Zaterdag 1 Maart 1913. 28ste Jaargang 3 Antirevolutionair Orgaan voor «Ie Zuidhollandsclie en Zeeuwiche Ellan Derde Blad. Advertentie. IN HOC SIGNO VINCES .IbHÏ16' het 8ebn Diri eenige da; ~'urten n a] gen^' I.04I; W. BOEKHOVEN, Dit de Pers. Yoor Moes- en Bloemtuin, enz. Gemengd INieuws. va F. Map &3' ÏÏVfeTA PAÏÏvfiuir'Im" KLOOSTER VmV£9r ""*.1, mm*»* GA f f Eén kwaliteit Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Adrertentiën 10 Cent per regel en s/j Boekaankondiging 5 Cent per regel en */B maa.^-^ Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Ce 8r j Groote letters en vignetten worden berekend naar Jisseme^ Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdr-fejnsplaaC Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te (ëc een kaï Bij 't zijn koffie uit id, hoor schurk i aanleiding vol,' jekl., die zegt, d- gen, f 25 boe^j iellen- UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercom». JKo. 2. - dat da ïie. dat «endes7?!^ blJ obben voor j Even aanteekenen. Laten we dit even vastleggen. Er zijn nog altijd eenvoudige zielen, die meenen dat als Links het mocht winnen, we een twee-drie staatspensioen krijgen. Verleden week heeft Troelstra daar over met Roodhuijzen gedebatteerd. Troelstra stelde de kwestie. En Het volk zegt er van »Het antwoord, dat de secretaris der Liberale Unie gaf, is zoo onbevredigend, dat men aan den ernst der vrijzinnige heeren moet gaan twijfelen, als zij het völk in den waan brengen, dat het staats pensioen een der eerste vruchten zal zijn van de vrijzinnigen concentratie*. De cursiveering is van ons. De aanhaling zegt genoeg. Troelstsa zelf gaat er nü al hard aan twijfelen, of er met de vrijzinnige heeren inzake Staatspensioen land te bezeilen zal zijD. En toch wordt de goê gemeente lekker gemaaktStemt Linksen ge hebt het Staatspensioneering maar voor 't grijpen Er wordt gezwendeld dat is 't 1 (s>Onze Court.*) De laatste lijst. De laatste lijst verscheen. De Unie-collecte heeft in het jaar 1912 bijna honderd-en-twee duizend gulden op gebracht. Zooals men weet, is dit nog maar een klein gedeelte van 't geen elk jaar door de voorstanders van de school met den Bijbel geofferd wordt. 't Is goed, "daarop te wijzen. Niet tot verhoovaardiging. Maar om den tegenstander, die gedurig smaalt dat nu het mooie er af is, den mond te stoppen. Reken zelf maar es na. Zeg, dat voor 1000 scholen, door el kander, per jaar een f 400 per school nog extra wordt bijeengebrach', om ze buiten schuld te houden. Dat is natuurlijk te weinig. Gelijk eik htfnner toegeeft. Maar laat dit zoo zijn. Dan maakt dit vierhonderd duizend gul den. Met de Unie-collecte er bij, wordt het vijfhonderd duizend. Een zaak, waarvoor de voorstanders elk jaar opnieuw, vijf ton bijpassen, om haar in stand te houden, verdiend allerminst den smaad, die haar thans weer in onze Kamer ten deel viel. »Onze Courant.* Rechts- en plichtsgelykheid. De heer Tydeman zei 't aardig. »Gij praat van rec/iisgelijkheid", zeide hij, »Maar gij mocht óók weieens beden ken, dat daar piicAtsgelijkheid mee ge paard moet gaan". - Heel aardig gevonden. Al stelt hij de zaak verkeerd. Maar, enfindat zij zoo. Ook jpMc/lfSgelijkheid dus. Dan hebben wij een voorstel. We laten de verhouding tusschen open baar en bizonder onderwijs, gelijk die op 't oogenblik is. En de vrienden van mr, Tydeman nemen op zich, voor de open bare school naar rato te gaan doen, wat Wij doen voor de bizondere school. Dat loopt dan elk jaar vast over het millioen. Gezien de bestaande verhouding. Dat is óók plichts gelijkheid Wat zegt mr. Tydeman er van »Onze Courant.