TWEEDE BLAD. Zaterdag 15 Februari 1913 No 1842. Twee Bladen. Beclames, Mededeelingen enz Zij bezitten de jeugd, maar de gezondheid ontbreekt haar. IN HOC'SIGrNO WSES Dit nummer bestaat uit ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Officieel Gedeelte. Land- en Tuinbouw. Moederliefde in de Dierenwereld. Uit de Pers. (20 Cents per regel.) Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. z Openbare kennisgeving. Aanbesteding van vervoer van grint enz. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Sommelsdijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Donderdag, 20 Februari des namiddags te 1 uur, ten ge- meentehuizè, in het publiek zullen trachten aan te bestedenHet vervoer van plm. 600 M' grint naar de daarvoor aan te wijzen plaatsen binnen deze gemeente, benevens het vervoer van keien, zand, puin enz. Het vervoer zal moeten plaats hebben op den door den Burgemeester bepaalden tijd. Gezegelde inschrijvingsbiljetten worden ingewacht ter Secretarie dezer gemeente vóór of op den dag van de aanbesteding, terwijl aldaar nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd. Sommelsdijk 12 Februari 1913 Burgemeester en Wethouders vooonoemd, De Secretaris De Burgemeester Iz. GEELHOED. BOUMAN. Bietenverbouw. Dit is een zeer loonende verbouw en 't is vooral op de zandgronden, waar hij in vele streken tot vóór enkele jaren bijna niet bekend was, dat hij zich in den laat- sten tijd zeer heeft uitgebreid en ten zeer ste wordt gewaardeerd. Vroeger was men na Nieuwjaar als spurrie en knolgroen vervoederd waren, aangewezen voorname lijk op het hooi en 't dure krachtvoer. Het laatste kostte den armen zandboer vaak meer geld, dan hij met fatsoen betalen kon. Nu bespaart hij zich belangrijk daarop, als hij zoo gelukkig is in den herfst flink wat mangels te kunnen inkuilen. Neen, zeker, ook deze heeft hij niet voor niemendal. Bij een onderzoek, dit jaar ingesteld door de G.- 0. Mij. v. Landbouw rapporteerden echter alle afdeelingen op één na: dat de bieten teelt zeer loonend was. Eén afdeeling be twijfelde, of bij de groote kosten der be werking, de verbouw wel zou loonen. 't Is evenwel volsrekt niet twijfelachtig. Wij mogen gerust constateeren en doen dit ook op grond van onze eigen ervaring in de laatste jaren: er is géén gewas, dat méér winst geeft dan voederbieten, mits goe de bewerking van den grond en verzor ging van het te veld staande gewasge paard gaan aan krachtigedoelmatige be mesting. Bieten geven véél, kunnen zéér veel geven, maar eischen ook veel. Niet van een enkele voedingsstof, of van een paar, maar van alle moet overvloedig toegediend. Veel kalk, veel kali, veel phosphorzuur en niet te ver geten veel stikstof. Die hier denkt bij ge noegzame minerale bemesting welke im mers betrekkelijk goedkoop is te kun nen volstaan met 2, 3 baaltjes Chilisalpe- ter, komt stellig bedrogen uit. Ja, die zal ongetwijfeld mouten klagen „De bie tenteelt loont niet, de kosten der bewer king kunnen er niet uit." Hij evenwel, die bedenkt, dat voederbieten, ofschoon zoo genaamde kaliplanten, ook groote liefheb bers zijn van stikstof, en 4 a. 5 balen Chili aanwendt, zal niet te klagen hebben. De ervaring leert, b.v. op Zeeuwsch-Vlaande- ren, dat men met voordeel 5£ a 6J baal kan geven, maar dan tijdig, niet te laat, want dat zou „hartrot„ geven. En waar stalmest plus kali en phosphorzuur wordt aangewend, daar kan nog een Chiligift zeer voordeelig werken. Zulk een bemesting, waarbij 2§ baal chili werd gestrooid, gaf f.e Haaksbergen