1IK. Stichtsche Hypotheekbank, YAN STEIJN Co. Advertentien. Teerheid. De Balkan-Oorlog. De dienstknechten des konings BREUKBANDEN Breuk- Buik- en Lendenbanden J. W. G. LEEFLANG. Reclames, Mededeelingen enz Boothstraat 15, Utrecht - Telephoon No. 1915. Kassiers en Commissionnairs in Effecten. AGENTSCHAP Veendammef Hypotheekbank Veendam. (20 Cents per regel.) Buitenland. Gemengd Nieuws. Als tweede zending van de 16en jaargang der CHRISTELIJKE BIBLIOTHEEK is thans aan de abonné's verzonden Uit het Engelsch van HESBA STRETTON door QUIRINA Uit bange dagen Een verhaal uit het jaar 1813 door P. A. SPARENBURG Jr. De abonné's ontvingen reeds eerder het groote prachtwerk Recht en Gericht benevens Zijn moeder door H. W. S. en den scheurkalender Eben-Iiaëzer voor 1913 Binnenkort verschijnt DE VLAA1WSCHE SCHARENSLIJPER door J. VELTMAN, met een Groen boekje Verder zullen in dezen jaargang nog verschijnen DE PASTOOR VAN TER-GOUW door CH. RAEÜE, een zeer belangwekkend Nederlandsch verhaal uit de 15e eeuw, in twee deelen alsmede drie deeltjes in de serie Groene boekjes De catalogus, vermeldende alle voorwaarden betreffende het abonnement, is in eiken soliden boekhandel verkrijgbaar en wordt op aanvrage toegezonden door G. F. CALLENBiCH, Uitgever, Njjkerk. Li) Gareelmaïerij, Voorstraat, met en zonder Veer. 5435 PRIJZEN ZEER BILLIJK. De BANK geeft uit6080 4*i» °io Pandbrieven in stukken van ƒ1000.ƒ500.en f IOO. DAG- en AVONDBRÏLLEN vanaf 0 65. UITSLUITEND BILLIJKST ADRES VOOR vanaf I.50. 0. t Paskamer met bekwame vrouwelijke hulp voor Dames beschi)anrdew Speciaal adres voor Barometers en Thermomet«i2?^£ Ooi TOOr BOTER, KAAS, STAAL? AREN, eil ELECTRISCHE ZAKLANTAARNS. OUD! BINNENWEG 33, BOTTERDAM. RING 121-124a. MIDDELHAR NIS TELEPH. INTER. No. 19. TELEGRAM ADRES -STEIJN." AFGIFTE VAN: 4L pandbrieven tegen den koers vt. -IV UV* Bedragen der stukken f lOOO.—'f500,— 1'iOO,en 150, INKASSEERINGEN op Binnen- en Buitenland. Geven VOORSCHOTTEN en BEDRIJFSKAPITAAL vanafflOO,—tot op ieder bedrag, zoowel voor de kortste als langste termijnen, tegen uiterst billijke conditiën. Nemen gelden a deposito tegen de hoogste rentekoers. VERSTREKKEN GELDEN onder Hypothecair verband op huizen en Landerijen, respectievelijk tegen eene rente van 5 eQ be rente op Landerijen bedraagt hoogstens 41/2 Sluiten pils ran LEVEN, OU0KBN, BRAND. TBANSFORT-euZIEETEVEBZEKEBlHaEM. ®ay- Alle verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt zoowel ten onzen kantore als op onze 5774 ZITDAGEN: WOENSDAG 10-12 en ZATERDAG 10 -12 in 't café J. Peekstok te Stad aan 't Haringvliet. DONDERDAG 10—12 in Hotel De Bruin te DirMand. VRIJDAG 10—12 in Hotel Geluk te Oude Tonge. Hij is dezer dagen gestorven. Al eenige jaren hoorde men niet meer van hem. Maar de ingewijden wisten het welde man was menschenschuw gewor den. Een ongeneeslijke melancholie had hem aangegrepen. Hij zonk al dieper onder als in grondelooze wateren, waaruit geen macht ter wereld hem meer kon oprichten. Zijn vrienden wend'den zich van hem af. Er was met den armen man niets meer te beginnen. Hij was een hopelooze tobbe, d geworden, die omringd door al wat het leven hier op aarde veraangenamen kan, hel alevel de zwaarste taak vond, om dat leven voort te sleepen. En wie hem heel goed kenden, wisten nog meer. Zij fluisterden elkander in 't oor, dat hij eigenlijk zijn gansche leven lang tegen die zwarte zwaarmoedigheid gestreden had, die hem nu op zijn ouden dag de baas werd. Vandaar zijn onrust. Vandaar zijn reizen en trekken. Al die uitgelaten vroolijkheid. De vrienden moesten meehelpen, door hun dolle drukte en luid vertier, om hem zijn melancholie te helpen vergeten. Maar op den duur ging het niet Als de hopeloos verlorene in het drijfzand, werd hij door zijn vreeselijke kwaal naar beneden gezogen. Tot hij bij niets of bij niemand meer heul vond en de dood in zekeren zin tenminste een verlossing was. Dat leven en sterven trof me. Ik zou hier ongetwijfeld veel >leering« en »toepassing« kunnen vinden en maken. Maar ik wil dat niet doen. 