Woensdag 12 Februari 1913. 27ste Jaargang N°. 1841. voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwsehe Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te xenden aan den Uitgever. ANTIREVOLUTIONAIREN Nog drie dageu voor de kiezerskweek. In die drie dagen moet het gebeurd zyn. Na dien tijd kunnen geen fouten hersteld worden Wie men verzuimd heeft l*P te geven, komt dan dit jaar niet op de kie zerslijst en stemt in Juni niet mee. Redenke men dan, dat de meest nauwkeurige ac curatesse in deze gevor derd wordt. Laat het dan geen en- keleonzer kiesverenigin gen aan de noodige hulp ontbreken. Vrijdagavond moeten we «de vasté overtuiging heb- *>en, dat niets vergeten en niemand verzuimd is. Officieel Gedeelte. BEKENDMAKING. Waterschap »De dijkring Flakkee*. JACHT. Org. Kiesrecht en Deputatenvergadering. Het Blanco artikel hing in de lucht, d. i. de Unieliberalen wilden in Art, 80 der Grondwet slechts iets over het Kiesrecht plaatsen. Wat dit artikel 80 dan zou bevatten? Dit: de gewone wetgever zou in de Kieswet de re gelen maar moeten vaststellen. Hier tegen trad de Antirev. partij op in een achtvoudige verklaring; op 17 October '07. En waar deze stel lingen nog ongewijzigd worden ge handhaafd, vestigen we de aandacht op wat de A. R. partij wenscht. 1. Dat de opneming in art. 80 der Grw. van een blanco art. niet kan worden aanvaard. 2. Dat zij zich tegen de invoering van 't Alg. Stemrecht uit begin sel verzet. 3. Dat zij blijft bij haar steeds be leden overtuigidg, dat de grond slag van ons kiesrecht niet mag zijn individualistisch, maar moet zijn organisch. 4. Dat, nu hierin voorshands nog niet verder kan worden gegaan dan tot invoering van het gezins hoofdenkiesrecht voor de samen stelling der Tweede Kamer, dit gezinshoofdenkiesrecht in art. 80 der Grw. behoort te worden vastgelegd. 5. Dat zij een toevoeging hieraan van 't capaciteitskiesrecht liefst gemeden ziet, maar desnoods hierin zou kunnen berusten, mits 't zich beperkt tot de manlijke gediplomeerden. 6. Dat zij 't begrip van gezin alzoo verstaat, dat hieronder ook mee rekenen de onvolledige gezins- formatiën. 7. Dat zij 't billijk acht, dat de uitsluiting van bedeelden zooveel doenlijk worde beperkt, en dat er een uitweg gevonden wordt voor hen, die door de vast te stellen regeling zouden ontkie- zerd worden. 8. Dat zij alle nadere formuleering en redactie van 't door haar begeerde overlaat aan de leden der Staten-Generaal van onze partij, in overleg met de andere partijen van Rechts, zoo moge lijk onder raadpleging van 't advies van 't Centraal Comité. Op 22 April 1909, al weer op de Deputatenvergadering zijn deze acht bepalingen gehandhaald en werd in het Concept-Program van dat jaar alleen met een paar woorden erbij gevoegd deze woorden: «Aan het Gezinshoofdenkiesrecht hechtte de Deputatenvergadering reeds in 1888 en 1891 haar zegel.a Het Gezinshoofdenkiesrecht is dus »voorshands« de eenige uiting van het Organisch Kiesrecht. Dat ligt niet aan onze partij, maar aan de desor ganisatie der Maatschappij. Wanneer Nederland overdekt was met Kamers van ArbeidKamers van Handel Kamers van Scheepvaart; Kamers van Industrie; Kamers van Onder wijs; Kamers van Lager, Middelbaar en Hooger Onderwijs; Kamers van Technisch en Wetenschappelijk On derwijs; Kamers van Visscherij en Kamers van Landbouw en Veeteelt enz. enz. dan zou 't Organisch Kies recht ten volle tot zijn beteekenis kunnen komen. De wetgever had dan niets te doen, dan uit al die Kamers de knapste koppen te laten kiezen, door de leden dier vereenigingen, en heel Nederland had een prachtige or ganische vertegenwoordiging. Alle Be drijf was dan vertegenwoordigd. Maar zoo staat het er, helaas niet bij. Verre