezig te zijn, daar de gevolgen van een en ander nog lang niet zijn te waar- deeren, doch niettegenstaande dat, werkt het belemmerend op de beurszaken en wacht men liever ongeïnteresseerd den loop der dingen af. Zoowel te New-York als ten onzent heerschte een matte en flauwe stemming en erkende men het gevaar van den tegen- woordigen toestand in Europa, die zorgvol is en het ware dwaas daarvoor de oogen te sluiten. Zal Oosterijk Montenegro aan vatten zoo ja, dan rijst do vraag of een Europeesche oorlog zal uitbreken iets zal er gedaan moeten worden, zóó kan de toe stand niet blijven. Bulgarije en Servie staan vijandig tegenover elkander en ook Grie kenland tegenover eerstgenoemd land, ter wijl Oostenrijk in een lastig parket verkeert. Over het algemeen werden in de afgeloopen periode voor rekening van commissie-hui zen verkooporders uitgevoerd, hetgeen de koersen deed reageeren, terwijl Amalgama- teds, Smeltings en andere koperwaarden beinvloed werden door minder gunstige metaalmarkt. In spoorwegwaarden, ging mede zeer weinig om, de geheele linie geeft lagere koersen te zienAlleen Denvers houden zich naar omstandigheden, tamelijk op prijs. Volgens de tot ons komende be richten zal het de Wabash Spoorweg Maatschappij niet mogelijk zijn, de 5 millioen dollars 4J pCt. notes, welke op 1 Mei vervallen, af te lossen. Petroleumwaarden. Begin dezer week was de stemming in deze afdeeling niet ongunstig, doch toen Dinsdag j.l. een be richt ter beurze kwam, dat Oostenrijk aan Montenegro den oorlog verklaaad zou heb ben zakte alles als een kaartenhuis ineen. Van de Rumeensche soorten moesten Orions het ontgelden, terwijl Internationale Rumeemen er ook al niet beter afkwamen. Schibaieffs prijshoudend. Mijnwaaarden stil met weinig omzetten. Guyana Goud, Oost Borneo en Great Cobar, moesten alleen eenig verlies boeken. Tabakken Evenals de olie afdeeling, was hier Jeen gunstige stemming waar te nemen, doch kwamen mede onder den in vloed van de aigemeene flauwe tendenz der markt en viel eene reactie waar te nemen. Rubberwaarden gingen ook met de stroom mede en valt hier mitsdien een verlies te noteeren, vooral voor Deli Batavia en Amsterdam Rubber, Staatsfondsen. Nationale Schuld prijs houdend Russen, Oostenrijkers enz. lager. BoxtelWezel vast, speciaal voor 2e hy potheek en uitgestelde schuld. Geld op prolongatie van 3'/,—4 pCt. Tot 't verstrekken van meer volledige inlichtingen omtrent Fondsen, zoowel spe culatief als beleggingspapier, verklaren wij ons gaarne bereid, zoowel ten onzen kantnor te Sommelsdijk, als op onze zitdagen te Stad aan 't Haringvliet, Dirksland en Oude Tonge. Onze deposito-rente bedraagt thans: met 3 dagen opzegging, 3-6 maanden, 37» pCt! TpCt 12 maanden, 47» pCt. FLAKKEESCHE BANK. Sommelsdijk, 1-5-T3. EN EN EN Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 4