OYTVAlWSKilI Van den Helm Co. Vernissen en JapanlaRen. Fiamnnr Stopverf. Firma VANOÜDGAARDEN Eigen fabrikaat. (jroote aranate stellen in alle iriizen. - Diamante stillen roor oud. M. DIJKERS, Voorstraat, Siielsd f De Balkan-Oorlog. Adverieatiea Electrische Verfmalerij. Land- en Tuinbouw. Suikerbieten op Zandgrond. Buitenland, De vredeskansen. OOSTENRIJK EN RUSLAND. HULGABIJE EN ROEMENIË. ENGELAND. Het Engelsche parlement is door den Koning geopend. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. AMERIKA, De Panama-kanaalbouw. Dit jaar zal het eerste schip door het Panamakanaal varen. Het zal natuurlijk een oorlogschip der Unie zijn, en eenige weken later kunnen ook allerlei andere vaartuigen van den grooten waterweg ge bruik maken. Geheel en al klaar is het kanaal dan echter nog niet, 'zoodat de of- ficieele opening en inwijding van de nieuwe zeestraat, die twee wereldzeeen zal ver binden, eerst op 1 Januari 1915 plaats heeft. Dan zullen de oorlogschepen van alle landen elkaar bij Panama ontmoeten, bij welke gelegenheid, in tegenwoordig heid van den president der Yereenigde Staten, groote feestelijkheden zullen plaats vinden. De datum dezer inwijdingsplech tigheid is reeds vastgesteld, maar of het kanaal reeds over een jaar bevaren kan worden is nog niet met zekerheid te zeg gen. Zooals men weet hebben de onder nemers veel last van grondverschuivingen, waarbij groote massa's aarde terugvallen in de uitgegraven gedeelteD. Vooral bij de Culebra doorgraving komen deze grond verschuivingen telkenmale voor, die het reeds noodzakelijk gemaakt hebben, dat 20 millioen kubieke meter aarde boven de oorspronkelijke raming moesten verwijderd worden. De kosten van den aanleg blij veD echter, niettegenstaande dezen tegenslag ongeveer 25 millioen 'dollar beneden de oorspronkelijke begrooting van 400 milli oen. Waaruit rente en aflossing zal ge dekt worden, is nog niet vastgesteld,- de president verwacht over dit onderwerp, voorstellen van Professor Johnson, van de //University of Pennsylvania//, die naar de landengte vertrokken is, om daar op de plek zelf de financieele kwes tie te bestudeeren. Naar verluidt, zal de professor voorstellen de jaarlijksch terug- keerende lasten, die hij op 15,500.000 dollar schat, met een naar de tonnenmaat der doorvarende schepen berekenden tol te dekken. Hij schat het totaal aan ton nenmaat, dat jaarlijksch door het kanaal zal varen, gemiddeld op 1.0,500.000 in het eerste tiental en op 27,000.000 in het tweede tiental jaren na de opening van het kanaal, zich daarbij steunend op de cijfers van het scheepvaartverkeer naar de westkust van Zuid Amerika en het Verre Oosten gedurende de laatste 50 jaren. Gemengd IXieuws. Een zeer groote sorteering nieuwe Gouden Stellen. JE ADRES voor haarwerk, hetwelk door ons zelf wordt gemaakt in één dag klaar. Hezie onze getegenheids-cadeautjes in groote hoeveelheid voorhanden, en nieuwe Verlovingsringen. WW Hebt ge ons eigen fabrikaat gesopte zilveren en koperen Krullen al gezien? Zoo niet! informeert ef eens na. 6435 PracMsorteering Horloges in alle metalen en prijzen. Je aires yoor alle soorten UnrierKen. Reclame-wekker f 1,45. Reclame-regulateur met wekker 60 cM. lang zeer mooi f 5,»0. REPARATIE-INRICHTING Middelharnis, Zandpad, A. W. KORYliVK Lz. Nieuwe haven z.z, 34, Rotterdam. G Deze EXTRIPAT0R 7 scharig kost f 35 en dito met 9 kost f 40 zigzag Eggen ver stelbaar f 55Wiedmachines met schuifraam en kamrad van af f 55Cultivatoren Celrad Zaaimachinesuitstekend voor Vlas, 2-deelige ijzeren Rolblok- ken Kettingeggen Ploegen Ihace Motoren en Lanz Stoom- Locomobielen. Prijscouranten franco op aan vraag bij J. HOLLEMAN A.Jzn., Zuidzijde, Den Bommel. Aan hetzelfde adres nog eeti Nieuwe IH C Motor te koop van 4V2 P.S. BRIELLEMIDDELH ARN1S. Kantoor gevestigd sedert 1831. Correspondentschap le klasse van de Nederlandsche Ëank. Plaatst gelden a Deposito met drie dagen opzeggen 3 pCt. 