m en TWEEDE BLAD. J sr. I Zaterdag 8 Maart 1918. No. 1848 Drie Bladen. If Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Bekendmaking. MILITIE. Vrijstelling wegens Kostwinner- schap. MILITIE. VrUstelleng van den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst, broeder- dienst of aanwezigheid van in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Ingezonden. NAAR BUITEN Plaatselijk Nieuws. Sommelsdyk. Tegen C. V. van Nieuwe- Tonge is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van A. J. K. alhier. Middelharnis. Alhier wordt aan de burgerij eene lijst gepresenteerd om zoo mogelijk controle op melk en andere pro ducten te krijgen. Stad aan 't Haringvliet. Tegen F. v. d. V. is proces-verbaal opgemaakt door den gemeente-veldwachter wegens overtre ding der politieverordening. Den Bommel. Het rijden van grint, van de kaai alhier, nl. circa 700 M3 voor de polder Den Bommel en circa 350 M3 voor de polder de tille, zal bij enkele inschrijven worden aanbesteed op Vrijdag 14 Maart 1913 des nam. 8 uur, Inschrijvings- biljetten in te leveren bij den Secretaris J. G. van Putten te Ooltgensplaat. Ooltgensplaat. DondeTdag Jl. had Jan van Hasfent Az. het ongeluk, terwijl hij Nieuwe Tonge. Op Dinsdag den ir Maart a.s. der n.m. 2 ure zal in het gemeentehuis de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden. Herkingen, De openbare raadsver gadering door den Burgemeester tegen Vrijdag 1.1. uitgeschreven is door omstan digheden moeten worden uitgesteld tot nader aankondiging. Melissant. De opnieuw vastgestelde verordering op de brandweer in deze ge meente is afgekondigd en ligt gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter in zage. Ouddorp. De milicien-verlofganger J. Kastelein is tegen 28 Maart te Gorichem als zijn garnizoenplaats opgeroepen. Zuidland. Niettegenstaande de verbe terde loonen onder de arbeidende klasse ten platten lande, vertrekken van hier vele personen naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Over een drietal weken gaan weder een drietal gezinnen naar Al berta in Canada. Rechtzak' Vissch 6/^5 Postft dan. °f.de.woïd'"aBDUL*"»! ROTTIlPJ/AiÈ1 ver- NKER De Fondsen markt. 'r- S6& in de ne ver is wel 3r gaat s zeker dus de »Tel.< sn ver- i. van waar n Riel- INHOCSMOWSES Het Bestuur der Polders loozende op de haven van Sommelsdijk maakt bekend: Dat de Rekening dier Polders over het dienstjaar 1912, en de Begrooting voor het dienstjaar 1913 gedurende veertien dagen, van 6 Maart tot 19 Maart 1913 des morgens van 912 en des middags van 24 uur op den Doele te Sommelsdijk zijn ter visie gelegd. Het Bestuur der Polders loozende op de Haven van Sommelsdijk. Sommelsdijk 5 Maart 1913. De Secretaris De Voorzitter P. C. ARMSTRONG. K. DE GRAAFF. 1 F De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrij stelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij be hoort of waarin hij als pleegkind is opge nomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed-.of aanverwantschap bestaan. Bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrijstelling wegens kost winnerschap, voor zoover dit tusschen 21 en 81 Maart moet geschieden, zitting wor den gehouden op Dinsdag, 25 Maart a.a. voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Sommelsdijk, 6 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. De Burgemeester der gemeente Sommels dijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen het volgende geldt Eigen vrijwillige dienst, Broederdienst en Aanwezigheid van in het zelfde jaar gebo ren broeders of halfbroeders. Voor datum en uur van aanmelding, benevens nadere kennisgeving zie men 't aanplakbord