Tandarts Regensburo Advertentiën Electrische Zaklantaarns, Rli WiELEN-SEIZÜEN eerste DONDERDAG der maand log. W.v.d. HEIJDEN, ROTTERDAM. Tollenstraat 49, Botterdam, D. SLA GEB. Middelharnis. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. KRËTA. ENGELAND. MEXICO. Voor Huis en Hof. Gemengd Nieuws. 25. van Zeiten 4* Zoon Tuinlieden te Middelharnis, 58gc "^T.KOOU Echte Amerikaansche OHGELS en PtANO'S. Magazijn en Werkplaats G Gewaarborgd GOUD en ZILVER. Stationsweg, Dirksand. 2 Uitstalling Étagères y. Voor de levering van nieuwe fietsen beveelt onderget. zieh beleetd aan. Zeer groote keuze RIJWIELEN, BANDEN, LANTAARNS, enz. enz., van de duurste tot de goedkoopste prijzen. Speciaal aanbevolen het beroemde SIMPLEX-RIJWIEL. 6326 Dirksland, POLUSTINRICHTING VOOR KOPERWERK. S IS DE BESTE VERPAKTE MARGABIHE. Adres voor Winkeliers is voortaan de 6089 in bef Hotel MEIJER te spreiten. Oudste adres voor burgerlogies. LOGIES 60 CENT PER NACHIk y.L Wed. F. Mulder. Boerenyiscbmartt 18 ROTTERDAM. wiens» 78, Speciale en radicale behan deling van borst-, maag- en zenuw aandoeningrheumatiek blaas-, huid- en vrouwen ziekten, Beyoegde leidingtalrijbe danfcbetnigingen, SPREEKURENalle werMagen 10-1,2-4. Verafwonenden per brief. jia ich de .e is on- iag werkt ook niet komt iing in i dag. begin I k flink -rd- zal hij het voorwerp zijn eenef j bewaking. Uok het vernielen van den inhoud der brievenbussen door de suffragettes duurt nog steeds voort. Onder de arrestanten bevindt zich ook Mevrouw Pankhurst, de leidster der suft'ra- e. Men gettes. In den loop van de vorige week hield zij een opruiende redevoering, waarin zij verklaarde, de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor den aanslag in het huis van minister Lloyd George gepleegd. He ministers van Oorlog en Financiën deelden aan de begrootings-commissie mede, dat a.8. Maandag bij de Kamer een wets- gerust ontwerp ingediend zal worden waarin ge niet vraagd wordt een crediet van 5 0 0 m i 1- /an- lioen francs te openen, om de mili- id .faire werken sneller ten uitvoer te brengen. t ministerie van Koloniën heeft ter Riding van de vakschool voor dia mantslijperij te Hanau, een subsidie van i 50.000 Mark toegezegd, terwijl de minister van Handel beloofd heeft, de overige onkosten te zullen dekken. Op de vak- hooi zou ook de Nederlandsche slijperij worden. Februari j.l. is voor de chris- .retensers een vreugdedag geweest, jel onverwachts hebben de bescher- de mogendheden op dien datum de sche vlag en haar eigen vlaggen, die \6 jaren boven een klein eiland aan Hpg van de haven van Suda wap- .aar beneden laten halen. De vlag den bij het uitbreken van den Kretenzer opstand in 1897, die bekend, de vereeniging van het ijhet Griekenland beoogde, door de dheden als een teeken harer voogdij Turkije's souvereiniteit geplant en dien tijd door stationsschepen en 3-detachementen van Engeland,Frank- 4talië en Rusland zorgvuldig bewaakt. De een na de ander verlieten de vreem- I de oorlogsschepen stilzwijgend de Suda- Ihaven, totdat ten laatste ook de Engelsche "iser //Yarmouth'/ den 14en dezer ver- ^adat eerst de vlaggen omlaag waren ,aald. Wanneer deze gebeurtenis geen jdelijke maatregel der beschermende mo gendheden is, kan zij als het begin van de vereenig ng van het eiland met het koninkrijk Griekenland beschouwd worden. Zóó is tenminste het gebeurde door de Kretenzers opgevat, waarom dan ook de voorloopige Grieksche gouverneur-generaal Dragoumis op denzelfden dag na het ver trek van den Engelschen kruiser de Griek sche vlag hijschen liet. Freie aeel mel- Hr over de