Advertentiën J.enH.Zwijns - Numansdorp De Balkan-Oorlog. uedeelingen enz i per regel.) heden. Land- en Tuinbouw. Bijenteelt. Buitenland. OOSTENRIJK EN RUSLAND. FRANKRIJK. ENGELAND. Gemengd Nieuws. Grootste sorteering Goud en Zilver, Diamant, Horloges, Koralen. Speciaal adres voor de levering van alle haarwerken, beslist eigen haar Regulateurs, Klok ken, Pendules, Wek kers, Barometers. Prachtregulateurs voor f 850. OnivangcL voor seizoen 1913: DEERING Zelfbindenae Graanmsaimachine. Graanmaaier of Raper. Verticale Grasmaaimachine. Zelfwerkende Harken. Verstelbare Zigzag-eggen. BLAXTON Zelfwerkende Harken. S A X O N IA Hooischudders met Coneitentvetpotten. VENTZKI Greif Cultivator en. Francofortia Celrad Zaaimachine voor Lijnzaad en alle andere soorten graan. Schuifraam en Kamrad-Wiedmachines, nieuw model en zwaar gebouwd. 6668 Tweedeelig'e IJzeren L ANDROLLEN enz. enz. Agenten gevraagd. Prijscourant op aanvraag. usch is nu eenmaal een -u hij wil graag weten, wat jij en verderaf voorvalt. 't maar de vraag, of hij zijn aan- ok verspilt aan dingen, die van leteekenis zijn of ook, schadelijken kunnen uitoefenen. «zenden, die op schandaaltjes azen of- en moordhistorieën verdiepen 'lijk kunnen ontbijten, als ze er 'intig ongelukken bij lezen hun ziekelijke belangstelling op rden weg. ris'en moet ook dien trek weten a en te beheerschen en zich ook der de macht van zijn weet- en righeid laten brengen, iet medeleven met het leven van tverwanten, van 't eigen volk, 'sche menschelijk geslacht, daar "'ets tegen zijn '"ok de goede krant. >n er de politiek dank- r een goeden stoot ■m de krant bij de ;ok persoonlijk dank I mij gegund, af en onder 't volk te UITKIJK. n tegen te komen ruik der Pink Pillen, toestand volkomen ge- "ie, om zoo te zeggen ieten, dat volkomen 1 een voorgaand tij d- ;ravin Ravizinni via Madonnina de volgende ver- kon lezen bloeiend geweest, n tijd onderhevig j. Ik werd gemak- >»s overmatig vatbaar 'oor hartkloppingen. H later nog bovendien rerd mijn gezondheid jetlust verloren en ik .eren dag verminderen, s vermeerderde, werden 'Wilrijker. Zoo heb ik mij en gehad, om zoo te zeggen ,ravige pijnen in de lendeD, aan- dpijnen verblindingen en dagelyk- _,an,lk spreek niet over mijne spijs- ■te zeer moeiel jjk en zeer pijnlijk was ge- r~ioewel ik tooh maar zeer weinig at. Ten van dat alles giDg mijn leven in lijden en vreesde ik da'dit laDgzoo zon blijven, .le versterkende zaken, alle voorgeschreven .iddelen, die ik toch met nauwkeurigheid had ingenomen, niets tegen mijne ziekte hadden kun nen doen. Éindelijk heb iK de werkdadigheid der Pink Pillen, waarover men zooveel Bpreekt, willen beproeven. Dat is mij goed bekomen. Ik kan zeggen dat ik, sedert ik de behandeling met de Pink Pillen gevolgd heb, een nieuw leven leef, dat ik al mijne krachten heb herwonnen dat ik met eetlust eet en uitmuntend mijne spijzen verteer. Het is al langen tijd dat ik met die behandeling heb opgehouwden en ik heb alle reden te gelooven dat ik nooit meer de vervlogen slechte dagen van ziekte zal weerzien". Zieken, vermoeiden, ultgeputten, gij hebt geen denkbeeld van het gevoel van welzijn dat de ge neeswijze der Pink Pillen m kan doen ondervin den. Dat gevoel van terrugkeer tot het leven en tot de kracht, ondervindt men van af het begin der behandeling en allen die begonnen zijn de Pink Pillen te gebruiken, verlangen slechts ééne zaak, voort te gaan met het gebruik, want men gevoelt in werkelijkheid dat zij