Zaterdag 8 Maart 1913 28*le Jaargang J$T° /848. 3 voor de Znidhollandsclie en Zeeuwselte Eilanden. Derde Blad. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Voor Moes- en Bloemtuin, enz. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij tooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. SOMMELSD1JK. Advertenties 10 cent per regel en maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/i maal. Diengtaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent par plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- eu "Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever Tuinbouw, De leB van Boer Wouters. Voor Huis en Hof. -.Uit de Pers. Een verkiezingssneeuwbal. Afgehandeld. Minister Talma verklaarde dit amen dement over te nemen Hoe school No. 3 te Dubbeldanf bevolkt werd. x^ Om het aantal leerlingen boven de 90 te brev.gen heeft men op de Open bare School No. 3 te Dubbeldam 6 meisjes ingeschreven, die reeds geruimen tijd de school verlaten hadden. Is daar niets tegen te doen? ÜITÖJffiYEB Telefoon Intercomm. No. 2. Boer Wouters was naar eeu lezing geweest. Dat was voor het eerst van zijn leven, Hii wou toch eens weten wat kunstmest hij [wel Op zijn akkers en grasland moest geven. Hij hoorde van phosphorzuur, kali en kalk Dien avond herhaaldelijk spreken, En nam mee naar huis de gulden les, Dat geen van drie mocht ontbreken. Hij hoorde van Thomasslakkenmeel Als phosphorzuurmeststof vertellen, En dat men met „slak" (dat ook kalk bevat) En kaïniet 't in 't najaar meestal kan stel- flen. Dat alles lei Wouters vast in zijn hoofd, Zóó vast, dat hij 't niet kon vergeten, Maar dat hem daarbij één ding ontging, Dat heeft hem geweldig gespeten. De spreker had ook nog terloops gezegd, In 't voorjaar over te mesten" Dat was om met stikstof de plant te voor zien Met chili zoo zei hij was 't beste. Dat drong echter tot Wouters niet duid'lijk [door, Hij ging het als toegift beschouwen, En meende op phosphorzunr, kali en kalk Voldoende te kunnen vertrouwen. Ook wist hij, dat chili, die hoog was in [Prijs, Kon dienen om planten te drijven», Dus dacht hij„een weinigje geef ik er [van, Maar daarbij moet het ook blijven". Zoo gaf onze Wouters steeds stikstof te [min, yin eerst scheen dat heel niet te hind'ren, Zelfs' zag hij in 't eerste en tweede jaar, Zijn oogsten eer meerd'ren dan mind'ren. Maar toen was het haltDe stikstof ver dween, Al 't mesten scheen niet meer te baten. Dat komt van den kunstmest, die werkt [maar een poos, „Ik zou het er nu maar bij laten", Zoo spraken de buren en ook Wouters [zijn vrouw, En Wouter wist niet hoe te hand'len, Totdat op een middag de meester van t [dorp Langs Wouter z'n akkers kwam wand'len. Toen kwam men, al pratend, de fout op [het spoor Do stikstof zei meester mankeerde, En Wouters vernam nu opnieuw de les, Die hij vroeger ten halve maar leerde. Hij toog thans met nieuwen moed aan het [werk, En meste terdeeg naar behooren De chilisalpeter deed wond'ren zoowaar De oogst was als nimmer te voren. Maar dat dit de chili alleen niet deed, Had Wouters nu heel goed begrepen, Volledig bemesten, daar kwam het op aan, De waarheid had hij nu begrepen. Die waarheid sta hier als een kostlijke les Die tuinman en boer moeten weten: Geef stikstof èn phosphorzuur en kali èn [kalk Ik raad uwil nooit dit vergeten C. B. Eksteroogen. De zoogenaamde eksteroogen of likdoorns ontstaan gewoonlijk door den druk van te nauwe of te wijde schoenen op de teenen, waardoor langzamerhand een verdikking der huid en na verloop van eenigen tijd een hoornachtige kern gevormd wordt, die op het beenvlies van de teenen drukt, waardoor de pijnen veroorzaakt worden. Door het dragen van passende, niet te nauwe en niet te wijde laarzen of schoenen kan dus het ontstaan verhinderd worden. Ook kan men hierdoor in verbin ding met nu en dan herhaaldelijk de war me voetbladen de eksteroogen in vele ge vallen doen verdwijnen. Niet altijd is dit evenwel het geval, dan zijn er andere mid delen noodig om dit te bewerkstelligen. Ge vaarlijk is het zoo geliefkoosde „snijden" reeds menigmaal heeft dit