itsünies •eenige ment van Adrianopel. sse/v verneemt uit het bombardement van Adria- .its zwak wordt voortgezet, het ter met meer kracht plaats hebben, neer het nieuwe Servische belegerings geschut ongesteld is. Overal ligt sneeuw op sommige plaatsen zeifs wel een Meter hoog. Wanneer het dooiweer intreedt, zullen de transporten uitermate belemmerd worden. Uit Adrianopel is een bericht binnenge komen, dat voor de belegerden, zoowel voor de bezetting als de bevolking, zeer beden kelijk klinkt. Al zullen de vestingwerken, zoo zegt dit bericht, nog eenigen tijd weerstand kunnen bieden en al is de geest onder de troepen tamelijk gunstig, toch zal binnenkort een einde komen aan den voorraad levensmiddelen. Shukri pasja moet de regeering te Constantinopel hebben me degedeeld, dat zijn voorraad proviand nog slechts voor één week toereikend is. Na afloop van dien termijn verklaart hij voor niets meer te kunnen instaan. Bulgarije en Roemenië. "Volgens het //Neue Wiener Tageblatt// heeft Roemenië aan de mogendheden ge antwoord, dat het haar bemiddeling on voorwaardelijk aanvaardt. Het wenscbt echter den termijn te kennen, waarbinnen een definitief resultaat verwacht kan worden. De regeering te Sofia antwoordde op den door de vertegenwoordigers der groote mo gendheden gedanen stap en verklaarde,dat zij vertrouwende op de rechtvaardigheid de mogendheden, het voorstel, om de oplossing van het RoemeenschBulgaarsche geschil aan de beslissing van de groote mogend heden over te laten, aanneemt, mits ook Roemenië dit doet. De kiesrechtstrijders in Engeland schij nen nog volstrekt niet te zijn uitgepraat en gaan nog steeds voort met het plegen Van sabotage. Zaterdag hebben zij weer de telegraafdraden in de buurt van New castle doorgesneden. De ministers worden thans speciaal door rechercheurs en agenten bewaakt naar aan leiding van het bericht, dat de lieftallige schoonen zich gereed maken, een of meer leden van het kabinet te Schaken. ZooJra Lloyd George den voet zet in «•q Engelsche stad, als hij van zijn reis De oud-president Madero en de gewezen vice-president Suarez zijn doodgeschoten, terwijl zij in een automobiel van het na tionale paleis naar de gevangenis werden overgebracht, bij een poging om hen te bevrijden. Volgens een telegram uit Mexico City, moet generaal fluerta, de voorloopige pre sident, zich over den dood van Madero en Suarez, als volgt hebben uitgelaten Omstreeks middernacht werd het escorte dat Madero en Suarez naar de gevangenis begeleidde en dat uit honderd man boe- rentroepen bestond door een bende van vijftig personen aangevallen. Den gevan genen werd bevolen, den automobiel, waarin zij gezeten waren, te verlaten, waarna zij door een wacht van dertig man omringd werden, terwijl de overige 70 't vuur der aanvallers beantwoordden. Na afloop van den strijd, die twintig minuten duurde, werden de lijken van Madero, Suarez, twee boereD en een burger gevonden. De aan vallers zijn gevlucht.// Te New-York schenkt men aan deze, door generaal Huerta gegeven lezing van het geval heel weinig geloof, en meent men veeleer, dat Madero met voorbedachten rade vermoord is. Eten b ij vermoeienis. Bij erge vermoeienis etèf men dadelijk niet. Het eten is dan voor de maag te bezwarend: de maagklieren vormen geen maagsap, de af scheiding van het speeksel geschiedt niet in voldoende hoeveelheid, de spijsvertering is derhalve gebrekkig. Men ruste dus eerst en gebruike, om zich te verkwikken en het flauw gevoel van afmatting te verdrijven, een glas warm water, vruchtensap of warme melk. Eten voor't naar bed'gaan. Moet