Woensdag 12 ]Vj„ i't 1913. 28sle Jaargang N°. 1849, voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwüelie Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGSVSB W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Advertentiën 19 cent per regel en maal. Reclames 30 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 59 üent per piaataine. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- eu Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franc© toe te eenden aan den Uitgever Officieel Gedeelte. Gemeenteraadsvergadering. *j* De pensioenwet. Ze is in de haven, terwijl we dit schrijven. Dan de Eerste Kamer nog. Dan in 't Staatsblad. Wat zullen de concentratiemannen blij zijn, als ze eenmaal daar staat veel blijder dan wij. - Want ze zetten wel een kwansuis zuur gezicht in de Kamer, en ze roepen wel op de vergaderingen Geef Staats pensioen! maar ze weten zelf niet hoe dat Staatspensioen er uit moet en zal zien, als zij eens aan 't bewind komen. De oria liberalen willen vitje ver zekering met aanvulling van Rijks De Socialisten willen alles laten betalen door den Staat, en 65 jaar. De Unie-liberalen willen geen vrije verzekering, maar 't Deensche stelsel of 't Engelsche, waarbij geen cent premie verschuldigd is. De vrijz Democraten hangen nog naar premiebetaling. Valt ons Kabinet, dan komt een zakenkabinet, waarvan mr. Troelstra zeker en gewis op den bok zit naast mr. Tydeman. Niet mr. Patijn niet mr. Borgesius niet mr. Marchant, maar de Socilisten met de Oud-Liberalen zullen't moeten uitrichten, en mr. Patijn en zijn clubge- nooten kunnen toezien en zullen mee drijven met dien stroom. Dat zien de Concentratiemannen ook wel en de Oud-Liberalen.verkon- digen het publiekelijk, dat zij aan de winnende hand zijn in de Concentratie dat zij het been gelegd hebben op mr. Patijn en mr. Borgesius. Dat wil niet zeggen, dat mr. Patijn geen Minster van Finantien kan wor den dit kan welmaar onder den duim der Oud-Liberalen; en al zijn plannen worden door de Oud-Libera len bepaald. Bjj zoo'n verwarring in de Concen tratie zijn de heeren blij, als het pen sioen in het Staatsblad staat: dan zijn ze eraf; dan is er een struikelblok minder op 't pad. Want weet wel Met algemeen Kiesrecht zitten de heeren ook omhoog. Mr. Troelstra is geen kind. Hij laat niet met zich sollen. Zoodanhet pensioen is in aantocht 1 Het premiestelsel komt. En de aller- feluksten zijn de Concentratiemannen 1 e zijn van een moeilijke karwei af. Dat heeft Talma voor hen opgeknapt. Zoo moet nota bene (ja, 't kan wonderlijk loopen in de wereldeen Rechtsche Minister de struikelblokken wegnemen, opdat een Linksch Kabinet niet binnen twee jaar duikelt. Heel de Concentratie moest Minister Talma dankbaar zijn. Trouwens, ze zjjn dat ookmaar voor de wereld laten ze 't niet merken, dat snap je. Misschien in Juni bij de stembus nog eens een harde schreeuw tegen de premie, maar daarna zijn ze rustig Maar -de premie is ook ver laagd; 't dubbeltje is 4 cent gewor den voor arbeidersen de boer moet 4 cent meer betalen. Dat >bloedgeld« is geen bloedgeld meer. Ook dat wapen is hun uit de hand geslagen. Nu kunnen ze de boeren weer op roepen tegen Minister Talmaook dat is tevergeefs in onze dagen. Tien jaar geleden kon dat beternu niet meerDe boeren begrijpen de tijden, waarin ze leven maar al te goed. Is dat geen onrecht? De Gemeenten betalen aan onder wijs 25 millioen. Ze krijgen terug aan Schoolgelden 2 millioen of Vl2 deel. Ook krijgen