voor de Zuidliollandsclie en Ze en monsters op aanvrage franco. TERDAM Zaterdag 12 Maart 1913. 28*1* Jaargang IN". 1850. 3 Antirevolutionair ,|r Derde Blad. r Advertentiën IN HOC SIGNO VINCÏ Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de He«facï!e bestemd, Adverleiillëis en verdere Admin] BH. OW IJr. s StiSF-, PLAAT- en PROFIELIJZER. Afieelil® BETONIJZER en METAALSAAS Affleeiing: SPOORWEG-MATERIEEL Landbouw. Voor Huis eji Hof. Uit de Pers. Rhumaliek en Kiespijnpillen. ÏÏITGEYKB Telefoon Iitereonn. No. 2.1 IJzer- en Staalhandel. Naamlooze Vennootschap. Opgericht 1875. voor Beton «verken. Rails en Kipwagons. »Niet overal „Niet overal wordt ehilisalpeter met voordeel aangewend," zei mij een boer, die graag eens tegenspreken wou. En 't is ge wis, hij had gelijk. „Niet overal!" Maar toch we durven stellig wel te schrijven: »haast [overal 1* In bijna alle bouwland is opneembare stikstof, immers in de minder heid, in 't minimum. Hoewel .ook hier en daar gewis aan fosforzuur en kali en kalk lang nog geen [overvloed in voorraad is, toch ziet men vaak de chili* of een andere mest met licht verteerbare* stikstof er het snelste werken en het krachtigst. Zelfs op die gronden, waar van zoogenaamde organische stikstof heel wat voorraad is. Denk slechts aan menig «oude wei*. En herinner U eens, hoe duidelijk en snel er een begiering niet ging werken. Nu slechts een dag of wat kan men 't soms zien. Dat komt mijn vrienden door die stikstof in de gier, die klaar is voor 't gebruik, de salpeterstikstof. En met chili Naamt Ge de proef nog niet? Doe 't dan bepaald. Ge zult verëteld staan over 't snelle werk. Als 't weer een beetje wil dan kan men al na vijf dagen (eens zag ik 't reeds na drie) de mooie gloed en donker groene kleur precies U zeggen, waar het zout werd uitgestrooit, waar niet. En dan de grasgroei wordt vooral er door bevorderd. Wie al te veel de klavertjes in 't weiland baas ziet spelen die zegt wel eens 'k wou toch heel graag, dat hier de grassen 't beter wilden doen. Laat hij dan straks als 't groeien gaat vooral den chilizak niet vergeten, 't Is waar, niet overal*, maar toch >haast overal* wordt er van 't geld, dat men met chili uitstrooit ook op wei- en hooiland knap wat voordeel door den beer behaald. Over het RookehUit het „Homoep Maandblad" Men zegt wel eens, dat do, tabakspijp minder schadelijk is voor de gezondheid dan sigaret en sigaar. Het Engelse blad Lancet noemt dit een sprookje en tracht het te weerleggen. Na vele onderzoekingen komt de schrijver tot de conclusie Het is juist de pijp, welke het grootste gehalte aan nicotine bevat, n.l. 204 tot 285 pet. De Turksche of Egyptische sigarettentabak bevat 1.38 tot 1.74 pet.; de Virginiaansche tabak 1.40 tot 1.60 pet. De in Engeland gerookte bevatten 1.24 en de Havanna slechts 0.64. Uit de brandende tabak van een pijp komt 70 tot 80 pet. van de ge- heele hoeveelheid nicotine in den mond. De sigarenrook staat in het midden tus- schen sigaratten en tabakspijp, Bezien uit het oogpunt van het nicoti negehalte, is dus de sigarette het minst schadelijk, dan de sigaar, en het schade lijkst de pijp. Maar de nicotine is niet het eenige vergift van den rook. Men vindt ook o.a. furfurol dat een sterke prikkeling kan uitoefenen, niet zoozeer in den rook van pijp of sigaar als wel- speciaal in dien van de sigaret, met name die van Virginiaan sche tabak. Daardoor wordt verklaard, waarom het rooken van sigaretten keel aandoeningen tengevolge heeft. De keel, wordt telkens geprikkeld door furfurol. Ook bedenke men, dat de tabak, van vele soorten van sigaretten gesausd wordt met een opium-preparaat, hetgeen lang niet onschuldig is en aan sigaretten verslaaf den steeds hieraan de voorkeur doet geven boven de andere. Is zout gezond f Volgens de Pransche arts Dr. Lammonie speelt het keukenzout als artsenij een belangrijke rol; In Chicago beschouwt men het gebruik van keuken zout algemeen als een geneesmiddel