men eten voor het naar bed gaan? Deze vraag werd tot heden meest in ont- kennenden zin beantwoord. Het Journal d' Hygiene is van tegenovergestelde gevoelen. De physiologie leert ons, dat in den slaap een voortdurende vernieuwing der weefsels plaats heeft en daarom is het goed te zor gen dat gedurende dien tijd de maag niet ledig is. Spijsvertering en ademhaling zet ten gedurende den slaap haar werking voort en is nu bij het naar bed gaan de maag t a m e 1 ij k gevuld, dan kan het niet an ders, of dit moet aan het gewicht en aan het weerstandsvermogen van het lichaam ten goede komen. Zeer vele personen, die niet ziek zijn, zien er mager en zwak uit alleen doordat ze een te groote tijdruimte laten verloopen tusschen het déjeuner en en het diner, en ook, hierdoor vooral, door dat ze zich met een nagenoeg ledige maag ter ruste begevenslapeloosheid en ver slapping zijn hiervan het gevolg. Eelt. van witte zeep en glycerine maakt men een dikke pap. Een vrij dikke pleister hiervan wordt op de harde plek gelegd, welke daardoor zacht wordt en geen pijn meer doet. Het is echter geen afdoend middelverzuimt men het een poos, dan komt de hinder terug. (Verteerbaarheid van een rauw, zacht of hard gekookt ei). Hierover werd onlangs aan vijf hoogleeraren in ons land hun meening gevraagd. Zie hier hun antwoord Het best verteerbaar: Prof. 1. Sterk gestremd eiwit (dus hard gekookt). Prof. 2. Hard ei, maar niet al te hard. Prof. 3. Rauw en zacht ei gelijk, hard iets moeilijker. Prof. 4. Rauw ei sneller dan hard ge kookt. Prof. 5. Niet zoo in het algemeen te be antwoorden raadpleeg uw huisdokter. Nu weet men het. Prof. Chittenden, hoogleeraar aan de Amerikaan8che Yale Universiteit heeft met behulp van een aantal studenten getracht vast te stellen, hoeveel een mensch moet eten om te blijven bestaan. Ruim 20 stu denten boden zich voor de proef aan: zie ken en gezonden, zwakken en sterken. Langzamerhand werden de porties ver minderd, maar naarmate deze afnamen werd er meer werk op gedaan, d.w.z. ze werden beter gekauwd. Alle deelnemers ondervonden de goede gevolgen. De lijders aan slechte spijsver tering knapten op, de maaglijders werden gezond, het gewicht nam niet af, en de spierkracht werd grooter. Zelfs de sport mannen, die onder de jongelui waren, on dervonden geen kwade gevolgen van de proef en allen gevoelden zich opgewekter. De uitslag van de proef was dat bleek, hoe de mensch met veel minder voedsel toe kan, dan hij gewoonlijk opneemt en dat een geleerde, toen hij beweerde, dat wie geen uur voor 't eten over heeft geen middagmaal waard was, volkomen gelijk had. Veel eten is slechts een gewoonte. Boterdie bewaard wordt, krijgt soms een spekkigen smaak, die later zelfs in een talkachtigen verandert; de buitenste lagen zijn dan hard en bijna'wit. Dit heeft zijn oorzaak voor een deel in sterk zouten, maar Voor een ander en misschien veel grooter deel in de vochtigheid van de be waarplaats, welk vocht vooral op het zout werkt. Ventilatie (luchtverversching is in zulke ruimten dringend noodig. In Zee land hebben vele huismoeders de gewoonte om, als ze boter inmaken, een peen midden in den pot te doen. Dit is een uitstekend middel om zich te vrijwaren tegen een sterken of bitteren smaak aan de boter. Sterke boter krijgt haar oorspronkelijken, geurigen smaak terug, wanneer men ze eerst met versche melk, daarna met water kneedt. Het boterzuur lost zich in de ver sche melk-op. (Bij brand). Groote moeite kost het dik wijls bij brand in boerderijen het vee te redden, daar de dieren uit vrees de plaats niet willen verlaten. Is