Tan den Helm Co. issen ea Japlata. Plamuur SK 1 VAK M HEYDEH Si 0°. De Balkan-Oorlog. Advertentiën SUIKER! geen prijsverhooging C. GOUSWAAKT, SOMMELSIMJR. Electrische Verfmalerij. ■)S Prijzen zeer belangrijk verlaagd, M. VERHEUL, ROTTERDAM. 5 A. WATERMAN, MIDDELHAR NIS. Buitenland. niettegenstaande de verhoogde prijsnoteering blijft de prijs 34 CENT PEK PON IE Ook weer ontvangen parelerwten tot den prijs van 33 CENT PEK PONDMPAH Verkrijgbaar in den Kruideniers- en Comestiblewinkel van BETON- EN CEMENTIJZEKW ERKEN. Drink- en Voederbakken. Alle soorten Riolen, Suizen, Putten, halzen van Regen bakken en Welputten, enz. enz. In de grootste verscheidenheid en vormRetonvloeren, Stoepew fn graniet en Clement. Handel in Cement. Alles onder garantie. Vraagt prijsopgaaf "TR® 5882 Depothouder voor Ouddorp en omstreken de heer M. BOELAARS voor Stad aan 't Haringvliet en omstreken de heer MACHIELSE.voor Ooltgensplaat J DE VOS Wz. en voor Melissant D. ZORGE. Nieuwe haven z.z. 34, Rotterdam. Aan paticulieren wordt beslist niet verkocht. prima voeder voor Mest-, Melk- en Jong-Vee. thans beneden elke concurrentie. a Alleen verkrijgbaar bij S Eenig contractant van de Lijnzaadschilters merk S W C I en Blatchfords Kalvermeel. Agent Toor Goeree ei OveMïee de heer H, HORSMAN te Somielsflijlc J| Om me daar zoo over de kerkegoederen te gaan praten Nu zal hij wel speciaal de roomsche kerkegoederen hebben bedoeld. Of neen I die alles-verkeerd-verstaan hebbende ver slaggevers zullen in hun slaap gemeend hebben hem speciaal over die kerkegoede ren te hebben-hooren-spreken oef I wat wordt dat 'n mond vol, als je 't op z'n Tidemari's zeggen wilt Maar al etende, komt de trek 1 En uit den eersten bloeitijd der vrijzin nigheid hingen nog rare uitspraken B,v. van iemand als Thorbecke. Die bij de behandeling zijner Armenwet de stelling verdedigde, dat de diaconalia of armengoederen geen bezittingen waren van de kerk, maar van de armen en dat de overheid het recht had, die goederen uit naam van en ten goede van de armen op te eischen en te gebruiken. Dat riekt al erg Fransch En tegenwoordig, nu de vrijzinnigheid al meer belangstelling toont voor kerk en kerkelijke zaken, moet over al die oud- liberale ideeën van vroeger tijd zand, vooral veel zandl 't Loopt anders al te mal. Een Korthals Altes staat daar zoo roerend in lijf-en-ziel-doordringende beeld spraak te vermanen: Elk Hervormde, die voor de coalitie stemt, loopt storm op de muren van zijn eigen kerk en Tide- man zou dan zoo praten over de goederen der kerk Och, neen laat ik het toch goed zeggen en den Bloemendaler niet veraffronteeren. Hij zegt zulke dingen niet. Hij praat enkel zoo, dat de verslaggevers zulke dingen hooren maar dat komt toch eigenlijk, wat de indruk naar buiten betreft, op 't zelfde neer. De menschen worden daardoor onrustig, 't Is wel waar, in Frankrijk heeft alleen de roomsche kerk van de inhaligheid der Overheid te lijden gehad, maar maar 't is alevel een teer puntje 1 In ons land moet je de kerkegoederen maar heel niet noemenje moet er zelfs niet naar wijzen Weet je, wat wel mag? Wat opgeld dcet in een stembusjaar Eens flink uit te pakken tegen de ker kelijke drijvers. Tegen de onverdraagzaamheid, die per sé wil, dat de kerkelijke schapen precies blaten, zooals hun herders 't hun voordoen, op straffe van uit de kooi te worden gezet. Leve dan de vrijzinnigheid. Die vraagt niet, wat ge gelooftdie vraagt eenvoudig, wat ge doet. Die geeft u desnoods alle »geloof< cadeau, als ge de «werken* maar be houdt. Zij is toch zoo ruim. Of iemand de god delijke Drieëenheid gelooft of haar loochent den Christus eert als den Zone Gods of hem een mensch acht van gelijke beweging als wijof hij in Zijn opstanding roemt of haar ontkent; op de verrijzenis des vlee- sches hoopt of die onzin noemt, het zijn immers slechts kleinigheden Is niet de liefdede hoogste Is dat zelfs niet bijbelschp Heeft niet een der meest orthodoxe apostelen dat zelf gezegd Welaan dan de vrijzinnigheid houdt het met de liefde en de verdraagzaamheid an voor de rest moet ieder zelf weten, wat hij gelooven wil en hoe hij zijn geloof in praktijk wil brengen. Als hij maar niet «drijft.