28418 Jaargang N°. 1858. voor de Kuidholland§elie en Keenwüelte Eilanden. TWEEDE BLAD 2 Antirevolutionair Orgaan Zaterdag 12 April 1913. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Drie Bladen. Reclames, Mededeelingen enz TAPIJTEN Karpetten of Loopers. Deza Courant verschgnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per driejnaanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij rooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSD1JK. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot® letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukke» voor de Redactie bestemd, Adverleiafiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit Voor Huis en Hof. Binnenlaud. -* Plaatselyk Nieuws. Somnielsdijk. In de Zaterdag te Rot terdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Flakkeesche Bank alhier, is de Balans met de winst- en ver liesrekening over 1912 goedgekeurd en het dividend na afschrijving op 5 pCt, vastge steld. Den Bommel. Donderdag jl. arriveer de alhier voor J. Holleman een dorsch- machine die zich zelf vervoerd. Deze ma chine, type D«Titan, bezit 25 paarden kracht, en heett een lengte van 6 Meter, De zwaarte van het reusachtig lichaam is 7500 Kilo en kan 200 HL. graan per dag dorschen, Oude Tonge. Terwijl de knecht van A. D. Woensdag een paar beesten bij A. d. L. bracht, had een der beesten het on geluk met zijn poot tegen de vuilniskar te loopen, met het gevolg, dat dit lichaams deel brak, én het dier slechts ter slachting moest dienen. Dirksland. Woensdagavond sukkelde een jongske van L, Slootenmaker in de Gooi. Terwijl hij daarin lag te spartelen stonden andere kinderen dat geduldig aan te zien, zolder echter hulp te gaan roepen. Herkingcn. Dezer dagen werd door de vrouw van G. de J. een sterke brandlucht waargenomen. In huis gekomen bemerkte zij, hevig ontsteld dat de wasch die bij de haard te hing droogen vlam Ehad gevat en reeds grootten omvang had ganomen. Haar buur vrouw slaagde erin den brand te blusschen Eene voor hun onbelangrijke schade. Stellendam. Deze week Maandag zijn ten gemeentehuize nog 23 kinderen ge vaccineerd. Goedereede. Naar aan de „Stoompost" wordt gemeld is de heer J. J. Kolpa te Rockanje, benoemd tot buitengewoon op zichter van den Waterstaat, bij het ver nieuwen van de arbeiderswoning met di rectiekamer aan het Flauwe werk alhier. Ouddorp. Het oude dorpsuurwerk is thans weer, na eenige weken in reparatie geweest te zijn, zoover hersteld, dat het hare diensten weer goed verricht. (20 Cents per regel.) Hebt U iets noodig in Wij hebben ruime Keuze en g-oedkoope prijzenI Gemeenteraad. UITGEYEB Telefoon Intercom*». 91o. t. II Adrertentiën 10 cent per regel en i/% maal, Reolaasas 10 per regel, j Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Wenken voor het broeden van kippen Welkq fok men verlangt, moet ieder voor ziek zelf uitmakenof het zware of lichte ras zullen zijn. Van de eerste zijn hier uitstekende winterlegsters bekend, terwijl de lichte rassen als zomerlegsters veel nut doen. Op onze boerderijen wordt nog te veel de z.g. familieteelt gedreven, speciaal wat de hoenders betreft. Wanneer men er mee doorgaat, krijgt men een slecht mengel moes. Tevens dient er op te worden gelet, dat men legkippen niet langer dan drie jaren aanhoudt. Ook de keuze van den haan moet met voorzorg geschieden. Een streng doorge voerde schifting van de kippen kan mee werken tot een beteren hoenderstapel. De zware rassen broeden beter dan de lichte, zij loopen ziet zoo gemakkelijk van de eieren weg. Door een kalkoenhen broedsch te maken, wat vrij zeker gaat, kunnen we het grootst aantal broedeieren plaatsen. Om een nest te maken, moet men een lage mand rondom met hooi bekleeden en het goed bevestigen, daar anders de eieren boven elkaar komen te liggen. Een gras zode kan de hen licht tot krabben verlei den. De eieren moeten met zorg geschouwd worden. De luchtkamer moet aan het stompe eind van het ei zitten en ook mag het ei niet bebloed zijn. Men kan een en ander gemakkelijk waarnemen door het ei te schouwen door