dit bij paarden het geval, dan moet men ze zadelen of optui gen ze laten zich dan meestal gemakkelijk wegleiden. Ossen laten zich 't gemakkelijkst wegvoeren, wanneer men mest voor hen uitstrooit. Branderigheid. Van inwendige brande righeid, branderige puistjes aan het ver hemelte wordt men bevrijd, wanneer men nu en dan een teug neemt van het vol gende afkooksel een aloëblad (Agave L.) met een theelepel honig op een glas vol water. TOOI. Bonte linten op de hoed, Meestal schraal van ondergoed, Kanten mouwen om den arm, Meestal bitter leeg van darm, Gouden hangers in den nek, Harde stroozak, weinig dek, Hoort me jeugdige vriendinnen, 'k Bid je, wees toch niet zoo dwaas Lijk je niet een Palmpaasch Goud van buiten, hout van binnen Eerst zij kist en kast gevuld, Vrij van borgen, vrij van schuld; Eerst de spijze krachtig, goed, Waar de man op werken moet; Eerst de kindren warm gekleed, En in tijds op school besteed Zie - en houdt ge dan nog over, Spaar het voor een kwaden dag: Rijk maakt, wat men bergen mag, Wat ge aan 't lijf hangt, maakt upover. HEYB. OBSERVATOR. Te Delft is het H-jarig zoontje van den werkman v. H. in een onbewaakt oo- genblik op een fornuis gevallen en aan de gevolgen bezweken. N. R. Ct. Misdrijf Maandagmiddag onge-v veer 5 uur is te Amsterdam een 7-jarig meisje in een mestvaalt op een terrein tusschen de Roelof Hartstraat en de Boe- renwetering geraakt. Zij werd daaruit ge- getrokken door twee jongens van 12 a 14 jaar, die haar een paar latten toestaken. Aangezien hier aan misdrijf wordt gedacht, roept de commissaris van politie in de 8de sectie deze jongens op om zich aan te melden aan het bureau van politie aan den Overtoom, om als getuigen te wor den gehoord. N. R. Ct, Als verdacht medeplichtig te zijn aan de inbraak, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is gepleegd in het magazijn van de bontwerkersfirma Kühne en Zn., aan den Kneuterdijk in Den Haag, zijn twee personen, behoorende tot het personeel der firma, naar het huis van bewaring overgebracht. N. R. Ct. De Haagsche politie heeft ter beschik king van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht een man en een vrouw, die ten nadeele van een bewoner van de Heerengracht in Den Haag, bij wien zij als huisbewaarders in dienst waren, verduisteringen hebben gepleegd. N. R. Ct. Te Naarden heeft, naar aan de Telegr. wordt gemeld, een 13-jarige jongen Zon dagmorgen bij den horlogemaker Top dief stal met braak gepleegd. Na over een schut ting geklommen te zijn, heeft hij een ruit in het keukenraam stukgeslagen. Uit de keuken, waarvan de binnendeur gesloten was, heeft hij door een gat in den kelder van 24 bij 21 cM. in de gang weten te komen. In de huiskamer verbrak hij de sluiting van een kabinet, waarin hij een blikken doos met hangslot vond. Na de sluiting verbroken te hebben, verliet liij het huis door de keuken met de in de doos gevonden portefeuille, een banknoot van f 25 en f 12.50 aan zilvergeld bevattend. Het gelukte der politie het jeugdige boefje op te sporen en hem, na 4 uur ondervra- gens, tot bekentenis te brengen. Het geld had hij op twee plaatsen in den vesting wal begraven. Een oude vrouw, wier kleeren Maan dag in haar woning op de Rozengracht te Amsterdam in brand geraakten, doordat zij te dicht bij een kachel kwam, is Dins dagmorgen aan de bekomen brandwonden overleden. N. R. Ct. De 18-jarige dienstbode van de fami" lie Polak, in de Jodenbreestraat te Amster" dam, heeft hedenmorgen een ketel kokend water over het lichaam gekregen. Zij kreeg zeer ernstige brandwonden, haar toestand liet niet toe, dat zij naar een ziekenhuis werd vervoerd. N. R. Ct. De werkman J. N., van Sappemeer, is Maandagavond door een trein bij Sappe meer-Oost aangereden en gedood. Maan dag vond men zijn lijk, naast zijn fiets. Onder Nispen (N.