't Zou eer verzwakkend werken. Me dunkt, ieder kan die toepassing zelf wel maken. Slechts één gedachte. Wat is het geluk toch een betrekkelijk begrip 1 En wat zijn niet de tienduizenden gelukkig te prijzen, die door noesten arbeid slechts gewinnen hun dagelijksch brood, >krap« leven moe ten maar die over hun tijdelijk bestaan de volle stroomen van het licht der eeuwigheid zien uitgestort. Die tegen wat men noemt de »Weltschmerz« het eenig afdoend remedie bezitteDEeuwigheids vreugde. UITKIJK. De jongejuffrouw Camille Belledame, waarvan wij hier het bevallige gezichtje afbeelden, is een jong (meisje van IS'/, jaar, wonende bij hare ouders te Parijs, 6, passage Kuszner. Dit jonge meisje heeft altijd eenigzins zwak gestel gehad, gevoelig voor zenuwachtigheid, zooals dit bijna altijd voorkomt bij personen wier geaardheid een weinig wankelend is. De Jongejuff. Belledame. De jongejuffrouw Belledame had zichtbaar bloed armoede en was niet zoo sterk als zij had moeten zijn. Zonder eigenlijk ziek te zijn, had zij nooit dien indruk van welvaren die personen in volkomen goede gezonheid ondervinden. Zij be klaagde zich altijd over kleine ongemakken: schele hoofdpijhen, duizelingen, aandoeningen van koude, slapeloosheid, gebrek aan '.eetlust, lang zame spijsverteering die wel aanduidden hoe teer haar gestel was. Die teerheid nloge al in den gewonen tijd geen onmiddeljjk gevaar aanbieden zij wordt verschrik kelijk in zekere kritische tijdperken, zooalB bij voorbeeld in den leettijd van den groei en van de vorming, wanneer het organisme dringender eischen heeft. Zoo werd dan ookdejongejuffouw Camille Belledame'gedurende het tijdperk van den groei zeer op den proef gesteld. Toen schreef men haar de Pink Pillen voor, en men kan zeggen dat van af den dag traarop zij de Pink Pillen heeft genomen, een grootb verandering zich bij haar voordeed. De Pink Pillen hebben bloed en krachten aan dat teere jonge meisje gegeven. Dankzij de behan deling met de Pink Pillen heeft de jongejuffrouw Belledame een uitmuntende eetlust gekregen, zij ziet er weer goed uit to lijdt niet meer aan al die kleine ongemakken Idie het leven veronaange namen. De jongejuffrouw Belledame bezit nu een uitmuntende gezondheid en indien men hare ouders en hare vrienden ondervraagt, kan men zich rekenschap geven dat zijl,allen verrast zijn over een zoo gunstige verandering die zich in zoo weinig tijd voordeed. Verkrijgbaar k f 1,75 per. doos, en f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Pa., DIJKEMA DOORNBOS, te Sommelsdijk. De vredeskansen In een nota zegt de Porte de mogend heden dank voor hare bemiddeling en aan vaardt al hare voorstellen, zonder eenig voorbehoud, het aan de mogendheden over latend, om den vrede tot stand te brengen. Reuter verneemt, dat het antwoord der j geallieerden weinig verandering heeft on- dergaan sedert het van Sofia naar Athene Belgrado en Cettinje werd geseind. Ofschoon verwacht had knnnen worden, dat Bulga rije na den val van AdriaDopel haar eischen hooger zou stellen, heeft de regeering te Sofia inderdaad nog nadere concessies ge daan. Uit eerbied voor de mogendheden is zij thans geneigd, de grenslijn Enos-Midia goed te keuren, met deze geringe wijziging, dat het eindpunt tien mijlen ten oosten van Enos in plaats van in die stad zelve zal vallen, welke wijziging uitsluilend op rekening van aardrijkskundige en topo grafische mofieren moet