ze terug voor art. 48 enz. 13 millioen. Ze krijgen dus van de 25 millioen 15 millioen terug. En betalen zelf 10 millioenof 20 gld. per kind. Dat zegt nog al wat: Gemiddeld kost een leerling der Openbare School aan de Gemeente f 20. Dat zelfde kind kost aan Gemeente en Rijk f 40 Een kind der Christelijke School kost aan Gemeente en Rijk f 20want de Gemeente geeft niets en 't Rijk f 20. .m Is dat geen gruwelijk onrecht? Waarom aan een kind der Op. School f 40 gegeven, en aan dat der Chr. School maar de helft? Wie nog een greintje rechts gevoel heeft moet het niet kunnen dulden dat een kind van een Chr. School maar de helft steun ontvangt van wat een Op. Schoolkind ontvangt. Zoo'n wet is in ons vrije Nederland onduldbaar. En hoe hoog we dr. Kuypers werk ook in 1905 aanslaan; hoe dankbaar we hem daarvoor ook altijd zullen blijven: we brengen alle hulde aan Min. Heemskerk, die den handschoen opgenomen heeft en tegen de van woede uitbarstende frontma kers heeft durft zeggenBlijf ik, Heemskerk, aan het roer, dan zal ondanks al je geschreeuw, de Chr. School dezelfde rechten hebben als de Openbaredan zal ik het pleit der vrijheid voeren tegen U. Dat is kloeke taal van Minist. Heems kerk. Da's mannenwerk. Da's 't werk van een regeeringspersoon, die 't on recht ziet en 't niet langer kan dragen. Dr. Kuyper kon zóó in 1905 niet spreken, omdat de tijd voor Grondwets herziening nog niet rijp was Ook nu zou hij zoo doen, ware hij aan 't roer. Die Herziening is een finaal breken met het onrecht. En meer begeeren we niet. Maar niets minder ook 1 V Over Minister Talma. Het lib. Handelsblad schreef na de behandeling van het laatste artikel der Inv. en Pensioenswet Terecht bracht de heer Duys bij het einde der behandelng heden den Minister hulde voor de kloekheid en de zaakkennis, waarmee deze het ontwerp heeft verdedigd. Wat deze Minister aan zaakkennis en aan werkkracht gepresteerd heeft niet alleen voor dit ontwerp, maar voor tal van andere ontwerpen gedu rende deze vijf jaren Boterwet, Schepenwet, Visscherijwet, Arbeids wet, steenhouwers wet, Vogel wet, Bakkersontwerp, Radenwet, Inval, wet is waarlijk reusachtig en verdient algemeene bewondering. Misschien is er nooit een minister geweest die zoo ontzaggelijk hard en veel heeft gewerkt. En als men een dubbel minister pensioen kon krijgen, dan zou deze Minister het hebben verdiend. Uit deze woorden van dit liberaal hoofdorgaan spreekt hooge waardee ringen voor den geduchten tegenstan der Talma. Tot die hoogte heeft mr. Borgesius, noch mr. Patijn het nooit kunnen brengen, trouwens zoo'n lof is hun, als medestanders van 't Handelsblad, zelfs ook nooit toegezwaaid. Bond van Propagandaelubs. De verkiez'ngen naderen. Nogslechts eenige maanden en we staan er mid den in. 't Is, vooral noodig, dat de kiezers weten, waarom 't bij deze verkiezing gaat. En daarvoor zijn Pro- pagandablaadjes uitstekend. We ma ken daarom de kiesvereenigingen op merkzaam op den Bond van Anterev. Propagandaelubs, wier le Secretaris is de heer W. Verschoor te Katwijk aan zee. Deze Bond geeft allerlei vlie gende blaadjes uit tegen zeer goed- koopen prijs. Zoo b.v. De practijk der VrijzinnigheidOns Ministerie en de Sociale Wetgeving. Aanstonds zullen het licht zien obstructie of niet Coalitie of Concentratie! Sluit dege lederen 1913—een herhaling van 1905 vrijmaking van 't onderwijs. De in validiteit en ouderdomsverzekering. Deze blaadjes zijn eenvoudig en zeer begrijpelijk, en daarom, nog een