I puik stomppunt Koepeenzaad TE KOOP TE KOOP MenierswMelopsial, GROOTMOE! AFBRAAK rentten TE KOOP TE KOOP n Advertentien. io F BAKKERSKNECHT VOORMAN TWEEDE KNECHT istaaaaaaaaaaai» HL VAN ROSSUM Cornelius Joannes Gerarflus Maria Scheepers. FLINKE DIENSTBODE HUISHOUDSTER BAKKERSHALFWAS SCHIPPERSKNECHT Te koop aangeboden een afbetaling, repareeren en inruiling fe Visscherij. Kerk en School. Godsdienstoefeningen. Marktberichten. i)e Fonrisetioiarkt. Terstond gevraagd een 6752 bij T. OVERWEEL, Sommelsdijk. Terstond gevraagd een 6744 bij A. BU1J3, Nieuwe Tonge. Terstond Gevraagd een bij JOB MIJS Jz. onder Den Bommel Achthuizen. 6743 J. VROEGINDEWIJ en J. VROEGINDEWIJ—Verhage geven kennis van de geboorte van hun Zoon AREN, 6764 Middelharnis 28 Febr. 1915. *j| Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde ouders eP J. KABOS den3denMaarthunne25-jarige Echtvereeniging te herdenken. »g< Heden overleed zacht en kalm na een langdurig doch geduldig lijden na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der stervenden onze dierbare Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, 6758 leeftijd van bijna 26 in den jaren. Voor de zeer vele blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van mijn geliefde Echtgenoote, JACOBA MARIA BUTH 6754 geb. Borgdorff. betuigt ondergeteekende ook namens wederzijdsche familie zijn innigendank. L. BUTH. Kepplerstraat 168 den Haag. GEVRAAGD tegen Mei een 6756 tegen hoog loon, Bij Jn. WARNAER Oudendijk nabij Herkingen, Melissant. Met half Maart gevraagd in een klein arbeidersgezin een nette van Christelijke beginselen. Leeftijd tusschen 25 en 35 jaar. Brieven te zenden aan H. LOOIJ Rozenburg. 6750 GEVRAAGD om dadelijk of met 1 Mei a. s, indienst te treden een gevraagd (ongehuwd). AdresH. P. WALING, Beurtschipper, Ooltgens plaat. 6753 TE KOOP eigenteelt 1912 A. VAN 'T GELOOF Dirksland. 6723 een mestput van i 65 voer best gtal- inest. Brieven onder No. 6762 Bureau van dit blad. een beste Trekhond 20 maanden oud, 70 cM. hoog bij 6765 Joh SNIJDERS Melissant. een Hit, Har en Tuig. bij A van Antwerpen, Sommelsdijk. een Hariitiond, een Tree molen en Siaritlon t>ü slechts 3 jaar gebruikt. 6755 Adres: A BRINKMAN, Stellendam. Moe, Dochter en Kleindochter, alles werkt op Vermeulen's Naaimachine voor f 13,50 een nieuwe hoogarm hand naaimachine 3 jaar garantie. Alles zoo goed als nieuw. Te zien en te bevragen Bergplaats Crooswijk 40b. Briefadres J. DE HAAN, Hen drik de Keizerstraat 73b Rotterdam. mooie vertrouwde TE KOOP, in de Nieuwe Polder ge groeid, bij Geb. VOGELAAR, Stellen dam. Post Melissant. 6759 Ooltgensplaat, 1 Maart 1913, Jft. Met deze heb ik de eer U in kennis te stellen dat ik mijn Schilders- en Behangerszaak heb en mij beleefd in ieders gunst aan beveel. U een nette bediening be lovende, Hoogachtend, on ie niet ie egelen een Lfd. Dirksland een schan- <fehting van 3 yng was he/esterd, i Iging ter ar, als uit een in die i resultaat 1 en Arm- Amen blik een flinke leden (door ;e dames) werd ook dus een be- r harten, beklonken. Mgem. - ''e Gereformeerde Kerk. Middelharnie, vm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. Van der Zee, cand. te Kampen, btad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, vm. 9, en 's sv. 8,30 uur leeskerk s nam. 2 uur Ds. "Mol van Zwartewaal. Ooltgensplaat, vm. 9 en 'sav. 6 uurDs. Dekker. Melissant, geen opgaaf ontvangen. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Ouddorp, geen opgaaf ontvangen. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, geen opgaaf ontvangen. Melissant, vm. 9,30,nam. 2 en'sav. 6 uur leeskerk. Herkingen, vm., nam. en 's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9,nm. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, geen opgaaf ontvangen. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, geen opgaaf ontvangen. Verslag van de gehouden school rede door Ds. Klomp op Vrij dag 21 Febr. jl. des avonds ten 6.30 te Den Bommel. nader verklaring, een punt uit de Vader- landsche Geschiedenis, ten tijde van Prins Willem I n.l. hoe groot het Godsvertrou wen was bij dezen Prins in de dagen van strijd en groote moeilijkhedenhoe won derlijk den Allerhoogste ons geliefd vader land uit de hand des onderdrukkers ver loste, enz. Zie zegt spreker, deze groote wonderwerken Gods mogen in de O. School niet aan het licht gebracht, zij moeten ver zwegen worden! Spreker prijst dan ook deze Gemeente gelukkig, dat n 1. eenmaal een Chr. school in haar gesticht werdt, zoodat de groote daden Gods ook hier aan de jeugd kunnen worden bekend gemaakt, doch wekt tege lijk de vergadering op, om den Heere hunne dankbaarheid te betoonen en tevens de beurzen niet gesloten te houden om, naar vermogen, het Chr. onderwijs te dezer plaatse te steunen. (Alsnu wordt de vergadering in gelegenheid gesteld het hunne daartoe af te zonderen, terwijl intusschen gezongen wordtPs. 897.) Hierna wordt door Spr. uiteen gezet, op De vergadering een stampvolle school/ welke andere wijze de Chr. School nog werd door Z.Eerw. geopend door ge-L moet worden gesteunt en wel in de eerste 8j tig unnen is. De zal om die dikwijls séns per nu drie- opneming jgrking ma- wordt (ik zou uit de stemming) -rm zijn om een zuster zij niet willen weten, het jhande beschouwend, dat zij in ernst denken moet ik dit ant- Armoe is alleen schande als het .>or eigen schuld, indien die dus niet is, dan is die armoe een aanklacht onze maatschappij, die ge gerust, ja loodig, publiek mag maken. Bovendien heeft men zelf al schaamte zal men toch óok rekening moeten houden met de kinde ren daar die dan het mannetje van de re kening worden. Neen, die reden is de meest onjuiste (om geen andere uitdrukking te bezigen) die zich denken laat. Nog enkele andere reden zijn genoemd, maar deze vormen de hoofdpunten. Ik hoorde eens iemand op een vergade ring zeggen. »De arbeiders moet men tegen hun eigen beschermen*. Hier hebt ge een bewijs. Want het zou een ramp zijn voor de arbeiders (daar de bezittende klasse zelf wel voor een verpleegster kunnen zorgen) als de stemming anders was uitgevallen. Ik hoop, ja weet zeker, dat als de zuster hier een jaar heeft gewerkt er niemand zal zijn die zou stemmen voor opheffing der wijkverpleging. Want waar ook van pas, dan is het zeker hier n.m. onbekend maakt onbemind» Dankend'voor de verleende plaatsruimte teeken ik Uw Dw. Dnr. Dirksland, D. POORTVLIET, MIDDELHARN1S. Van de visscherij zijn te IJmuiden bin nengekomen de Visschsloepen Oranje Nas sau st. J. de Koning f 1111 Johanna Hen- drika sL J. de Korte f 950 AlbatrosJ.de Waard f615. Offleiael Gedeelte. Predikbeurten op Zondag 2 Maart 1913. Ned. Hervormde Kerk. Bommels dijk, vm. 9,30 en 's avonds Öuu r Ds. A. van der Kooij van Onddorp. Middelharnis, vm. 9.80 en 's av. 6 uur Ds. Bruining. Middelharnis, Evangelisatievm. 