worden gesteld. In Balkan-kringen wordt de meening te kennen gegeven, dat de gematigdheid van het antwoord der geallieerden het sluiten van den vrede in de naaste toekomst moet verzekeren. De strijd aan de Tchatalja-linie, In den ochtend, van 1 April rukte een bataljon vijandelijke troepen op naar het dorp Arnautkeui, maar de Buigaarsche ar tillerie dwong hen terug te trekken. Men gelooft aan een paniek. Terzelfdertijd ruk ten acht Turksche batalj ms met mitrail leurs op van uit Koumbourgas, maar een tegenaanval der Buigaarsche troepeD deed hen op de vlucht slaan, nadat hun belang rijke verliezen waren toegebracht. De aan vallen der Turken werden ondersteund door het geschut van zes oorlogschepen. Montenegro en de Mogendheden. Uit Cettinje wordt gemeld, dat de aan gekondigde vlootdemonstratie op Montene- grijnsche regeerings-kringen niet den min sten indruk maakt. Men verklaart, dat wan neer Skoetari, wat zeer waarschijnlijk is, den Montenegrijnen in handen valt, dezen die vesting niet zullen ontruimen, tenzij zij daartoe met geweld van wapenen ge- dwoDgen worden. De stormaanval op Adrianopel. Het volgende eerste directe telegram uit Adrianopel publiceert het //Berliner Tageblatt// van zijn correspondent aldaar Adrianopel, 31 Maart, 9,10 u. 's avonds. Op den tweeden Paaschdag om half drie begon de laatste strijd om Adrianopel. Een artillerievuur tegen alle forten van den uitersten vestinggordel en tegen de stad leidde de aanvalabewegiog van de Bulgaren in. De Turken beantwoordden het bombardement zonder ophouden. Het vuur uit meer dan duizend kanonnen ver oorzaakte zware rookwolken, die de zon verduisterden, en in groote spanning boorde de bevolking naar hel laatste gebulder der vuurmonden. Het gevoelde ouwi lekeurig, dat de worsteling teneinde liep en dat jde laatste strijd om het, bezit der sterke vesting aangeb'oken was. Rij het vallen van den i acht hoorden wij het geknetter der mit- raileurs eD van het geweervuur der infan terie, De algemeene st -rmloop der Bulga ren zette in. 's Morgei s ho irde men alleen nog de kaïioni aiie. In de stad werd be kend, dat de. laatste aanval der Bulgaren niet zonder succes geb'eveu was. Zij had- deu een der eerste forten genomen en waren tot dicht bij de oos'elijke forten genaderd. De belegeraars schenen vast besloten Adria nopel Ie veroveren of zich tot den laatsten man le la'eis neerschieten De Turksche soldalen waren uilgeput tengevolge van de slechte voeding, en er heerschte zoowel onder de bevelvoerende officieren een alge meene demoralisatie. De oneenigheid onder de Turksche generaals verlichtte het werk van de Bulgaren en het kieine succes van den eersten nacht spoorde dezen aan om met alle krachten een tweeden stormaan val te wagen. Met nog grooter energie en doodsver achting dan den eersten nacht werd de bestorming voortgezet. Het Buigaarsche legerbestuur maakte gebruik van den on- doordringbaren nevel, om de geheele artil lerie aan de oostzijde naar voren te schui ven. Zij besloot daarop de vestingbatterijen van zeer nabij, die door een moordadigen granatenregen getroffen, niet meer terug konden vuren en ernstig beschadigd wer den. Nog vóór het aanbreken van den dag is het eerste en sterkste en Oostelijke fort van Adrianopel gevallen. In wilde verwar ring vluchte de bezetting van het fort, ge volgd door de officieren. Dit voorbeeld werd onmiddelijk door de manschappen van de nabijgelegen fortificaties nagevolgd. Onder geringen tegenstand werden dan de overige oostelijke forten genomen. Om zes uur ,s morgens trilden de zonnestralen op de vliegende vaandels der Bulgaren. Na een korte beraadslaging van den Turkschen generalen staf wordt om acht uur 's mor gens per telefoon het bevel