Advertentien. J. HOLLEEN A.Jt - Mii - DEN BOMMEL. i. S. VAN GELDER ZONEN l: J VAN STEIJN Co. Nu de tijd weer aanbreekt De Balkan-Oorlog. BREUKBANDEN Kassiers en Commissionnairs in Effecten. A&SBTSCHAP Veendammer Hypotheekbank Veendam. Voor Huis en Hof. Buitenland. ENGELAND. FRANKRIJK. RUSLAND. DENERARKEN. NODRD-AMERIKA. Gemengd Nieuws. RING 121-124a. MIDDELHARNIS TELEPH. INTER. No. 19. TELEGRAM ADRES STEIJN." AFGIFTE VAN: 4 pandbrieven tegen den koers van 99 Bedragen der stukken IÏOOO,— f500,f 3®©,— en f 50, INKASSEERINGEN op Binnen-~ën Buitenland. Geven Y OORSCHOTTEN en BEDRIJFSKAPITAAL vanaf f 100,— tot op ieder bedrag, zoowel voor de kortste als langste termijnen, tegen uiterst billijke conditiën. Nemen gelden a deposito tegen de hoogste rentekoers. VERSTREKKEN GELDEN onder Hypothecair verband op kuizen en Landerijen, respectievelijk tegen eene rente van 5 en 4 '/4 °/o- De rente op Landerijen bedraagt hoogstens 4y2 s Sluiten DOlis yan LEVEN, OMELUKKEN, BRAND, TRANSPORT- en ZIEKTEVERZEKERINGEN. Alle verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt zoowel ten onzen kantore als op onze 5774 ZITDAGEN: WOENSDAG 10—12 en ZATERDAG 10- -12 in 't café J. Peekstok te Stad aan 't Haringvliet. DONDERDAG 10—12 in Hotel De Bruin te Dirksland. VRIJDAG 1012 in Hotel Geluk te Oude Tonge. is het niet, dat de vraag naar DRAIN EERBUIZEN der Firma Verkouteren (J. Kooiman te Halsteren) steeds grooter wordt, het is om hare prima kwaliteit. Om dus niette worden teleur gesteld, geve men zijn bestellingen £oo vroeg mogelijk op aan den Hoofdagent A. BAlltT te Dirksland of aan zijne Sub-agenten te 6184 dat ieder Landbouwer zijn gereedschappen moot aanschaffen, is het den besten weg eerst eens een courant met leveringscon ditie aan te vragen bij Daar er ieder jaar nieuwe systeems aangebracht worden, zoo heb ik voor dit seizoen het allernieuwste tegen een zeer lagen prijsWiedma- chines met 1—4 wielen, in alle gewenschte grootte. Cultivators. Extri- pators. Ploegen. Pintand- en Kettingeggen. Zaaimachines. Rolblokken. Vokken en Prefect-kunstmeststrooiers en -brekers. Milwaukee en Deering Hooibouwwerktuigen enz. enz. Eenig vertegenwoordiger der Ihace Motoren vanaf 1—125 P.K.,- welke gratis en franco op proef geleverd worden zonder eenige verplichting. Lanz Lokomobielen voor landbouw en industrie. n Uü Gareelmaïerij, Voorstraat, met en zonder Veer. ^^otterdam, Kipstraat 66 en 93. Den Haag, Molenstraat 12- CANAPÉ 1 TAFEL MEUBEIdEN; ISO gulden Eiken Buffet, Eikeu Tafel, Eiken Spiegel, 6 Stoelen. leveren met succes vanal SO Gulden. hoogte stelden, waar allen welkom zijn, die met de gereformeerde waarheid in stemmen. En waar ze met elkander bespreken willen, hoe de Evangelisatie naar Bijbelschen eisch en volgens gereformeerde lijnen, moet gedreven worden. Zij hier veel belangstelling. Immers wij moeten aan 't werk. Maar 't is nog veeltijds zoeken, tasten, proeven nemen! Moge dan het komende congres geven vastheid van overtuiging, kloekheid van geest en brandenden ijver om ook tot dezen arbeid voor Christus' Koninkrijk blijmoedig in te gaan. UITKIJK. Ooft. Dr. Snijders zegtHet ooft ont leend zijn groote beteekenis aan zijn sui kergehalte en aan de plantaardige zouten, de organische plantenzuren en de aroma- tischaetherachtige verbindingen waardoor het zoo hoogst gunstig werk op den smaak en op de spijsvertering, alsmede