28ste Jaargang N°. 1858. toot de Zuidliollandsclie en Zeenwsche Eilanden. Zaterdag 12 April 1913. Antirevolutionair Orgaan Q EEB5TE BLAB. r INK PILLEN IN HOC SIGNO VINCES Hotel Restaurant De Coalitie gehandhaafd. Reclames, Mededeelingen enz De Dloedarmpëée en ëe Lente Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Cent. Buitenland bij voorafbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en */x maal. Reclames 30 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ultjrever. Cf Geen ongelukkiger oogenblik kon in dit seizoen de Liberale Pers treffen, dan toen de Rechtsche Hoofdorganen het den volke meedeelden, dat het politiek accoord was aangegaan en dies de coalitie werd voortgezet. Als 't weer daar buiten niet erg meewerkt om een mensch tot opgewekt heid en tevredenblijheid te stemmen, want Maart en April zijn lastige maan den, vooral als je eksteroogen hebt en daarbij, bij die donkere luchten, als de onweerskoppen als logge gevaar ten van oost naar west zwalken, en de scherpe hooge winden je tweemaal zoo hard doen loopen als gewoonlijk; als bij zoo'n gure temperatuur dan nog, de tijding komtde Coalitie is gehand haafd, dan krijgt men 't op de Liberale bureaux al te kwaad. Zoo van ganscher harte verkneukelde men zich er reeds in, dat Kuyper tegen over Lohman zou komen te staandat Ommen's Loddergebakjes bitteren nasmaak zouden hebben en Bronsvelds en Kromsigts uitlatingen zoo'n afkeer hadden gewekt bij de Antirev. vrienden en medestanders, dat er nu beslist geen sprake meer kon zijn van samenwer king. En was deze verbroken hoe zou daar 't Liberalisme zijde bij spinnen. Niet, of men weet het wel in Liberale kringen, dat het in de Concentratie ook hommeles is; en dat dusdeLinksche heeren zich met zich zelf meer moesten bemoeien dan met onsmaar juist, omdat zij op krukken gaan, hoopten zij van de lam geslagen Rechtschen het te kunnen winnen. Er is ook in de ellende altijd meester-bovenmeester. Op die lamheid der Coalitie hoopten ze, hoewel en omdat ze overtuigd zijn en waren van eigen kreupelheid. Maar waf is dat geducht tegen ge vallen. Ommen doet geen kwaad 1 Bronsveld heeft nog de Waarheid en den Vrede in pacht voor een beetje, en 't erfje wordt hem gegund ;Kromsigt krijgt de vrije School en wil hij 'tover- schot der openbare School christiani- seeren't zal hem niet belet worden, tenzij door de openbare onderwijzers zelf en de moderne dominees met hun dito, dito. Kuyper en Lohman waren beleefd en heel vriendelijk met elkaar; en Ede met Leiden hopen we nu Anti te krij gen, hoewel op 't oogenblik nog Chri stelijk Historisch. Kuyper en Lohman onderhandelden met elkaar als warme broeders, en er zal nu een permanente Commissie benoemd worden, die de Bisons de prairiën uitdrijftzulke onguur goed kan niet gebruikt, Dr. Kuyper en mr. Lohman waren 't glad eens en Bichons dagen zijn aan den IJseloever geteld. Mackay is van het tooneel en Bichon zit in 't schel linkje. En gestreden zal worden eenparig om 't Onderwijs, met mannenmoed. Nu of nooit zal de Vrije School er komen. Gelijke rechten 1 Zie, dat alles hadden de Liberalen niet gewacht, niet gehoopt. En dat nooit-verwachte is gekomen de Coali tieband is hecht voor vier jaar min stens. Geen wonder, dat ze nu mr. Lohman als 't ware een standje maken en hem toeroepen: «de Christ. Histori- schen zitten er onder: ze hebben ook geen flink program, zooals die Antis ze dobberen en hobbelen maar naar eigen inzicht. Zij hoopten, dat de Anti's er onder zouden moeten; maar, maar Dr. Kuyper is geen kruiwagen waar je 'em neerzet, blijft ie staan Zoo'n mannetje is onze leider niet. Neen, dan liever de heele Coalitie ge sprongen, eer dr. Kuyper rechtmatige grieven, die onze partij had zoo maar over zijn kant zou laten gaan. En 't is heel goed, dat onze leider eens vriendelijk met de Christ. Hist, gepraat heeft, want nu hopen we Ede en Leiden terug te krijgen en Ommen niet te verliezen; hopen we de Vrije School te zien gloren en de Openbare School te zien inkrimpen. Dat de Christ. Histor. aan Ommen niet veel pleizier beleefd hebben, staat vast. Dat ze aan onzen Leider hun mannetje gevonden hebben, staat ook vast. Dat ze geen grappen meer zullen verkoopen in tusschentijdsche verkie zingen, staat ook vastdaar is bij- schriftelijke overeenstemming voor ge zorgd. En daar staat nog meer vast. We willen maar zeggen: de Anti's zijn van geen kouwe kermis thuis ge komen, zooals de Liberalen gehoopt hadden. We staan nog ongerept, om met den poeët te sprekenin 't barnen van 't gevaar. De Liberalen wouen de huid al gaan» verkoopen, vóór Bruintje, oftewel Zwart was gevangen. Ze loerden op Reintje, maar de vos was ze allen te glad af, Goeje menschen! Kuyper is in Maassluis geboren en daar weten ze duigen tot tonnen te slaan houd je maar dood stil, vrind. Geen ton zoo wrak, of de kuiper kan ze repareeren En nooit meer lekl Da's je ware! Weet ge, wat het doel was? 