van dien. Het eenige punt, waarop voor heel Nederland iets organisch bestaat, is 't Gezin. En de rest is zeer onvol maakt in haar Vereenigingswezen. Daarom moet «voorshands® dat Ge zin als kiezer optreden; maar in zijn »hoofd«, dat is: de vader. Dat men, volgens punt 6, de onvol ledige gezinsformatiën er ook bijneemt, valt beter te verdedigen dan de ge diplomeerden. In een onvolledig gezin d. i. een gezin zonder vrouw, zonder man, zonder oudsten zoon, zit nog organisatie, band, eenheid. Maar de diploma's worden aan individuen ge geven; dat is zuiver atomistisch, in dividueel kiesrecht. Melken maar 1 Behalve de duizenden en duizenden, die het het Rijk geeft aan de Openb. Scholenbehalve de duizenden, die de Gemeente uitgeeft aan die Scholen, krijgen ze nog extra. Nu zijn er ook nog dorpen, die krij gen een buitengewoon-extra of zooals de wet dat noemt: Subsidie in buitenge wone kosten. Voor de elf provinciën bedraagt dat f 240 550. Tel nu extra en buitengewoon-extra op, dan wordt voor 't Rijk aan sommige gemeenten uitgekeerd f 584,975 boven 't normale. De Christelijke School ontvangt voor dat doel niets. Op Flakkee ontving Goeree f2500; Herkingen f875; Mellissant f1200; Middelharnis f6125; Stad f2900; Stellendam f2000. Alles extra 1 Elf dorpen van de 13 hebben de lijsten ingevuld, teruggezonden. Bovenstaande dorpen doen niets van zich hooren. Pa's nou toch geen mannenwerk. Laten die Voorzitters of Secretarissen ons dan roijaal meldenWij willen niet, of weten 't niet. We kunnen er geen peil op trekken. Maar zoo reusachtig groot zijn die twee dorpen toch niet, dat men toch wel tamelijk juist koersen kan, hoe 't staat met de groepeering. We willen nog enkeledagen wachten, en komt dan geen tijding, dan moeten we buiten 't Bestuur om de cijfers zien te krijgen. We stellen er prijs op ze te bezitten ook 't Prov. Comité 1 ook 't Centraal Comité. En daaromze dienen ingevuld. Vrinden I schiet nu asjeblieft op. V Ouddorp. In ons Blad stond Zaterdag vermeld, dat al de onderwijzers van de Christ. School aldaar lid zijn geworden van de Antirev-Kiesv. Of dat nu spiering was om kabel jauw te vangen, dan wel de waarheid, kunnen we nog niet beslissen. Maar dit staat vastDe Christ on derwijzers op Flakkee mogen vooral dit jaar wel alle energie ten toon spreiden en de Bond van Openbare Onderwijzers geeft daar een schoon voorbeeld van; 7000 hunner hebben zich gemobiliseerd, klaar gemaakfbm den stembusstrijd mee uit te vechten, omdat ze den dood der Openb. School zoolang mogelijk zullen trachten te voorkomen. Ze zien 't Kabinet Heems kerk bezig om de Grondwet te wijzigen zoo dat de Vrije School de victorie behaalt en de Openb. School achterna komt sukkelen. Dat maakt ze woedend. Hun troetelkind ligt op sterven. En daarom zullen ze alle 7000 optrekken. Nu zijn al die 7000 geen profeten er zijn een groote hoop martelaars ondermaar ze zullen doen wat ze kunnen. Daarom: heel Flakkee in zijn Chr. Onderwijzerscorps moet er tot Juni ook op uit. Mr Patijn moeten we zien te loozen. En daarom de kiezers be werken 1 Vóór de Vrije School. Vóór de volle subsidieVóór 't Recht. In en buiten de Kamer. UITGEVER Telefoon Interconene. Mo. 9. Het bestuur van het Waterschap „De dijkring Flakkkee" maakt bekend dat ten kantore van den Secretaris-Penningmeester 0. J. H. van den Broek te Middelharnis gedurende veertien dagen van, den 8 Febr. tot den 24 Febr. 1918 voor een ieder ter inzage is nedergelegd, de Rekening over het dienstjaar 1912 en de begrooting voor het dienstjaar 1918. Middelharnis 7 Febr. 1913. Het bestuur van het waterschap „De dijkring Flakkee* De Secretaris, De Voorzitter, 0. J. H. van dsn Bromk. K. P. Roodzant. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN De PROVINGIE zuid-HOLLAND, Gezien het besluit van Gedeputeerde Sta ten dd. 27 Januari 1913, no. 56 Gelet op art. 11 der Wet van 18 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is bepaald 1*. dat het schieten, alsmede het van gen van eenden en duikers, vallende onder art. 15f en h der Wet van 18 Juni 1857 (Staadsblad no. 87), wordt gesloten op Vrijdag 28 Februari aan staande 2° dat de uit oefening der jacht op waterwild, voor zoover die niet be grepen is onder de voorafgaande be paling, wordt gesloten op Zaterdag 15 Maart aanstaande 8° dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vlieg net (art. 15, la e der bovengenoemde wet) is toegelaten van 22 April aan staande tot en \met 28 Juni daarop volgende, <- doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt 4*. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophok- ken van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Deze kennis geving zal, in plano ge drukt, worden afgekondigd en aangepakt waar zulk te doen gebruikelijk is alsmede in het Provinciaal blad en in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst. 's Gravenhage, 30 Januari 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. Desnoods wil en ze partij er bijvoegen de examenkiezers. Desnoods: we had den dat capaciteitskiesrecht liefst nooit in 't Conceptstatuut gezienwant daardoor is het organische gebroken. Examen doen en diploma's verkrijgen kan ieder ongehuwde. En nu staat er wel«mits 't zich beperken tot de manlyke gediplomeerden® maar den gehuwde mannen met een diploma zijn geen gezinshoofd. V Nrg Extra In Noord-Brabant aan 12 dorpen f 10,700 In Gelderland 12 29,800 In Zuid-Holland 32 53,510 In Noord-Holland 17 46,115 In Zeeland 16 20.725 In Friesland 11 54,700 In Overijsel 15 20,625 In Groningen 2 11,000 In Drente 13 95,100 In Limburg 6 2.150 f 344,425 Nieuwe Tonge en Den Bommel. - Amice l Minister Heemskerk eindigde zijn rede 29 Jan. 1913 met deze woorden»Een »rechtsch Minister zal op het gebied van »het onderwijs de linkerzijde nooit kunnen «bevredigen. Hij moet dat ook maar niet «probeeren. Men zal het onderwijs toch »wel op enkele punten kunnen bevorderen, «maar de ware bevordering zal er niet zijn, «zoolang de gelijkheid niet is bereikt.» 'tls zeer eenvoudig, en zeer duidelijk ge zegd. Echt naar mijn hart gesproken. Wij moeten en mogen niet zwijgen, zoolang wij de verdrukte partij zijn. Reken er op dat de druk ons nog eens recht zal tref fen, wanneer de liberalen dit jaar de zege bevechten. Verbeelje het verwijt dat de Minister gedaan werd dat nl. dit Kabinet voor het onderwijs niets had gedaan. De heeren praten er maar op los. Toen het Ministerie optrad, gaf het te kennen in het bijzonder te zullen arbeiden aan het legervraagstuk en de sociale wetten. Nim mer heb ik gedacht dat het Ministerie in deze periode de volkomene gelijkstelling van het Openbaar en het Bijzonder onder wijs zou brengen. Wij, Christenen, hadden er echter meer belang bij gehad dan de liberalen. Van harte hoop ik, dat Minister Heems kerk in de volgende periode de kwestie van het onderwijs zoo mag regelen, dat «wij* voorstanders van de Vrije School, geen reden van klagen meer hebben, en dat dus het liberale dwangjuk niet op onze schouders wordt gelegd, 't Is o zoo noodig dat allen zonder onderscheid hand in hand slaan om de partij der revolutie te bestrijden. Voor de sociale wetten hebt ge geld, wexd de Minister toegevoegd, Voor het leger eveneens. Maar voor het onder wijs doet ge niets. Weet ge wat de heeren zouden willen? Dat Minister Heemskerk zijn verstand niet gebruikte, en alles voor zoete koek opat, wat de heeren Ketelaar, Ter Laan, De Jong hem voorhouden, 't Zaakje liep uit op een Staatsbankroet. Verbeelje eerst natuurlijk ik meen 36 millioen voor verhooging van salaris der onderwijzers, daarna een ver plicht leerjaar er bij dat millioenen zou kosten aan schoolbouw. Natuurlijk kwamen de kosten van de salarissen daarboven. Ho* je aan de centen moet komen? Wel, wat malen zij er om! «Wij liberalen heb ben de centen steeds kunnen krijgen.