op de sa menstelling van het bloed." Dr. Stöt- zer te Bützon beweert, dat het eten van appelen, voornamelijk onmiddelijk vóór het naar bed gaan, een beproefd middel is ter bevordering eener goede gezondheid. De appel levert namelijk niet alleen een voor treffelijk voedsel, maar bevordert tegelijk de goede spijsvertering. De appel houdt meer phosphorzuur, in licht verteerbare verbindingen in, dan elk ander plantendeel der aarde. Zijn gebruik, bijzonder direct^ vóór 't slapen gaan, werktle. voodeelig' op de hersenen 2e. zet de lever aan 3e. bewerkt een rustigen slaap 4e. desinfec teert den reuk der mondholte 5e. bindt het overtollige maagzuurêe. bevorderd de afscheidinswerkingen der nieren 7e. gaat de steenvori&ing tegen, en 8e. beschut verder tegen de vertéringsmoeilijkheden. Azijn. Azijn is een middel, dat men steeds bij de hand heeft en vaak met nut kan aanwenden. Het mondspoelen met water, waarin een paar druppels azijn, is uitstekend desinfec- teerend gorgelen met water, azijn en zout is een middel tegen heeschheid compres- sen met water en azijn helpen tegen hoofd pijn wasschen met azijn tegen flauwten het verdampen van azijn in kamers waar kinderen „rooden hond" hebben, geeft ver lichting als voorloopig tegengif kan azijn dienen bij een aantal vergiften, als alco holische, loog, potasch, en de narcotische opium, belladonna, nicotine, bij vele ont bind' gsvergiften. als worstvlees-, visch- vergif, en eenige plantaardige, als scheer ling helleborus, champkjons. Barom r. Wanneer men een bloempot vult met vochtig zand en daarin een den nenkegel plaatst, dan bezit men hierin een eenvoudigen barometer. Is er n.l. mooi weer in het vooruitzicht, dan openen zich de schubben, is er daarentegen regen in aantocht, dan sluiten zij zich. Besmette ruimten (sterfkamerers, zieken zalen) kan men op geen betere manier ont smetten dan door eenige jeneverbessen in een test met vuur te laten rooken. De rook doodt alle microben en brengt een aangenamen, frisschen reuk in de vertrek ken. Jeneverbessen, de kleine vruchten der op de heide groeiende jeneverstruik, zijn bij apotheker of drogist verkrijgbaar. Bevriezen zullen voorwerpen niet licht, wanneer men ze, volgens een oud en prac- tisch voorschrift,, met papier omwikkeld of dekt. Papier is een zeer slechte warm- teleider en houdt alzoo de koude tegen. Appels en peren kan men niet beter tegen de vorst beveiligen, dan ,door ze eenvoudig op papier te leggen en ze er mede te be dekken. Bevroren potplanten moet men niet in een warm vertrek overbrengen daardoor ontdooien ze te spoedig en zijnverloren. Ze moeten terstond in koud putwater worden gedompeld, of besproeid en daarna op een koele, doch tochtvrije plaats wor den gezet tot de vorst er uitgetrokken is. Bieten, welke men wenscht in te leg gen, moeten zoo daartoe gelegenheid is in een heeten bakoven worden geplaats, tot ze week worden. Zoo behouden ze al heur sap en hebben lekkerder smaak, dan wan neer ze gekookt worden. Bliksem en rook. Hooge fabriekschoor- steenen worden betrekkelijk zelden door den bliksem getroffen. Volgens statistische opgaven komen op 10.000 van zulke schoorsteenen slechts drie gevallen van inslaan van den bliksem voor op 10.000 kerktorens daarentegen meer dan 60, op 10.000 windmolens zelfs meer dan 80. Men verklaart dat verschijvsel aldus t de rook, welke uit den schoorsteen