9,30 en's avonds 6 uur Ds. Beekenkamp van Delft. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, vm. 9,30 uur Ds. Emmen. Langstraat, vm. 9 en nm. 2 uur dhr. Hack. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, nm. 2 uur Ds. Emmen van Den Bommel. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Herkiagen, nm. 2 uur (Doop) Ds. Addink. Collecte voor de Christelijke Belangen, Dirksland, vm. 9 en nam. 2 uur Ds. Steenbeek. (Doop). Bside beurten collecte voor de Chris telijke School. Melissant, vm. en nam. Ds. Kroeze. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Goedereede, vm. 9,30 uur Ds. de Gidts. Oud dorp, geen opgaaf ontvangen. zameliik te doen zingen van Psalm 25 2, las vervolgens Ps. 78 1-8 en noemde na 't gemeenschappelijk gebed, als tekst, Ps. lil 10 De vreeze des Heeren is het heffinsel der wijsheid; allen die ze doen, goed verstandzijn lof bestaat •euwigheid. a deed spreker een- kort woord »»aan, de vergadering onder de aan- 'brengende, dat zijn optreden thans Biet was als het woord bedienende, maar -m te spreken over het chr. onderwijs. Hij Ingt zijn rede aan door te spreken over oeping der ouders in yerband met de van het lichaam van het kind bodzakelijk het is, de kinderen dat 1 te verstrekken, wat haar lichaam l, frisch en sterk doet zijn waardoor gunstiger omstandigheden de een de' ander minder kunnen opgroeien jïonge mannen en jonge dochters, om ,"rna als volwassenen het maatschappe- leven door te maken. Doch gelijk het r het kind noodig is aldus spreker araelijk gevoed te worden zoo is het noodig "hetzelve geestelijk voedsel toe dienen. Spreker wijst den ouders op den door hen bij den H. Doop afgelegden eed en vermaant hen daarmede ernst te maken. Want kinderen moeten niet alleen ge voed maar ook opgevoed worden, en wel naar 't Woord des Heeren. Want indien de ouders daarvan afwijken, zoo zullen ze tot de droeve ervaring komen, dat de kin deren God-loos als ze zijn, de verzenen tegen de prikkels zullen slaan. Daarom moet tot de kinderen het Woord van God gebracht worden, opdat ze onder den goe den indruk daarvan komen mogen, daar het ook den eisch is die van Godswege op ons rust. In verband hiermede en tevens ter verduidelijking van welk een heerlijken invloed het gebrachte woord Gods kan ziin verhaalt spreker, hoe de heer Esser, een straatprediker, terwijl hij in gezelschap van een ongeloovig student op reis was, tot laatstgenoemde sprak uit het H. Evan gelie hoe de student den heer E. te ken nen gaf, dat dat hem reeds in de ouder lijke woning verteld was en dat juist het evangelie van hetwelk hem toen en nu ge sproken werd, datgene was wat zijn on geloof in den weg stond, waarop de heer E. o.m. ten antwoord gaf dat dit ook juist zijn oogmerk was, opdat den gepre dikte het woord van God hem bij zou blijven. Daarna wordt door spreker er op gewe- zen van hoe groot nut het is, dat de kin deren met Gods woord bekend gemaakt worden. Leer den jongen de eerste begin selen naar