bloedvergiftiging tengevolge gehad. Een der eenvoudigste en goedkoopste middelen om eksteroogen te verdrijven is heet water, waarbij een wei nigje Arnica-tinctuur wordt gevoegd. Een vierdubbel gevouwen linnen lapje, in die vloeistof gedoopt, wikkeld men om de van het eksteroog voorziene teen men bindt er een flanellen band om, welke thans tot stevigheid van het verband enkele malen om den voet geslagen wordt. Na een week lang eiken avond zulk een omslag gemaakt te hebben, die den geheelen nacht blijft liggen, kan de losgewerkte eksteroog ge makkelijk verwijderd worden. Ook het dagelijksch bestrijken, geduren de een week, met het Collodium Salicylisa- tum, in elke apotheek verkrijgbaar, is een goed middel. Tegen de pijnen bij weers verandering is het inwendig gebruik van de derde decimaal-verdunning van Rhus toxicodendron aan te bevelen. Sommigen laten ter verdrijving van eksteroogen bij het vervaardigen der schoenen op de leest een stukje leer aanbrengen op de plaats der eksteroogen Tusschen de teenen ver drijft men ze wel door ze met een stukje watten van elkander te houden. Endeldarm. (Het uitgaan van den Wie daarvan hinder heeft, neme dikwijls een zitbad met een aftreksel van eikenschors en somwijlen een klein lavement met een zwakkere oplossing. Tegen fistels aan den endeldarm wordt hetzelfde middel aanbe volen. Erwten en boonen behooren tot de bes te voedingsmiddelen, indien zij goed wor den toebereid, zóó, dat van de daarin aan wezige eiwitstoffen zooveel mogelijk wordt opgelost en zoo ter vertering geschikt ge maakt. Om een uitstekende eiwitstof te bekomen, is het noodig de peulvruchten 2 maal 24 uur in koud water gedompeld te laten staan. Dan scheidt men het water af en laat de geweekte boonen of erwten nog 24 uur staan in een behoorlijk gedekte tobbe of emmer. Men kookt ze daarna in regenwater. Op deze wijze worden boonen van meer dan 3 jaar oud in 3 uur vol komen week en goed gekookt. Aldus be handelde peulvruchten zijn voortreffelijk van smaak, verteren licht en hebben een groote voedingswaarde de invloed op de bloedbereiding zal zich dan ook spoedig doen gevoelen Om erwten, enz. gaar te koken, wordt gewoonlijk een weinig soda gebruikt, waardoor de spijs echter een Hau wen, onaangenamen smaak verkrijgt. In plaats daarvan gebruike men daarom lie ver een weinig suiker. Aardappelen. Welke zijn de beste aar dappelen Men was tot nu toe algemeen de meening toegedaan, dat die aardappe len de beste waren, welke bij 't koken openbersten. De Fransche scheikundige Balland heeft evenwel aangetoond, dat die meening niet juist is. De zaak is deze Bevat een aardappel naar verhouding veel eiwit, dan behoudt hij bij 't koken zijn vorm. Het openbersten en in kruim vallen der aardappelen is een bewijs van armoe de aan eiwit. Wijl nu de aardappelen met het meeste eiwit de voedzaamste zijn, kan elke huisvrouw de kwaliteit van een aard appel bij het koken beoordeelen 1 De beste soorten zijn altijd die welke niet in kruim vallen, maar heel blijven. VOOR HET LEVEN Bezie uw genoegens door een vergroot glas, om er zooveel mogelijk genot van te hebben en maak van uw zorgen een klein pakje, om het gemakkelijker mee te kunnen dragen en anderen er ook geen last van hebben. Het is een dagelijks voorkomend zelf bedrog, in de meening te verkeeren dat men meer invloed uitoefent door een ruw optreden dan'door een vriendelijke zachte terechtwijzing. Kleine genoegens verkwikken als brood en men eet het nimmer tegen groote ver maken zijn als lekkernijen, waarvan men spoedig walgt. Onze verwanten zijn lang niet altijd onze bloedverwanten. Het zijn diegenen, die ons het meest gelijken naar de gezindheid, naar do ziel en naar den geest. Observator. Een onzer lezers, schrijft »De Standaard,* ontving per post een getypt briefje, van den volgenden inhoud Alles overschrijven en nummeren no. 210. V erkiezings-sneeuwbal. Met beleefd verzoek het navolgende eenige keeren over te schrijven en per briefkaart of per brief te verzenden. Nederland heeft tachtig jaren lang tegen de Roomschen gevochten en heeft van hen met opoffering van goed en bloed