bij J. H. ten Vregelaar de enorme oogst van 104,200 k.g. voederbie ten. In Zeeuwsch-Vlaanderen geeft men ne vens stalmest of groenmest nog 400 a 500 K.G. chili. Dan kan men ook wat ver wachten. Velen staan nog twijfelachtig te genover de verbazingwekkende oogstcijfers 90-, 100-, 110-* tot zelfs 130.000 K.G. bieten, bijv. te Deurne verkregen. Maar hun twij fel zal wijken, ook zij zullen die oogsten winnen, als zij even royaal gaan mesten (bij overigens zorgvuldige verzorging van den akker en van het gewas) en niet bang zijn om een paar balen chili meer uit te strooien. C. B. Wij gaven eenigen tijd geleden enkele voorbeelden van liefde van dieren voor hun kroost, bepaaldelijk bij hond en kat. Het verheven gevoel der moederliefde is echter zoo zegt Dr. Ludwig Büchner in zijn werk »Het leven der Liefde in de Dieren wereld* geen uitsluitend kenmerk der intellectueel hooger ontwikkelde dieren, maar dat gevoel is algemeen eigendom der geheele dierenwereld, zoowel van de heogste als van de laagste afdeelingen. De schrijver geeft daarvan verschillende voor beelden. Zelfs de koudbloedige Krokodil bemint haar kind met alx de kracht, waarvoor zijn stompzinnige ziel vatbaar is, en zij ge raakt in een toestand van geweldige razer nij, wanneer haar geliefd kroost eenig ge vaar bedreigt. Schomburgh vertelt, hoe een der Indianen, die hem vergezelde, een jongen kaaiman (Crocodillus ceïlonicus) met zijn pijl had verwond; toen zij het kleine, schreeuwende en spartelende mon ster uit het water wilden trekken, ver scheen plotseling de moeder, die een zoo vreeselijk gebrul liet hooren, dat het iemand door merg en been drong; zij poogde met behulp van andere, insgelijks toegeschoten kaaimans de jagers van de plaats, waar deze stonden, naar beneden te trekken. Telkens als zij gewond werd, viel zij voor een oogenblik in het water terug, om ter stond daarop haar aanval met vernieuwde woede te hervatten. Eerst toen de jagers landwaarts introkken, lieten de dieren af, daar de kaaimans op het droge onbehol pen en weinig gevaarlijke wezens zijn. Zelfs het hartje eener kikvorschen-moeder is van innige liefde voor haar eieren be zield. Prof. Schroder, nog student zijnde, roerde eens, gelijk hij aan Brehm schreef, op een wandeling in een massa pas ge legde kikvorscheneieren, die hij aan wal wilde halen. Op hetzelfde oogenblik zag hij een kikvorschen-wijfje dat ongeveer 30 cM. vandaar verwijderd was, woedend op den stok losschieten, doch zich weder ver wijderen, toen Schroder den stok uit het water haalde. Een herhaling van hetzelfde feit had een herhaling van hetzelfde too- neel tengevolge. Van de moederliefde der spinnen weet Bonnet een heerlijk voorbeeld te verhalen. Vele spinnen bergen haar eieren in een zakje van spinsel, dat zij aan den rug vastmaken en overal meedragen. Zijn de jongen uit het zakje gekropen, dat daartoe door de moeder moet geopend worden, dan plaatsen zij zich eerst op den rug der moeder, die hen nog een tijdlang met zich omdraagt en hen verzorgt. Bonnet dreef nu zulk een moeder met haar eierzak eens in den kuil van een mierenleeuw, een voor vele insecten zeer gevaarlijk dier. De spin wilde vluchten, doch de mierenleeuw had zich reeds van den eierzak meester ge maakt, dien hij onder het zand poogde te trekken. De spin zette zich met alle macht te weer; het zakje liet los, doch de spin greep het onmiddellijk met haar kaken en verdubbelde haar pogingen. Doch te ver geefs de mierenleeuw was sterker en trok moeder en kroost tot zich in de