Woensdag 2 April 1913. 28sle Jaargang N°. 1855. voor de Znidliollaiidsche en Keeuwiche Eilanden. Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 cent per regel en maal, Reolames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaar. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentie»» en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitg-ever LEEGE HAVENS. sc Het argument tegen Protectie ni. leege havens doet geen opgeld meer. In 1905 verspreidde men te Rotter dam circulaires en naar we meenen ook ansichten, waarop Een volle Haven vóór de Tariefwet Harte, maar Een Leege Haven na de Tariefwet. 't Was dus wel een ontzettende wet. Maar de Rotterdammers haalden over het onnoozele en onware geschrift de schouders op; eerstens omdat in 't uitenland met zijn protectie de Ham- burgsche en Antwerpensche havens voller zijn dan ooit; entweedensom dat de schepen in Rotterdam voor 60% gestort goed aanvoeren nl. erts en graan en die zijn vrij van rechten. De andere 40% der Scheepvaart zijn óf halffabrikaten öf fabrikaten slechts door de laatste zou de aanvoer heb ben kunnen verminderen, omdat oud minister Harte deze invoerrechten der fabrikaten van 5 op 10 of 12% bracht. Maar daar was 't ook om te doen. 't Was te doen en 't is bij elke Tarief wet te doen om vermindering van de volledige fabrikaten, omdat men die in Nederland net zoo goedkoop kan fabriceeren dan in den vreemde. Maar al houdt men de fabrikaten tegen, daarmee vermindert den invoer nog niet en dus ook de Scheepvaart niet want als iu Holland meer goederen gefabriceerd worden dan vroeger, zijn er ook meer grondstoffen noodig. Waarbij nog komt, dat de hoogere welvaart door beter loonen en ruimer afzetgebied bevorderlijk is aan den invoer van artikelen, die in Holland niet te krijgen zijn. Door die omstandigheden nl. dat Rotterdam toch, onder elke Tariefwet, minstens 600/° zijner geheele Scheep vaartbeweging houdt door den vrijen invoer van erts en graan dat Rotter dam toch meer grondstoffen zal gaan aanvoerendat Rotterdam toch groo teren invoer krijgt van duurdere ar tikelen als gevolg van meer welvaart dat Rotterdam zijn transitohandel in niets zal zien achteruitgaan enz. daar door was die circulaire in 1905 zoo belachelijk en werd ze door alle Rot terdammers meesmuilend naar den prullemand verwezen. Maar men had nog een andere pijl op zijn boog, even stomp. Deze nl., dat die Tariefwet den Handel veel meer moeilijkheden in den weg zou leggen; dus tijdverlies door meerdere controle, en daarom geldverlies. 't Was een dwaze bewering. Artt. 6 en 8 der wet van 26 Aug. 1822 luidt, dat »alle schippers en stuurlieden zijn gehouden, ten langste binnen 24 uren na hun aankomst ten eerste wacht tot inklaring, aldaar, hun generale verkla ring aan de daartoe gealelde amb tenaren, onder vertooning hunner scheeps- en ladingspapieren te doen, alvorens te mogen opzeilen«, wat in onze taal wil zeggen, dat geen van uit zee komend schip onze rivieren verder mag opvaren dan tot de eerst bereikbare haven, (de eerste wacht), waar de ambtenaars (kommiezen, dou anen) aan boord komen en het schip verder onder hun toezicht houden; eerst nadat alle maatregelen tegen fraude (bedrog en invoerrecht-ontdui- king) genomen zijn, mag worden door gevaren (opgezeild). In 1822 kwamen de Rott. schepen eerst te Hellevoetsluis, en tijdens de schutting werden de dauaneformali- teiten vervuld. Maar door de opening van den Nieuwen Waterweg verviel Hellevoetsluis als eerste wacht, en zou Maassluis dat geworden zijn, maar toen is de bepaling gemaakt, dat de schepen niet te Maassluis behoefden te wachten, doch rechtsstreeks uit zee mochten opvaren naar Rotterdam deze stad zou de eerste wacht zijn. Om echter eenige controle te hebben, zou op den Hoek van Holland een ambtenaar aan boord gaan of deze zou een bewijs afgeven, dat men daar had gestopt: de loods moet den kapitein tot stil liggen verplichten, totdat aan de formaliteit is voldaan. Of er nu een hoogere of lagere Tariefwet is, doet aan die formaliteiten niets af en niets toe. Elk buitenlandsch schip heeft artikelen bij zich, die aan recht onderworpen zijn. Bij hooge uitzondering, wanneer 't schip soms uit de Oostzee komt, is alles vrijb.v. met vlas en hennep. Is 't schip