den eisch zijns wegs, oud ge worden zijnde, zal hij daarvan niet ^wij ken. Brengt alsdan onder de aandacht, dat na de vaders de kinderen optreden wan neer ze tot rijperen leeftijd komen mogen, hoe groot tegenwoordig de strijd is in het maatschappelijk leven, in welker strijd ook reeds de kinderen levenjazegt spreker, het is zoo erg, dat velen het huwelijk met minachting aanzien, doch te leven als de dieren in het veld, dat kan wel bestaan. Hij acht het aldus noodig dat de kinderen vaste lijnen krijgen om te weten wat moet en niet moet en bespreekt dan het geluk dergenen die naar het woord Gods leven. Ook als de kinderen weten, zoo zegt hij, dat God een souverein God is, zoo zullen zij het pad weten en niet licht slibberen. Spreker doet de ouders er aan herinneren dat het kind niet alleen verstandelijk moet worden opgevoed, maar ook geestelijk. En om aan te toonen dat datzelve reeds voor eeuwen plaats had, doet spreker een greep uit het Oude Verbond en wel uit de dagen van Abraham dat er nl. toen nog geen scholen bestonden, doch de kinderen m de tenten alleszins onderwezen werden ver klaart o.a. hoe 1500 jaren voor Chr. de kwitanties bij kooper en verkooper ge schreven werden, precies als nu dat het leeren in de scholen later is begonnen, omdat en naarmate de leerstof meerder werd- dat de noodzakelijkheid van het onderwijs later zoo gezien en gevoeld werd dat in vroeger dagen in Drenthe de be voegde overheid de ingezetenen het school geld liet betalen, of de kinderen naar school gingen of niet, om langs dezen weg de ouders er toe te dwingen hun kinderen naar school te zenden. En in yerband met de geestelijke opvoeding des kinds, neemt spreker als voorbeeld, dat, wanneer een kind het voedsel onthouden word, het aan de gevolgen daarvan moet sterven. Hij zegt verder, dat den veelbeteekenenden in vloed van het chr. onderwijs in de chr. scholen, zelfs door den meest modernen van de modernen, erkend wordt. (Dit met bewijzen gestaafd). Daarna gaat spreker aantoonen het groote gebrek der openbare of zgn. neutra le schoolhoe krachtens de wet, de won deren des Heeren en de groote daden Gods, (Ps. 78) in de 0. School moeten ver zwegen worden. Hij neemt daarvoor tot plaats wordt door hem er op gewezen, dat zij gedragen moet worden op de vleug'len van 't gebed. Want (aldus spr.) hoewel het door sommigen verwacht wordt van den onderwijzer, den zegen daalt alleen van God af. Dikwijls wordt van hen die geen voorstander zijn van 't chr. onderwijs ver nomen »de kinderen van de chr. school zijn geen zier beter dan die der 0. school», alsof zij meenen dat de kinderen der chr. school, door het chr. onderwijs bekeerd zijn. Doch het werk der bekeering is Gods werk en niet dat der onderwijzers deze zijn alleen een middel in Gods hand, zij kunnen alleen het woord brengen. De school is geen bekeerings-instituut. En het mag verwacht dat het gebrachte woord gezegend zal worden, op grond ook van Jesaja 55 10 en 11. Vervolgens wekt spr. den ouders .op tot samenwerking met de onderwijzers, voor hen te bidden en geen kwaad woord van hen tot de kinders te spreken, opdat de leerlingen zich gewillig onderwerpen aan hunne leidersdat zij ook niet moeten denken dat ze van de kinders »af zijn» wanneer zij ze naar de chr. school