diepte. De ongelukkige moeder zou haar eigen leven gered hebben, indien zij de eieren slechts had willen prijs gevendoch zij liet zich liever levend begraven, dan zich van haar kroost te scheiden. Hoe duidelijk en hoe treffend de ge noemde voorbeelden van de kracht der moederliefde ook zijn, de overwinning komt volgens Büchner in deze toe aan de orde der apen. Men spreekt dan ook van apenliefde,» om daarmee over dreven moederliefde aan te duiden. Plincius verzekert in vollen ernst, dat de apinnen haar jongen uit liefde dooddrukken, doch in den nieuweren tijd heeft men zulks nog nimmer gezien. Wel heeft men bij indi viduen in den gevangen staat opgemerkt, dat zij haar kleintjes troetelen evenals de menschen-moeders zulks doen, dat zij met hen spelen, hen heen en weer wiegelen, nimmer uit het oog verliezen, elke bete met hen deelen, de vliegen van hen afslaan, hen van ongedierte zuiveren, hun gezicht afwasschen, enz. enz. Ook is het een zeer gewoon verschijnsel, dat de dood van haar lieveling de moeder van verdriet doet ster ven. Is dit niet het geval, toch kan men aan het geheele gedrag der moeder zien, dat het verlies haar moederhart diep heeft aangegrepen. (Wordt vervolgd.) C. B. Hoe zit dat Bij 't debat over het lager onderwijs hebben de vrijzinnige en sociaaldemocra tische heeren weer flink aangepakt. Minister Heemskerk werd inzonderheid door den heer Ketelaar fel aangevallen. Maar ook bij de andere heeren hoorde men vreeselijke klachten over den onwil en werkeloosheid van dezen minister, om het onderwijs te verbeteren. Voor het openbaar onderwijs werd niets gedaan in de vijf jaren, waarin Minister Heemskerk op het Ministerie van Binnen- landsche Zaken zetelde. Al dat klagen maakte een ietwat vreem den indruk. Men begeert, met onstuimige aandrang van dezen Minister allerlei verbeteringen. Was dat openbaar onderwijs dan zoo slecht P Hebben de liberalen, die zoolang aan bewind waren en vlak voor 't Mi nisterie-Heemskerk nog weer een drie tal jaren vrij spel hadden, dat openbaar onderwijs dan zeo erg laten verwaarloozen P Men denke zich den toestand eens in. Over heel het land honderden liberale gemeentebesturen, waarin mannen blakende van liefde voor 't openbaar onderwijs en vrij beschikkende over de gemeentekas. Een onderwijzerscorps bestaande uit man nen van groote paedagogische bekwaam heid. Immers jé paedagogen. Zij weten alleen hoe 't moet. Daaren boven nog een Bond van onderwijzers, al maar bezig te zorgen voor 't kind, geheel gedreven door de liefde voor 't kind en die zelfs de salarisverhooging zoo onge veer alleen ter wille van het kind vragen. Eindelijk nog een lange rij van libera le kabinetten. En toch en toch staat men daar tegen Minister Heemskerk te jammeren over den bedroefden staat van 't open baar onderwijs en dat deze Minister niet hervormen wil. Hij moet alles opknappen. 't Is alsof men te meer haast krijgt en te scherper aandringt bij dezen Minis ter, omdat zijn tijd van heengaan volgens de heeren der Linkerzijde spoedig daar zal zijn. Slaan de heeren zoo niet eigen glazen in Ons dunk van wel. N. Prov, Gr. Ct. Reactionair. De door de Regeering ingediende voor stellen tot Grondwetsherziening, waarover wij nader hopen te spreken, hebben reeds nu de hartstochten der linksche heeren gaande gemaakt. Reactionair is het merk- teeken, waarmede zij de voorgestelde wij zigingen al aanstond hebben gebrandmerkt. Zelfs het //Nieuws van den Dag,dat al tijd zijn best doet om een lied te zingen, dat niemand hinderd, deed