maal laten onze kiesvereengen deze blaadjes, voor luttelprijs te koop, zich aanschaffen en zij zullen er de partij een dienst mee bewijzen. Id en buiten de Kamer. Land- en Tuinbouw. Suikerbietenteelt op zandgrond. TeleJooat Iatercoam. No. 8. De Burgemeester der gemeente Sommelsdijk maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad ie belegd tegen Woensdag, den 12 Maart 1913, des namiddags teD 2.30 nre. Sommelsdijk, den 10 Maart 1913. De Burgemeester, BOTJMAN. Amice t le vorige keer schreef ik u dat ze ge naderd waren tot art. 200. Had ik mijn brief een. paar dagen later verzonden, zoo had ik u kunnen melden dat de O. en In validiteitswet afgehandeld was. 't Ging bij de laatste artikelen met spoed. Of de libe ralen begrepen hebben, dat er zelfs in eigen gelederen een tegenzin kwam tegen de liberale Kamerleden, ik weet het niet. Het zou mij niet verwonderen. Ze dragen zoo gaarne roem op hun ouden naam „'t den- kend-deel-der-natie" of „bewusten". Wij weten zeer goed wat zoo iets beteekend'. Maar de houding door de liberalen aange nomen heeft ongetwijfeld de kiezers aan het denkengebracht of ook tot het «be wustzijn. geroepen. De wet is nu afgehan deld. Schandelijker tijd vermorsen als in dezen is geschied moet nog komen. Ieder wist in de laatste tijden dat boos opzet in het spel was. Terzelfder ure heeft mr. Troelstra het bekend. Gelijk ge weet dacht ik dat in deze periode de „Tarief wet" nog behandeld zou worden, opdat de zaken voortgang konden hebben. Nu komt min. Heemskerk echter tot een ander idee. De Tariefwet komt niet eerst in behandeling. De ziektewet zal voorgaan. „Had dat eerder gezegd," zeide mr. Troelstra, dan hadden wij wat vlugger kunnen opschieten met de O. en I. verzekeringswet". Ge ziet dus dat de obstructie bij de afgehandelde wet een voorpostengevecht geweest is. De groots slag moet nog volgen. Zoo krijgen de libe ralen gelegenheid om bij de verkiezingen moord en brand te roepen over de Tarief- wet. Alles zal duur worden I Natuurlijk, 't Is tegenwoordig zoo goedkoopZouden de onnoozelen zich laten verschalken door de bedriegelijke leuze, dat „alles duur zal worden." 't Is alles zoo duur, terwijl het werk naar buiten gaat. Mij dunkt, 't wordt tijd dat het werk „binnen blijft, opdat de werkman in de gelegenheid is geregeld te werken." De liefde tot den naaste is evel schoon. Maar 't blijft toch altijd„hebt uw naasten lief gelyk u zelve." De liberaal laat het laatste weg. Zij denken aan den buitenlander. Geheel hun theorie komt in de laatste tijden hierop neer«zorg dat de vreemde het goed heeft, en lijdt gij «Nederlander, gebrek. Dit beginsel is zoo oud als het liberalis me is. 't Laat-maar-waaisn-systeem werd gezaaid. Voor het geheel had men geen oog. Nu zoomin als voorheen. Mr. Troelstra slaat in dezen spijkers met koppen. Op eene socialistische betooging te Rotterdam gehouden (natuurlijk op Zondag), stelde hij de vraagwat is er te verwachten, als de linker-concentratie de overwinning behaald, en het Min. Heemskerk valt? Hij antwoordde „De vrijzinnige partijen „hebben zich wel zoo voldoende vastgelegd, „dat wij verwachten kunnen dat zij Talma's „en Kolkman's wetten niet zullen bevor- nderen. Maar inzake tarief wetgeving zoo- „wel als staatspensioen hebben zij een „zwart verleden. Waren zij vrij, er ware „weinig van hen te verwachten. Maar doer „de politieke noodzakelijkheid, moeten zij „worden gedwongen om slechte dingen na „te laten en goede dingen te doen. Deze „betooging