's jaarsmet een maand opzeggen 8 7% pCt. jaarsmet drie maanden opzeggen 8Y2 pCt. 's jaars; met zes maanden opzeggen 3 y2 pCt. 's jaarsmet twaalf maanden opzeggen 4 pCt. 's jaars. 6684 Kent gij mijne ©areelen al Zoo niet, vraagt dan aan hen die ze kenrten, hunne bevinding daaromtrent en als uit één mond zullen ze U hunne tevredenheid er over betuigen. Steeds voorradig in alle maten. Ook voor Ponnie's. Prima drukvilt Ondergareelen a f 2, Stukken Vilt in iedere grootte voor Lichters of Borsten enz. verkrijgbaar. Prijzen billijk. Aanbevelend, Bekroond op de Landbouwtentoonstelling 3 te Sommelsdijk, in 1899 6543 1 eu 0 ongeloovigen. Niet dus doen wat somwijlen een geloovig meisje zich inbeeldt, als ze zich hecht aan een ongeloovig man, n.l, hopenik mocht hem door mijn wandel en omgang eens winnen En toch, dat wil Dr. Kromsigt uit dien tekst halen. Hij roept de beste onder de chr. onderwijzers op. Die 't krachtigst staan in het geloof. Het meest branden van liefde tot hun Heiland. En die wil hij brengen op de openbare school. Van zijn standpunt juist gezien. Doch dat heeft met het zwijgend getuigen der chris ten-vrouw tegenover haar heidensch man niets te maken. Als de apostel geloovige vrouwen aanried, b.v. om met joden te trouwen (laten we nu eens inde verbonds- lijn blijven) dan konden we ons voor zulk een woord buigen. Maar nu is de tekst naar on e meeoing, ten opzichte van de kerstening der openbare school niet toe passelijk. UITKIJK. (Slot.) Een derde- eisch, dien een goed bieten gewas aan den bodem stelt, is die van een krachtige watervoorziening. De schrijyer van het genoemde artikel in de L. C. be rekent, dat door een buitengewas van 40.000 K.G. per H.A. gedurende .den ge- heelen groeitijd niet minder dan 6 millioen K.G. water wordt verdampt, overeenko mende met een regenval van 600 m.M. In droge zomers, zooals 1911, kan dus licht misgewas ontstaan, wanneer althans niet door reserve-water van den winter uit boven- eu ondergrond in die groote water behoefte wordt voorzien. Dit is zeker wel het meest zwakke punt, waardoor de bie- tenbouw op zandgrond kan mislukken. Hieruit volgt, dat alles, wat het waterhou dend vermogen van den zandgrond bevor dert, ook de kans op de mogelijkheid der bietencultuur vergroot. Als zoodanig komen in aanmerking: rijkdom aan humus, aan wezigheid van leem. En verder moet wor den getracht het tekort aan water van de bouwvoor aan te vullen uit den ondergrond. Er mag daarom onder de bouwvoor geen óndoorlatende laag zijn, want deze zou het water niet opnemen en de bietenwortels zouden er niet in doordringen. Diepe grond bewerking naast het gebruik van den on- dergrondsploeg kunnen dus de kans op succes verhoogen. Ten slotte kan als vierde eisch nog ge steld worden, dat er in het voorjaar zonder groote moeite een fijn verkruimeld zaadbed moet kunnen worden verkregenwel zijn de bietenkorrels vrij groot, maar dewijl elke korrel bestaat uit 16 vruchtjes, ko men zij toch, wat de kiemingsvoorwaarden betreft, overeen met de fijne zaden. Ten opzichte van deze voorwaarden is onge twijfeld op zandgrond de toestand gunstiger dan op de klei. Al het vorenvermelde samenvattende, zien we, dat de bietenteler op het zand vooral op twee zaken zal hebben te letten le. op de beschikbare hoeveelheid plantenvoed- sel; 2e. op de watervoorziening. Wat het laatste aangaat, daarvoor moet men de bijzondere omstandigheden kennen. Het zal van den toestand des bovengronds, in het bijzonder van zijn waterhoudend vermogen afhangen. Verder van het al of niet door latende van den ondergrond, de mogelijk heid van diepe grondbewerking, het gebruik van den ondergrondsploeg, enz. Dat loonende suikerbietenteelt op zand grond mogelijk is, heeft de ervaring in Noord-Brabant bewezen. In de oostelijke zandstreken dier provincie staat de cultuur niet laag. Een voorbeeld ter staving van deze bewering. Te Haren