ontwijkt, neemt de in het gebouw opgezamelde elec- triciteit met zich mede en verdeeld deze in de lucht, waardoor de aantrekkings kracht voor de electrische vonk verdwijnt. De gewoonte, die niet zelden op het plat teland wordt aangetroffen,om"bij het op zetten van een onweder een flink vuur aan te maken, vindt hierin ook haar ver klaring. Observator De hervatting van den strijd. Volgens ofiicicele telegrammen uit Con stantinepel begonnen de Bulgaren Adria- nopel te bombardeeren en vielen zij teyens de Noordelijde en Oostelijke forten aan. Zij werden echter zonder moeite terugge slagen. Het garnizoen is vol moed en geestdrift. Volgens en ander officieele telegram had 'n ontmoeting plaats te Malatipe bij Gallipli. Bij Tckatalja had geen ernstig gevecht plaats, maar de Bulgaren bleven toch niet werkeloos, daar gezien werd, dat het dorp van dezen naam' hetwelk de grens aanduidt van de Bnlgaarsche liniën in vlammen stond. Biijkbaar is het om redenen van krijgstactiek verwoest. De actie der mogendheden. Te Sofia brachten verscheidene verte genwoordigers van groote mogendheden het bezoek, dat door eenige van hun col lega's reeds vroeger aan Gesekof gebracht was, om dezen het verlangen der groote mogendheden uiteen te zetten, dat de Bulgaarsche regeering eenige concessies van religieusen aard aan Turkije zou doen, indien dit land afstand deed van de stad. Gesekot antwoordde, dat de Bulgaarsche regeering tot een accoord bereid is be treflende een Turksch bestuur over religi- euseMohammedainsche instellingen. In diplomatieke kringen te Sofia is men geneigd te gelooven aan een spoedige hervatting van officieuze besprekingen door tusschenkomst der groote mogend heden, die voortgaan bemiddelend op te treden door het verstrekken van vriend schappelijke raadgevingen aan de betrok- keuen. In het Lagerhuis ontsnapte de regeering bij de behandeling van het .wetsontwerp op de scheiding van Kerk en Staat in Wales ternauwernood aan een nederlaag toen door de oppositie 'n amendement, werd ingediend, betreffende de intrekking der staatssubsidies. Het voorstel werd slechts met 248 tegen 220 stemmen ver worpen. De Unionisten hadden onver wacht een g'root aantal afgevaardigden bij een gebracht en toen tot de stemming werd overgegaan, heersehte dan ook een groote opwinding in het Lagerhuis De bekendmaking der stemmencijfers werd met een zucht van verlichting door de ministerieelen ontvangen, De regeling zal bij den Senaat een wetsontwerp indienen tot aanvulling van de wet van 29 Maart 1910 op de congrega ties. De wet zal een gemeenschappelijk fonds instellen, waardoor men aan congreganisten, die door de liquidatie van hun congrega ties geen voldoende middelen van bestaan verkregen hebben, hulp verleend kan wor den. Naar, uit Helsingfors gemeld wordt, is de sociaal-democraat Tocoi met 80 stemmen tot president van den Finschen Landdag gekozen. De vroegere president Svinhuf- vud verkreeg 68 stemmen. In het Kattegat bij Kaap Kullen had een ernstig scheepsongeluk plaats, waarbij een groot aantal personen als door een wonder aan den dood door verdrinking ontkwameD. Het Noorsche stoomschip //Fancy* liep bij een hevigen sneeuwstorm en dichten mist met volle kracht op de Finsche passagiersboot //Urania//, die mid scheeps bijna geheel werd doorgesneden en na enkele minuten zonk. Onder de passagiers van het kleine schip brak een