voor alle mogelijke ziekten, en als bekoudmid- del tegen allerlei ziektekiemen. Recept voor witte wrijfwas. Smelt 100 gram witte geschraapte bijenwas of 50 gram cerecine in een geëmailleerde pan netje. Neem dan de pan van het vuur en voeg er 2| d.L witte terpentijn, terwijl het pannetje op het vuur staat, doet brand gevaar ontstaan en levert geen voordeel op, daar de terpentijn even goed koud bij de gesmolten was bijgevoegd kan worden. Wordt er eehte bijenwas gebruikt, dan kan de terpentijn bij de ongesmolten was ge voegd worden, daar deze er in oplost bij gewone kamertemperatuur. Recept voor roodewrijfwas. Maak dit als voor bet witte beschreven is, maar neem in plaats van witte, roode terpentijn, en in plaats van witte, gele geschraapte was. Is de was nog niet rood genoeg, voeg er dan eenige^korrels wasrood bij. Recept voor zwarte wrijfwas. Maak dit als het witte was, en kleur de aangege ven hoeveelheid met twee eetlepels zwart sel. Voeg er d.L. terpentijn meer bij, daar door de hoeveel zwartsel, het was anders te dik zou worden. Beperking van het kleeden kloppen. Het opgeworpen stof van de kleeden is nog ve^l gevaarlijker dan het stof der stra ten. Het is geconstateerd, dat het stof der kleeden en der beddedekens zeer rijk is aan bacteriën en dat dus bij gevallen van tu berculose, dipliteritis, mazelen, roodvonk, influenza, of andere besmettelijke ziekten zelfs bij groote voorzichtigheid heel wat gevaarlijke ziekteoverbrengers in zulk een zitten. En nu zou het geoorloofd zijn dat bijv. onze buurman zulk een verzameling van bacteriën elk uur van den dag in on ze keuken en slaapkamers zou mogen ver spreiden Het beste was, wanneer even als in Weenen, verboden werd op de bin nenplaatsen kleeden te kloppen. Vooral in tuinen kan het kleedenkloppen zeer lastig zijn, daar men dan elk uur van den dag opgeschrikt kan worden, doordat zijn buur man aan het schoonmaken is. Wie een tuin heeft, en dit voor zijn kinderen zeer waardeerd, is het kleedenkloppen der buren een bedrijf dat hem een der schoonste ge noegens bederft. Wil men echter niet zoo streng optreden, dan zou het toch wen- schelijk zijn wanneer men het kloppen op slechts bepaalde uren toestond, opdat ieder dan in dien tijd de ramen kan sluiten tot het ergste stuiven voorbij is. Voor de huishouding. Om citroenen te bewaren, legt men ze, 6 centimeter diep, met den steel naar onder, in goed droog, fijn zand, op een koele plaats. Koper schoonmaken. Men kookt eenige aardappelen heel zacht, doet er een hand vol zout op, roert alles tot brij en houdt deze warm. Daarin doopt men het koper stuk voor stuk. Wrijft het na met fijn zand, spoelt het tweemaal in water na, en droogt het in de zon of op de warme, kachel, na het met zeemlap of doeken te hebben afgenomen. Op deze wijze is een maal per maand schoonmaken vqldoende wanneer er althans geen bijzondere reden tot aanslaan is. Kabinet, pudding Wrijf een pudding vorm in met boter en bestrooi hem met gestampte beschuit of paneermeel, vervol gens wordt hij voor gevuld met biscuits of kolumbijnen en geconfijte vruchten laag om laag. Klop vervolgens 4 eieren, waar van 2 met het wit en 2 lep sis suiker, tot- het heel stijf is. Voeg daar langzaam bij een halve liter kokende melk, waarin een stukje vanille is gekookt (men kan in plaats van vanille een paar lepels kirsch nemen). Men giet dit mengsel in den vorm sluit die met een geboterd papier, en kookt de pudding 1 uur au Bain Marie. Men dient de pudding met vanille of Kirsch saus. Observator. Afgehandeld. Vrijdag kwam de Tweede Kamer met de behandeling der Invaliditeitswet gereed. De laatste week bracht ons nog een paar belangrijke verbeteringen. Allereerst de aanneming van bet amen- dement-Aalberse. In de drie laagste loon- klassen zal nu het prémie-aandeel van den arbeidsr voor de verzekering tegen invali diteit, weezearenle en oudirdom bedragen respectievelijk 4, 6 en 11 cent. Van groote blijvende