aan die pijn lijke bewerking mee. Nu kan men met dit woord heel veel brandmerken, 't Hangt er maar van af welk standpunt men inneemt. Al wat niet naar het liberale patroon geknipt is, plegen de heeren der concentratie reactionair te noe men. Als men nu weet, dat er in onze Grond wet van die echte liberale lappen zitten, welke de Regeering er uit wil nemen, dan kan men begrijpen, dat naar het oordeel van de zonen van het denkend deel der natie, dat voor ruim zestig jaren de Grond wet fasoeneerde, thans reaciie troef is, Toch grijpt de Regeering allerminst te rug naar het verleden. Zij stelt o.a. voor het gezinshoofden kiesrecht, een juistere begripsbepaling van de rechten van den Souverein en die der Staten-Generaal en vrijheid van onderwijs. Juist die vrijheid van onderwijs is de roode lap, waarop men aanvliegt. Maar wat voor reactionairs schuilt hier nu in Moest men het niet veeleer toejuichen als een stap in de goede richting,, nu aan de ouders ten aanzien van de opvoeding huaner kinderen recht zal worden gedaan De heeren hebben altijd den mond vol over vrijheid. Welnu laten zij nu eens aan durven de vrijheid, die het voorgestelde art 192 der Grondwet waarboigt. Maar daarin hebben zij geen lust. Zij vreezen hun krachtspositie te zullen inboeten, en daarom zijn zoowel de vrij zinnigen als de socialisten op dit punt aarts-conservatief. Zij zijn het, die willen houden wat ze hebben. Ja liefst schaften ze zelfs heel het subsidiestelsel voor goed af en klonken zij ons volk weer vast aan de neutrale Staatsschool. Vooral op dit stuk van het staatsbeleid viert niet bij ons, maar bij onze tegen standers de reactie hoogtij. Niemand late. zich daarom door de groote woorden der linksche pers misleiden. N. Haagsche Ct. Wij wenden ons to. U bloedarrne, bleep jonge meisjes die door een slechte gezondheid onder mijnd wordt. Ziet eens wat de Fins Pillen gedaan hebben voor iemand die eemge dagen geleden nog was als gij. Welnu, rasn wenscht haar heden geluk omdat zij er zoo Jhed uitziet. Gelooft gij niet dat de Pink Pillen In slaat zijn hetzelfde voor 18 te doen. Denkt er aan dat de Pink Pillen goed zijn voor alle geitellen en dat de Pink Pillen die gij bij uwen drogist koopt volmaakt gelijk zijn aan die welp door Mevrouw D. Wouters gekocht zijn en djé de dochter van deze dame zoo goed genezen hebben, Mevrouw D. Wouters, geboren Glerum, wonende te Middelburg, Noordweg njfl2, schreef ons: „Mijn dochter Dora was door een ernstige bloedarmoede aangetast ea zij dankt hare gene zing aan de Pink Pilien.;De middelen die zij te voren beproefd had, konden haar toestand niet verbeteren. Mijn doehtpr leed aan voortdurende hoofdpijden, verteerde hare spijzen slecht, werd door maagpijnen gekeeld en zelfs af en toe door brakingen. Mijn dochter was zwak. De behande ling met de Pink gillen heeft haar de gezondheid weergegeven." Indien de Pink Pillen een onovertroffen middel tegen bloedarmoede zijn, komt dit doordat zij de kracht hebben Jïet bloed te doen herleven, door dat zij het kwaad aan den oorsprong bestrijden door de samenstelling van het bloed te verbeteren en het verarmde bloed in een rijk en zuiver bloed om te vormen. En, „het bloed is het leven." Verkrijgbaar k fl,75 per doos, en f9 per ze3 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkeede Pa., DIJK.EMA DOORNBOS, te Sommelsdijk. Sommelsdijk. Het huis van Mej. Kr. den Baars, staande aan de Voorstraat al hier is Woensdag bij publieke verkoop ge- mijnd door Johs. van Nimwegen Ls. voor de som van f 1610. Dinsdagavond werd definitief opgericht een timmermanspatroonsvereeniging onder den naam van »Ons aller Belang«. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Meijer Voorzitter, J. Mosselman Secretaris- Penningmeester, G. van Rikxoort en J. Spee leden. De landbouwschuur van den heer G. Joppe Dz. staande aan de Achterstraat is --onderhands verkocht aan den heer H J. A. Meijer alhier., Op een perceel land gelegen aan den Langeweg alhier, zal door de tuinbouw- vereeniging een proeftuin worden aangelegd. Twee perceelen tuingrond gelegen aan het Molenpad, en toebehoorende aan het Burgerl. Armbestuur en Weeshuis zijn bij publieke inschrijving toegewezen aan den heer F. C. Armstrong, als zijnde de hoogste inschrijver. Middelharnis. Volgens mededeeling zal Maandag a.s. Jacob Krijger en T. de Leeuw 55 jaar gehuwd zijn. Daar zij in be hoeftige omstandigheden verkeeren, moge het dan dien dag de oudelui niet aan belang stelling ontbreken. De Bewaarschool welke hier eenigen tijd gesloten is geweest wegens het heerschen der Mazelen is thans weder geopend. S'aiï aan 't Haringvliet. "Poen de landbouwerszoon J. v. D. deze week inde leegstaande arbeiderswoning eenige werk zaamheden wilde verrichten, gleed de ladder waarop hij stond eensklaps achteruit, waar door hij zich zoodanig kneusde dat genees kundige hulp noodzakelijk bleek. De heer Schouten van Rotterdam hield heden Donderdagavond voor de Geref. Jongelingsvereeniging alhier een rede over. »De waarde der Jongelingsvereeniging.De vergadering die in kleine getale was bijeen gekomen kon töch gezellig worden genoemd. Op het einde werden nog een tweetal vragen gericht tot den spreker. De heer W. Braber thans volentair ter secretarie alhier is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd ter secretarie te Nieuw-LeüseD. Ten huize van C. Mahchielsen is Roodvonk uitgebroken. Het is te hopen dat dit ntet van ernstige aard zij. Ben Bommel. De verhuring van dijk en gorsetting zal plaats hebben op Woens dag 19 Februari a s. des voorin, half 11 ure, ter polderskamer alhier. De besturen der polders Den Bommel en De Tille zullen op Maandag 24. Febr. 1913, des n.m. ten 7 ure aanbesteden de levering van 1050 M3 grint. Zie publicatie Tot Gemeente-veldwachter is benoemd dhr. C. Witvliet, marechaussée te Dokkum. Vóór enkele dagen is te dezer Ge meente de zeer besmettelijke Diphtheritis uitgebroken. Een meisje van bijna 5 jaar is aan de gevolgen dier ziekte overleden. Voor de loting der Nat. Miiitie, lich ting 1914, zijn 17 manschappen ingeschreven. Oude Tonge. Op 13 Febr. werd de Achttiende jaarvergadering gehouden ten huize Van den Bogaard Co. te Oude- Tonge, Gedurende 1911 werd ^door de Vereeniging aan 38 kinderen ondersteuning verleend, om de school, ter keuze van hunnen vader oi voogd te bezoeken. In den loop van het jaar 1912 zijn de aanvragen tot ondersteuning voor 19 kinde ren toegestaan, terwijl 6 kinderen, die onder wijs genoten, de school hebben verlaten zoodat op 3 1 December 1912 51 kinderen voor ondersteuning zijn ingeschreven, waar van echter voor 4 kinderen met ingang van 1 Jan. 1913, en alzoo 47 kinderen de ondersteuning ontvingen. 