een daartoe ingericht kistje tegen het licht van een lantaarn in. Als de luchtkamer te groot is, zijn de eieren te oud. Ook moeten de eieren een gelijke grootte hebben. De eieren mogen verder niet van den eersten leg afkomstig zijn. De gekozen eieren moeten met creoline gezuiverd worden. Na enkele dagen en weer na zes en veertien dagen moet de schouwing herhaald worden, om te zien of de eieren bevrucht zijn. Na een dag of tien is het goed een doek, bevochtigd in een kom water van plm. 40 gr. warmte op de eieren te leggen en dit den 19en dag te herhalen. Een ei heeft 21 maal 39, dus 819 graden warmte noodig om uit te komen. Is de kiem niet sterk en krachtig, dan geschiedt het uitkomen wat later: dit zijn echter zwakke, tuberculose dieren. Hoofdkussens acht men tegenwoordig uit den booze. Wanneer het hoofd op de zelfde horizontale lijn ligt als het verdere lichaam, ondervindt het bloed de mi iste stoornis. Door de vluggere bloedstrooming worden de zure stofwisselingsproducten spoediger weggevoerd en zal men eerder de gewenschte verfrissching verkrijgen. Wanneer het hoofd een 15 cM. lager rust, dan men gewend is, zal men onmid dellijk de voor het organisme aangename gewaarwordingen voelen. Physiologische nadeelen bestaan niet. Integendeel zullen de voordeelen voor borst, keel, hals en hersenen niet weg blijven, en zullen de verschillende organen in het onderlichaam bij een dergelijke ligging niet zoo vaak gestoord worden dan het geval is bij een ligging, waarbij het hoofd op kussens rust. Bretels ongezond. Dr. Franz Schleisz noemt het voortdurend trekken van deels meer deels minder elastische bretels de oorzaak, bij jongens, van misvormigen, als: de schouders staan naar voren, de sleutel beenderen zijn naar achteren verbogen, resp. vergroeid, en de borstkas is plat. Hij zegt»Nu zou ik willen vragen, daar veel anderszins gedaan wordt voor reformklee- ding, of de bretels voor jongens van 5 15 jaar "niet door iets anders vervangen kunnen worden. Zoolang de jongens broe ken dragen, die op lijfjes geknoopt worden, kan deze vervorming van het sleutelbeen niet voorkomen. Het gebruik van den gor del in plaats van den bretel kan ik echter evenmin aanbevelen, dus blijft over, even als voor kleinere jongens en meisjes, een soort lijfje, waarop de broek wordt vast gemaakt: Wanneer nu onze jongens de aardige matrozenblouses»dragen, kan zeer goed daar onder aan een soort vest of lijfje de broek bevestigd worden. Over „Het eenig kind" schrijft „Molen- schott" o. m. De opvoeding van een eenig kind heeft dikwijls het nadeel, dat zijn verstand soms op zeer eenzijdige wijze wordt ontwikkeld. De al te zware eischen, aan de geest van het kind gesteld, nemen zijn zenuwstelsel te sterk in beslag en dat juist op een leeftijd, waarin die organen deor hun ont wikkeling gevoeliger zijn dan in latere jaren het geval is. Het is dus niet te verwonderen, dat juist zulke kinderen een groot percentage vor men van de zoogenaamde „nerveuze kin deren" in den ruimsten zin des woords. Het eenige kind gaat slechts met vol wassenen om, het ontbeert het gezelschap van andere kinderen, dat toch zoo nood zakelijk is voor zijn verdere ontwikkeling. De omgang met groote menschen be- teekent voor het kind een te groote in spanning van zijn hersens en zenuwen. OBSERVATOR. De voorjaarsexamens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Ver- eenigingen in Nederland zullen plaatsvin den op den 4en en 5en Juni e k. en wel het voorbereidend examen alsmede de vak examens in Nederlandsche-, Fransche-, Duit- sche-, Engelsche-, en Spaansche handels correspondentie te Amsterdam en te Rot terdam, de vakexamens in boekhouden te Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, 's-Hertogenbosch en Groningen. Het inschrijvingsgeld voor deelneming aan de vakexamens bedraagt per examen vak ƒ4.voor hen, die minstens één jaar lid zijn eener aangesloten vereeniging en ƒ6.50 voor anderendat voor deelneming aan het voorbereidend examen ƒ5. Prospecti, behelzende o.m. de volledige voorwaarden tot deelneming aan de Fede