bevrijd. Nu is ons land weer overdekt met ker ken, kapellen en kloosters. Duizenden luie monniken komen het nationale kapitaal opeten. Roomsche ministers regeeren op Room- sche manier. De paus vaardigt encyclieken uit, die in het protestantsche Nederland trouw worden nageleefd^ Orthodoxe pre dikanten zijn eigenlijk "^omsch en hitsen de minder geleerde I Jiys van de preek stoel op, het Roomsche gezag te steunen. Alle regeeringsbesluiten en wetten van het laatste ministerie zijn dwangwetten. Wij willen niet gedwongen worden, noch in maatschappij, noch in kerk. Wij willen zijn vrije Protestanten Natuurlijk draagt het fraaie stukje naam, noch adres. Maar het teekent, en geeft te kennen wat strijd ons te wachten staat. Voor ons een waarschuwing. We lezen in »De Vrije Westfries* on der 't hoofdje De Tweede Kamer is Vrijdag met de behandeling der Invaliditeitswet gereed ge komen. Het slot van de langdurige besprekingen bracht nog eene verrassing. Eene verrassing maar dan eene onaangename voor de con centratie-mannen en een aangename ver rassing voor de 70-jarigeB die in de termen vallen een pensioentje van f 2 per week te ontvangen zonder dat zij daarvoor hebben bij te dragen. Bij het laatste artikel stelde de heer Duys n.l. voor, om art. 357 hetwelk be paalt dat 70-ja'ige werklieden onder be paalde omstandigheden een gratis pensioentje kunnen ontvangen, binnen 6 maanden na den dag van de afkondiging der wet in werking te doen treden. De socialisten waren met dit besluit ten zeerste ingenomen en de vrijzinnigen die immers zooveel gevoelen voor de nooden van de oude arbeiders zeker niet minder? Och neen, juist het omgekeerde was het geval. De ware bedoeling van de Borgesiussen en de Roodhuyzens kwam nu eens duidelijk aan het licht. De heer Borgesius was boos op Minister Talma, heel erg boos. Ik kan mijn ooren niet gelooven, zoo zeide hij en hij informeerde nog eens of' t wel werkelijk waar was. En toen dat wel het geval bleek, toen kreeg de Minister er van langs. O, zeker, de heer Borgesius wilde gaarne de ouden van dagen helpen, maar dat de Minister die zoo vurig voor zijn ontwerp gestreden had, nu dit amendement overnam, dat achtte hij een verschrikkelijke zaak. Vanwaar toch, zoo vraagt men, die ontstemming bij den leider der Liberale Unie Wel dat is heel eenvoudig. De heer Borgesius meende een stok in zijn hand te hebben om daarmee Minister Talma en de Rechterzijde nog eens een stevigen por te geven om zich dan met een be- minnelijken glimlach tot de werklieden te wenden en te zeggen: ziet ge, zóó slecli^ en on armhartig is nu die rechterzijde en zóó goed komen wij, vrijzinnigen, voor jullie belangen op. Daarom, wat er ook gebeuren mag, stemt links Maar nu kwam Minister Talma en brak dit stokje zonder veel omhaal aan stukken. De vrijzinnigen hoopten en verwachtten dat de Minister het voorstel Duys onaan nemelijk zou verklaren en dat de rechter zijde het zou afstemmen. Borgesius en zijn politieke vrienden kon den dan zonder dat zij voor iets verant woordelijk waren er vóór stemmen, de rechterzijde te lijf gaan en als de arbei dersvrienden poseeren. Het mooi opgezette plannetje mislukte evenwel. Wat de Minister reeds vroeger beloofd had te zullen doen als 't met het oog op de financiën ook maar eenigszigs mogelijk bleek, deed hij nu. Hij nam het amende ment over. De vrijzinnigen werden woest dat hun zoo een prachtige troef uit handen geslagen werd en de heer Borgesius wist zelfs geen woorden te vinden om aan zijne verbazing uiting te geven. Eigenlijk eigenlijk zoo zeide hij, moesten wij voorstellen om dit artikel weer uit de wet te nemen, maarna tuurlijk dat ging toch ook niet. Toen kwam de Heer Duys voor het voetlicht. Laat zoo bulderde hij de heer Borgesius eens komen met een voor stel om het amendement er weer uit te nemen, als hij durft. Dan kan de wereld oordeelen over wat deze generaal van de concentratie eigenlijk wil. In plaats van nu alle peuterige politiek op zij te zetten en den Minister een woord van hulde te breDgen, gaat men hem deze afstraffing toedienen. Het publiek weet nu wat men van den j>hocus