Sommelsdijk, 6 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Dat klinkt in dit bij uitstek gure en wis selvallige jaargetijde zeker nog weinig aan lokkelijk, allerminst voor de bewoners on zer dicht bebouwde steden, die zich nu in hun gezellige ingerichte interieurs en druk ke winkelstraten bijzonder goed thuis ge voelen. Bosch en zee, heidevelden en landouwen liggen nu eenzaam en verlaten en niemand denkt er aan strikte noodzakelijkheid uitgezonderd een reisje naar de Gelder- sche valleien of het Scheveningsche zee strand te ondernemen. Maar toch, zoo heel lang zal het niet duren of de reisboeken en spoorkaarten worden weder voor den dag gehaald, de reisplan nen overwogen en vastgesteld, waartoe de vroege vacanties tegenwoordig als van zelf aanleiding geven. Onwillekeurig dringt zich hierbij de ge dachte „ophoevelen, Yoor wie het toch dringend noodig zou zijn, zullen ook in den zomer van 1913 een korte vacantie, eenige dagen van verkwikkende rust in boschrijke omgeving of aan het zeestrand moeten ont beren We denken daarbij in de eerste plaats aan zwakken en lijdenden, aan herstellen de kranken in onze steden, die met een rustkuur van eenige weken, in de heer lijke buitenlucht, zoo zeer zouden zijn ge baat. Inzonderheid zal dat straks, in 't warme jaargetijde, het geval zijn met de aan bloed armoede, bleekzucht enz. lijdende of kor telings herstelde maar nog zeer zwakke kindren uit het werkmansgezin. Eenige Chr. en andere vereenigingen heb ben reeds getracht en dat niet zonder re sultaat iets voor deze kinderen te doen maar het aantal frissche lucht, gezonde ligging en doelmatige voeding behoevende patiëntjes is zóó groot, dat iederen zomer nog honderden van opname in een Bosch of Zee-Tehuis verstoken blijven. Zelfs de afdeelingen van het Centraal Genootschap voor ]Kinder-herstellings- en Vacantiekolonies, die als neutrale instel lingen hier gevoegelijk buiten beschouwing kunnen blijven, zijn niet in staat aan alle aanvragen om opname te voldoen. De wetenschap nu van dit alles heeft verschillende belangstellenden in Christelijk philantropischen arbeid er toe geleid be sprekingen te houden over de vraag »hoe een zoo groot mogelijk aantal zwakke of herstellende kinderen des zomers geholpen zou kunnen worden en dat in Tehuizen naar Christelijke beginselen ingericht. Het resultaat van verschillende confe renties is geweest, dat op 25 September j.l., in tegenwoordigheid van belangstellen den uit alle deelen des lands, voorname lijk uit de burgerkringen (w.o. ook man nen van Patrimoium en den Chr. Nat. Werk mansbond). te Utrecht werd opgericht de Vereeniging voor Chr. Kinder-Herstellings en Vacantie-Tehuizen. Blijkens artikel 2 van de Statuten is haar doel>het "geestelijke] en lichame lijke welzijn van kinderen te bevorderen door hen, voor wie dit noodig wordt ge acht, inzonderheid zwakke of herstellende kinderen, eenigen tijd te doen genieten van een verblijf in een gezonde streek". De Vereeniging plaatst zich daarbij op den grondslag van Gods onfeilbaar en onver anderlijk Woord. Zij is van meening dat de Chr. begin selen en de krachtige propaganda voor de neutrale Kinder-kolonies en voor die van Katholieke en Joodsche zijde, hen, die over tuigd zijn dat gebed, godsdienstig samen zijn en voorgaan in de Tehuizen niet kun nen worden gemist, verplichten al hünne krachten voor dit werk in te spannen. Deze Vereeniging wenscht echter niet de stichting van comités of kleine instellin gen die slechts een zéér beperkt getal kin deren kunnen helpen, maar een flinke, landelijke organisati met afdeeling in alle plaatsen. In haar Tehuis (of ^Tehuizen) bied zij gelegenheid