3 28sle Jaargang N". 1858. voor de Ziiidliollandsche en Zeenwselie Eilanden. Derde Blad. C. BOGERMAN, Dirksland. Zaterdag 12 April 1913. Antirevolutionair Orgaan Adverteatiea. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. GIJ ALLEN SOMMELSD1JK. Advertenties 10 oent per regel en maai. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Gent per regel en Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. Groot® letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Alle stokken voor de Hedactse bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever Bil de Pers. De boom en de takjes. i historisch-materialisme Vrijzinnige verheugenis, Gemengd INieuws. BOERENLEENBANK „OBBBORF." De Bank leent gelden aan leden tegen 472% 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren: Donderdag 8 en 17 April, 's namiddags van 2—4 uur, ten huize van den Kassier 6297 J. BREEN Pz., Ouddorp. liS B g !2 e die lijdt aan jicht en rheu- matiek;ïn een middel zoekt TOT LENIGING UWER KWALEN, KOOPT EEN flesch anker PAIfcEXRELLER van 5 5 of 8 0 dJ 'S *24 'Sb -=■* ENKELE INWRIJVING BRENGT REEDS VERMINDE RING UWER PIJNEN BIJ H.H. APOTHEKERS EN drogisten in FLESSCHEN VAN 55 ets, 80 ets. enƒ1.30 F. Ad. RICHT ER&C5 ROTTERDAM SPIlIOLA PAPBESGHUIT SPAANSCHEKADE No. 1, ROTTERDAM. Aanbevelend, Th. A. H. REBG. Wilt U een 1ste klas rijwiel voor weinig geld aanschaffen, om metjde zomermaanden daarvan te genieten, kom dan eens een kijkje nemen bij Ontvangen een 20 tal rijwielen van verschilllende merken en prijzen, o.a. Simplex, Vineta, Burgers, Gazelle, Pallas, Ned. Kroon enz enz. 6326 Eeden ontvangen een ruime sorteering 6073 Heeren en Jongeheeren costuums Groote keuze in Kinderpakjes. Flanellen en katoene kinderjurkjes, Schorten en Kindergchortjeg, Over hemden, gemaakte ondergoederen als Hemden, Pantalons, Kussenslopen, Onderlijfjes, witte en gekleurde on derrokken enz. H. BRABER, Winterstraat Dirksland, Deze Courant verschijnt ejken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij TOOruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGKVEB %'elefooM latercoMM. No. 2. Weet ge, wat in de politiek altijd zoo'n merkwaardig feit is Laten we 'i u zeggeD. Dat is de houding der S.D.A.P. Het optreden der sociaal democraten. Men weet, dat er geen partij is, die zoo rusteloos propaganda maakt, als juist de hunne. Ia dat opzicht ontwikkelen zij een ijver, die bepaald voorbeeldig is. In één jaar tijds hebben zij op hun dagblad, Het Volk, niet minder dan óooo abonné's I bijgewonnen. Daar moet men niet licht over denken Het kan vele lauwen onder ons tot een prikkel zijn. Dat zij zóo ijverig propageeren is op zichzelf niet merkwaardig. Zij zijn een groeiende partij. Zij moeten hun terrein nog veroveren en de vrijzinnige velden zijn voor hen nog steeds wit om te oogstende komende stembus zal het weer duidelijk genoeg laten zien. Maar wat is wél merkwaardig De wijze, waarop zij propageeren. Die is zelfs méér dan merkwaardig. Die is niet zelden misleidend. Zelfs wie maar oppervlakkig waarneemt ziet en hoort het. Waarvoor strijden de socialisten Wat bepleiten ze, in woord en geschrift P Primo het algemeen stemrecht. Secundo de Siaatspensioneering. Wat nu zijn deze twee Het zijn twee kleine takjes van den grooten boom der sociaal-democratie. Maar dien boom ziet ge zelden of nooit l De eigenlijke beginselen van het socia lisme, die worden niet onder het volk verbreid. Daar wordt zelden over geschreven en bijna nooifc over gesprokeD. Altijd weer de takken. Nooit de boom. Altijd over deze of gene afgeleide zaak. Zelden over de beginselen, waaruit die zaak voort vloeit. Met de takken lokken ze, Algemeen stemrechu trekt hun volkje aan. Waarom? Omdat het een tak is van den socialistischen boom Weineen 1 Om dat ieder graag zijn duit mee in 't zakje gooien wil »Staatspensioen« bekoort hun menschen P Waarom alweer? Omdat het volgt uit de meerwaarde-leer Och, kom I Omdat ze graag zooveel mogelijk trekken, zonder eenige premie te betalen 1 De takken laat men zien. Maar de eigenlijke stam de beginselen der S.D.A.P., de toekomst waarheen zij het volk voeren wil daarvan zwijgt men. 