beteekenis voor de toekomst moge deze nieuwe premie-ver- deehng niet zijn,, in 't overgangstijdperk heeft zij voor de arbeiders wel degelijk waarde. De arbeiders, die minder dan f 12 ver dienen en dat zijn er in ons vaderland nog vele tienduizenden zullen deze pre mie-aftrek thans in mindere1 mate voelen. Wij verheugen ons dan ook over deze wij - ziging van het ontwerp, die in onze oogen eene verbetering is. Een andere wijziging of liever aanvul ling bracht de Minister in de wet" door overname van een amendement-Duys. Gelijk men weet, wordt in art, 357 be paald, dat aan oude 70-jarige arbeiders, ook zonder voorafgaande premiebetaling, een pensioen van f 2.per week zal ver leend worden. Dank zij de jongste wijziging, zal deze pensioneering ingaan zes maan den na de afkondiging van de wet. Vele oude stakkers zijn hiermede geholpen. De heer Goeman Borgesius een der hoofdmannen van de vrijzinnige concen tratie was over deze daad van den Mi nister heelemaal niet te spreken. Hij zou gaarne gezien hebben, dat de Minister het amendement-Duys onaannemelijk had ver klaard. Dan had hij er natuurlijk voor ge stemd, maar was het verworpen. Inplaats van den Minister voor deze wijziging te demken, slingerde hij den bewindman al lerlei verwijten naar het hoofd 't Was fraai Men ziet hieruit weer, hoe weinig ernstig de liberale politici zijn. Zij kunnen op volks vergaderingen zoo roerend spreken over »oud en argtfr, maar komt er een Minister, die een goede daad wil verrichten, dan keuren zij dat af. Maakt de Eerste Kamer nu wat spoed met deze wet, dan voorzeker kan de In validiteitswet binnen enkele maanden wor den afgekondigd en zijn vele oude ar beiders spoedig eenigszins geholpen. Hulde aan Minister Talma voor dit groote werk Welk een arbeidskracht heeft deze Mi nister ontwikkeld. Nog nimmer is er een bewindsman geweest, die zoovele wetten in diende en voor de Kamer verdedigde met ongemeen schitterend talent. Terecht schrijft dan ook het liberale Handelsblad Wat deze Minister aaft zaakkennis en aan werkkracht gepresteerd niet al leen voor dit ontwerp maar voor tal van andere ontwerpen gedurende deze vijf jaren. Boter wet, Schepenwet, Vis scherijwet Arbeidswet, Steenhouwerswet, Vogelwet, Radenwet, Invaliditeitswet, is waarlijk reusachtig en verdiend alge- meene bewondering Misschien is er nooit een Minister geweest, die zoo ontzaglijk hard en veel heeft gewerkt. En als men een dubbel ministerspen sioen kon krijgen, dan zou deze minis ter het hebben verdiend. Ook De Telegraaf prijst Minister Tal- ma voor de ontembare werkkracht, het talent en de geestessterkte, waarmede hij zijn ontwerp heeft verdedigd. De heer Duys bracht den Minister ook in de Kamer hulde. Tot die hoogte konden zich liberalen als Borgesius en Patijn niet opwerken. Neen, zij hebben bij deze wet den Mi nister steeds allerlei moeilijkheden in den weg gelegd. De heer Duys staat dan ook in onze schatting hooger dan mannen als Borgesius en Patijn, -aar "bat zij •SaraocL. zij de arbeiders bij de verkiezingen noodig hebben. Het is geen ernst. Een groote ramp zouden wij het achten, indien de »linksche concentratie in Juni Aan den gezegenden miDisteriëelen arbeid ook van den heer Talma een einde zou maken. Er liggen nog tal-van sociale wetsont werpen bij de Kamer. Mogen zij onder Talma's kundige leiding tot stand komen 1 *Merwebode« Om te onthouden. Onzerzijds werd meermalen de aandacht gevestigd op het feit, dat vele Nederlandsche arbeiders in het >protectionistische« Duitsch- land weik en brood moeten zoeken. Het volk tracht, op het voetspoor der vrijhandelaren, den indruk van deze cijfers weg' te nemen door te wijzen op het gptai Oostenrijkers en Hongaren, dat in DüTtsch land verblijf houdt. En Oostenrijk is toch protectionistisch Begrijpt Het Volk niet, dat de cijfers op zich zelf niets zeggen maar dat wil men vergelijken ook gerekend moet worden met de groote der bevolkingen P Welnu, in 1910 waren in Duitschland gevestigd 144.175 Nederlanders. 