tot opname van het on- of minvermogende werkmanskind en ook van dat welks ouders de kosten eener verple ging in een particuliere instelling niet ge heel kunnen dragen, daarmede aanvullend den arbeid van Kinderziekenhuizen enz, meer in 't algemeen der Christel. Kinderver zorging. Tevens wil zij daardoor toonen, dat ook de lichaamelijk belangen van het kind hen, die gelooven, ter harte gaan. Het voornemen bestaat het eerste Te huis te vestigen in 't boschrijke en schoon gelegen Ede (Gelderland) en daar, zoo mo gelijk, 100 kinderen per dag te doen ver plegen. Eenige schenkingen en toezeggingen voor huur of bouw eener inrichting zijn reeds gedaantoch ontbreekt nog veel en blijft daarom het oog gericht op weldadige kin dervrienden en vriendinnen in den lande. Wat de Vereeniging thans vooral ook behoeft is de oprichting van een afdeeling. Wie daartoe in de plaats zijner (of ha- rer) inwoning ten spoedigste het initiatief neemt iets wat voorzeker op den weg ligt van hen, die in de Christelijke school of Zondagschool voorgaan, Werkleidenver- eenigingen enz, verricht een hoogst be langrijk werk, dat geen groote geldelijke offers eischt. Juist in die afdeelingen ligt de kracht van verschillende neutrale instellingenzij zullen ook voor de Vereeniging voor Chr. Kinderherstellings- en Vacantie-Tehuizen onontbeerlijk blijken om te komen tot bloei en ontwikkeling on haar daadwerkelijk te doen zijn een landelijke organisatie. Een gewichtig werk is thans onderno men. Arme zwakke kinderen uit alle plaatsen van het land zullen bij voldoenden steun des zomers eenigen tijd aan een dik werf ongezond of droefgeestig verblijf kun nen worden onttrokken, om een gezonde streek, onder vriendelijke leiding, naar geest versterkt te worden. Oek Hervormde en Gereformeerde Wees huizen zullen voor hun kinderen, die eeni gen tijd de buitenlucht behoeven, gebaat zijn. Tevens zal deze verpleging in een Bosch tehuis (later zoo mogelijk ook in een Te huis aan zee) ten heilrijk middel blijken te zijn in den strijd tegen de tuberculose. Verschillende geneesheeren in den lan de betuigden daarom reeds hun instem ming met de oprichting van de Vereeni ging voor Chr. Kinder-herstellings en Va cantie-Tehuizen. Voorzeker mag deze instemming ook verwacht worden van de talloos velen in Nederland, die niet alleen de medische, doch ook de geestelijke beteekenis van Kinderverzorging naar waarde weten te schatten, indachtig het Woord van onzen HeerWant zonder Mij kunt gij niets doen. Zoo hoopt dan deze Vereeniging kinde ren, die door zwakte zijn aangetast of lij den aan de gevolgen van een doorgestane ziekte, in de gezonde, versterkende bui tenlucht weer op krachten te brengen en alzoo, onder Gods onmisbaren zegen, een lichtstraal te brengen in menig Chr. arbeidersgezin. J. J. H. M. Op Woensdag 5 Maart zijn de mili ciens M. S. Kardux en J. J. Buskop resp. ingelijfd bij het 4e Regt. Vest. art. te Den Helder en Korps Torpedisten Brielle. Donderdag had het zoontje van den heer K. Gouswaart het ongeluk met een speld in ajn hand te steken, waardoor bloedvergiftiging ontstond en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, De opbrengst van de op hedenmor gen (Vrijdag) gehouden openbare verkooping van een 18 tal boomen, staande aan de kaai alhier, heeft opgebracht de som van f >7.50. Ook een frisch bad. Dinsdagmorgen j.l. zou den heer J. B. te Melissant een koe gaan markten te Rotterdam. Na zich overtuigd te hebben dat 't beestje op de boot geladen was, zou ook^hij een plaats gaan zoeken, doch op de ponton gekomen zijnde nam hij een verkeerde richting en stapte daardoor van de ponton te water. Hoewel men hem direct te pakken had was hij toch geheel nat, vandaar dat hij van de reis naar Rotterdam maar af zag, en is, na in 't station der R. T. M. te Middelharnis van eenige drooge kleeren voorzien te zijn met den tram maar weer naar moeder de vrouw gegaan. Door enkele melkboeren is de melk weer met 2 cent per Liter verlaagd,'en dus weer gebracht op 8 cent. Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande advertentie Ca- dian Pacific adres Wagenstaat 20 s-Graven- Door de Wed. C. v. d. Sluijs is ver gunning aangevraagd om sterken drank te verkoopen in 't klein, ingaande met 1 Mei. Op woensdag 12 Maart zal er ver huring plaats hebben van een stuk bouw land gemeentelijk eigendom en gelegen aan de tramlijn iDSchrijvingsbiljetten >n te leve ren op voormelden datum des voorm, 11 uur. Op de Woensdag gehouden verga dering van 't ziekenfonds >Middelharnis en Sommelsdijk* bleek uit het jaarverslag dat de kas sloot met een batig saldo van f 55.50. Tot leden zijn herkozen de heeren L. Koud- ijzer en A. van Es. Tot lid van de com missie is herkozen den heer L. Vroegin- deweij, in de vacature K. Doornbos, den heer P. Kievit, Op de vergadering van de vereen. Ambachtschool »Overflakkee en Goede reede bleek uit het jaarverslag, dat de kas met een klein batig saldo sloot en leden tal met drie leden was toegenomen. Het verlootte voorwerp viel ten deel aan den voorz. U. J. Mijs, 't welk bestond uit een bloemenstandaard. De levering van 2700 M3 grint aan besteed vanwege de gnntcommissie, is bij inschrijving gegund aan de Gebrs. Swerts van Hardinxveld voor f 2,4.8 de M3. In de Jaarvergadering van het Groene Kruis alhier zijn na ingesteld onderzoek boeken en kas van den penningmeester in orde bevonden. Een voordeelig saldo was in kas van f 8,20. Van de jlotelingen voor de lichting 1914., zijn slechts 2 personen die redenen van vrijstelling hebben als broederdienst. De heer A. Braber Az. die eenigen tijd geleden van hier vertrokken is naar Indië als onderwijzer is, Ned. Indië Samarang als vaste standplaats aangewezen. Het lossen van 2107 S.ère onder- houdsgrint aan de kaai alhier is gegund aan M. van St. Annaland, tegen f 0.30 per M8, eventueele kosten daarbij inbegrepen. De gorsetting (Molenpolder) is voor de jaren 19131915, verhuurd aan Adr, Zuijdijk en den groenen dijk aan KI. Bak ker alhier. Tijdens de reparatie aan den nabij deze Gemeente staande watermolen, viel eensklaps de kop (raderwerk, wieken, enz.) naar beneden, waardoor nogal materieele schade ontstond en de van hand Hendr. Me lissant bloedend verwond werd. 1888 1913. Thans mag de heer J." V. Holleman alhier gedachtig zijn, dat hij voor 25 jaar zitting nam als notabele der Herv, Kerk. We wenschen den Heer H. die steeds met de meeste energie zich van zijn taak heeft gekweten, nog lange jaren zitting toe als zoodanig en dat hij de belangen der Kerk met dezelfde liefde en ijver mag blijven behartigen. Voor het te bouwen woonhuis en schuur voor dhr. Anth Mijs alhier, waren laagste inschrijvers voor timmerwerkC. Lambert te Oude Tonge, voor f5100. metselwerk G. v. d. Schenk te Den Bom mel voor f4289, Smidswerk C. D. Berkhof te Ooltgensplaat voor f538; verf- werkL. Dorsman te Ooltgensplaat voor f,260. met een wagen met mest bespannen, met een paard, door den langenweg reed dat het dier schrok van de voorbij rijdende tram, met het gevolg dat wagen en paard in de sloot terechtkwam. Voerman en paard be kwamen geen letsel. Van 1 5 Maart zijn de volgende personen in hun garnizoensplaats ingedeeld J de Waal Hellevoetsluis, J. J. Overbeeke idem A. Jansen idem L. Hokke Willemstad, W. Ras idem, G. H. L. de Bruin, den Helder, A. Beijer Brielle. K. Korteweg Den Haag. Bij laatst gehouden aanbesteding van grint waren de volgende heeren de laagste inschrijvers, ie partij J. v. d. Vliet O. Tonge. 