2 voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. TWEEDE BLAD. f Zaterdag 5 April 1918. 28"1® Jaargang N\ 1856. Antirevolutionair f F y ik, ten. IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. Raamgordijnen VITRAGE, Glasgordijnen ERINGEN. W. BOEKHOVEN. JST. tNIS idam. >0 tot uiterst nzen en )e rente onzen 5774 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 cent per regel en i/i maai. Reclames 10 per regei. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/,maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de Redactie. bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Bekendmaking. tgvliet. KE 'erk den »ER ►OR end het en ko 4 Belastbare opbrengst gebouwde en ongebouwde eigendommen. BEKENDMAKING. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Tot gezworenen van de polders loozende op de haven van Som melsdijk zijn herbenoemd de heeren P. Kieviet Dzn, en J. A. Slis, die hunne her benoeming hebben laten welgevallen. Middelharnis. In het afgeloopen kwar taal zijn er 308 schepen geschut met een gezamentlijken inhoud van 29127100. Den Bommel. Den Edel Achtb, Heer Jhr. C. W. Stern, Burgemeester alhier, is dezer dagen als zoodanig benoemd te Woerden. Ooltgensplaat. De loteling van de lichting 1912 met name C. Korteweg Pz., is afgekeurd voor den Militairen dienst. Nieuwe Tonge. De vastgestelde kie zerslijst bevat 344 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 293 voor den Gemeenteraad. De Kiezerslijst ligt voor een ieder op de secretarie ter inzage, en is tegen betaling van kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Oude Tonge. Door T. Schansker al hier is ontslag gevraagd als chef in de Roomboterfabriek te Oude Tonge. Herkingen. Belanghebbenden zij mede gedeeld dat Woensdagmorgen e.k. dekos- telooze koepokinenting ter Gemeentesecre tarie zal plaats hebben door dokter C. van Gelder. Melissant. Door Js. Kaslander van Dirksland is bij het gemeentebestuur ver gunning aangevraagd tot het oprichten eener spekslagerij aan de Voorstraat. Ouddorp. Alhier is een feestcommissie benoemd voor de regeling van het nationale feest te houden in dezen zomer, In die com missie hebben zitting de heeren Dr. Crueq. Makaaij, Hoofdonderwijzer der Chr. School. Langhorst, Hoofd der Openbare School. Hekman onderwijzer Openbare School. Van der Linde. Hoofd Openbare School no. 2. K. J. Spee, Ds, Rossing, J. Breen. W. d, Mooij, J. C. Tanis, J. Hameeteman J. v. d. Linde. Linnen en Tulle afgepast en per el Gemeenteraad. J eed een raat en een al- littende a et het daar- erwond. een der eeskun- hotel terwijl a aar het aldaar )8o La t ["EIJN"." 0* fSO UITGEVER Telefoon Iwtercoam. No. 2. ogden der Hervormde Kerk te Som- VERlVmaken bekend: 'dat de Rekening dezer administratie over 1912 en de Begrooting voor 1913 ge durende acht dagen ter inzage van de stem gerechtigde leden in de Kerkekamer is nedergelegd van des voormiddags 9 tot 12 uur. Sommelsdijk, 4 April 1913 Kervoogden voornoemd, de Boekhouder, de Voorzitter, F. C. ARMSTRONG C. J. MOSTERDIJK - DER De BURGEMEESTER der Gemeente Som melsdijk maakt bekend, dat eene opgave van de uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en ongebouwde eigendom men U^ze Gemeente gelegen, gedurende 0 -n, van den 2n April tot en met Jen ln «rei aanstaande, ter Gemeentese cretarie voor een ieder ter inzage ligt. Sommelsdijk, den ln April 1913. De Burgemeester, BOUMAN. DIJKGRAAF en GEZWORENS van den Polder Sint Christoffel onder Sommelsdijk maken bekend: dat de Rekening over 1912 en de Be grooting voor 1913 gedurende veertien da gen, van 2 tot 16 April, des voorm. van 912 en des nam. van 2 tot 4 uur ter inzage van Belanghebbenden zijn nederge legd in het lokaal »den Doele* te Sommels dijk., Sommelsdijk, 1 April 1913. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd. De Secretaris, De Dijkgraaf, F. C. ARMSTRONG. K. DE GRAAFF. Gedurende de maand Maart zijn 52 schepen, benevens die van de geabonneer de eigenaars, de Wiihelminabrug gepasseerd. Van den landbouwer J. B. is een kalfkoe afgemaakt moeten worden, 't Vleesch is goedgekeurd om gezouten te worden. Donderdag ontving de familie Looij de treurige tijding dat hun zoon de milicien J. Looij te Bergen op Zoom in het hospi taal aldaar is overleden. De miliciens L. v. d. Groef inf. H. A. v. d. Meer Gren. en Jagers en G. de Graaf inf. zijn opgeroepen voor herhalings oefeningen De twee eerste 5 Sept. en laatst genoemde 9 Sept. Door te vallen, verwonde het zoontje van M. Westdorp zich het hoofd zoodanig, dat het direct onder heelk. behandeling moest gesteld worden. Woensdagmiddag had het zoontje van P. v. d. Wende het ongeluk terwijl hij aan den kaaikant aan 't spelen was dat hij in 't water viel. Door toegeschoten hulp kwam voornoemde met schrik en een nat pak vrij. Tot melkcontroleur der fok- en con- tröle-vereenigiDg »Oude Tonge en omstre ken* te Oude Tonge is benoemd A. S. de Gast alhier. Sirkslajld. Woensdag 9 April n. m. 4 ure zal óp het gemeentehuis gelegenheid bestaan tot vaccinatie. De Korenmolen »De Eendracht* is Woensdag afgeslagen door A. Oosters te Ooltgensplaat voor f 6050. Eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting* van de gebouwde en od gebouwde eigendommen ligt van af he den, gedurende een maand ter Secretarie ter inzage. Een voordeelige kip bezit de Schoen maker J. Bakker alhier. Deze legde op één {dag 3 verschillende soorten eieren te we ten Eén gewoon ei met 2 dooiers, eén windei ook met 2 dooiers en één windei met 1 dooier, De Gymnastiek Vereeniging Olympia alhier zal Dinsdag 8 April eene uitvoering geven. In haar gehouden ledenvergadering zijn voor den polder Oud-Herkingen tot Yoorz. en Bestuurslid herkozen de Heeren Corn, van der Velde en A. van derSluijs, Een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van de gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze ge meente ligt gedurende dertig dagen ter secretarie alhier ter inzage. Het kohier no 1 der personeele be lasting over 1913 is invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter hand gesteld. Tegen Woensdag 9 April a.s. nam. 2Y2 ure is een openbare vergadering van den Raad belegd. De gewijzigde keur van den polder oud Melissant is door H. H. Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Ter verkrijging van vrijstelling van dienst bij de militie .wegens broederdienst, zijn ter gemeente secretarie acht aanvragen ingediend. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer is thans vastgesteld op 542, Verslag van het verhandelde in de openbare gemeenteraads vergadering te Middelharnis op Woensdag 2 April 1913 des namiddags om half drie. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen voor te lezen, waarna dezelve wordt goedgekeurd. De heer Bom vraagt den vporzitter, aan gaande, het bericht van den heer Adriaanse dat is inkomen daar hij nog niets van heeft gehoord, waarop de voorzitter antwoord, dat dit schrijven bij B. en W. was ingekomen. Aan orde is. Ingekomenstukken. 1. Bericht van de heeren J. v. d. Slik en 0. Kolff dat zij hun benoeming als lid en plaatsvervangend lid hebben aangeno men. 2. Procesverbaal van de boeken en kas van de gemeente ontvanger, welke in orde is bevonden. 3. Ontvangen verslagen 1. van de gezon- heidscommissie, 2. herhaliagsonderwijs, 3. schoolcommissie. Ten 4 ingekomen een adres van het onderwijzend personeel inhoudende verzoek om vërhooging salaris. De voor zitter deeld mede dat dit adres door B. en W. nog geen punt van bespreking heeft uitgemaakt, en wilden B. en W. zich eerst nader op de hoogte stellen om eene nadere vergelijking te kunnen maken, met de aan staande begrooting. Den heer Bom vind dit wel wat lang om daarmede te wachten tot de aanstaande begrooting, en zou de heer Born gaarne, zien dat dit in de eerst vol gende vergadering behandeld werd. De voorzitter acht het wenschelijk om daar niet op in [te gaan. Doch den heer Born maakt er een voorstel van, om het in de eerst volgende vergadering te behandelen na eenige discusie hierover wordt het voor stel Bom door den voorzitter in rondvraag gebracht en wordt dit met algemeene stem men goedgekeurd. Hierna wordt door den voorzitter mede- deeling gedaan dat 4 brieven ontvangen zijn van H. H, Ged. staten, inhoudende goed keuring 1. Kohier