-Br.) zijn Maandag de jongelieden v. E. en B. door het ijs van de leemputten van de steenfabriek gezakt en verdronken. N. R. Ct. Aan den Gastelsckenweg onder Ro- zendaal (N.-Br) is Maandagmiddag het boer derijtje van P. J. Bierbooms geheel afge brand. Ook de inboedel ging verloren. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. N. R. Ct. Dinsdagnamiddag is er brand ontstaan in het nieuwe, met riet gedekte landhuis van den heer De Fremery, in de Groot- hertoginnelaan te Bussum. N. R. Ct. Ingewikkelde weergesteldheid. Zater dag 22 Februari kon men in het noorden van Noord-Holland het volgende waarne men terwijl de koesterende zonnestralen zich over de grenzende weiden goten en en de leeuwerik zich klapwiekend en zin gend tot den helderblauwen hemel verhief, zwierden de menschen lustig op schaat sen op slooten en kleine kanalen. Intus- schen verzamelden de bijtjes het stuifmeel uit de vroege bloemen, en zongen rood borstje en mees hun liefelijk voorjaarslied. Bijna ongeloofelijk, maar toch waar. (N. v. d. D.) Het kleine meisje, dat Dinsdag tus schen de Boerenwetering en de Roelof Hartstraat te Amsterdam in een mestvaalt weggezakt gevonden was, is volgens haar opgave door een ongeveer 25-jarigen man medegenomen naar de bewuste plek de man zou zich daar aan het kind op niet nader aan te duiden wijze vergrepen, en het daarna in de mestvaalt geworpen heb ben. N. R. Ct. De politie te lerseke heeft Maandag een paar oude bekenden van haar aangehou den, die bij iemand onder Kruiningen vijf konijnen en, op den weg tusschen Krui ningen en lerseke, een hit van een woon wagen hadden gestolen. N. R. Ct. Een schoolgaand moisje van den ar beider A., te Vetstukken, is Dinsdagmid dag al spelende onder een voorbij gaande wipkar geraakt. De zware wielen gingen over haar hoofd. Het kind is kort daarop overleden. N. R. Ct. Maandagmiddag is te Wageningen 't huis van den arbeider J. v. d. P. ingestort. Even voor het ongeluk plaats hafl, had men een oude vrouw tegen haar wil uit het huis gehaald. Vermoedelijk is de in storting te wijten aan het afbreken van een aangrenzend perceel. (Tel.) Bieden aan alle soorten van Vruchtboomen, Halfstam Appelen en Peren Hooge en lage leiboomen van allerlei soort. Verder ook voorhandenGoede soorten van Roode en Zwarte Bessen, Frambozen (Hornet- en Superlatief). Voor den bloementuin voorhanden: alle soorten van Bolgewassen, vaste planten, Struik en Stamrozen enz. enz. Heesters, Den- en Sierboomen. Haagplantsoen worden voor den minst mogelijken prijs verkocht. Houden zich aanbevolen voor "het aanleggen van tuinen en boomgaarden. Overal te ontbieden P/iiimif^gaii«t«jii OPGERICHT 1884. Repareeren, Stemmen en Inruilen. Batterijen, Sigarenaanstekers, Lees-, Prenten, en Kleurboeken, Verfdoozen, Kleurkrijt, Kinder spelen. Bouw-, Blok-, Boetseer-, Kegel-, Kruis steek-, Pluche Haak- en Gouddoosjes. Doozen Luxe Post Schrijfmappen. Portret-, Poëzie- en Briefkaartalbums. Portemonuaies, Portefeuilles Sigarenkokers. Fantasie en Verlovingsringen (14 car. goud.) Boldoot's Eau de Cologne en Zeep. KorfPs Cacao en Ohocolaad. TEVENS TER OVERNAME Aanbevelend C. BOGERMAN. L. O. VAN DOOBN, Oppert 144 BOTTEBDAK Oudste Messen- magazijn Messen, Scharen Brillen, Wapenen, Schermartikelen, Slijperij, Geweermakerij Vitello Aanbevelend6644

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2