845 M9 voor f2 82, 2e partij groot 2565 M3 C. J. v. d. Berg te leveren op 4 verschil lende plaatsen in Ooltgensplaat voor f 2.37, op Sluishaven voor f 2.49, den Bommel f 2.51. Oude Tonge voor f 2.70, 3e partij groot 1050 M3 Gebr. Swets van Hardinx veld voor f 2.29 alles per M3. Door het bestuur van den polder Duivenwaard is aanbesteed de levering van ongeveer 385 M* onderhoudsgrint vrij op den wal te Battenoord. De laagste inschrij ver was H. Gebuijs, schipper te Oude Tonge, voor f 2.40 per M3 aan wien de levering is gegund, en voor het verdere vervoer was er maar een inschrijver, C. Verolme aan wien het voor f 0.99 per M3 is gegund. Dirkslaud, Het dochtertje van den arbeider H, Lisseveld, waar we in het vorig nummer melding van maakten, is nog denzelfden avond, onder het vervoer naar het ziekenhuis aan de vreeselijke brand wonden bezweken. Het onlangs verbrandde schip aan het Sas alhier, is voor slooping verkocht aan S. de Berg en M, van St. Annaland voor f 15.00 De rekening van inkomsten en uit gaven, over 1912 alsmede de begrooting voor 1913 van den Polder Dirksland liggen voor ingelanden vanaf 5 tot en met 18 Maart ter visie. Het mannenzangkoor uit deze ge meente heeft deze week Jhaar repetitie- avonden gestaakt en zal met de zomer al leen volstaan met Zondag te vergaderen In dig, vergadering werden tot voorz. vice voorz. en secr. penningm. gekozen respec tievelijk H. Huizer, E. Slis en P. v. Mou- rik. Worden ondanks de lage prijzen, uit andere gemeenten nog groote partijen aardappelen, ajuin en peeën verscheept hier staat genoegzaam den handel stil, Thans wordt slechts een scheepje peeën geladen a 25 ct. per H. L. voor particuliere ligt daarom dan ook alhier een ruim veld open zich van lading te voorzien. De heer Jn. Warnaar algemeen be- kend als houder van hengsten, heeft de toelatingsprijs om te kunnen concureeren op nihil gesteld terwijl het veulengeld f 15 bedraagd. Ook worden thans aldaar proe ven gehouden op kunstmatige manieren, den landbouwer overigens meerder bekend. Het kohier n° 5 der personeele be lasting over 1912 is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter hand gesteld. Het inschrijvings register der mili tie lichting 1914, is voorgoed gesloten met een getal van 24 ingeschrevenen. S. Visser is benoemd tot onbezol digd Rijksveldwachter voor de jachtvelden van den heer Van Gurp uit Den Haag. Op 12 Maart zal hier 's middags ten Gemeentehuize inenting der kinderen plaats hebben. Sedert de jaren 1903 tot en met 1912 zijn alhier geboren 848 zielen, huwelijken gesloten 211, overleden 345 personen. Verleden week hielden voor de le den der Landbouwvereeniging »Ons Belang* alhier en geintroduceerden de Weled. Heer A. H. 'Zoeteman en H. van Trigt eene lezing over Amerika en Canada. De eerste sprak over landbouwgebied en veeteelt, de laatste meer over de bouwvakken. Daar beiden reeds eenige jaren in de V. S. en Canada hadden door gebracht en uit on dervinding spraken werden hunne mede- deelingen met belangstelling aangehoord. Een welverdiend aplaus werd hun aan het einde door de talrijk saamgekomenen ge bracht voor de genoeglijke causerie dien avond geschonken. -Ai- Te Winschoten heeft tt1 de heer Onne Casemier, rus? en schrijver te Groningen, w ging van ds. F. Smid, Herv Aephaltpa- te Noordwijk (gem. Maruöi) i. Schoppen Ze ontmoeten elkaar in fbigravenen voor de le en 2e klasse in 1 a G M A N, broek, waar bekl. volgens en de getuigenverklaringen] Smid en het publiek zei: hier