De Balkan-Oorlog. Buitenland. Officieel Gedeelte, Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Posterijen. Verkoopingen. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, Kerk eu School. trouwens wel bewezen heeft, doch zij werkt langzamer, soms eerst na vrij ge- ruimen tijd, omdat er eerste en omzetting moet plaats hebben van den onopneem- baren ammbniak in het wel opneembare salpeterzuur. Daartoe is de samenwerking van verschillende omstandigheden of voor waarden noodig, als de aanwezigheid van voldoende zuurstof in den bodem idem van kalk, welke den grond moet ontzuren, omdat de bacteriën, die de omzetting moe ten bewerken, dit in een zuren bodem niet doen voorts een geschikte bodemtempe- ratuur, dewijl anders eveneens bedoelde bacteriën werkeloos blijven. En nu is het duidelijk, dat veeltijds die verschillende voorwaarden min of meer ontbreken. In een kouden of natten en zuren bodem, in een grond, die kalkarm is of waar de lucht niet genoegzaam kan binnendringen, 't zij doordat hij te vochtig of te slecht is be werkt, zal de zwavelzure ammoniak doen en blijven liggen, tot gunstiger voor waarden intreden. Bovenstaande doet ons zien, dat het chilisalpeter een voorsprong heeft op den zw. ammoniakhet werkt sneller en min der onafhankelijk van den bodem en weer, ook zekerder het geeft resultaten op gron den en onder omstandigheden, waar men van den zw. ammoniak niet9 of weinig mag verwachten, Proefnemingen van onderscheidene onder< zoekers hebben dan ook de meerderwaar digheid van de chili bewezen. Wij deelen daar in een derde artikel een en ander van mee. C. B. De inneming van Adrianopel. Over de algemeene bestorming der Ooste lijke forten van Adrianopel, worden uit Weenen nog de volgende bijzonderheden gemeldVan Zondagnacht tot Maandag ochtend trokken ongeveer 200 vrijwilligers, van pantserbedekking voorzien, naar het door prikkeldraad versperde terrein en knipten daar de versperringen een voor een door. Daarna werden groote kudden vee over dit terrein gejaagd, omdat men vreesde, dat de vijand er onderaardsche mijnen had aangelegd. Eerst toen gingen de Bulgaren tot den bajonet-aanval over en bestormden zij de elf meter hooge, gebetonneerde forten, die stuk voor stuk in hun handen vielen. Woensdagmiddag mar cheerden de Bulgaarsche troepen, onder het spelen der muziek, de brandende stad binnen, waar verschillende ontploffingen plaats vonden terwijl op verschillende pun ten nog verbitterde gevechten geleverd werden. Toen kort voor zonsondergang de Bul gaarsche hoornblazers den troepen in het Maritza-dal 't signaal gaven, om het vuur te staken en de capitulatie van Shukri pasja bekend maakten, vond op de puin- hoopen der stad een schouwspel plaats, dat aan den intocht van de kruisvaarders in Jeruzalem herinnerde. Op den met bloed gedrenkten bodem der stad liet generaal Iwanof tusschen de nog brandende huizen een dankdienst celebreeren. De soldaten, die naast de nog rookende kanonnen ston den, vielen op de knieën, terwijl de priesters voor de twee opgerichte veld- altaren den heiligen dienst begonnen. Naar het //Berliner Tageblatt// ver neemt, bevinden zich onder de te Adria nopel gevangen genomen Turken, behalve Shukri pasja, nog 16 pasja's, 4 divisie en 8 brigadegeneraals en 1200 andere officieren. Verder vielen den Bulgaren nog 52.000 geweren met veel munitie en kleedingstukken in handen. In ons vorig Nummer werd onder de //Telegrammen// reeds meegedeeld dat er 88000 krijgsgevangenen gemaakt en 640 kanonnen veroverd werden. De strijd aan de Tchatalja-line Het dorp Tchatalja is door de Bulgaren genomen. Men verneemt uit Constantinopel, dat men daar den geheelen dag het kanonge bulder aan de Tchatalja-line hooren kan Alle troepen, die nog in de Turksche. hoofdstad in garnizoen lagen, zijn naar het front vertrokken. Voortdurend komen trei nen met gewonden aan de hospitalen be ginnen zich te vullen. De algemeene stemming is zeer bedrukt en ernstig. De Turken hebben al hun vooruitgeschoven posten verlaten. De Raad der nationale defensie heeft gisteren aau een groot vizier gevraagd, hoe de algemeene toestand was. Mahmoed Sjefket pasja antwoordde, dat er geen reden bestond om ongerustheid te koesteren, daar de Bulgaren niet door de Tchatalja-line kunnen heenbreken. De verslagenheid in Constantinopel. 't Bericht van den val van Adrianopel maakte een verbijsterden en verpletterden indruk op de geheele bevolking, In geheel Stamboel heerscht een indrukwekkende stilte Het dagblad //Terdjumau// wijdt een roerend artikel aan den laatsten strijd om Adrianopel. De vredes kansen. De Balkanstaten zijn overeengekomen de vredes voorwaarden der mogendheden te aanvaarden en willen de vijandelijk heden niet staken voordat met Turkije een overeenkomst gesloten is. Bulgarije vraagt echter als grens de linie Saros-Midia. De meening der geallieerden, en in het bijzonder van Bulgarije, is, dat indien de trede geteekend moet worden, dit onmid- delijk moet geschieden. Gebeurt dit niet, dan geeft Bulgarije er de voorkeur aan, om den oorlog voort te zetten, daar het niet van plan is, opnieuw de nadeelen te ondervinden van de tactiek der Turken, om de onderhandelingen slepende te houden. Serviërs en Turken. Een klein detachement ontmoette aan den zuidelijken oever van de Skumfa, nabij Himuchma, een driemaal zoo sterke strijd macht voorzien van artillerie en mitrailleurs. De Serviërs deden een krachtigen aanval en wierpen den vijand die groote verliezen leed terug. 325 Turken werden krijgsge vangen gemaakt. Aan Servische zijde wer den 60 man buiten gevecht gesteld. Onder de gewonden bevinden zich twee kapiteins. De strijd begon bij het aanbreken van den dag en duurde tot 11 uur's morgens. De tornado inde Vereenigde Staten. Over de catastrophe, waardoor de Staten Kansas en Nebraska op den eersten Paasch- dag zoo zwaar getrofien zijn, zijn nog geen wetenschappelijke bijzonderheden gepubli ceerd. Echter valt uit de berichten der ontzettende gevolgen van dezen storm en uit h t voorkomen der wolken, de tempe- ratuurverhoudingen en de richting van den wind met tamelijk veel zekerheid op te maken, dat het hier een .tornado of beter gezegd verscheidene snel op elkander vol gende tornado's betreft. In zekere Staten van Noord-Amerika ten Oosten van het rotsgebergte, treden zij dikwijls met zoo groote vernielende kracht op, als men op geen andere gedeelte der aarde aantreft. Deze wervelstormen ontstaan op zekeren afstand boven de aarde en richten zich trechtervormig naar den aardbodem. Zij hebben gewoonlijk een doorsnede van eenige honderden meters en woeden meestal met een snelheid van 40 kilometer per uur. Niets kan aan het geweld van zoo'n wer velstorm weerstaan. In het middengedeelte van den trechter heerscht een zeer lage atmosferische druk. Gesloten vaten bars sten, flesschen springen uit elkaar