hondenbelasting, 2. Be sluit wijziging gemeentebegrooting 1913, 3. verhuring tuingrond, 4. verhuring van de directeurswoning van het oude postkantoor. •De voorzitter steld nu aan den raad voor over te gaan tot stemming van leden voor khet stembureau voor de a.s. verkie zingen van den gemeenteraad. Prov. staten en Tweede Kamerjen benoemd tot stemopne- mers de heeren J. J. Slis e i J. C. Bom, voor het stembureau van deu gemeenteraad worden benoemd, als le. lid J. v. d. Koog tot 2e. lid J. Vroegindewei, tot Se lid J. J. Nipius, voor 't stembureau Prov. Staten tot le lid D. Slis tot 2e lid J. J. Nipius, voor 't stembureau Tweede Kamer tot le. lid J, Zaaijer tot 2e lid J. v. d. Baan. De veorzitter benoemd volgens oude gewoonte tot plaatsvervangende leden de heeren J. J. Slis en J. C. Bom. De voorzitter steld nu voor om over te gaan tot de bespreking over aankoop van grond en wel de lijnbaan aan te koopen. Doch alvorens hier de bespreking open te stellen, geeft de voorzitter hier eerst eene toelichting over en vind de voorzitter dit om verschillende reden voor de gemeente van groot belang om dezelve aan te koopen, ten eerste bij de bestaande uitbreiding der gemeente dat [er dan verschillende wegen op uit kunnen monden, dat de gasfabriek er ook groot belang bij heeften ook wat het uitzicht op het schoolplein betreft, vervolgens zet de voorzitter uiteen, dat de gemeente er geen schade bij kon hebben, daar de prijs van overname f S090 be draagt, en de gasfabriek het achterste ge deelte wil huren voor f 40 dat vervolgens de aldaar staande schuur verhuurd kan worden voor bergplaats van karren, en het ander gedeelte voor hof, tuin of bouwgrond, om dan bij 't rijk de f 3000 aan te vragen zooals dit geschied is voor de woningbouw, Hierna wordt de bespreking geopend en wel 't eerst door den heer v. d. Koog, welke den voorzitter vraagt of het geld dat voor het in orde brengen noodig ook gelijk die f 8000 van het rijk gevraagt kan worden, waarop de voorzitter antwoord, „dat dit dan wel gezien kan worden en dit dan gelijdelijk te doen. Den heer Schilperoord vraagt aan de voorzitter dat het toch niet zal gaan om die grond van de lijnbaan ge lijktijdig voor tuingrond en bouwgrond te verhuren, waarop de voorzitter antwoord, dat dit niet in de bedoeling ligt doch om dan een afscheid te maken om dat van elkander te kunnen scheiden. Hierop ver krijgt de heer Vroegendewei het woord, welke gelooft dat de lijnbaan een lastpost voor de gemeente zal worden want door het vele water dat in de lijnbaan terecht komt van het zandpand is het onmogelijk dat voor hof of tuingrond deugd en wat bouwen betreft gelooft hij niet dat daar ooit gebruik van gemaakt zal worden, of hij zou soms voor verziening moeten dienen spreker wenschte wel dat 't geld voor sociale verbeteringen werd gebruikt want daar er nu al f 1500 bij den H. 0, moet komen, waar moet dit dan op deze voort gang naar toe, en daarom zal hij nooit mede kunnen gaan om aan dit voorstel van aankoop zijn stem te geven. De heer Bom verkrijgt nu het woord en is van geheel andere meening dan de voor zitter, namelijk dat de gemeente veel eerder inkrimpt dan zich uitbreid en had hij liever dat men geprobeerd had om het wat minder te krijgen. Nadat de voorzitter de sprekers had beant woord wordt na nog eenige discussie hier over de aankoop door den raad goedge keurd met 7 stemmen voor en 3 stemmen tegen, namenlijk de heeren J. C. Born, J. Vroegindewei en J. v. d. Baan. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat door B. en W. het noodig geoordeeld wordt om aan enkele straten een naam te geven, en wel op d# wei de drie dwars straatjes te noemen le, 2e en 3e Weistraat en de weg van af de Nieuwstraat langs de school tot aan het binnenpad Schoolstraat en het achterste gedeelte welke uitkomt aan de Princes Juliana weg noemen Hobbemastraat. De straat welke langs het postkantoor loopt welke thans de naam draagt van Schoolstraat te veranderen in den naam van Raadhuisstraat 't welk door den raad wordt goedgekeurd. Hierop wordt door den voorzitter een progressieve regeling van den Hoofdelijken Omslag meegedeeld. Na eenige besprekingen hierover, wordt door den voorzitter aan de leden meegedeeld dat een ieder der leden de gelegenheid wordt gegeven op het raadhuis verder inzage te nemen van genoemde regeling. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat men over in geheime zitting. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Ooltgensplaat op Woensdag 2 April jl. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig allen, uitgezonderd mr. A. J. C. van Weel. Notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. lo. I. Ingekomen stukken. Goedgekeurd door Gedeputeerde Staten het kohier der V hondenbelasting, tevens goedkeuring van de geldleening ten behoeve van de gas fabriek. II. Van den majoor ingenieur te Breda goedkeuring van de te verlengen loswal in de haven. III. Ingekomen een verslag van de ge zondheidscommissie. IV. Bericht ontvangen van den Com missaris der Koningin van de herbenoeming van onzen Burgemeester, waarvoor zijne Edelachtbare 1 Maart zijn eed wederom heeft afgelegd. V. Van Gedep, Staten ontvangen de toe zegging van f 6300 als kosten voor het lager onderwijs. VI. Van de -vereeniging Groene Kruis ontvangen de rekening, om zoodoende het krijgen van subsidie van gemeentewege. VII. Van de Comm. van beheer van den grintweg van Ooltgensplaat naar Oude Tonge, Middelharnis, Stad a. 't Haringvliet, dat de begrooting met f 1700 te verhoogen, welks iradeelig saldo over de rekening van 1915 ten uitgaaf gebracht zal worden. VIII. Ingekomen een schrijven van G. Dekker te Sliedrecht, aangaande de f 75, daar genoemde z. i. meent recht te hebben van het aangenomen werk aan de loswal in 1912, dat hij daar geen verder verhaal op zal doen, daar er van zijn kant geen recht bestaat voor die zaak. Al deze stukken worden voor kennis geving beschouwd. 2o. De begrooting van de te begrinten onderberm van de Langstraat, welke wordt geraamd op f 350, mits de daar aanwezige boeren de grint gratis op de plaats van bestemming brengen. 3o. Verbetering slaapvertrek voor den gemeenteveldwachter L. Jordaan, welke volgens teekening wordt goedgekeurd. De kosten worden geraamd op f 110. 4o. Aan de orde is het restaureeren der raadzaal, kosten f 265, waartoe wordt be sloten. 5o. De laatst gehouden aanbesteding van de te verlengen loswal aan de haven, waarvan het hoogste inschrijvingsbiljet f 13,520 en het laagste f 9287, hoewel dit werk aan de laagste inschrijver niet wordt gegund, om rede deze nog meer dan f 2000 boven de raming was. Nu stelt de burge meester voor om het werk in eigen beheer te nemen. Toch heeft de Voorzitter een onaangename tijding gehoord aangaande de daar te maken kaai en wel dit: dat er landbouwers zijn die, wanneer ze hun land verhuren aan de fabriek om daar suiker- I bieten op te zaaien, niet genegen zijn die bieten op voornoemde kaai te rijden, dit is volgens de Voorzitter een bezwaar, dat aanleiding kon geven niet zoo grif door te werken met dat plan. dhr. Wagner vindt het beter niet zoo hard door te zetten. dhr. Jacobs brengt dienaangaande nog in het midden, dat de medewerking van den Bond, suikerbietenfabrikanten nog niet gewonnen is, dat is spr. met dhr, Wagner eens. De Voorzitter vindt het treurig dat er van de ingezetenen zoo'n pressie wordt uitgeoefend op dit besluit van den raad, daar het een algemeen belang is, om rede de plaatsruimte op de oude kaal te klein is, en acht het wel degelijk noodig dat zoo iets moest gebeurenmaar zoo'n oppositie schrikt de Raad terug om door te zetten met hun besluit. dhr. Wagner vindt het beter een jaar te wachten om rede hij van gedachte was dat de aanvoer per tram ook niet zoo groot zal zijn als verleden jaar. De Voorz. vraagt hoe dan te handelen met de bekeiïng wanneer dit werk niet doorging. dhr. Wagner veronderstelt een plaats van de bestaande kaai te nemen en deze te bekeien om zoodoende daar met paard en wagen toch te kunnen komen. Ten laatste stelde de Voorz. voor om dan het werk een jaar uit te stellen en de bekeiïng een andere ligging te geven. Aldus wordt aangenomen. Daarna gaat de Raad in geheime zit* ting over. 'W iA I 'i <h J V

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3