ook. Houd je maar bent de grootste huichelar Tot het publiek zei bekl.: Smid van Noordwijk, een groi en bedrieger bij liegt vanaf v hij bedriegt en verwaarloost f en gaat kermis vieren in de schulden maken bovendien. Hij studieschulden nog niet betaald (ge je bent maar een zoon van een kaï -) derwijzer uit Woldendorp*. Bij 't deur gaan dronk bekl. zijn koffie uit »deze koffie is betaald, hoor schurk Ds. Smid gaf geen aanleiding volt' getuigen. De eisch tegen bekl., die zegt, d> zich moest verdedigen, f 25 boeh-y >3. gen hechtenis. aellen- MIDDELHAPy Van de yisscherij z nen gekomen de vischs' st. L. Koster f 118 Jonge jan f 1600. STAD AAN 'T Aan het rige maand beha. 66 telegra' 94 gespr. 12 tele" zij het uit pcstV? IR ian 3rlogi NACdie anti i /aar- ,n de Predikbeurten ;x al gSr. JfcaalSgjg !m- 8ommelsdK LOOSTER -oedbakker!jzer Middelht -J- ■nde Middelhanfim A TJ A TTff T T T Middelhar, 01 O. JT&U 1 U 1 I meis- vangen. Stad aan "tUche «ondoert08zichl Den Bomr, lisatie op*en van a"c" diening D&.1"". Langstraat, gec: ffr Ooltgensplaat, g«S Oude Tonge, geen Nieuwe Tonge, geen - Herkingen, geen opga- Dirksland, vm. 9 uur0'" Melissant, vm. Ds. K. Stellendam, geen opga, Goedereede, vm. 9,30 's avonds 5,30 uur D? Ouddorp, geen opgaaf c -esteld Gereformeerde en rheu- ■^L ZOEKT '^LEN. Middelharnis, vm. 9,30 en 'sa,.. ,,ron,w ders van Dordrecht. Stad aan 't Haringvliet, vm. 9,30 n j| ure, leeskerk. Den Bommel, vm. 9, nam. 3 en 's av. ïj leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9 (voorber. H. A.) en 6 uur (Bidstond voor het gewas) Ds. Des^ Melissant, 's voorm. 9,30 en 's .avonds 8 uur dhr. Dam van Kampen. Stellendam, vm. en 's avonds Ds. Aalbers van Spijkenisse. Ouddorp, vm. 9,30 en 's nam. 2 uur Ds. v.Duin. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. en *s avonds leeskerk. Dinsdag a.s. v.m. en 's avonds Biddag voor het gewas door Ds. Overduin van Ridderkerk. Melissant, vm. 9,30, nam. 2 en 's av. 6 uur Ds. Hu- bregtse van 's Gravenpolder. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9, nn. 2 en 's av. 6 nnr leeskerk. Vrije Gereformeerde Kerk. Onde Tonge, geen opgaaf ontvangen. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, geen opgaaf ontvangen. MIDDELHARNIS. Op de vergadering van manslidmaten- week gehouden is in de consistorie-Kamer der Gerf. Kerk met algemeene stemming besloten om Ds. A. Voogel van Puttershoek te beroepen. Maandag 10 Maart des 's avonds 6.30 zal in het Evangelisatie lokaal ten bate van het leerstoelfonds optredenDs. N. van der Snoek Ned. Herv. Predikant te Vlaardingen met een rede over de toestand in de Ned. Herv. Kerk. (Ook voor vrouwen toegankelijk), OUDDORP. A. s. Dinsdag des avonds te zes uur hoopt in de Herv. Kerk alhier op te tre den Ds. de Bruin van Venendaal, om een rede te houden in het belang van het Chr. Onderwijs in deze gemeente. Een woord ter aanmoediging om Dinsdagavond in de Herv. Kerk te komen,» zal zeker voor mijne lezers wel niet noodig zijn. ZUIDLAND. Heden slaagden voor het examen nut tige handwerken te Rotterdam de dames H. en C. W. van Lummel alhier de laatste onderwijzeres aan de U. L. S. voor Geref. onderwijs te Hellevoetsluis. 23 Februari 6 Maart. De Amerikaansche markt stond in de laatste dagen onder den invloed van de boodschap, te richten door de president Wilson aan het Congres; toen evenwel die boodschap op 4 dezer bekend werd, was men van oordeel, dat in de redevoo- ring geen bizondere richting, met het oog op de te volgen politiek, werd aange geven; ook in Europa maakte de redevoering van den Heer Wilson weinig of geen indruk.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3