genezen. Verkrijgbaar k f 1,75 per doos, en f9 per ^es doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen van Beghenlagn 22, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkeëde Pa., DIJKËMA <fc DOORNBOB, te Sommelsdjjk. De Mannheimer „General Anzeiger" in Mannheim (Zuid-Duidschland) schrijft in het nummer van den 19 Februari onder de rubriek Landbouw t „Hoe zeer de bond van bietenverbouwen- de boeren van Hessen en de Pfalz-zetel te Worms in de behoefte voorziet, bewijst wel de omstandigheid, dat in alle plaatsen, waar de organisatie ter sprake gebracht werd, plaatselijke bonden zijn opgericht tot welke op enkele uitzonderingen na, alle bietenverbouwers toetraden. Het aantal leden is in de laatste 8 dagen van 4900 tot 6040 gestegen, die in de laatste jaren 5000 Hec taren verbouwden. Ook uit Baden hebben zich eenige gemeenten aangesloten en aan de grens van Elzas werd eene vergadering gehouden, die door 30 gemeenten werd bezocht en het besluit nam, zich bij onze vereeniging aan te sluiten. Ditzelfde zijn ook de aangrenzende gemeenten uit Elzas en Hessen voornemens te doen. Vervolgens is bovendien reeds de vereeniging te Heil- bronn a. N. voor het aan ons gebied gren zende Wurtenbergscbe benedenland en het naburige Baden en in Wurtenberg werd tot het vereenigen voor de omgeving aldaar besloten. In de laatstgenoemde streken werd een zelfde besluit genomen als in Worms en luidde het parool, beslist geene suikerbieten te verbouwen beneden den tegenwoordigen prijs van 2,40 mark per 100 Kilo (is f 14,40 per 1000 Kilo.) Deze genoemde streken omvatten met de bietenbouwgronden van hier, die gebieden, welke voor de vereenigde Zuidwest Duitsche suikerfabrieken, die den bietenprijs verlagen wilden, in aanmerking komen. Daar echter in alle streken de boeren eendrachtig voor hunne belangen strijden en gelukkigerwijze een groote geestdrift voor bet verbond toonen en vast besloten zijn van het ge noemde besluit niet af te wijken, zoo is er alle hoop op dat de suikerfabrieken de boeren hierin tegemoet zullen komen. Door dat de fabrieken in Regensburg en in bet Rijngebied in den prijs van het vorige jaar van f 14,40 hebben toegestemd moet dit ook mogelijk zijn aan de fabrieken van bier temeer daar eerstgenoemde fabrieken toe gevend tegenover de bietenleveranciers wa ren wat de snijdselvraag betreft". Hierbij werd ons nog geschreven, dat de Duitsche boeren het ten zeerste betreuren dat de Hollandsche suikerfabrieken tot nu toe nog steeds hier niet met een prijsaan- bod zijn uitgekomen. Wij schrijven Maart. Winter hebben wij niet of zeer weinig gehadook is het zeker, dat al de goed gevoederde' koloniën reeds lang broed bezitten. Van de eerste gunstige gelegenheid make men nu gebruik om een vluchtig kijkje in de bijenwoningen te nemen, doch voorzichtig! Haast en spoed zijn zelden goed*, en bij de bijen is dit een groote waarheid. Om dit eerste onderzoek te doen, wachte men tot op bet einde van Maart of in bet begin van April en men kieze hiervoor een warmen zonnigen dag, voorafgegaan van twee, of beter drie dagen, waarop de bijen goed uitvlogen. Doch men neme niet den tijd om de koningin te zoekenmen iuspecteere oppervlakkig de ramen om den voorraad voedsel te schatten en zich van de aanwezigheid en de hoedanigheid van het broed te overtui gen. Zoodra men broedramen bespeurt, stoort men verder het broednest niet. Koloniën, waarin men hoegenaamd geen broed vindt, worden genoteerd of gemerkt en dienen