't Was dit: Om alle Nederlanders, behalve dan het kleine hutseltje joden, te brengen of te houden in ééne kerk. Die Kerk moest dan uit haar belijdenis wegkrabben al wat aan de «dagen van Dordt« herinnerde. Of nóg beter, die Kerk moest héél geen belijdenis hebben! Verlichting en verdraagzaam heid moesten in haar heerschen. En de ouderwetsche »fijnen« moesten uit sterven. Zóó moest het met de Kerk gaan. In 1795 en daaromtrent droomde men dan ook van een hereeniging van Roomschen en Protestanten in één christelijke kerk. Evenwel, dat ging niet. Toen werd het met de Protestanten alléén geprobeerd. De aloude gereformeerde kerken werden van haar zelfstandigheid be roofd en onder een vreemd bestuur gebracht. Dat vonden de vrijzinnigen best. En als Groen van Prinstererals Elout als Mackay en anderen daarover klaagden en opkwamen voor het recht der Kerk dan vonden zij bij de vrijzinnigen nooit of te nimmer gehoor. Toen kwam de Afscheiding. En jarenlang werden de afgeschei denen door de machthebbers in den Staat op droeve wijze vervolgd. Hun bijeenkomsten werden ver stoord. Hun leeraars beboet en in de gevangenis geworpen. Zij zelf door inkwartiering maandenlang geplaagd. Op straat waren ze niet veilig Velen weken uit naar Amerika, omdat het hun hier te bang werd W Gedempte Boereneteiger 63A, 63B Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT 1 en f 1.25 Aanbevelend, H. C. F. i tl. LEE-Moonen. En wie nam het voor die verdrukte »afgescheidenen« op Wie echter verdedigde de maatre gelen tegen de »afgescheidenen« Ten laatste ging 't niet meer. Ze moesten die »afgescheidenen« wel laten glippen! Toen wierpen de vrijzinnigen zich met alle macht op de Hervormde Kerkl Dat moest worden een „vrij zinnig genootschap Hoe nu zou dat gaan Welde weg was aangewezen Als maar de leermeesters, de hoog leeraren aan de universiteit, vrijzinnig waren dan werden het de dominees van zelf ook. En die vrijzinnige domi nees zouden dan de gansche Kerk vrijzinnig maken. Zóó werd het beproefd. En als Groen met zijn getrouwen vroegGeef ons professoren, die in stemmen met de belijdenis der Kerk dan benoemden de vrijzinnigen hoog leeraren, die de wonderbare geboorte van onzen Heiland een mythe en Zijn opstanding een legende noemden! Mannen die in 't Hebreeuwsch heele pieten en in de Kerkgeschiedenis bolle- boozen waren, maar die de belijdenis der vaderen tot den laatsten draad toe uit elkander rafelden met voor Utrecht alleen een kleine, halve uit zondering. Dat hebben de vrijzinnigen gedaan »De Staat bóven de Kerk!« Dat was altijd hun leus. De goederen waren niet van de Kerk, zei Thorbecke. 't Was goed «der armen«. En voor de armen wilde hij den Staat laten optreden, die dan de Kerk com- mandeeren zou, hoe ze met de op brengst handelen moest. 't Is er niet van gekomen. Maar de poging zegt al genoeg En hoe is het nu nog? Wat heeft b.v. de Hervormde Kerk van de vrijzinnigen te wachten? Absoluut niets. Tegenwerking! Als de loechenaars van den Christus op den kansel komen, zooals te Dord recht, of het winnen in het kiescollege, zooals te Middelburg, dan jubelen alle vrijzinnige kranten. Toen er maar even sprake kwam van méér Staatstractement, sprak het Alg. Hbl. van een «kerkelijke roof tocht.