in Rotterdam, dan wordt 't ingeklaard d.i. de eigenlijke forma liteiten n.l. het opmaken der lijsten; 't vergelijken van lijsten met de aan wezige artikelen't nakijken van de scheeps- en ladingspapieren en de legitimatiebewijzen, gaan dan pas be ginnen. De verificateur kijkt ook de provisie na, in hoe groote hoeveel heid deze aanwezig is, want de wet verbied een hoeveelheid boven een aangegeven maximum, dat voor elk der bemanning aan boord mag zijn, d. i. zooveel zout, zooveel wijn, zoo veel jenever, zooveel zeep, zooveel suiker, vleesch enz. per persoon der bemanning» Zijn al de papieren in orde, dan mag de boot gaan lossen, vaak wordt er toezicht bij gehouden om te zien of de colli's wel in overeenstemming zijn met de vermelding op de vracht lijsten. Vanzelf is er altijd toezicht noodig en steeds controle bij overla dingen van belaste artikelen uit b.v. een schip uit Spanje in een schip naar Amerikadaarvoor moeten weer door- voerlijsten gelicht of klaargemaakt worden. Soms is er ook controle noodig op den ballast. Engelsche booten kunnen wel erts vrij invoerenmaar om 't rollen van de lading te voorkomen, belast men 't erts met zakken graan. De ambtenaar moet dus weten of er in dien ballast vrije of belaste ar tikelen zijn. Soms blijft de stoomboot met stuk goed op stroom liggen, waarna het in lichters gaat en zoo naar den wal in 't pakhuis, ook dan moet er con trole zijn door een ambtenaar, die 's nachts het stoomschip verzegelt en 't den volgenden morgen weer ont zegelt of hij blijft 's nachts aan boord. En of de stoomers lossen op stroom, of ;op den wal, of in loodsenbij de huidige tariefwet met haar invoer rechten zijn de formaliteiten en be zwaren niets minder dan bij een Ta riefwet met hooger percenten of meer posten. Zoo dus: een verhoogd invoerrecht schaadt niets aan Rotterdams han del, omdat erts en graan vrij blijven, omdat de verhooging der rechten op halffabricaten niet pijnigend is; om dat vermindering van volledige fabri katen op kan wegen tegen vermeer dering van grondstoffen en luxe ar tikelen; omdat de douane formali teiten niets zwaarder worden. De Rott. en Amsterd. scheepvaart beweging hebben na 1895 geen inzin king gezien, en toch is toen 't invoerrecht met 40% verhoogd en bracht 't in 1895 vóór 't bekende wetje Sprenger van Eijk op 5982000 gld. en in 19088480000 gld. of 2500000 gld. meer. En na 1908 zijn die rechten met nog 4 mill vermeerderd. Leege havens? Hoe durft men er op te zinspelen? Op het jongste Paaschcongres der Soc. D. A. P. werd met groote vreugde vernomen de groote wasdom van het aantal afdeelingen en leden. Als een internationaal stekje geplant op Hol lands bodem, is dit tot een boom op gegroeid en voor Nederland van geen ongewone beteekenis en kracht te ach ten. Het socialisme werkt door, en al zitten er in zijn bijwagens veel meer passagiers dan in de eigenlijke wag gons, toch is 't een partij, waarmee te rekenen valt. De opgaande zon wordt ten allen tijde en in alle streken nog gaarne aangebeden. En nog heeft ze haar hoogtepunt niet bereikt. Zoolang die partij slechts propagandistisch werk verricht en slechts behoeft op te bieden tegen partijen, die tot de regeering kunnen en willen geroepen worden, zoolang zal zij in aantal toenemen. Beloften maken den ge wonen mensch al sppedig dankbaar. Maar wanneer die beloften niet kunnen worden in gelost, gaat het mooie van zoo'n partij eraf. Gouden bergen kan men wel in tooversprookjes vinden, maar in de werkelijkheid zijn ze niet te ont dekken. En het Socialisme in Nederland wil de regeeringsverantwoordelijkheid niet dragen. Wel gemakkelijk! En om tot partij toename te komen een goed standpunt. Maar de teleurstellingen zullen niet uitblijven. Die komen als de Socialist aan de Groene Tafel zit. Daar komt men met applaus en hoera niet klaar. Daar is de werkelijkheid van 't leven en in alle Landen, waar Socialistische Ministers aan de Groene Tafel zitten, blijkt hun optreden in niets van een burgerlijk minister te verschillen. Dan vallen ze allen tegen, omdat ze daar geen propaganda kun nen maken, maar laag bij den grond moeten blijven, gedwongen door vroe gere wetten en nationale inkomsten en uitgaven. Het Socialisme zal in Nederland toenemen zoolang Troelstra