28sle Jaargang N°. 1850. TWEEDE BUD. Zaterdag 15 Maart 1913 2 Antirevolutionair Orgaan voor «Ie Zni«lliollan«lsclie en Zeeuwsclte Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES ürie Bladen. W. BOEKHOVEN, C) Reclames, Mededeelingen enz Moet men ziek blij' omdat men oud is? SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgrever. 0 Uit de Pers. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Interconun. No. 8. Advertentiën 10 Cent per regel en iji maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Dit nummer bestaat uit Hoeveel men betaalt en hoeveel men krijgt. Onder dit opschrift schrijft de Nieuwe Koerier het volgende stukje De Tweede Kamer heeft de Invali- diteits- en Ouderdomsverzekering afge handeld. We kunnen derhalve [weten, hoeveel betaald moet worden en men ontvangt. Vooreersthoeveel men betaalt. Er zijn vijf loon klassen, waarin de volgende premiën betaald worden. Week- Jaarloon. premie. Ieloonklasse beneden f 240, 20 cent. He loonklasse, van t 240-400, 24 cent. Ille loonklasse, van f 400600, 3 2 cent. IVe loonklasse, van f 600900, 40 cent. Ve loonklasse, boven f 900, 48 cent. Deze premiën worden betaald door den werkgever, den patroon Doch deze is bevoegd, een bepaald gedeelte der prem.ën af te houden van het loon van den werknemer, den arbeider. Hoeveel hij mag afhouden, hangt af van de loon klasse, waartoe de arbeider behoort. Dit is geregeld als volgt De patroon mag voor de premie van het weekloon afhouden bij arbeiders in de Ie loonklasse 4 cent. lie loonklasse 6 cent. O' - Ille loonklasse 11 cent, IVe loonklasse 20 cent. Ve loonklasse 24 cent. Zien we thanshoeveel men ontvangt. De invaliditeits- of Ouderdomsrente, die [men ontvangt, wordt berekend naar een grondslag en een verhooging. Den grondslag berekent men door het totaal bedrag van alle betaalde pre mies te vermenigvuldigen met 325 en het product te deelen door het aantal weken, dat de verzekering heeft geduurd. Een voorbeeld ter verduidelijking. Voor iemand is vanaf zijn 16e jaar premie betaald in de derde loonklasse. Op zijn 50ste jaar wordt hij geheel on geschikt voor zijn handwerkhij is in valide geworden. Voor hem is gedurende 34 maal 52 is 1768 weken premie betaald. Het jtotaal bedrag dezer premiën is 1768 maal f 0,32 is rnim f560. Dit bedrag wordt met 325 vermenigvuldigd. Men krijgt dan f182.000. Dit gedeeld door het aantal weken geeft f103. Nu heeft men den grondslagvan zijn invaliditeitsrente gevonden. Daarbij wordt gevoegd de verhooging. zijnde 14 pet. van het totaal der pre miën, dus in het voorbeeld ongeveer f79. De geheele rente dus f103 en f79 is f182 bedragen. In dit voorbeeld heeft de arbeider zelf in al die jaren premiën betaald 1768 maal f 0.11 is f 194.48. Sommlsdyk. Met het contracteeren van suikerbieten is voor dit jaar ook al weer hier een begin gemaakt, en wel tegen de prijs van f 1 i.so)totf n.75 per duizend Kilogram. Middelharnis. In de bruidsdagen. Woensdagavond j.l. kreeg de te Mid- delharnis-haven dienstdoende pontonknecht J. W. tijdens 't zwaaien der boot een staaldraad tegen zijn been, waardoor dit lichaamsdeel op zwol en na geneeskundige hulp ingeroepen te hebben zijne werkzaam heden moest stakeD. Daar hij VrijdagJ 7 dezer ondertrouwd is, is 't maar te hopen dat dit ongeval geen ongunstig verloop mag hebben, waa door dit voor hem en zijn aanstaande a s. Vrijdag een teleur stelling zou wezen6 Door de vleeshouwer D. de Haas alhier is op de Rotterdamsche tentoon stelling van vee den eersten prijs aange kocht. als reclame en om zijn klanten met paschen eens fijn te laten smullen, a.s. Dinsdag zal er eene vergadering worden gehouden van Ingelanden van de oude polders om besprekingen te houden over stoomgemaal. Voor het stuk bouwland gelegen aan den tramlijn 't welk eigendom is van de gemeente was hoogste inschrijver, J. Vroegindeweij Wz. Aan wlen het is gegund. Alhier was men