paniek uit. Allen stormden naar het dek, terwijl verscheidene vrouwen uit angst te water sprongen. De bemanning van het~ Noorsche schip slaagde er in, alle passa giers en de geheele equipage der//Urania//, in het geheel 65 personen, aan boord der in allerijl uitgezette reddingbooten op te nemen. Nadat aller, in de boo'en hadden plaats genomen, richt'e het aangevaren schip zich met den achtersteven omhoog en verdween daarop in de diepte. Op de zuidkust van Zweden is het Zweedscbestoomschip //Kattegat* gestrand; waarschijnlijk zijn twaalf man der beman ning omgekomen. De kansen van Roosevelt en Taft om over vier jaar nogmaals io het Witte Huis hun intrek te kunnen uemen, zijn sedert Zaterdag aanzienlijk verminderd. Dit heb ben zij te danken aan het optreden van den Senaat, die met 47 tegen 23 stemmen een amendement op de grondwet heeft aangenomen, waarbij de duur van het presidentschap der Vereenigde Staten met twee jaar verlengd en dus op zes jaar gebracht wordt, doch waarbij tevens be paald wordt, dat de president niet herkozen mag worden. Werd het amendement in den Senaat met een meerderheid van slechts twee stemmen aangenomen, zeer vermoe delijk zal het voorstel iu het Huis van Afgevaardigden, waarheen het thans ge zonden is, wel een grooter meerderheid vinden. Het grootste station der wereld. Zondagnacht 12 uur is te New-York het grootste station der wereld geopend, toen de eerste trein het New-York Cen tral-station verliet en het machtige inge nieurswerk, dat de eerbiedwaardige som van 475 millioen gulden gekost heeft en waaraan 10 jaar gewerkt is, in dienst van het publiek werd gesteld. Niettegenstaande het late uur, had zich een groote menigte op het station ver zameld om bij do opening tegenwoordig te zijn en het prachtige restaurant was stampvol van menschen, die dronken en klonken op den voorspoed der groote on derneming. Het station beslaat een oppervlakte van ongeveer 9 Hectare en ö'/j millioen ku bieke meter aarde heeft men moeten uit graven om de lijnen te kunnen aanleggen. De electrische. zone van den spoorweg strekt zich uit tot 25 mijlen buiten New- York- Tot en van dit punt af worden de vertrekkende en binnenkomende treinen voortgetrokken door electrische motorwa gens van 4000 P.K. De signaaldienst is uitstekend geregeld en overal is voor de veiligheid der reizi gers de meeste zorg gedragen. Uit Tiel: Wederom staan de toegangswegen tot het veer onder water, zoodat Woensdag morgen de gierpont opnieuw van de reep genomen is., De overtocht geschiedt me stoombootje en kleine pont. Men meldt ons uit Milligen, d.d 3 dezer Een nieuwe, sterke was van den Rijn is ingetreden zoodet de loswal weer over stroomd is, en de uiterwaarden opnieuw zijn ondergeloopen. De booten leggen weer aan bij den dijk. Een .voordeeltje Een Katholieke pleegzuster te Medemblik werd onlangs door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot 3 boeten van f 8 wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. Ten einde haar zulks te vergoeden, is in de R. K, kerk een schaalcollecte gehouden, welke f 95.81 heeft opgebracht. Hbl. In September 11. werd melding gemaakt van het feit, dat twee ongunstig bekend staande personen, J. D., toen pas uit de gevangenis ontslagen, en J. J. S., ondersch. bijgenaamd blonde Jan en zwarte Jan ver schillende buurten van den Haag onveilig maakten, terwijl zij zich