* De Concentratie onder liet juk. De Concenrtatie heeft niet veel meer te willen. Wil er iets van haren stormloop terecht komen, dan zal zij moeten willen wat de S. D. A. P. wil, d.w z. wat de heer Troelstra wil. Deze heeft aan de anti-clericale liberale strijdmacht den weg gewezen, dien zij zal hebben te gaan, wil zij straks, bij de her stemmingen, mogen rekenen op den steun van de socialistische legerscharen. Li be-raal zijn en dan zoo de gehoor zame dienaar te moeten spelen, het is al leronaangenaamst Gelukkig dat de heer Roodhuyzen er nog is 1 Die zal met de noodige grappen wel in staat zijn het onbehaaglijk gevoel dat bij de vrijzinnigen wel moet worden gewekt door de woorden van den sociaal demo cratischen leider te verdrijven Qngetwijfeld heeft de heer Troelstra het woord gesproken, waarnaar de liberalen zich zullen hebben te richten, toen hij gis terenavond te Rotterdam een politieke rede hield. Hij verklaarde de liberalen geheel af hankelijk van de S. D. A. P. Volgens verslag der N. R. Ctzeide hij „De concentratie staat in een moei lijker parket dan de Coalitie, die de chris telijke arbeiders nog achter zich kan krijgen. De andere arbeiders hebben bij de stembus hun eigen partij en bij de herstemmingen is het haar belang zich den steun van de sociaal-democratische' kiezers te verzekeren. Willen de vrijzin nigen onze stem hebben, dan zullen zij moeten zorgen, onze eerste eischen te bevredigen. Alleen dan zuilen zij onze stem krijgen, indien wij van hen de ver zekering ontvangen, dat de zaak van het algemeen kiesrecht door hen behartigd zal worden." Daarnaast staat echter deze uitspraak, als een baken in zee. >Nu bestaat de concentratie niet geheel uit mannen, die tegen de plannen van de regeering inzake de macht van de Eerste Kamer zijn en zoo is/ zij zelfs in haar ver weer niet degene, aan wie wij onze zaak met vertrouwen kunnen opdragen." De vrijzinnigen zullen dus in alle opzich ten zich hebben te gedragen naar desoc.- dem. wenschen, willen zij eenige kans heb ben op steun van die zijde. De heer Troel stra vatte ten slotte die wenschen als volgt samen »Tegen wat de concentratie ten op zichte hiervan (algemeen kiesrecht) wil, kunnen wij ons niet verbetten, al geven wij daarmede geenszins het algemeen kiesrecht voor de vrouw prijs, dat bij herziening van de kieswet aan de orde kan komen. En dan zullen wij niemand steunen, die wil medewerken, de macht van de Eerste Kamer uit te breiden. Voorts zal de concentratie, indien zij straks aan de règeering is en de wet- Talma betreffende dwangverzekering in trekt, verplicht zijn, zoo spoedig moge lijk maatregelen in het leven te roepen die minstens beantwoorden aan hetgeen in de wet-Talma ten opzichte van de ouderdomsverzekering bepaald is, de motie Troelstra uit te voeren." Zie zoo, heeren der concentratie, de hand is uitgestoken. De weg is U gewezen. Uw anti-clericalisme zal U het volgen er van licht maken. N. Haagsche Ct. Als steekt, Een gewichtige vraag. gij in Juni uw stembiljet in de bus zult gij daarbij tevens beantwoor den de vraagVan wie is uw kind, van u of van den Staat Immers door het voorstel tot Grond wetsherziening, dat de Regeering indiende, is deze vraag nog nooit zoo klemmend als thans aan de orde gesteld, De school aan de ouders of de school aan den Staat. Ziedaar de tegenstelling. Al wie nu, onder humanische of paga- nistische invloeden, heel het leven van den burger ondergeschikt maakt aan 't staats begrip, zegt tot den vader en de moeder Al uw recht, en ook het recht over uw kind komt u van Staatswege toe. Het gaat niet verder dan de Staat het u toever trouwd. Als hij het kind van u opvorderd, dan moet gij het geven. Maar daartegenover, al