'k Zeg niet stelselmatig. Maar dan toch bijna altijd. Ziehier twee voorbeelden. De socialisten zouden er de pink van Marx voor over hebben, zeg dat die reli- quie in hun bezit was indien ze het gros der chrisselijke arbeiders aan hun zijde konden krijgen. Lukken wil dit maar niet. Wat ziet en hoort men nu? Uit den treuren wordt verteld, dat godsdienst >privaatzaak« is en iedereen, van wat godsdienst ook, bij hen komen kan, zoodat men gereformeerde ethische, roomsche, joodsche en ongeioovige socia listen krijgen zou. Maar hoort ge ze nu ooit spreken, als Ze onder onze arbeiders 't werpnet uitgooien over dien grondpilaar van het socialisme Het hoofdbeginsel hunner leer P Neen, dat hoort ge niet. Daar krijgt de chr. arbeider niets van te verstaan. Want dan zou hij onmiddelijk zien, hoe dit in strijd is met zijn geloof in God, den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde, die nóg alles door zijn voorzienig heid onderhoud en regeert. Het takje wordt hun getoond. De boom mogen ze niet zien. Bijna evenveel moeite als met de chris telijke arbeiders, hebben de socialisten over 't algemeen met de bevolking veen het platteland. Zeker, ze maken proselieten. Maar de groote massa blijft hun vreemd en houdt zich ver. En wat doen ze nu Als ze optreden, hoort men veel van allerlei sociale hervormingsmaatregelen. Vooral het Staatspensioen is voor het platteland een kostelijk hulpmiddel. Maar het abc. der socialistische leer n.l. dat het er om te doen is, het privaat bezit af te schaffen en een grond met de productiemiddelen aan de gemeenschap te brengen: daarvan hoort men haast niets. Het is begrijpeiijk. Want daarvan moet men op het platte land weinig hebben. Zelfs de arbeider hoopt nog eens op een eigen huisje, 'n eigen stuk land en een eigen koe, zoo al niet voor zichzelf, dan toch voor zijn zood. Den boom laten de socialisten dan ook in 't donkey Met een paar takjes maken ze veel propaganda Het is daarom goed en noodig, dat wij de menschen steeds aan den boom herin neren. Hun de beginselen laten zien. WaM al praten de socialisten daar niet veel over, al hun werken en streven is er toch op gericht, om die beginselen in toepassing te brengen en er den volledigen triomf van te bevorderen. Dat men dan gewaarschuwd zij Ook voor de aanslaande stembus. 't Is er de sociaal-democraten om te doen' dat ze op de wip komen staan. Dat geeft hun een machtige positie. Houdt hen dan op den grond. Daarvoor is slechts éen middel. Handhaving van het Kabinet, Handhaving van de bestaande Rechtsche meerderheid 1 Onze Courant. De schoolkwestie ga voorop. Daarover zijn, in hun hoofdbesturen, de drie partijen van Rechts hét ééns en ook wij, antirevelutionairen, trekken in dat leger op. Men vat, wat dit beduidt. 't Beteekent allerminst, dat we de sociale wetgeving willen stop zetten. Neen, Talma moet door werken. 