pocus* van de ouderdoms- verzekering van den heer Borgesius moet denken. De heer Borgesius trachtte nog zich eenigszins een houding te geven, maar dat gelukte ditmaal niet. Hij stond daar in al zijn politieke naaktheid ten aanschouwe van het geheele volk als een ridder van de droevige figuur En tegenover hem stond de heer Talma, die na zwaren kamp als overwinnaar uit het strijdperk trad, Wat de vrijzinnigen reeds lange jaren beloofden, heeft hij gegeven, een verzeke ring van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Met een ijver en een vaardigheid waar voor vriend en vijand bewondering heeft, onvermoeid en zonder aarzelen, heeft hij zijn ontwerp verdedigd. En op hetzelfde oogenblik dat de heer Borgesius, die geen middel onbeproefd liet om de oude en invalide arbeiders nogmaals teleur te stellen, uit het zadel gelicht werd en in het zand moest bijten, kwam Minister Talma als een ridder zonder vrees of blaam uit het politieke worstelperk naar voren. En nu zal wel, vooral in de komende dagen, van vrijzinnige zijde getracht worden zijn roem te verminderen en de beteekenis van zijn werk te verkleinen, maar tenslotte zal ook hier de waarheid zegevieren en blijken dat Minister Talma in waarheid is een maD die veel gedaan heeft in het belang van ons volk. We lezen in de Rotterdammer die Hiar- op haar beurt weer éernam- de anti n de Dord'^p'iar het volgende JT) en o*- Dubbeldam bij Dordrecht bestaan drie Openbare scholen. School No. 3, hoofd de heer Smids, aan den Zuidendijk had in de maand Januari ruim 80 leerlin gen. Wat zou 't mooi zijn als dat getal boven de 90 kon worden gebracht. Im mers dan moest er een derde onderwijzer bijkomen. En wat is toen geschied. Uit een doOr ons ter plaatse ingesteld onderzoek bleek ons dat een zestal meis jes, dat reeds geruimen tijd de school ver laten had, weer voor eenige dagen op de schoolbanken heeft plaats genomen. De vaccinebewijzen werden mede inge leverd. Op 't oogenblik zijn die alweer aan kwasie-leerlingen teruggegeven. Een der meisjes vertelde ons, dat zij zelve 2 dagen namelijk Dinsdag 14 en Woensdag 15 Januari, de school bezocht had, een ander slechts twee middagen. En op die manier is het aantal leerlingen kunstmatig gebracht op 93. De namen der leerlingen zijn aan onze redactie bekend, maar zullen we thans niet publiceeren. Ze zijn echter voor oder belangstellende ter inzage. Iets voor Ketelaar in de Tweede Ka mer. Alleen met dit verschil, dat bij nader onderzoek dikwijls blijkt dat wat de heer Ketelaar zegt vaak opgesmukte half ver draaide feiten zijn, terwijl we hier eenvou dige naakte waarheid hebben Wij lezen in de Residentiebode: Herhaaldelijk is in rechtsche bladen geprotesteerd tegen onzedelijke adver tentiën, die men soms in sommige or ganen der vrijzinnige pers kan aantreffen. Sinds de nieuwe zedelijkheidswet in wer king trad is daar wel een kentering ten goede in gekomen. Geheel schijnt het euvel echter nog niet gefnuikt. Zoo vestigd men onze aandacht op eene advertentie, voorkomend in het Rot- terdamsch Nieuwsblad (notabene een blad, dat zich nog wel eens ^neutraal* laat noemenwelke advertentie van zeer ergerlijken aard is en, al zegt ze niet rechtstreeks wat ze bedoelt, toch door de regels genoeg laat lezen. We zullen onze kolommen niet bezoedelen door het ding over te nemen. Genoeg zij het te zeggen, dat een homocexua- list, die zich nota bene van «ethische levensinrichting* noemt, op kennismaking en intiem verkeer aandringt. We vragen ons af of dit zoo maar magof zulke aanstootelijke advertenties maar mogen verspreid worden en of hier voor de justitie geen termen bestaan in te grijpen en de propaganda voor tegen natuurlijke dingen te keeren. We gelooven, dat de nieuwe Zedelijkheidswet de over heid hier wel tot ingrijpen bevoegd maakt. Zoo niet, dan dient er aanvulling in de de wet te komen. Tot zoover de >Residentiebode«, en wij vragenHoe Jis het mogelijk, dat op Flakkee nog zoovele antirevolutionairen en zooveel Christenen dat blad lezen en het in den huiselijken kring brengen.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 9