30 dezer bezoeken de Openbare- en 17 ontvangen onderwijs op deBizondere School, van wie geregeld per 3 maanden goede rapporten inkwamen. Uit de door den Penningmeester over 1912 afgelegde Rekening en Verantwoor ding, waarbij de daarbij behoorende bescheiden zijn overgelegd is gebleken dat de ontvangsten der Vereeniging hebben bedragen f 4719 215 en de uitgaven f4690.305 zoodat er een Saldo van f 28.91 was. In de Algemeene vergadering van23 Febr. 1912 zijn herkozen de heeren E, Mast Pz te Den Bommel en D. W. van Nieuwen- huijzen te Oude Tonge als bestuursleden, die aan de beurt van aftreding waren. Den 11 den April 1912, zijn de leden ter Algemeene Vergadering bijeengeroepen ter verkiezing van een bestuurslid in de plaats van wijlen den heer J. Mijs Dz. In die verga dering werd met meerderheid van stemmen gekozen de heer J. G. C. de Groot, onderwij zer en hoofd der openbare lagere school alhier. De fungeerend Voorz.tter heeft in die vergadering den Oud-Voorzitter wijlen den heer J. Mijs Dz, herdacht en na er op gewe zen te hebben, dat die heer een hartelijke belangstelling in het streven van de Vereeni ging had, doch door zijne langdurige onge steldheid hem de kracht ontbrak, om zich geheel aan zijne taak te kunnen wijden, heeft hij zijne nagedachtenis geëerd. In de Bestuursvergadering van 3 October 1912 werd met algemeene stemmen het be sluit genomen, het Eere-Voorzitterschap aan te bieden aan den heer J. C. Baumann, burgemeester alhier, die voor dit blijk van waardeering erkentelijk, deze keuze zich liet wélgevallen. Thans dankt het Bestuur in de eerste plaats zeer eerbiedig H. M. de Koningin en Zijne Excellentie den heer Minister van Binnenlandsche Zaken. Voorts brengt het zijn verschuldigden dank aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam, de Commissie voor de Rijnvaart te Rotterdam en allen die onze Vereeniging in 1912 zooruimschoots hebben willen steunen met beleefde aanbeveling voor die schipperskinderen, die nog onderwijs be hoeven, doch waaraan de Vereeniging, hetzij door onbekendheid of om andere redenen, niet kan voldoen. Dirbsland. Bij den winkelier F. Wal raven is goedkoop een nieuw soort veedrank ^Bubus" verkrijgbaar, hetwelk aan veehoq-'- ders, vooral bij Kalfkoeien zeer wordt aan bevolen. Begunstigd door het mooie weer der laatste dagen, waardoor den grond al vrij goed is gedroogd is men daarin reeds ijverig aan het werk. Vele tuinen zijn om gespit. (lerkingen. Een vrachtrijder van Mid- delharnis had deze week het ongeluk in de nabijheid dezer gemeente met paard en wagen te tuimeleD, zoodat de inzittende passagiers hevig schrikte het overige van de rit te voet kon afleggen en de voerman zich genoodzaakt zag, de bekomen schade alhier laten herstellen. Voorzoover ons be kend had paard noch menschen lichamelijk letsel bekomen. Ten bewijze dat het met de ajuin heel slecht gesteld is wat de markt aangaat kan worden gemeld, dat van een scheeps lading van hier verzonden, deze week werd gebeurd nog geen 2 centen de H.L. Stellendam. Woensdagavond ongeveer 11 uur brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in het schuurtje van den heer P. D. Holleman. Daar het schuurtje door een erf van het woonhuis geschei den was, bleef dit laatste bespaard. Het schuurtje met een paar belendende varkenshokken en een hoop spaanders brand den echter af. Assurantie dekt de schade. Donderdagmorgen had de dienstbode van Ds. H. het ongeluk dat ze door een voorbijgaand paard tegen den rug werd geslagen, waardoor ze neerviel. On dersteund werd ze thuisgebracht, waarna ze zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Goedereede. De Naaivereeniging j>Doe wel en zie niet om« alhier heeft voor het seizoen 1912/1913 hare gewone jaarlijksche uitdeeling gehouden. Een woord van waar deering moge genoemde Vereeniging niet worden onthoudengetuige de met dank