zenden, maar juist het tegendeel ervan. Men moet er voor doen wat men kan. Spr. gebruikt daartoe tot voorbeeld: als het land onbe bouwd en onbearbeid blijft liggen, dan kan er geen vrucht van verwacht worden, en wijst dan tegelijk op de noodzakelijkheid van het zenden der kinderen naar de chr. school Nadat Z.Eerw. nog een en ander van den gunstigen invloed van 't chr. onderwijs op Schoterland (Fr.) gesproken had werd, 11a 't zingen van Ps. 72 11, de vergadering op gebruikelijke wijze door hem gesloten, MELISSANT. Door stemgerechtigde lidmaten der Herv. kerk zijn gekozen lot ouderling de heer B. Goedegebuur en tot diaken de heer C. Goedegebuur. Amsterdam 27 Februari 1913. Ingezonden door JAO, KNOOP, Commissionair in aardappelen, AMSTERDAM. Telefoon 7833. Laagste prjjs Hoogste prijs per Heet. per Heet. Zeenwsche bonten f 2.70 a 2.90 blauwen 2.50 a 2.70 Spuische eigenheimers 1.70 a 2.10 Flakkeesche 1.60 a 1.90 Drentsche „150 a 1.60 Geldersehe Blauwen 1.90 a 2.10 Friesche borgers 1.60 a 1.8) blauwen 2.20 a 2.40 Eigenheimer pooters 1.20 a 1.40 Blauwe 1.10 a 1.30 krnie 1.10 a 1.30 Andijker Muizen o.- a 0.- Kleine o.- a 0. Blauwen 1.80 a 1.90 Beverwijker zand 8.75 a 4. Bravos 1.90 a 2.— Westiandsche ronde o.- a 0. - Schoolmeesters n. 0- a 0.— Sillegommer zand <0._ a o.-< Friesche Muizen 0.- a 0. Drentsche zand eigenh. l-50 a 1.60 Oude Malta, per 100 kg. 6— a 7.— Nieuwe 10» o.- a 0. IJpolder Boyer 0.- a 0.— 21—27 Februari. Na den vacantiedag van Zaterdag j.I. gaf New- York niet veel goeds te zien en was voortdurend flauw gestemdgeruchten van allerlei aard wer den door de baisse partij te baat genomen om de koersen te drukkenniet alleen Morgan's ziekte, doch ook het naderen van den 3en Maart, den dag, waarop de nieuw gekozen president Wilson de regeering zal aanvaarden en Bryan, de gevreesde tegenstander van de Trust-combi naties waarschijnlijk staats secretaris zal worden. Ziet daar factoren, die de contramine inde hand werkten. Ongetwijfeld zal ook de komende wet geving tot zekere hoogte, paal en perk trachten te stellen aan gewetenlooze, dolle manipulatie's in Wall-Street; de aantrekkingskracht, welke de Amerikaansche markt op vele speculanten,juist als gevolg harer scherpe fluctuaties uitoefende, zullen door de speculeerende gemeente opgezocht worden. En de beleggingsmarkt Er is 4'/, en 5 "/e te maken bij volkomen securiteit-goedkoop geld en laag-rendeerend papier voor belegging, mogen geacht worden geen toekomst meer te hebben. Straks, wanneer Turkije, Griekenland, Bulgarije, Servië, ja zelfs Montenegro, middelen zullen moeten vinden om de nooden van den oorlog te lenigen, om de veroverde, doch ver woeste terreinen tot nieuwe productie te bren gen, om de bewoners van de noodige gelden te voorzien, waardoor zij in staat gesteld moeten worden nieuwe activiteit op elk gebied te kun nen ontwikkelen, zal de rentevoet andermaal naar boven gezet worden, want genoemde landen zullen zich waarschijnlijk slechts aanmerkelijk boven 5 pet. van de noodige dubbeltjes kunnen voorzien. Deze waarheid sluit speciaal voor de Vereenigde Staten een onaangenaam toekomstbeeld in, thans, nu de democ.aten aan het laadje zijn gekomen en de vroeger rijkelijk gevloeid hebbende bron van Europa's billijke we kkrachten