en dik wijls ziet men muren van gebouwen naar verschillende zijden uit elkaar vallen. De uitwerking is niet zelden gelijk aan een ontploffing. De zwaarste voorwerpen wor den in de lucht opgenomen,, ver wegge voerd en dan neergesmakt en er zijn voor beelden, dat heele blokhuizen met bewo ners en al in de hoogte worden geheven, tiet gebeurt dikwijls, dat verschillende tornado's op één dag voorkomen, en zich in gelijke richting met een onderlinge tusschenruimte van eenige mijlen voort bewegen. Den 9 Pebruari 1884 kwamen op één dag niet minder dan 60 tornado's voor, die in de Staten Illinois, Kentucky, Ten nessee, Virginia, en Mississipi zich deden gevoeleu. Zij veroorzaakten den dood van 800 menschen, terwijl 2500 gewond wer den, bovendien kwamen ook nog 10.000 paarden om. Bij een tornado, die in April 1899 in den staat Missouri optrad, heb ben ooggetuigen waargenomen, dat huizen wagens en menschen tot een hoogte van 100 tot 130 meter werden opgenomen en een eind verder neergesmakt. Een huis werd 30 meter^m de hoogte geslingerd, waar het in duizenden stukken uiteensprong terwijl de stukken nog een eind in ver schillende richtingen wbrden medegesleurd. Ben paard werd opgenomen en drie kilo meter verder weer op zijn pooten neer gezet, zonder eenig letsel te bekomen .Groote boomen werden met de wortels en groote stukken aarde uitgerukt en de bodem zag er uit als een dynamietontploffing. Bekendmaking. Het bestuur van den polder het Oudeland van Middelharnis maakt bekend dat de gesloten lijst der stemgerechtigde ingelan den gedurende 14 dagen van af 28 Maart 1913 ter inzage van ingelanden is neder gelegt ten kantore van den Secretaris Middelharnis 25 Maart 1913. De Voorzitter J. v. d. KOOGH. De Secretaris NIJGH. Soimnelsdijk. Bij de 18 jarige zoon van Johs. G. wonende A. 288, is roodvonk geconslateerd. Middelharnis. Hedenwoensdag 2 April, des namiddags om half drie, zal er eene openbare gemeenteraadsvergadering worden gehouden. Donderdag 3 April des namiddags ten 2 ure zal er ten huize van Dr. J. A. de Vries Reilingh, gelegenheid zijn tot koste- looze inenting of herinenting. Den Bommel L.l, Vrijdag kwam een kind van D. Donkersloot zoodanig met de wielen van een kar in aanraking, dat het onder medische behandeling moest gebracht worden. - Om bij het vervoeren van een zijl aan het doodsgevaar te ontkomen, zag H. Melissant zich genoodzaakt van het zijl te springen met het gevolg van in de wate ring terecht te komen. Behulpzame handen wisten zijn vaartuig* te «anexeeren* en hem behouden op het droge te brengen^ Zaterdagavond had een kind van V. d. Meide het ongeluk een naald in den voet te trappengeneesk, hulp was onvermij delijk, Zondagmorgen werd de aandacht van sommige dijkbewoners getrokken naar de steeds gesloten blijvende woning van de 68 jarige mej. Chr. J. Breers. Nadat (op last) de deuren waren opengebroken, kwam men tot de droeve ontdekking dat de oude juffr, dood in bed lag. Oude Tonge. -Toen P. M. Vrijdag morgen met zijn wagen eene andere moest passeeren, kwam hij in aanraking met een fiets, waardoor dit voertuig belangrijke schade opliep doch gelukkig geen persoon ge kwetst werd. Bij het loopen over het dek viel de schippersknecht zoodanig, dat hij aan zijn hand ernstig gekwetst werd en geneeskun dige hulp noodzakelijk bleek. Naar men zegt is het paard van de gemeente bestemd voor de vuilniskar door den rijksveearts voor de