* D. w. z., als hij maar niet opkomt voor de waarheid,Een absolute waarheid, zoo dat alles wat hiermee strijdt lengen is die bestaat eenvoudig niet. Zoo meeDen de vrijzinnigen. Daar hebt ge de «antithese* weer 1 God heeft in Zijn Woord die «absolute waarheid* geopenbaard. Dat wij, christenen, die zoo gebrekkig kennen en op zoo vele punten uiteenloopen, dat is onze schuld. Die waarheid is helder en klaar. Maar ons geestelijk gezicht is erg zwak en zelfs de allervroomsten en de allerheiligsten zien nog o, zoo gebrekkig. Als er in den hemel nog gelegenheid was, om ons te bedroeven, dan zou het daarover zijn, dat we de openbaring Gods zoo gebrekkig, zoo half vaak, zoo verstrikt in eigen vooroordeelen en misvattingen, hebben gezien. Dat alles erkennen we ootmoedig. Maar dit is heel iets anders dan te zeggen, dat er geen absolute waarheid is en dat ieder voor zichzelf maar weten moet, wat hij gelooven zal Neem een kokosnoot en hol haar geheel uit, dan hebt ge het kerkelijk ideaal der vrijzinnigheid, Een vat zonder inhoud. Een schaal zonder pit. Een kerk zonder eenige belijdenis. Dat vinden de vrijzinnigen een «lieve kerk. Zoo willen ze ook nog wel «kerke- lijk« worden. Zelfs wel wat aan de kerk doen En daarom moeten de Tideman's toch vooral voorzichtig zijn. Loeien tegen de «drijvers.* Nog eensdat kan geen kwaad. Maar nooit vergeten, hoe de vrijzinni gen altijd nog hopen dat ze uit de school verdreven in de kerk een schuil plaats en burcht mogen vinden UITKIJK. Montenegro en de mogendheden. Naar uit Cettinje aan de Temps ge meld wordt, deed koning Nikita aan de gezanten der mogendheden weten, dat, indien te zijnen opzichte geweld zou ge bruikt worden om Montenegro te beletten het beleg van Skoetari voort te zetten, hij besloten was, om afstand van de regeering te doen, hetgeen in dit geval waarschijn lijk tengevolge zou hebben, dat hetMon- tenegrijnsche volk zich bij Servië zou doen inlijven. Aan de //Temps// wordt uit Athene geseind, dat de Grieksche regeering aan het Servische gouvernement deed weten, dat zij, tengevolge van de vlootdemonstratie, in de toekomst het transport van Servische troepen naar Skoetari niet meer zal kunnen verzekeren. Het laatste transport dateert bovendien reeds van 1 April. De gezanten-conferentie. Reuter verneemt, dat de gezanten den tekst van 't antwoord op de laatste nota der geallieerden hebben vastgesteld. Er is reden om te gelooven, dat de inzichten der mogendheden, zooals deze reeds aan de geallieerden ter kennis-werden gebracht, geen wijziging ondergaan hebben. Nog maals zal den geallieerden met allen nadruk gewezen worden op de noodzakelijkheid om de vijandelijkheden te staken. Naar verluidt, schijnt de houding der verbonden Balkanstaten thans meer gematigd. De Serviërs en het beleg van Adrianopel. In de Skoeptchina zette de minister van Oorlog op een desbetreffende vraag de rol uiteen, die het Servische leger tijdens het beleg en de inneming van Adrianopel ge speeld heeft. De minister verklaarde, dat 47,868 man, onder bevel van generaal Stephanowitch, belast waren met de bele gering van het sterkste gedeelte der ves tingwerken. Zij ontvingen opdracht, bij den algemeenen aanval deze vestingwerken te bestormen, ten einde de taak der Bul garen aan het