Zaterdag 29 Maart 1913, 28ste Jaargang N*. 1854. voor de Znidhollandüche en Keeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan Lentekuur PINK PILLEN IN HOC SIGNO VINCES Hotel Restaurant Terug naar den Quden Tijd. Hooger loon. Beclames, Mededeelingen enz W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franc© toe te zenden aan den Uitgever. In zake Kiesrecht wil de Antir. terug naar den ouden tijd, en breken met den Nieuwen Tijd. Het Kiesrecht is het recht om algevaardigden te kiezen voor de 2a ol le Kamervoor Próv. Staten en Gemeenteraad. De grootste beteekenis heeft 't Kiesrecht voor de volksvertegenwoordiging. Wat is een Volksvertegenwoordi ging? Een vertegenwoordiging, een vertolking van wat ,'t Volk begeert, van wat een Volk aan zijn overheid heeft te zeggen of te vragen te zeggen tegen of te vragen aan onze Koningin, te zeggen over zijn onvervulde wen- schen, zijn niet nagekomen rechten, te vragen om recht tegenover onrecht om vrijheid tegenover dwang; om belastingontheffing tegen zwaren druk om bescherming tegenover buite machten in Staat en Maatschap om bescherming van eigen leven en goe deren en die der zijnen; om recht op schut tegenover vijandige Volken, die met leger en vloot onze onafhankelijk heid en bestaansrecht willen vernie tigen. Een Volksvertegenwoordiging ver tolkt, wat er in 't Volk omgaat. Maar in den ouden tijd beschoude men 't Volk als een organisch geheel. En de moderne tijd na 1789 vooral, en na 1848 beschouwt het als een hoop zielen op een stuk land. Trouwens er kunnen maar twee beschouwingen over een Volk zijnhet bestaat uit standen of, als ik daar niet mee reken, met enkele personen. Een andere verdeeling bestaat niet. Ge neemt het Volk als geheel met hoofd, armen, beenen, handen, spieren, aderen of ge neemt dat hoofd afzonderlijk, en die armen afzonderlijken die spieren afzonderlijk enz. Maar als ge die armen en beenen en spieren en vezelen naast elkaar legt, hebt ge nog geen lichaam. En dat was de fout der liberale School in 1789 en 1848. Zij dacht dat ertoe? een lichaam was. De Adel mocht geen politieke rech ten meer hebben als standde Geeste lijkheid niet meer als standde Steden niet meer als corporatieieder mensch kwam op zich zelf te staan en al die personen waren toch een Volk, naar die School geloofde. Met dat idee heeft de A.R. partij zich nooit kunnen verzoenen; en het kiesrecht aan die Jan en Piet en Kees en Trijntje en Krijntje gegeven heeft ze altijd afgekeurd"; niet omdat kies recht, maar omdat het Volk geen kiesrecht kreeg. Wij willen een organisch kiesrecht, geen persoonlijk kiesrecht. Wij willen de arbeiders vereenigen en die kiezen een candidaatde boeren vereenigen en kiezen een candidaat; de handelaars vereenigen en die kiezen een candidaat; en al die candidaten met een soort opdracht omtrent Arbeid, Landbouw, Handel, Vischerij, Industrie, Kerk, Wetenschap enz. vormen één tak der V olks vertegenwoordiging. Maar de 2de tak Want ieder weet, dat er wel belangen, maar ook begin selen zijn, en op stuk van beginselen gaat vaak een boer met een arbeider sameneen Handelaar met een Vis- schermanzie het maar in de Kerk en de Christelijke School. Door belan Er moet dus nog één tak van Volks vertegenwoordiging zijn, waar niet uit sluitend de belangen, maar wel uit sluitend de beginselen besproken wor den. Zoo wil dus de A.R. twee Kamers net als nu; maar één Kamer voorde belangen en één Kamer voor de be ginselen. En die Beginselen Kamer gekozen door huisvaders, door, een millioen huisvaders, omdat de huisvader als hoofd des gezins er 't grootste belang bij heeft, welke beginselen in 't Land moeten doorgevoerd worden op geeste lijk terrein. Voor die Beginselen-Kamerwerken de Roomsche huisvader en de Christ, Hist, huisvader en de A.R. huisvader samen werkt de boer met de knecht samen, omdat ze als Vaders £ij de Landbeginselen van Recht en ünrecht, Vrijheid en Dwang, Geloof en Ongeloof, Kroon en Onderdaan, Wet en Wanorde, een zelfde belang hebben. Maar in de Zakenkamer werken boer en knecht niet samen, omdat de »zaken«, de belangen uiteenloopen. Hoe gaat 't dan bij de stembus met die twee Kamers? Als er stemming is voor de Belan- genkamer, stemt ieder „belang® en dus ieder »belanghebbende« op zich zelfzoo krijgt ge arbeiderscandidaten, Boerencandidaten enz. Maar is er een