moet het begin zijn van een „machtsoefening onzerzijds om die politieke „noodzakelijkheid te scheppen die het hun „onmogelijk zal maken hun programs ge- „heel te verloochenen. Naast een protest „tegen de christelijke regeering is deze be- „tooging een waarschuwende vuist jegens „de vrijzinnige heeren, dat oorlog tot het „uiterste aan hem verklaart zal worden, „wanneer zij aan het bewind gekomen, lust „mochten gevoelen onze eischen te verra den. De Vrijzinnige heeren die de wet „Talma willen uitrekken, moeten wel we- „ten dat zij daarmee een groote verant woordelijkheid op zich laden, omdat in die wet één goed stukje zit, htet art. 357 „dat voor alle nu reeds 70-jarigen zonder „premiebetaling, staatspensioen geeft. Wij „zeggen tot de Vrijzinnigenvoert als „noodmaatregel dat artikel onmiddellijk in. „Dat doen wij niet om het den liberalen „gemakkelijk te maken, maar omdat wij „hen niet vertrouwen en hen willen belet ten de zaak op de lange baan te schuiven." Zoo ziet ge dat de liberalen alles behalve plezier van de familie zal beleven. De vuist is gereed om de onbetrouwbaren een flinke duw te geven. Nu geloof ik nog niet dat de liberalen die klap zullen ontvangen van mr. Troelstra. 't Staat bij mij vast, als de gecealiseerden eendrachtig optrekken, de politieke dood beslist is. Voor dezen zie- kelijken patient is geen kruid gewassen. Niemand zal den dood# betreuren. Het onware van het liberalisme wordt steeds meer openbaar. Ze doen in de laat ste tijden net alsof de invoerrechten iets specifieks Christelijks is. Ze vertellen niet dat het tegenwoordige tarief een product van liberale vinding is. Evenmin dat vele liberalen strijden en ijveren voor de tarief- wet Kolkman. Min. Heemskerk zal wellicht begrijpen dat - de heeren zich dan dood eten, en dat de kiezers «dankje« zullen zeggen om voor de liberalen in het vuur te gaan. Ge weet ik ben geen staatsman. Stond ik bij ongeluk achter de groene tafel, ik had misschien gezegd «vooruit Kolk man Nu gij de vuurproef doorstaan, 't Loopt echter anders, 't Schijnt dat Min. Talma het nog niet zat is om de liberalen af te matten. Hij komt thans met de ziektewet. Zijn optreden dwingt eerbied af. De kranige verdediger van de volksbelangen wil ik mijn hulde bieden. Zelden heb ik zoo'n leeuw ontmoet. Onvermoeid staat hij pal. Zóó klein waren de liberalen dat zij zelfs geen waardeerend woord wisten te spreken over het flinke optreden van Min. Talma. Ze zijn totaal verpolitiekt 't Bloed vloog zelfs Duys naar het hoofd over deze klei ne houding. Heeft Troelstra te Rotterdam hen de vuist gepresenteerd. Duys heeft hen duchtig de les gelezen in de Tweede Kamer. Hij zeide „Ik moet eerlijk zeggen, ik sta „waarlijk »paf« over wat hier op het „oogenblik van de zijde der concentratie „gebeurd. Kunnen de heeren Vrijzinnigen „dan heelemaal niets goeds meer in hun „tegenstanders waardeeren Ik heb herhaal delijk met dezen Minister bij deze wet „gestreden en overhoop gelegen, maar steeds „de zaak voor oogen gehouden en steeds „elke verbetering toegejuicht. Dat doe ik „ook thans. Maar kunt gij heeren van de „concentratie nu u zelf niet eens een „oogenblik verheffen boven uw klein-peu- terige-partij-politiek en toejuichen wanneer „de heer Talma iets goeds doet? Het is „inderdaad meer dan/^" Hioord. Gij heeren „van de concentra^ uQqst ten slotte zelf „weten wat ge d agn aar dat het u waar- Blijk ernst is huu-tiW neeie leus van de „verzorging van de ouden van dagen en „uw concentratie-program, na den scherpen „aanval op den Minister, juist op dit „oogenblik en in dit verband, er zullen er „niet veel meer zijn die daarin gelooven. „Hoe klein, hoe verpolitiekt is het spelletje „dat gij heeren vrijzinnigen thans speelt!" Ge ziet dat de strijders om de overwin ning in dezen zomer staan te beven op hun beenen. 