acht a tien dagen later opnieuw te worden nagegaan. Zeer noodzakelijk is bet misschien vochtig geworden winter kussens uit de kasten te balen en te laten opdrogen, om zoo mogelijk de broedraampjes nog warmer te kunnen dekken, teneinde bet uitkomen van het broed te begunstigen. Dit eerste over zicht der volken is van bet grootste belang, omdat het ons in de gelegenheid stelt de in gevaar zijnde volken van een zekeren ondergang te redden. Evenwel wij her balen bet mag niet te vroeg gebeuren't is voorgekomen, dat na een te vroeg inge stelde inspectie, uit onverklaarbare reden, de bijen heur konningm gingen dooden. Ontdekt men een kast, welke voedsel gebrek lijdt, dan kan men honig in raat of of deeg van honing en suiker toedienen. Beter achten wij echter van het volgende kooksel te geven2\ Liter regenwater laat men in een ketel of pan koken, voegt daar 5 Kilo suiker en .lepels honing bij, iaat dit opnieuw aan de kook komen en na 10 minuten is bet reddingsmiddel ge reed. In lauwen toestand wordt het aan de noodlijdende kolonie toegediend Men geve een voorraad, voldoende voor de bijen tot bet gewin begint op het koolzaad of de vruchtboomengebrek mogen ze niet lijden. Deze voedering redt de volken niet alleen van den hongerdood, maar voorziet ze tevens van water, dat in bet voorjaar van dringend belang is. Dat vloeibaar voedsel geve men liefst op den zelfden dag, waarop men den nood ontdekt, maar men doe het niet als bet vriest of als de grond met sneeuw bedekt is. Men kieze biervoor een dag, waarop de bijen uitvliegen en het te voorzien is dat den volgenden dag de thermometer niet tot vriespunt zal dalen. Natuurlijk late men de bijen, als de nood boog is, niet langer hongerendan zou de moed bij het volkje verdwijnen. De korven kunnen op dezelfde manier geholpen wordenmen kan hiertoe in den kop van den korf een opening maken, waarop men een vierkant bakje bevestigt, waarin de voerderbak wordt geplaatst. Water kan men ook buiten de kasten toe dienen. Op een zonnige plaats, buiten den wind, op eenige meters van den bijenstal, plaats men een aarden schotel of ondiepe kuip met water gevuld, en goed van stroo- halmen of andere reddingsplankjes voorzien. Om de waterhaalsters aan te lokken, strijke men een weinig honing op den rand der waterbakken. C. B. De vredeskansen. Turkije heeft voor het sluiten van den vrede de bemiddeling der mogendheden ingeroepen, zonder echter zijn voorwaar den nauwkeurig te formuleeren. Het wei gert evenwel beslist het betalen van elke oorlogschatting. De vredesvoorwaarden. De hoofdvoorwaarden, waarop de ver bonden Balkanstaten den vrede willen sluiten zijn de volgende: le Gelijktijdige overgave door de Tur ken van Adrianopel, Skoetari en Jnnina, 2e. Delimitatie der Turksch-Bnlgaarsche grens, volgens een lijn, hopende van Ro- dosto naar Midia. 3e. Afstand door Turkije van het schier eiland Gallipoli aan de Balkangenooten. 4e. Betaling van een oorlogsschatting door Turkije. 5ë Vergunning, aan den sultan om zich in afgestane gewesten te doen vertegen woordigen door gedelegeerden, dia geeste lijke jurisdictie zullen hebben over alle moskeeën Ottomaansche instelling van lief dadigheid en geestelijke eigendommen. 