® Wie in de Herv. Kerk voor de be lijdenis opkomt, wordt gesmaad en verguisd. En wie buiten die kerk voor eigen predikanten, armen, enz. zor gen welelk zijn, liefhebberij zeggen de vrijzinnigen en zij laten deze menschen, die millioenen opbrengen voor hun eigen kerkelijk leven, óók netjes meebetalen voor hun schouwburgen, concerten, bibliotheken enzoovoort. Dat is de praktijk der vrijzinnigheid. Zij is bekend genoeg. Maar is ze ook billijk? eerlijk? (Een prop. blaadje.) OP DEN UITRUK. (20 Cents per regel.) LD LES ÏNK. O'js M, ALES Het is in de lente, op hqt oogenblik dat alles in de natuur nieuw leven heeft, dat de Moedarmocde, die kwaal die, zoo zij niet krachtig bestrede^wordt, den dood te weeg brengt, zich bij jonge meisjes yfordoet. De storing die wij alien op het oogenblik der eerste mooie dagen ondervinden, is voldoende om in het bijzonder teergevoelige organisme der kleine en jonge meisjes de ontwikkeling van een ziekte te voorschijn te roepen, die reegis sedert eenigen tijd sluimerde. Indien de behandeling m/t de Pink Pillen gunstig is voor iedeeren in de lente, is zij voornamelijk aan te bevelen voor jonge meisjes. UITGEVER Telefoon Interconana. No. 2. 4Q'.; Vrijzinnigheid en Kerk. 't Ideaal der vrijzinnigen Direct nabij de Hoofdsteeg, Geloofsvervolging in de 19e eeuw 1 Groen v. Prinsterer, de vader der antirevol. partij. Thorbecke, de groote leermeester der Nederlandsche vrijzinnigheid. Thorbecke toonde dit b.v. in zijn »Armenwet,« die in beginsel aan de diaconieën de vrije beschikking over haar goederen ontnam. Men kent Jehu, Koning van Israel. Dezer dagen moest ik plotseling aan hem denken en maakten mijn gedachten plotseling een sprong van 't bekoorlijke Bloemendaal bij Haarlem naar Ramoht in Gilead, toen het belegerd werd door de troepen van Koning Joram. Men weet het van Jehu. Toen hij voor zijn spitsbroeders niet weten wilde, wat die profetenzoon, dien Eliza afgezonden had, was komen doen, sprak hij luchtig»Gij kent den man en zijn spraakM. a. w. ge moet daar geen gewicht aan hechten. Zoo ging het voor vele eeuwen. Toen nu de heer Tideman van Bloe mendaal liever niet weten wilde, wat de kranten vertelden van een rede, die hij te Arnhem gehouden had, haalde hij minach tend "de schouders op en sprak lipkrullend Och die kranten, en met name die kranten van Rechts, ge weet, wat ge ervan te denken hebt Maar zoo komt hij er niet af! Hij moet over de brug komen. En es precies vertellen, wat-ie dan wèl gezegd heeft en hoe het komt, dat de kranten hem zoo glad verkeerd hebben verstaan. De heer Tideman van Bloemendaal. Dat is niet Tydeman de staatsman, 't Kamerlid voor Tiel. Die heeft met hem weinig, zelfs den naam niet gemeen, 'k Heb het over Tideman, den den ja, wat hij eigenlijk is, laat ik in 't midden staatsman zeker niet en 'n redenaar ook niet, want hij schijnt nog niet eens de kunst te verstaan, zich begrijpelijk uit te drukken. Hij heeft daar te Arnhem gezegdof liever, ze hebben hem hooren zeggen neen, volgens hem hebben ze hem meenen-te- hooren-zeggen, dat het voorbeeld van Frankrijk voor ons land zoo navolgens waardig is. Zie, er is veel geld noodig. Verhooging van het Tarief, daar krijgt een goed Links man kippevel van. En van een boompje sshudt een Kabinet van Links het ook niet Doch de >Kerk< zit er warm in, Kerkegoederen zijn er heel wat. En hoe nu deze goederen voor 't alge meen welzijn kunnen worden gebruikt, dat heeft Frankrijk door een leerzaam voorbeeld voor andere landen aangetoond. Aldus redevoerde de heer Tideman. Naar de bladen het meld'den. Hijzelf zegt van niet. Maar wat hij dan wél gezegd heeft en hoe het komt, dat de verslaggevers, die dan toch ook geen speenkindertjes zijn en wel weten, wat ze hooren en neerschrijven, hem zoo gruwelijk verkeerd hebben ver staan, dat lost hij niet op. 't Zou me niets verwonderen, als 't be stuur der concentratie een dringend talegram naar Bloemendaal gezonden had, of Tide man s.v.p. voor Juni niet meer uit rede voeren wil gaan. Want nog een paar zulke speechen en heel de concentratie-brij is verklonlerd Dan is Drion 'n ander type. Die kan zoo roerend spreken over 't gevaar, dat de Ned. Hervormde Kerk van de coalitie dreigt, 'n Gevoelig vrouwtje zou er tranen-met-tuiten van schreien gaan. Dat is pas kostZoo iemand weet, hoe men 't liberale vaandel zwaaien moet. Tideman is nog iemand van 't jaar '50. Of liever van 't jaar nul. r. •Sg-ERSONNES OU O 9 Verkrijgbaar - f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, aan het Qeneraal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis te Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJKBMA A DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1