uitgavep voor rechercheurs van de zedenpolitie. Beide personen zijn thans aangehouden wegens overtreden van het zoogenaamde souteneursverbod. N. R. Ct. Men meldt aan de Midd, Gt. uit 's Heer Arendskerke, dat daar Dinsdagoch tend een zesjarig meisje in een sloot ver dronken is. Uit het Verbindingskanaal te Gronin gen is Dinsdag het lijk van een jonge man opgkaald. Het verkeerde in staat van ontbinding. N. R. Ct. Dinsdagochtend is uit de Waal, on der Nijmegen, het lijk opgevischt van den 18-jarige schipperszoon Gr., die sedert en kele weken werd vermist. N. R. Ct. Woensdagmiddag is te Sneek uit het groote Spoorkanaal het lijk opgehaald van den ruim 80-jarigen C. de Vr., die sedert Eersten Kerstdag werd vermist. N. R. Ct. Te Kopstukken wilde Zaterdag het 7-jarige dochtertje van den arbeider 0. haar kleeren bij de kachel drogen. Plotse ling vatten deze vlam, spoedig stond het kind in lichtelaaie het snelde naar bui- ren, waar door toegeschoten hulp de vlam men werdan gedoofd. Het meisje had ech ter zulke hevige wonden gekregen, dat het Zondagavond is overleden. N. R. Ct. Maandagnacht is te Udenhout het huis van den heer M. v. d. Berselaar, be woond door de heeren J. van Wezel, A. van Wagenberg en M. Witlox, algebrand. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. ('s-H. Ct. Vanwege de neutraliteit. In de Don derdag gehouden vergadering van den ge- gemeenteraad van Zaandam is door de soc. dem. Raadsfractie een motie voorgesteld, waarin B. en W. werd verzocht de platen, uitgegeven door de vereeniging Onze vloot, weer van de scholen te verwijderen. Over deze motie staakten de stemmen. Vóór stemden 7 soc-dem., één vrijz.-dem. en eén liberaal. De vrije Westfries. In den afgeloopen nacht is het scheep je Vertrouwen van J. Verheyke, te Hoek, in de Oost haven te Ter Neuzen gezon® ken. Twee kleinzoons van den schipper, die aan boord sliepen, jongens van 13 en 14 jaar, zijn verdronken. N. R. Ct. Dinsdagmorgen is te Breukelen-St.- Pieters vrouw M. te water gevallen en ver dronken. N, R, Ct, Dinsdagavond is te Oudewater bij de wed. Streng ingebroken, terwijl de be woonster even afwezig was. Er is een bankbiljet van f 100 ontvreemd uit een kast, die opengebroken werd. N. R. Ct. Naar aanleiding van de aanhouding van twee personen, vader en zoon, ver dacht van de uitoefening van het book- makersbedrijf, meldt men ons nader uit Middelburg Het was der gemeentepolitie alhier ter oore gekomen, dat onder de rook der gemeente Koudekerke, D. C. K., die vroeger alhier het bookmakersbedrijf uitoefende, thans nog daarmee voortging, daarin geholpen door zijn alhier woonachtigen zoon, D. A. K. Het onderzoek bracht aan het licht, dat K. op gezette tijden groote, zware kis ten door Van Gent Loos liet afhalen, en dat deze voorzien waren van zijn eigen naam aan 'n adres te Londen. Men vermoedde, dat die kisten circulaires met uitnoodigin- gen tot deelneming aan wedstrijden in hielden, welke te Londen werden gepost de antwoorden op die circulaires en de te storten gelden, welke in postalorders worden ingesloten, zouden zeer waarschijn lijk terecht komen te Bazel, bij een aldaar vertoevenden schoonzoon van K. Daar er alle reden was te vermoeden, dat er verleden week weer een verzending zou plaats hebben, deden des Dinsdags de kapitein der marechaussee te Vlissingen, de commissaris van politic te Middelburg ea de wachtmeester