stemming voor de Beginselenkamer, stemt ieder vader zonder op eenig belang te lettendan gaat hij ten strijde voor de geestelijke nooden, dan stemt de boer met den knecht om vrijheid van geweten, om recht op subsidie voor de Chr. School, om be lastingen, oorlog, vrede, leger, vloot, enz. Maar waar moeten de Loonkiezers dan blijven en Examen kiezers en de Woningkiezers en de Spaarbank- kiezers? én de Belastingkiezers. Als ze huisvaders zijn, blijven ze kiezer. En voor zoover ze reeds als kiezer anderzins zijn ingeschreven, blijven ze ook ingeschreven. Ontne men zou diefstal van verkregen rech ten zijn. Maar behoudens die oude kiezers, zouden wij er geen andere bij willen laten komen dan de vaders. Alle persoonlijk kiesrecht verder weg. In de Grondwet zou dan ook, naar onze beginselen, moeten staan»De leden der Beginselenkamer worden gekozen door gezinshoofden {en met hen gelijkgestelden. De wet bepale wie die gelijkgestelden zijn.« Of Min. Heemskerk aanstonds art. 80 der Grondwet zóó zal wijzigen, daartoe gemachtigd door ade Kroon, weten we niet. Maar we vermoeden van ja En of er gauw een belangenkamer komen zal, valt niet aan den Minister te beslissen maar hangt af van de Bedrijfs- en Vakorganisaties. Hoe flink die optreden, des te eer een volledige Belangenkamer voor 't heele Land. Verminder den invoer, dan wordt de uitvoer ook verminderden wie den uitvoer vermindert, verlaagt de productiveit van den arbeid; en wie productiviteit verlaagt wordt armer. „Goederen worden met goederen ge ruild." Zóó spreekt de vrijhandelaar. Wij ontkenden dat in ons vorig ar- Rotterdam. 1 DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT fl en f 1.25 Aanbevelend, R, C. F. LEE-Mooiien tikel. Invoer kan ruil zijn en dan is hij goedkooper dan directe productie maar invoer kan ook koop wezen en dan kan hij dus in ons nadeel zijn dat hangt af van het verschil in bui- tenlandschen marktprijs en nationa- len kostprijs. En is die koop in ons nadeel, dan moeten we den invoer beletten door invoerrechten. Maar we weerspraken die stelling. Als we den invoer hetzij van echt ge ruilde, hetzij van duurder gekochte goederen, of van evenduur gekochte producten toelaten, hindert dat niet, zegt de vrijhandel, want hoeveel je ook koopteens komt de tijd, dat je toch producten uitvoert en met dien koop ophoudt. We hebben gevraagd Wanneer komt de tijdWil 't Bui tenland onze goederen dan hebben Kunnen we onze goederen dan bij de hevigste concurrentie kwijt En als we er eens mee blijven zitten, wat dan En heeft de industrie, eer 't zoover komt, en heeft de Natie, eer 't zoo ver komt, dan al geen enorme scha geleden voor stilligging van nationa- len arbeid P Doch we weerspreken die stelling nog op anderen grond. Als we den invoer van gemaakte artikelen tem peren, daalt de uitvoer ook, zegt de vrijhandel. Ei docfci de meerdere grond stoffen dan, die door meer groei der industrie binnenkomenDe invoer van artikelen kan door een invoer recht verminderen, maar dan is door den grooteren invoer van grondstoffen bij voorheen vergeleken, de vermin dering niet zooveel grooter. Ei doch als er door hooger loonen meer ver diend wordt, wordt de invoer van koffie, thee, enz. ook grooter. En al gelooft de vrijhandel daar niet aan en al beweert hijde.waarde van 't hoo ger loon vervalt door hooger prijzen wij gelooven daar wel aan, omdat we de overtuiging bezitten, dat dat oor deelkundige heffing van protectie wel degelijk benuttiging van voorheen ongebruikt productievermogen tenge volge heeftvoor ons staat het vast dat protectie het verbruik van arti kelen zal bevorderen, die eertijds niet gebruikt werden. Derhalve; onzes inziens, zal de in voer door Protectie niet zóó dalen, als dat op 't eerste gezicht lijkten dan zal dus de uitvoer, ook niet zoo dalen. Maar zoo beweert de vrijhandel; de invoer vermindert toch ook vol gens u, protectionisten, iets. Is dit zoo dan is er minder aan 't Buitenland te betalen; dan komt er geld in 't landdan wordt alles duurder. Komt er geld in 't landP Ja, als we alleen den invoer temperen. Maar als we nu eens veel buitenlandsche effecten koopen als we aan 't Buiten land voorschotten geven als we beta len moeten voor aflossing van oude schulden die 't Buitenland nog van ons krijgtals we allerlei personen in Buitenlandschen dienst hebben en. komt er