Donderdag bezig ajuin te leveven voor f 0,25 de 60 Kilo ook voor koepeen wordt een zelfde prijs betaald. Woensdag had Mej. P, N. uit Som- melsdijk terwijl zij werkzaam was op het kantoor der gasfabriek het ongeluk te dicht bij de brandende kachel te gaan staan en haar kleeren op 't onverwachts in brand geraakten, zij wierp zich op den grond, en had het geluk het vuur te doven, waardoor dit incident gelukkig goed afliep. Heden Vrijdagmorgen geraakten twee paarden van den heer J. Nipius op 't stoombootsplein uit de handen en renden het vingerling over en vervolgens de westdijk op, men had het geluk de beide paarden op het zandpad te grijpen en weder naar de boot le brengen. Den Bommel. Doordat de boot, in welke het zoontje van M, Polak stond plotseling stootte, sloeg de dreumes ach terover in de watering, doch werd door zijn vader (aan 't visschen gewoon) weer spoedig aan boord gehaald. Enkele tuinen zijn hier reeds zoo goed als op orded. w. z. niet enkel omgespit, maar poters gelegd, juinzaad gezaaid, enz. enz. In een onbewaakt oogenblik geraakte een kind van M. v. St. Annaland le wa ter. Op het noodgeschrei spoede de vader zich naar de plaats des onheils en zag hij zich genoodzaakt, tot behoud zijns kinds zich te water te begeven. Aldus slaagde hij er in den kleine van een wissen dood te redden. Dirksland. Op de Dinsdag gehouden ten toonstelling te Rotterdam verwierf G. L. Warnaer G.Lzn., de 2de prijs voor den fijnsten en zwaarsten os niet ouder dan 3 jaar en uitsluitend met hard voeder gemest alsmede de 2de prijs voor warm bloed merriepaard geboren 1912. De sloot aan de oostzijde van den Stationsweg zal gedempt worden met rio- leering. Dit zal een flinke verbetering wor den te meer, als er een goed voetpad langs gemaakt wordt. Met April zal de As chman J. Hoog moed zijn werk neerleggen, tot opvolger is benoemd C. v. d. Ham. Ilerkingcn. Deze week ging de hit van A. d. B. terwijl deze onbeheerd stond te wachten op zijn baas, zonder deze er van door en werd gegrepen door in de nabijheid werkende personen die het dier aan zijn geleide terug bezorgden. Melissant. Voor de militie lichting 1914 zijn tin deze gemeente ingeschreven 24 personen n.l. Adrianus Brooshoofd, Melchert Dale, Arie Groenendijk, Adrianus Keizer, Leendert Keijzer, Lourens Kievit, Willem Koole, Arij Koppenaal, Jacobus Koppenaal, Cornell's Krijtenberg, Willem van Loon, Jan Melissant, Leendert Wil lem Mijnders, Cornells Nooidijk, Jacob van Oostende, Jan van Ondenaren, Pieter van Ondenaren, Marius Overweel, Gertit Robein, Jan Jacob Schans, Cornelis Soldaat, Willem Stolk, Leendert Cornelis Struik, Marinus van der Vliet. De ingeschrevenen voor de militie die meenen recht te hebben op vrijstelling wegens broederdienst moeten daarvan tus- schen 21 en 31 Maart a s. ter gemeentesec retarie aangifte doen. Zaterdag a.s. zal de nachtwacht in de ze gemeente worden geëindigd. Ouddorp. Woensdagavond waren wij hier in de gelegenheid om een van de politieke lezingen van den heer De Gast van Sommelseijk te hooren. De ijver van deze propagandist der vrij zinnigen, dwingt eerbied af, indien wij in aanmerking nemen, hoe of de verschillende partijen der vrijz;nn:gen als het ware hope loos verdeeld liggen. Het was dan ook uit sprekers rede op te merken, dat onder hunne partijeD, met name de liberalen, geen eenheid, en geen vast omlijnd beginsel of werkprogam waa te vinden. Men kreeg dus wel te hooren, wat er voor hun af te keuren viel, op der anti revolutionairen handelwijze, ja zelfs op het geen nog niet door hen was verricht. Want na een tijdperk van 51/2 jaar, was er toch zoo weinig lot stand gekomen, alzoo de spreker, en niet alleen hij zelf zeide dat, maar zelfs dencandidaat den Anti. Ds. Hogerzeil heeft het op den Partijdag gezegd, dat deze regeering ons heeft teleurgesteld. Gezegd heeft den heer De Gast hierbij niet, dat de Anti. slechts zoo kort aan 