en brigadier van eerst genoemde wapen een inval in de woning van K., aan den Nieuwen Vlissingschen weg er werd aldaar een groot aantal van bovenbedoelde circulaires in beslag genomen. K. werd gevankelijk naar Mid delburg overgebracht, en Zaterdag, na ge houden instructie vond de rechtbank ter men ook zijn zoon te doen arresteeren. Saccharine-smokkelaars, De doua ne te Cranenburg was Vrijdagmiddag te legrafisch uit Amsterdam gewaarschuwd, dat zich iu den trein Amsterdam—Keulen, welke omstreeks halfacht uur 's av. te Nijmegen aankomt, smokkelaars bevonden met een belangrijke hoeveelheid saccharine, Zooals voor de hand ligt, was dit tele gram door een „verrader" gezonden. Te Cranenburg werden twee als heer gekleede Duitschers, die in de eerste klasse reisden en tegen wie de douane-ambtenaren ver denking koesterden, zorgvuldig gefouilleerd zonder resultaat echter. Ook een onder zoek Tn de coupé's leverde voorhands niets op. Tenslotte, toen de reizigers weer hun coupé's hadden opgezocht kwamen de dou anen op het denkbeeld nogmaals in den trein een onderzoek in te stellen. Een der Duitschers rook schijnbaar loDtonder het voorwendsel een glas bier te gaan drinken, wist hij het station te verlaten en later de Hollandsche grens te over schrijden. In den trein werd onder de kus sens van een eerste-klasse-coupé verstopt een groote hoeveelheid saccharine wel tus- schen 50 en 100 K.Ggevonden. Deze werd in beslag genomen, en de tweede Duitscher gearresteerd hij is in den Zwa- nentoren te Kleef opgesloten. Nijm. Ct Te Heerenveen is gevankelijk binnen gebracht de 20-jarige boerenknecht B. S., uit Terhornn, wegens inbraak en diefstal van f935, ten nadeele van J.V., timmerman al daar. S. heeft bekend. De justitie heeft zijn gevangenhouding gelast. Het geld, door S. verstopt, is teruggevonden. N. R. Ct.- Maandagavond omstreek halftien heeft er in de nieuwe dextrinefabriek van de firma A. v. Linge te Veendam een hevige ontploffing plaats gehad, die ver in den omtrek werd gehoor!* Kort daarop sloegen felle vlammen uit de fabriek, en in een ommezien stond alles in lichtelaaie. De werkman J. Bakker, die nog in de fabriek werkzaam was, kreeg vele brandwonden en kon met moeite gered worden. Zijn toestand was hedenmorgen bevredigend. De dextrine-fabriek is geheel afgebrand. Ze was op beurspolis vezekerd. Verder zijn de lioofdafdeelingen, als mee- drogerij, ketelhuis en machinekamer, van een aangrenzende groote aardappelmeelfa briek vernield. Het geheele bedrijf van de ze fabriek moet worden stop gezet, waar door vele arbeiders zonder werk zijn. De brandschade .wordt begroot op een ton. Verbrand zijn onder meer 2000 balen dextrine, voor aflevering gereed, een waar de vertegenwoordigende van f 40,000. *V» °/o r> n n r> n AGO °/0. Hjr Een Womier Sommelsdijk-Middelharnis P. Dorst. Stad a.'t Haringvliet Joh. Koert J.Lz. Nieuwe Tonge, L. v. d. Doel, (Bateenoord) Herkingen L.v.d. Velde (Elizabethatr. Inlichtingen alsmede prijsopgaaf worden gratis verstrekt. Specialiteit in 5435 PRIJZEN ZEER BILLIJK. 310DËH1E ito gulden 2 Crapeaux, 4 Stoelen. trijp naar keuze. Ieder naar keuze. 1 Kleedliast met gesiepen glas.. Een 2 persoons Toilet waschtatel geslepen glas. Ken 2 pers. Ledikant, J Tafel, 1 Nachtkastje met marmerblad, 2 bijpassende Stoelen In pitch pine ot eiken. 5883

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2