in de Meijerij, op zandgrond, had men in 1911 een proefveld met suikerbieten't was dus in dien bij uitstek drogen zomer, die den bodem ten aanzien der watervoorziening zwaar op-de proef stelde. Het perceel was 5 Are1 Are werd bemest met 2 karren stalmest, ieder van 400 K.G., dus een bemesting naar 80.000 K.G. per H.A., een zeer zware be mesting dus. De overige 4 Are ontving een bemesting met kunstmest en wel, per H.A. gerekend2000 K.G. kainiet, 1000 K.G. slak, 1000 K.G. kalk en 500 K.G. chili. De planten hadden veel van de droogte te lij den gelukkig, dat er in 't begin van Octo ber een milden regen kwam. De zware bemesting met kainiet en chili bleek, in vergelijking met den stalmest, een bescher menden invloed tegen de droogte uit te oefenen. Het stalmestperceel had het eerst en het meest last van het blakende zomer weer. Een verder verschil bleek nog te zijn, dat de stalmestbieten bij den oogst sterk vertakt waren. De hoeveelheden geoogste bieten bedroe gen per H.A.in kunstmest 49.100 K.G., in stalmest 43.000 K.G. Als dergelijke oog sten in een zomer als 1911 kunnen worden verkregen, dan blijkt hieruit toch wel, dat op geschikten zandgrond de teelt van sui kerbleten zeer goed mogelijk is. C. B. De //Mir// verklaart, dat de geallieer den besloten hebben de bemiddeling der mogendheden te aanvaarden. De onderhan delingen worden derhalve voortgezet door tusschenkomst der mogendheden en wel op grondslag van de voorwaarden te Lon den uiteengezet, waarbij dan nog de eisch betreffende een schadeloosstelling gevoegd wordt. In geen geval zullen de vijande lijkheden gestaakt wordende ontwikke ling der krijgsoperaties zal natuurlijk den loop der onderhandelingen beïofluenceeren, daar nieuwe offers ook compensaties eischen. De briefwisseling, die onlangs tusschen keizer Frans Jozef en tsaar Nicolaas ge voerd is, bewees opnieuw, dat de gebeur tenissen op het Balkanschiereiland de vriendschappelijke gevoelens tusschen de beide souvereinen niet hebben geschokt, en dat 't handhaven van den vrede het blijvend doel hunner bemoeiingen vormt. Dientengevolge zijn beide regeeringen tot het besluit gekomen, dat zekere maat regelen van zuiver defensie ven aard, die in de grensprovincies van beide staten waren genomen, door de omstandigheden niet meer geboden lijken. Uit dien hoofde is zoo juist besloten tot vermindering van het troepencontiDgent van Oostenrijk-Hon- garije in Galicië tot de normale sterkte, Evenzoo zal worden overgegaan tot het met groot verlof zenden der Russische reservisten van die lichting, welke in den herfst van het vorige jaar naar huis had moeten worden gezonden." Sasonof en de Peterburgsche gezanten ontvingen van de legaties van Roemenië en Bulgarije een memorandum, waarin de Bulgaarsche en Roemeensche opvattingen van de hangende kwesties worden uiteen gezet. Daar Roemenië heeft toegestemd in een bemiddeling der mogendheden en Bulgarije in een scheidsgerecht, wil laatst genoemd land daar het een eind wenscht te maken aan het heerschende mis versta üd de bemiddeling der mogendheden aanvaar den. Het Hoogerhuis bood natuurlijk bij de plechtige opening van het parlement door den koning, met de koningiu naast zich, weer een prachtig schouwspel aan. En op straat stond er veel publiek den ko ninklijken optocht van paleis tot paleis te bewonderen. Zoo iets is in dit demo cratische land altijd een schitterend vertoon. Men vreesde, dat suffragettes toegans- kaarten zouden machtig worden voor de royal galery van het parlementsgebouw, om daar bij het passeren vau koning eu ko ningin een kleine demonstratie te houden. Dat liep echter goed af. De voorzorgs maatregelen waren goed genomen, de kaar ten zorgvuldig uitgedeeld. Maar op den Koninklijken weg van het paleis had een incidentie plaats. Een vijf tal dames drong daar tusschen de soldaten door en liepen snel op de koninklijke staatsiekoets toe, om Z. M. een petitie te