't Beteekent evenmin, dat er over het Kiesrecht geen woord mag vallen; dat we ook daarover niet zullen spreken en schrijven. Zie ons Program van Actie maar in. Maar overziet men het gansche kamp van Rechts, dan wil Rechts in de komende vier jaar de Grondwet zóó wijzigingen, dat de schoolkwestie en de schoolstrijd uit zijn, finaal uit, voorgoed uit,, zoo dat de school in de toekomst als men zich maar aan de Grondwet houdt, geen twistappel meer kan zijn Daarover zal Links blijdschap zijn. Men zegt dat wel niet Altijd »politiek« blijven, weet ge? Maar van Lijdeman af tot aan Troelstra ^an men Links niet anders, dan zich over deze taktiek van Rechts verheugen. Ga het zélf maar na. Hoe honderd maal is er Links niet ge zucht och, hadden we toch eens een an dere partijvorming Zoo b. v. van de de mocraten tegen conservatieven Hoe honderd maal heeft Links ons niet voor de voeten geworpen het eenige wat jullie, Rechts, bijeenhoudt, dat is de school kwestie. En nu willen wij die oplossen. Met eigen hand de kip slachten, die ons, Rechts, de gouden eieren van politieke- eenheid-en eensgezindheid legde 1 Goede tijding voor Links Zóó wordt immers, volgens hun begeerte, de weg gebaand tot een nieuwe partij- groepeering. Ze vechten, Links, natuurlijk voor hun hachje. Maar in hun hart kin nen ze niet eens zoo érg rouwig zijn, als de partijen Recht 't weer winnen. 't Geeft hun immers een prachtkans voor de toekomst. Friesch Dagblad. -7- Vermoedelijk afkomstig van het pant serfort te Hoek van Holland, zijn te Am sterdam een groote hoeveelheid koperen voorwerpen in beslag genomen. Woensdagnacht is een matroos van het Belgische loodswezen op de reede van Vlis- singen overboord geslagen en verdronken. Een tweejarig kind van den werk man L. te Kruiningen is Dinsdagavond na bij de ouderlijke woning in een sloot ver dronken. Treurig. Dinsdagnacht is bij Dinxperlo het huis van de wed. Hermes afgebrand. De arbeider Termaat is in de vlammen om gekomen. Woensdagmorgen 5 uur is afgebrand de boerderij van P. Plas, te Nessepolder (N.-H.) Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Woensdagmorgen is op de Hooge- woerd te Leiden een automobiel in botsing gekomen met een handwagen, die werd voortgeduwd door twee jongetjes van 12 en van 6 jaar. Beiden werden achterover op den grond geworpen. De oudste klaagde over pijn in 't hoofd, de jongste was ern stig inwendig gekneusd en werd naar het nabijgelegen Elisabethsgesticht vervoerd. Daar bleek, volgens de N. R. Ct. dat zijn borstkas gedeeltelijk was ingedruk. Zijn toestand is ernstig. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Ongeluk Dinsdagmiddag werd te Ter Apel na een paar dagen vermist te zijn, uit het kanaal opgehaald het lijk van zekeren K. B., landbouwer te Boswinkel. Bij onderzoek bleek, dat zijn portefeuille welke hij goed gevuld had meegenomen, ledig was. Bij lijkschouwing echter door een paar doctoren hier ter plaatse, konden geen daden van geweld op het lijk ont dekt worden. Of hier aan een misdaad ge dacht moet worden is dan ook twijfelach tig. Gestrand. Te Terschelling is binnen gekomen de Duitsche sleepboot „Fairplay 5", die Woensdag j.l. van Embden ver trokken was met een groote caisson op sleeptouw, bestemd voor Helgoland. Door wind en weer afgedreven, was de sleep boot Dinsdag verplicht haar sleep bij het Bornrif los te laten. Een stoomtrawler be proefde nog haar krachten op het ge vaarte, dat 6 meter diep gaat en 8 meter boven water uitsteekt. Al heel spoedig bra ken echter dè trawlijnen, waarna dit vaar tuig de reis vervolgde. Dinsdagmiddag nu is de caisson op het oosteinde van Ter schelling gestrand. Drie sleepbooten van de firma Zur Mühlen begaven zich naar de strandingsplaats, maar keerden terug daar men blijkbaar wegens de hooge zee niets kon uitrichten. Herhaalde inbraakpogingen in een kerk. Reeds meermalen is gepoogd in het nachtelijk uur de vondelkerk, nabij het Vondelpark te Amsterdam, te openen. In een der afgeloopen nachten is het weer ge probeerd. Iedere keer werd geprobeerd door ver breking van het slot door boren van ga ten bij de scharnieren van de deuren naast den hoofdingang, gelegenheid te vinden om in de kerk te komen. Achter de kerkdeuren, die op bijzondere wijze de attentie hebben getrokken, is een kast, waarin een aantal kerksieraden van waarde. Die sieraden zullen het doel zijn van de inbraakspogingen. Verondersteld wordt dat die pogingen het werk zijn van personen, met de situ atie in het kerkgebonw uitstekend op de hoogte. (Tel.) 