6e. Afstand van Kreta aan Griekenland. Naar men verneemt zouden de mogend heden eenparig besloten hebben den eisch der verbonden Balkanstaten betaling van een oorlogsschatting door Turkije, niet te ondersteunen. //De bondgenooten//, zegt men ter goed ingelichte plaatse, hebben niet de geringste 1 kans dezen eisch te zien ingewilligd." Verder verneemt meD 'dat naar alle waarschijnlijkheid de Turken de eilanden langs de Kleine-Aziatische kust eu aan den ingang der Dardanellen zullen behouden, evenals het schiereiland Gallipoli, waarvan de verbondenen den afstand eischen, maar dat de mogendheden, als den sleutel tot de Dardenellen, Turksch bezit wenschen te zien blijven." Berichten uit officieele bron bevestigen dat de grootvizier aan Bulgarije, door be middeling van de Russische ambassade, nieuwe vredesvoorstellen deed, volgens welke de nieuwe grens zou getrokken wor den van de baai van San Stefano en ver volgens den loop zou volgen van Te Ros- vaia en de Maritza. Adrianopel zou onder voorbehoud van zekere garanties aan Bul garije worden afgestaan. Het beleg van Adrianopel. Volgens een telegram uit Usknb aan de //Vossische Zeitung" deelden reizigers uit Dedeagats mede, dat de Bulgaren se dert het hervatten van den oorlog voor Adrianopel 10.000 man verloren hebben. Aan een verovering der vesting valt niet te denken. De levensmiddelen moeten nog voor maanden toereikend zijn. Volgens de //Reichspost» zal het terug roepen van een gedeelte der troepen aan de grenzen van Galicië deze week beginnen. De regeeringen te Petersburg en Weenen ziju het eens geworden over het principe van de terugroeping, maar slaagden er nog niet in zich te verstaan over den tekst van het communiqé over dit onderwerp. De moeilijkheden die de redactie biedt, zullen weldra geëffend zijn en overige! s volstrekt geen invloed uitoefenen op de beslissing, door de twee regeeringen geno men, om de buitengewone militaire maat regelen, die aan beide zijden van de grens genomen zijn, te herroepen. Na een levendig debat nam de Kamer met 364 tegen 195 stemmen een door de regeering aanvaard amendement van den socialistischen gedeputeerde, Thomas, aan, waarbij een recht van 50 centimes geheven wordt van elke ton steenkool, cokes of briketten, die verkocht of verzonden wordt, door de steenkolenmijnen. In den loop van de debatten verklaarde minister Klotz, dat deze belasting 14 millioen zou opbren gen. De minister voegde hieraan toe, dat deze matige belasting noodzakelijk was, met het oog op de groote uitgaven, die aanstaande waren. Het staat er met de nieuwe, dreigende spoorwegstaking ernstig voor. Overal in Engeland trekt het spoorweg personeel partij voor den ontslagen goederen treinconducteur Richardson der Midland Company. Te Londen en in andere spoor wegcentra, zooals Chesterfield, Derby, Leeds, Liverpeol, Nottingham en Sheffield, werden groote meetings van spoorwegbeambten gehouden, waarin werd aangedrongen op een algemeene spoorwegstaking, indien het ontslag van Richardson niet spoedig wordt ingetrokken. Te Normanton, waar hij woont, vormde het persbneel reeds een stakingscomité. En er wordt gesproken van een plotseling neerleggen van den arbeid, 24 uur na kennisgeving aan alle spoorwegmaatschappijen, in het begin der volgende week. De directie der Midland-maatschappy heeft nu eindelijk van haar kant een uit voerige motiveering van Richardsons ont slag gepubliceerd. Zij merkt dienaangaande het volgende op. 17 Januari werd hem te Chesterfiield door den voorman opge dragen, nog drie goederenwagens aan zijn trein te haken, bestemd voor Sheffield. ^Op de spoorlijn komen sterke hellingen voor.) Richardson verklaarde dat zijn trein reeds het volle aantal wagens had, dat volgens het reglement van