't bewind zijn geweest, in vergelijking met de liberalen. Wij mogen toch wel zeggen dat hun dynastie ruim 80 jaren schier aan een stuk heeft voortbestaan. Dus den heer De Gast kon hier toch een moeilijke vergelijking maken. Wat willen de liberalen nu eigenlijk, dat was de gedachte die ons onder dit spreken bezighield. Wel wat ze niet wilden, dat konden we goed genoeg opmerken, in geen geval menschen die als volksvertegenwoor diger opkwamen voor de eere Gods. Geen belijders van Zijn Naam. Geen Kuiperianen, dat spreekt vanzelf. Ja zelfs waren we onder den indruk alsof Dr. Kuyper nog op 't Torentje zat. Het was schering en inslag. Dr. Kuyper heeft dit gedaan en doet nog dat, als of hij daartegen opzag als een geweldig politicus. Nu, ik voor mij geloof wel indien Dr. Kuyper in zulk een vergadering aanwezig was, dat de heer De Gast wel zou staan als het bibberende bokje uit de fabel vooral toen hij het obstructie voeren der liberalen, trachte goed te praten. Dat den heer De Gast ook last heeft van politieke eksteroogen en likdoorns, bewees zijn geschreeuw over de hem pijn- veroorzakende artikelen in de >Maas en Scheldebodec met name die stukken van den zich noemenden 2>Marnix«. Als in ver voering riep hij uit, dat hij gaarne zou zien dat zulke anonnieme schrijvers openlijk tot schande werden gebracht. Of het Maasje hem het toch kwaad maaktHij kan zijn toorn daarover niet verbergen. Een dosis kalmte zou zeker den heer De Gast worden voorgeschreven, indien hij zich liet onderzoeken bij zijn politieken docter. Na de rede van den heer De Gast trad I nog op den heer Palijn, als afgevaardigde van dit district, en" dikte de rede van de vorige spreker hier en daar met meester lijke hand aan. Ongetwijfeld was dat spreken voot den heer De Gast aanmoedigend, wanneer daar met kalmte en zekere vast beradenheid wordt gezegd, »Wij staan sterker als bij een vorige stembusi, dus met andere woorden wij winnen zeker. Laten wij hierbij in 't oog houden het spreekwoord, »wie het laatst lacht, lacht het beste Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande advertentie Cana dian Pacific adres Wagenstraat 20 s-Graven- hage. (20 Cents per regel.) Ongelukkiger wijze neemt men waar dat de man en vooral de vrouw die op een zekeren leeftijd zijn aangekomen zich laten ontmoedigen zoodra hunne gezondheid maar iets te wenschen overlaat. Zij klagen, zetten er zich niet'tegen in, verzorgen zich niet, onder voorwendsepdat het onnoodig is en komen altijd hierop terug „Het is verloren moeite, ik ben te oud." Dete verdrietige geestes toestand is zeer betreurenswaard en berust op niets. Vele bejaarde lied#n, zij mogen dan de kracht van hun twintigste jaar niet meer hebben, hebben toch nog overvloed van hulpmiddelen en een goed versterkend middel is voldoende om hem weer cp de been te helpën. Het bloed onderhou den in staat van zuiverheid en van kracht, daar zetelt het geheim van jfcen jeugdigen ouderdom, zoo men er de regels Van hygiëne en matigheid bij in acht neemt. Om het bloed in staat van zuiverheid en van kracht te onderhoudefl, is het voldoende, bij het minste verschijnsel van zwakheid, de Pink Pillen te nemen die bloed en krachten geven en de werk zaamheid van alle ofganen opwekken. Tal van bejaarde lubden hebben ons geschreven „Zoodra ik mij een Weinig verzwakt gevoel, neem ik de Pink Pillen gedurende eenige dagen en altijd gevoel ik er mij ,w|l bij." Mevr. Roussel. Mevr. de Wed. Roussel, oud 69 jaren, wonende te haumur Frankrijk, 83, rue Balzac, heeft ons geschreven ik eenigermate asthmatiek. Op een ernstige luchtpijpontate- sedert heeft mijne gezondheid reden tot bezorgdheid gegeven. Ik heb mij altijd zeer goed bevonden bij het ge bruik der Pink Pillen. Zookra ik dan ook voel dat bet niet heel goed met mij gaat, neem ik gedurende eenige dagen de Pink Pillen en dade lijk gaat alles beter en heb ik een goed tijdperk van rust. Verkrijgbaar -tl fl,75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkeede Fa-, DIJKEMA DOORNBOS, te Sommelsdijk. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sommels dijk op Woensdag 12 Maart n.m. ten 2.30 ure. Voorz. de Edelachtb. Heer Burgemeester, Tegenwoordig alle leden, behalve deH.H. de Graaff en Gideon. De voorz. opende de verg. met gebed waarna de Notulen der vorige spoedeischen- de vergadering werden gelezen en onver anderd vastgesteld. 1. Ingekomen Stukken Verzoek van W. Breur te Rotterdam, om afschrijving van den H. Omslag. Besloten 11 maanden afschrijving te ver- leenen. Bericht van dhr. J. C. de Gast, dat hij zijn herbenoeming, als lid van de Commis sie van Beheer der Gem. Gasfabriek aan vaard, onder dankbetuiging aan hen die hun stem op hem hadden uitgebracht. Bericht van B. en W. van Middelharnis dat de Raad dier Gemeente als lid en plaats vervangend lid der Gascommissie heeft herbenoemd, de H.H. J. v. d. Slik en C. Kolff A.Cz. Missive van Heeren Ged. Staten, goed gekeurd terugzendend een Raadsbesluit tot verkoop van boomen. Idem van hetzelfde college goedgekeurd terug ontvangen het raadsbesluit tot aan koop van grond, recht van Erfpachtshef fing en wijziging begrooting dienst 1918. VoorzitterAlsnu hebben de Ged. Staten bezwaar gemaakt tegen de aflossing van geld,- opgenome 1 in het in de vorige ver gadering genomen leeningsbesluit, en ver volgens dat een groot gedeelte van dat geld gebruikt wordt voor wegen verbetering Nu zeggen zij dat het niet aangaat de eerste 10 jaren f 400 af te lossen, en de laatste 20 jaren f 500. Zij wenscht dat de eerste 20 jaren f 500 en de laatste 10 j. f 400 zal worden afgelost. En daarom stel' ik voor de aflossing te wijzigen zooals Ged. Staten dat hebben aangegeven. Goedgekeurd. 2. Verzoeken van de heeren H. Polder en Van der Schenk, om de breedte van de te Kralingen aan te leggen straat, alsnog op 8 Meter te bepalen. VoorzitterB en W hadden in de vo rige vergadering voorgesteld dat de breed te dier straat zou bepaald worden op 8 M. De raad heeft echter in die vergadering besloten, dat deze op 10 Meter bepaald zou worden Nu hebben B. en W. op dat terrein we zen kijken, en ons is werkelijk gebleken, dat in dien de Raad vasthoudt aan haar eisch dat de breedte der straat op 10 M. moet komen, dan kan men beter zeggen Ge moogt daar niet bouwen, want voor dhr Polder is het gewoon onmogelijk. Daarom stelt B.- en W. u voor, om terug te komen op het besluit der vorige verga dering, en de breedte dier straat alsnog met 8 Meter te bepalen. dhr. Jac. Joppe. Ik zou heel goed met het verzoek mee kunnen gaan, maar als dat nu rnn lange straat moet worden, en daar komen zooals gezegd word, aan het vooreind arbeiderswoningen, en aan het boerenhofsteetjes, wanneer die straat dan maar 1 |M. is vind ik het wel wat smal, wanneer men er b.v. met een voer hooi door moet, of krijgt men dan een uitrit aan den dijk? Voorz. Dit is in het verkoopcontract op genomen dat er zoo ongeveer bij de Kerk van Kralingen een oprei komt en tevens dat er een dreef gehouden moet worden enz. dhr. Mijs. Polder beeft toevallig bij mij geweest en bij heeft mij nader inlichtingen gevraagd, hij heeft [zeker geweten dat ik het voorgesteld had, om die breedte op 10 Meter te bepalen. Zoo als hij het zeide tegen me, was er naast dat van hem ge legen een perceel -land van C. Struik en zeide hij verder als nu het Raadsbesluit van 10 Meter doorgevoerd wordt, dan moet ik al die grond afstaan en wanneer Struik gaat bouwen, profiteert die er heelemaal van. Voorz. Dat is het bezwaar niet. Toen wij er geweest zijn, hebben we opgemerkt dat en Struik en Polder zelf 5 Meter dat is de helft van'de dreef zal moeten missen. Maar wij hehben dat opgemeten en de woning van Polder komt tamelijk naar de kant van Dirksland. Nu, is dat eigenlijk

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3