667.159. Oostenrijkers en Hongaren. Maar Oostenr.-Hong heeft; 51,304,249 inwoners, Nederland daarentegen slechts 5.858,075. Per duizend inwoners gerekend, zijn dus in Duitschland uit Oostenrijk c.a. 13 personen, uit' Nederland 24,6 n Het 2vrijhandelsgezinde« Nederland wint het aldus altijd nog van het »pro- tectionisch Oostenrijk Hongarije. Wijst dit niet op minder werkgelegen heid hier te lande Laat men deze cijfers onthouden Zij kunnen te pas komen. Patrimonium Ten einde gebracht. Ziezoo, de aanhouder wint x Menigeen zou niet slechts zijn goed hu meur, maar ook den moed verloren hebben tegenover een oppositie zooals de Linker zijde de laatste maanden zich meende te mogen veroorloven. Onze mannen in de Kamer niet. Zij spraken geen woord te veel. Zwégen als 't maar éven kon. Een hunner heeft het Duijs naar waar heid onder den neus gewreven wij zwij gen, omdat gij, mannen van Links een driedubbele portie neemt van den nationa- len tijd. De Linkerzijde trad tartend cp. Nam zélf uren, dagen en weken voor zich in beslag en kwam dan onze mannen van Rechts staan uitlachen, omdat die zwe gen en geduldig des Linkschen woordenval lieten voortrazen. Ze spraken als 't noodig was. Om de wet te verbeteren. Dr. de Visser bracht er der risico-over dacht in en Aalberse trad op ter bescher ming van de arbeiders der laagste loon- klassen, terwijl mr. Rutgersdie de Wet ingelijks in z'n hoofd had, menige kleine, maar rake opmerking plaatste.. Doch verder zweeg men Rechts. Dat zwijgen was hier goud. Elk woord van Rechts zou er tien van Links hebben uitgelokt en in plaats van 0sa*-ire „nijjiOT- mum* wie 't v el meent met onze arbeiders zal hen juist om dat zwijgen prijzen. Zóó kon de wet er komen,. Eere bovenal min. Talma. Nooit heeft eenig minister in ons vader land, weken-maandenlang voor zoo'n om vangrijke -taak gestaan. Tóch was hij daar toe ten volle bekwaam. [Kénde zijn wet, als de koopman zijn boeken. Liet [zich nooit van de wijs praten. Gaf toe, waar dit kon. Maar stond ook onverbiddelijk, waar hij weerstand bieden móést. Dat was soms moeilijk. De oppositie praatte over milioenen of ze maar voor 't schudden zijn. O, dat lijkt zoo fraai, zoo menschlievend, zoo barmhartig. En de verleiding is dan groot om maar toe te geven, 't is immers voor de arbeiders Min. Talma weerstond die verleiding Als man van karakter. Bovenal als man van beginsel. Wat déze wet geeft, kan hij verant woorden. En wij durven vertrouwen, dat de volksmenners die straks 't land door gaan om Talma's wet af te tuigen, stui ten zullen op 't gezond verstand, ook van de arbeiders. Aan onze mannen thans de taak, om voor de verkiezingen, rustig Talma'S wet voor 't volk uiteen te zetten. Een taak óók voor onze pers. Men heeft ons meermalen jouwende voor de voeten geworpen, dat we met die wet niet voor 't front durfden komen, 'n Hèèl enkele liet zich zelfs door de prachtige luchtkasteelen van Links van de wijs bren gen. Thans kunnen we rustig zien, wat vogel Talma onze arbeiders in de hand gegeven heeft. En kunnen we hen kalm stellen voor de vraag, of ze dien nu werkelijk ruilen wil len voor de tien vogels in de lucht die de Concentratie en de S. D. A, P lustig la ten rondvliegen. Mooie vogeltjes, och ja Maar hoog in den boom, ver in de lucht en vlug als water I Onze Court. Onfeilbaar tegen alle pijnen door kou vatten veroorzaakt. Een flacon met gebruiksaanwijzing 75 centalleen verkrijgbaar gesteld bij A. TEEPE te MiddelAarnis en bij L. W. ZAAIJER te DirJesland 6539 Verkrijgbaar te: Sommelsdyk bij P. Kastelein Middelharnis bij A. "Waterman; Dirksland bij A. van Oostenbrngge Oz.; Melissant bij A. van d. Spaan TzNieuwe Tonge bij A. van Eesteren Bz. Oude Tonge bij G. F. van Peer en Wed. A. E. LambertOoltgensplaat bij J. L. de Vos Ouddorp bij Grinwis; Stad aan 't Haringvliet bij Wed Braber Pa. 6317

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 5