* Al zullen de belastingbiljetten er heel anders uitzien dan tot nu toe, dat geeft schijn baar niet*. In elk geval, als de dwaze sprong wordt gedaan, (wat God verhoede), kunt ge gerust het cijfer van de belasting penningen met 3, zoo niet met 4 vermenig vuldigen. Natuurlijk zal er geen gelijkstel ling komen van Openbaar en Christelijk onderwijs. De 7000 openbare onderwijzers, die van de Christelijke school niets moeten hebben, zullen voor gelijkstelling van on derwijs niet in het vuur gaau. De grootste önantieele druk staat voor de deur, als de liberalen de zege behaal den. We zouden nog eens recht getyrani- seerd worden, De heeren zijn zoo vol van de Bijzondere scholen, dat ze eigen huis voorbijloopen. Ze zien geen smet of tekort koming in de neutrale, maar wel iu de Christelijke school. Ze smaalden op het gebed. Ze klaagden over de bevoorrechting van de Christelijke scholen, die de kin deren reeds op den leef tijd van 5 jaar toelieten. En wat is nu de waarheid Dat de Christelijke school geen subsidie ontvangt van kinderen beneden de zes jaar. Het mooie van het zaakje ie verder dat procentsgewijze gerekend, het aantal kinderen op de Openbare school beneden de zes jaar grooter is dan op de Christelijke scholen. De heeren ergeren zich wanneer een Roomsche school beter en fraaier gebouw heeft als de Openbare school. Ze bijten zich op de tanden van woede, wanneer aan een Christelijke school subsidie wordt gegeven, wanneer er slechts 25 kinderen zijn. Maar als er een Open bare school is waar slechts negen kinderen gaan, maakt men den Minister een verwijt, wanneer hij het voor zoo iets niet opneemt. Alsof de Minister het helpen kan, dat de liefde tot de Openbare school zoo groot is, dat men zich bijna schaamt zijn kinderen daarheen te zenden 1 De liefde tot de Open bare school is er nog nooit geweest, ter wijl de ossendorpelingen wel hebben ge zorgd en nog zorgen dat het vriespunt bereikt is. Toch moet het de neutrale school zijn! Hoe lang zal het vrije volk zich laten knechten Men jaagt van liberale zijde de kiezers naar de stembus, om, ware het mogelijk, de vrijheid te dooden, en de ouders, wat de opvoeding hunner kinderen betreft, onder curateele te stellen van «vader Staat*, terwijl vader Staat als een wree- dere Alva de penningen uit den zak der burgers klopt. Nu reeds ergert men zich dat B. en W. op enkele plaatsen het heil zoeken van de Openbare school, door een onderwijzer aan te stellen die het meest beantwoordt aan de beginselen der ouders. Van «vader Staat* gaat alles over op de ossendorpelingen. Het is een dieptreurige toestand waarin we leven. Vroeger zeide men wel eens: «honderd schoolmeesters, 99 gekken.* Aan dezen worden wij over geleverd in dezen zomer als links het wint. Toch loopt men van de linkerzijde zich het vuur uit de sloffen. In Amsterdam las ik, had men reeds tienduizend kiezers gekweekt. In Rotterdam loopt men storm, om de «fijnen* er onder te krijgen. Vergeet de ijver van die zijde niet. Waakt en bidt, en zorg dat ter elfder ure, zoo noodig, onze mannen nog op de kiezerslijst komen. 't Wordt hoog tijd dat Neerlandsch volk voorgoed verlost wordt van de liberale slavernij't Wordt tijd dat een liberaal geen bijzondere voorrechten meer heeft boven een Antirev., Chr. Hist, en Roomsche. Hand

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1