dan ook geld in 't land of gaat 't er weer evengauw uit en als 't er uitgaat, dan wordt niets duurder. Doch eens toegegeven er komt door invoervermindering meer geld wordt door de opstapeling van |dat geld, dan alles duurder? Het is ons niet onbe kend, dat hoe meer geld er is, hoe goedkooper 't geld; en hoe goedkoo per 't geld, des te meer moet men er van geven om eenig voorwerp te kun nen koopendat alles is waar. Doch voorzichtigheid is aanbevolen. Als er meer geld in 't land komt, kan men dat teveel aanstonds weer 't land uit zenden door er effecten voor te koo pen. En als 't overbodige geld weg is of door effecten óf door meer gekochte goederen,of door hypothekenwaarom kan er dan nog duurte zijntoch niet door de te groote hoeveelheid van 't geld en zijn goedkoopte't te veel is weggevloeid. OP DER UITKIJK. (20 Cents per regel.) \LVJ LES INK ER$°ÓJNNES De geneeskunde heeft te allen tijde aanbevolen in de lente een lichte kuur te doen die tot doel heeft ons bloed te herstellen en het te ontlasten van alle onzuiverheden die er zich gedurende het slechte jaargetijde in hebben opgehoopt. Wij gevoelen allen door verschillende ongemakken die wij nu ondervinden dat die kuur zeer noodig is. Er is niet aan te twijfelen dat indien wij niet, langs de natuurlijke wegen, de onzuiverheden verwijderen die in ons lichaam een grooten getale aanwezig zijn, deze onzuiverheden op een abnormale wijze er zullen uitgaan, in den vorm van uitslag, roode vlekken, puisten en zweeren. zuiveren het bloed. Deze Courant.verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Cent. Bnitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom*. Blo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. mmBLAii. gen gescheiden, maar door beginselen gebonden. r Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Hij heeft zijn mond voorbijgepraat. Daaromtrent bestaat geen twijfel. De Amsterdamsche schoolopziener, de heer Dr. Gunning, heeft iets van keizer Wilhelm II van Duitschland. Hij heeft het hart op de tong liggen. Van een ambte naar als hij is, paedagoog van naam geloof ik ja privaat-decoreerende aan de univer siteit en dat nog wel in de opvoedkunde, van zóó iemand zegt men natuurlijk niet, dat hij er weieens iets uitflapt, dat bij niet verantwoorden kan. Immers, wie zulk een positie inneemt, moet wel iemand zijn van bezonnenheid en bezonkenheid. Het ambt brengt dat mee. Een paedagoog van naam Die kent ongetwijfeld perfect zijn les, die de psalmist reeds den kinderen voor schrijft Houd dan uw tong in toom 1 Die hééft zijn tong beteugeld. Met een drievoudigen breidel. Die ïflapt« er niet uit, wat hij niet zeg gen of niet genoegzaam bewijzen kan. Maar ongelukken zijn kwade kansen. En zoo is hém het ongeluk overkomen, dat hem iets ontglipte, wat hij noch zeg gen mocht, noch voldoende bewijzen kon en dat wel op een plaats en in een tijd, dat zulk zeggen veel meer kwaad kon doen, dan in gewone omstandigheden. Halende alzoo een onvoldoend cijfer in voorzichtigheid. 'n Kwade kanS voor 'n »district« De heer dr. Gunning slingerde n.l. het christelijk onderwijs twee leelijke beschuldi gingen naar het hoofd, die voluit aldus luiden i e. Blijkens een door 't Rijksschooltoe- zicht ingesteld onderzoek, was het onder wijs in de Geschiedenis op de Openbare Scholen goed, op de Katholieke Scholen viel het mee, terwijl het op de Chris telijke scholen niet altijd meeviel. ae. Het verhoogde subsidie van 1905 heeft ons onderwijs in het moeras ge bracht. De Katholieken verbeterden hun gebouwen, maar het Chr. Onderwijs deed zulks niet. Noch aan de gebouwen, noch aan de leermiddelen, noch aan het on derwijs is dit geld ten goede gekomen P Waar het geld gebleven is, ik weet het niet,« Op zichzelf al leelijk raak. Maar nu komt daarbij dat deze dubbele beschuldiging werd uitgesproken door een bekend lid van het schooltoezicht. En dat in een verkiezingsjaar. Terwijl de eindstrijd inzake de school wordt in geluid. Dat ze werd uitgesproken in Am sterdam. In,een vergadering van de bekende liberale kiesvereeniging »Vooruitgang«. Het kon niet slechter treffen. ALES W L. L A, M 3. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos, ec f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa., DIJKEMA DOORNBOS, te Sommelsdijk.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1