Oostelijke front te verlichten. Generaal Shukri-pasja werd gevangen ge nomen door het 20e regiment Servische infanterie. De verliezen der Serviërs ge durende het gebeele beleg bedragen 778 man aan gesneuvelden, 608 aan ziekte overleden manschappenen 1917 gewonden De Skoeptchina begroette de uiteenzet ting van den minister van Oorlog met warm applaus. De regeering vraagt voor het leger een buitengewoon crediet van90millioendinarie. Naar huis. Van het Bulgaarsche leger zijn twee lichtingen van de landweer te zamen ongeveer 25000 man, tusschtn 40 en 46 jaar, met onbepaald verlof naar huis ge zonden. Het Roemeensch-Bulgaarsch geschil. De //Temps# verneemt uit Petersburg, dat de bemiddelingsactie tusschen Roeme nie en Bulgarije binnenkort tot een op lossing zal leiden. We lezen in 't Eriesch Dagblad. Zes groote, dikke, rijke, oude sooines# worden er door hun kleine, magere, arme maar piepjonge neefjes tusschen genomen Zóó is de buiteniandsche toestand. Een beeld der twintigste eeuw. In onze moderne steden, met moderne papa's, nóg moderner moeders en ultra moderne jongelui, is 't verschijnsel zéér gewoon. Zoodra de jochies wat méér geworden zijn dan hummelszoodra ze 'n sigaret róoken kunnen en dat probeeren ze al vróég steken ze hun handen in de zakken, hun brutalen snuit in de lucht en hebben maling aan degenen, die over hen met gezag zijn bekleed. Nemen hen in de maling. Maken hen bespottelijk Sliepen hen gewoon uit Zoo gaat het nu ook in Europa. De vier //jochies# Bulgarije, Servië, Grieken land en Montenegro hebben gevoeld hoe sterk ze al waren en bovenal hoe sterk ze met hun vieren waren. Ze zijn geen knaap-volk meer. Ze voelen zich mén-volk geworden. En eerlijk gezegd, hebben ze gelijk. Ze kunnen méér dan een sigaret rooken ze hebben den Turk zóó op zijn dikke moordenaarshuid geslagen, dat-ie verkrom pen in den uitersten hoek van Europa teruggeschuiveld is en er hard over denkt, om zijn veilig hok in Azie maar weer op fe zoeken, waaruit hij, vijf eenwen terug, den sprong over den Bosporus heeft gedaan Die vier Balkanners zijn best in staat, om met hem af te rekenen I Maar nd komen de groote //oomes#. De zes groote Mogendheden. Die 't nooit met elkander goed eens zijn en altijd doen, of ze 't ozoo goed met elkaar kunnen vinden, net of die snuiters van den Balkan daar oók de weet niet van hebben 1 Die zes zeggen Zóó moet 't zijn Eischen stipte gehoorzaamheid Maar de vier Balkan-knapen hebben dddr geen kaas van gegeten. Van zoo'n dubbeltje hebben ze niet terug 1 Ze willen hun eigen zaakjes op knappen en eerlijk gezegdIk geef die bru'ale rakkers, al doen ze misschien wat onbehouwen, in dit geval gelijk tegen die bemoeizieke ooms. Zie, daar staat Montenegro, Klein-Duimpje van den Balkan Maar 'n drukteddt is bar. Hij moet Scoetari loslaten, zeggen de groote, dikke enz. oomes. //Doe 't niet,# antwoordt 't manneken. #Dan zullen we jou dwingen#, dreigen de zes in allen ernst boos. En nu zijn er een zeker aantal groote- mogendheden schepen vóór Autivari, de Montenegrijnsche haven komea leggen 3 Oostenrijkers, 2 Italianen, 1 Erausch- man, 1 Engelschman en 1 Duitscher. De Rus doet niet mee. 't Is te na in de familie, zegt hij. Je kunt toch je eigen vleesch en bloed geen pak slaag gaan geven, vindt hij. Enfin, moet hij zelf weten. Acht reuzen-oorlogschepen dus 't Scheelt niet veel, of de schepen zijn grooter dan 't lilliputters-landje zélf. Die moeten dan nu Montenegro ont zag inboezemen, opdat het zich naar den wil der groote, dikke enz. oomes schik ken zal. Maar nu moet men dit kostelijke-spot- tende bericht uit Centinje lezen, de hoofd stad van Montenegro Uit Centinje wordt gemeld, dat de re geering aan de autoriteiten te Antivari bevel, gaf, om de generale staven der vaartuigen, die aan de demonstratie deel nemen, op hoffelijke wijze te ontvangen. Een militaire actie van de zijds der vloot- di visies zal echter onmiddelijk door de Montenegrijnsche autoriteiten met mili taire maatregelen beantwoord worden.