ratie-examens, alsmede invullingsformulie- ren, zijn ^gratis verkrijgbaar bij: Brinkman Zoon," Heerengracht 148 te Amsterdam M. Schooneveld Zoon, Rokin 2 te Am sterdam W. ten Have, JCalverstraat 154 te Amsterdam, firma de Groot en Dijk- hofz, Plaats 27 te s-GravenhageG. J. van Ter Veen Zoon, Oude Gracht W. Z.No. 11 te Utrecht, H. J, Modderaar, voorheen H. L. van der Klei, Oude Ebbingstraat47 te Groningenaan het kantoor „Mercurius", Ged. Glashaven No. 7. te RotterdamD. Bolle, Hang b. d. Vischmarkt te Rotter dam, G. Baas Kzn., Langestraat 32 te Zaan dam en Kleynenberu Co., Zijlstraat 59 te Haarlem, terwijl zij op verzoek gratis worden toegezonden door den Secretaris der Commissie, belast met de regeling der Federatieexamens, G. Smits, Postbus 35 te Haarlem. De Commissie van Toezicht en Advies bestaat uit de H.H. Dr. D. Bos. Lid der 2e Kamer, Voorzitter der Nat. VereenigiDg voor Handelsonderwijs, te 's-Gravenhage, A. van Rossem, oud-voorzitter der Ned. Maatschappij van Nijverheid, te Haarlem en Ch. E. H. Boisshvain, industriëel, Lid van de Provinciale Staten van Noordhol land, te Amsterdam. Bij eenige slagers is het varkens- vleesch met 5 cent per K.G. verlaagd. Donderdagmorgen had het zoontje van den heer S. F. Kootte, het ongeluk terwijl hij op de fiets reed tegen een staaf ijzer te tijden, welke door J. van Strien op den schouder gedragen werd. Genoemde staaf d*ong enkele c.VI.in het voorhoofd zoodat geneeskuodige hulp moest worden ingeroepen. üliddelharHis. Tegen 4 jeugdige per sonen is door de politie Prosesverbaal op gemaakt wegens het wegnemen van goede ren uit een der waggons van de R. T,M. Den heer J. Meester reserve Machi nist is bevorderd tot machinist, bij de R. T. M. en den heer H. Nieuwland nacht- stoker is bevorderd tot reserve machinist. Dezer dagen werden hier reeds zwa luwen gezien. Ooltgensplaat. Door de gemeente politie is tegen een voerman uit deze ge meente proces verbaal opgemaakt, wegens het berijden van de ruimte tusschen de meer- en vloedpalen aan de kaai. Deze week is er een aanvang geno men om den dijk, vanaf het gemeentehuis tot het oprei der mestkaai te verhoogen en te verzwaren, hetgeen voor de bewoners aldaar niet erg gerievelijk zal zijn. Het gebouw waar vroeger door de wed. Metaal tapperij en herberg werd gehouden is Donderdag II. door den heer C. Francois, bij veiling, gekocht voor f 1515. Over 8 dagen na Donderdag heeft de afslag plaats Maandag 11. had de zoon van den landbouwer D. Mooijaard het ongeluk een kind van P. Breeman in de Langstraat over te rijden, met het gevolg dat ge neeskundige hulp mo®st worden ingeroepen Van A. P. de Weerd is een paard afgekeurd voor rekening van de verzekering. Verleden week had de vrovw van C. L. het ongeluk bij het afgieten der aardappelen, haar voet ernstig te branden. Gelukkig passeerde nog juist intijds onze. lantaarnopsteker* Hof, die het ventje'uit het water haalde en van een wissen dood redde. Onze dorpsgenoot M. A. Witvliet is van uit den^ militairen dienst benoemd, tot Agent van Politie te Dordrecht In enkele tuinen, ziet men reeds het loof der vroege aardappelen boven den grond. Wel tamelijk vroeg dus. Ouders of verzorgers van kinderen, welke hun kinderen met den eersten Maan dag in Mei e.k. gedurende den zomer om niet of tegen verminderd schoolgeld de Openbare Lagere School voor het eers t willen doen bezoeken, worden ui tgenoodigd daarvoor vóór 24 April, aanstaande aan gifte te doen ter Gemeente Secretarie. Er bekoort ook opnieuw aangifte te wor den gedaan, wanneer bovenbedoelde kin deren overgaan van de Bewaarschool naar de Openbare school, Tijdens het ontspannen der paarden van den landbouwer C. T. alhier had diens voorman H. d. G. het ongeluk een der paarden door vroolijkheid ten deele op hem te krijgen met gevolg hij zich zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zeer vroeg. Door eenige jongens werd reeds begin vorige week een merel nest ontdekt met eieren, wat volgens hen die meermalen op deze soort vogels heb ben gelet heel vroeg genoemd mag wor den. In haar gehouden vergadering