wie het belijdt, dat het gezag van den vader en de moeder door God zelf aan de dragers er van is toevettrouwd, en dat zij, verantwoordelijk zijn voor de opvoeding, zal het der over heid toeroepenlaat de kinderen aan de ouders, treed zelf terug, en grijp eerst dan in wanneer die ouders hun taak verwaar- loozen of onmachtig zijn om haar te ver vullen. Christenouders, kent reeds nu uw plicht. Werkt zonder ophouden, tot Juni toe op dat u he:-het goddelijk recht over u kin deren niet langer onthouden worde. En bidt het van uw God, dat het schoone beginsel der vrijheid van onderwijs dit jaar op onze vrije erve triumpheere. »(N. Haagsche Ct).« (Slot). Wij noemden in onze beide vorige arti kelen onderscheidene zaken, die nopen tot het gebruik van kunstmeststoffen in den tuin. Wjj kunnen ze kort aldus samenvatten 1. met kunstmeststoffen zijn we in den regel goedkooper uit, weten precies wat we daarin hebben, hoe we dus bemesten en zijn we dientengevolge in staat oordeel kundiger, doelmatiger te bemesten, zoodat onze teelt intensiever, winstgevender wordt. 2. Doordat onze bemesting met kunstmest het gevaar van eenzijdigheid kan vermijden, wordt de oogst zekerderminder wissel vallig de gewassen worden gezonder, ster ker, hebben meer weerstandsvermogen tegen weersinvloeden en plantenziekten. 3. Kunst mest is zindelijker, geeft smakelijker pro ducten. 4. Ook gezonder producten, die langer kunnen duren, beter geconserveerd kunnen worden. Dat alles te zamen is, dunkt ons, nog al van beteekenis. Moéten wij dan den in houd van onzen beerput ongebruikt laten, dat gaat toch niet", zoo hooren we opmerken. Wel neen, dat is niet onze bedoeling, ook wij gebruiken de beschikbare faecaliën. Maar wij gebruiken ze niet in verschen staat. Niet eer, voor ze goeddeels zijn »vergaan«, het walgelijke er goeddeelê af is en ze-dan de planten spoedig tot voedsel kunnen dienen. Wij maken daartoe een z.g. com- posthoop of mengbult van beer, loof, aarde, onkruid, keukenafval, enz. en laten dien herhaaldelijk, om de paar maanden bijv., omzetten, dooreenwerken, zoodat de massa goed vermengd wordt en geleidelijk ver teert. Eerst na anderhalf a twee jaar mag zij worden gebruikt: 't is dan nog geen ideale mest, maar toch heel wat anders dan de oorspronkelijk stinkende massa. Deze mestmassa men bedenke dit wel is echter onvolledigkali en kalk ont breken daarin meestal goeddeels. Daarom voege men er in 't begin aan toe, per Are (100 vierkant. Meter)8 Kilo patentkali in volgende jaren kan men wat minder volstaan. Voorts geve men om de 4, 5 jaar een flinke kalkbemesting, welke op lage, zure gronden kan bestaan in 20 Kilo (per Are) gewone, bijtende kalk, op hooger ge legen tuingronden in een gelijke hoeveel heid kalkmergel (deze behoeft men niet te blusschen.) Dit receptje is dienstig voor hen, die overvloedig beer of compost bezitten. Heef men evenwel niet voldoende van dezen na tuurlijken mest, dan kan men met bijvoe ging van patentkalie niet volstaan dan moet ook een phosphorzuurmestatof worden toegediend. Hoeveel, is natuurlijk niet aan te geven, omdat dit afhangt van den be schikbaren voorraad compost. In den re gel zal men echter wel behoorlijk mesten, wanneer men nevens den natuurlijken mest nog aanwendt57 Kilo (per Are) patent kali en evenveel superphosphaat (of in plaats van dit, op zand- en veengrond, vroeg uitgestrooitThomasslakkenmeel). Later, als de planten aan den groei zijn, kan men, zoo noodig, naar behoefte, nog wat Chilisalpeter geven bijv. 3 Kilo per Are dit is om den groei aan te wakkerenhet gewas moet dan droog zijn. Zij, die heel geen beer of anderen natuur lijken mest ter beschikking