gegevenom de kruidmagazijnen, de rest der provisie- voorraden en ook de Issenbunbrug in de lucht te laten vliegen en de kanonnen on klaar te maken. Een ontzettende donder slag en een schudden als een aardbeving bewezen dat de bevelen ten uitvoer gebracht waren. De prachtige kazernes, die aan 40,000 militairen onderdak gaven, werden in brand gestoken. Zware rookwolken stegen ten hemel als een symbool van de vernietiging der laatste macht van de Halve Maan in Adrianopel. De oplaaiende vlammen ver woestten de laatste vaandels van de turksche bezetting. Om 9 uur*'s morgens rende het Buigaar sche huzarenregement met getrokken sabel van de oostzijde de stad binnen en bezette I onmiddelijk de regeerinsgebouwen. Onder- 1 tusschen hadden zich ook de Turken in de zuidelijke en noordelijke forten over gegeven. In de stad zelf ontmoeten de Bulgaren geen tegenstand meer. De be volking was volkomen uitgeput door hon ger en het wierp zich liever op de enke le militare depots van levensmiddelen, om de laatste kleine voorraden van het gar nizoen aan meel, be.-chuit en rijst te plun deren. Tegelijk met de overwinnaars kwa men lange treinen met levensmiddelen broad, suiker, zout en petroleum, de stad binnenrijden. Een dag le voren kostte een kg. zout 20 mark, een kg. suiker werd 30 mark betaald. Vandaag verdeelde men zout, brood en suiker voor niemendal op de straat. Eindelijk bevrijd van deze, vijf maanden lange nachtmerrie, ademden vriend en vijand, zonder onderscheid van rang en godsdienst, met een diepen zucht van verlichting op. De redders van de „Eastwell." Bij Koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend a. de gouden eerepenning en een loffe lijk getuigschrift aan J. v. d. Wielen, ka pitein b. de zilveren eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift aan M. Peters, machinist en Th. v. d. Put dekknecht; allen behoorende tot de bemanning van de sleepboot „IJmuiden", te IJmuiden, we gens de door hen met levensgevaar ver richte redding van schipbreukelingen van de vrachtboot .Eastwell" op 16 Maart 1913 in de Noordzee vergaan. Staats Ct. Zij vond het goed. Volgens de laatste aanschrijving van den Minister van Oorlog moeten de minderjarige miliciens, die in aanmerking wenschen te komen om eenige uren na het avondappél buiten de kazerne te verblijven een bewijs overleggen, dat hun ouders of voogden daarin toestemmen. Deze mededeelingen, aan de compagnie gedaan, bezorgde dezer dagen, volgens Hbl., een onzer compagniescommandanten het volgende briefje Wel Eedele Heer. (Den Majoor), Op U Eedele verzoek van het nachtver-blijf van mijn Man het antwoord van Mijn noemen de Ecbtgenoote S. F. te ontvangen voor den door U Edele Orden of Verslof gege ven Paaschnachten te overnachten bereide ik gaarne aan U Eedele heer verzoek mijne toestemming daarin gaarne te geven. Met achting noem ik mij als Echtgenoote van Milicien J«. Diefstal aan de Hembrug. Sedert een paar dagen, aldus lezen we in de Tel., doet het gerucht de ronde, dat de krijgsraad besloten zou hebben, den ka pitein-magazijnmeester W., verdacht meer te weten van de raakselachtige verdwij ning van een belangrijk bedrag aan bank papier uit de .brandkast der artillerie -in richtingen te Zaandam, uit zijn hechtenis te ontslaan wegens gebrek aan bewijs. Dit plan schijnt men echter voorloopig te hebben opgegeven, want tegen Woens dag 2 April is als getuige in deze zaak ge dagvaard de heer Van Zwicht inspecteur van politie te Zaandam, aan wien gedu rende de eerste dagen het onderzoek was opgedragen en die door den krijgsraad in het geheel nog niet was gehoord. Het Hbld. deelt omtrent deze zaak mede In betrekking tot den diefstal van geld uit de brandkast van de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug, in