verzekering afge keurd, als hebbende een hartgebrek. Dirksland. Zondagavond viel een jonge kneuter van P. Wolfer, die vermoedelijk achter de heining om wilde loopen, boven van de Sluis in het Spui. Gelukkig waren er spoedig redders bij de hand, zoodat misscfiten een droevig ongeluk voorkomen is. Bij enkele landbouwers ziet men nu al jong hoornvee in de wei, wat zeker vroeg is te noemen. Tot de Rijkskweekschool te Middel burg is toegelaten, C. van Putten alhier. Als bedienaar der begrafenissen treed op A. J. Lugthart alhier. Herkingen. Door den Heer Abr. Nieuw- land, smid alhier, is aan B. én W. dezer gemeente vergunning gevraagd een huis annex smederij te bouwen op het erf, thans in gebruik bij den heer Mans klompenmaker alhier. Belanghebbenden zijn in gelegenheid gesteld eventueele bezwaren in te dienen. Door het vuil dat aan de oppervlakte dreef misleid geraakte een zoontje van P. van der Sluijs Zaterdag 1.1. in de aan de molenkreek grenzende sloot waarbij hij met behulp zijner speelmakkers wist te ont komen, om niet geheel in de modder te geraken, zoodat dit ongeval met een morsig pak en een hevigen schrik afliep. De op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst iigt vanaf 23 Maart tot 15 April ter Gemeente-secretarie ter inzage en kun nen belanghebbenden zich aldaar over tuigen of kiesgerechtigden daarop voor komen, niet of niet goed voorkomen. De lijst bevat 15 r namen. Bij de pogingen aangewend door het Polder Bestuur van Klinkerland om ver betering te brengen in den waterafvoer zijn deze met het natte jaargetij verleden jaar dikwijls mislukt. Thans is men zoover dat het steenen gebouw in den polder geplaatst zoo niet voltooid, dan toch deze nadert. We willen hopen dat thans succes zal ver kregen worden door den plas droog te maken. Stellendam. Het bestuur der afd, Goe- ree en Oveiflakkee der Ned. Maatsch. t. b. d. geneeskunst is voor 1913 als volgt samengesteld Dr. J, A. Hers, Ooltgensplaat, voorzit ter Dr. P. J. Mulder, Stellendam secre taris, tevens penningmeester en K. C. Crucq arts Ouddorp. Bij besluit van 5 Maart 1913 is de Koninklijke goedkeuring verkregen op de statuten van de veieeniging«Hulpfonds tut verbetering van het tractement van den Ned. Herv. Predikant van Stellendam* ge- vestig te Stellendam. Bij de gehouden inenting werden elf personen ingeënt. De volgende gele genheid tot kostelooze inenting zal over ongeveer drie maanden gegeven worden. Toen de visscher H. B. verleden week van de visscherschuit op den wal wilde springen gleed hij uit en kwam in de haven terecht. Hij was spoedig op het droge en kwam er met een nat pak af. Goedereede. Bectieficatie. In Maas- en Scheldebode van 29 Maart 1.1., Tweede blad, bladz. 2, eerste kolom regel 40 van boven: staat a 1257 moet zijn f 12357. De lijst van stemgerechtigde inge landen van den polder Ouden Oostdijk*, is herzien en ligt gedurende 14 dagen ter visie. Naar men zegt is het metselwerk, van de te bouwen 10 arbeiders woningen door H. H. Harmsen te Willemstad, overgeno men door J. Raadsheer te Ouddorp. Door van den zoldertrap te glijden, had Mej. N. D. Lodder het ongeluk een been te breken. Den volgenden dag werd zij per auto van het Roode Kruis, naar Leiden vervoerd ter opname in 't ziekenhuis. Vergadering van den Raad der Gemeente Ouddorp gehouden op Zaterdag 29 Maart 1913 voormiddags 9.30 uur. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt door den Voor zitter op gebruikelijke wijze geopend. De Notulen der vorige vergadering ge lezen en daarna onveranderd goedgekeurd. Ter behandeling ingekomen stukken. Missive van H. H. Ged. Staten bevattende de mededeeling aan den Burgemeester alhier, dat hij als zoodanig wederom voor een tijdvak van 6 jaren is benoemd, en dat hij daarvoor in handen van den Com missaris der Koningin, den ambtseed dient af te leggen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. De Raad doet daarop eenparig den Voorzitter met zijne herbenoeming geluk- wenschen. 2e. Mededeeling uit het rapport der com missie belast met het onderzoek der recla mes Hoofdelijken omslag, dat adressante P. Missel van haar aanslag is ontheven. 3e. Adres van dankbetuiging van A. v. Noord als gemeente opzichter, voor zijn toegezegde gratificatie. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4e. Af- en overschrijving van enkele pos ten op de Gemeentebegrooting. In verband hierbij wordt door den voorzitter nog voor gesteld mede namens de Wethouders, om den havenmeester C. Akershoek f 35 als verhooging van tractement te geven. Alle leden kunnen met deze voorgestelde verhooging accoord gaan, zoodat deze ver hooging wordt toegestaan. Thans wordt overgegaan tot het nazien van het kohier der hondenbelasting. Vooraf dit wordt gelezen, doet T. Hameeteman het voorstel, om de houders van honden, die wonen buiten den kring, die 's nachts door den nachtwakor wordt bezocht, vrij te laten van de hondenbe lasting, waardoor dan ook degene die bui ten den kring van het dorp wonen eenig- zins vergoeding krijgen, voor hunne belas ting aan de gemeente. Want het is nu toch eenmaal zoo gesteld, dat de buitenwonende een hond houden als waakhond. En daar het nu toch gebleken is, dat trotsch de hondenbelasting het getal der honden sterk toeneemt. Want niet-alleen is- een hond voor zijn waakzaamheid onmis baar, maar ook voor het verdelgen van ratten en wezels die op de boerenplaatsen zooveel vernieling kunnen aanrichten. De voorzitter meent, dat het zijns inziens beter ware, dat alle houders van honden verplicht werden gesteld, om deze 's avonds vast te leggen, daar het menigmaal is voor gekomen, dat bij hen klachten ter oore kwamen, dat juist die losloopende honden zooveel onheil aanrichten aan pluimvee en konijnen. T. Hameeteman meent, dat daarvoor de attentheid der menschen, maar wat opge scherpt moet worden. Maar als uit eigen ondervinding kan hij hier mededeelen, dat door het houden van een waakhond de diefstallen verminderen. J. C. Lodder spreekt hierbij als zijn meening uit, dat het goed zou zijn, wie een losloopende hond had daarvoor f 5 hondenbenbelasting moest betalen, en hen die een vastliggende hond hielden, geheel vrij te stellen van honden belasting. Ook KI. Voogd is eenigzins deze meening toegedaan. De Voorzitter geeft T. Hameeteman in overweging, om later een geformuleerd voorstel daaromtrent in te dienen. Niets meer voor de openbare vergadering ter bespreking zijnde, wordt deze door den Voorzitter gesloten, om voort te gaan met de behandeling der kohieren van den Hoofdelijken omslag. STELLENDAM. Gedurende de maand Maart werden op het Hulptelegraaf- en Telefoonkantoor al hier behandeld 211 telegrammen, 131 gesprekken en 13 oproepberichten. Dinsdag 8 April 1913 afslag, te Stellen dam in het Logement Knöps, des avonds 6 uur, krachtens rechterlijk be vel van een huis met schuur |rf en grond