hebben, kunnen de fijnste groenten telen, door uitsluitend van kunstmeststoffen gebruik te maken. Zij kalken hun grond om de 4,5 jaar, als hierboven is aangewezen. Verder strooien zij per Are: 8 10 K. G. patentkali en 810 K.G. superphosphaat van 14 7. of, in plaats van deze laatste meststof, op zand en veen, 10 K.G, Thomasslakkenmeel van 167». De laatste phosphorzuurmeststof werkt niet zeo snel als super, dient daar- onï in den winter, althans eenige weken vóór 't zaaien aangewend te worden en is dan goedkooper. Een tijdige onderwerking ook van de andere genoemde meststoffen is wenschelijk en geeft het beste resultaat. Een voedingstof, de stikstof, ontbreekt nu nogdeze kan men toedienen in den vorm van Chilisalpeterminstens 3 Kilo per Are, uit te strooien (onderwerken is niet noodig) in één of meermalen, na het zaaien of planten en later. Op die stikstofbemes ting komen we nog wel eens uitvoerig te rug. Bij toepassing van dit recept zal men zich wél bevinden. Hierbij wordt nu niet precies rekening gehouden met de speciale behoeften van de onderscheidene gewassen (het eene heeft meer behoefte aan deze, het andere aan die voedingsstof), maar voor een gemiddelden, bevredigenden oogst en een gezonden groei kunnen wij deze hoe veelheden met gerustheid aanbevelen. En al doende zal men leeren en genoemde be hoefte beter leeren kennen. C. B. Op het terrein van de villa van den heer Ten Bokkel Huininck aan de Mole- naarsgas, te ïïbbergen, heeft men, naar de Geld. meedeeld, een belangrijke oudheid kundige vondst gedaan. Bij het graven stiet de tuinman op onderaardsch metselwerk. Daarop werd een deskundige graver W. gewaarschuwd, die onmiddelijk constateer de, dat men hier met werk van Rornein- schen oorprong te doen had. Met een paar helpers toog hij aan het werk en had weldra een Romeinsche sar- cophaag blootgelegd van kolossale afme tingen. Bij een lengte van 1.75 M. en een breedte van 0.83 M. heeft het gevaarte, dat uit tufsteen gehouwen is, een hoogte van 1 M., de bodem is een halve M. dik. Rondom de sarkophaag werd nog een gemetselde muur gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat in de zen bodem nog meer oudheden schuilen. Wegens de zwaarte van het stuk (men spreekt van 4000 kilo) kon het alleen door middel van een Westontakel gelicht wor den, en kon eerst na drie dagen arbeids van de vindplaats worden overgebracht naar het museum van den heer Kam, aan den Berg-en-Dalschen weg te Arnhem waar het voorloopig is opgesteld. Dinsdagnacht is te Ochten het huis van de Gebr. Jövner, handelaars in steen kolen en klompen, afgebrand. Een 80 kip pen en 2 varkens zijn in de vlammen om gekomen. Verder is er voor een groote •- 2e. dat de worden gej-p 1913 des - tien in h3.euv: dam lar Z1J het Ult aam* y -LOOSTERBAI op de wonden 'l$(r V ïcSil'" sn de en tau "ijk 'is A KD- agoedbakber" ;al wat ÜK ;aanb. door wijzer gaan. 'en aandoe: toeeiohi - W<P» fr. 7th. A. H. REM is" van P. MS- _m«r- Alles weV" J- nen du» u jggi-blind De Dinh^ sum betrof nïn lel Fremery, doch gelegen Meentgron- de EN RHEU- ZOEKT - "^'ALEN, - Dinsdagnacht isk- "\NKER woning van M. v. up^^SOfBOth n nu Verkrijgbaar te: Sotnmelsdijk bij P. Kastelein Middelharnis bij A. Waterman; Dirkeland bij A. van Oostenbrugge Cz.; Melissant bij A. van d. Spaan Tz; Nieuwe Tonge bij A. van Eesteren Bz. Oude Tonge bij G. F. van Peer en Wed. A. E. LambertOoltgensplaat bij J. L. de Vos Ouddorp bij Grinvris; Stad aan 't Haringvliet bij Wed Braber Pz. 0317 Denk er ofri s.v.p. wanneer U nieuwe banden noódig mocht hebben. 1 BUITENBAND f 5 50 1 BINNENBAND 3.35 Je adres is:

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 9