ontvangene, hetgeen zij in deze winteravon den belangeloos heeft vervaardigd, van die genen die zij daarvoor als behoeftig rekende, Moge genoemde Vereeniging die door bij dragen van gegoeden in staat was gesteld zulks te doen, meerderen ten spoorslag wezen hunnen bijstand niet te laten ont breken bij de gedachte »de armen hebt gijlieden altijd met U.c Op da voorjaarskeuring van granen, j.l. Dinsdag te Rotterdam gehóuden is be kroond voor Strube-haver en Schokkers- erwten den landbouwer Jb. ^Lodder en voor Strube-haver C. A. Vogel. Ouddorp. Op 27 dezer hoopt het Chr. muziekcorps in de Openbare School alhier eene uitvoering te geven. Op de laatst gehouden vergadering der Anterev. Kiesvereening werd o.m. be sloten om alhier voor de kiezers te laten optreden Ds. Hogerzeil van Vlissingen. Dag en datum later te bepalen. Openbare vergadering van den Raad der ge meente STAD AAN 'T HARINGVLIET op Zaterdag 8 Februari jl.'s namiddags l1/, ure. Present met den Voorzitter alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na voorlezing goedkeuring en onderteekening van de notulen der vorige vergadering is het volgende verhandeld. 1. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van de heeren L. Braber Bzi enJM. Kaptein, dat zij hunnen herbenoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Notificatie. b. Eene missive van H.H. Ged. Staten verge zeld gaande van een Stal goedgekeurde raads besluiten tot het doen eener af- en overschrijving. c. Proces-verbaal der opneming van boeken en kas van den gemeenteontvanger, dato 6 Febr. 1913. Hiernit blijkt dat boeken en kas in orde waren. In kas was f 1300.36'. d. Verzoek van M. Borgdorff aldaar, om met ingang van 1 Maart a. s.' eervol ontslag als karre- man enz. Wordt besloten Borgdorff eervol ontslag te verleenen en voor de komende vacature een op roeping te doen van sollicitanten op een wedde van f 400, welk tractement dus f 55 hooger is dan hetgeen Borgdorff ontving. e. erzoek van verschillende ingezetenen om des zomers slechts 1 maal in de vier weken te moeten schuren. Conform het verzoek wordt besloten. 2. De Voorzitter zegt dat voor de gasfabriek een geldleening moet worden aangegaan van f 9198. Wordt besloten deze leening aan te gaan als annuiteitsgeldleening af te lossen in 35 jaar tegen een rentekoers van ten hoogste 6 pet. 3. Vaststelling verordening kaai- en havengeld. Wordt besloten de bestaande verordening te handhaven en slechts de volgende bepaling er bij te voegen. „Schippers, ingezetenen dezer gemeente, zijn vrij van havengeld gedurende 15 December1 Maart, wanneer zij in voornoemd tijdvak in deze gemeente overwinteren. 4. Burgemeester en Wethouders stellen voor ten behoeve van hst lager onderwijs eene Rijks subsidie aan te vragen groot f 2850. 5. Bespreking geldleening voor basaltwegen. De heer Koert vraagt hierover het woord. Spreker zegt dat hij van de grintwegcommiisie had verwacht eene opgave van cijters, waaruit dan zou blijken, wat de thans bestaande bazalt- wegen van aanleg en van onderhond kosten, nu dit echter niet zoo is, wil spreker zelf aan de heeren een overzicht geven, wat de bazaltwegen te Oude Tonge volgens door hem ingewonnen informaties hierover kosten. Na ampele bespreking nog stelt de heer Koert voor geen geldleening aan te gaan voor het ma ken van bazaltwegen, welk voorstel met 6 stem men voor en 1 tegen wordt aangenomen. Tegen was de heer Burgemeester. 6. De Voorzitter zegt dat het Dagelijksch Be-

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3