en voorliggende tuintjes te Stellendam, in kavel elf van den Eendrachtspolder, kad. Sectie B ns. 817 en 872, groot 4 aren 63 centiaren (30£ R. V. M, eigendom van de Wed. en Erven A. Klink Mz. Notaris VAN DEN BERG. Dinsdag 8 April bij afslag, 's namiddags 4 uur te Stellendam in het logement van van Troost, a. de vroegere meestoof, „de volharding" te Stellendam, in den Een drachtspolder onder den Buitendijk, met erf en grond, kadaster Sectie B. no 1524. groot 20 aren 60 centiaren (134£ R. V. M.) de opstal voor afbraak in 5 koopen en in combinatiën, b. het recht van Visscherij in de Oostdijksluis en Stedevest van Goede reede, strekkende van den Spuisluis noord waarts tot aan den Molenweg en de watering in den polder Oostdijk, vroeger kadastraal bekend gemeente Goedereede Sectie A. no. 160 bis en gemeente Ouddorp Sectie C. nos. 291 bis en 353 bis C. Voor afbraak de opstal van een huis en schuur, genaamd »Werklust« onder stellendam in den Hen Kavel van den Adrianapolder. Notaris VAN DEN BERG. Donderdagen 10 April, veiling en 17 April 1913, afslag, beide dagen des avonds 6 uur, in het hotel >Moelker« te Ooltgensplaat, van een goed onderhouden gunstig gelegen huis aan de kaai te Ooltgensplaat, waarin sedert jaren tapperij is en nog wordt uit geoefend, kad. Sectie A No. 798, groot 70 cA. met over te nemen prachtig buffet, bier zuil en nieuwe leidingen, ten verzoeke van Mevr. de Wed. J. L. Armstrong te Som- melsdijk. Notaris Mr. VAN WEEL en VAN ISPELEN. Zaterdag 12 April 's avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, veiling en afslag in ééne zitting van een huis en schuurtje met erf en grond te Oud dorp in den polder het Oudeland, op het eind van den Hondsweg, ter grootte van ongeveer 15.30 aren is 100 R. V. M. kad, Sectie D no. 602 geheel en 605 gedeeltelijk, ten verzoeke van Maartje de Vogel, eerder weduwe van Aren de Vogel, thans weduwe van Jacob de Geus te Stellendam en an deren. Notaris VAN DEN BERG. Diefstal van f2000. De heer G. van Nimwegen, hoofd van de R. K. acheol in de Isaac Huburtstraat, ontdekte Zondag avond, toen hij met vrouw en kinderen thuis kwam in zijn woning aan den Boe zemsingel, dat er tijdens zijn afwezigheid inbrekers in zijn huis geweest waren. Waarschijnlijk hebben zij zich met een valschen sleutel toegang verschaft. In een achterkamer hebben zij een linnekast ge opend, waarin een ijzeren geldkistje ge borgen was en uit dit kistje aan bank papier, gouden tientjes en gouden vijfjes een bedrag van ongeveer f2000 gestolen. De daders hebben geen spoor achtergelaten en zijn tot dusverre onbekend gebleven. De heer van Nimwegen is tegen inbraak ver zekerd. N. R. Ct. De heer J. van van Iperen te Leer dam is Zaterdag overleden, tengevolge van kneuzingen, hem door een vallenden boom toegebracht. Zondag heeft te Amsterdam «en man aangifte gedaan, dat hem Zaterdagavond een bedrag van plm. f180 is ontstolen, in de omgeving van de Plantage Middenlaan aldaar. De schipper van de Rijnaak Jacoba, die Maandagmorgen in een sloep den Rijn opvoer, hoorde op de hoogte van de sui kerfabriek bij Arnhem een gil. Bij onder zoek bleek, dat het 15-jarige nichtje W. v. K. verdwenen vermoedelijk over boord ge slagen en verdronken was. Het lijk is niet gevonden. N. R. Ct. Zondagmiddag is de schipper van een der te IJmuiden binnenkomende visschers- vaartuigen overboord geslagen en verdron ken. Omtrent den brand en de geweldige ontploffingen