geen Mi nister is. Maar dan daalt de zon en de teleurstellingen verzwakken dan het Socialistisch partijleven. In en buiten de Kamer. Tuinbouw. Stikstofmcststoffen in den tuinbouw. Telefoon Interconun. Kilo. 2. Toename. Amice De vorige keer heb ik u geschreven over de liberale propagandaavond te Ouddorp, waar de heeren de Gast en Patijn het woord hebben gevoerd. Het leeuwenaandeel heeft de heer de Gast ter tafel gebracht. De heer Patqn, afgevaardigde voor Zierik- zee, heeft de liberalen moed ingesproken, en gezegd: „wij staan er sterker voor als bij een vorige stembus". Ik weet niet of ze deze uitspraak aan mr. Troelstra geseind hebben. Lettende op hetgeen door den lei der der socialisten op die Paaschbijeenkomst is gesproken, zou ik geneigd zijn te geloo- ven van ja". Ge moet niet uit het oog verliezen dat van liberale zijde, ingeval de rechterzijde deze zomer geslagen wordt, de heer Patijn als minister van Finantiën wordt genoemd. Natuurlijk wordt er op de woorden van zoo iemand gelet. De heer de Gast heeft het zoover nog niet geschopt. Alleen libe rale Ouddorpers staan over hem verbaasd. Hoe het zij, ik weet het niet. Maar feit is dat mr. Troelstra zulke snoevende taal van liberalen eens duchtig onder handen heeft genomen. Of het pleizierig is voor de libe ralen, laat ik voorloopig in het midden. In elk geval sprak hij uit, dat het er voor de socialisten tamelijk rooskleurig bijstond. Hij verwachte zelfs, dat zij zeer versterkt uit den strijd zullen keeren. Waarom kon mr. Troelstra zoo spreken Wie doordenkt, en de stroom van het po litieke leven nagaat, behoeft niet lang naar het antwoord te zoeken. Reeds bij de vo rige verkiezingen hebben de liberalen aan de socialisten vele zetels te danken. Als de rooien, zich van stemming onthouden hadden, waren de liberalen zoo wat overal geslagen. Nu hebben de liberalen de dwaas heid begaan, ofschoon het in de lijn der beginselen ligt, dat zij met het concentra tieprogram »de roode vaan in de mist» hebben ontplooit. Wel sprak men zeer hooghartig, dat men de verantwoordelijkheid niet zou dragen, indien zij met de hulp der socialisten de overwinning behaalden. Zij trokken de schouders op over dezen. Maar de wateren stroomen naar zee. Dat z.g. afkeerig zijn, is reeds veranderd in knipoogjes werpen naar de rooien. Mr. Troelstra liet hun pra ten. Thans was het zijn tijd om te spreken, en hij heeft gesproken. Hij heeft gewezen op het halfslachtige, het niet vertrouwbare van het concentratieprogram, doch »voor »de S. D. A. P. kan tusschen coalitie en concentratie, gezien de hooge belangen, »die op het spel staan, geen keuze zijn >zonder eenige aarzeling staat hij aan de zijde der concentratie, en elke poging die »hier zal gewaagd worden, om te verdedi gen dat concentratie of coalitie de partij onverschillig moet zijn, zal door hem met »de meesje energie worden teruggewezen 3 als onwaardig aan het peil, waarop de partij dient te staan in den a.s. strijd» (verslag N. R. Ct.). Dat is duidelijke taal, vindt ge niet Wellicht vraagt ge, maar stapt mr. Troel stra in het bootje dat Patijn en de Gast hebben getuigd Dan kent ge mr. Troel stra niet. Geloof me hij ziet nog beter dan gij en ik, dat de liberale partij aan de ziekte van lamlendigheid lijdende is. Met een paar krukken kan ze bij mooi weer even buiten. Komen er echter wolken aan de lucht, zoo waait zij omver. Ge hebt het gezien nadat het Ministerie Kuijper heen ging en het Min. de Meester kwam. Dat weet mr. Troelstra zeer goed. Ieder trou wens die medeleeft, is er van overtuigd, dat het met het liberalisme gedaan is. Mr. Troelstra aanvaardt het concentratie- pro gram dat in nevelen gehuld is. Doch, wilt ge weer de eigen woordeD van mr. Troelstra »Wij nemen het program der vrijzinnigen »over, wij geven er onze eigene beteekenis »aan, We nemen de leiding en zeggen tot »de vrijzinnigen: wilt ge mee, maakt dan »Yoort». Dat is weer duidelijke taal, vindt ge niet. Mr. Troelstra zal de verklaring geven van hun woorden, en .de liberalen mogen zwijgen. »Dank je zeggen» bovendien, voor de smadelijke bejegening, moeten zij. Zoo spelen de roode neven en nichten de baas in het liberale huis. Want ge moet niet vergeten, dat mr. Troelstra de vrou wen meebrengt. En reken er