# Voelt men den humor hierin? Ziet men een klucht opvoeren De kleine jongen is heusch niet bang Neen hij steekt de vijf oomrs cordaat de hand toe. Brecenleert hen zelfs een si garet de//generale staven# der oor logs vaartuigen moeten en zullen //hoffelijk# ontvangen worden. De knaap ként zijn wereld 1 Maar bang is bij niet. Willen die vijf verkeerd welnu Montenegro laat zich niet door acht Dreadnoughts dwingen Dan zal het zulk een actie evenééns met «militaire maat regelen# beautwoorden. Branie scheppen van den Balkan Maar ondertusschen staan de vijf Mo gendheden «paf.* En de Russische beer, met onbewogen gelaat, kan zijn dikken buik haast niet vasthouden van de pret Zoo'n doortrapte bengel ook 1 Nu die andere knaapServië. Al maanden geleden hebben de groote oomes gezegd, dat Servië moet af blijven van de kusten der Adriatische Zee. Daar zal een vorstendom Albanië gevormd worden, dat ongetwijfeld een nieuw ele ment tot onrast op den Balkan geven zal. Maar Servie gaat stil door. Eu hond al maanden lang plaatsen bezet op de Albaansche kust. Thans kreeg Servie van de oomens de aanzegging dat het onmiddelijk zijn troe pen van Scoetarie moest terugroepen, omdat Montenegro die stad beslist niet hebben mag. De jongen haalt de schouders op. Houdt gewoon het zestal voor den gek, daar ze bijstaan. De Servische regeering toch heeft aan de groote Mogendheden laten weten, dat zoolang het beleg van Scoetarie zal voort duren, het Servische leger de meest krachtdadige hulp aan de Montenegrijnen zal verleenen. Wanneer de vesting geno men zal zijn, of zich overgegeven zal hebben, zal het Servische leger in zijn stellingen blijven, daar de Servische re geering haar eerbied jegens Europa wenscht te toonen. Haar eerbied jegens Europa Toe jo 1 hou je niet zoo 1 //Pietkom direct uit dien boom en blijf van dien appel éf roept oom. //Zeker, oomis 't antwoord. #Ik doe niets liever dan u gehoorzamen zoodra ik den appel geplukt en opgegeten heb, kom ik direct uit den boom Zou je zoo'n jongen niet Maar de kroon op deze weergalooze voor-den-gek-houderij, wordt gezet door het antwoord, dat de vier Balkanstaten gezamenlijk gegeven hebben aan de zes groote Mogendheden inzake het vredes voorstel dat door dezen is gedaan. Allereerst danken de vier de zes har telijk voor hun moeite. Ja, de vier verlangen oprechtelijk, zeg gen zij de taak der zes te ver gemakkelijken I En daarom aauvdarden ja het sléht er: aanvddrden! de vier de vredesvoor waarden der groote zes. Échter, met énkele beperkingen Ie. Wat betreft de definitieve grens regeling van Thracië aanvaarden de bond- genooten de door de mogendheden voor gestelde lijn als basis des vredesonderhan- lingen, maar niet als definitieve grenslijn. 2e. Turkije duet afstand van de eilanden inde Egeïsche Zee aan de bondgenooten. 3e. De bondgenooten meenen, dat zij het recht hebben reeds nu de voor Albanië vastgestelde grenzen te kennen en hopen, dat deze dezelfde zullen zijn als door hen te Londen Werden voorgesteld. 