in het vuurwerkmagazijn van de firma J. N. Schuurmans te Leeuwar den, kunnen wij nog mededeelen dat de politie een onderzoek instelt, of de voor waarden zijn overtreden, welke zijn ver bonden aan de vergunning van B. en W. tot hetbewaren ^.n kruit en vuurwerk in een hokje op den zolder. De brand is begonnen in een der twee werkplaatsen, waar het personeel bezig was met het maken van hulzen, Romein- sche kaarsen enz. enz. In deze werkplaat sen aldus de N. R. Ct. waren vele chemi caliën geborgen, zoodat, toen de brand eenmaal was uitgebroken, de vlammen gre tig voedsel vonden en zich spoedig mede deelden aan den zolder, die tot bewaar plaats van kruit en vuurwerk dient. Zaterdagnacht omstreeks half twee heeft er een uitslaande brand gewoed in de gipsbeeldenfabriek van de firma Cohen en Miaich, gevestigd achter perceel Brou wersgracht 126, te Amsterdam, oorzaak onbekend. Het fabrieksgebouw is, wat het benedengedeelte betreft, totaal uitgebrand. De bovenverdiepingen hebben aanzienlijke schade opgeloopen. De correspondent te Boedapest schrijft Uit de Hongaarsche stad Fünfkirchen wordt bericht, dat aldaar op de vischmarkt een snoek van 14 pond is verkocht, bij de opening in zijn maag bleek ie hebben een reeds half verteerde beurs, waarin zich 6 goudstukken van 20, 3 goudstukken van 10 kronen, voorts 11 kronen in zilver en 14 nikkelstukken van 20 en 10 heller be- bevonden. De visch was voor kr. 24 80 verkocht, en de kooper eigenaar vaffieea volkskeuken, was de gelukkige vinder van de beurs, die het vraatzuchtige dier in den Donau moet hebben opgeslokt. SOMMELSDIJK. Geboren Jan Johannes, z. v. Arie Brink man en Willemijnije Janna Dalebout. Adri- anus, z. v. Lieven Schol en Teuntje van Strien. Jacob Johannis, z. v. Johannis Ver- weij en Klaasje van Heemst. Jan, z. v. Adrianus Dubbeld, en Adriana Looij, Wil lem, z. v. Hugo Boom, en Pieternella Brooshoofd. Jan, z. v. Domus Schellevis en Jannetje Wielhouwer. Ondertrouwd: Laurus Edewaard, oud 42 jaren, en Jannetje Cornelia Admiraal Breur, oud 30 jaren. GehuwdJohannis Wittekoek, oud 27 jaren, wonende te Middelharnis en Jacoba Nelis, oud 25 jaren. OverledenArentje Krijgsman, oud 90 jaren wed. van Jaspert Lugthart, Zege- rinus van der Ende, oud 66 jaren echtge noot van Cornelia van Veen. GOEDEREEDE. GeborenApolonia d. v. J. Tanis en J. Lokker. Pieter z. v. B. Jongste en L. Roos. Tannetje d. v. A. v. d. Vlugt en C. Boshoven. Klazina d. v. C. Lokker en P. de Keijzer. Marinus z. v. A. Groenendijk en A. Klepper. Machelina Maria d. v. J. Bergers en L. v. Heest. Gehuwd G. Orgers wedr. 'E. Tanis en L v. d. Wende wed. van C- Groe nendijk. H. Grootenboer en L. Tanis. Overleden: Maarten to mnd. z. v. J. den Eerzamen en M. v. d. Wende, Jaco- mina oud 8r jaren en 7 weken wed. van Mees Lodder. NED. HERV. KEK. BeroepenBij de Pruisische landskerk te DuisburgMeiderig, G. H. Locher, te Nieuw en Sint Joosland. Te Seroos- kerke (toez.), A. Adriani, waarn. pred. te Deurne. Te leermens (Gr.). J. Mhijssen, (e Kantens (Gr.). Te Winssen, W. G. van der Vliet, cand. te 's-Gravenhage. Te Bakke- yeen J. Visser, te Deersum. Te Rouveen, Th. G. C Rappard, te Randwijk en Lake- mond. Te Kiel-Windeweer en Lula H. A. Benthem Reddingius G. Wzn, em-pred. te Groningen. Te Bakkeveen, J. Visser, te Deersum en Poppingawier. Te Lunteren, P. Kuylman, te Oosterwolde (bij Oldebroek),

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2