op, dat de vrouwen geleerd hebben, de koffie te zetten. Met geen voet komt het liberalisme aan den grond, wanneer het de moed bezit om de socialist buiten de deur te zetten. De socialisten zullen het goed en dui delijk zeggen, gelijk hun leider het sprak >Het concentratie-progam is niet zuiver: 3 het is niet sterk, niet homogeen, niet >conseqeunt, niet betrouwbaar». Zal het echter worden uitgevoerd, zoo moeten de socialisten helpen. Zoo ziet ge, dat het nog zoo mooi niet staat voor de liberalen als mr. Patijn de Ouddorpers heeft gezegd, 't Is ook mogelijk dat de heer Pa tijn reeds over de grens van het concen tratie-program is heengestapt en mr. Troel stra heeft omarmd, terwijl bij toen dank baar de toezegging van hulp heeft aange nomen, en op die gronden heeft gezegd »wij staan er sterker voor als bij een vorige stembus». Zouden alle liberalen reeds zoover zijn gegaan Ik kan het nog niet gelooven. Mij dunkt ze zullen schrikken nu de roode wateren aan de lippen worden gezet. Zullen ze doorgaan Ik geloof het niet. In ontwetendheid zijn velen op weg ge gaan. Nu zij de gevolgen zien, zullen zij schrikken en terugkeeren. Er is dan geen andere weg, dan de can- didaten der rechterzijde te stemmen. Steeds meer zuiver komen de beginselen tegenover elkander te staan. 't Gaat »voor« of »tegen«. De tijd van halfbakken» zijn we ge lukkig voorbij. Aan sde hal ven» heeft nie mand iets. Aan de water en melkmannetjes» heeft ieder een tegenzin gekregen. Zoo iets stemt tot blijdschap, wijl beslistheid daar uit geboren wordt. Natuurlijk volgt de consequentie ook, dat het steeds meer »tegen» de beginselen der rechterzijde zal gaan, wanneer de lin kerzijde wint. Het intrekken van de wetten Talma» staat op het program, en daarmede is de Socialewetgeving voorloopig van de baan. De Christelijke Scholen zullen op geen gelijkstelling kunnen rekenen. Door nog meer bevoorrechting van de openbare scholen, wordt den druk voor de christenen zwaarder. Het gaat dus op een zeer feilen strijd aan. Voor den liberaal gaat het beslist ten doode. 1913 is het eind van hun opper heerschappij, en toch durft mr. Patijn nog zeggen; »wij staan er beter voor». Het sterven aan de tering komt. De teringlijder gelooft nog op beterschap. Ge zult wel zorgen dat de vrienden op de hoogte blijven van de zaken. Ze moeten wakker zijn en een oog in het zeil houden. Voorloo pig kunt ge gerust zeggen, dat de liberalen in het roode karretje naar de stembus worden gereden, en dat mr. Troelstra in vliegende galop de teugels hanteert. Ontvang bij vernieuwing mijn groet. t.t. MARNIX. II. Wij hebben gezien, dat kalksalpeter en kalkstikstof te ernstige practische bezwaren bieden om voor aanwending in tuin- en landbouw in aanmerking te komen Anders is dit met chilisalpeter en zwavelzuren ammoniak. Deze beide meststoffen zqn deug delijk en praktisch bruikbaar gebleken, en eveneens in de meeste gevallen rendadels! Zeer groote hoeveelheden worden er dan ook van uitgestrooid, 't Zijn ernstige con currenten van elkander, en zulk een con currentie moet natuurlijk den gebruiker ten goede komen. Stellen we echter de vraag: welke dier twee meststoffen in 't algemeen den voorrang verdient, dan moet deze zon der aarzelen aan de Chilisalpeter worden gegeven. Waarom Met een enkel woord willen we dit toelichten. Als slotsom van nauwkeurige onderzoe kingen heeft men vastgesteld dat de planten de stikstof uitsluitend opnemen in den vorm van salpeterzuurzout. Hieruit volgt, dat chilisalpeter, hetwelk de stikstof bevat als salpeterzuur, als 't ware aan de planten een pasklaar voedsel biedt. En hiermee stemt de ondervinding in de practijk overeen immers, reeds in weinige dagen is de uitwerking van een chili-gift zeer duidelijk merkbaar aan een donkerder kleur en een verhoogde groei. Dit is na tuurlijk van niet gering belang, inzonder heid in den tuinbouw, waar een snelle, weelderige groei en een vroegtijdige oogst- baarheid geld opbrengt. Hoe is het nu met den zwavelzuren am moniak gesteld Deze meststof bevat de stikstof niet als salperzuur, maar als am moniak, welke dus niet direct voor de plan ten wortels opneembaar is. Zij is daarom allerminst waardeloos, zooals de praktijk

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1