van In gelanden is tot bestuurslid van den polder St. Elizabeth herkozen den heer Jn. War- naer, Op het onverwachts geraakte 1.1, week tijdens het speelen met nog eenige makkers het zoontje van P. Dale in een vrij diepe sloot. Door inmiddels toegescho ten hulp werd hij spoedig uit zijn deze zoo benarde positie gehaald, tot aandenken aan zijne moeder medenemende een nat pak. Dinsdag werd het oude ^Werklust* onder deze gemeente door K. A. van Wageningen afgemijnd voor f 200. Een huis, schuur en erf in kavel elf door C, van der Ree voor f 990, waarbij bo vendien nog f 344,46 voor gerechtskosten komt. De meestoof „Volharding* werd afge mijnd door F. de Geus voor f 3000, Woensdag viel de kar van J. S. uit Melissant, geladen met manufacturen, op den dijk bij deze gemeente omver. Juist kwam de landbouwer Z. K. aangereden. De paarden schrokken van de omgevallen kar, waardoor ook de boerenwagen, waar op een paar zakken aardappelen stonden, omviel. Voor beiden liep het ongeval met eenige materieele schade af. Naar men verneemt is onze vroegere dorpsgenoote mcj. A. M. Both, adspirant- verpleegster, benoemd tot verpleegster in het krankzinnigengesticht »Bloemendaal« bij Loosduinen. De rekening over 1912 en de be grooting voor 1913 van de »Drie Polders*, zijn gedurende 14 dagen ter inzage neder gelegd. De lijst van stemgerechtigde inge landen van den polder >Rooklaasplaat*, is herzien en gedurende 14 dagen ter visie gelegd. Nabij den »Kwaden Hoek* geraakte het roer van de blazerschuit G. O. 21, bevaren door schipper Joh. Melissant in een boei vast. Nadat de noodvlag was geheschen werd hulp verleend door de bemanning van blazerschuit G. O. 23, die de voldoening mochten smaken het vaartuig los te krijgen. Het vischrecht in den sluis van den Ouden-Oostdijk en de Stedevest van Goe dereede, is aangekocht door den heer C. A. Vogel alhier voor de som van f36.—. De aanleg der basaltglooiing aan den Noordelijken oever der achterhaven heeft bijna haar voltooiing bereikt en heeft een schoone verbetering aangebracht. In het begin dezer week werd door sommige boeren de juin in de greppel» geworpen, doch zijn er weder van terug gekomen daar er naar dit artikel weer een weinig vraag is. Een 40 cent per 60 kilo werd geboden. Dat het uurwerk met hare bel al van ouden datum is, bewijst het opschrift, dat op de bel staat, dagteekend van 1647. Het volgende opschrift staat er op te lezen z>Door koude en breuk onnut geraakt, Door liefde en vuur tot stem gemaakt.* Soli Deo Gloria. Joh. Burgerhuis. Mafecit Anno Domino 1647. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente GOEDE REEDE op Woensdag den 9 April 1913. Tegenwoordig alle leden, afwezig de Bur gemeester wegens ongesteldheid. Voorzitter den heer T. Lodder Czn. Wethouder. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en ge- teekend. Wordt voorlezing gedaan van een adres van den heer A. Visser alhier, daarbij ver zoekende om verhooging zijner jaarwedde als klokkenist. B. en W. stellen voor op het adres af wijzend te beschikken, waartoe eenparig wordt besloten. Hiervan zal aan adressant kennis worden gegeven. Wordt voorlezing gedaan van een reclame tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1912 van den Heer P. T. van den Berg, notaris alhier, welke réclame zal worden gesteld in handen van de Commissie tot het aanhooren van bezwaren inzake aanslagen in den Hoofdelijken Omslag, Wordt voorlezing gedaan eener missive van Heeren Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendende een staat model C tot aanvulling der Begrooting dienst 1913. ^Aangenomen voor kennisgeving. Wordt voorlezing gedaan eener missieve van de Crmmissie van toezicht op het La ger onderwijs in deze gemeente, daarbij toezendende het jaarverslag over 1912. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt eenparig goedgevanden aan Heeren Ged. Staten dezer provincie te verzoeken voor den tijd van zes maanden opnieuw verlenging te vorleenen van ',den termijn tot ontruiming der woningen bekend OndeV

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3