overhandigen. Zij werden dia door toe schouwers en politiemannen in dat voor nemen verhinderd en gearresteerd. Het publiek kantte zich ook vijandig tegen haar, en zonder bescherming van politie zou het slecht met haar zijn afgeloopen. Veel kwaad deden zij echter niet. Maar het is nu eenmaal niet de gebruikelijke manier, aldus den koniDg verzoekschriften te overhandigen. En hij kan ook het vrouwenkiesrecht niet invoeren. Van de vijf suffragettes, die, terwijl de koninklijke stoet zich naar het parle ment begaf, aan den koning een petitie wilden overhandigen doch gearresteerd werden, is een veroordeeld tot een maand en de vier overige tot 3 weken gevange nisstraf. Allen spraken de bewering uit, dat volgens de grondwet haar daad ge wettigd was. De suffragettes zijn echter wederom op veel erger wijze bezig geweest. Nu hebbeD zij zoowaar, dicht bij Londen twee kleine spoorwegstations in brand gestoken het eene te Saunderton in Bucks, het andere dicht bij Wafford. Bij het eerste vond de brandweer, die niets meer kon redden, een aanplakbiljet waarop stond //Een brand om vrouwen kiesrecht//. Die dames zullen zich zeiven nog lee- lijk de vingers branden. De minister van oorlog, Ettiene, zette voor de begrootingscommissie de redenen uiteen, die hadden geleid tot het indienen vaa het wetsontwerp betreffende den drie jarigen dienstplicht en drong er op aan, dat het rapport der c immissie zoo spoedig mogelijk zou worden overgelegd, opdat de kamer tijd zou hebben, het nog voor het a.s. reces te behandelen. De voornaamste ministers, waaronder de ministers van Fiuancieen der Bondstaten, beraadslaagden ouder voorzitterschap van den Rijkskanselier, over het verdedigings ant werp en de voorstellen tot dekking zijner kosten. De noodzakelijkheid der voorgestelde legerversterking werd eenparig erkend, en het wetsontwerp werd tot beraadslaging over de onderdeelen naar de commissie voor het leger te land, de vestingen en de comp tabiliteit verwezen. Eveneens verwierf het plan tot heffing van een vermogens-belasting ineens, ter dekking der aitgave ineens, algemeene in stemming. Betreffende de permanente uit gaven kwam men in beginsel tot overeen stemming aangaande een belasting van den eigendom en andere heffingen. Antiquiteiten-jacht. Twee bekende Groninger antiquairs waren er, verteld de N. Or. Ct., op hun tocht naar antiek ach ter gekomen, dat een armoedig vrouwtje, die woonde in een der slopjes van de ach terbuurten van Groningen, in 't bezit moest zijn van een ouderwetsch kabinet De heeren er op af. Eindlijk, na heel wat zoeken, vonden ze 't oud vrouwtje Met één oogopslag hadden ze reeds gezien, dat hier 'n daghuur* te ver dienen viel, en als goede kooplui begonnen ze aanstonds over 't begeerde voorwerp te praten. 't Was 'n mooi ding. Ze hadden er nog wel 'n paar centen voor over. Het was niet erg verstandig, meenden zij, om hier in 't krotje, dat wie weet misschen mor gen reeds afgekeurd zou kunnen worden, zoo'n ding te laten vermolmen. Bovendien, men komt niet allen dag bij je aan huis om geld te bieden. Maar 't vrouwtje bleef onverbiddelijk en wilde geen afstand deen van het oude familiestuk, dat van geslacht op geslacht overgegaan was. En zoo kon den de heeren, zonder 'n daghuur* opge streken te hebben, gaan Maar die daghuur* zat hen toch wel wat al te veel in den weg. Bovendien, voor eigen liefhebberij zou je zelfs nog zoo'n prachtstuk antiek willen hebben De heeren spraken er wijsgeerig over. Wie weet, wat de een niet wist, wist mo gelijk de ander wel. Ee ja wel er was iets op gevonden Op zekeren morgen komt een als heer gekleed persoon 't enge krotje van 'toude vrouwtje binnen Hij zegt haar vriendelijk goe den dag, en vertelt haar, dat hij vanmorgen in de courant gelezen had, dat haar krotje onbewoonbaar verklaart is. »Hè, is dat waar meneer? 