veiligheid ver voerd mocht worden. Hij weigerde dus de opdracht van den voorman te vervullen, ook nadat de laatste hem zeide, volgens ont vangen instructies van den localen contro leur te handelen. Op verzoek van den voorman stelde Richardson zich per telefoon in verbinding met dien ambtenaar, welke hem dezelfde opdracht gaf. Maar ook toen bleef Richardson weigeren de drie extra wagens aan te baken, zonder die ging zijn trein naar Sheffield. De directie der Midland weerspreekt verder, dat de betreffende voorschriften omtreDt het goederenvervoer door deD Buard of Trade werden vastgesteld. Ze gaan uit van den hoofdopzichter der spoorweg maatschappij, worden nn en dan door hem gewijzigd, en dat geschiedde ook met het voorschrift, waarop Richardson zich beriep. Gedrukt werd het gewijzigde voorschrift niet, maar het werd den betrokken personen ter kennis gebracht. Richardson was de eenige conducteur, die er zich tegen ver zette. In November had hij dat reeds gedaaD* Toen gehoorzaamde hij aan het bevel om enkele wagens meer aan een goederentrein te haken dan is voorschre ven. Hij rapporteerde dat aan een districts controleur, die hem zeide in het vervolg aan dergelijke mondelinge bevelen te ge hoorzamen. Hetgeen hij onlangs toch weigerde. De directie merkt tevens op, dat zijne houding beleedigend voor den voorman en den door hem per telefoon gesproken controleur was. En doordien hij te Derby in zijn onderhoud met den voorzitter en de directeuren der maatschappij verklaarde, ook in het - vervolg geen mondelinge nstructies, die in strijd zijn met de ge- gedrukte voorschriften te zullen aitvoeren, meende de directie hem niet in dienst te kunnen honden. Hieruit blijkt dan toch in ieder geval, dat deze conductuer zich stipt heeft ge houden aan de voorschriften, door de maatschappij zelf voor de veiligheid van het ervoer opgemaakt. En verleden week werd in «Daily Telegraph// geconstateerd, dat superieure spoorwegambtenaren in particuliere gesprekken zijn ontslag deswege veroordeelen en als een //betren renswaardige flater// van de zijde der Mid land Company beschouwen. De landbouwer G. v. S. te Wychen bij Nijmegen was Maandagmiddag een gela den geweer aan het nazien, toen het schot afging en den man in den buik trof. Enkele uren later is hij gestorven. N. R. Ct. De politie te Vlissingen heeft, op ver zoek van de ouders, een 17-jarige Duitsche jongedame uit Remscheidt aangehouden, die heimelijk de ouderlijke woning had ver laten en op weg was naar Londen. De familie aldus de N R. Ct. haalde haar Dins dagmorgen af. Bij het lichten van de zandschuit van schipper P. van der Akker, die Zondag avond aan de Prins Hendrikkade te Amster dam gezonken is, bij welke gelegenheid de vier kinderen van den schipper verdronken zijn, zijn ook de twee lijkjes, welke tot nog toe niet gevonden waren, boven wa ter gebracht. N. R. Ct, Een auto zoek. Maandagavond 7 uur meld de N. R. Ct. is uit ,s Heerenberg vertrokken de automobiel M 9, eigenaar de heer T. H. G. J. Semmelink, te Arnhem, waarin gezeten waren de chauffeur Leo Burkens en de leerling-chaffeurs Bernard Schimmel en Johan Hendriksen. Het plan was naar Arnhem te gaan, doch de auto is daar niet aangekomen. Vermoed wordt, dat ze te water gereden is. Het sohip »De goede Verwachting,* van Van Laar te Hoorn beladen met zand, is Dinsdagmiddag bij Volendam lek gesla gen en verkeerde dadelijk in zinkende toe stand. De schipper en zijn gezin konden nog behouden aan wal komen. Het schip was verzekerd. N. R. Ct, Ontsporing. Dinsdagmorgen is een veetrein van de stoomtram der R. T. M„ komende uit de richting van Oud-Beier land naar Rotterdam, op de grens van IJselmonde en Rotterdam ontspoord. De locomotief kantelde en ligt onderstboven, terwijl 5 wagons, geladen met vee wegens den marktdag te Rotterdam, uit de rails geraakten. Door den schok werden tal van runderen gewond. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats N. R. Ct. Een vader met zijn dochter in de bat. Dat een vader op een politieke ver gadering in debat komt met zijn zoon is wel een zeldzaamheid, maar dat de vader gaat debateeren tegen zijn dochter, dat is zeker nog wel grooter teeken des tijds, aldus de Haarlemsche correspondent van de »Tel.* 't Gebeurde Maandagavond op een ver gadering van de Haarlemsche afd. van den Bond -voor Vrouwenkiesrecht, waar als spreekster optrad mevrouw Van Riel- Smeenge. Bij het debat maakte het Kamerlid mr. Smeenge van de gelegenheid gebruik om zijn dochter de vraag te stellen .Vreest de spreekster niet, dat de vrouwen door verkrijging van het kiesrecht uithuizig zül- en worden en haar plichten verwaarloo- zen De spreekster geloofde dit natuurlijk niet. Zij voegde er fijntjes aan toe, dat vader nooit door het kiesrecht de belangen van het gezin had verwaarloosd. Dank zij het uitvoerige signalement, door den burgemeester van Diemen aan de Amsterdamsche politie verstrekt, zijn eenige rechercheurs er in geslaagd den man te arresteeren, die eenige dagen geleden de 9-jarige Sophie R., uit Amsterdam, heeft meegetroond naar Naarden, inet haar den nacht onder de Amsterdamsche poort al daar heeft doorgebracht en zeer waarschijn lijk oneerbare handelingen met haar ge pleegd heeft. Het is een 45-jarige koop man in prentbriefkaarten, die reeds meer malen wegens soortgelijke feiten met de politie in aanraking is geweest. Hij werd aangehouden in een van de logementen van het Leger des Heils. Bij confrontatie met het meisje, herkende dit hem, doch hij bleef ontkennen. N. R Ct. Dinsdagmorgen is te Arnhem een hulp besteller der posterijen gearresteerd, wegens verduistering van postwissels en valschheid in geschrifte. Eenige dagen geleden vervoegde zich aan het hoofdkantoor een jongmensch, dat een postwissel, bestemd voor een win kelier, kwam innen. De dienstdoende com mies twijfelde aan de echtheid van de handteekening en vroeg of er ook iemand anders tot de firma was toegetreden. De jongeman liet toen zijn postwissel in den steek en verliet ijlings het postkantoor. Inmiddels waren klachten ingekomen van personen, die al geruimen tijd postwissels 4 verwachtten, maar ze nog niet ontvangen hadden. De directeur bracht een en ander ter kennis van de jutitie. Het onderzoek bracht aan het licht, dat een hulpbesteller, belast met het sorteeren van de poststukken aan een bijkantoor, zich in een onbewaakt oogen- blik een aantal postwissels had toegeëigend. Deze had hij aan verschilende personen geëndosseerd, daarna valschelijk met den naam van den geadresseerde onderteekend en aldus de N. R. Ct. van wien we dat ontleenen tenslotte aan het hoefdkantoor geïncasseerd. Nieuwe modellen Verlovingsringen Graveeren gratis, Reparation zeer billijk en als nieuw in orde. Ruime keuze Zeer soliede. Alles met 2 jaar schriftelijke garantie. Horloges en andere soliede uurwerken worden door gediplomeerd vakman hersteld Tramkosten worden vergoed. 6241

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2