verband waar mede een officier eenigen tijd geleden werd gearresteerd, is door den krijgsraad op nieuw de instuctie geopend. Woensdagochtend had aan de Voor straat bij de Lombardbrug te Dordrecht een treurig ongeval plaats. De 17-jarige zoon van den cipier der cellulaire gevan genis kwam, op zijn rijwiel gezeten-, in botsing met een jeugdige wielrijdster, met het gevolg dat hij viel en bewusteloos in een nabijzijnden winkel werd binnenge dragen. Daar bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De ongeveer 60-jarige J. K. is Dins dagnamiddag te Haren door de auto van mr. A. W. S te Groningen overreden en zwaar gewond. Een been werd den man afgereden. De auto, die in botsing kwam met de Zuidlaarder tram, welke K. juist had verlaten, en de tramwagen werden ernstig beschadigd. Aan de Kil, tusschen Culemborg en Beusichem, passeerden Dinsdagnamiddag de sleepbooten Poolster en Rijn Lek jjj el kaar. Op dat oogenblik liep de Wuta, van Bruinnisse, geladen, met lijnzaad, uit het roer en voer op drie andere schepen, waar door deze laatste lichte averij kregen. Het dek van de Wuta scheurde aan den voor steven tot voorbij de lier. Het schip heeft volgens de N. R. Ct. waterdichte schotten zoodat het water erin op een zekere hoogte bleef staan en de lading niet kon bereiken Het is door Rijn Lek in de haven van Culemborg gesleept. Op aanwijzing van den landbouwer Hilbert K., te Buinen, die de vorige week te Assen in het huis van bewaring werd opgenomen, verdacht in een hypotheekacte een valsche opgave te hebben gedaan, waaruit nadeel kan ontstaan, is Maandag bij de staldeur van zijn woning, in tegen woordigheid van den burgemeester, rechter commissaris te Assen en politie, in den grond in een blikken doos gevonden een schuldbekentenis, benevens een som van ruim f 2000. Even voordat K. aanwijzing deed, sprong hij in den put, van waaruit hij door de politie werd opgehaald. (Ass. Ct,). Sinds Zaterdag was de hoofdbestel ler J. van het postkantoor te Maastricht zonder adres verdwenen. Hij heeft zich he den ter beschikking van de justitie gesteld. Dinsdagavond is in het hospitaal te Maastricht overleden vrouw Vos, die bij het aanmaken van haar kachel doodelijke brandwonden had bekomen, N. R. Ct. Een Aprilgrap. Te Abcoude zijn Dinsdagavond tal van ingezetenen de dupe geworden van de volgende Aprilgrap: In den loop van den dag werd aan de huizen der dorpsbewoners, door een bekende fi guur der plaats een strooibiljet afgegeven vermeldende het programma van een des avonds om 8 uur te geven groote voor stelling op het Kerkplein, te Abcoude, door de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Bios coop. Het programma vermeldde acht num mers, waaronder de Nederland-Engeland- wedstrijd, de intocht van Ferdinant van Bulgarije in Adrianopel, het speeluurtje van Prinses Juliana, enz. Hoe meer het aanvangsuur naderde, toe drukker het in den omtrek van het Kerkplein-werd, totdat eindelijk verteld werd, dat de voorstellidg wegens 1 April-dag was uitgesteld. In den afgeloopen nacht reed een huur-auto op den hoek Sarphatistraat en Alexanderplein te Amsterdam tegen een al daar staanden boom. De twee inzittende personen werden door den schok met het hoofd door de voorruit geslagen en daar door vrij ernstig in het gelaat verwond. Na geneeskundige behandeling is een der inzittenden per auto van den Geneeskun digen dienst overgebracht naar een hotel alhier, waar hij tijdelijk vertoefde, terwijl de andere per auto-ziekenwagen naar het O. L. V. gasthuis is vervoerd en aldaar ter verpleging werd opgenomen. Specialiteit in De Directie. A. DIKS Rz., Gk J. ELLERMAN. *72 °/o -Ld ■M,

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2