'n Scheepsongeluk, Zaterdagmiddag 12,10 kreeg de mailboot „Prins Hendrik" van Vlissingen per draadloos bericht het nood sein S.O.S. dat afkomstig bleek te zijn van de „Wiegand". De commandant van de dagmailboot praaide dadelijk een paar loods- schoeners die in de nabijheid waren om te volgen en stoomde met volle kracht te hulp. Om 12.45 ontmoette men het s.s. „Wiegand" dat zeer diep in het water lag zoodat de hooge zeeën over liet geheele schip spoelden, dat zich in zinkenden toe stand bevond en met eigen kracht naar binnen stoomde. Daar de toestand zeer ernstig scheen ging de „Prins Hendrik" de „Wiegand" achter op tot ongeveer een mijl binnen het vuurschip „Wandelaar" en ont ving nu het dringend verzoek een sloep te zenden, waaraan onmiddelijk voldaan werd. Niettegenstaande de hooge zee waren de 2e officier en 5 man bereid naar het zinkende schip te gaan en kon de bemande sloep binnen 3 minuten vertrekken. Intusschen waren de loodsschoeners ook ter plaatse, zoodat toen met behulp van de sloepen dier vaartuigen de bemanning van de „Wiegand" van boord kon worden gehaald. Het etat-major wenschtenog aan boord te blijven, zoodat de mailboot na een groote vertraging de reis kon vervol gen na telegraphisch te zijn bedankt door den commandant van de „Wiegand". Het aan boord nemen der reddingsboot op de „Prins Hendrik" werd door de hooge zee bemoeilijkt en het schouwspel werd door de vele passagiers met veel belangstelling gadegeslagen. De commissaris der Koningin in Zee land heeft aan de firma De Graaf te Hans- weert vergunning verleent om netto 2000 K.G. dynamiet in patronen te vervoeren in te voeren van België langs Bath en be stemd voor Buitenhuizen. Dit dynamiet moet dienen voor opruiming van het wrak van de Eastwell te IJmuiden. Dinsdagnamiddag is aan den Zwa nenburgwal te Amsterdam opgehaald, het lijkje van een pasgeboren kind. De Schied. Ct. meldt, dat de 16-jarige R. H. die een paar dagen geleden op de glasblazerij van het dak gesprongen was en daarbij een ruggegraat ernstig bezeerd had, overleden is. Het duistere Bovenkarspel. Te Bo- venkarspel hebben «ckrijft het Hbl. de gasgebruikers Dinsdagavond de min aan gename ervaring opgedaan, dat degasaan- voer plotseling had opgehouden. Alles in 't donker en 't liep tegen den tijd, dat de van 't veld huiswaarts keerenden«graag wat warms genietenWat was 't geval Sedert jaren verkrijgt men te Bovenkar spel het gas van de Enkhuizer fabriek, die onlangs door de gemeente is overgenomen. Thans is Bovenkarspel zelf bezig een ge meentelijke gasfabriek te bouwen, nadat men een aanbod tot voortgezette leverantie had afgeslagen, natuurlijk met de bedoe ling, dat Enkhuizen zou blijven leveren tot de nieuwe fabriek te Bovenkarspel klaar zou zijn. Deze bedoeling heeft Enkhuizen klaarblijkelijk niet, want het heeft juist op de grens der gemeenten den aanvoer af gesneden. En nu zitten de Bovenkarspe- laars op zijn minst tot het najaar in den donker. J O) oa m pp i-4 02 «=ci CU pp :E=? PP O l=a g h—i c/a 3 C2 fad) f—1 a=> 12 cs> [—3 PP P=* - d> 42 cd oo E/Ct C=3 P-h Q:J W -53 Ë3 ïg I rS=2 P^ rq r~j P—i as p"l W ca -=l E- A3 B-i 10 ï=5 P-rl A* C=D 3 :c=? co tó n=s 4=2 ER BESTAAT GEEN BETER MIDDEL DAN- PAIN-'EXPELLER WEIGERT BESLIST PAIN-EXPEL LEF! //V DUITSCHE VERPAKKING Brood-, Beschuit-, en Hlelngoedbakkery. Vraagt steeds ons van ouds bekende nitstekendste kindervoedsel, aanb. door H. H. Doctoren, wordt onder desknndig toezicht bereid. Uitsluitend verkrijgbaar: 5568

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 9