4. De eisch betreffende de oorlogs schatting moet worden ingewilligd. De bondgenooteD maken hiervan een hoofd kwestie. De vaststelling van het bedrag zal worden overgelaten aan de commissie, belast met de regeling der financieele kwesties, waarin de bondgenooten vertegen- wo irdigd zullen zijn. 5e. De bondgenooten stemmen er in toe, de krijgsoperaties te staken van af het oogenblik, dat hun voorwaarden aanvaard zullen zijn. De //oomes# kijken beteuterd. En de jonge «neefjes op den Balkan hebben schik- voor-zes. Wat doen die oude heeren zich ook met hun zaken te bemoeien Ze kunnen 't alleen met den Turk nu verder wel klaar spelen. Wil ie nog niet toegeven Allons! Dan jagen ze 'm uit zijn laatste schuilhoek op I De «oomes# kunnen dan toezien: Complimenten thuis! DUITSCHLAND. De rede van den Rijkskanselier bij de ingediende leger wet. #De verwachting, dat in den Rijksdag een groote gebeurtenis op til was, werd niet teleurgesteld. In ieder geval niet door de redevoering van den rijkskanselier. Na deze rede trachtten de sociaal democraten wel te sissen en han sissen duurde zelfs langer dan de bijvalsbetuiging der nationaal- gezinde partijen, maar dat gesis was zonder eenige beteekenis tegenover den sterkeu indruk, dien de rede van den rijkskanselier algemeen teweeg bracht. Hij sleepte nie mand mede door rhetorische phrases. De diepe indruk werd te voorschijn geroepen door den zuiveren inhoud van zijn rede. Dat was een openhartige, eerlijke breed- omlijnde verklaring, zonder wijfeling, zon der groote woorden, zonder diplomatieke kunstgreepjes en listen. Een redevoering, die duidelijk en klaar de politieke positie van Duitschland in Europa uiteen zet en waaruit hij onverbiddelijk de uiterste mi litaire en politieke consequenties getrokken beeft. Hij heeft geen toekomstigen oorlog aangekondigd en zelfs uitdrukkelijk de vredelievendheid van de Eransche en Rus sische regeeringen betoogd, maar ter zelf- der tijd even openlijk op het groote ge vaar gewezen van chauvinistische stroo- miDgen, die in tijden van groote inter nationale moeilijkheden of conflicten de meest vredelievende regeeringen zouden kunnen wegvagen. Met dergelijke feiten moet Duitschland nu en in de toekomst rekening houden en om aan zulke toe standen het hoofd te kunnen bieden, moet het land tot aan de tanden gewap nd blijven, J^jeuw is dit alles niet, maar dat een staatsman dit openlijk, zonder eenige terughouding, zonder overgroot pessimisme ol optimisme zegt, is van zeer vérstrek kende beteekenis. De verklaringen over het trouwe bondgenootschap met Oosten rijk en de solide structuur van den Drie bond kan niet anders dan op voor- en tegenstanders een diepe indruk maken. Ter zelfder tijd herinnert de kanselier hier aan Duitschland's betrekkingen met Kn- geland. De wijze, waarop hij de vrede lievendheid der Engelsche politiek gedu rende de Balkantroebelen looft, den leider der Engelsche buiten'andsche politiek prijst, de vlootrede van Churchill beoordeelt zonder haar practische uitvoerbaarheid te toetsen, dat alles sprak van groote over tuiging en men kan er zijn vreugde over uitspreken. CHINA. Het eerste Chineesche parlement. Het eerste republikeinsche parlement werd onder geestdriftige manifestaties geopend. 500 KamerafgevaarJigden van een totaal van 596 waren aanwezig, bo vendien 177 van de 274 senatoren. Het oudste lid van de Kamer heette de ver- gadeiing welkom, die vervolgeus tot Zaterdah uiteenging. AMERIKA. De opening van het Congres der Vereenigde Staten. N De herleving van het gebruik, waarvan een eeuw geleden afstand gedaan werd, dat nl. de president persoonlijk zijn bood schap aan het Congres voorleest had een uitgelezen schare naar bet kapitool gelokt om deze buitengewone gebeurtenis bij te wonen. De galerij, bestemd voor de diplomaten, was stampvol en de vertegenwoordigers van alle buiteniandsche hoven waren aan wezig. rechtstreeks geïmporteerd, sterk con- cureerende prijzen, vanaf f 295., bespeelde Piano's v.af f125,- bespeelde Pianola's f 350,- VRAAGT CONDITIËN!! PIANO'S Goudschesingel No. 237, Tel. 4077. Opgericht 1898. Kruiskade No. 112, Tel. 4090

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2