't Spiet mie heur Maor d'er zal wel nait veul an te veranderen wezen, dunkt meneer wel Meneer* was ook van meening, dat hier wel heel weinig aan zou kunnen veranderd worden, Maar mét wierp hij een blik op 't kabinet*, en vroeg haar, wat ze nu met dat »ding« deed? Of ze mis schien ook plan had om 't van de hand te doen „Je motten vrouger opstaan, as je den ken datje mie der deur kennen hoalen, olie man", was 't vrouwtjes antwoord. »Je door halen moeke? vroeg onschul dig de koopman. >Jao, wat main joe nou, dat ik nait wait, dat jai dai koopman van lest binnen En nou wait ik ook, dat de heeren mien hoesie ook nog nait anpakt hebben. En as joe nou nait gauw maoken, dat joe weg komen dan roup ik van moord I* Moeke woont nog steeds in gezelschap van haar antieke kast in haar achterbuurt woninkje. Te Wijk aan zee doet zich een geval van pokken voor. Maandagmiddag meldt onze N. R Ct. heeft men getracht den pa tiënt in Alkmaar te doen opnemen, hetgeen daar geweigerd werd. Daar de stalhouders die samen den ziekenwagen exploiteeren, onkundig waren gebleven van den aard der ziekte, is de wagen op last van den bur gemeester van Velsen en Beverwijk ter ontsmetting naar Wijk aan Zee gezonden. Een unicum. Meu schrijft aan de Stand. Te Heukelum is voor enkele maanden een Christ. School geopend, die, door de goede zorgen van Freule Fabricius, het schoolgeld iets lager kon stellen dan dat op de openhare school. Gevolg Dat er allicht meer kinderen overkwamen, dan anders het geval zou zijn geweest. De voor standers van de school, waaraan „de na tie immers gehecht", maakten zich bevreesd. Ze bevonden zich ongeveer in de positie, waarin wij steeds tegenover de Openbare school hebben verkeerd. Ongeveer, want het schoolgeldverschil was niet groot. Ze toonden nu hun liefde voor de openbare school door een daadeen suppletiefonds werd opgericht ter aanvulling van het schoolgeld harer leerlingen. Bestaan er meer zoo? Op den Loosduinschen weg te 's- Gravenhage, dicht bij de Loosduinsche brug is Dinsdagavond een 7-jarig knaapje, uit de Hondiusstraat, door de Westlandsche stoom tram overreden het kind is weinige oogen- blikken later overleden. N. R. Ct. Zondag is te Baarle-Naussau, in het gehucht Hoogbraak, een boerenhuis met stalling, bewoond door L. Kusters en toe- behoorende aan F. van de Ven., geheel af gebrand. Verzekering dekt de schade. Oor zaak onbekend. (Huisgezin). De politie te Maastricht heeft Dins dagnacht twee inbrekers op keeterdaad be trapt. Door uitsnijding van een ruit had den zij zich toegang verschaft tot het kan toor van de firma Nijst in de Grachtstraat te Wijk-Maastricht. Zij waren in het be zit van den sleutel van de secretaire. N. R. Ct. Te Losser zijn de pokken geweken. De verpleegden in de barak hebben deze verlaten. S N. R. Ct. In de Dwarsdijk te Zwartemeer is Maandag de 12-jarige A. Z. van een von der gevallen en verdronken. N. R. Ct. Van den landhouwer G. te Elshout (N.-Br.) is in Woensdagnacht de boerenhof stede afgebrand. De buren hebben het vee gered. De inboedel, het hooi en stroo en de landbouwwerktuigen giDgen verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. N. R. Ct. jjjplgljr Wrfr.vrt'-yy.Wr'*v-.-ij, Telegr.-adresOCDGMRDËS. Zandpad B No. 193. Telph. latere. No. 9 BELAST zich met den aan- en verkoop van EFFECTEN op binnen en buitenl. beurzen; VERZILVERT Coupons tot de meest concurreerende prijzen; GEEFT VOORSCHOT en sluit Prolongaties en Beleeningen op binnen en buitenl. Effecten BEZORGT polissen van brand, glas, transport, levensverzekering enz.; INCASSEERT wissels op binnen en buitenland; ADMINISTREERT gelden en onroerende goederen van derden tegen zeer billijke conditiën BEWAART effecten, goud, zilver, enz. in haar brandvrije kluis volgens bepalingen, die gratis verkrijgbaar zijn. lederen werkdag van 24 uur gratis verwisseling van: groot bankpapier tegen klein bankpapier of omgekeerd; bankpapier tegen specie of omgekeerd. 9 OO

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2