gedeeltelijk naar andere terreinen geleid wordt, zal het met de pret der industrie baronnen weldra gedaan zijn. Onze beurs was dan ook niet willig gestemd mede in aansluiting met Londen, waar blijkbaar New Yorksche verkooporders in de mark. lagen. Op sommige dagen was Londen hier ter markt met verschillende fondsen, speciaal Steels en Amalgamateds, doch trad later weer als kooper van deze fondsen op. Cans, Carren en United Clgou, waren deze week de geliefkoosde waarden der speculatie.) In bescheiden bedragen kocht ons publiek Spoorwegwaarden en werden beguns'igd de Rocks, Rails, Eries en Missouri's. In preterente Wabansh was op deze prijzen zelfs nog verkoopdrang voor buiten te bemerken en geen wonder wij verheu gen er ons in, onze cliënten ruim een jaar geleden geadviseerd te hebben dez9 waarden niet te koopen het bljjkt nu maar al te goed, onze anviezen juust waren vermoedelijk zal het wel op een storting van minstens 20 pet. op de prefs uit- draaiën. Petroleumwaarden. Deze afdeeling lag tamelijk vast in verband met betere benzineprijzen te Londen, vooral Koninklijken en Geconsolideerden profiteerden, doch een ongunstigen uitzondering hierop vormden Internationale Rumeenen die sedert geruimen tijd zwak liggen. Schibaiëff had den enkele goede dagen. Mijnwaarden. Zonder noemenswaardige omzet. KetahoeDSOorten iets vaster. Redjang Lebong met weinig variatie. Guyanagoud en Great Cobar terugloopend. Rubberwaarden. Deze hoek lag zwak en dien tengevolge met weinig handel, waar er nog van transactiën gesproken kon worden, werden deze tot lagere koersen afgedaan. T. bakken. Vooral in de hoog genoteerde soor ten was er veel animo, daarbij sloten zich Bind- Jey's aan, in welke waarden groote omzetten tot stijgende koerBen plaats hadden. Er loopen ge ruchten dat deze Maatschappij hare rubberlanden aan de Deli—Batavia Rubbermaatschappij zou overdoen. Staatsfondsen prijshoudend voor Nationale soor ten. Russen in aansluiting met de buitenland- sche beurzen vaster. Geld op prolongatie van 23y4 pCt. Tot 't verstrekken van meer volledige inlichtingen omtrent Fondsen, zoowel spe culatief als beleggingspapier, verklaren wij ons gaarne bereid, zoowel ten onze kantore te Sommelsdijk, als op onze zitdagen te Stad aan 't Haringvliet, Dirksland en Oude Tonge. Onze deposito-rente bedraagt thans met 3 dagen opzegging3-6 maanden, 3'/» pCt. 4 pCt. 12 maanden, 47» pCt. FLAKKEESCHE BANK Sommelsdijk, 27-2-'13. Hunne dankbare Kinderen: gf» J. VAN ROSSUM. ff H. VAN ROSSUM. ff; 6727 M. VAN ROSSUM. |p Ooltgensplaat, 22 Febr. 1913. IH Oude Tonge Dinteloord R.Scheepens Antonius C. Scheepers Joanna C. M. Scheepers Jao. J. Poulus Anna C. Poulus— Scheepers en kind Martina F. M. Scheepers I Antonia M. Scheepees Hubertus 0. M. Scheepers Oude Tonge Petrus f. M. Scheepers I Gerarda P. M. Scheepers I Joannes A. M. Scheepers Eenige en Algemeene kennisgeving Oude Tonge, 24 Febr 1913 bij L. BR ABE R, Nieune Tonge 6728 Terstond een 05 Cd Ci CO co JOH MIJNDERS L. Wz. Melissant. Te Koop 4000 blauwe Dakpannen, een groote partij maats Raam en Deurkozij nen, Vloer en Kapdeelen, Baddings, Bibben, StaldeurenMarmeren Schoor steenmantels enz. Uw Dw. Dienaar, P. VAN KEMPEN, 6760 Molendijk.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 4