't Gaat hen net als een jon gen die in het water gevallen, door iemand wordt gered, wezenloos staat te kijken. Alleen een erbarmelijk gehuil kunt ge dan hooren. Meer niet. Zoo zal het gaan, wan neer de heeren van de concentratie den boer opgaan. Allerlei voorspiegelingen zul len hun gedaan worden, en .als ze bij ongeluk zegevieren, zullen ze met de handen in het haar staan. De vuist van Troelstra, het besliste van Duys, het mi litair program van Ter Laan, alles brengt hen in de war. Ik hoop het niet voor land en volk, 't Zou anders zijn «de doodgraver graaft zijn eigen graf.« Terwijl ik dezen brief u schrijf heeft de eindstemming over de wet nog niet plaats gehad. Vrijdag Maart zal ze plaats heb ben. Natuurlijk wordt de wet aangenomen in de Tweede Kamer. Hoe? Dat schrijf ik u nog wel. Wellicht verbeteren de heeren in de Eerste Kamer de liberalen der Tweede Kamer. Wat zullen de kiezers als antwoord geven op de tegenstemmers Als zij ver standig doen geven zij hun stem niet weer aan dezulken. De zege behaaldVoor zoo verre het mogelijk is kunt ge de tegenstem mers beschouwen als personen die het volk in den afgrond doen neerstorten. Hulde aan Min. Talma, den vriend van den werkman. Hulde voor zijn ijver en mannenmoed Geloof me hij is «een kerel uit een stuk.« Zijn taak rbag in 1913 niet ophouden. We moeten hem behouden. En daarom ten strijde voor de Christelijke be ginselen op staatkundig terrein. Mijn hartelijke groete tt. MARNIX. Wij hebben er in onze artikelen meer malen opgewezen, dat onzes inziens vele zandboeren de fout begaan, uitsluitend weideboeren te willen zijn. Als veehouder meent men genoeg te doen en tevreden te mogen zijn, wanneer men het geheele jaar door kan zorgen voor voldoende gras- en hooivoedering. Dit moge voor den boer het gemakkelijkst zijn, hem het minste werk geven, wij houden ons overtuigd, dat hij zich zeiven door deze bedrijfswijze be nadeelt en in vele gevallen den strijd om het bestaan verzwaart. Daar zijn er, die bij het gewonnen hooi ook pulp voederen, in stede van zelf wat bieten te verbouwen, dat hun heel wat voordeeliger zou zijn. Anderen hebben niet meer bouwland dan noodig is, om in de behoeften aan stroo voor strooisel en aan aardapels voor vee voeder te voorzien. De zulken dienen o.i, eerst te overwegen of zij niet eens pogin gen zouden doen om een nieuw gewas te verbouwen, dat geschikt is om verkocht te worden en een behoorlijke winst zou kun nen geven. In de Landbouwkroniek van de Leeuwar der Courant wordt tot dat doel de aandacht gevestigd op de teelt van suikerbieten, welke teelt tegenwoordig op de kleigronden zeker tot de meest loonende behoort. Daar de schrijver hier de aandacht der zandboeren vraagt voor een belangrijke zaak, willen we op de hoofdzaken zijner bespreking het licht doen vallen. Is een loonende bietenoultuur op zand grond mogelijk? Gaan we, ter beantwoor ding dezer vraag, de eischen na, welke een goed bietengewas aan den bodem stelt. le. De bodem dient zeer rijk te zijn aan plantenvoedsel. Voor een behoorlijken oogst, van 40.000 K.G. bieten en 20.000 K.G,

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1